GOESCHi COURANTE BINNENLAND. EEN GROOT SUCCES FIRMA PATERIK ZEELAND. -Tl NUMMER 233. TWEE BLADEN. WOENSDAG 3 OCTOBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. Stadgenooten! Het Nationaal CrisisvComité zal een beroep op ons doen. In het belang van het groeiend getal dergenen, die door de moeilijke omstandigheden die we sociaal en economisch te door leven hebben, ernstig getroffen zijn. Het geldt hier een Nationaal werk! Dat nationale karakter werd gesymboliseerd door de een drachtige samenwerking van onze vier groote omroepvereeni- gingen. Het kwam tot uitdrukking in hetgeen Z.Ex. de Minister van Sociale Zaken en Z.Ex. de Minister van Staat, oud-Minister-Presi dent, Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, zakelijk-oriënteerend en gevoelig-overredend, tot ons hebben gesproken. Het ontving zijn hoogste uitdrukking in het woord door H. K. H. Prinses Juliana, tot het Nederlandsche Volk, hier en in Oost en West gericht. Het hart nog vervuld van eigen pas ervaren levensleed, heeft H. K. H. eenvoudig en ongekunsteld, ernstig maar met de warme opgewektheid der toewijding, zich gericht tot ons allen. Met een hartelijk, moedig en ferm woord, zooals we sedert eeuwen gewoon zijn, dat in moeilijke omstandigheden, uit het Oranje-Huis te hooren. Het Nederlandsche Volk heeft geluisterd! Het heeft óók verstaan! Ons menschen worden niet voor niets moeilijkheden op de schouders gelegd. Dat geldt niet alleen van persoonlijke moeilijk heden in het strikt eigen leven. Maar dat geldt ook van tegen- heden die ons allen raken en die we gezamenlijk te dragen krijgen. Dan is het onze roeping, het uiterste van de ons gegeven krachten aan te wenden om de lasten met Gods hulp te dragGII en ze voor elkander te verlichfeili We willen ons, zonder onderscheid van rang en stand, van godsdienstige overtuiging of van politieke richting, stellen achter onze Prinses, achter het Nationaal achter het Plaatselijk Crisis- Comité. D.w.z. we stellen ons in de bres voor hen die zoozeer lijden onder den druk. Eén Volk, één leed, één daad! 3 Oct. 1934. M. FERNHOUT. Oproep van het Nationaal Crisiscomité. ZIJN DE MODERNE HOEDEN WIJ ONTVINGEN WEDEROM GROOTE ZENDINGEN ZIE ETALAGE MIDDELBURG KEIZERKOEKEN M. PETERSE PATISSIER MIDDELBURC. weer en winb. Hoog- en Laagwater te Vlissingest. (Zomertijd.) Hoog- en Laagwater te Wemeldi&ge, WALCHEREN. MIDDELBURGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goe» en agent- jchap Viwsingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, ingez- mededeelingen 60 et. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingara 5->ï regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubric!; „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 reps-it a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. aast „Brieven" of „Bevragen bureau deze? co» rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 taxi Prinses Juliana, minister Slote' maker en jhr. Ruys de Beeren- brouck voor de microfoon. Gisteravond heeft een radiouitzending van de samenwerkende omroepvereeni- gingen plaatsgevonden ten bate van de de volgende week door 't Nationaal Cri sis comité te houden inzameling. Prin ses Juliana heelt daarbij, evenals vori ge jaren, een oproep tot het Neder landsche volk gericht, voorafgegaan door redevoeringen van den minister van sociale zaken, prof. dr. J. R. Slote- maker de Bruine en den voorzitter van de Tweede Kamer, jhr. mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Rede minister Slotemaker, Aan het inleidend woord van den mi nister van sociale zaken, ontleenen wij het volgende: Het Nationaal Crisis Comité is zijn arbeid begonnen in November 1931. Wij gaan dus thans het vierde jaar in. Het doel was van den aanvang af het lenigen, zooveel mogelijk in samenwerking met bestaande instellingen, van individu- eelen nood, welke het gevolg is van cri sisverschijnselen. Aan twee onderwer pen werd vooral aandacht gewijd: A. het verleenen van aanvullenden en opheffenden steun aan hen, die ten gevolge van crisisverschijnselen in moei lijkheden verkeeren en in wier nood door instellingen van weldadigheid of andere in den lande werkende organi saties niet of niet in voldoende mate kan worden voorzien; B. het verleenen van aanvullenden steun, uitsluitend in natura, aan onder steunde werkloozen of bij een werk verschaffing tewerkgestelden, in wier gezinnen ernstige achterstand aan klee ding, dekking en schoeisel bestaat. Men had dus het oog op allerlei krin gen. Ik kan dit alleen maar toejuichen, want de nood wor'dt inderdaad gevoeld door een aantal groepen, niet alleen door één of twee; en het is goed, dat wij dan als volk aan die allen onze aan dacht wijden. De B-steun zal worden bestreden uit een subsidie van mijn de partement ten bedrage van 850.000 en een ongeveer gelijk bedrag, dat door de gemeenten wordt opgebracht. Naast deze 1.7 mill, is echter veel noodig voor andere groepen en het daarvoor benoo- digde geld wordt verwacht van de luiste raars van dit oogenblik. Daarbij wijs ik er op, dat steun hoe langer hoe noodi- ger wordt, naarmate de druk der toe standen langer duurt. En het lijkt mij een zeer gelukkig verschijnsel in ons volksleven, dat voor het Nationaal Crisis Comité een samenwerking gaan de is van onderscheidene richtingen, groepen, standen en klassen, dat wij tel kens beter gaan beseffen hoezeer wij tezamen moeten optreden. Er zijn groenten gedistribueerd, die anders wellicht niet tot voedsel zouden hebben gestrekt. Niet alleen het Crisis Comité heeft hier werk gedaan, ook an deren hebben geholpen; maar de zaak heeft dan toch haar weldadig verloop gehad. Ik kan erbij voegen, dat mijn am-btgenoot van oeco- nomische zaken en ik in over leg zijn omtrent een zekere uitbreiding vandezemaat- regelen. Indien dat overleg tot een gunstig resultaat leidt, zal ook hier het Crisis Comité zeker wel ten deele me dewerken en zult gij, luisteraars, wel in de gelegenheid zijn om door uwe gaven ook dit werk weder te doen gelukken. Ik mag niet eindigen, zonder met dankbaarheid te vermelden, dat het Centrale Comité en de plaatselijke co- mité's in drie jaar tijds meer dan 5mill, hebben bijeengebracht. En dit alles mo ge u dringen om ook thans weder te helpen, opdat slage wat slechts met al ler medewerking slagen kan. Daarop bracht het Hollandsch vocaal kwartet, bestaande uit Jo Vincent, Suze Luger, Louis van Tjjlder en Willem Ra- velli, eenige liederen uit Valerius' Ge- denkklank ten gehoore. Rede jhr. Ruys de Beeren brouck. Jhr. mr. C. J. M. Ruys de Beeren brouck, sprak o.m. als volgt: Onze tijd kenmerkt zich door een ge lukkig streven 'naar sociale voorzie ningen, door een ijveren voor de oplos sing van tal van belangrijke en drin gende sociale vragen. En al wordt door de hevigheid van de heerschende oeco- nomische crisis dat pogen niet weinig bemoeilijkt, het stemt tot verheugenis, dat bij velen in den lande het inzicht in het sociale vraagstuk wordt verbreed en verdiept. Evenwijdig met - dat sociale streven loopt de sociale liefde van mensch tot raensch, die ons verplicht tot de minder bedeelden te gaan en belangstelling te toonen in hun levens- en gezinsomstan digheden. Maar wil leniging van hun stoffelijke nooddruft mogelijk zijn, dan moet de voorraadschuur van stoffelijke hulpmid delen worden gevuld. Aan den vooravond van het groote inzamelingswerk van het Nationaal Crisis Comité en de plaatselijke crisis- comité's moge daarom een oproep klin ken tot alle landgenooten, wier omstan digheden medewerking hunnerzijds toe laten. In breederen kring dan voorheen het geval was, heeft zich een geest van ver- teedering en barmhartigheid geopen baard. „Draagt elkanders lasten" moge in deze dagen over ons vaderland ge hoord en in toepassing worden gebracht. Het onderhouden van het gebod der naastenliefde is het diepste kenmerk van het leerling zijn van den Christus. Het zullen geven van zich zelf en van zijn gaven, en het blijde ontvangen van het geschonkene is dientengevolge het beste opbouwende element van het menschdom tot de heerschappij van den vrede. Wankelmoedigen dreigen in onze zor gelijke dagen wel eens onder den in druk te komen, dat zelfs onze onver stoorbare volksaard de neiging vertoont den moed te laten zinken, als had zijn taaie spankracht geleden. Voor die wankelmoedigen is het goed er aan te herinneren, dat in ons land het water nooit hoog genoeg gestegen is, of het is gekeerd. Maar het zal slechts gekeerd worden, indien met inspanning van alle krachten de noodige hulp geboden wordt. Landgenooten! Stelt door uwe milde bijdragen het Nationaal Crisis Comité en de plaatselijke comité!'s tot het Fie- den van die hulp in staat. Gij doet daar mede een vaderlandlievend werk. Hierop volgde een concert van de Christelijke oratorium-vereeniging te Utrecht. REDE PRINSES JULIANA. Vervolgens nam Prinses Juliana het woord. Met rustige, aangenaam aan doende, zelfverzekerdheid sprak zij de hier volgende rede uit. De stem onzer Prinses gelijkt voor den microfoon veel op die harer Moeder, dezelfde warme intonatie en zuivere dictie al kon men hooren, dat hier een jongere Vrouw het woord tot ons richtte: Het is mij een groot genoegen, dezen avond een woord van welgemeenden dank te kunnen richten in de eerste plaats tot al degenen, die zich beijverd hebben en samenwerken om deze radio uitzending voor het Nationaal Crisis Comité vruchtbaar te maken. Vervolgens maak ik van deze gele genheid gebruik, dat te doen tot alle autoriteiten, ambtenaren, organisaties en instellingen, die op een zoo lofwaar dige manier met raad en daad hun me (Ingez. Med.) dewerking aan het N.C.C. verleenen. En dan in het bijzonder een woord van zeer waardeerenden dank aan hen, op wier werk het Crisis Comité voor namelijk steunt: aan de leden van de plaatselijke comité's want zij onderhou den en zoeken het contact met de per sonen, die ernstig door de crisis getrof fen zijn. Leden van de plaatselijke co mités, al komen wij niet met allen persoonlijk in aanraking, toch wordt Uw dikwijls onuitputtelijke toewijding hier op den hoogsten prijs gesteld. Ook denk ik dankbaar aan allen, die hier te lande of in de overzeesche ge westen ons Comité geldelijk bijstaan, ten eerste aan diegenen, die, ondanks mis schien eigen moeilijke omstandigheden, een deel van hun verdiensten geregeld afzonderen. Wij hebben legioenen van onbekende gevers, die soms op schitte rende wijze steunen. Met groote waardeering nemen wij steeds kennis van hetgeen tot leniging van crisisnood in Oost en West plaats heeft. Het was voor het N.C.C. steeds een vreugde, ook aan dit werk in bijzon dere gevallen eenigen steun te mogen verleenen. Nu staat opnieuw een winter voor de deur, en het Nationaal Crisis Comité ziet zich genoodzaakt, een beroep te doen op de landgenooten om opnieuw het geld daarvoor te verschaffen. We liswaar kan ons Comité, zoo al ooit, dan na een drie-jarig bestaan geen aanspraak meer maken op het aantrekkelijke van een onbekend en nieuw streven; maar dat heeft er niets mee te maken, dat de noodzakelijkheid, dat het N.C.C. bestaat, blijft. En toch evenzeer blijft het saam- hoorigheidsgevoel, dat maakt, dat wij elkanders lasten zouden willen dragen. De crisis is groot, maar grooter zal onze hardnekkigheid zijn, waarmee wij haar weerstaan. Aan den persoonlijken crisisnood van de enkelingen oecono- misch en ook moreel zooveel moge lijk eenigszins tegemoet te komen, is het streven van het Nationaal Crisis Comité. Om dien naar vermogen te bestrijden, daarvoor reikt het U de behulpzame hand, in het bijzonder in de komende week. Het is een gelegenheid, een steen tje bij te dragen voor den bouw van een betere toekomst. Hierna werd nog een hoorspel uitge zonden, met als doel een verkeersprijs- vraag van het N.C.C. MIDDELBURG. (Ingez. Med.] EEN MOOI JUBILEUM Aan de S.D.O.A. Hedenmorgen vond in de gymnastiek zaal van de S.D.O.A. alhier een niet al- ledaagsche gebeurtenis plaats. Mej. de wed. WesterveldVan 01- phen, die nog dagelijks voor de militai re menage haar werk verricht als aard- appelenschilster, viert n.l. vandaag ha ren 75sten verjaardag. Het personeel der school (w.o. mede de leerlingen en de werklieden) wilde dezen dag voor deze oude van dagen niet ongemerkt laten voorbijgaan. In te genwoordigheid van het korps werklie den en deputatie's van 't overige perso neel, werd zij op bovengenoemde plaats door den Commandant der Schóól, ma joor G. Berghuijs toegesproken en na mens allen gelukgewenscht, wat met de aanbieding van een geschenk gepaard ging. Ook de werkman Jong'epier, spreken de namens de werkvrouwen en werklie den, vertolkte in eenige goed gekozen woorden de gevoelens van waardeering voor deze dappere vrouw, die in haar Middelburg, 3-X-'34. Dinsdag: hoogste luchttemperatuur 16.8 °C (63 °F); laag ste 14.4 °C (58 °F). Heden 9 h: 14.3 °C; 12 h: 16.5 °C. 6 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 759.8 te Marseille, laagste 738.8 te Malinhead. Verwachting tot morgenavond: Matige tot krachtige Z. tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met re gen, later opklarend, overdag iets koe ler. Zon op: 7 h 04; onder 18 h 33. Licht op: 19 h 03. Maan op: 1 h 06; onder: 16 h 44. N.M. 8 October. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) October. I inngwater. Laagwater. Wo. 3 10.39 23.23 4.27 17.11 Do. 4 11.50 24.21 5.47 18.18 Vr. 5 12.37 -4.— 6.36 19.05 (Zomertijd.) October. Hoogwater, Laagwater Wo. 3 12.11 24.50 5.30 18.05 Do. 4 13.27 6.51 19.12 Vr. 5 L56 14.21 7.44 20.02 gezin de taak van Vader en Moeder zoo uitstekend had vervuld; hij bood haar een theeservies aan. Overbodig te vermelden, dat de jubi- laresse zeer getroffen was door deze blijken van hartelijk medeleven van hoog tot laag, en dat zij dezen dag niet licht zal vergeten. EEN GESTE, DIE GEWAARDEERD MOET WORDEN. In vervolg op het bericht van gisteren vernemen wij thans, dat het Middel- burgsch Ziekenfonds besloot een crisis fonds te vormen om voor de werklooze leden een derde van de kosten van het lidmaatschap te kunnen betalen. Het stichten van het' crisisfonds is mogelijk geworden, door de bereidwilligheid van deelnemers, artsen, specialisten, tandart sen, apothekers, en heilgymnasten om een deel van hun honoraria te laten val len. NOG MEER GERAAMTEN. Bij het maken van een kelder op het terrein van het Schuttershof is men op nieuw op enkele geraamten gestooten. Het bestuur der Vereeniging voor Geref. Onderwijs besloot tot invoering der spelling-Marchant op scholen Gra venstraat, Heerengracht en Nieuwe Ha ven. NOODLOTTIG GEVAL. ARNEMUIDEN. Doordat van het rij wiel van iemand, die voor hem uitreed de voorvork brak, moest zekere L. uit deze gemeente plotseling uitwijken, waardoor hij met zijn fiets tegen een boom reed. Daarbij stootte hij zoo hevig zijn hoofd, dat hij het bewustzijn kwijt raakte. Hij werd naar het Gasthuis te Middelburg vervoerd, alwaar een her senschudding geconstateerd werd. BELASTINGVERHOOGING TE VEERE VEERE. B. en W. hebben gisteren den Raad de begrooting 1935 aangebo den. Daarbij deelde de burgemeester mede, dat, om de eindjes aan mekaar

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1