ONDERWIJS. KUNST EN WETENSCHAP. LAATSTE BERICHTEN. lEURSTiERlffiiETil van Woensdag. GEMENGD NIEUWS. BEURS- EN WISSELKOERSEN. GOES. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSGH-VLAANDEREN W.D. KLOETINGE. AMSTERDAM, 3 October, riet eerste getal is de vorige notee- nng, daarop voigt de officieele notee- rmg van heden. Ned. 31 1000-4 101%—101%. Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 91%91%. O. Indië 32 1000-5 100% O. Indië 26 1000-4% 100% O. Indië 34 1000-4 100%—100%. Denemarken Oblig. 1926-5 98%97%. Duitschl. pndst. 100-7 21%21. Engeland 1960-90 4 6969%. Zwitserland oblig. '24-5 9898. Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 101%- Amsterdam 1933-5 101101. 's-Gravenhage 1929-4% 100% Rotterdam 1926-1930-4% 100%—100%. Berlijn 1925-6% 13% Zeeuws. Hyp. B-5 100- Zeeuws. Hyp. B-4% 100%101. Cities Serv. Cy. P. 1958 5 24%—24%. A Amsterd. Bank 106% C Rott. Bankver. 8484%. A Twentsche Bank 82%83. A Pref. Gruyter Zn. A. 128e.d.127%, A Pref. Jurgens A 99%99%. A Ned. Gist- en Spiritusf. 403405. A De Schelde N.B. 17%—17%. A Ver. Papf. v. Gelder 46%46%. C Am. Car Foundry 9%9%. C Am. Smelt Ref. 2020%. C Farbenind. I.G. 47%46%. C Stand. Brands 11%12. C U. States St. C. 19%—19%. C North Am. Cy. 8%8%. A Born. Sum. H.M. 127%126%. A Linde Teves en Stokv. 59%—59%. A Ned. Wol Mij. 74%74%. A Singkep Tin M. 7975. A J. C. Japan Ln. 2424%. A Rotterd. Lloyd 32%32%. A S. M. Nederland 3130%. A Amst. Thee C.M. 52% te knoopen, de belastingen aanzienlijk verhoogd moeten worden. Voorgesteld wordt, de opcenten op de fondsbelas ting op 75 te brengen; die op He ver mogensbelasting op 40 en die op de personeele op het maximum 200. Men zie het raadsverslag in het 2e blad. WESTKAPELLE. Onder leiding van den burgemeester, jhr. mr. de Casem- broot, als voorzitter van het plaatse lijk crisis-comité, werd alhier Dinsdag avond in de Openbare school een open bare vergadering gehóuden, welke ta melijk goed bezocht was. De Voorz. memoreerde in het kort, wat in den vorigen winter het comité heeft kunnen doen, om zooveel moge lijk den nood te lenigen. Voor steun A was beschikbaar f 218 en voor steun B f 139. Terwijl ook steun in natura werd verleend. Spr. deelde daarna mede, dat in den a.s. winter voor steun B (voor de cri sis werkloozen) een som beschikbaar zal zijn van f 800. Wat steun A betreft, waarvoor ie der, die meent in aanmerking te komen, zich bij het comité kan vervoegen, deze zal afhangen van het bedrag, dat de collecte zal opbrengen. Deze zal de vol gende week gehouden worden. Daarna werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld, de verschillende redevoeringen (o.a. van H. K. H. Prin ses Juliana, uitgezonden door het Na tionaal Crisis Comité) aan te hooren. De Voorz. bracht den heer Roelse een woord van hartelijken dank voor diens welwillende en belangelooze me dewerking daarvoor. DE CRISISBAZAAR. De bruto opbrengst van den Crisis bazaar bedraagt f 2.000. KLOETINGE. De knecht van den hr. Blomaard alhier had het ongeluk bij het schuren der goot met een ladder mee te schuiven en met zijn arm in een glas ruit terecht te komen. De arm was lee- lijk gewond, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. ZIERIKZEE HAALT DEN NIEUWEN BURGEMEESTER IN. Een feestelijke intocht Met een door de K.L.M. op verzoek van V.V.V. te Zierikzee beschikbaar ge steld vliegtuig is Zierikzee's nieuwe burgervader Dinsdagmiddag om twee uur op het vliegveld Haamstede aange komen, waar hij verwelkomd werd door den agent van de K.L.M., tevens be stuurslid van V.V.V. In een auto, voor afgegaan door eenige leden van de mo torclub Sparta, waarbij zich later voeg den de wielrenners van deze club en de leden van de rijvereeniging te paard, werd naar Zierikzee gereden. Bij de gasfabriek stond het personeel opgesteld en bood de boekhoudster, mej. Duson aan mevrouw Schuurbeque Boeye een boeket aan. Hier stapte de burgemeester en zijn familie over in een open rijtuig. In de Noordhavenpoort stonden de padvinders en padvindsters opgesteld. De welpen van de beide af- deelingen escorteerden het rijtuig. Bij het binnenrijden van de stad begonnen de zware klokken van het stadhuis te luiden tot dat het Havenplein werd be reikt, waar honderden schoolkinderen het Schouwsche volkslied en het Wil helmus ten gehoore brachten onder lei ding van het stedelijk muziekkorps Kunst en Eer. De heer R. Gerritsen, voorzitter van V.V.V. heette hier den nieuwen magistraat welkom binnen de stad. Op het stadhuis ontvingen B. en W. den nieuwen buregemeester bij den in gang en gaf een kleindochter van den oudsten wethouder bloemen aan de bur gemeestersvrouw. In de raadszaal in stalleerde de loco-burgemeester, de hr. A. Timmerman, den burgemeester met een rede, waarin hij herinnerde aan de oudere leden van het geslacht Boeye, dat reeds in de middeleeuwen burge meesters aan het hoofd der gemeente Zierikzee zag gesteld. Spr, wees op de veranderingen, die zich sedert dien tijd hebben voltrokken. De nieuwe burge A Houth. Alberts 26%26. CBaltimore en Ohio 99%. A Southern Rlw. 9%9%. C Union Pac. Rr. 59%59%. C Int. Nickel Cy. 15%15. Duitschl. 30 1000-5 21%—22-24%. A Koloniale Bnk. 4040%. A N.I. Hbk. 1000 65%—-66%. C Ned. H. M. 1000 40%—40%. A Alg. Kunstz. U. 33%33%. A v. Berkels Pat. 20% C (Calvé-Delft 45%46. A C. Suiker Mpij. 34%—34. A Ned. Ford A.M. 211%—213%. A Philips Gem. B. afg. 213%—212-13. C Unilever 71%71-%. C Anaconda Cop. 6%6%-%. C Bethlehem St. 16%—16%, C Kennec Copper 11%11. C Un. States Leather 3%3%. A A-N.I.E.M,N,B, 197—198% A Kon. Petr. Mpij, 147%—147%8%, C Contin. Oil Cy. 10%10%. C Shell Uion O.C. 44, meester komt niet in een tijd van bloei, maar toch kon spr. wijzen op wat de laatste jaren hier tot stand kwam. De wethouder hoopte dat Zierikzee onder God s zegen met burgemeester Boeye in welvaart mag toenemen, waarna hij den burgemeester de ambtsketen om hing. Daarop was het woord aan den nieu wen burgemeester, die allereerst dank bracht aan de Koningin en Haar raads lieden voor de benoeming tot burge meester van Zierikzee, en daarna aan de loco-burgemeester, die hem instal leerde, waarna hij den raadsleden zijn trouw en vriendschap aanbood. Spr. meende dat er reden is om aan te ne men, dat de stad met voorzichtig beleid de crisis zal doorstaan. Na herinnerd te hebben aan de dagen van ouds bepaal de spr. zich bij den modernen tijd, er op wijzende, hoe de K.L.M. dit eiland uit zijn isolement verloste. Ook Zierik zee weet als landbouwcentrum mee te spreken van de crisis. Gedachtig aan de Zeeuwsche spreuk Luctor et Emergo, zal men thans evenals vroeger al wor stelend de moeilijkheden weten te over winnen. Met de benoeming tot burgemeester van deze stad is een van sprekers levens- wenschen in vervulling gegaan, want hij kent deze stad al sedert de dagen zijner jeugd. Nadat nog het oudste lid in jaren het woord had gevoerd was de installatie plechtigheid afgeloopen en volgde een. receptie. Des avonds had een défilé plaats, waaraan tal van vereenigingen, sommi ge met vaandel en banieren, deelnamen, met medewerking van het stedelijke muziekkorps dat na het défilé een kort concert gaf. De Oude Haven was met vetpotjes en gasverlichting geïllumineerd, de fontein in het Havenpark electrisch. SCHOONDIJKE. In een vergadering van winkeliers alhier is besloten tot het houden van een winkelweek van 29 No vember tot 5 December a.s. Een bestuur is reeds gekozen. FEESTWEEK TE OOSTBURG. Een welgeslaagde eerste dag OOSTBURG. Hedenmorgen 10 uur vond in het Beursgebouw de officieele opening plaats van de eerste tentoon stelling en Markt, uitgaande van het gemeentebestuur van Oostburg, slagers- vereeniging, en diverse andere vereeni gingen op gebied van veeteelt, handel en landbouw. Hieraan is tevens verbon den een bloemen- en automarkt en een winkelweek. Bij de opening merkten we o.a. op, de heeren A. H, de Milliano, lid Prov. Sta ten; C. Zwagerman, rijkszuivelconsulent,< gemeentebestuur en raadsleden van Oostburg. De voorz. der regelingcommissie, de heer M. A. Aalbregtse, sprak een kort inleidend woord en uitte zijn dank aan het gemeentebestuur van Öostburg en allen die, o.a. door het schenken van medailles, hun medewerking verleen den. De burgemeester, de heer P. Erasmus, hierna het woord nemende wees er op dat 't de bedoeling is van de veehandela ren en andere organisaties te laten zien, wat hier aan vee naar voren kan wor den gebracht. Als men ziet, wat aange voerd is, kan men volmondig verklaren, dat het doel bereikt is. Spr. wijst ver der op de tentoonstelling van het fok- vee, de andere inzendingen en de goede kwaliteit van het vee. De jury zal geen gemakkelijke taak hebben. Spr. noemt voorts de eerste automarkt en bloemen markt. Spr. hoopt, dat dit begin aan de bestaande markt ten goede zal komen. De winkeliers grepen deze gelegenheid aan, om ook hun waren naar voren te brengen. Spr. hoopt, dat veel belangstel» ling hun moeite bekronen zal en uit zijn beste wenschen voor het welslagen van het geheel. Oostburg in feesttooi. Mien ging hierna een kijkje nemen, op de diverse markten en langs de winkels. Uit zeer vele woningen wap perden de driekleur, en op de Markt terreinen heerschte reeds een groofe drukte. De bloemenmarkt,* die een tijd heeft stil gelegen, vertoonde een bescheiden herleving. Aangevoerd waren eenige honderden potplanten, waaronder in- tusschen zeer mooie exemplaren. Ook op de automarkt waren nog slechts en kele auto's opgesteld. Deelen we hier tevens mede, dat de bedoeling is, de automarkt den len Woensdag van elk kwartaal te houden. De bloemenmarkt zal, van 1 Sept. tot 1 Mei, op eiken eersten Woensdag in de maand worden gehouden. We wandelden vervolgens langs de winkels, die extra werk van de eta lages gemaakt hadden en op elk gebied een rijke keuze van gebruiks- en luxe artikelen naar voren brachten. Verder hadden de deelnemende winkeliers een attractie in hun étalage, die de cliën- tele in staat stelt, op een fraaien prijs beslag te leggen. Tenslotte kwamen we op de Vee markt, die inderdaad een buitengewo nen aanblik bood. Niet minder dan 265 inzendingen (velen van verscheidene stuks vee) waren hier opgesteld. Noe men we hiervan 137 inzendingen fok- vee, 43 inz. vetvee, en 38 inz. handel- vee; verder: varkens, geiten en scha pen. De voornaamste bekroningen en prijzen hopen we in ons volgend num mer bekend te maken. Deelen we voorts nog mede, dat de bieide muziekgez. heden (Woensdag) en Zaterdagavond een concert op de muziektent zullen geven. Verder zal Donderdag en Vrijdagavond een luis terwedstrijd worden gehouden. Deze be staat hierin, dat uit den toren van het beursgebouw een tiental nummers mu ziek zal worden uitgezonden. De luiste raars moeten nu uitmaken hoe de titels der betreffende muziekstukken luiden. Ook -hiervoor zijn mooie- prijzen be schikbaar. Tenslotte zal Zaterdagmiddag een re clameoptocht worden gehouden, die om vier uur zal vertrekken. Reeds dezen eersten dag bleek ons, dat de organisatie in goede handen be rust en we twijfelen niet, of de velen, die zich opmaakten om aan Oostburg en haar markten nog meerdere bekend heid te geven, zullen resultaten van hun onvermoeiden arbeid zien! Aan de universiteit te .Leiden slaagde voor het candidaats-examen ge neeskunde de heeren J. D, Fransen van de Putte te Goes 'én W. C. Bur ger te N. en St. Joosland; voor het cand. examen rechtgeleerdheid de heer E. G. Bisschop te Vlissingen. Tot gewoon hoogleeraar aan de Ned. Handelshoogeschool te Rotter dam in het burgerlijk recht en de hoofd beginselen der burgerlijke rechtsvorde ring, het handels- en faillissementsrecht alsmede het internationaal privaatrecht is benoemd mr. M. H. Bregstein te Am sterdam. Vrouwenarbeid. Men verzoekt ons het volgende te plaatsen: Op 6 en 7 October zal in de School voor Wijsbegeerte te .Amersfoort een studie-conferentie over vrouwenarbeid worden gehouden, welke uitgaat van de Ned. Ver. voor Vrouwenbelangen en ge lijk staatsburgerschap. Deze zal op Zaterdagmiddag om 3 uur worden geopend met een voorwoord van de voorzitster, mej. E. H. Piepers. Hier na voeren het woord mevr. mr. B. Bak kerNort, die een algemeene inleiding zal houden, en mevr. mr. E. A. J. Schel- temaConradi, of mevr. mr. C. Bak kerVan Bosse, die zal spreken over wetgeving en vrouwenarbeid en wette lijk arbeidsverbod, waarna mej. mr. E. F. J. A. Adriaanse 't woord zal voeren over wettelijke arbeidsbescherming en be noembaarheid tot ambten. Des avonds zal mej. E. Ribbius Pelletier spreken over vrouwenarbeid en werkloosheid. Op Zondag zal de maatschappelijke kant van het vraagstuk worden behan deld door mevr. A. E. J. de Vries Bruins en zal mevr. M. G. van Vooren Onnes spreken over huishoudelijken be roepsarbeid. Mej. M. Heinen behandelt C Tide Water Ass. Oil 5%5%-% A K.N. Stoomb. Mij. 4%—4% A Ned. Scheepv. U. 33%33 A H.V. Amsterdam 162%162%-2. A Java Cult, Mij. 8078% A N.I. Suiker U, 7069 A Deli Batavia 148%149-7% C Deli Mij. 1000 125%—126-7 A Senembah 134133%-4 C Chicago Milw, 22 A Amst. Rubb. C. 9495%-3 A Deli-Bat. Rubb. 74%71% A Hessa Rubber 42%42 A Serbadjadi S.R. 63%61%-59% Prolongatie 11. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Kopenhagen New-York WISSELKOERSEN. 2 Oct. 7.22% 59.34 9.72% 34.46 48.13 32.30 1.46% 3 Oct. 7.22% 59.38 9.72 34.44% 48.13% 32.30 1.46% dan den vrouwenarbeid in het buiten land. De militante zijde van het vraagstuk zal besproken worden door mej. mr. E. C. Simons, waarna mevr. Ch. L. Polak Rosenberg een samenvatting zal geven van het behandelde. Na de referaten zal gelegenheid tot discussie openstaan. Aan deze studie-conferentie kan ieder, die belangstelt in deze vraagstuk ken, deelnemen. Een aantal vakbonden en vereenigingen zendt afgevaardigden. Inlichtingen verkrijgbaar bij het secreta riaat van het hoofdbestuur, Zeestraat 84, Den Haag, of bij mevr. Onvlee—Cavaljé, Beekensteinsche laan 40, Amersfoort. ABONNEMENTEN en ADVERTEN- TIEN voor dit blad worden aangenomen door den Agent MARINUS KOLE. AUTO-ONGELUK OP DEN VLISSINGSCHEN WEG. Hedenmiddag omstreeks 2 uur heeft op den Vlissingschen weg in de buurt van het vliegveld een ernstig verkeers ongeluk plaats gehad. Uit de richting Middelburg kwamen twee vrachtauto's, waarvan de een de ander wilde passeeren. De snelst rij dende schijnt iets te gauw het stuur weer naar rechts te hebben gehaald, met het gevolg, dat het andere voertuig van voren werd geraakt en naar den kant van den weg zwaaide, waar juist een 13 a 14-jarige jongen fietste. Deze werd gegrepen en werd tegen den grond gesmakt. Na in 'het restaurant van de K.L.M. te zijn binnen gedragen, werd onmiddellijk medische hulp ingeroepen die een gecompliceerde beenbreuk con stateerde. Met een auto is de jongen, na voor Ioopig verbonden te zijn, naar het zie kenhuis te Middelburg vervoerd. De fiets was geheel vernield. Nader vernemen wij, dat de vracht auto, welke het ongeluk eigenlijk ver oorzaakte, bestuurd werd door zekeren D. uit Vlissingen. Het slachtoffer is af komstig uit Middelburg. PRINSES JULIANA EN HET CRISIS-COMIT Naar wij: vernemen, heeft Prinses Ju liana aan het bestuur van de Haagsche Telefoon Radio Vereeniging bericht, dat H.K.H. tot haar leedwezen het huldi gingsconcert, dat deze vereeniging ten bate van het Nationaal Crisis-Comité zal geven, wegens den rouw niet zal kunnen bijwonen. Het licht echter in de bedoeling van H.K.H. den voorzitter en den secretaris der vereeniging als blijk van belangstelling en medeleven in de zen avond in de gelegenheid te stellen op nader te bepalen datum het herinne- ringsalbum, vermeldende de namen van alle vereenigingen, corporaties, instellin gen en personen, die dien avond aan wezig waren en hebben medegewerkt tot het welslagen van dit concert, aan H.K.H. aan te bieden. SCHIETPARTIJ EN MESSENGEVECHT TE WEERT, Het» is kermis in Weert en dienten gevolge wordt er veel gedronken. Dit is de oorzaak dat in den afgeloopen nacht een moord-aanslag heeft plaats gehad en dat bij een vechtpartij een persoon ernstig werd gewond. In het Carisstraatje woont het gezin Schuman bestaande uit man, vrouw en twee kin deren. Om kwart voor één van nacht zaten zij in de keuken. Om frissche lucht te krijgen was de buitendeur open gezet. Op dat moment passeerde de 25- jarige P. J. W. Deze had een oude veete tegen de familie S. en waarschijnlijk na het gebruiken van sterken drank op de kermis, met meer moed bezield dan anders, lostte hij zonder iets te zeggen vier schoten uit een revolver op het ge zin. De vader werd tweemaal getrof fen, eenmaal in den rechterschouder en eenmaal in het linkerzitvlak. De vrouw kreeg een schot in den benedenrug. On middellijk werd de politie gewaar schuwd die er in slaagde in den loop - Unilever Aku Ford - Koninkl. Philips Markt Rubber Tabak Amerika Suiker W «itiig gedeponeerd Wanneer U een REGENJAS noodig heeft, gaat dan naar HOOFTMAN Jr., Vlasmarkt, Middelburg en U ontvangt evenveel prijsbonnen als in guldens besteed. (Ingez. Med.) van den nacht den dader aan te hou den. Hij had zich verstopt in een woon wagen in het woonwagenkamp bij Weert. Hoewel hij ontkent de schoten te hebben gelost, is hij in arrest gesteld daar niet minder dan drie getuigen ver klaren, hem de schoten te hebben zien lossen. De toestand van de gewonden geeft geen reden tot ongerustheid. Even te voren had in een waterplaats van het café J. G. aan den Molenpoort een vechtpartij plaats waarbij verschil lende personen waren betrokken. Bij deze vechtpartij werd een zekere H. H. T. met een mes in de buik gestoken. Hij kreeg een zeer diepe wonde en is naar het ziekenhuis vervoerd. De poli tie heeft in verband met deze vecht partij twee personen aangehouden. DE PARTICULIERE WAPENINDUSTRIE. S.D.A.P. en N.V.V. willen een onderzoek ook in ons land. De besturen van de S.D.A.P. en het N.V.V. hebben zich met een adres tot de Staten-Generaal gericht, in verband met de onthullingen nopens de particu liere wapenindustrie, gedaan in de com missie van onderzoek uit den Ameri- kaanschen Senaat. Zij verzoeken wel te willen bevorderen, dat ook in Neder land een onpartijdig onderzoek zal wor den ingesteld, aangezien gebleken zou zijn, dat ook in Nederland verbindingen met buitenlandsche wapenfabrikanten bestaan. STAATSLOTERIJ. Op onderstaande nummers vielen de volger de prijzen: (Onder Voorbehoud). HOOFDPRIJZEN. 100.000 no. 19122. 1500 19158. 1000 15523. 400 12462 16438. 200 14756 8386 19577. 100 8483 14244 22771 1805 4919 7605 10646 21705. Ongelukken. De 27-jarige chauffeur de Fa. B. han del in bouwmaterialen H. G. V. te W ij- h e, was bezig een betonnen ring te los sen. Bij deze werkzaamheden kwam hij te vallen en kreeg het gevaarte op het lichaam. Zwaar inwendig gekneusd werd hij naar het ziekenhuis te Zwolle ge bracht, waar hij is overleden. Dinsdagmiddag is het 4-jarig doch tertje van den heer Van A. te Wasse naar spelenderwijs onder een auto ge raakt. Met een dijbeenfractuur en een ernstige hoofdwond is het kind naar het ziekenhuis gebracht. Dinsdagmiddag is de 62-jarige C. B., aardappelcontroleur te Perais, toen hij op een motorrijwiel te Poortu- gaal reed, door een veeauto aangereden en op slag gedood. LUCHTBALLONS MET BELEEDI- GENDE OPSCHRIFTEN.. De politie heeft Maandagavond moeten ingrijpen toen zes jongelui uit het clubhuis van de N.S.N.A.P. in de Bagijnestraat te 's- Grav en'hage, pogingen dedenom de Joodsche omwonenden te beleedigen. Zij waren n.l. op de binnenplaats van het N.S.N.A.P.-huis bezig, ballonnen van circa 1 meter middellijn, door mj°" del van warme lucht op te laten. Op de ze ballonnen stond een groot haken kruis en een voor Joden beleedigend opschrift. Enkele van deze ballons zijn bij de omwonenden neergekomen, waar op dezen de politie hebben gewaar schuwd. De zes jongelui zijn naar het hoofd bureau getransporteerd, waar proces verbaal is opgemaakt wegens het zon der vergunning oplaten van luchtballons. DOOR EEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Toen de trein uit de richting Haarlem Dinsdagavond te

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2