*2* GOESCHE COURANT BINNENLAND. ZEELAND. KUNST EN WETENSCHAP. OEIElOi NIEUWS. ONZE SPECULAAS zuid-seveland. scheepsramp bij den helder. WEE! II Will, NUMMER 235. TWEE BLADEN. VRIJDAG 5 OCTOBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. TOCH IETS ANDERS. GOES. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. MIDDELBURGSCHE COURANT ïegbU - Voor Middelburg. Goes en agent schap Vlutingen 2.30, elders 2.50 per wartaal Weelc-abonn. in Middelburg en Goes IS c!. p. w. Advertentiën 30 ct. per rrgel, lugsz. medeci telingen 60 et. p. r. conti, yoor beide- weel lager; ter. op aaavr. Uitgeefster Naacniooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux s Lange Sint Pieterstraat te Middelburg Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES; Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bq het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetnigistgezi 5 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Safer „Kleins Advertentiën", ten hoogste 8 M 75 ct. by vooruitbetaling Adv. bas „Brieven" of „Bevragen bureau dezer csa rant" 10 ct. extra Bewy snomniere 5 eae. PRIJSVRAAG VAN HET N. C. C. Kaar wij vernemen, zijn reeds zakken vol antwoorden op de prijsvraag ont vangen. Het N. C. C, heeft zich tot alle om roepverenigingen gericht met het ver zoek, Zaterdagmiddag voor de kinde ren de uitzending te herhalen, opdat ook jong-Nederland aan de prijsvraag zal kunnen deelnemen. De briefkaarten moeten tot dusver al heel mooi over-bevracht zijn en het is te verwachten, dat, evenals verle den jaar, voor en door de philathelisten weer aardige combinaties geschapen worden. Tot dusver laat zich in elk geval deze prijsvraag wederom als een succes aanzien. HET SPELLINGVRAAGSTUK IN VLAANDEREN. De officieele commissie tegen het compromis Marchant, De correspondent van de N.R.C. tc Brussel meldt aan zijn blad: Naar aanleiding Van het jongste be sluit van minister Marchant, inzake toe passing van de nieuwe spelling bij het onderwijs in Nederland, heeft de offici eele spellingcommissie, door den Belgi schen minister van openbaar onderwijs, mr. Maistriau aangesteld, een nieuwe vergadering gehouden. In deze commis sie hebben zitting: prof. Verdeyen, hoog leeraar te Luik; dr. Goemans, bestendig secretaris van de Kon. Vlaamsche Aca demie; pater dr. J. van Mierlo, prof. dr, A. Vermeylen, prof. dr. J. Vandewijer, van de universiteit te Leuven; inspec teur J. Kuypers en de heer Van Waev- enbergh. Na eenige discussie heeft de meerder heid der leden van deze commissie be- sloten, dat zij in de toepassing van het compromis-Marchant, in Nederland thans geen aanleiding ziet om de spelling van.de Nederlandsche taal in België te wijzigen. Dit advies is aan minister Maistriau overgemaakt. Het blijkt evenwel geenszins de mogelijkheid uit te sluiten van een wijziging in de toe komst, van de Nederlandsche spelling niet alleen voor het onderwijs, maar ook voor alle officieele diensten, die de Ne derlandsche taal gebruiken, verplicht worden gemaakt. SOEPELE TOEPASSING DER CONTINGENTEERING. Teneinde tegemoet te komen aan de moeilijkheden, welke enkele takken der verwerkende industrie ondervinden door de conlingenteer.ing van verschillende harer grondstoffen, heeft de minister van Economische zaken bepaald, dat voor zoover ten genoege van de met de controle belaste ambtenaren wordt aan getoond, dat bepaalde stoffen niet in het mnenland zijn te verkrijgen, de noodige soepelheid bij het verleenen van invoer vergunningen zal worden betracht. De doeling van dezen maatregel is om, meer nog dan voorheen, de juiste verdeeling van den nvoer te bereiken tusschen de producten die de Nederl. industrie kan leveren en die, welke uitsluitend uit het buitenland zijn te betrekken. Met) deze 'regeling zal bijzondere aandacht worden gegeven aan de behoeften van die lakken van industrie, welke den steun van contingenteeringsmaatregelen niet ondervinden. AANKOOP VAN NIEUWE VERKEERSBORDEN DOOR DE GEMEENTEN. Centrale inkoop door tusschen- komst van de Vereeniglng van Nederl. gemeenten ngevolge de laatste wijziging van de iÏÏrfL® ^^beschikking zijn de Z livLJf uCen aantal verkeersbor den vastgesteld c.q. gewijzigd. De ge meentebesturen zullen derhalve bij het plaatsen van nieuwe borden reeds dade lijk met deze nieuwe modellen rekening moeten houden, terwijl voor de vervan ging der borden, welke op 16 JUH 1934 reeds waren geplaatst, een overgangs tijd van vijf jaren is vastgesteld. Daar met de aanschaffing van nieuwe borden belangrijke bedragen zullen zijn gemoeid, heeft de Ver. van Nederl. ge meenten de mogelijkheid nagegaan van centralen inkoop van deze borden, ten einde ^gere prijzen te kunnen bedingen dan thans aan de gemeenten individueel m rekening worden gebracht. Reeds is gebleken, dat hier inderdaad mogelijk heden voor besparing voor de gemeen ten aanwezig zijn. Teneinde zich een denkbeeld te kun nen vormen omtrent de behoefte aan dergelijke borden heeft voornoemde vereeniging zich tot de gemeentebestu ren gewend met een circulaire waarin gevraagd wordt naar het aantal borden, dat voor de gemeenten eventueel noodig zou zijn. BELANGRIJKE LEGATEN. In de fabriek der firma H. ten Cate Hzn. Co. te Almelo is Donderdag aan geplakt dat wijlen de heer E. ten Cate in levten oudste lid der firma, de volgen de legaten heeft vermaakt: 100.000 aan het personeelfonds, 20.000 aan het weduwen- en weezen- fonds, 3.000 aan het t.b.c.-fonds, 2000 aan het ziekenfonds, alle instellingen verbonden aan de fabriek der firma. Behalve deze 125.000 aan het col lectieve personeel geschonken, hebben ook de weduwen en gepensionneerden en zij die tengevolge van de malaise ont slagen zijn, een bedrag, in geld ontvan gen, naar gelang van hun diensttijd. M. Peterse, Patissier, Middelburg. (Ingez. Med.) EEN AUTOBUS-JUBILEUM. Naar wij vernemen zal de autobus dienst Goes-Middelburg, exploitant de hr. J. van Fraassen, morgen, Zaterdag 6 October, 10 jaar bestaan. Velen zullen zich nog herinneren, dat het eerste passagiersvervoer met één oud Fordje plaats had. Het jaar daarop werd de zaak uitgebreid met één nog kleine Chevrolet. Wie bedenkt hoeveel fraaie 'en groote bussen dezen dienst thans onderhouden, zal wel beamen, dat er alle reden is dit jubileum met voldoening te vieren. KRABBENDIJKE. Zaterdagavond zal bij gunstig weer de muziekvereeniging „Concordia" een concert geven op de muziektent. Het programma luidt als volgt: 1. „Sarie Marais", marsch C. J. N. Cori; 2. „Kermesse de Flamande", fantaisie D. Bouwens; 3. „Een zonnige dag op de Veluwe", fantaisie pastorale J. R. v. d. Glas; 4. „Souvenir de Nyme- gue", pas-redoublé F. J. Schweinsberg; 5. „Mignon" ouverture J. R. v. d. Glas; 6. „Simplicité" fantaisie trés facile Louis Vermaelen; 7. „Kaveewee" marsch Adr. J. Maas. KRABBENDIJKE. De nieuwe rijksweg, die achterom het dorp loopt, wordt in de bochten verhoogd. Daardoor is deze tijdelijk voor het verkeer afgesloten, zoodat nu onze Dorpsstraat alle passage heeft op te vangen. Nu komt eerst goed uit, hoe het verkeer in de laatste jaren nog is toegenomen en hoe noodig 't is geweest om het verkeer om het Dorp te leiden. Geen oogenblik is de straat vrij. KRUININGEN. L. W. alhier heeft 'n ballonnetje gevonden waaraan een briefkaart met verzoek deze te zenden aan: Surerie en Distillerie de Trezen- nes Aire Sur la Lys, pas de Calais-Fran ce. Het ballonnetje is dus van uit Frank rijk naar hier gedreven. TERNEUZEN. Thans is bericht ont vangen, dat de gezant van Zuid-Afrika, Z. Exc. dr. H. D. van Broekhuizen, op 18 October de lezing voor de af deeling Oost Z.-Vlaanderen zal houden. De bij eenkomst staat onder leiding van ir. H. G. C. Cohen Stuart namens het A. N. V. Burgemeester Huizinga zal den gezant begroeten. (Z.) EEN VERHOOGING DIE GEEN VERHOOGING IS, Wat hetRijk nam, moet de gemeente bijpassen. Men schrijft ons uit Oostburg: In het gemeenteraadsverslag van deze week staat te lezen, dat de opcenten op de personeele belasting werden ver hoogd voor de gemeente tot 200. Dit is J Dienstbetoon weerspiegelt den geest, die in een zaak heerscht. juist, doch zonder eenige nadere verkla ring zal ieder hieruit lezen, dat de las ten ten behoeve der gemeente nu ook verhoogd zijn, en dit is niet juist, in tegendeel, zij zijn verlaagd. De zaak zit zoo: Vroeger was de geheele personeele belasting, zoowel hoofdsom als opcenten voor de gemeente. Deze hief toen 150 opcenten. Thans is van regeeringszijde er op ge wezen, dat een wetsontwerp aanhan gig wordt gemaakt, waarbij 80 pet. van de hoofdsom ten bate van het rijk zal komen. Indien dit niet het ge val zou zijn geweest, zouden integendeel de opcenten in Oostburg zeker zijn ver laagd tot 125 of 120. Bovendien kwam tot nu toe van de grondbelasting 75 pet. voor de gemeen te; dit wordt voor het volgend jaar, als het desbetreffende wetsontwerp wordt aangenomen slechts 40 pet. Door de onttrekking van deze twee bronnen wordt door het Rijk van de ge meente Oostburg afgenomen ongeveer 13.500 en hiervoor in de plaats krijgt de gemeente slechts terug 50 opcenten op de personeele belasting of ongeveer 6000. Men ziet dus, dat wanneer het Rijk, d»t de belasting verhoogt, hier niet had ingegrepen, de gemeente met een lager aantal opcenten had kunnen volstaan. Bovendien geniet de gemeente nu toch ook in wezen 30 opcenten minder. Indien de gemeente niet had bezui nigd, had zij juist nieuwe bronnen moe ten aanboren, doordat het Rijk haar on geveer 13.500 ontneemt. Het gemeentebestuur heeft gemeend nu al met de wetsontwerpen rekening te moeten houden. Worden zij niet aange nomen, dan is het voor Oostburg een meevaller, en behoeven al die opcenten het volgend jaar niet te worden gehe ven. Maar die illusie zullen we ons nog maar niet maken! De minister heeft het handig ingepikt, door zelf van de hoofdsom te nemen; want nam hij zelf 80 opcenten, dan stond het op het biljet, en dat klinkt niet zoo leuk. Dit alles dient evenwel naar voren te worden gebracht, opdat men begrijpe, dat in Oostburg de belastingen aanmer kelijk zijn verlaagd, inplaats van verhoogd. APOTHEKEN. Te beginnen met den nacht van Za terdag op Zondag is des nachts, alsme de Zondag den geheelen dag te Mid delburg geopend de apotheek van mevr. Wed. J. C. van der Harst J.Jzn., Korte Delft. Een kunstavond voor het Prov. Werk- loozenzorg Comité der Ned. Kerken. Het Provinciaal Comité voor Zeeland van de Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Ned. Kerken voor practisch Christen dom, heeft in de maand Juni 3 werk kampen gehouden te Seppe. Over deze kampen zelf, behoeft hier niet veel meer verteld te worden, daar wij er destijds uitvoerig in ons blad over schreven. Deze kampen hebben, zoo bericht men ons thans, een nadeelig saldo opgele verd van ongeveer 125.Dit komt hoofdzakelijk, doordat het Rijk de com missie voor het huren van de 7 tentjes 100 dekens, 50 stroozakken en kus sens een bedrag van f, 267.liet beta len! Dit nadeelig saldo willen zij nu weg werken en indien mogelijk een fonds vormen voor het jaar 1935, daar het wei zeker is, dat dan wederom kampen zul len moeten worden gehouden. Het comité heeft hét voornemen op 19 Oct. een kunstavond te geven in de Concertzaal te Middelburg. Medewer king zullen verleenen: mejuffr. Riek Ca- ro, mejuffr. H. van Hoorn, concertpianis te, de heer P. Boone, tenor, het Cloe- tings Gemengd koor onder leiding van den heer J. Tamminga en de heer D. A. Poldermans, die een dramatische schets in dialect zal voorlezen „Ze wist nie wat ze dee". ONBEKEND SCHIP MET MAN EN MUIS VERGAAN. Op de Noordzee ten NW. van het vuurschip Haaks, ongeveer 1% zeemijl hiervan verwijderd, heeft gisteravond tijdens den hevigen ZW storm een scheepsramp plaats gehad. Een onbe kend stoomschip is hier met man en muis vergaan, nadat vergeefs was getracht van Den Helder uit hulp te verleenen. Omstreeks acht uur Donderdagavond werd op het vuurschip Haaks waarge nomen, dat op genoemden afstand een vuurpijl door een in nood verkeerend schip werd afgegeven. Onmiddellijk werd het bericht van dit noodsein doorgege ven naar de kustwacht te Den Helder, waar dadelijk hulp werd gezonden. De motorreddingboot „Dorus Rijkers" van de Noord- en Zuid Holl. Reddingmaat schappij en de sleepboot „Utrecht" van het bureau Weismuller, vertrokken on middellijk ter assistentie. Het werd een zeer zware tocht, die helaas geen resul taat heeft opgeleverd. Toen de redding boot door 't Molengat naar buiten voer, en tegen de zeer hooge zeeën worstelde om de plaats des onheils te bereiken, werden op het vuurschip Haaks van het in nood verkeerende schip twee roode lichten boven elkaar waargeno men, hetgeen beteekent, dat het schip stuurloos was. Voortdurend werden nog vuurpijlen afgeschoten. Dank zij het feit dat de „Dorus Rijkers" een installatie voor draadlooze telefonie aan boord heeft, kon schipper C. Bot voortdurend van Den Helder uit op de hoogte wor den gehouden van de berichten, die via het vuurschip Haaks werden ontvan gen. Gemeld werd, dat zich in de buurt van het in nood verkeerende schip, een groote stoomboot bevond, die echter tengevolge van de hooge zeeën niet bij het schip kon komen, noch sloepen kon uitzetten. Ongeveer een half uur voor dat „Dorus Rijkersbijna tegelijk met de sleepboot „Utrecht" op de plaats van de ramp aankwam, zag men een laatste vuurpijl afschieten en daarna verdwenen de roode lichten in de zee. Toen men na een half uur ter plaatse kwam, was niets meer van het in nood verkeerd hebbende schip te zien. Aan genomen moet worden, dat het onbeken de vaartuig, vermoedelijk een klein zeeschip met man en muis is vergaan. Eenigen tijd werd nog op de plaats des onheils rondgevaren, doch toen men niets vond werd, in overleg met de plaatselijke commissie van de Noord- Zuid. Holl. Reddings Mij. Den Helder besloten daarnaar terug te keeren. Om kwart over twee vannacht werd de te rugtocht aanvaard en om half vijf heden ochtend liepen de „Dorus Rijkers" en de sleepboot „Utrecht" de haven van Nieuwe Diep weer binnen. Schipper Bot van de „Dorus Rijkers", die voor geen kleintje vervaard is, verklaarde na terug keer, dat hij en de vijf andere leden der bemanning van de reddingboot een zeer zwaren tocht hadden gehad en tegen ongekend hooge zeeën hebben moeten strijden. Ondanks dit hadden zij echte- doorgezet. Volgens rapport van het later gepas seerde Duitsche stoomschip „Rhein' heeft dit in de omgeving van de ramp veel wrakhout aangetroffen. Omtrent de nationalitiet van het gezonken schip is nog niets bekend. De laatste uren aan boord van het onbekende vaartuig, in den donkeren nacht met hulp op kor ten afstand, moeten verschrikkelijk zijn geweest. Van 8.05 Donderdagavond af werden voortdurend vuurpijlen en flam bouwen aangestoken. Het in nood ver keerende schip was op niet meer dan 1 of 1 Y> mijl afstand van het vuurschip. Voor zoover men aan boord van dit vuurschip heeft kunnen waarnemen, schijnt het gezonken schip gedurende eenigen tijd op zijn zij te hebben rond gedreven. De reddingboot „Dorus Rij kers" heeft den afstand van Den Hel der naar de plaats des onheils, onge veer 15 mijl, weer, wind en zee in aan merking nemende, zeer vlug afgelegd. De omstandigheden waren buitengewoon moeilijk. In den ZW. storm kwamen zware buien voor met windkracht 9. De „Dorus Rijkers" moest bijna recht tegen den storm in en daar de wind en tij tegen elkaar waren, was het water zooals de zeeman zegt: zeer moeilijk. Het zicht was slecht. Toen de „Dorus Rijkers" vlak bij het vuurschip was, Middelburg, 5-X-'34. Donderdag: hoog ste luchttemperatuur 18.8 °C (65 3^ °F); laagste 11.9 °C (54 °F). Heden 9 h: 12.8 °C; 12 h: 15.5 °C. 3 mm regen, Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 756.9 mm; laagste 748.0 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 766.5 mm te Haparanda; laagste 734.6 te Larwick. Verwachting tot morgenavond: Meest matige, tijdelijk wellicht nog krachtige wind uit W. richtingen, hall tot zwaar bewolkt, kans op enkele re genbuien, weinig verandering in tempe ratuur. «Eg| Zon op: 7 h 08; onder: 18 h 29. Licht op: 18 h 59. Maan op: 3 h 30; onder: 17 h 10. N.M. 8 October. Hoog- es Laagwaier te Vlissinge®, (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) October. Hoogwater. Laagwatei Vr. 5 12.37 6.36 19.05 Za. 6 1.03 13.14 7.17 19.43 Zo. 7 0.40 12.44 6.51 19.16 Hoog- en Laag water te WemeldiEg®. (Zomertijd.) October. Hoogwater. Laagwaier. Vr. 5 1.56 14.21 7.44 20.02 Za. 6 2.43 15.01 8.29 20.42 Zo. 7 2.23 14.34 8.03 20.16 kon de wakkere bemanning van de red dingboot bijna voortdurend niet zien. Gevaren werd op kompas en op de draadlooze aanwijzingen van het vuur schip. De kustwacht te Kijkduin en den loodscommissaris te Den Helder. Voort durend stonden deze drie posten draad loos met elkaar in verbinding en hier aan is het te danken, dat de rédding- boot zoo vlug ter plaatse kon komen. Eenigen tijd nadat de eerste noodsei nen waren gegeven, is het Duitsche 's.s. „Bacharach", van Hamburg, op on geveer een mijl afstand van het in nood verkeerende schip bijgedraaid. Groote lichten werden buiten boord gehangen en men schijnt pogingen te hebben wil len doen om hulp te verleenen, pogin gen welke ook aan boord van het ge zonken vaartuig moeten zijn opgemerkt. De zee was echter te hoog. De „Ba charach" durfde niet dichter bij het in nood verkeerende schip te komen en reddingsloepen konden niet worden uitgezet. Toen het schip was onderge gaan, heeft de „Bacharach" zijn reis voort gezet. De bemanning van de „Do rus Rijkers", bestaande uit schipper, ma chinist, stuurman en drie opstappers, was na den zwaren tocht zeer vermoeid. HET BELGISCHE S.S. „CHEARLES JOSé"? Eén man gered, negen omge komen? Het Duitsche ss. „WildenfeLs" rappor teerde aan het loodswezen te Den Hel der dat het Belgische s.s. „Charles José" gezonken is 4 mijl westelijk van het lichtschip Haaks te 23 h Green- wichtijd. Het s.s. „Wildenfels" heeft op 53 gr. lo m N.B. en 4 gr 33 m OL een boot geborgen, waarin zich één man be vond. Een andere boot, waarin zich 9 leden der bemanning van het gezonken stoomschip bevinden, wordt nog ver mist. Het Duitsche s.s. „Rhein" heeft een reddingboei gezien en negen deelen van het wrak. Om 6 uur hedenochtend werd het laatste hulpgeroep gehoord. Waar schijnlijk zijn 9 man omgekomen. OPZICHTER AANGEVALLEN. Bij de werkverschaffing van den Wesierdijk te Hoorn heeft zich Donderdag*-' een ernstig incident voorgedaan. De opzich ter T. werd onverhoeds door een der werkloozen aangevallen, die hem met een mes een snede van ongeveer 3 cm diep in den rug toebracht. De opzichter is naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. De vermoede lijke dader :g gearresteerd.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1