RECHTSZAKEN. ONSERWIJS. LAATSTE BERICHTEN. BURGERLIJKE STAND. SPORT. HANDEL EN NIJVERHEID. BEURSTHERNQNETER van Vrijdag. BUITENLAND. INGEZONDEN STUKKE*. BEURS- EN WISSELKOERSEN. Stadgenoofen! BELGIS. FRANKRIJK. DUITSCHLAND. POLEN. ZWITSERLAND. OOSTENRIJK. I AMSTERDAM, 5 October. Het eerste getal is de vorige notee- fiug, daarop volgt de oificieeie nolee- iing van heden. Ned. 31 1000-4 101%—101%. Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—102. Certificaten-3 91%91%. O. Indie 32 10C0-5 100% O. Indie 26 1000-4% 100%- O. Indie 34 1000-4 100%—100%. Denemarken Oblig. 1926-5 97%97%, Duitschl. 100-7 21—21. Engeland 1960-90 4 69%—70. Zwitserl. oblig. '24-5 98 Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 101%101% Amsterdam 1933-5 101 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 100%—100% Berlijn 1925-6% 12—12% Zeeuws. Hyp. B-5 100 Zeeuws. Hyp. B-4% 101 Cities Service Cy. P. 1958 5 24%24%, A Amsterd. Bank 105% C Rott. Bankver. 84% A Twentsche Bank 8484%. A Pref. Gruyter en Zn. A. 128 A Pref. Jurgens A. 99%99. A Ned. Gist- en Spiritusf. 405403. A De Schelde N.B, 17%—17. A Ver. Papf. v, Gelder 4645%. C Am. Car Foundry 9%9%. C Am. Smelt Ref, 20%—20%. C Farbenind- I.G, 45% C Stand. Brands 12%11% e.d, C U. States St. C. 19%—19%. C North Am. Cy, 8% e.d—8%. A Born. Sum. H.M. 126127 A Linde Teves en Stokv. 59%59% A Ned. Wol Mij. 74% A Singkep Tin M. 76%75% A J. C. Japan Ln. 24—24% A Rotterd. .Lloyd 32%31% A. S. M. Nederland 3029. A Amst. Thee C.M. 52% AUTO BOTST TEGEN EEN BOOM. Donderdagmiddag is op den Groe- nendaalschenweg in de gemeente Boe nen (Geld.) een auto, bestuurd door mej. E. L. van den weg geraakt en te gen een boom gebotst. De bestuurster werd met een zware hersenschudding naar het gemeente ziekenhuis te Apel doorn vervoerd. Twee in de auto ge zeten dames kwamen met den schrik vrij. De auto is totaal vernield. DOOR TREIN AANGEREDEN EN GEDOOD. Donderdagavond werd M. G. uit Oude Bildzijl, die per rijwiel naar Hallum ging en daar den onbe- waakten overweg overstak, door den trein aangereden. De man sloeg tegen een paal en is spoedig daarna overleden. Goes, 5 October 1934. De woorden door H. K. H. Prinses Ju liana, Minister Slotemaker de Bruijne en den Voorzitter van de Tweede Kamer Jhr. mr. Ruys de Beerenbroeck voor de radio tot het Nederlandsche Volk ge sproken, hadden alle ten doel de EXTRA -collecte, welke dezer dagen in het ge- heele land ten bate van de plaatselijke crisis-comités zal gehouden worden, ten zeerste aan te bevelen. In Goes zal die collecte NIET plaats hebben, daar dank zij de voortvarend heid van het Plaatselijk Crisis-Comité en de medewerking van vele dames een bazar is gehouden, welke 1.1. Dinsdag avond gesloten is. Die bazar, waarvoor de commissiele den zich veel moeite en tijd getroost hebben, is schitterend geslaagd, zoodat een flink bedrag als zuivere opbrengst in de kas van het plaatselijk crisis-comi té zal kunnen worden gestort. Maar HEEL VEEL is noodig en de op brengst had hooger kunnen zijn indien allen, die KUNNEN steunen, op den ba zar verschenen waren. Het is niet aan te nemen, dat zij die niet opkwamen, hulp onnoodig achten, veeleer moet verondersteld worden, dat een bazar, ais middel om weldadig heid te betrachten, hen niet aantrekt. Tot dezen moge een woord van op wekking gericht worden, om de bijdra ge, welke anders voor de extra-collecte, die nu niet gehouaen wordt, bestemd was, thans te doen toekomen aan het Plaatselijk Crisis-comité te Goes, waar van Voorzitter is Wethouder Van Melle en Secretaris-Penningmeester Notaris Verbist. HefosLid van het Nationaal Crisis-Comité. JOH. PILAAR. MIDDELBURGSCHE WINKELWEEK! Ofschoon in het programma der mu zikale wandelingen, welke in de win kelweek zouden worden gehouden, voor Donderdag 4 October staat vermeld dat het muziekkorps „Excelsior" met de „Padvindersband een wandeling door de stad zou maken, moest ik con- stateeren, dat de laatste niet aanwe zig was, doch de signaalafdeeling van „Achilles" wederom zijn medewerking verleende. Hiertegen is natuurlijk in het geheel geen bezwaar, integendeel. Bij navraag bleek mij echter dat de „Padvinders band", althans de leiding geweigerd had(den) met „Excelsior" samen te wer- kesp.De termen waarin dit is gezegd ge worden zal ik maar niet herhalen. Mijn vraag is nu, wil men op deze manier de eenheid van het Nederland sche Volk bevorderen? Of is dit een „goede daad?"1 Ik heb altijd gemeend, dat „De Ne derlandsche Padvinders" als Vereeni- ging politiek neutraal waren, doch of schoon deze wandelingen absoluut niets met politiek te maken hebben, weigert men zijn medewerking. De betreffende persoon of personen hadden beter gedaan eerst even het in leidend woord van onzen burgemeester in de reclamekrant van „Handelsbe lang"' te lezen, wellicht hadden zij dan anders gehandeld. U meneer de hoofdredacteur dan kend voor de verleende plaatsruimte L. A. Bouman. [De feiten zijn juist; de duiding is echter, naar men ons bij informatie me dedeelde, iets anders. De weigering sproot n.l. voort uit de overweging, dat men de wrijving, die blijkens de ervaring tusschen socialisten en padvinders dik wijls ontstaat, wijl eerstgenoemden de padvinders vaak met een scheel oog aanzien en voor „militaristisch" schel den, wilde voorkomen. De juistheid dezer stelling kunnen wij niet geheel ontkennen. En nu ware te zeggen: dat hadden die Padvinders dan in elk geval behooren af te wachten, zich overigens door een correct en ge disciplineerd optreden van' alle provo catie onthoudende.... De betrokken band vormt overigens en als zoodanig geen officieel onder deel der Nederlandsche Padvindersbe weging. Red.] Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 5 Oct. werden de volgende vonnissen uitgesproken: overtreding Motor- en Rijwielwet: G. de W., 41 jaar, autobusdienstonder- nemer. Zierikzee, vrijspraak; overtreding vuurwapenwet: J. de W., 20 jaar, arbeider, Borsselen, vrijspraak; overtreding Motor- en Rijwielwet: A. van B., 49 jaar, timmerman, Vlissin- gen; S. de N., 54 jaar, landbouwer, Grijpskerke, vrijspraak; P. S., 34 jaar, bode, Biggekereke, bevestiging vonnis van den Kantonrechter 25 of 25 dagen hechtenis; openbare dronkenschap: Tj. de Sch., 35 jaar, wiedbaas, Koewacht, bevesti ging vonnis van den Kantonrechter, 3 weken hechtenis; overtreding Motor- en Rijwielwet: J. J. J. van R,, 26 jaar, te Axel 25 of 10 d. hecht, en betaling van 50 scha devergoeding; diefstal: Fr. J. P., 27 jaar, koopman, Vlissingen, gedetineerd, 6 maanden ge vangenisstraf, met aftrek voorarrest; ontucht: J. de M,, 52 jaar, arbeider, Brouwershaven, 4 maanden gevang., met aftrek van voorarrest; verboden terugkeer: D. H. d. W., 50 jaar, koopman, fiontenisse, gedetineerd, 6 weken gevang, met aftrek voorarrest; overtreding vleeschkeuringswet: A. A„ 33 jaar, slager Nisse, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter 25 of 10 d, h.; overtreding Motor- en Rijwielwet: H. V., 39 jaar, rijwielhandelaar, Arne muiden, bevestiging vonnis van den Kantonrechter 2 of 2 d. hecht.; openbare dronkenschap: H. N. S., 35 jaar, gjlazenwasscher, Middelburg, be vestiging vonnis van den Kantonrechter 30 of 10 d. hechtenis; overtreding Motor- en Rijwielwet: A. W., 22 jaar, koopman, Middelburg, bevestiging vonnis van den Kantonrech ter 5 of 5 d. hechtenis; overtreding Politieverordening ge meente Koudekerke: P. de K., 19 jaar, venter, Middelburg, bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter behalve de sfraf 10 of 5 d. hechtenis. Vrijgesproken. Een vrouw uit Wouw, die ten laste was gelegd, dat zij met een pook haar tweejarig 'kind opzettelijk op het hoofd zou hebben geslagen, ten gevolge waar van het overleed, hoorde daarvoor door den officier van justitie twee maanden gevangenisstraf eischen, voorwaardelijl en met een proeftijd van twee jaar. De rechlbank te Breda, Donderdag uitspraak doende, sprak haar van al hel ten laste gelegde vrij. Fabrieksgeheimen verraden. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft een arbeider te Hoogezand-Groningen wegens het verraden van fabrieksgehei A Houth. Alberts 2525%. C Baltimore en Ohio 9%9%. A Southern Rlw. 99%. C Union Pac. Rr. 59% e.d.59%, C Int. Nickel Cy. 1514% e.d. Duitschl. 30 1000 5 21%—21. A Koloniale Bank 39%—38% A N.I. Hbk. 1000 66%—66 C Ned. H. M. 1000 40—39% A Alg. Kunstz. U. 33%-2%—33-3% A v. Berkels Pat. 2020 C Calvé-Delft 4746% A C. Suiker Mpij. 34 A Ned. Ford A.M. 213%—213% A Philips Gem. B. afg. 203-5e.d.-202-3% C Unilever 70%—69%-70%. C Anaconda Cop. 6%6%-%. C Bethlehem St. 16%—15%-16%. C Kennec Copper 1110% e.d. C Un. States Leather 3%-%—3%, A A.N.I.E.M.—N.B. 198 A Kon. Petr. Mpij. 146-5%142-3. C Contin. Oil Cy. 109%-%. C Shell Union O.C. 43%. men, overeenkomstig het vonnis der Groninger rechtbank veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. De heer J. A. Rijnberg, te K 1 o e- tinge op wachtgeld gesteld onderwij zer, staat no. 1 op de voordracht voor onderwijzer aan de U.L.O. school te Schoonhoven. De heer A. Vrijlandt Jr. te Bier vliet slaagde aan de universiteit te Utrecht voor het candidaats-examen geneeskunde. Opheffing openbare school. De gemeenteraad te Bergen op Zoom heeft besloten de eenige openbare school in die gemeente op te heffen. Door den gemeenteraad te Roozen- daal is in verband hiermede een voor stel aangenomen om 35 kinderen uit Bergen op Zoom het onderwijs te Roo- zendaal te doen volgen. In Indië voorloopig geen invoering der „examenspelling". Het „A.I.D." vernam, dat het depar tement van onderwijs vooralsnog zich onthouden zal van het geven varu. op drachten als anderszins tot invoering der zg. „examenspelling" in Ned.-Indië. Men beschikt nl. nog steeds over onvoldoende gegevens, hoe deze aangelegenheid in Nederland precies is geregeld en moet zich nog te veel in gissingen verdiepen dienaangaande, terwijl de materie te in gewikkeld is om haar zoo losweg, geheel zelfstandig af te doën. De mogelijkheid bestaat hierdoor, dat' pas per 1 Augustus 1935 zal worden overgegaan tot het invoeren der nieuwe spelling op de Indische inrichtingen van onderwijs. C Tide Water Ass. Oil 5%-%5. A K.N. Stoomb. Mij. 4%4%. A Ned. Scheepv. U. 3230% A H.V. Amsterdam 150%148-60. A Java Cult. Mij.. 7978%. A N.I. Suiker U. 6767%. A Deli Batavia 143-4143%-4. C Deli Mij. 1000 125%-4%—123-4. A Senembah 133%—132-3 C Chicago Milw. 22 A Amst. Rubb. C. 90%-l—90%-89% A Deli-Bat. Hubber 70%—69-68 A Hessa Rubber 4139% A Serbadjadi S.R. 59%-958% Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. AMSTERDAM 4 Oct. 5 Oct. Londen 7.22% 7.21% Berlijn 59.40 59.35 Parijs 9.73% 9.73 Brussel 34.44% 34.45 Zwitserland 48.16 48.16 Kopenhagen 32.30 32.25 New-York 1.46% 1.46% VERZET DE KLOKKEN. In den nacht van Zaterdag op Zon dag wordt de zomertijd weer vervangen door den zonnetijd en is het dus ge- wenscht Zaterdag voor het naar bed gaan de klokken en horloges eenuur achteruit te zetten. Ook houde men re kening met de kleine wijzigingen in de vertrekuren van treinen en andere ver voermiddelen. DE COLLECTE VOOR HET N. C'. C. Met een laatste opwekking om flink t.e offeren bij de collecte voor het Cri sis-Comité op morgen, herinnesen wij tevens de collectrices en collectanten er aan, dat zij gaarne voor kwart voor tien in de trouwkamer op het Stadhuis worden verwacht. Des middags gaarne te half twee. DE ONBEWAAKETEN OVERWEGEN Door den sneltrein ZwolleGronin gen, die te ongeveer 12 uur Bellen passeert is een paard en wagen gegre pen, De voerman, een knecht van den landbouwer Bos, is wonder boven wonder ongedeerd gebleven. Het paard is onder den trein verpletterd. DR. v. RAVESTEIJN VRIJGESPROKEN. De politierechter He Rotterdam heeft dr. Van Ravesteijn, die terecht stond wegens smaadschrift, v r ij g e- sproken. De verdachte had in een historisch artikel o.a. geschreven „dat de Koning van Italië den eed op de Grondwet had geschonden". De politierechter was van oordeel, dat aan serieuze historici als dr. Van R. het recht toekomt hun meening over gebeurtenissen als hier bedoeld uit te spreken. DE DOODSLAG IN DE BONAIRESTRAAT, De Amsterdamsche Rechtbank ver oordeelde vandaag den 23-jarigen tuin man H. V,. woonachtig te Huizen, we gens doodslag tot 'n gevangenisstraf van 5 jaar. De officier van Justitie had 10 jaar gerequireerd. De jongeman had op 24 Jan. toen hij op bezoek was bij zijn meisje in de Bonairestraat 4 revolver schoten op haar gelost. Het meisje was onmiddellijk dood. Ook sloeg V. de hand aan zich zelf hij werd ernstig gewond doch herstelde. De jongeman voerde aan dat hij het eerste op zich zelf had ge schoten, en het meisje had zijn arm ge grepen en ook zij werd toen door revol verkogels getroffen. DE SCHEEPSRAMP OP DE NOORDZEE. DEN HELDER. Naar wij nader verne men is de geredde van de „Charles Jo sé"; de kapitein van dit stoomschip. Deze schijnt tot het laatste toe aan boord te zijn gebleven en alleen in 'n kleine reddingboot te zijn gegaan. Hij heeft het geluk gehad dat deze boot werd opgepikt. Hij is thans op weg naar Hamburg. CRISIS ZUIVEL CENTRALE 714 October crisisbotermerk en ver- voervergunning buitenlandsche boter; 1—, Middelburg. Ondertrouwd: A. Poppe 24 j. en A. Gabriëlse 27 j. H. C. J. Geldof 25 j. en C. M. Kruijs 23 j. Getrouwd: J. van Kleven 24 j. en N. Coppoolse 23 j. Bevallen: M. J. Dingemanse-Jobse z. M. M. van Riel-Beijen d. Goes. Bevallen: E. G. van Zweeden, geb. Vroegop d. Vlissingen. Van 27 September4 October Ondertrouwd: W. P. Marijs 25 j. en L. Lodder 23 j. A. Hulshoff 31 j. en J. M. Stecher 29 j. C. L. van de Velde 21 j. en F. J. M. Hollaers 21 j. L. Kesteloo 31 j. en M. J. Kaland 30 j. A. Meerman 22 j. en J. Keersemaker 22 Getrouwd: L. M. Dorst 30 j. en J. Min- derhoud 23 j. L. de Vries 25 j. en J. Fritz 22 j. J. van Rosevelt 25 j. en E. H. Arends 19 j. M. C. W. Akker mans 25 j. en C. Verhoef 24 j. H. H. Velting 40 j. en A. E. Plum 34 j. P. Focke 29 j. en K. Olijslager 17 j. J. C. du Pont 48 j. en A. J. L. Bannier 47 j. Bevallen: A. Feij geb. van den Bosse d. J. van der Linden geb. van de Dood z. C. A. Meeusen geb. Polder man d. J. M. van der Leijé geb. Kools z. C. J. Geleijn geb. Hintzen d. W. Verheij geb. Köllmann z. J. de Nooijer geb. Meerman z. Overleden: J. van Doorn 69 j. wedn. van J. Looij. Roode Duivels verliezen. De te Brussel gespeelde voetbalwed strijd tusschen de Belgische Roode Dui vels en een elftal van Noord-Frankrijk is door de Belgen met 41 verloren. De Oesterverzending naar het buitenland. Men meldt ons uit Y e r s e k e: De verzending van mosselen naar het buitenland neemt steeds grooter vlucht. Vooral België en Frankrijk nemen ge weldig veel mosselen af. Het schijnt wel dat nu de prijs zoo laag is de mossel meer en meer geregeld volksvoedsel wordt. Als men rekent dat voor 1.50 a 2.per 100 kg francs in België bezorgd men 15 a 20 kg beste kwaliteit visch heeft is dit verklaarbaar. Jammer dat Duitschland dat vroeger jaren omstreeks dezen tijd veel mosselen van de aller beste kwaliteit voor zijn mijnenindustrie- streken invoerde, nu practisch gespro ken van de markt is. Menigeen durft niet zenden en wie het doet, doet dit met vreeze en bevend. De aanvoer van mosselzaad is ver afgeloopen, er wordt nog wel gevischt, maar het is slecht ver koopbaar. De laatste prijzen waren 30 ets per ton. Een paar Belgische schepen met paalzaad van de allerbeste kwali teit, hebben met veel tobben voor 0.75 per ton afgeleverd. Andere jaren 1.50 2 per ton. Amerika Philips Unilever Rubber Suiker Koninkl. Markt Industrie ITabak (Wetttg gedeponeerd.) Versterkingen rond Gent en Terneu- zen. Het Belgische parlement heeft eenige jaren geleden na hevig verzet van de zijde der Vlamingen een crediet van fr. 20 millioen goedgekeurd voor den aanleg van versterkSngswerken, rondom Gent en inzonderheid nabij het kanaal van Terneuzen. Sedert dien zijn er naar schatting wel een goede drie jaar verloopen. Thans echter gaat men ook daar be ginnen met den aanleg van verster- kingswerken. Naar het Dagblad v. N. B. en Z- verneemt zullen de vol- gende week de eerste aanbeste dingen voor een totaal bedrag van fr. 10 millioen plaats hebben. Het schijnt de bedoeling te zijn eerst die verster- kipgswerken aan te leggen, die Gent te gen een aanval uit het Noorden te ver dedigen zou hebben. Geheime wapentransporten. Uit Bordeaux wordt gemeld, dat aan boord van het Spaansche s.s. „Turquessdat wegens valsche douaneaangifte in de haven van Bordeaux onder politiebe waking was gesteld, twintig machinege weren, eenige duizenden geweren en vele kisten met munitie zijn ontdekt. Zoogenaamd was het Spaansche trans port bestemd voor Antwerpen, doch men neemt aan, dat het schip in wer kelijkheid voor een haven in Portugal was bestemd. Een koe, die een adder inslikte. Een koe die een adder inslikte. In het dorpje Chalons-sur-Saone ontdek te een boer, dat zijn koe aan hevige pijnen leed. De veearts, die gewaar schuwd werd, kon niets vinden, dcch de pijnen werden erger en de koe over leed tenslotte. Toen het beest daarna geslacht werd, ontdekte men in zijn in gewanden een adder, die het dier in 3e wei waarschijnlijk opgeslokt had. Het stamslot der Nassau's. Volgens een bericht van de Köln. Zei- tung, heeft de Groot-Hertogin van Lu xemburg haar bezittingen aan den Rijn en de Lahn verkocht aan den Pruisi- schen Staat. Ook werd het stamslot van de Oranje-Nassau's verkocht, dat eigen dom van het groot-hertogelijk Huis van Luxemburg was. In de slotkerk van Weilburg bevindt zich ook het erfgraf van de Nassau's. Huiseigenaren en kinderrijke gezin nen. Te Bremen is een huiseigenaar gearresteerd, omdat hij met 1 October aan zes kinderrijke gezinnen de huur had opgezegd. Een koning gevraagd, Onder de Poolsche zigeuners wordt momenteel n hevige propagandastrijd gevoerd tus schen twee partijen voor de keuze van een nieuwen „koning". Ondanks de ver kiesbaarheid van den koning is ei slechts één, zij het ook zeer uitgebrei de, familie, Kwiek genaamd, waaruit steeds de „koning" wordt gekozen. Ook bij den verkiezingsstrijd van dit jaar gaat het om twee neven Kwiek, die beiden candidaat zijn voor de functie, Vermoedelijk zal de kwiekste het in de run om den troon winnen- De Zwitsersche Bondsraad te Bern heeft besloten tot verschillende tariefwijzigingen en nieuwe contingen- teeringsmaatregelen. O.a. wordt het in voerrecht op oesters verlaagd van 70 op 30 franc per ton, ter bevordering van den afzet van binnenlandsche wij nen, waarbij de regeering klaarblijke lijk van het standpunt uitgaat, dat het gebruik van oesters zal leiden tot gmo- ter gebruik van Zwitsersche wijnen. HERORIËNTATIE? Ondanks de officieele tegenspraken blijven de geruchten aanhouden om trent komende wijzigingen in het kabi net, die het gevolg zouden zijn van on overbrugbare meeningsverschulen. 1 rins I Starhemberg zou voorstander zijn van ra

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2