WEER II WIND. ZEELAND. NUMMER 234. TWEE BLADEN. DONDERDAG 4 OCTOBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. BNMENLMD. RAADSOVERZICHT MIDDELBURG. HENNY CHARLOTTES ÜDDELBURü. KOQPTTS^RZAME $r<wiuci«sl£ MIDDELBURGSCHE COURANT ÜagbSad Voor Middelburg, Goes en agens- »:kap Vlksiagea 2.30, eiders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 et. p. w. Advevtentiën 30 ct. per -sgel, ïngoz. niededeelingen 60 ct. p. r. SB conlr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHE COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES; Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Pnbliciteitswaar de der Vereeniging de Nederiandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetaigisgsos regels 2.10, elke r. m. 30 ct. R«brfe? „Kleine Adverientiën", ten hoogste 6 regelü a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. Baai „Brieven" of „Bevragen bureau dezer CSB- rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers S cent EEN KONINKLIJK VOORBEELD. Prinses Juliana schenkt het Crisis-Comité f 90.000. H. K. H. Prinses Juliana heeft aan 't Nationaal Crisis Comité afgescheiden van de belangrijke maandelijksche bij drage welke hetzelve van H. K. H. Prinses Juliana mag ontvangen, een gift ineens van f 90.000 doen toekomen. DE STEUN AAN DEN TUINBOUW. Naar „Het Vaderland" verneemt, be staat bij de betrokken regeeringsinstan- ties het voornemen om thans op korten termijn over te gaan tot gedeeltelijke uitbetaling van den steun aan den tuin bouw. Het beschikbare bedrag van cir ca 3.5 millioen gulden zou kunnen wor den verhoogd met 1 millioen, hetwelk beschikbaar komt uit het Fruitmonopo- lie, terwijl voorts het voornemen zou bestaan uit het Landbouwcrisisfonds 'n uitkeering extra te doen. Naar verluidt zou uit dit fonds een bedrag van plm. 8 millioen voor den zwaar getroffen tuinbouw kunnen worden uitgekeerd. Van dit laatste konden we echter geen bevestiging verkrijgen. Wel staat het vast, dat dit jaar de glascultuur waar in 1934 de zwaarste slagen vielen extra steun zal ontvangen in verhouding tot de cultures, waar dit jaar weliswaar geen winst werd gemaakt, doch waar de verliezen naar rato minder groot waren. DE SPOORWEG-ONTVANGSTEN. Vier millioen minder dan in 1933. De definitieve ontvangsten over de maand Juni 1934, in vergelijking met die van dezelfde maand in 1933, bedroegen; Reizigers 4.350.195.95 5.044.503.51); bagage 91.816.93 119.915.01); brief en pakketpost 142.958.12 90.732.77); goederen 4,215.848.74 4.255.172.06); levende dieren en lijken 39.911.22 41.551.62); diversen 206.997.84 212.201.33). Totaal-gen. 9.047,628.70 9.764.076,30), In 1934 minder 716.447.60. Totale ontvangsten van 1 Januari tot en met Juni was 55.211.778.52 59.274.981.29). In 1934 minder 4.063.202.77. DE HAAGSCHE GEMEENTE- BEGROOTING. Een tekort van 1-4 millioen. Naar wij vernemen is binnen niet te langen tijd de indiening van de gemeen- tebegrooting van het dienstjaar 1935 bij den gemeenteraad te verwachten. Oorspronkelijk geeft de ontwerp-be- grooting een tekort van circa f 4-000.000 aan. Behandeling van de ontwerp-be- grooting in het college van B. en W. leidde tot vermindering van dit tekort tot pl.m. f 1.400.000. Zijn onze inlichtin gen juist dan zal deze begrooting met dit tekort worden ingediend, waarbij B. en W. dan tevens maatregelen aangeven om de begrooting sluitend te maken. Tot de voor te stellen maatregelen zouden o.m. behooren een nieuwe sala ris vermindering van het Gemeenteper- soneel, belangrijke bezuinigingen op het onderwijs en opheffing van de school bioscoop. JOODSCHE VLUCHTELINGEN UIT DUITSCHLAND. Het werkkamp in den Wierin- germeerpolder officieel ge opend. Zooals men weet, is er in den Wierin- germeerpolder een werkkamp gesticht door uit Duitschland gevluchte Joden. Gisteren heeft de officieele opening daarvan plaats gehad, o.m. in tegen woordigheid van den door den Volken bond benoemden „hooge commissaris voor de vluchtelingen", den Engelschman prof. James Mac Donald. Het woord werd o.m, gevoerd door mr. G. v. d- Bergh, oud-Tweede Kamer lid, die de regeering dank bracht voor de ten deze verstrekte medewerking. Er is thans werkgelegenheid voor 150 personen en in 1935 hoopt men dit aan tal tot ongeveer 300 te kunnen opvoe ren. Alle beschikbare plaatsen zijn be zet wat op voorziening in een bestaande behoefte wijst. De afdeeling landbouw omvat in het najaar van 1934 zeven en tachtig hectare met veeteelt, en hoen derfokkerij. Het bedrijf zal in het voor jaar van 1935 uitgebreid worden In het tuinbouwbedrijf wordt hard gewerkt on der leiding van twee ervaren Nederland, sche bedrijfsleiders- Er worden 40 jonge lieden in land- en tuinbouw opgeleid. Er is ook een bouwbedrijf dat bestaat uit een groep timmerlieden en een groep metselaars. Ér werken 15 personen in de meubelmakerij, bovendien is er een werkplaats voor metaalbewerking. De meisjes worden zoo opgeleid dat zij goede helpsters in het landbouwbe drijf kunnen wordfen- Zij hebben hier thans hun eigen woning. De bedoeling is, zooals men zich zal herinneren, de Joodsche Kolonisten in den land- en tuinbouw te bekwamen. Zij zullen daarna dan een bestaan elders in de wereld (Palestina b.v.) moeten zoe ken. D. WIJNKOOP ERNSTIG ZIEK. Naar wij vernemen is te Amsterdam bericht ontvangen, dat het communisti sche Tweede Kamerlid en lid van den gemeenteraad van Amsterdam, de heer D. Wijnkoop, in Rusland, waar hij op 't oogenblik vertoeft, ernstig ziek is ge worden, en in een sanatorium is opge nomen. (N.R.C.) SMIRNOFF NIET IN MELBOURNE- RACE. Naar de Telg. verneemt heeft de di rectie der K.L.M. uit Londen bericht ont vangen, dat het zoo goed als zeker is, dat de K.L.M.-piloot Iwan Smirnoff niet met de Havilland Comet in de Melbour ne-race zal uitkomen. De heer Smirnoff moet van meening zijn, dat de machine niet voldoende in vorm is, om er een dergelijken grooten tocht mee te onder nemen. Zooals bekend is Smirnoff on langs naar Engeland vertrokken om eenige proeftochten met het nieuwe toestel te maken. Bij K.B. is aan mr. dr. W. I- Doude van Troostwijk, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Bern op zijn verzoek met ingang van 16 October a.s. eervol ontslag a's zoodanig verleend on der dankbetuiging voor de door hem in diplomatieken dienst aaan H.M. de Ko ningin en aan den lande bewezen belang rijke en langdurige diensten. Hedenmorgen 9 uur is het K. L. M. vliegtuig „De Kwartel" van Schiphol naar Indië vertrokken. Geboekt heb ben vier passagiers. Een zevental pas sagiers moest worden geweigerd. 4 October 1934. Er is gisteren in den Raad bij de Rondvraag een aangelegenheid van, betrekkelijk, ondergeschikt belang aan de orde geweest; het onderwerp der vraag, door den heer Portheine aan B, en W. gesteld, heeft echter den laatsten tijd zoozeer, ook letterlijk, de publieke belangstelling gehad, dat wij er onze beschouwing over hetgeen in de ver heugend korte Raadszitting van giste ren zoo al voorviel, wel mee mogen openen. Het ging kort en goed om het nieuwe gebouw voor een bazaar, hetwelk te genover de Provinciale Bibliotheek ver rezen is in den vaak zoo pittigen volksmond onmiddellijk Sing-i^ng ge doopt. De heer Portheine verklaarde zich „pijnlijk verrast en te leur gesteld door dit product van moderne architectuur, hetwelk, de subjectieve appreciatie van het gebouw als zoodanig daargelaten, in het stadsbeeld aldaar toch zeker misplaatst was. Met de vrees in het hart, in de toekomst weer voor zulke verrassingen te komen te staan, vroeg de spreker, of het niet wenschelijk ware over te gaan tot instelling van een plaatselijke schoonheidscommissie, die z.i. in onze stad toch waardevolle ad viezen zou kunnen geven". 's Raads voorzitter, namens B. en, W. hier op antwoordende, zeide o.m., dat het college ,,'t resultaat van die bouwerij gezien hebbende, zelf er van geschrokken is. Ook spr. leek die gevel daar misplaatst. Teniende na te gaan, hoe dit tot stand is kunnen komen, heeft het college de stukken ter zake nog eens geraadpleegd, en toen is gebleken, dat uit die stukken onmogelijk was te voorzien, hetgeen nu te zien is. Welis waar gaf de teekening (blauwdruk) de plaatsing der ramen etc. aan, doch om trent het karakter van den gevel, de steensoort, en hoe deze gevoegd zou zijn, was niets aangegeven. Het excuus voor t ontstaan van wat er nu staat, Zij, die niei open voor de waarheid durven uitkomen, zijn ongelukkige we zens. Ze bezorgen zich zeiven een moeilijk bestaan, spinnen om zich'\ heen een net van leugens, waar ze1 niet meer uit kunnen, tenzij ze geleerd hebben door schade en schande wijs te worden. ligt dus in de stukken zelf; de aandacht van B, en W. is niet op het disputabele van de gevraagde bouwvergunning ge vestigd door den betrokken dienst. B. en W, hebben ter zake den directeur van gemeentewerken nog eens gewe zen op de, ook in de nieuwe bouwver ordening voorkomende, welstandsbepa ling, welke zich verzet tegen het op richten van bouwwerken of getimmer ten, welke uiterlijk, getoetst aan de omgeving, aanstoot zou kunnen ge- B. en W. zouden het betreuren al dus vervolgde de burgemeester in dien in de Lange Delft, of nog méér karakteristieke straten van Middel burg, wederom zulke bouwsels zouden verrijzen; het college zal in de toekomst aanvragen om bouwvergunning zeker scherper-critisch beoordeelen en de vraag, of een plaatselijke schoonheids commissie wenschelijk is, dan wel of de reorgansatie van de provinciale schoon heidscommissie afgewacht dient te wor den, zullen B. en W. met sympathie be zien." Aldus de behandeling van 't geval Sing-Sing in den Raad, Naar onze over tuiging is het vonnis, dat men zoo door den voorbijganger over het nieuwe ge bouw hoort uitspreken, en dan als regel niet na de gezette overweging, welke het vellen van een vonnis vergt, dan ook slechts ten deele juist. De gevel o p zichzelf achten wij, zoo naar vorm geving als kleur, welgeslaagd. Het feit, dat de ramen nu eens een beetje anders verdeeld en geplaatst zijn dan een, toch ook zeker niet onbetwistbaar fraaie, traditie eischt, doet niets ter zake. In dien dit goede voorbeeld van moderne bouwkunst in een Haagsche winkel straat géstaan zou hebben of in een mo derne wijk van Middelburg wij zou den het kunnen waardeeren. Maar andererzijds stemmen wij vol komen in met hen, die, als gisteren in den Raad geschiedde, zeggen: daar, in de Lange Delft, de hoofdstraat van een oude stad, en dan nog wel vlak tegen over de eerwaarde Provinciale Bibli otheek, daar had dat moderne gebouw tje in dezen uitdagenden vorm nimmer mogen verrijzen. Indien het in den Raad gesprokene zal voorkómen, dat we weer voor zulke verrassingen geplaatst worden en misschien dat er ook nog iets op gevon den wordt, door bv. een grijziger kwastje verf het irritante karakter van den ge vel van Sing Sing wat te temperen dan zal een en ander zijn nut gehad heb ben. Voorzoover men uit het verhandelde den indruk mocht krijgen, dat deze ge vel bij overrompeling in de Lange Delft terecht kwam, voegen wij hier echter nog aan toe, dat de architect ervan ons verzekerde, het hoofd van den betrok ken gemeentedienst nauwkeurig te hebben ingelicht over zijn voornemen, een gestucadoorden gevel van ongeveer witte kleur te maken. Het vorenstaande werd bij de Rond vraag besproken. Die was om half vijf afgeloopen als ons geheugen ons niet bedriegt was 't gisteren voor 't eerst in vele jaren, dat we vóór zessen op straat stonden. Of de in zoo weiverzorgden vorm gegoten vermaning, waarmede 's Raads voorzitter de eerste bijeenkomst van het laatste zittingsjaar van dezen Raad opende, daarop van invloed ge weest is Men zou het zoo oppervlak kig zeggen, maar veel gelooven we er toch niet van Van hetgeen verder verhandeld werd vindt men een uitvoerig verslag elders in dit blad. Slechts enkele punten der zeer korte agenda releveeren wij hier nog. De heer Mondeel leed in zijn ons uiteraard sympathieke streven, om in Middelburgs gemeentehuishouding óók de spelling-1934 in te voeren, he laas schipbreuk. Bij het debat over de contraprestatie heeft de heer Van der Feltz eens weer niet nagelaten tegen den hem politiek onsympathieken wethouder Onderdijk op te treden, op een wijze die niet an ders dan als van vrij tot grof onbehoor lijk genoemd moet worden. Al heeft de heer Van der Feltz dat niet gedaan in bewoordingen, welke den voorzitter zouden nopen hem tot de orde te roe pen dat kunstje verstaan de commu nisten, zoo 't hun voegt, in de Kamer óók dat neemt niet weg dat een toch zoo onbedekte en zoo persoonlijke be schuldiging van illoyale uitvoering van een [niet eens formeel genomen] Raads besluit niet door den beugel kan. En de hoffelijke inschakeling van het „overi gens met alle waardeering voor de per soon van den wethouder" wordt daar door een zinledig excuus tot het debi- teeren der verdachtmaking. De verruiming van de verkoopgele genheid op Zondag gaat niet door de onderscheidenen, die er om vroegen, zijn gewogen en geoordeeld slechts een j handjevol uit den ganschen schepel te vormen. Een voorstel Jeronimus, om al thans de sigarenwinkeliers wat ruimte te geven, verwierf slechts twee stem men. I Mevr. Weijl vroeg, in verband met j het Hilversumsche geval, naar de brand veiligheid hier ter stede in bioscopen etc.; het bleek, dat B. en W. reeds een omvangrijk onderzoek deden instellen. En tenslotte vertelde weth. Boasson, dat een fiksche tariefsverlaging van het gas in studie is. Middelburg, 4-X-'34. Woensdag hoog ste luchttemperatuur 17.3 °C (63% °F); laagste 12.9 °C (55 °F). Heden 9 h: 14.3 °C; 12 h: 15.8 °C. 4 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 756 mm; laagste 749 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 758.9 mm te Vardoe; laagste 729.6 mm te Holy head. Verwachting tot morgenavond: Krachtige tot matige Z, tot Z,W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijde lijke opklaringen, regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Zon op: 7 h 06; onder: 18 h 31. Licht j op: 19 h 01. Maan op: 2 h 18; onder: 16 h 58. N.M.: 8 October. Hoog- en Laagwaier te Vüssmges,- (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) October, nieuwe Ringersbonbons. M. Peterse, Patissier, Middelburg, (Ingez. Med,) 4 OCTOBER—DIERENDAG. Het bestuur der afd. Zeeland van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren schrijft ons: Nog steeds gfaat de wereld gebukt onder veel zorg en ellende, moeten wij nu tóch weer den vierden October naar voren brengen als „Dierendag". Wij meenen van wel, want hetgeen wij vra gen is juist géén geld. Wij vragen uw rustig tactvol woord, uw prac^ische raadgeving en vooral uw goede voor beeld, waar het den omgang met dieren betreft. En dat kan ieder van u geven, ook in dezen moeilijken tijd. Ouders, Leeraren, Onderwijzers en Jeugdleiders, u kunt op uw omgeving een invloed ten goede uitoefenen; 4 Oc tober wordt dan ook in uw warme be langstelling aanbevolen- Laat Dierendag aanleiding zijn, dat u eens iets leest over de misstanden, die er op dit gebied nog heerschen, méér dan u denkt. Lectuur is gratis verkrijgbaar bij het secretariaat, waar ook minvermogenden geneeskundige hulp voor een ziek dier kunnen inroepen. Het secretariaat is gevestigd bij mevrouw H. C. Dentz-van Hoek, Middelburg, Bierkade 206. Te Goes kan men zich wenden tot den heer mr. P. van Breda, Oude singel 34, en te Zierikzee tot den heer J. J. de Bruijne, Poststraat 40. J, P, A. Wilhelm. Op 1 Oct. j.l. heeft de heer J. P. A. Wilhelm afscheid genomen als burge meester van Eibergen. De heer Wilhelm werd als gepens. luit-kolonel in 1914 benoemd tot Rlegeeringscommissaris van het vluchtoord van Belgische vluch telingen te Hontenisse. Na in Sept. 1915 te zijn aangewezen tot plaatsver vangend Regeeringscommissaris voor de vluchtelingen in Noord-Brabant en Zee land, werd hij op 10 Mei 1918 tot Re geeringscommissaris benoemd, in welke functie hij tot 22 Oct. 1920 werkzaam was. DE WINKELWEEK VAN HANDELSBELANG. Was het Dinsdag door den regen stiller op straat, gisteren vooral in de avonduren kwamen er mede dank zij het mooie weer, honderden weer een kijkje nemen bij de verschillende eta lages, waarbij nu ook, die van de 5 deel nemende slagers waren gekomen. Ook deze groep had heel wat moois gepres teerd, het zij met echt dan wel met na maak vleesch. Terecht trokken ook deze uitstallin gen veler aandacht, wat ook in het bi zonder het geval was bij de filmvertoo- ning in de Noordstraat, waar twee Hoogwater. Laagwater Do. 4 11.50 24.21 5.47 18.18 Vr. 5 12.37 6.36 19.05 Za. 6 1.03 13.14 7.17 19.43 Hog li- se Laagwater ie Wemeldiage. (Zomertijd.) October. Hoogwater. Laagwater Do. 4 13.27 6.51 19.12 Vr. 5 1.56 14.21 7.44 20.02 Za. 6 2.43 15.01 8.29 20.42 :iijiii m i wk (Ingez. Med.) agenten van politie het verkeer in goe de banen moesten leiden. Hedenavond te half tien is er weder 'n muzikale wandeling. Dit maal is Ex celsior, directeur de heer J. J. van Soelen, van de partij en de signaalaf- deeling van Achilles zal zich onder leiding van den heer A. J. Heijliger daarbij weer aansluiten. Van de Markt trekt men langs den volgenden weg: Noordstraat, Korte Heerengracht, Mo lenwater, Koepoortbrug, Veersche sin gel, Leliestraat, Rozenstraat, 51ach, Jansenstraat, Veersche singel, Molen straat, Breestraat, Brakstraat, Bateau- port, alle Kaden, Nieuwe Haven, Stadsschuur, Vlissingsche straat, Gort straat, Markt. Wij herinneren er aan, dat heden avond voor 10 uur de stembiljetten met aanwijzingen wie men in iederen groep voor een prijs in aanmerking wil doen komen, bezorgd moeten zijn bij den penningmeester, den heer F. B. den Boer, St. Pieterstraat F 33, en niet in de bus van de N.V. Middelburgsche Courant, zooals nog als eens gebeurt, ook met de oplossingen van den slag zin, VAN WIE IS DE HOND- Op het politiebureau is te gast een zwerver, nml. een hond, met gespleten ooren. Ah zijn baas niet komt opzetten, zal hij naar het asyl verhuizen, en spoe dig worden afgemaakt. De eigenaar kan nu den viervoeter nog terughalen op het bureau. G0IS, GEMEENTEVROEDVROUW. B. en W. schrijven aan den Raad, dat zij inlichtingen ingewonnen hebben, over de indertijd geopperde vraag, of de ver wachtingen inzalte de toeneming der praktijk van een jeugdiger vroedvrouw, bewaarheid is geworden. Uit de ver strekte opgaven blijkt, dat door mej. Luijmes behandeld werden: in 1932 8 betalende patiënten, in 1933 23 en van 1 Jan. tot 1 Sept. 1934 20 patiënten. Het wil B. en W. voorkomen, dat een jeugdig en energiek persoon die bet

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1