Voor kleine tuinen. belastingvrij. Prima en Billijk. LANDBOUW. INGEZONDEN STUKKEN. BURGERLIJKE STAND. Kruidt Uw sausen met HONIG's BOUILLONBLOKJES - 6 voor 10 cent DE SCHUTTERSGILDEN EN SCHUTTERIJEN VAN ZEELAND. VELO WASCHMACHINE MAATSCHAPPIJ N.V MEER DAN 100 FILIALEN IN NEDERLAND WAAR IS WERK? inwerking treden van het Clearing-Ver- drag. Telkens opnieuw komen er berichten binnen, die er op wijzen, welk een be lemmering de stagnatie van het beta lingsverkeer met Duitschland voor het internationale handelsverkeer vormt. Zoo moet een sterke stijging van de r sb- bervoorraaen te Londen voornamelijk werden ongeschreven aan de omstan digheid, dat exporteurs er voor terug schrikken, rubber aan Duitschland af te lïveren, omdat zij voor vroeger gelever de goederen geen betaling hebben ge kregen. De stemming op de rubbermarkt was met het oog hierop gedrukt, waarbij ook de verwerping van het restrictie-plan door de wetgevende vergadering van Siam nog nawerkte. Intusschen heeft men hoop, spoedig met Siam op vriend schappelijke basis tot een regeling te komen, waarbij men het eerst voorge stelde uitvoercontingent voor dit gebied van 15000 ton echter vermoedelijk aan merkelijk zal moeten verhoogen. Ho- penlijk zal dit geen aanmoediging vor men voor andere tot de restrictie toe getreden landen, om op hun beurt ook een verhooging van het toegewezen con tingent te verlangen. Hierdoor immers zouden de berekeningen, waarop de re strictie gebaseerd is, weder geheel op losse schroeven komen te staan. Uit een door de Londensche rubber firma Symington Sinclair gepubliceer de statistiek is gebleken, dat in het eer ste halfjaar van 1934 de verschepingen het verbruik nog met 22000 ton hebben overtroffen. Voor de tweede helft van dit jaar wordt, rekening houdend met de toegestane quota, de productie op ca. 439.000 ton geraamd. Hiertegenover staat een verbruik van naar raming 420.000 ton- De voorraden aan het eind van 1934 zullen dus opnieuw ca. 40.000 ton groo- ter zijn dan een jaar geleden. Wanneer begin 1935 het restrictieplan werkelijk effectief wordt, zouden zij echter tame lijk snel kunnen dalen. Bij deze becijfe ring is rekening gehouden met een terug gang van het verbruik in Amerika en in Duitschland. In eerstgenoemd land was het verbruik in Augustus reeds ca. 11000 ton kleiner dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Ten opzichte van Juli is het echter van 32.647 tot 33.310 ton gestegen, terwijl een verdere verminde ring was verwacht. In zooverre is het Augustuscijfer dus meegevallen. Op de Amsterdamsche beurs was de stemming voor rubberaandieelen in de afgeloopen week ongeanimeerd; sommi ge soorten konden tijdelijk een licht her stel boeken, andere zakten daarentegen voortdurend verder in koers in. Ook voor het overige is de handel van weinig beteekenis geweest. Bepaald flauw was de grondstemming echter niet en in aan sluiting aan het koersherstel te New York kon ook hier op sommige dagen een lichte verbetering intreden. Voor aandeelen Philips heeft de gun stige invloed van het jaarverslag uitge werkt- Berichten xover kartelvorming in de radio-industrie, waarbij gesproken werd van een verkoop- en prijsregeling, bleken sterk overdreven te zijn. In wer kelijkheid heeft de overeenkomst alleen betrekking qp radio-lampen. Op zich zelf i6 het echter toch van beteekenis, dat de drie groote producenten van dit ar tikel op het Europeesche vaste land: Phi lips, die DuStlfeche Telefunken en :de Hongaarsche Tungsramgroep, op dit ge bied tot een nauwere samenwerking zijn gekomen. De Engelsche producenten staan buiten deze overeenkomst, waar bij echter valt op te merken, dat Phi lips op de Engelsche radio-markt een eerste plaats inneemt. Haar Engelsche dochtermij. Philips Lamp Ltd., Heeft haar radio-productie dit jaar tot ongeveer het dubbele van verleden jaar verhoogd en zij heeft haar productie voor dit seizoen reeds uitverkocht. De Amerikaansche Overzicht van hetgeen nog be staat, door J, A, Jolles. Uitga ve Zeeuwsch Genootschap der W etenschappen. Het Schuttersgilde heeft in het stede lijk leven en op het platteland eeuwen lang een voorname rol gespeeld. In ve le steden en dorpen werd vroeger het schieten met de hand-, kruis- of voet boog bedreven. Wat is daarvan nog overgebleven De oude schutterijen, met hun aan vankelijk duidelijk militair doel, hebben in lateren tijd meer het karakter van zuivere schietvereenigingen aangeno men. De oude gebruiken, welke in vroe ger jaren bij de schutterijen, vooral bij de schuttersfeesten, zulk een voorname rol speelden, en welke er zoo'n apart en interessant cachet aan gaven, gaan meer en meer tot de geschiedenis be- hooren. Het meest leven de oude schutters gilden nog voort in Brabant, Limburg en Gelderland. In deze gewesten wor den vele gebruiken van vroeger, nog he den ten dage in eere gehouden. In Zee land is het aantal schuttersgilden echter zeer verminderd. De meeste stedelijke schutterijen gin gen teniet, en wat op het platteland nog bestaat is gering. De ceremoniën, zooals optocht, vaan- delgroet etc., zijn uit den lijd; het schie fabrieken zijn ook buiten de overeen komst gebleven, evenals de Japansehe wier concurrentie zich ook al op dit ge bied doet gevoelen. Overigens waren industriëele waarden meerendeels, prijs houdend; aandeelen Gerofabriek waren goed gevraagd, naar het heet wegens bevredigenden afzet van het fabrikaat in het binnenland. Verder bleven de koersfluctuaties be perkt, zoowel voor aandeelen Konink lijke als voor suiker- en tabaksaandee- ien. Op eerstgenoemde heeft het be richt betreffende een verdere lichte ver mindering der wettig toegestane petro- leumproductie in de Ver. Staten voor de maand October geen invloed gehad, al blijkt hieruit, dat de toestand in de Amerikaansche petroleumindustrie nog steeds niet gestabiliseerd is. Er deden zich op de andere afdeelingen geen bij zondere factoren gelden, Beleggingswaarden waren in het al gemeen goed prijshoudend. De 4 pet. In dische iconversieleenirig kon zelfs nog een fractie in koers aantrekken. De dol- larleening Rotterdam, die scherp was ge daald toen bekend werd, dat de Provin ciale Staten het besluit tot het voeren van verweer in het goudclausuleproces hadden goedgekeurd, kon een deel van het koersverlies inhalen- De gemeente Amsterdam komt met een 4 pet. con- versieleening van f 30 millioen aan de markt, die a 98% pet. zal worden uitge geven. Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Amsterdam-Rubber 99%95%. Del. Bat. Rubber 76%77%—73 Sumatra Rubber 147149%14014. Philips 217%—216—218—216%. Unilever 72%71. Ford 213—211—213%. Kon. Petroleum 152%148%. H.V.A. 167%—164. Javasche Cultuur 83%80%. Deli Bat. Mij. 150%—144. Deli Mij. 129%—125. Nu de bladeren vallen. weer gaan Onze siertuin gaat langzaam mam- zeker het najaarsbeeld vertoonen. De bladeren beginnen reeds te vallen, maar voordien geven tal van soorten ons nog iets bijzonders te genieten. Bij vele bladverliezende houtgewassen krijgen de bladeren een andere tint en juist deze herfsttinten geven onze tuinen een bijzondere bekoring. Deze herfsttinten alsmede de kleurrijke bessen aan tal van houtsoorten, in combinatie met de hoofdbloei van de dahlia's, maken onze tuinen juist in den herfst het kleur rijkst. Het is alsof de natuur, alvorens weer in rust te gaan, zich nog even in al haar luister vertoont, Intusschen is er weer volop werk voor ons. Afge vallen bladeren worden, waar ze hin derlijk zijn, opgeruimd. Evenwel kan een laagje afgevallen bladeren met gele of roode tint b.v. op een groen gazon een fraai effect teweeg brengen en om die reden tijdelijk geduld worden. Uit gebloeide en verdorrende stengels van vaste planten brengen steeds disharmo nie teweeg en worden geregeld wegge sneden. A)an het einde dezer maand kunnen groenblijvende planten weer worden aangeplant of verplant. Deze groenblijvers hebben alle een kluithou dend wortelgestel en kunnen daarom reeds nu worden verplant. Laat in het najaar is het zelfs niet wenschelijk om VELO TAFELBILJARTS (Ingez. Med.) deze te verplanten omdat ze anders voor den winter niet voldoende meer zullen aanwortelen. Tot deze groep behooren o.a. conifèren, hulst, Aucuba, laurierkers, Rhododendrum, Buxus of palmboom, klimop en enkele groenblij vers onder Cotoneaster, Berberis, Sneeuwbal en Lonicera. Ook kunnen deze zelfde soorten, indien noodig, in deze maand nog worden gesnoeid. We bepalen ons bij het snoeien dezer soor ten tot het wegknippen van enkele takken of toppen, welke den gewensch- ten vorm in gevaar brengen. Denk er echter wel aan, dat deze groenblijvers gedurende den winter bijzonder in het oog vallen en dan niet te stijf mogen zijn. Het is nu ook tijd om bollen en knollen voor voorjaarsbloei te bestel len. Nu zoeken we plekjes uit voor verschillende tulpensoorten, narcissen, zoo bij uitstek geschikt voor aanplan ting tusschen heesters, sneeuwklokjes en crocus voor het gazon, scilla, chiono- noxa, muscaria en tal van anderen, ge schikt voor boordbedden, in den rots- tuin en langs stapelmuurtjes. Wie vroeg in het voorjaar bloemen wil hebben verzuime dan ook niet, deze bij uitstek nationale producten aan te planten. A. G. (Ingez. Med.) LIJMBANDEN. In November, nadat het flink koud is geweest, konmen de wintervlinders uit den grond te voorschijn. De ongevleugelde wijfjes dezer vlin ders trachten haar eitjes te leggen, bij de knoppen van verschillende vruchtboomen. Dit kan belet worden, door om den stam een lijmband te leggen, waarover de vrouwelijke wintervlinders niet kun nen komen. De lijm mag niet op de schors gesmeerd worden. Op een vlak gedeelte van den stam bevestigt men met twee touwtjes een strook perkament papier ter breed te van plm. 15 cm en daarop smeert men de speciale rupsenlijm, welke maanden lang kleefkrachtig moet blij ven, uit. Lijmbanden dienen uitsluitend om wintervlinders te vangen', niet om wormstekigheid tegen te gaan. De bestrijding van de rupsen der wintervlinders kan ook geschieden door de eitjes door middel van een goed uitgevoerde bespuiting met vrucht boom carbolineum (eind Februari, begin Maart) te dooden. Daarvoor moeten alle fijne takjes, tot het uiteinde, bespoten worden, aange zien de eitjes bij de knoppen op deze takjes gelegd worden. Inlichtingen worden kosteloos ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, door ambtenaren van dezen Dienst en door de Rijks- tuinbouwconsulenten. ONTVANGEN BOEKEN. „De tragedie van 'n volk". Duitsch land 19181934, door Prins Hubertus Löwenstein. Het boek bestaat uit twee deelen: Het bankroet van Weimar en Potsdam. Geautoriseerde vertaling van J. Feitsma. Tweede druk, verschenen bij de uitgeverij „De Steenuil" te A m s t e r- d a m- „Sofie Blank". Roman door Jeanne van SchaikWilling. Uitgave Em. Querido's Uitgevers Mij. te Amster dam. Bij de Uitgevers Mij, Van Holke- ma Warendorf te Amsterdam verschenen: In de serie „Boeken voor vrouwen handwerk" onder leiding van Elis M. Rogge: „Zelf boekbinden", door Elisa beth Menalda. Met verschillende tee- keningen. De vijfde druk van „Offers door Top Naeff. „Hoe moet ik uitkomen en spe len bij contract bridge", door Ely Cul- bertson. Dit boek geeft een juist in zicht in het uitkomen en spelen op ba sis van het culbertson-systeem. Bij den uitgever G. W. den Boer te Mhiddelburg verscheen de )4de aflevering van „Friesland door de eeu wen heen", door dr. H. G. W. van der Wielen. De Districts-arbeidsbeurs voor de ge meenten tusschen Ooster- Wester Schelde zendt ons de volgende aanvra gen: Binnenland. GRONINGEN, voor werkgever, le kl- juwelierszaak, aldaa|r, alleszins be kwaam goud- en zilversmid (reparateur); bij voorkeur Ned. Herv., voor vast; sol licitaties met afschrift van getuigschrif ten en opgave van laatst verdiend loon. AMSTERDAM, tricotage-breier, be kend met de Rachel machine, dad., 15 p. w. TILBURG, orkestje, liefst 5 dames en 2 heeren, voor 1 October a.s.; 85 tot 95 per week èn kost en inwoning; duur van het werk n.o.t.k. WINSCHOTEN, kapster, ongehuwd, leeftijd tusschen 18 en 25 jaar, Ned. Herv., moet kunnen onduleeren en wa tergolven, 20 tot 25 per maand naar bekwaamheid, en kost en inwoning. TILBURG, orkestje-(4 .dames en 2 heeren) moeten beslist vakmenschen zijn, voor 1 October a.s. 100 p. week en kost en inwoning, voor 1 maand. GRONINGEN, chef-kok, voor 15 Oc tober a.s„ 35 per week; extern, 6 we ken vacantie en Paaschvacantie, zeer bekwaam vakman. ASSEN, huisknecht, 20 per maand en verval, intern, voor 15 Oct. a.s. Aanbiedingen uitsluitend aan de Or ganen der Arbeidsbemiddeling. (Ingez. Med.) ten is thans voor den Zeeuw de hoofd zaak. Van hetgeen nog bestaat aan schut terijen in Zeeland, geeft de heer J. A. Jclles in een uitgave van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Middelburg, getiteld „Schuttersgilden en schutterijen van Zeeland", een be knopt overzicht*). Van deze schutterijen en gilden be handelt de schrijver allereerst de voor naamste en belangwekkendste feiten van de geschiedenis van deze oude in stellingen; voorts het zilver en het vaan del, om dan te besluiten met den tegen- woordigen toestand. Het schieten wordt in Zeeland bijna overal met de handboog bedreven. Het meest echter nog in Zeeuwsch Vlaande ren. Vroeger was dit evenwel ook in Zeeland anders. Ook hier is St. Joris door de straten getrokken, is de draak vertoond, heb ben de „sotten" het volk vermaakt en is het vaandel gezwaaid. Wat Walcheren betreft is het Middel burg dat twee zeer oude schuttersgil den bezit. Deze zijn reeds tientallen ja ren rustend en bestaan nu voort als so ciëteit. Verder wordt op Walcheren al leen in sommige plaatsen, bij bijzondere gelegenheden, den vogel geschoten. Dit geschiedt dan meestal met een geweer. Zoo bv. als kermisvermaak te Domburg en te Westkapelle. Druk J. C. W. Altorffer te Mid delburg. Noord-Beveland, Schouwen en Tho- len (behalve Schèrpenisse, waar alleen nog maar geteerd wordt) kent het gilde- leven niet meef. Op Zuid-Beveland daarentegen zijn nog zes oude gilden, nl. Goes, 's-Gra- venpolder, 's Heerenhoek, Kapelle, Oudelande en Yerseke. Drie hiervan zijn evenwel niet actief. Eenige betrek kelijk nieuwe schutterijen vindt men te Ellewoutsdijk, Kwadendamme, Ovezan- de, Rilland-Bath en Wolphaartsdijk. In Zeeuwsch Vlaanderen bestaan be trekkelijk vele, meestal nieuwe, socië teiten; vijf oude vindt men te Klooster- zande, Koewacht, Overslag, Sas van Gent, en Zuiddorpe. Zoowel in Zuid-Beveland als in Zeeuwsch Vlaanderen gingen vele oude en minder oude schutterijen teniet. Van slechts enkele beschreven als voorbeeld, wijl ze veel op elkander gelijken. Merk waardigheden zijn hierbij zoo goed als niet te vinden. In het overzicht komen zoowel stads- als dorpsgilden voor. Beide ontvingen in vroegeren tijd hun privilegie van den landsheer; later waren de dorpsgilden echter meer afhankelijk van de am- bachtsheeren. Bijna overal wordt in Zeeland met de handboog geschoten. Vooruit op een doel schieten komt zelden voor, het meest schiet men omhoog. Het steng- schieten blijft onbetwistbaar de edelste sport. In enkele plaatsen bestaat voorts nog het doelschieten „op de lap", het schieten op den boom, of op de „liggen de wip". Uitvoerig en met tal van bij zonderheden wordt dit schieten nader door den schrijver verklaard. Het schuttersleven in Zeeland is, voor zoover in leven, niet overweldigend, en er bestaat tusschen de gilden weinig verschil. In de „stukken" echter is me nige bijzonderheid uit de oude tijden, zelfs eigenaardigheden, welke men el ders niet aantreft, te vinden. Op sommi ge plaatsen is bv. nog aanwezig 't Bour gondisch kruis, staalijzer en vuursteen etc. Ook bewaren verschillende socië teiten herinneringen aan 't opperbe- schermheerschap van Koning Willem III. Het vogelschieten geschiedt nergens mooier dan hier. Jammer is het echter dat nergens het vaandel wordt gezwaaid. Trouwens, alleen Sas van Gent b®z% een vaandel om te zwaaien, maar dat is aan flarden. Van wat nog bestaat van stads-, zoo wel als dorpsgilden, wordt allereerst in dit overzicht Goes behandeld, en wel de Sociëteit „Van Ongenuchten vrij (St Jorisgilde). Uit de geschiedenis van deze gilde blijkt, dat 6 Mei 1469 Hertog Karei van Bourgondië den voetboog te Goes een nieuw octrooi schonk. Het betrof hier blijkbaar een vernieuwing, want in dep aanhef stond, dat hier sinds „overlange jaren" een notabele verga dering bestond. Verschillende aardige bijzonderheden zijn omtrent deze gilde bijeen gegaard. Zoo zijn bv. de ontvangsten en uitgaven van enkele groote feesten nauwkeurig opgeteekend, o.a. van een feest in het 1. Afzenders onbekend stuk in de prul lenmand. 2. Briefwisseling wordt over inge zonden stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet teruggezonden. 4. Maakt het kortl LOTERIJ HOLLAND-HUIS. Enkele maanden geleden schreven wij een aanbeveling voor het nemen van een of meer loten (f 1 per stuk) ten bate van het Holland-Huis te Brussel, de instelling, die nu reeds meer dan 10 jaren in eigen gebouw de Nederland- sche belangen in België krachtig voor staat en bevordert, onder meer door in standhouding van een inlichtingen-bu reau, het houden van permanente ten toonstellingen, lezingen en muziek-avon- den, organisatie van viering der natio nale feestdagen voor de leden der groo te Nederlandsche kolonie. Dit alles en nog veel meer doet het Holland-Huis en, nu de nood der tijden oorzaak is geworden, dat het belangrijk Rijks-subsidie aan dit nuttig instituut is komen te ontvallen, wordt getracht door een loterij de inkomsten eenigs- zins op peil te houden. Bij ondergeteekenden zijn nog een beperkt aantal loten verkrijgbaar. Men haaste zich dus! Zie de advertentie in dit nummer. Mr. J. Moolenburgh, Loskaai 251. Mr. M. W. G. van der Veur Dwarskaai 106a. Mr. J. de Visser Loskaai 255. Middelburg. Bevallen: J. P. v. d. Berge-v. Flierefi- burg z. Overleden: A. v. d. Ham 48 j. geh. met J. C. Kuijper J. de Vogel 43 j. wed C. Pleijte. Ondertrouwd: P. de Rijke 21 j. en C. de Keizer 23 j. Getrouwd: L. Barentsen' 26 j. en C. A. Verburg 21 j. M. Dhont 28 j. en J. Brevet 27 j. J. M. de Koning 26 j. en H. Karei 27 j. Goes. Bevallen: M. J. Kampman geb. van Eenennaam d. Ondertrouwd: J. A. M. Buijsrogge 29 j jm. en M. de Jonge 28 j. jd. Vlissingen, Van 2027 September. Ondertrouwd: P- Jacobse, 21 j. en W. F. M. Bosschaart, 19 j. Getrouwd: J. C. Hoogland, 26 j. en J- A. Zoete, 19 j. Bevallen: G, de Ridder, geb. Schets, d.; P. Corveleijn, geb. Swennen, z.; J. H. S. Stroo, geb. van Ham, d.; A. Bakker geb. Hintzen, z.; D. P. Slruiwigh, geb. Florusse, d.; M- E. Dijkdrenth, geb. Va der, z. Overleden: R. le Clercq, 64 j., vrouw- van J. van den Berge; L. de Rijcke, 68 j-, wed, van C. Stroo. Kruiningen. Yan 1327 Sept. Ondertrouwd: J. J. van Koeveringe, 20 j. te Kattendrjke en S. G. de Bel, 18 j. J. Ch, Dagevos, 32 j., te Tér Aar en G. van de Vrede, 22 j. Bevallen; J. J. Paauwe, geb. Felius, z. Overleden: L. Bogaert, 70 j., man van P. Eggemont. jaar 1539. Vermeldenswaard is wel de volgende uitgaafrekening van zulk een feest: 1 coppel lengen, palyngen en bot ten, hoesters en mosselen, 30 coppel hoendren, 10 vette gansen, 2% schaap, 10 hammen, 2 hasenpasteyen enz. Daarbij kwamen natuurlijk nog de noodige pon den boter, kasen, fruyt, wijn en bier. In de daarop volgende hoofdstukken zijn tal van interessante bijzonderheden over de geschiedenis van de gilden, van het zilver, het vaandel alsmede den te- genwoordigen toestand vermeld. Het is ondoenlijk zelfs maar het voornaamste hieruit te memoreeren. Van de gilden in de vólgende plaatsen wordt een kort overzicht gegeven: 's-Gravenpolder, St. Sebastianusgilde; 's-Heerenhoek, St. Se bastianusgilde; Heinkenszand, Hand boogschutterij „Soranus"; Kloosterzan- de, St. Sebastianusgilde; Hontenisse, Handboogsociëteit „Willem Teil Hulst, „De Batavieren"; Kapelle, Schutten) van den Edelen Handboog; Koewacht, Socië teit St. Sebastiaan; Middelburg, M. Jo risgilde Sociëteit „St. Joris con frérie van St. Sebastiaan; Oudelande, „De Edele Handboog"; Overslag, Gilde van den H. Ridder Sebastianus; Sas van Gent, Sociëteit St. Sebastiaan; Scherpe- nisse, Kloveniersgilde; Yerseke, De Edele Handboog: St. Sebastianusgilde; IJzendijke, Sociëteit St. Sebastiaan; Zuiddorpe, St. Sebastianusgilde. Enkele afbeeldingen van insignes vaandels,, bekers etc. verluchten het boek.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 10