i I 1 ONDERWIJS. KERKNIEUWS. VERKEERSWEZEN P. T. T. LEGER EN VLOOT. SPORT. BUITENLAND. BURGERLIJKE STAND. BEKENDMAKINGEN. UEUWSCH-VLAANÖEREN 0.0, Dreigend conflict in den landbouw. 2ËEUWS8H-VLAAHDEREN W.D. DUITSCHLAND. ROEMENIE. KL0ETINGE. GEMEENTERAAD VAN GOES. tv ee fietsen deer.ijk gehavend waren en een paar paaltjes van het plantsoen aldaar omvergereden werden. Politie en geneeskundige hulp waren spoedig aan wezig, Het gaat niet zoo zeer om het loon, dan wel om een collectief contract Ver plichte arbitrage? In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen dreigt een arbeidsconflict. Er zijn de hntstc weken tusschen de boeren en de besturen van de moderne, de christe lijke en de roomsch-katholieke landar beidersorganisaties onderhandelingen gevoerd over de afsluiting van een col lectief contract, maar die leverden wei nig resultaat op. Althans wat betreft de dorpen Oostburg, Zuidzande, Re- tranchement, Cadzand, Nieuwvliet, Sluis en Waterlandkerkje. In de andere dor pen: Breskens, Groede, IJzendijke en Aardenburg bestaat kans op overeen stemming. Naar „Het Volk" een dezer dagen meldde, hebben de landarbeidersb'on den aan de landbouwers in de eerstge noemde zeven dorpen een soort van ul timatum gesteld. Indien zij uiterlijk 4 October niet tot nader overleg bereid zijn, en niet een loonovereenkomst wil len afsluiten op den grondslag van een dagicon van f 2 voor de gewone werk zaamheden en 25 cent per uur voor de zwaardere werkzaamheden, zullen de hoofdbesturen der bonden na dien da tum de noodige maatregelen nemen ter bereiking van het gestelde doel. Het zou in de bedoeling der hoofdbesturen liggen in de bietencampagne, die met ongeveer 14 dagen begint, zoo noodig, een staking af te kondigen. In verband met dit een en ander heeft de rijksbemiddelaar prof. Aalber- se een aantal landbouwers uit de dor pen Zuidzande, Retranchement, Nieuw vliet, Sluis, Waterlandkerkje en Oost burg alsmede de hoofdbesturen van de moderne, chr. en r.k. landarbeidersbon den tot een bespreking uitgenoodigd op a.s. Donderdag op het stadhuis te Vlis- singen, teneinde hem de noodige in lichtingen te verstrekken. Op t eerste gezicht ziet een en an der er nogal dreigend uit, doch ver moedelijk zal deze soep niet zoo heet genuttigd worden, als ze is opgediend. Van een loonconflict in den eigenlijken zin van het woord is n.l. nauwlijks sprake. De loonen van f 2 per dag voor gewoon werk en f 13.25 per uur voor het zwaardere werk,'Wórden door het grootste deel der boeren reeds uitbe taald. Het is het normale loon voor deze streek. De strijd gaat er dan ook veeleer om, deze bedragen in een col lectief contract vastgelegd te krijgen. V erscheiden boeren willen daarvan echter niet weten. Zij zijn in den eigen lijken zin van het woord niet in een boerenbond georganiseerd en staan op het standpunt, dat het geen zin kan hebben, nog eens extra op papier te zettenwat in de praktijk reeds be staat. In een onderhoud, dat wij met een vooraanstaand landbouwer uit de streek hadden, verklaarde deze, dat het hem zeer onwaarschijnlijk leek, dat 't werke lijk tot een staking zou komen. De ver houdingen tusschen werkgever en werk nemer zijn over 't geheel uitstekend, zoodat het nauwelijks valt aan te ne men, dat de arbeiders het werk zou den willen neerleggen, om een soort van principieele reden: het collectief contract, dat de bestaande loonen zou moeten vastleggen. Bovendien is het uitbreken van een staking zeer onwaar schijnlijk in verband met het feit, dat van hoogerhand, blijkens de tusschen- komst van den rijksbemiddelaar, wel licht verplichte arbitrage zal worden opgelegd. Er zijn ten deze reeds precedenten geschapen: Tholen, Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk deel. En daarbij ging het eigenlijk om veel belangrijker dingen; daarbij was wel egelijk sprake van een loonconflict. e zou ons dan ook niet verbazen, in- len .e regeering ook ten aanzien van Br aVt COnfHct het beslissende ZZ /f W,lllen bebben. In welken ynn m/ Z& .UltvaMen, laat zich wel zoo ongeveer gissen. Een collectief con- .tract zal worden opgelegd. De stok achter de deur kent men: intrekking ken f" rS1S"StCr- °0k in de betrok ken landbouwerskringen houdt men reeds met deze eventualiteit rekenTng EEN ABUIS. R tdlt0T£e", Stekf V" Koewacht op Belgisch gebied aan de Zeeuwsch-Vlaam sche grens werden door den Belgischen Mik'Beraad dezer dagen een tiental jon ge'. ngen opgeroepen om ingelijfd te wor den het Belgisch leger. Zij allen had- en Nederlandsche ouders en zijn dus er anders. Het gevolg was, dat zij genten om voor den Militieraad te verse i,nen. Deze stelde zich in verbin- Pt "3t de politie om genoemde aan- S - poenen on fc halen. Een twintigtal 'V >er)darmen zijn de,s nachts de A-an bedoelde personen bin- tff r-^.r°n°en fn bebben een tiental jon- 1 '',lno'e V"Jden en ge'eid naar den eraac! ie Dendermonde. Bij nauw- keur g onderzoek is daar spoedig geble ken, dat alle gearresteerden van Neder landsche nationaliteit waren. Zij zijn dan ook onmiddellijk in vrijheid gesteld- Ver moedelijk zijn ten gemeentehuize in de Belgische dorpen in dezen abuizen be gaan bij de inschrijving. De zaak is ter kennis gebracht van den Nederland schen gezant te Brussel. RAAD VAN OOSTBURG. De begrooting vastgesteld. Vrijdag vergaderde de Raad, onder voorzitterschap van den burgemeester, den heer P. Erasmus. Afwezig wethou der Van de Plassche; 1 vacature. Het was een vergadering waarin bijna uitsluitend cijfers behandeld werden, De rekening van het gasbedrijf over 1933 werd vastgesteld met een batig slot van 1902 en die van het electriciteits- bedrijf met 1691 goed slot. De gemeenterekening 1933 sloot met een batig saldo van 8204. De begrootingen voor 1935 werden in dezelfde volgorde behandeld; die voor het gasbedrijf werd vastgesteld in ont vang en uitgaaf op 34643, met een be drag van 1783 voor onvoorziene uit gaven, die van 't electrisch bedrijf sloot op 24153, met 536 voor onvoor zien. De gemeentebegrooting bracht een vermindering van presentiegeld voor de raadsleden en de leden van het stem bureau, terwijl het muziekgezelschap zijn subsidie zag dalen van 300 tot 250. In deze begrooting is opgenomen het in de vorige vergadering genomen be sluit tot verlaging in hoofdsom, van de personeeie belasting op biljarten van 20 tot 10, evenwel werd de perso neeie belasting van 150 opcenten ver hoogd tot 200. De begrooting werd met algemeene stemmen in ontvang en uitgaaf vastge steld op 122643 met 2618 voor on voorzien van den gewonen dienst en op 15.700 voor den kapitaaldienst. DE WANDELMARSCH VAN HET K. N. G. V. Vanwege de afdeeling wandelsport van het K.N.G.V., is gisteren van Mid delburg uit, onder de beproefde hoofd leiding van den heer J. A. Bal een marsch van 30 km over Walcheren ge houden, en wel over den Seisweg, Kloosterweg en Roosjesweg naar Dom burg en na de rust over den Noordweg naar Middelburg terug, waar de Markt bereikt werd langs de Singels door de Nederstraat, over den Dam en door de Korte- en x-angedelft. Met prachtig weer startten om tien uur 415 loopsters en loopers, van wie 134 leden en adspiranten van vereeni- gingen aangesloten bij het K.N.G.V. en 281 van andere wandelsportvereenigin- gen uit Zeeland of wel particulieren. Keurige groepen werden bij het ver trek waargenomen. Wij denken aan de 50 man van de Marine onder leiding van een luitenant ter zee, aan een afdee ling van de jongens van de S.D.O.A-, on der leiding van een onderofficier, aan de 54 leden van de V.T.V., die in ver. schillende groepen deelnamen, aan die der Zeeuwsche Wandelsportvereeniging enz. enz. Als altijd was de organisatie af, ook wat betreft de zorg van het Roode Kruis, het volgen met auto's en rijwie len enz. Niet alleen kwamen allen op de rust te Domburg aan, maar zonder een uit valler bereikten allen op tijd en geheel volgens de voorwaarden weder den start: de sociëteit de Vergenoeging. Hier heeft op de bovenzaal de voor zitter van den Zeeuwsch-Brabantschen Turnkring, de heer ,J. J. Th. Bakker uit Bergen op Zoom, alle vereenigings- of club eereteekenen uitgereikt en ook die voor iedere loopster of looper per soonlijk, hij heeft daarbij zijn groote vreugde over de groote deelname en den goeden afloop uitgesproken en o.a. ook dank gebracht aan de dames en heeren van het Roode Kruis en- aan de politie. De heer W. de Graaf, vice-voor- zitter van het K.N.G.V. en voorzitter van de afdeeling wandelsport, waarvan ook de secretaris en penningmeester, de heeren Drielsma en Marsman, aan wezig waren, heeft een propagandisti sche rede gehouden. Ook de oudste deelnemer, de 73-jari- ge heer Noorden uit Koudekerke, sprak nog over het goede verloop van dezen dag. Aan de Chr. school te R i 11 h e m j is benoemd tot onderwijzer (kweekeling met acte) de heer P. de Wolf te Oost- en West Souburg. Het nationaal-socialisme en de christ. onderwijzer. Zaterdagmiddag vergaderde te Mid delburg de afdeeling Walcheren van de e.LeelMf'nÊ Vai? onderwijzers. JS a de gebruikelijke opening werden de acht stellingen voor het Unieprogram, door het hoofdbestuur ter beoordeeling ingezonden, goedgekeurd. Bij de discus sie hierover werd opgemerkt, dat ge waakt dient te worden om het vrije on derwijs, door ouders en schoolbesturen na veel strijd eindelijk verkregen, onge rept te doen blijven bestaan. Van de gelegenheid om namen te noe men bij het door het hoofdbestuur opge maakte drietal voor de verkiezing van een hoofdbestuurslid, werd geen gebruik gemaakt. De heer B. H. Ligteringen te Vlissm- gen, hield een referaat over; „Het Natio naal- Socialisme en wij". Vrij uitvoerig zette hij uiteen, hoe de fascistische be weging zich in Italië en in Duitschland, al is het ook in verschillenden vorm, heeft ontwikkeld en hoe zij ook in Ne derland begint baan te breken. Daar de Nationaal-Socialistische beweging niet op Gods woord rust, maar alle kracht uit, door en tot de natie wil, dienen wij als christenen haar te bestrijden. Bij de drukke discussie werd o.m. op gemerkt, dat de spreker niet genoeg naar voren heeft gebracht, welke plan nen de N.S.B. in ons land heeft, daar die geheel anders zijn dan in Italië en in Duitschland. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te St. Annaland is benoemd mej. W. M. Vlug te Krimpen a, d. IJssel Ned. Herv. Kerk. Ds. P. Moerman te Stavenisse is be roepen te Nieuw Loosdrecht (toez.) Post per Douglas naar Australië. De K.L.M. wil het den verzenders van brieven naar Nederlandsch-Indië en Australië gemakkelijk maken. Bij alle K.L.M. kantoren is gratis een druk werkje met bijzonderheden omtrent de postverzending per Douglas vliegtuig verkrijgbaar, benevens speciaal voor deze vlucht vervaardigde enveloppen, aan wier uiterlijk bijzondere zorg be steed is. Links boven bevindt zich het K.L.M embleem met de vermelding „Per Luchtpost", in Nederlandsch, Fjransch en Engelsch. Links onderaan is een teekening van de Douglas en bevinden zich over de geheele breedte der en veloppe de woorden: Loiidgn-Melbour- ne Air Race 1934. In den rechter-bo- venhoek staat aangeduid,1 op welke wijze de frankeering moet geschieden. In deze enveloppen bevliidt zich een tweede, welke voorzien ?tfioet worden van het adres, waaraan de origineele omslag teruggezonden móet worden. Voor hen, die geen relaties in Austra lië of Indië hebben, z;ijn gegomde strookjes gedrukt, voorzien van het adres van den vertegenwoordiger der K.L.M. in Sydney en strookjes met et adres van het Hoofd van den Dienst der P. T. en T. te Bandoeng. Deze be hoeven slechts in het daarvoor bestem de vak op de enveloppe te worden ge plakt. ue strookjes voor Australië zijn reeds in de enveloppe ingesloten, ter wijl die voor Indië afzonderlijk verkrijg baar zijn. Alle brieven moeten vóór of uiterlijk op den 17den October gepost zijn. die terugzending wenschen, moeten 'n antwoordcoupon insluiten. deel van Zeelandia aan: de voorhoede. Elk verband was hier zoek, terwijl de spelers de groote fout begingen niet doortastend genoegte zijn. Had men wat flinker doorgezet en vooral meer geschoten, dan waren zonder twijfel doelpunten gemaakt. Nu echter was de Middelburg-verdediging meester van het terrein- Zij greep steeds tijdig in. En de moeilijke schoten die te tellen waren werden op de juiste wijze door den keeper gestopt. De Middelburg verdediging was dan ook wel de beste linie van het veld. De voorhoede van Middelburg speel de ook niet een harer beste wedstrijden, doch zij wist te doelpunten, En daar gaat het toch tenslotte om. Men be- i nutte de kansen wanneer deze zich j voordeden. De doelpuntencijfers geven juist het verschil in kracht, doorzettings vermogen en schotvaardigheid weer tus schen beide voorhoedes. Niet, zooals reeds gezegd, tusschen beide elftallen, want wat dat betreft had een kleiner- doelpuntenverschil de verhouding beter weergegeven. De wedstrijd was nog pas 7 min. oud toen Middelburg op gelukkige wijze aan een doelpunt kwam. Van Maaren trapte den bal n.l. in eigen doel. En toen eenige oogen- blikken daarna F. Leijnse uit 'n voor zet van Merk den bal fraai inkopte spiegelde zich de overwinning voor Mid delburg al af. Zeelandia bracht het niet verder dan de Middelburg verdediging; ook een paar corners leverden niets op. Aan den anderen kant loste Smit een prachtig schot, dat van de paal weer het veld terug insprong. Zeelandia kwam daarna, een tijdje in den aanval. docVi verschillende kansen werden verknoeid. Enkele minuten voor de rust scoorde Hesseling, uit een vrije trap zuiver door P. Ploegaert genomen, no. 3. Vlak na de rust werd van Zeelanda Baljeu vervangen. Was het voor de rust een matte partij voetbal dat te zien werd gegeven, na de rust was het niet veel beter. Nadat eenige kansen door buitenspel verloren waren gegaan, trap te Groenewegen, na een kwartier spe len, no. 4 in het Zeelandiadoel. F. Leijn se nam het vijfde voor z'n rekening. Een prachtig laag schot in den hoek. Zeelandia was daarna een tijd sterk in den aanval, bleef steeds gevaarlijk voor het Middelburg doel, maar schut ters ontbraken. Janisse loste nog wel een paar harde schoten, maar Becks hield ze uitstekend. Aan den anderen kant stopte de keeper een schot van Merk fraai. Nog eenige wederzijdsche aanvallen volgden, waarna de strijd als een nachtkaars uitging. Scheidsrechter Peijnenborgh leidde uitstekend. Wielerclub „De Zeeuwsche Leeuw" De Zondag gehouden trainingsrit van de wielerclub „De Zeeuwsche Leeuw" gaf den uitslag: le Pluijmers, 2e Potter, 3e Versluijs, 4e. Cosijn, 5e Schoolmees ter, 6e, Buijze. Afgelegd werden pl.m. 45 km. Bij het 1-jarig bestaan op Woens dag a.s. zal de club haar kampioen be kend maken. Bij Koninklijk besluit is met ingang van 1 October, een eervol ontslag als zoodanig verleend uit den militairen dienst aan den reserve eerste luit. J. A. Slot, van het 14e reg. infanterie. Bij Kon. besluit van 25 September is met ingang van 1 November: lo aan den kolonel, chef van het korps mari niers, J. Oele, op zijn verzoek, wegens Iangdurigen dienst eervol ontslag uit den zeedienst verleend, onder dankbetuiging voor de langdurige en goede diensten aan den lande bewezen; 2o bevorderd tot kolonel der mariniers de luitenant kolonel der mariniers C. J. O. Dorren. Voetbal, ZEELANDIA—MIDDELBURG 0—5, Slecht spel. (Zooals te verwachten was, bestond er veel belangstelling voor de hoofd stedelijke derby. Maar wat men zoo dikwijls ziet van wedstrijden waar men hooge verwachtingen van koestert, viel ook deze wedstrijd wat 't spel betreft, bitter tegen. Beide elftallen speelden een sloome partij, welke weinig boeide. Van mooi voetbal was geen sprake. Geen der beide elftallen heeft goed en succesvol com binatiespel te zien gegeven, terwijl ook de individueele prestaties zelden iets goeds opleverden. Middelburg kwam de overwinning toe, doch daaraan dient direct te wor den toegevoegd, dat Zeelandia ook min stens twee doelpunten had verdiend. Juist die nu! geeft echter het zwakste welke er een plan zou hebben bestaan de offic eren, die in het casino te Boe karest eten, ie vergiftigen. Een voorma lig pachter van het casino zou hebben getracht den bibliothecaris van het casino over te halen in alle gerechten, welke de officieren op een bepaalden dag zou den gebruiken, strychnine te mengen- De bliothecaris stelde evenwel de mili taire autoriteiten met het geval in ken nis, die hem opdroegen de onderhande lingen voort ie zetten, welk goed vor derden. Toen de bibliothecaris op het punt stond het vergif te ontvangen, werd de pachter gearresteerd. Omtrent de motieven voor dit misda dige plan tast men nog in het duister. ONTVANGEN BOEKEN. „Strijders voor het leven", door Paul de Kruif Geaut, vertaling van J, H. Pauls. Met verschillende illustraties. Dit boek is een eenvoudig verhaal van wetenschappelijke avonturen van be kende en vooraanstaande wetenschap pelijke onderzoekers. Uitgave van V'an Holkema Warendorf's Uitgevers Mij. te Amsterd am. Bij de uitgeverij N.V. Servire te; DenHaagen Van Loghum Slaterus te Arnhem verschenen in de „Zee- meeuw-serie": „De vredestichter", door G. S. Fo rester, vertaald door E. J, van der SteenSonneborn. „Het mummie mysterie", door Der mot Morrah, Vertaald door E. J. van den SteenSonneborn- „De zes gaan aan den slag", door Anthony Berkeley. Vertaling van mr. Diestdam. „Flucht in den Norden". Roman von Klaus Mann. Abenteuer und Schick- sal einer jungen Deutschen in einem nordischen Land (Querido Verlag, A m- s t e r d a m). Schoolatlas voor Bijbelse geschie denis, door ds. A. van Deursen. Met alphabetisch naamregister, J. B. Wol- ters Uitg. Mij. Groningen, GEEN VOEDSELTEKORT TE VREEZEN Wel gebrek aan veevoeder Volgens schattingen van het Bureau voor marktonderzoek te Berlijn is de vrees dat ër in den komenden winter in Duitschland een aanzienlijk tekort aan levensmiddelen zal zijn niet gerechtvaar digd. De oogst zal dit jaar ten gevolge van de droogte wel is waar minder opbren gen dan verleden jaar, doch de zware re genval van den Iaatsten tijd heeft nog een groot gedeelte van den oogst dat men reeds verloren waande gered. Het ergste is het tekort aan veevoeder. Dit is reeds voor vele boeren aanleiding ge weest meer vee te slachten dan voor onmiddellijk gebruik noodig was. Men verwacht echter dat het grootere aan bood van vleesch dezen winter goed van pas zal komen. Het tekort aan veevoe der zal daarentegen een ongunstigen in vloed hebben op het aanbod van melk, kaas, eieren en vooral van vetten, waaf- van de verkoop reeds van regeerings- wege wordt gecontroleerd. De invoer van deze artikelen zal waarschijnlijk moeten worden verhoogd. Van erwten, boonen, linzen zal de in voer even hoog moeten zijn als in voorafgaande jaren. Het tekort aan fij nere groenten zal moeten worden ge compenseerd door de ruwere soorten, zooals kool en wortelen, waarvan de hoeveelheid waarschijnlijk voldoende zal zijn. De oogst van de voornaamste produc ten graan en aardappelen, acht men, al thans voor menschelijk gebruik, volko men toereikend. Men heeft nog geen voorstellen gedaan omtrent de wijze, waarop men tegemoet wil komen aan het tekort aan veevoeder, doch vermoe delijk zal men zijn toevlucht moeten ne men tot invoer, hetgeen het deviezen- vraagstuk natuurlijk nog moeUijker zal maken. Een poghsg om officieren te vergifti- gen. Fe Roejpeenrche bladen publi- céeren opzienbarende berichten over een geheimzinnige aangelegenheid, volgens l Wfssekerke. Van 2128 September. Ondertrouwd: J. D. de Regt, 27 j. jm. en A. M. de Vos, 23 j. jd- Overleden: J. E. Tilius 6 maanden, d. G. Leendertse, 66 j. ongehuwd. ABONNEMENTEN en ADVERTEN- TIEN voor dit blad worden aangenomen door den Agent MARINUS KOLE. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Goes op Vrijdag, den 5 October 1934 des namiddags twee uur. Punten van behandeling: Vaststelling der notulen van de ver gadering van 30 Augustus 1934. 1. Installatie van den heer L. Goeman als lid van den Raad. 2. Ingekomen stukken. 3. Verzoeken om afschrijving van be lasting. 4. Benoeming van twee leden in de Financieele Commissie. 5. Benoeming van een Voorzitter der Financieele Commissie. 6. Verzoek van den heer G. A. Ha- jenius om eervol ontslag als ambtenaar van den burgerlijken stand. 7. Verzoek van den heer G. A. Ha- jenius om eervol ontslag alfc lid der schattingscommissie voor de Rijksin komstenbelasting. 8. Rekening van het Burgerlijk Arm bestuur over het jaar 1933. 9. Voorstel tot wijziging der Veror dening op het Brandwezen. 10. Voorstel tot wijziging der veror dening, regelende de rangen, het aan tal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de ambtenaren van politie. 11. Verzoek van den heer M. J. Scheffers om uitweg naar den 's-Heer Hendrikskinderendijk voor twee aldaar te bouwen woningen. 12. Verzoek van den heer S. van Strien om vermindering der huursom van gemeentegrond. 13. Verzoek van den heer S. van Strien om verlenging der erfpacht van een stukje gemeentegrond aan den Kei- zersdijk. 14. Voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht aan de N.V. Provinciale Zeeuw sche Electriciteits-Maatschappij. 15. Aanbieding der gemeente-reke ning over het dienstjaar 1933. 16. Vaststelling opnieuw der pensi oensgrondslagen voor den Burgemees ter, den Gemeente-Secretaris en den Gemeente-Ontvanger. Goes, den 29 September,, 1934. De Burgemeester, HAJENIUS.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7