S2&G0ESCHE COURANT*^ ZEELAND. WEIR EN WIND, NUMMER 236. TWEE BLADEN. ZATERDAG 6 OCTOBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. bmnenlmo. middelburg. GOES. De verstandige Winkelier PLAST0 FIX KANTOORBOEKHANDEL van FIRMA R. M. SMITS Hoog- en Laagwater te Vliasiogesi (Zomertijd.) Hoog- en UW HAARDEN A. VAN R00N - MIDDELBURG MIDDELBURG5CHE COURANT dagblad -Voor Middelburg, Goes es agenï- ctsap Viissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg es Soes 18 et. p. w. Advertentiën 30 ct. per •■egel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voer beide veel lager; tar. op aanvr. ■Jitgeefster Naamiooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstr&at te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 1?. Aangesloten bg het Bureau voor Publiciteïtswaar de der Vereeniging de Nederlandscbe Dagbladpers. Familieberichten en dsskbet>iigis£« regels 2.10, elke r. eb. 30 ct. Kssbrissl „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 reg'ajf a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. sasi „Brieven" of „Bevragen bureau dezer coa rani" 10 ct. extra Bewijsnummers 5 cexsi LEDENTAL N. V. V. Gaat achteruit. Van de 30 vakbonden, aangesloten bij het Ned. Verbond van Vakvereeni- gingen bedroeg het ledental (met inbe grip van de adspiranten) op 1 Juli 1.1. 310.828 tegen 318.145 op 1 April. Er was dus een teruggang van 7317 leden in het tweede kwartaal 1934. EEN COMMUNISTISCH RELLETJE De „Tribune'1 meldt: Op verzoek van de Internationale Roode Hulp zal het communistische Tweede Kamerlid Roestam Effendi een wetsontwerp in dienen, voor amnestie voor de muiters van de Zeven Provinciën en alle andere dienstweigeraars, die in Holland en Indië gevangen zitten. Ter ondersteu ning van deze amnestie-wet-Roestam zal een groote petitionnementscampag ne worden georganiseerd. DE WINTERTIJD. Het wordt voor de langslapers een goede nacht. Als men hedenavond naar bed gaat dient men de klok een uur te rug te zetten, en kan men dus een uurtje langer in morpheus armen liggen. Schreven wij gisteren, dat men moet opletten op wijzigingen in de vertrek uren der "vervoerirfiddelen, thans kan daaraan worden toegevoegd, dat de Stoomtram-Walcheren, beginnende met morgen op Zondag den dienst Middel- burg-Koudekerke en omgekeerd met een autobus zal uitvoeren en de bus dan bij de tramhalte op den Blauwendijk ver trekt. BEZOEK COMMISSARIS DER KONINGIN. De Commissaris der Koningin bezoekt Maandag 15 October a-s. de gemeenten Krabbendijke, Waarde, Schore, 's Heer Abtskerke en 's Gravenpolder. DE WINKELWEEK VAN HANDELSBELANG. De etalagewedstrijd. Gisteren heeft de commissie voor den etalagewedstrijd, waarin behalve enke le bestuursleden van Handelsbelang ook zitting hadden de heeren C. J. Booster, W. Bosdijk, J. J. Mulders en K. Schout, op de bovenzaal van de Vergenoeging gedurende enkele uren gewerkt om uit de honderden ingekomen biljetten waar op het publiek de prijswinnaars voor den wedstrijd aanwezen te controlee ren en aan te teekenen. Voor groep 1, Voedings- en genotmid delen waren drie prijzen beschikbaar en daarom kreeg van ieder biljet de eerste 3 punten, tweede twee en de derde één punt. Het resultaat was, dat de eerste prijs toeviel aan M. Peterse, Langedelft B 126 met 556 p.; tweede aan A. van der Mijle Zoon, Dam F 8 en 9 met 362 p.; derde aan firma J. B. Diesch, Lange Burg C 110 met 260 punten. Hier op volgden A. Huijsman, Kavi, Langeviele K 202 met 230 en C. F. Diesch, Markt I 12 met 224 punten. Voor groep 2, Meubelen, kantoor- en woninginrichting, waren twee prijzen beschikbaar en was dus 2 het hoogste puntental. De eerste prijs viel ten deel aan de ■Lrven wed. J. Gabriëlse, Lange Noord straat L 187 met 422 punten, de tweede IRQ ma Gabriëlse Langeviele K 388- 389 met 366 punten, opvolgende was «Julianus, Langeviele K 211, met 140 punten. Voor groep 3. Manufacturen, kleeding en modes, waren weer drie prijzen en dus was weer 3 het hoogste cijfer. De eerste pn,s viel ten deel aan de firma M. H Boasson en Zonen, Markt I 6-7 met 683 punten; de tweede aan firma J. F. Wolsky, Langedelft I 18 met 515 punten en de derde aan J. Hooft- man jr. Vlasmarkt K 152 met 184 pun ten. Voor groep 4, Huishoudelijke en Luxe artikelen, waren vier prijzen en dus het hoogste puntenaantal 4. De eerste prijs viel ten deel aan Elec- j1"®" Technisch Bureau Wolders, Lange delft H 18 met 825 punten; de tweede aan firma Schulte qn Thieme, Lange delft A 93-94 met 792 punten; derde aan nrma C. J. M. Hackenberg, Lange Burg J. met 404 p., de 4de aan fir. J Konrad en Zn., Domburgsch Schuitvlot Q 204 met 300 punten. Hierop volgde G. Budde, Vlasmarkt K 146 met 284 punten. Voor groep V, Boek- en Kunsthandel, was slechts één prijs beschikbaar. De firma F. B. den Boer, Langedelft I 15 behaalde dien prijs met 301 punten. Voor groep 6, slagers was ook maar een prijs beschikbaar, deze kwam met 165 aan Aug, Weemaes, L. Noordstraat, de volgende waren L. Leijdesdorff, fir ma S. van Os, Markt C 10 met 97 en C. J. Rijke, Langeviele K 215 met 96 pun ten. Hiermede was uitgemaakt welke win keliers gelukkig waren, en moest nog bepaald worden wie van de inzenders recht hadden op een prijs, omdat zij het dichtst bij 't werkelijke resultaat waren geweest met hun stembiljet. Het resultaat was, dat de prijs van 25 toegekend kon worden aan mevr. M. Mullerv. d. Waart, Bogardstraat D 51; die van f 15 aan K. F. H. Acda, Seisweg R 116a; die van 10 aan P. M. Goeman, Bastion N 66; de 5 prijzen van 5 aan mej. J. A. Gillissen, St. Jans gang I 93; J. Buijs, Lazarijstraat O 83; mej. I. Mes, Langedelft A 96; mevr. A. VerhageSchout, Markt K 1; M. J. de Vleeschhouwer, Bastion N 66; de 10 prijzen van 3 aan: C. Mannie, Oude Vlissingsche weg V 27; A. Reekers, Gortstraat K 25; Truisje de Jonge, Ba- gijnhof E 172; J. Dronkers jr., Molenwa ter M 274b; E. Vader, Lange Geere K 317; J. C. de Baat Doelman, Noord poortstraat M 3; M. L. Wöhler, Lange Noordstraat C 20; H. Julianus, Lange Noordstraat C 41; P. Snoek, Zusterstr. I 223 en Jenny van Zweden, Emmastraat W 41. De uitslag van den slagzin prijsvraag wordt eerst volgende week bekend. De trekking van de namen van hen, die met inlevering van de prijsbonnen gelukkig zijn geweest, is bepaald op Maandag a.s, des avonds te kwart over 8 in de sociëteit St. Joris op de Balans, zulks ten overstaan van notaris Struve. Deze trekking zal in het openbaar plaats hebben. De dag van heden. Moecsten de vele wandelaars zich gisterenavond te vreden stellen met de winkels nog eens te bekijken en te dis cuseeren over de resultaten van den wedstrijd, heden wacht nog een siol- feestelijkheid, namelijk de vierde mu zikale wandeling, ditmaal van het mu- zikgezelschap i,,Oefening na den Ar beid", directeur den heer J. C. F. van Kamer en den Padvindersband. Ook ditmaal vertrekt men te hall tien van de Markt om te trekken langs de volgende route. Vlasmarkt, Kromme Weele, Seisstraat, Klein Vlaanderen, Volderijlaagte, Heerengracht (links), Watertoren, Molenwater (langs gasfa briek), Nieuwe Oostersche straat, Gan- zengang, Oostkerkplein, Schuitvlotstr., Singelstraat, Koepoortstraat, Molenwa ter (richting Bleek) Zuidsingel, Bree, Wa- genaarstraat, Balans, Groenmarkt, Ka poenstraat, Wal, Koorkerkhof, Reiger- straat, Lange Delft, Markt. Het bestuur van Vreemdelingenver keer, besloot hedenavond van half tien tot elf uur de belichting van het Stad huis nogmaals te doen ontsteken. Ter vervulling van de vacature ontstaan door het vertrek van den di recteur van de stadsbibliotheek en lees zaal te Haarlem hebben B. en W- op de aanbevehng als no. 2 geplaatst mej. E. Dronkers, bibliothecaresse der vereen- tot bevordering van de belangen des boekhandels te Haarlem, vroeger te Middelburg woonachtig. DE GASPRIJS Mag niet hooger worden i Goes heeft goed en goedkoop gas, en dat is vooral in dezen tijd een groot ge luk. Niet alleen voor de verbruikers, maar vooral ook voor de gemeente. Want dank zij prijs en kwaliteit, wordt er veel gas gebruikt en daardoor is het weer mogelijk, dat Goes elk jaar een beduidend bedrag uit het Gasbedrijf trekt. Dit laatste is mooi, maar tevens ge vaarlijk, want het is altijd verleidelijk om te trachten als men mèèr noodig heeft, mèèr uit zoo'n bedrijf te trekken. Zoo zijn er reeds zoovele kippen die gouden eieren legden afgeslacht 1 We weten, dat een dergelijk gevaar ook voor Goes niet denkbeeldig was. Niet in de eerste plaats omdat Goes meer noodig heeft, maar omdat de om zetbelasting van links of rechts moet komen, hetzij van de gemeente, hetzij van de gebruikers. En nu vernemen we wel, dat zeer De meeste menschen, die u om raad j ïliSSIHGEN. vragen, zijn vast besloten om te doen, wat hun behaagt. waarschijnlijk de gebruikers van de om zetbelasting niets merken zullen, maar geheel verzekerd zijn we toch niet, en daarom lijkt het ons dienstig op het groote gevaar van elke gasprijsverhoo- ging te wijzen. We verkeeren weer in tijden, dat de meeste gezinnen elk dub beltje moet omkeeren, en dat in alles de grootste zuinigheid moet worden be tracht. En zoo zal men ook de goedkoop ste wijze van verwarming en verlichting zoeken. En dit laatste wordt den ver bruiker steeds gemakkelijker gemaakt. Door lagen prijs en verbetering der ver- lichtings- en verwarmingstoestellen schijnt de petroleum weer een goede kans te krijgen en dan zal het gas daar van de dupe worden. Ofhet moet in concurrentie blijven, maar dan mag de gasprijs te Goes ook niet verhoogd worden, en moet eer aan verlaging ge dacht worden, vooral ook voor de bui tengemeenten. Want, naar uit vergelij kingen gebleken is, mag een m3 gas in prijs niet veel gaan boven een liter pe troleum of de verhouding wordt al te ongunstig. Dat ondervinden reeds steden als Rot terdam en Dordrecht, die dan ook, wel verre van den prijs te verhoogen, een beduidende verlaging overwegen. Als het getij verloopt, moet men de bakens verzetten, en wat de gasbedrij ven betreft om van sommige electri- sche maar niet te spreken zal men den komenden tijd danig op het tij moe ten letten Gezelschap Louis Davids. Ook ditmaal weer heeft Louis Davids met zijn gezelschap een flink bezette zaal weten te trekken, al was Schut tershof dan nog niet „uitverkocht." Louis Davids fungeerde dezen avond als conferencier, en droeg ook verschei dene van zijn tyoische liedies voor. t Moet bewonderd worden, dat hij altijd weer een aantrekkelijk onderwerp in het hen eigen genre weet te vinden; een onderwerp, dat hij scherp weet te be lichten, met een fijne humor en een rake ironie. Dat zijn praatjes en liedjes een groot succes waren behoeft eigenlijk niet opgemerkt te worden. Ook Joh. Kaart en Matthieu van Eys- den oogstten een welverdiend succes met hun nummers, vooral met de kleine scènes waarin zij met Louis Davids ot hun vrouwelijke partner optraden. Een artist van bijzondere klasse toonde zich voorts Sealtiel, die onder controle, en met behulp van, een drietal Goesche heeren een aantal verbluffende goo- cheltoertjes met kaarten vertoonde. En het verbluffendste kwam, toen hij uit- gegoocheld was, want toen bleek, dat ook vele van de eigendommen der ge noemde heeren uit hun zakken naar de zijne verhuisd waren. Sealtiel was eveneens het slotnummer van den avond en gaf toen eenige wonderlijke staaltjes van geheugen-acrobatiek ten beste. Zoo deelden allen gelijkelijk in het succes van dezen werkelijk belangwek kende, mooien en amusanten avond! Boerinnen en andere plattelandsvrouwen Men schrijft ons: Dezer dagen hield het Gewest Zuid- Beveland van den Nederlandschen Bond van Boerinnen en andere Plattelands vrouwen haar eerste algemeene verga dering in het gebouw Turfkade 1 alhier. Sedert Juli 1931 werkte deze Bond in Zeeland in Provinciaal verband te"- wijl het dit jaar door groote toe name van het ledental mogelijk werd, gewestelijke afdeelingen te vor men. Gewestelijk zal de Bond, vooral in Zeeland in de toekomst productief kunnen werken, daar de leden nu ge makkelijker en meer bijeen kunnen ko men en ieder daardoor meer van het werk van den Bond zal kunnen profi- teeren. Voor de geanimeerde huishoudelijke vergadering hield de heer S. K. Phaff, controleur Plantenziektenkundigen Dienst te Goes een prettige en leerzame inleiding over bollen trekken in huis en tuin. Als 't Gewest Zuid-Beveland in 't! vervolg op den eenmaal ingeslagen weg zal kunnen voortgaan zal er niet alleen voor de plattelandsvrouw, maar ook voor het platteland in 't algemeen veel bereikt kunnen worden. ZONDAGSOPENSTELLING VAN WINKELS. B. en W. hebben een enquête gehou den onder de betrokken branches over al of niet wenschelijkheid van verrui ming van den verkoop gelegenheid voor winkels op Zondag en zijn de daarvoor in aanmerking komende winkeliers aan geschreven- Het resultaat was dat van 41 winkeliers in brood, banket, suikerwerk en chocolade er 18 waren vóór verrui ming, 13 tegen, 10 zonden 'geen ant woord in, van de 24 winkeliers in fruit verklaarden zich 7 voor, 5 tegen en 12 antwoordden niet; van de 25 winkeliers in tabaksartikelen waren 16 voor, 3 te gen en 6 antwoordden niet, van de 8 slijters waren 3 voor, 2 tegen en 3 ant woordden niet, van de 8 winkeliers in visch waren de cijfers ook 3, 2 en 3. Vóór verklaarden zich verder de Nederl. Vereeniging van werkgevers in het Bak kersbedrijf; de afd. Viissingen van den Nederl- Bond van Sigarenwinkeliers; die van den Nederl. Bond van Slijters; die van den Nederl. Bond van Koffiehuis- restauranthouders enSlijters en van den Nieuwen Bond van Koffiehuishouders en Slijters; de Vereeniging „Gemeenschap pelijk Belang" en de personeelsvereeni- ging ,,C. Jamin". Tegen waren de Ver eeniging van den Chr. Handelsdrijven- den en Industrieelen Middenstand, de afdeeling van de Nederl, Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden; van den RK. Bond van kantoor- en winkelbe dienden en van de Alg. Nederl. Bond van Handels- en kantoorbedienden, de ze laatste met uitzondering van winkels voor verkoop van visch, fruit, chocolade, banket enz. Waar de minister wil, dat een 'beteekende meerderheid van winke liers in een branche voor verruiming is, stellen B. en W- voor, althans de meer derheid, een verklaring af te leggen, dat voor winkels, waar uitsluitend of in hodfdzaak brood, banket, suikerwterk, chocolade en voor die, waar uitsluitend of ;n hoofdzaak tabaksartikelen ten ver koop in voorraad zijn. verruiming van den verkooptijd op Zondag, gewenscht is. Eerst genoemde winkels zullen dan gedurende 6, de laatstgenoemde gedu rende 4 uur geopend mogen zijn. B. en Wontraden dat de raad vaste uren zou .aangeven en zullen in de volgende ver gadering komen met een (voorstel! de beiaande verorden'ngen betreffende seizoen openstelling in een bepaald deel der gemeente en inzake de sluiting van de kapperszaken op Maandagmiddag op nieuw vast te stellen. Deze verorden'ngen zouden verdwijnen als ze niet op nieuw werden vastgesteld. Een nieuw hotel. B. en W. stellen den Raad voor aan de N.V. Wandelhoofd Viissingen i.o., optie te verleenen over ongeveer 5000 m2 grond aan den Boulevard Bankert, tusschen het café l'Esperance en de Spuihaven van den Polder Walcheren, om bij het slagen van de door haar ter zake thans nog gevoerd wordende on derhandelingen, een hotel te bouwen, en zulks voor f 10 per m2. B. en W. stellen den Raad voor aan J. Huijsman qq te Koudekerke 108 m2 grond aan de Van den Spiegelstraat te verkoopen voor f 1000. Verder om den pacht van grond van de N.V. Bier brouwerij de Meiboom over te brengen op den heer P. Jacobse te Souburg; om enkele perceelen weiland te verpachten en om aan de Vereeniging tot bevorde ring van Chr. onderwijs f 140 toe te staan voor leermiddelen voor de vierde klasse der Oranjeschool. Verlichting niet noodig. B. en W. stellen den Raad voor, dat op verlichte deelen van de openbare straat onverlichte auto's mogen stil staan doch niet tusschen middernacht en een half uur voor Zonsopgaan. Verhooging schoolgeldheffing Op aandrang van Ged. Staten hebben B. en W. een onderzoek ingesteld naar de schoolgeldheffing in andere gemeen ten, die met Viissingen te vergelijken zijn en is daarbij gebleken, dat het ta rief te Viissingen aan den lagen kant kan worden genoemd. Het is echter te betreuren dat in deze tijden tot verhoo ging zal moeten worden overgegaan, vooral in Viissingen, waar de verschil lende belastingen reeds zwaar op de be volking drukken. Toch zien B. en W. zich door de omstandigheden voor het feit geplaatst een verhoogd tarief van het schoolgeld ter vaststelling te moe ten voorleggen, doch stellen zij voor daarbij te bepalen, dat het afhangt van schrijft zijn prijskaarten en speciale aanbieding voor toonbank en etalage, alleen met onmiddellijk drogende I^T L A K - I N K T Duizenden in gebruik. DAM MIDDELBURG Import Mielziner Dam Middelburg, (Ingez. Med.) Middelburg, 6-X-'34. Vrijdag hoogste luchttemperatuur 14.8 °C (59 °F); laagste 10.9 °C (52 °F). Heden 9 h: 12.4 °C; 12 h: 14.2 °C. 12 mm regen of neer slag. Hoogste barometedstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 771.2 mm; laagste 757.3 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 772.4 te Toulouse; laagste 748.5 te Reykjavick. Verwachting tot morgenavond; Zwakke tot matige later weer toene mende W. tot Z. wind, aanvankelijk licht tot half bewolkt, later opnieuw toene mende bewolking, aanvankelijk weinig of geen, later toenemende kans op re gen, kans op nachtvorst, iets zachter overdag. Zon op: 7 h 10; onder: 18 h 27. Licht op: 18 h 57. Maan op: 4 h 41; onder: 17 h 21. Zondag 7 October, Zon op; 6 h 11; on der: 17 h 24. Licht op: 17 h 54. Maan op: 4 h 54; onder 16 h 32. N.M. 8 October. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min, later, (S Springtij.) October. Hoogwater. Laag w 8 Za. 6 1.03 13.14 7.17 19.43 Zo. 7 0.40 12.44 6.51 19.16 Ma. 8 1.05 13.11 7.23 19.47 Laagwater te Wemeldimge (Zomertijd.) October. Hoogwater. Laagwft- Za. 6 2.43 15.01 8.29 20.42 Zo. 7 2.23 14.34 8.03 20.16 Ma. 8 2.54 15.05 8.32 20.46 NIMMER KOCHT U ZOO VOORDEELIG DAN NU BIJ LANGEVIELE 219. (Ingez. Med,). het aantal kinderen, dat in een gezin aanwezig is. Volgens de nieuwe regeling zal de opbrengst ongeveer 19.500 be dragen tegen 14.450 opbrengst in het schooljaar 1933-1934. Betaling Ziekenfonds contributie. B. en W. stellen den raad voor aan bepaalde categorieën van werkloozen, o.a. z.g. „dubbel-uitgetrokkenen, de niet rechthebbenden en de ongeorganiseer den, die ingevolge de steunregeling voor werkloozen uitkeering ontvangen, als hunnen gezinnen geheel of bijna geheel op dezen steun zijn aangewezen, een tegemoetkoming te verstrekken van 0.08 per week per gezinslid van 16 jaar of ouder die lid zijn van het zieken fonds „Walcheren". Ook personen, die niet in deze crisisregeling zijn opgeno men, kunnen voor deze bijdrage in aan merking komen. Vermoedelijk zullen 250 gezinnen met ongeveer 550 gezinsle den van 16 jaar en ouder in aanmerking komen, wat de gemeente 550 maal 52 maal 8 cent of 2280, rond 2300 per jaar zal kosten.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1