lEURSTHERSBlSTI! van Zaterdag. BIOSCOPEN. KERKNIEUWS. AFLOOP VERKSOPIKGEH. LAATSTE BERICHTEN. BUITENLANS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. OVERZICHT VAN DEN RAAD VAN GOES. Middelburg. AUTOBUSDIENST-JUBILé. DÜITSCHLAHD. SPANJE. Bloedige gevechten in de provincie Asturië. AMSTERDAM, 6 October. Het eerste getal is de vorige notee- rsag, daarop volgt de oflicieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 10134—101%. Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 102—101%. Certificaten-3 97%98. O.. Indië 32 1000-5 100% O. Idnië 26 1000-4% 10034 O. Indië 34 1000-4 100%—100%. Denemarken Oblig. 1926-5 97%98. Duitschl. pndst. 100-7 2121. Engeland 1960-90 4 70—69%. Zwitserl. oblig, '24-5 98 Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 101%101% Amsterdam 1933-5 101 's-Gravenhage 1929-4% 100%- Rotterdam 1926-1930-4% 100%—10034. Berlijn 1925-6% 12%—13. Zeeuws. Hyp. B-5 100 Zeeuws. Hyp. B-4% 101100%, Cities Service Cy P. 1958 5 24%24% A Amsterd. Bank 105%105% C Rott. Bandver. 84%84% A Twentsche Bank 84%84% A Pref. Gruyter Zn. A. 128 A Pref. Jurgens A 9999% A Ned. Gist- en Spiritusfabr. 403402% A De Schelde N.B. 17—17%. A Ver. Papf. v, Gelder 45%45. C Am- Car Foundry 9%10%. C Am. Smelt Ref- 20%—20%. C Farbenind. I.G, 45% C Stand- Brands 11% e.d,11%. C U. States St. C 19%—20%. C North Am, Cy. 8%8%. A Born. Sum. H,M, 127 A Linde Teves en Stokv. 59%59%. A Ned. Wlol Mij. 74%72. A Singkep Tin M. 75%78. A J. C. Japan Ln. 24%24%. At Rotterd. Lloyd 31%32. A S. M. Nederland 2930%. A Amst. Thee C.M. 52% VEERE. Zondagmiddag zal het voel- balterrein aan den Zandweg weer voor 't eerst in gebruik worden genomen voor het voetbalse'zoen 19341935. Zooals men weet, wordt dit terrein ge bruikt voor de Zondagsmatches, daar men geen vergunning kan krijgen om te spelen op het gemeentelijk terrein ach ter den wal. De eerste match geldt Veere IGoes II. STAKING BIJ EEN VERHURING, IERSEKE. Vrijdagmiddag zijn vanwe ge het Burgerlijk Armbestuur onder scheiden stukken bouwland etc. ver pacht; de pachtsommen varieerden van f 30 tot f 58 per gemet. Om 5 uur zou den verschillende stukjes tuingrond worden verhuurd. Het eerste perceeltje werd ingehouden op 25 ct. per roe. Voor het tweede werd niet meer dan 35 ct. per roe geboden. Het armbestuur wilde niet minder dan 40 ct. hebben. Toen dit bekend werd staakten alle aspirant huurders en verlieten onder protest te gen deze handelwijze de zaal. De ver huring kon toen niet verder doorgaan. ELLEWOUTSDIJK. Het mag wel als een uitzondering beschouwd worden, dat een kastanjeboom, op het erf van den heer J. de Dreu alhier, voor de tweede keer van dit jaar in den bloei staat. ELLEWOUTSDIJK. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat zich voor de be trekking van waterbouwkundig ambte maar bij het waterschap Ellewoutsdijk, 97 sollicitanten hebben aangemeld. GEERSDIJK. Het drogen van garna len (puf) en bewerken daar van in de vroegere meekrapschuur alhier, is de zer dagen voorgoed stopgezet. Door deze stopzetting zijn eenige honderden menschen gedupeerd (schippers, dro gers, kantoorpersoneel, vervoerders enz.) Maar te Geersdijk en ver in den omtrek is men nu van den soms ondra- gelijken stank af. 1 KORTGENE. Vrijdagavond voer de motorsleepboot „Atja", schipper P. Jes- coot, afkomstig uit Rotterdam, in de havengeul alhier. De „Atja"' moest in de haven komen om een kast met sui kerbieten weg te sleepen. Op de helft van de geul kwam men het motorschip „Rival" van schipper C. J. van Damme tegen, dat uit de haven kwam. De „Atja" geraakte uit het vaarwa ter, waardoor de schroef tegen de kan ten van de havengeul sloeg. De schroef werd finaal afgeslagen. De „Atja" voer nog drie bakenstokken af, en wist met veel moeite in de haven te komen. DE 10.000STE PASSAGIER. SCHOUWEN. Gisteren is op de lucht' lijn RotterdamHaamstede de tien duizendste passagier vervoerd. AARDENBURG. Door de maatschap pij tot Nut van het Algemeen worden alhier pogingen in het werk gesteld, om een cursus te geven in Fransche conver satie. Bij genoegzame deelneme zal deze cursus gegeven worden. De vergoeding bedraagt s'echts 10 ct- per les per per soon, zulks ter tegemoetkoming in de transportkosten voor den heer H, Kerpe- steyn die deze cursus belangeloos overi gens geeft. Te Sluis wordt deze reeds met succes een paar jaren eveneens kos telcos door den lieer K. voor het Nut gegeven. AARDENBURG. We vernemen dat 1 Oct. 1.1. de heer J. J. v. d. Hooft alhier den dag herdacht, waarop hij voor 25 jaren als secretaris van Sint Kruis w-erd benoemd. Daar de heer v- d. H. geen ruchtbaarheid aan dit feit wilde geven is deze dag onopgemerkt voor de ge meentenaren en het overig gemeente - bestuur voorbijgegaan. OOSTBURG. De S.D.A.P.-lijst voor den Raad is vrijwel uitgeput. Na het be danken van de heeren A. W. Duininck en J. J. Leenhouts, is thans benoemd verklaard de heer Jac. Verplanke. Na hem blijven nog benoembaar de heeren J. B. Cauwels en J. M. Verploeg. IJZENDIJKE. De deze week te IJzen- dijke gehouden vierde boerinnendag, herdacht het 5-jarig bestaan der room boterfabriek. In de fabriek werd aan de talrijke opgekomen boerinnen het kar nen, bemonsteren en wegen van de room gedemonstreerd. Het pasteuriseeren en afkoelen der room werd uiteengezet en de werking der machines verklaard Daarna vereenigde men zich in 't café Lievens aan de koffietafel. De voorzitter gaf een overzicht van de fabriek gedu rende die 5 jaar. In 1929 begonnen met 102 leden, bedroeg nu het aantal 205. Met den boterprijs was 't juist anders om gegaan. In het begin werd 2.40 per kg botervet uitbetaald, thans f 1-10. Hetzelfde personeel doet het steeds meerdere werk en wel zóó, dat alles er nog beter uitziet, dan toen de fabriek nieuw was. Zonder de schuld te hebben verhoogd kon er nog worden afgeschre ven. Om een steviger product te ver krijgen kon een nieuwe koelmachine worden aangeschaft; er werd een gara ge aangebouwd; een stuk grond aange kocht voor watervoorziening; nieuwe weegtoestellen aangeschaft; een brand kast voor de rijksmerken en het archief gekocht; rioleering voor de gebouwen aangebracht en daar de oude auto's meer 100.000 km hadden afgelegd nieuwe auto's aangeschaft. Bewijzen te over, zeide de voorzatter, dat de fabriek recht van bestaan heeft- Zonder deze fabriek zou dit i„aar in deze streek 70 a 80 dui zend kg boter meer in omloop zijn ge bracht. Daarna werden 103 diploma's uitgereikt; le prijs 100 punten f 3, 2e pr. 9899 punten f 2, 3e pr. 9597 punten f 1 premie. De zuivelfilm trok groote belangstelling en tot vroeg in den mor gen bleef men onder zang en voordracht bijeen. A Houth. Alberts 25%24% C Baltimore Ohio 9%10 A Southern Rlw. 9%9% C Union Pac. Rr. 59% C Int. Nickel Cy. 14% e. d. Duitschl 30 1000 5 21—21%-1%" A Koloniale Bnk. 38%39% A N.I. Hbk. 1000 66—65% C Ned. H. M- 1000 39%—39%;, A Alg. Kunstz, U, 33—33%—33%-3%, A v- Berkels -Pat. 20 C Calvé-Delft 46%45%. A C. Suiker Mpij. 3434%. A Ned- Ford A-M. 213%—212. A Ph'lips Gem. B afg. 202 3%-203%-4% C Unilever 70%70%-69%. C Anaconda Cop. 6%6%-%. C Bethlehem St. 16%—17%-%. C Kennec Copper 10% ed.11- C Un. States Leather 3%3%. A A.N-I.E.M,N,B, 19S—197, A Kon. Petr, Mpij, 1423-143%-4%. C Contin. Oil Cy- 9%9%-%. C Shell Union O.C. 3%—3%-4. Voor het verder behandelde willen we naar het raadsverslag elders in dit blad verwijzen. Goes, 5-10-'34, Een bijzonder korte raadsverga dering. Zestien agendapunten werden in nauwelijks een uur afgedaan. Doch het waren er de punten dan ook naar al zullen er wel gemeenteraden zijn die met zulk een agenda een flinken middag weten te vullen. Maar van 'n degelijken raad, als de Goesche moet genoemd worden, mag men niet meer voor f 3 verlangen! Het belangrijkste feit was de mede deeling van den voorzitter, dat Gec Staten de verhooging der Marktgelden wel goedkeurden, terwijl zij tegen de bestrating der Markt bleven. De Voor zitter wees terecht op het verband tus schen één en ander en stelde voor, het plan tot bestrating te handhaven en uit eindelijk in beroep bij de Kroon te gaan. De raadsleden bleken het hier over zoo roerend eens, dat niet eens gestemd behoefde te worden. We hopen nu maar, dat de Kroon de Markt eens zal bekijken op een re genachtigen dag, en dan zal dat beroep op de Kroon wel succes hebben. Het is niet minder dan een absurditeit, zulk een slik- en modderveld in het centrum het mooiste punt van Goes! Over de gemeentelijke vroedvrouw werd ook nog even geredekaveld. De hr Eckharat wees er terecht op, dat B. en W. geen cijfers noemden over de door haar voor de gemeente behan delde gevallen; terwijl zij wel infor meerden naar haar particuliere prak tijk, Tenslotte moet immers uit de door den hr Eckhardt gevraagde cijfers blij ken of de kosten in dezen gewettigd zijn en er geen voordeeliger regeling is te treffen. Mogelijk wordt nu de beste weg bewandeld, maar uit de gegevens van B. en W. was dit toch niet op te maken. Als de heer Jonkers zijn benoeming tot lid en voorzitter der financieele Commissie aan neemt, is deze weer vollailig. De hr Hollestelle aanvaardde zijn benoeming reeds, doch uitte zijn misnoegen over het bedanken van den heer Simons. Deze antwoordde daarop: er reden voor gehad te hebben, doch deze reden niet te zullen noemen. Een vaag en wel zeer zwak verweer! C Tide Water Ass. Oil :55%-%. A K.N. Stoomb. Mij. 4% A Ned. Scheepv, U. 30%31%. A H.V. Amsterdam 148-60158% -8%. A Java Cult. Mij. 78%78%. A N.I. Suiker U. 67% A Deli Batavia 143%-4—148%-49%. C Deli Mij. 1000 123-4—125-27. A Senembah 132-3133-5. C Chicago Milw. 22. A Amst. Rubb. C. 90%-89%—90-%. A Deli-Bat. Rubb. 69-868%-9%. A Hessa Rubber 39%40. A Serbadjadi S.R. 58%58%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 5 Oct. 6 Oct. Londen 7.21% 7.21 Berlijn 59.35 59.32% Parijs 9.73 9.73 Brussel 34.45 34.44 Zwitserland 48.16 48.14% Kopenhagen 32.25 32.30 New.York 1.46% 1.46% ELECTRO. Nachtvlucht. „Nachtvlucht", naar den gelijk- namigen Franschen roman van A. de St. Exupéry, is een vliegersfilm van gansch ander gehalte dan de meeste stuntfilms op dit gebied. Onze beroemde auteur vlieger Viruly, die het boek in 't Ne- derlandsch vertaalde*), schreef in z'n woord vooraf ervan, dat het was„in zijn meesterlijke beperking, het essenti eele in de luchtvaart van onze jaren". Of, zooals hij verder klaarblijkelijk met vooruitzienden blik zijn vergelij king opstellende schrijft: „Het geeft niet de rose romantiek der Hol- lywoodluchtvaart".„In Vol de N u i t klinkt de schroefslag zóó, en precies zóó, als de man achter het dashboard dien hoort niets dan het eerlijke geluid van den explosiemotor vormt dit lied' En de film? Zij is er, dunkt mij, in de filmtaal in geslaagd deze eerlijkheid van het boek grootendeels bij te behou den. Hetgeen er aan vliegerij met zijn aanhang in voorkomt, is hier en daar schoon, ontroerend, romantisch -maar daarmede is het niet veroordeeld, inte gendeel. Valsche romantiek en senti mentaliteit is in de film evenzeer als in het boek vermeden, en dat maakt dit verhaal op de rolprent tot een aan grijpende geschiedenis van durf, volhar ding tragieken verkeerd inzicht- Want zóó hard, en zoo onverstandig hard, als die Zuid-Amerikaansche Ples- man, is de onze niet. Viruly zegt het zelf óók, in het voorwoord:,deze eischen zijn niet gemotiveerd, omdat ze niet redelijk zijn in het kader der voorhanden technische mogelijkheden." Dit ter geruststelling onzer Neder landers: wij hebben ook onze kranige vliegers, maar wij zijn minder roeke loos, wij zijn voor safety first, always! Enwij exploiteeren de langste luchtlijn ter wereld met verbluffende regelmaat. „Nachtvlucht"' is een film van gehal te. Een der films die men niet over slaat. In het voorprogramma een groote Keaton-klucht. een beetje triest. Men zou er een mo raal uit kunnen putten, zelfs meer dan één. Of dat de bedoeling is geweest In elk geval geeft het een blik in de bokserswereld en hoewel er echte bokswedstrijden in voorkomen is Het toch niet te erg om naar te kijken. Merkwaardig hoe dergelijke films op een verhoogd peil zijn komen te staan. Uitg. Andr. Blitz-Amsterdam. CITY. Een meisje met temperament Alle ingrediënten waarmede een sma kelijke filmverhaal samengesteld moet worden, heeft de UFA in haar keuken voorhanden, en volgens welbeproefd en deugdelijk gebleken recept toovert de technische staf een historie in elkaar waarmede men zich werkelijk kan amu seeren en waarvan men wanneer men van natuurschoon houdt genie ten kan bovendien. Magda Schneider, een spontane, fri- sche figuur op het witte doek, is hier de dochter van 'n oerdegelijken doch niet temin voor nieuwe denkbeelden ontvan kelijk muziekuitgever. Doch dochterlie: heeft zich in het hoofd gezet papa's aanstaande compagnon niet te trou wen, En deze zonderlinge figuur is het dan ook absoluut niet waard. Neen, dan zijn Peter en Paul andere kerels. Al hebben ze het dan niet breec ze beschikken over een dosis optimisme dat deze twee schlager-componisten tot echte levenskunstenaars maakt. In hun idyllische woonplaats en samenleving komt dan plots via een donderbui, des uitgevers dochter voornoemd, haar glo rieuze intrede doen. Dan is het mis. En toch weer niet ook. Met Duitsche, soms wat zware humor vertelt de film hoe het de drie jongelui vergaat. Uitstekend natuurlijk, d.w.z aan het eind. Want eerst tebben ze nog zware wegen af te leggen, gelukkig door aardige muzikale noten verlicht. Een avond kampioen 't Is het verhaal van een jongeman die het goede wilde, doch wiens vuisten wel eeiio .e vlug uitschoten, hetgeen hem noodlottig werd. Het eindigt dan ook Met z'n zelfgeschilderd Fordje trok Van Fraassen er op uit. Puf-puf-puf naar Zeeland's hoofdstad. Vol van goeden moed. Vooruit 't Fordje ging langs smalle wegen, vol van bochten, kris en kras, hooge dijken, hobbelkeien, scherpe hoeken, weinig gas. 't Busje was maar klein van binnen en de veering niet je dat, krantje lezen uitgesloten, schoon men er ruim tijd voor had. Puf-puf-puf daar ging het Fordje, Jan Publiek bleef er van staan, vaak meewarig, medelijdend, maar Van Fraassen durfde 't aan Tien jaar later en nóg rijdt-ie, maar 't Publiek rijdt met hem méé 't Pleit is voor de bus gewonnen, 't is een heel mooi jubilé. Gonzend gaan de Dieselbussen van Van Fraassen heen en weer, blauwgelakte reuzenwagens, MiddelburgGoes keer op keer. Regelmatig als een uurwerk, veilig en tóch gaat het vlug. Comfortabel en gezellig, steeds maar heen en weer terug. Wel gelukgewenscht Van Fraassen, Goesche selfmade-automan. Dat je wagens lang nog rijden, ïs de wensch van Lange Jan Markt Industrie KoninkL Suiker Tabak (Wettig gedeponeerd Staten van Zeeland, wonende te Vlis- singen q.q. voor 3187. Perc. 6: 0.5700 H.A. (1 G. 135% R) bouwland aan den Duinweg. Kooper J. Aarnoutse Jz. melkslijter te Vlissingen voor 1098. Perc. 7: Ongeveer 0.5130 H.A. (1 G. 92 R) bouwland aan den Duinweg, ten westen van en tegen perc. 6. Kooper L. A. Roelse L.Kzn. koopman te Westka- pelle voor 1010. Perc. 8: Ongeveer 0.5090 H.A. (1 G. 89 R) bouwland aan den Duinweg ten westen van en tegen perc. 7. Kooper W. Duvekot Sz„ caféhouder te Vrouwe polder voor zich en qq. voor f 1021. Vereeniging van Vrijz, Hervormden. De Centrale Commissie voor het Vrijz Protestantisme heeft een circulaire ge richt tot predikanten, kerkeraden en besturen van gemeenten en groepen met het verzoek medewerking te willen ver- leenen tot het houden van een Interna tionalen Zondag op 7 October a.s. Zij doet dit op verzoek van het Inter- -nationaal Verbond voor Vrijzinnig Chris tendom en Geloofsvrijheid, dat in Augus. tus van dit jaar het bekende congres te Kopenhagen organiseerde. Te Kopenhagen besloten de afgevaar digden van alle vertegenwoordigde lan den 7 October te bestemmen tot Inter nationalen Zondag en aan alle voorgan gers te verzoeken op dien dag te spre ken naar aanleiding van de te. Kopen hagen opgestelde „Boodschap" over Vernieuwing van het Vrijz. Protestan tisme". De Ver. van Vrijz. Herv. te M i d d e 1 burg zal aan dit verzoek voldoen en in den d;enst op a.s- Zondag, zal de voor ganger ds. A. Landstra spreken over het onderwerp: „De gemeenschap der Hei ligen", gelijk ook in een advertentie in dit blad is aangekondigd. Notaris mr. P. Loeff heeft Vrijdag middag in café „Centraal" te Koude- kerke voor den heer P. Aarnoutse Jz. in het openbaar verkocht de navolgen de onroerende goederen alle gelegen in de gemeente Koudekerk e: Perc. 1 Een huis met schuur, bijgebou wen, erf, tuin en sprink, aan den straat weg naar Biggekerke bij het begin van het Slobberduinsche voet-en fietspad op het dorp Koudekerke wijk A no. 201 groot 0.1816 h.a. (139 r.) Kooper J. Koppejan C.J.z., landbou wer te Zoutelande q.q. voor 3900.—. Perc. 2. 0.3850 h.a, (294% r.) weiland bij het Dorp aan den Braam- of Houten Heulweg Zuidzijde. Kooper J. Roose Lz,, timmerman te Koudekerke voor 826. Perc. 3—5, 1.6820 h.a. (4 g. 85% r.) bouwland aan den Duinweg en het Slob berduinsche Pad. Kooper G„ van de Putte, lid van Ged. NIET LANG VAN VRIJHEID GEPROFITEERD. Hedenmorgen is in een logement te Middelburg aangehouden een jonge man,die van Vlissingen naar den offi cier van justitie zou worden gebracht, maar toen men bij de tram aldaar was wist te ontvluchten. De man die zich te Souburg en Vlissingen aan oplichting had schuldig gemaakt, blijkt dit ook te Middelburg gedaan te hebben met een gouden ring en een costuum. Gebeden voor Hitier. De evangeli sche bisschop van Hessen-Nassau heeft bepaald, dat tijdens iederen Zondag- schen dienst, in zijn bisdom, Hitler in 't gebed moet worden herdacht met de volgende woorden: „In Uw genade bevelen wij speciaal aan den Leider en rijkskanselier. Sterk hem met Uw geest en Uw kracht en laat hem slagen in zijn werk tot heil en wel zijn van het Duitsche volk' De revolutionnaire beweging breidt zich overal uit. Zal Catalonië zich onafhan kelijk verklaren? Zooals gisteren gemeld, is er in Spanje groote onrust ontstaan in verband met de vorming van het kabinet-Lerroux. De socialistische en communistische bevolkingsgroepen hebben gemeend te gen deze rechtsche regeering met hard handige middelen in verzet te moeten komen. Er werd een algemeene staking, afgekondigd, welke in Madrid en ver- schilende andere groote steden, en ook hier en daar op het platteland, on middellijk is uitgebroken. Met al de akelige verschijnselen, welke aan een revolutionnaire staking inhaerent zijn: botsingen met de politie. De berichten daaromtrent zijn natuur lijk nog vrij verward. De telefonische verbindingen functioneeren als steeds op zulke oogenblikken minder goed, terwijl in de brandpunten niet direct de noodige informaties zijn te krijgen. Het ergst schijnen de dingen zich in de provincie Asturië te ontwikkelen. Dit is een mijngebied met een nogal anar chistisch aangelegde bevolking. Vol gens geruchten moet hier efen formeele burgeroorlog zijn ontketend. Bij hevige botsingen tusschen politie en stakers en troepen en stakers, zouden meer dan 100 dooden zijn gevallen, en een 400 ge wonden. Oviedo, de hoofdstad van de provin cie, is in een soort van vesting herscha pen. Ook vliegtuigen nemen aan de ge vechten tegen de opstandelingen deel. Voorloopig krijgt men den indruk, dat de opstandelingen aan de winnende hand zijn. Maar het zal natuurlijk zeer de vraag zijn, of ze het lang kunnen uithou den, als de regeeringen voldoende ver- sterkingen heeft gerequireerd. Het spoorwegverkeer met Asturië is geheel gestaakt. Een tweede brandpunt is de provincie Catalonië, waar men van den verwar den toestand gebruik schijnt te willen maken, om zich van de rest van Span- je af te scheiden. Catalonië heeft een zeer aparte bevolking en een zekere traditie, welke sinds de tot standkoming der republiek zich met verhevigde Mil La Lal ne lijc be daj voq ir ATI IV Ml

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2