GOESCHE COURANT™ binnenland. ZEELAND. Will IN WIND. KERKNIEUWS. NUMMER 231. TWEE BLADEN. MAANDAG 1 OCTOBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. RAMPZALIG. T R I 0 L A 'S M. PETERSE PATISSIER MIDDELBURG. GOES. VlïSSINGEN, NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Hoog- en Laagwater te Vlissingt* (Zomertijd.) Hoogwater. Koog- en Laagwater te Wemeldisge. ^tovinrinU MIDDELBURGSCHE COURANT ÖRgbli»i -Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlwsingen f 2.30, elders 2.5G per «wortas! Week-abonn. in Middelburg en Goes 38 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per t-egsl, Ingez. mededeeiingen 60 ct. p. r. Sg contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middeiburgscbe Courant"; Bureaux Lange Sint Fieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten b{j het Bureau voor Publicifeitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankhetnsgisgss: 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rsbrl»- „Kleine Advertentiën", ten hoogste 8 a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. ss;» „Brieven" of „Bevragen bureau dezer ec® rant" 10 ct. extra Bewjjsnommers 5 et-s*. PRINSES JULIANA BRUIDSMEISJE Volgens een bericht in de „Sunday Dispatch" zou prinses Juliana worden uitgenoodigd om een der bruidsmeisjes te zijn bij het aanstaande huwelijk tus- schen prins George van Engeland en prinses Marina, dat op 29 November a.s. te Londen zal worden voltrokken. Een bevestiging van dit bericht is evenwel niet te krijgen. VERHOOGING PREMIE-TARIEF ONGEVALLENWET 1921? Naar wij vernemen moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid van een op 1 Januari 1935 ingaande ver hooging van het premie-tarief voor de Ongevallenwet 1921 met tien ten hon derd. HERDENKING VAN DE LOMBOK EXPEDITIE. Een défilé voor de Koningin en de Prinses. Zaterdag heeft te Den Haag de her denking plaats gevonden van de Lom bok-expeditie in 1894. Een 400-tal deel nemers, officieren en minderen van 't Indische leger, gedetacheerden van het Ned. leger en van de vloot, die allen deelnamen aan de expeditie op Lom bok, verzamelden zich des morgens in den Dierentuin. Eenigen der oud-strij ders hadden hun oude uniform aange trokken en allen droegen het Lombok- kruis op de borst. Des middags werd naar het Huis ten Bosch gemarcheerd, waar voor de Ko ningin en de Prinses werd gedéfileerd. De oudsten en de gebrekkigen volgden per autobus. Op het voorplein van het Huis ten Bosch bevonden zich verschillende mi litaire autoriteiten. De Koningin en de Prinses kwamen op het bordes. Daar bevond zich ook minister Colijn, die eveneens den veldtocht op Lombok medemaakte. De Koningin onderhield zich eenigen tijd met de comitéleden, de officieren en anderen. Uit naam van de oud-strijders van Lombok werden aan de Koningin bloemen aangeboden, versierd met het lint van het Lombok- kruis. Tot slot van de réunie had na terug keer in den Dierentuin een gemeen-1 schappelijke maaltijd plaats, gedurende welke de oud-luïtenant-kolonel A. v. d. Bovenkamp een herdenkingsrede hield. Na de rede namen allen eenige oogen- blikken stilte in acht om degenen te herdenken, die tijdens de expeditie wa ren gesneuveld of die later aan hun wonden overleden. NATIONAAL JONGEREN VERBOND. Nationaal Jongeren Verbond heeft Zondag te Utrecht haar, druk be zochte, algemeene jaarvergadering ge houden^De algemeene voorzitter, de heer w. Inden, heeft de openingsrede uitgesproken, waarna besloten werd te legrammen van trouw aan de Koningin en van hulde aan de oud-strijders van de Lombok-expeditie te zenden. Tot algemeen voorzitter werd geko zen mr. W. de Vries, en tot algemeen secretaris mr. J. Albarda, Aan den af tredenden voorzitter, den heer W. Inden werd het eere-lidmaatschap van het N. J. V. en het eere-voorzitterschap van het hoofdbestuur aangeboden. Na afloop werd een fakkeloptocht gehouden, voorafgegaan door tamboers ln Papers van de mariniers. Op het om?em heeft de nieuwe voorzitter Jranfs Slangen aan het standbeeld van graaf Jan van Nassau. EEN SNELLE VLUCHT. t Hm m ^«vliegtuig der K. L. Mi' F,36' h.eeft Zaterdag den af stand Croydon—Amsterdam afgelegd m precies 75 minuten. TIEN JAAR AMSTERDAM-BATavta DOOR DE LUCHT. iAVIA Heden, 1 ctober is het tien jaar ge leden, dat de drie pioniers der Indië- route de heeren Thomassen a Thues- sink van der Hoop .kapitein van Weer den Poelman en van den Broeke den luchtweg naar Insulinde gingen verken nen. Na een moeilijke reis met emstigen tegenslag te Philippopel kwam de één- inotorige Fokker H-NACC den 24sten November te Batavia aan, edereen herinnert zich de groote geest- waarmee die aankomst werd be groet. Men voelde hier toen al in het egm van de voorbereiding der regel- ma igg luchtverbindng op Indië. Deze is er dan ook gekomen. Den 25sten Sep tember 1930 werd, na een reeks van proefvluchten de veertiendaagsche dienst op Indië geopend, die den lsten October 1931 in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin werd omgezet in een wekelijkschen dienst. De H-NACC had een postzak van be scheiden afmetingen aan boord, die 4 kg woog; 281 brieven zaten er in, die vervoerd werden tegen een tarief van.... f 10 per 20 gram. Tien jaar zijn vervlogen, 200 retour vluchten naar Batavia hebben sindsdien plaats gehad. Langs den weg, dien een maal dat zakje kostbare post volgde, vliegen thans week aan week 325 kg brieven. Wat de Nederlandsche oost "be treft, beteekent dit, dat één derde van het totale vervoer van briefpost tusschen Nederland en Nftderlandsch- Indië v.v. per vliegtuig plaats vindt. Om een voorbeeld te geven hoe slecht dit jaar de tomatenhandel is geweest, vermelden wij dat aan de veilingvereeni- ging Westerlee, te De Lier, een eer grootste veilingen van het Westland in de maand September de volgende h ">e- veelheden tomaten onverkocht hieven en naar de mestvaalt verhuisden, of voor veevoeder werden bestemd: 63.026 kg A; 114.052 kg C; 40.088 kg CC, zijn de circa 80 pet. van den geheelen aan voer. De partijen die nog werden ver handeld voor export brachten doorgaans niet veel meer op dan 25 tot 45 cent per bak, (12kg per bak). Daar de to maten een der hoofdteelten van het Westland zijn, zijn dit jaar weer groote verliezen geleden door de kweekers. MIDDELBURG. (Ingez. Med.) Pas op voor al te onderdanig per soneel; kruipers zijn kuipers. HET CRISIS-COMITé Zooals wij destijds meldden, is ds. M. van Empel afgetreden als voorzitter van het plaatselijk Crisis-Comité. Thans kan worden medegedeeld, dat mr. F, B. Evers 't voorzitterschap heeft aanvaard en dat de burgemeester, de heer M. Fernhout bereid is gevonden als eere voorzitter op te treden. Woensdagavond te 8 uur, zal het Co mité vergaderen in de Bogardzaal en zullen dan verschillende mededeeiingen worden gedaan, inzake het werken van het Comité. Belangstellendjen in dat werk zullen welkom zijn- ZILVEREN MEDAILLE VOOR 24-JARIGEN TROUWEN DIENST. Uitgereikt aan den S.M.A., J. Baurdoux. Op het Molenwater alhier vond Za terdagmorgen 1.1. een militaire plech tigheid plaats, welke nog al belangstel ling trok. Dien ochtend werd den S.M. A., J. Baurdoux, een te dezer plaatse bekend onderofficier, die reeds tiental len jaren in Middelburg in garnizoen is en thans bij de S.D.O.A. dient, de zil veren medaille voor 24-jarigen dienst voor het front van den troep uitge reikt. De uitreiking geschiedde door den commandant der S.D.O.A., majoor Berghuijs, terwijl o.m. mede tegenwoor dig was de res. luit. kolonel H. Bier man, die als oud-regiments-comman- dant van den jubilaris er prijs op stel de tegenwoordig te zijn en die den commandant der school bij zijn inspec tie over den troep vergezelde. Nadat door den f.g. luitenant-adju dant, den len luitenant de Feijter, voor lezing van het besluit was gedaan en de commandant den jubilaris het eere- teeken op de borst had gespeld, hield majoor Berghuijs een toespraak,, waar in hij1 er o.m. op wees, dat de insteling van dit eereteeken in 1825 een bewijs was van de koninklijke belangstelling xn het lot van den vrijwillig dienenden militair en dat het ook bij' de herziening van de grondslagen omtrent de toeken ning in 1904 de uitgesproken bedoeling van de Koningin was, dat in de toeken ning zou zijn gelegen een voortdurend bewijs voor trouwen, langdurigen mili tairen dienst. Na de jubilaris nog te hebben geluk gewenscht, richtte de commandant zich tot den troep en stel de den leerlingen dezen sergeant-majoor ten voorbeeld. Nadat daarna nog voor den jubilaris was gedefileerd, was deze openbare plechtigheid beëindigd. Hierna vereenigden officieren en on derofficieren der School zich in de ka zerne en werd in tegenwoordigheid van familieleden en belangstellenden, den jubilaris door majoor Berghuijs namens off. en onderofficieren een cadeau aan geboden. In zijn hierbij gehouden en van veel waardeering getuigende toe spraak, kwam wel sterk tot uiting, dat het hier een onderofficier gold, die door zijn wijze van dienen bij zijn superieu ren en .collega's in hoog aanzien staat. Ook de res. luit. kol. Bierman getuigde nog in een hartelke toespraak van zijn waardeering voor het werk van den ju bilaris, die in het verleden 5 jaren on der zijn bevelen had gediend. Nadat ook door den S.M.A. Lamain als collega en door den adj. onderofficier Bijl als voor zitter van de O.O. Vereeniging 't woord was gevoerd en er ververschingen wa ren rondgediend, werd dit samenzijn opgeheven, maar toch niet voordat de jubilaris gelegenheid had gekregen zijn gevoelens van dank te uiten voor de zen hem en zijn familie bereiden feest dag, welk steeds bii hem in dankbare herinnering zal blijven. Voor het examen van adspirant helpster bij het Ned. Roode Kruis, af- deeling Middelburg, slaagden de dames M. Bierman, W. van Broeke, A. J Francke, S. R. Wijtman, T. de Graaf M. C. A. de Vos. De heer W. J. Goedgeluk, volon tair bij de politie alhier, wonende te Vlissingen, is met ingang van 15 Octo ber benoemd tot schrijver bij de politie te Haarlem. INBRAAK. In den afgeloopen nacht is ingebroken in een pakhuis in de Kuiperspoort, waar in een wagen met kruidenierswaren ge stald was. Een deel van den inhoud van dien wagen heeft de ongewenschte be zoeker medegenomen. NOG STEEDS RIJWIELEN VERMIST. Herhaaldelijk komen bij de politie nog klachten in over vermissing van rijwie len, die echter ten deele weer terug wor den gevonden. Ook is weer aangifte ge daan van diefstal van een rijwielbelas- tingplaatje. DE NIEUWE SPELLING, Reeds eer meldden we, dat B, en W. van Goes, de spelling 1934 voor het openbaar onderwijs verplichtend hebben gesteld, Thans vernemen we nader, dat ook op de katholieke scholen, en op de Herv. School aan den Westwal de nieu we spelling is ingevoerd. Alleen op de Chr. Scholen Westwal, hoofd de heer Nederhand, wordt nog de oude spelling onderwezen. Hoogstwaarschijnlijk zal echter ook hier binnenkort tot de nieu we spelling worden overgegaan. Naar ons bleek uit een kort onder houd, dat we met den heer W. 't Hoofd, hoofd der Herv. School, hadden, vindt de invoering der nieuwe spelling vlot en zonder moeilijkheden plaatls. De leer boeken worden klassikaal volgens de nieuwe spelling gecorrigeerd en de kin deren passen zich vlug aan. Belooningen brandweer. Bij de vaststelling van een besluit tot wijziging der gemeente-begrooting voor het jaar 1934, op 28 Juni 1934, werden verschillende posten, waarop loonen voorkomen, verminderd mei ongeveer 10 pet. zulks in verband met de invoe ring van het verplichte verhaal van 10 pet., pensioensbijdragen op de salaris sen van het gemeente-personeel. Deze vermindering werd o.m. ook toegepast op den post, waaronder de belooningen voor het brandweerperso neel zijn uitgetrokken. In verband hier mede zal het noodzakelijk zijn om de verordening op het brandwezen te her zien. Een desbetreffend concept-besluit bieden B. en W. den Raad ter vaststel ling aan. De Ned, Roode Kruis-tentoonstelling gesloten. Na een druk bezochten avond is Za terdag de Ned, Roode Kruistentoonstel- ling door den kringcommissaris van Zee land, mr. R. M. van Dusseldorp uit Mid delburg, gesloten. Met hartelijke woorden richtte spr. zich tot de leden der transportcolonne en E.H.B.O. voor hun groote medewerking, welke geleid heeft tot een uitstekende organisatie van deze tentoonstelling. Ie der gaf zich geheel aan het werk en ge voelde zich gedragen door de Roode Kruis gedachte: hulp te 'brengen aan den naaste. Uitvoerig memoreerde spreker de vredestaak van het Ned, Roode Kruis. Wanneer alle menschen die zaak ken den, zou er geen oorlog meer zijn. Namens het 'hoofdbestuur Van het Roode Kruis bracht de hr. v. Dusseldorp dank aan de afd. Vlissingen voor het geen gepresteerd is, vertrouwende dat zij ook in de toekomst andermaal haar krachten zal geven om hulp te bieden aan haar medemenschen. ZWEEFVLIEGEN. Er was Zondagmiddag veel belangstel ling op het vliegveld. De zitplaatsen bij het restaurant waren goed bezet. Men kon genieten van de oefeningen van de cursisten, die deel namen aan de lessen in zweefvliegen. De meeste kwamen niet ver van den grond, maar een en kele scheen de kunst reeds heter te ver staan en bereikte een voor een begin nende flinke hoogte. KORTGENE. Als bijzonderheid kan gemeld worden, dat er gedurende de maand September geen werkloozen op de arbeidsbeurs alhier ingeschreven stonden. De arbeiders zijn allen volop bezig om de aardappels te rooien. Bij de meeste boeren worden deze met de riek gerooid; een enkele landbouwer maakt gebruik van de rooimachine. Van daag, Maandag, is men met de eerste levering van suikerbieten begonnen. De arbeiders vallen dus van hef eene werk in het andere. Toch is het te verwach ten, dat het voor vele landarbeiders een vroege winter zal zijn, daar er een be langrijke hoeveelheid bleten minder gezaaid is dan vorige jaren. De oogst van de aardappels, waarvan men eerst dacht dat er sprake van een tegenvaller zou zijn, stelt niet teleur. Desniettemin zijn er perceelen, die niet meer dan 25 mud per 100 roeden opleveren. Men hoort evenwel ook spreken van 5058 mud per 100 roeden. De aardappels gaan te Kortgene slecht van de hand; noemenswaardige hoeveelheden zijn nog niet verhandeld. Op Kamperland en Kolijnsplaat gaat de verzending vlotter. Toch is er niet veel vraag naar aardappels uit Noord-Beve land. Men schijnt nu de Schouwsche blauwe en bonte te prefereeren. VLEESCHVERGIFTIGING TE HULST EN OMGEVING. Een twintigtal personen ziek na het eten van hoofdkaas. In de omgeving van Hulst hebben zich Zaterdag bij 'n 20-tal personen vergifti gingsverschijnselen voorgedaan, welke zijn opgetreden na het nuttigen van hoofdkaas. Terstond na het bekend wor den hiervan zijn bij verschillende patiën ten de vleeschresten door de politie in beslag genomen en is tegen den slager, die het verkocht had, proces-verbaal opgemaakt. Het in beslag genomen vleesch is door de plaatselijke doktoren naar 't centraal laboratorium te Utrecht opgezonden ter onderzoek. Het vleesch was afkomstig van den slager D. te Hulst- Zijn knecht was Zater dag de omliggende dorpen afgereisd en had er bij verschillende klanten op aan gedrongen, dat zij ook eens zijn hoofd kaas moesten koopen, die goedkoop was. Verschillende personen lieten zich daardoor overhalen en kochten. Bij som mige hunner traden al spoed,g na het nuttigen vergifugings verschijnselen op, welke zich kenmerkten door hevige krampen, diarrhee en zwakken polsslag. De betrokken slager verklaarde, dat hij in het geheel niet geweten heeft, dat de door hem verkochte hoofdkaas niet goed was. Hij zeide zelf van het vleesch gegeten te hebben, zonder van vergif tigingsverschijnselen iets te hebben be speurd- Het vleesch, waarvan de hoofd kaas was bereid, was afkomstig van vee, dat Vrijdag j.l. geslacht is. Hij had er 25 Middelburg, l-X-'34, Zaterdag en Zon dag. Hoogste luchttemperatuur 25.4 °C (78 °F; laagste 13.2 °C (55 °F). Heden 9 h: 14.4 °C; 12 h. 18.6 °C. Zaterdag/ Zondag 2 mm, Zondag/Maandag geen regen. Hoogste barometerstand te de zer sted.e., iiï^het afgeloopen etmaal: 772 mm; laagste 766 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767.8 mm te Ziirich; laagste 745.9 mm te Thors- havn. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Z. tot W. wind, half tot zwaar bewolkt, later weer afne mende bewolking, weinig of geen regen, aanvankelijk iets zachter, later weinig verandering in temperatuur. Zon op: 7 h 01; onder: 18 h 38. Licht op: 19 h 08. Maan op: 23 h 54; onder: 16 h 03. N.M. 8 October. Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) October. Laagwatei Ma. 1 7.48 20.35 1.44 14.15 Di. 2 9.13 22.05 2.55 15.41 Wo. 3 10.39 23.23 4.27 17.11 (Zomertijd.) October. Hoogwater. Laagwater Ma. 1 9.25 22.04 2,49 15.14 Di. 2 10.44 23.29 3.59 16.37 Wo. 3 12.11 24.50 5.30 18.05 kilogram van verkocht, doch toen hij van een der doktoren vernam, dat het on deugdelijk was, had hij de rest wegge gooid, zoodat dit thans n et meer voor onderzoek aanwezig was. Op verzoek van de doktoren hebben de patiënten, die nog iets van de hoofdkaas hadden overgehouden, dit bewaard, zoodat dit thans ter onderzoek naar Utrecht zal worden opgezonden, hetgeen hedenoch tend zou geschieden. De toestand der patiënten is, voor zoover ons bekend, gelukkig niet van ernstigen aard. (De Crt.). AFSCHEID DS. J. H. VAN 'T HOFF. In de tot in alle hoeken bezette Ned. Herv. Kerk te St. Laurens nam ds. J. H. van 't Hoff Zondagmorgen afscheid van zijn gemeente in verband met het neerleggen van zijn ambt met ingang van heden. Het was voor zijn gemeente een ernstige ure, waarin haar herder en leeraar een terugblik wierp op zijn [50-jarige evangeliebediening. Hij ge dacht daarbij zijn vorige gemeenten Goudswaard, Hoek en Den Bommel en de 35 jaren te Sint Laurens doorge bracht, waarna hij de gemeente bepaal de bij den tekst voor dien morgen, 1 Timotheüs 1 vers 15 „Dit is een ge trouw woord en alle aanneming waar dig, dat Christus Jezus in de wereld ge komen is om zondaars zalig te maken dezelfde woorden, waarmede hij 50 ja ren geleden zijn intrede te Goudswaard deed. Op ontroerende wijze sprak ds. Van 't Hoff van het moeilijke, maar ook van het heerlijke werk van den Evan geliedienaar, God dankend voor alles wat Hij hem in al die jaren heeft ge schonken. Daarna richtte hij. zich tot ds. M. Van Empel van Middelburg, con sulent en vertegenwoordiger van den Ring, tot den kerkeraad en de kerk voogden, den organist en allen, die np eenigerlei wijze de kerk dienen, den leider der Zondagsschool en de ver schillende jeugdvereenigingen en hare leiders en leidsters, allen dankend voor hun arbeid voor het koninkrijk Gods en de van hen ondervonden vriendschap en medewerking. Ook gedacht hij de steeds ondervonden vriendschap van ziin ambtsbroeder en de leden van de Gereformeerde kerk. De voorzittend-ouderl. J. Vader sprak daarna den scheidenden leeraar op

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1