RECHTSZAKEN. KORT ZEE0WS0H NIEUWS. SCHETSEN VAN DE HOEVE. DE STERRENHEMEL 3—9 0CT0DER 1934, 20 h MT. ZUIP m wel- al- toe te jaar en de weten, meer overwerk dat deze momenteel doen moet. De V o o r z. zegde, dat het werk jswaar verdubbeld is, doch dit niet tijd zoo zal blijven. B. en W. stelden dus voor' geen salarisverhooging t kennen, doch voor het komende een toelage van f 40 te geven, hetge practisch op hetzelfde neerkomt en gemeente niet aan een vaste salarisver hooging bindt. Aldus besloten. De slachter Brouwer deed dat hij van 1 Januari 1935 af niet het slachthuis zal inhuren, Godshuisquaestie. In de onlangs gehouden geheime ver gadering was besloten de voordracht van secretaris-penningmeester van het Godshuis terug te zenden aan het be stuur met het verzoek deze te willen aanvullen, aangezien de overgroote meerderheid van den Raad niet accoord ging met de daarop voorkomende per sonen, gezien deze een behoorlijk inko men genoten en men accumulatie van jnkomens wilde vermijden. De Raad had verder besloleti de jaarwedde, die ten onrechte door het bestuur was op gegeven, (zulks pleegt door den Raad te geschieden) van f 150 op f 100 te brengen. Het bestuur van het Godshuis was echter de meening toegedaan, dat 't volkomen het recht had de voordracht ongewijzigd terug te zenden, ook op grond van de oude verordening, die slechts drie personen eischt. De nieu we verordening, die aangeeft ,,zoo mo gelijk drie personen" is nooit goedge keurd geweest, zoodat het bestuur zich daaraan niet behoefde te houden. De salarisquaestie echter gaf men toe. Men heeft te dien einde met de personen die op de voordracht voorkomen gesproken en allen hebben toegezegd accoord te gaan met deze verlaging. De voorz. was van meening, dat men nu wel ontslag aan den aftreden den secr.-penningmeester kan verlee- nen, doch met de benoeming wachten moet totdat de verordening is goedge keurd, na in deze vergadering vastge steld te zijn. Men heeft te bevoegder plaatse medegedeeld, dat de goedkeu ring binnen een week tijds zal zijn te verkrijgen. Spr. stelde dus voor de ver ordening aan te bieden. Wethouder Van B e v e r e n wilde voortaan de sollici taties bij B, en W. binnen laten komen, zoodat zij kunnen zien wie eventueel in aanmerking kan komen. De voorz. zegde, dat hij 't daar niet mee eens was, daar dit een min of meer liefdadige in stelling is en men het bestuur een groo- tere mate van vrijheid moet geven. Spr. haalde aan de zelfstandigheid van deze colleges uit vroegere dagen, doch spr: is er voor, dat de Raad medezeggen schap heeft, Er heerscht een conflict tusschen den Raad en het bestuur van het Godshuis over deze voordracht, waarom zou men het noodeloos ver scherpen Spr. was ervan overtuigd het verstandigst te handelen, indien eerst de goedkeuring op de verordening ver; kregen werd en dan langs andere we gen in dezen overleg gepleegd wordt met het bestuur van het Godshuis. Hij stelt het eerste punt dus aan de orde. De heer Blind geloofde, dat er binnen kort groote veranderingen zullen komen als een en ander inzake het Godshuis te berde wordt gebracht en zou het be treuren, indien een eenmaal goedgekeur de verordening weer binnen korten tijd veranderd moest worden. De voorz. deelt deze meening niet en zou liever zien, dat de verordening dadelijk werd vastgesteld en doorgezonden. De heer G i d e o n s e was bang, dat de Raad op den duur heelemaal niets meer te zeg gen krijgt en de regenten te veel. De heer Van Be ver en vond het toch wel treurig, dat, waar zes van de zeven leden van den Raad zich tegen de voor dracht hebben uitgesproken, he't ba- stuur van het Godshuis toch doorzet. De Voorz. zeide, dat de voorzitter van het Godshuisbestuur meende, dat de drie namen op de voordracht de ge schiktste waren; spreker zou derhalve wel een commissie uit den Raad willen zien benoemd worden om met het be stuur te spreken. De heer C a s t e 1 merkt op, dat het hier niet gaat om de andere sollicitanten voor te stellen als minderwaardig aan diegenen, die op de voordracht staan, maar deze zijn ge nomen omdat het vooraanstaande men- schen uit de gemeente zijn, hetgeen het reglement ook aangeeft als noodig voor een benoeming. Het Godshuisbestuur ee steeds zijn best gedaan voor de zaak en er is nooit aanmerking op ge maakt; hi, is er derhalve tegen een com missie te benoemen De heer W o u- d«trSH a u tdesniettcmin beter, dat de voordracht uitgebreid werd, niet" rnimt S°1Hcitanten toch met minderwaardig zi,n aan het drietal thans er op voorkomend. De heer Blind zegde dat het hier niet gaat om de personen als zoodanig, maar om dat deze personen een goed inkomen genieten en men niet zou willen, dat deze nog eens een bijbaantje zouden krijgen, terwijl er anderen zijn, die geen of weinig inkomen hebben. De geheime vergadering is belegd om de regenten van het Godshuis niet voorbij te gaan en dezen in de gelegenheid te stellen de voordracht uit te breiden zonder dat de Raad deze moest terugzenden. Spr. be treurt het evenwel, dat ook aan het sa laris nu is getornd, doch dat is nu een maal gebeurd, Spr. voelde er niet veel voor te gaan soubatten als het bestuur zich niets aantrekt van de wenschen van den Raad. Wil het niet goedschiks, dan maar kwaadschiks. De Raad wil de personen die op de voordracht staan, niet hebben. Er staan op de sollicitatie- lijst meer personen, wien het beter past dit salaris te beuren. Daarna stelde de Voorz. de quaes- tie der verordening weer aan de orde. Met alg. sternen werd besloten een com missie te benoemen. Benoemd werden de heeren Huinink, Wouters en Blind. Het eervol, ontslag van den heer De Zeeuw werd op zijn verzoek verleend, zulks met ingang van 1 October, dus met terugwerkende kracht. Tevens stelde het bestuur van het Godshuis voor de jaarwedde van den vader en de moeder te verhoogen met 50. B. en W. stelden voor dit bedrag op 40 te stellen, hetgeen meer con form is met de verheoging der andere ambtenaren. De heer Blind vond, dat, waar het werk doorhet toenemen der waar het werk door het toenemen der in woners vermeerdert f 50 beter is- Na am pele discussie werd 't voorstel-Blind ver worpen met vier tegen drie stemmen (tegen de heeren Castel, Wouters, Si- monse en Gideonse). Van den heer Holleman was een schrijven ingekomen met verzoek de erfpacht van het gedeelte van de werf, dat van de gemeente is, te verlagen. De Raad beschikte hierop afwijzend. B. en W. vroegen toestemming van den Raad om te kunnen overgaan tot het in het openbaar verkoopen van een partij hout van het stadhuis, hetgeen met alg. stemmen goedgekeurd werd. Het punt vaststelling vergoeding bijz. lagere school dienstjaar 1931 fop een bedrag van 712), werd aangehouden, daar de heer S i m o n s e de meening was toegedaan, dat dit bedrag te hoog v/as. De verordening inzake de winkelslui ting werd na discussie gewijzigd, met dien verstande, dat de uren voor den verkoop op Zondag zijn gesteld van acht uur tot acht uur. Contract Ne-d. Ind. Gas Mij. De Voorz. deelde mee, dal het zoo goed als zeker is, dat de provinciale zeggenschap zal hebben in de te vormen Nieuwe Zeeuw, gasmaatschappijl Vlfs- singen wordt zoodoende uitgeschakeld en wij staan voor iets anders ten aan zien der concessie. Zeer vermoedelijk zal door de overwicht der provincie geen bezwaar tegen de Ned. Ind- Gasmij. zijn en B. en W. stelden dus voor concessie te verleenen. De heer Blind vroeg of het platteland weer voor het karretje van de stad gespannen zal worden. De heer Castel zegde, dat aanleg en on derhoud op het platteland veel duurder is. Het voorstel van B- en W. werd ove rigens met alg. stemmen aangenomen. Gem. begrooting 1935, Aangeboden werd de gemeente-be grooting 1935. De Voorz. lichtte en kele zaken toe. Waar de gemeente vroe ger aan belasting f 9000 kon heffen, zal zij nu slechts f 6000 ontvangen. Slechts 19 pet. van de werkloosheidsuitkeering wordt nu vergoed door het Rijk, het geen tezamen geweldig moet drukken op de begrooting. Het batig saldo is echter beter dan verwacht werd, doch dit neemt niet weg, dat ook Veere tegen 1937 tot de noodlijdende gemeenten zal gaan behooren als geen verandering ten aanzien van de financiën komen, het geen een ellendige blik in de toekomst geeft. De begrooting is zoo zuinig mo gelijk samengesteld, doch op sommige posten, zooals onderhoud gebouwen en wegen, mogen we niet meer bezuinigen- Een en ander zal men moeten trachten te dekken door belastingverhooging. Zoo zullen de opcenten op de gemeente fondsbelasting tot 75 moeten worden op gevoerd, die op de vermogensbelasting met 40 worden vermeerderd, de hon denbelasting van f 3 op f 5 en van f 1.50 op f 2.50 gebracht moeten worden, ter wijl "de opcenten op de personeele be lasting tot 200, het maximum, zullen worden opgevoerd. Overwogen is nieu we belastingen in het leven te roepen, Paarden. We weten allemaal dat het verkeerd is, zéér onrechtvaardig, maar blijven desondanks in onze dwalingen volhar den. De aanwezigheid van uiterlijk schoon, pleegt zeer sterk onze mee ning ten gunste van iemand te beïn vloeden. Zie het paard. Als Cora door het open hek vlot en vierkant de wei opdraaf^, dan even blijft staan, eer ze vol gratie den sier lijken hals buigt, naar het gras, zooals ze daar dan staat, een bééld is het; een volmaakte, een overdaad van licha melijke schoonheid. Die krachtige bouw de sierlijke lijnen en vormen, de glan zende huid, dan daarbij1 de houding van het hoofd, van den mooi gebogen nek, en de uitdrukking in de groote, helde re oogen. Er kan maar één oordeel zijn: „wat een edel dier, hoe moedig en fier." Er zijn stellig weinig menschen, die met van paarden houden, althans ze bewonderen. En de suggestie van fier heid en moed, welke het schoone, krachtige lichaam oproept, is zoo sterk, dat welhaast iedereen aan een paard deze karaktereigenschappen toekent. Ik moet dan ook al mijn moed verza- zooals op de openbare vermakelijkhe den, touristen en het vergunningsrecht, doch dit is ondoenlijk, het zou een ave- rechtsche werking hebben. Door de betrokken commissies zijn de rekeningen van het Godshuis, Bur gerlijk Armbestuur, Veersch-Middel- burgsche Straatweg en de Gemeente Rekening 1933 nagezien en goedge keurd. Bij de rondvraag vroeg de heer Blind of het waar is, dat de aannemer van het werk aan den kademuur kruiwagens van de gemeente gebruikt. De heer Castel zegde, dat zulks wel geschied is, doch dat de wagens nu weer teruggebracht zijn, een en an der echter met kennis van B. en W. en nadat de aannemer in quaestie toe gezegd had ook de Veersche werkkrach ten te zullen aanstellen, hetgeen ook geschied is. Met het oog op de hoeda nigheid van het werk wordt nu niet meer door Veerenaars gewerkt, al thans voor het oogenblik niet. Op een desbetreffende vraag van den zelfden, werd geantwoord, dat de bor den aan het plankier door Waterstaat zijn aangebracht, alleen de ijzeren paal tjes zijn door de gemeente gezet. De doornen heining aan het schoolstraatje bij de Kapellestraat, die gevaar ople verde voor de schoolkinderen als auto's hier langs reden en geen onbelemmerd uitzicht hadden, zal tot op de helft wor den ingekort, gedeeltelijk op kosten van de gemeente, terwijl de eigenaar ook in de kosten zal bijdragen. Bij Kon. besluit van 28 September is de bureel-ambtenaar 1ste klasse D. J. Scheffer, chef de bureau bij het loods wezen in het derde district te Amster dam, vroeger te Vlissingen, be noemd tot ridder in de orde van oranje Nassau. Hooger beroep, S. H., 26 j., reiziger, wonende te Rot terdam is in hooger beroep gekomen te gen een "vonnis van den Kantonrechter te Middelburg, waarbij hij terzake van overtreding van de Motor- en Rijwiel- wet is veroordeeld tot 25 of 10 dagen hechtenis. Cassatie. J. v. d. V., 51 jaar, koopman te Z i e- r i k z e e heeft cassatie aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank te Mid delburg van 28 September j.l. waarbij hij wegens overtreding van de Landbouw- crisiswet, in hooger beroep, is veroor- 'deeld tot 300 boete of 10 dagen hech tenis. Politierechter te Middelburg. In de zitting van Dinsdag werden de volgende zaken behandeld: E. S., 43 j., vroeger mijnwerker, wo nende te Clinge, gedetineerd, werd ten laste gelegd dat hij in Augustus en Sep tember op Walcheren zonder middelen van bestaan heeft rondgezworven. Eisch 3 d. h. en 1 jaar R.W.I. Vonnis 3 d. h. en 9 maanden R.W.I. P. J. D., 32 jaar, chauffeur, Terneu- zen, werd- beklaagd dat hij op 7 Augs. te Sas van Gent A. J. Genetello heeft mishandeld door hem de keel dicht te snoeren en hem een slag tegen het hoofd toe te brengen. Eisch en vonnis 10 of 5 d. h. W. R., 35 jaar, werkman, Terneuzen, werd verdacht dat hij op 10 Augustus te Terneuzen Sara Dieleman tegen een Leontine Samar hebben geschopt. Eisch 14 d. gevang. Vonnis vrijspraak. lo. L. L. v. D., 35 j. en 2o. F. L. S„ 30 j., klompenmakers, St. Jansteen, wer den verdacht dat zij op 12 Augustus te melen, alvorens het te durven zeggen: een paard is niet moedig, is trotsch noch edel van aard. Integendeel, er is op de hoeve geen dier, dat zoo spoedig den moed verliest, zoo gedwee en ge hoorzaam is, en tevens zoo „nistig"', als een paard. Wanneer de alarmkreet: „un paerd in de dulleve" klinkt, dan gooien de man nen neer wat ze in handen hebben, laten liggen wat ligt, en rennen ter hulpe met spaden en touwen. Geen buurman, geen voorbijganger, zal in gebreke blij ven, om, desgevraagd te komen helpen, want allen kennen ze de eigen schap van het paard„ heel spoedig den moed te verliezen, het öop te geven. Het dier, dat, tengevolge van zijn kolossaal gewich, diep in den modder zakt', en zich, bij zijn vruchteloos pogen om weer op den kant te komen, steeds dieper voelt wegzinken, zou zoo goed als altijd te redden zijn, wanneer het eenvoudig bleef staan. Dat doet het echter niet. Ook het paard laat zich 'suggereeren. De modder zegt: „ik zuig me aan je vast, en je komt nooit meer los", en het paard buigt in letterlijken zin het hoofd voor het noodlot. Het steekt' zijn kop onder water, en verdrinkt zich. Daarom laten de mannen liggen wat ligt, en rennen te hulp, en zorgen eerst Ster v/a 1' grootte, ol klei», Ster Va 2' grootte. "Jfc' Ster v/a 1" gr Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau 7a Industrieelen Eigendom onder Na e 4 2 2 2 W VOLLE MMfl 3 LAATSTE KVART1ER NIEUWE KAAN VENUS RAUS JUPITER Q SATUENUS Bovenstaand kaartje stelt voor den sterrenhemel in Nederland, des avonds 'e acht uur Middelbare Tijd, (is, voor de dagen van 37 October nog, negen uur Zomertijd), gelijk aan 20 h 47 min Sterretijcf. In tegenstelling met gewone landkaar ten vindt men hier het Westen rechts, het Oosten links van den beschouwer geteekend. Dat is bij sterrekaarten nood zakelijk en gebruikelijk, teneinde te ver hoeden, dat de beelden in spiegelschrift zouden verschijnen. Wanneer men in het oog houdt, dat de hemellichamen die in het Oosten opkomen, naar het Zuiden stijgen en in het Westen ondergaan, en wanneer men verder slechts dat kwadrant van de kaart voor zich neemt, waarnaar de blik aan den hemel gericht is, dan is de oriën tatie eenvoudig genoeg. Op d't kaartje loopt, van het WZW laar het NNO. door de sterrebeeelden Schijter, Arend, Zwaan, Cassiopeia en Waöenman een gebogen stippellijn; zij duidt de ligging van den Melkweg aan- In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. De middaghoogte var de zon vermin deze maand van 35r tot 24°, de dag- Jagbcog de tijd dat zij boven den horizont staat) neemt daardoor af van krat> 11X uur tot krap 9uur. De schijngestalten der maan zijn: N.M. 8 Oct.; E.K. 15 Oct.; V.M 22 Oct.; L.K. 30 Oct. Op het eerste kaartje van deze maand komt de maan niet voor. DE PLANETEN. Op onze kaartjes volgen wij den loop der vier planeten Venus, Mars, Jupiter en Seturnus. Venus (m - - 3.4) is morgenster in de Maagd, zij staal echter te dicht bij de zon om goed waargenomen te wor den. Mars (m 1.8) is morgenster in den Leeuw. Jupiter (m 1-2) staat te dicht bij de zen om waarneembaar ie zijn. Saturnus (m 0.8) is avondster in den Steenbok, op onze kaartjes in het Zuiden laag boven den horizont, staande (m magnitude helderheid, ver geleken met een ster van de le grootte, die m 1,0 heeft,) Aangezien drie der vier planeten des avonds om 8 uur deze maand nog niet te z'en zijn, staat hierboven een schets van de plaats dezer hemellichten (met de z o n) voor 3 Oct.. Kapellebrug, te zamen en in vereeniging Leontine samen hebben geschopt. Eisch en vonnis vrijspraak. I. L., 22 j., chauffeur, Schoondijke, werd ten laste gelegd dat hij. op 9 Aug. te Vlissingen bij de aanlegplaats van de Provinciale Boot P. J. Brugge heeft be- leedigd. Eisch en vonnis vrijspraak. I. C. V., 21 j., landbouwersknecht, Nieuwvliet, werd verdacht dat hij op 23 Aug. te Nieuwvliet Zeger Cornells heeft gestompt of geslagen. Eisch 20 of 10 d. h. Vonnis 15 of 15 d .h. R. O. B., 39 j., landbouwer te Graauw, werd ten laste gelegd dat hij op 18 Juni te Graauw verschillende politieambte naren, die in de uitoefening van bedie ning waren, heeft beleedigd. Eisch f 20 of 10 d. h. Vonnis 15 of 15 d. h. J. D. v. B., 60 j., magazijnknecht, Hulst, werd verdacht dat hij J. A. Lau- vooral, den kop (van het paard) boven water te houden- Wat nu beweerd wordt in „mooie" verhalen, over paarden, die drenkelin gen van in nood verkeerende schepen halen, en (moedig-) „volhouden", tot ze er dood bij neervallen, behoeft nog geenszins te worden ingedeeld bij den baarlijken onzin, dien men zoo nu en dan tegenkomt. Wanneer een paard iets dergelijks doet, dan is dit echter alleen omdat zijn meester het beveelt, en hij aan dézen „slaafsch" gehoorzaam is. Hetgeen on getwijfeld het tegenovergestelde is van de gewoonlijk aan het paard toegeken de eigenschappen. Nu weet ik nog een heeleboel kleine voorvallen, waarmee de „nistegheid", of de plaagzucht of de vreesachtigheid van een paard kan bewezen worden, maar afbrekende kritiek uitoefenen, is een hatelijk bedrijf. Ik hou er mee op. In ieder geval is een paard mooi, zacht van oogen en huid, malsch en mollig van lichaam, het laat zich gewillig ge bruiken en daarna gedwee op stal zet ten. Dat zijn allemaal groote deugden. Tusschen haakjes: kent u de overeen komst, die er is, in de waardeering die een man heeft voor een paard en voox een vrouw De vrouwe van d'Oeve. wereijs met een klomp op het hoofd heeft geslagen. Eisch 10 of 10 d. h. Vonnis 10 of 5 d. h. J. F., 37 j., schipper, a. b. van het schip Sante-Maria, werd beklaagd dat hij op 15 Augustus te Terneuzen zich heeft verzet tegen de agenten van poli tie v. d. Wal en Verbiezen, toen deze hem ter zake van openbare dronken schap naar een plaats van ontnuchtering wilden overbrengen. Eisch 25 of 10 d. h. Vonnis f 20 of 10 d. h. M. W., 45 j., koopman te Amsterdam, werd verdacht dat hij op 22 Augustus te Ter Neuzen heeft weggenomen een por- temonnaie, toebehoorende aan Pieter Scheele; Subsidiair werd hem verduiste ring van die portemonnaie ten laste ge legd. Eisch: 14 d. gevang. Vonnis 14 d. gev. voorw. pr. 1 jaar en 15 of 10 d.; Ha. E., huisvr. van J. A. B„ 21 j„ zon der beroep te Burgh, werd ten laste ge legd dat zij op 10 Augustus te Burgh M. J. de Fouw met een steen tegen het hoofd heeft gegooid, Eisch: 20 of 10 d. Vonnis: 15 of 5 d. Mr. Du Croo vroeg vrijspraak. P. van der J., 31 j., werkman, Yerse- ke, werd ten laste gelegd dat hij op 11 Aug. te Yerseke een deur, toebehooren de aan J. van Strien heeft beschadigd door daartegen eene hoeveelheid teer te werpen. Eisch en vonnis: 25 of 10 d, N. H„ 18 j„ zonder beroep, Arnemui- den, wegens mishandeling van Wa. Meu- lemeester te Arnemuiden op 17 Aug. door haar een slag met een klomp toe te brengen. Eisch: f 15 of 10 d.; Vonnis: f 10 of 5 d. C. L„ 36 j„ arbeider, Vlissingen, werd verdacht dat hij op 8 Augustus te Vlis singen een rijwiel, toebehoorende aan Jan Castel, heeft weggenomen, Eisch: 1 maand gevang. Vonnis: 14 d. gevangenisstraf. M. J. G., 33 j., koperslager, Vlissin gen, werd beklaagd dat hij op 18 Aug. te Vlissingen zich met geweld heeft ver zet tegen de politie, die hem terzake van overtreding wilden overbrengen" naar een plaats van verhoor. Eisch: 7 dagen gevang. Vonnis 20 of 10 d. C. C. van H„ 26 j„ electricien, Middel burg, werd verdacht dat hij omstreeks

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 9