Vool Vaten et&tktscA. OE VREEMDELING VAN SILVERDALE 0! die zenuwhoofdpijn! AKKER.CACHET5 KRONIEK van den DA6. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCULE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1934. No. 229. "AKKERTJES' MIDDELBURG. WALCHEREN. De positie van het Derde Rijk Er zullen in den komenden winter ontzaglijke eischen aan het nationaal-socialisme ge steld worden Waar gaat het heen? Het nationaal-socialisme als wereld beschouwing streeft naar de zooge naamde „totaliteit". Daarmede is be doeld, dat de Staat de opperste machts factor is en dat elk staatsburger, onaf hankelijk van geloof, politieke overtui ging, ras of persoonlijke neiging, zich te schikken heeft in de omstandigheid, dat zijn staatsburgerschap in alle vra gen Jen doorslag geeft. Hitiers „Derde Rijk" is een voorbeeld van zulk een „totalen staat". Wij hebben in een vorige beschou wing kort geleden reeds uiteengezet, wat van dit ideaal in de voorloopige Hitleriaansche practijk tot nu toe te recht gekomen is. Onze conclusie luidde en zulks met Hitler's jongste open bare bespiegelingen op het partijcon gres in Neurenberg volkomen in over eenstemming dat de bereikte of lie ver gezegd nagestreefde „eenheid" slechts betrekkelijk is, en waarschijn lijk ook altijd blijven zal. De „totaliteit" in het hedendaagsche Duitschland is een streven, geen werke lijkheid. Werkelijk is slechts de macht van de Hitlerbeweging ,deze totaliteit theoretisch door te zetten, te comman- deeren, en ongehoorzaamheid met de strengste straffen te bedreigen. Het re sultaat van zulk een commando kan dan echter niets anders zijn dan een schijn-eenheid, een schijn-totaliteit. Zoo het heden. Het is nu maar de vraag en deze vraag is van overweldigende politieke, ja algemeen-menschelijke beteekenis, vooral ook om de werking, die van dit Duitsche experiment zal kunnen uit gaan of de doodgewone, nuchtere gebeurtenissen der naaste toekomst steeds meer, dan wel steeds minder Duitschers, (en buitenlanders) van de juistheid der nationaal-socialistische theorieën en haar practische uitvoering overtuigen zullen. Wie zich ervan be wust is, dat het Duitsche Derde Rijk vooral in den nu komenden winter voor de enorme krachtproef gesteld wordt, zijn ideologische omwentelingen tegen de eischen van het practische le ven door te zetten, anders gezegd, het idealisme over de klippen van honger en toenemende werkloosheid, dreigende financieel-economische ineenstorting, politiek nihilisme, bloedwraak en on- dergrondsche mijnenleggerij heen te loodsen; die zal ook begrijpen, welk 'n risico jonge nationaal-socialistische, op Duitschen leest geschoeide, volksbewe gingen elders door al te slaafsche imi tatie van Hitler-theoriën en uiterlijkhe den vrijwillig op zich genomen hebben. Daarom zal Duitschland in de naas te toekomst bet middelpunt van de we reldbelangstelling blijven. Want een sterking van het Derde Rijk, een toe nemend succes van deze „wereldbe schouwing", die zich weliswaar wil be schouwd zien als uitsluitend voor Duitschland gedacht, maar tegelijkertijd door sympathiebetuigingen met buiten- landsche parallel-bewegingen algemeen wantrouwen moest wekken, zal hoogst waarschijnlijk de rijen der nationaal- socialisten buiten Duitschland verster ken; een toenemend fiasco echter of zelfs maar een voorbijgaand schrikbe wind als de bestraffing der Röhm-re- volte of de fronde in Oostenrijk, die in den moord op Dollfuss culmineerde, zal een oogenblikkelijken terugslag in de gelederen der imitators ten gevolge moeten hebben. door H. BINDLOSS. 45. „Ik heb je beloofd, om al mijn land te laten bebouwen en ik zou graag mijn belofte willen nakomen. Mlaar er is iets, dat me hindert.... mijn oom heeft na dien eersten keer niets gezegd, maar ik voel uit zijn houding, dat mijn oppositie hem verdriet doet, en dat kan ik niet hebben. Stille verwijten vind ik verschrikkelijk moeilijk te dragen, en nu Dane en een stuk of wat van de anderen je voorbeeld gaan volgen, krijg ik langzamerhand een gevoel, alsof ik tegen den man, die altijd goed en lief voor me geweest is, partij kies." „Je zou je dus 't liefst aan den Co lonel houden, ook al zou rt heel wat kosten?" „Natuurlijk!antwoordde Maud Bar- nn)w °*n "^oe kun je dat vragen!" eÏTn sck»ttering van verontwaardi- ln l aar ?0éen en een trotsche, on willige beweging van haar hoofd, keer de ze zich iets van hem af; Witham bleet haar aan staan kijken. Eerlijkheid en trouw waren begrippen, die 't meis je daar voor hem niet vreemd waren dat zag hij wel. ■Toen ik 't je vroeg, wist ik, dat volhouden moeilijk zou zijn", zeide hij. Er dreigen gevaren in Duitschland, die door de Duitsche regeering stellig zeer duidelijk gezien worden en die dan ook in regeeringskringen de over tuiging gevestigd hebben, dat deze nati onaal-socialistische beweging thans voor haar voorloopig-ernstigste crisis zal ko men te staan. Het isolement, waarin zich Hitler- Duitschland bevindt, is zoo goed als volkomen geworden. Gezien van het standpunt der internationale politiek heeft Duitschland geen vrienden meer. Om Duitschland's houding tegen het li beralisme, het marxisme, het Jodendom, de Roomsche kerk, den vrijhandel, het beginsel der vrijheid van drukpers, ver eeniging en vergadering, om Duitsch land's streven naar den militaristisch en staat, en om zoovele andere motieven. Natuurlijk zit in deze internationale vijandschap tegen den Hitlerstaat veel overdrijving, veel bewuste strategie en veel rancune van niet altijd bewonde renswaardig allooi. Maar men praat ze om zulke overwegingen niet weg. Deze vijandschap is voor het Derde Rijk iets zeer reëels, en daarmede alleen heeft de werkelijke staatsman rekening te houden. Want dank zij haar, is Duitsch land ten tweeden male sedert 1914 een soort van belegerde vesting geworden. Binnen de muren der vesting zal Adolf Hitler als hoofd van staat en onbeperkt heerscher zijn bevolking zoet te houden hebben. Men bedenke, wat dit betee- keflt! Het Duitsche volk beschikt over zekere bewonderenswaardige eigen schappen, die we niet mogen negee- ren, al was het alleen maar, omdat dit zelfbedrog zou ziin. Wanneer Duitsch land bijv. het Nederlandsche volk dreigt met gesloten grenzen, dan moeten we er onvoorwaardelijk mee rekenen, dat het niet bij dreigen blijft. De regeeren- de machten van heden zijn alles behalve onfeilbaar, en wij persoonlijk dwepen nu niet bepaald met hun regime. Maar ze zijn koppig, vasthoudend en moedig. Ze zijn, als het om inzet van eigen be zit en leven gaat niet tot toegeven be reid, en helaas, door de algemeene te genwerking van alle buitenlandsche zij den verbitterd en daardoor eerder tot halsstarrigheid ten koste van alles, dan tot verstandelijke overweging geneigd. De massa zal voorloopig met haar nieu we leiders hongeren en armoe lijden. En met Duitschland zullen al die bui tenlandsche fabriekscentra en middel punten van landbouwexport, mijnbouw en andere middelpunten van uitvoer, die ,in Duitschland steeds een grooten afnemer gevonden hebben, te lijden krijgen. Het ware vermetel, ons hier aan voorspellingen te wagen. We kunnen slechts als waarnemer, den lezer er op voorbereiden, dat vermoedelijk een economisch-financieele strijd van onge kende afmetingen voor de deur staat, en dat die crisis tevens de beslissing over Duitschlands toekomstig welzijn zal kunnen brengen. Overleeft de „to taliteit" van het Derde Rijk deze cri sis, dan staat Europa voor nieuwe be slissingen. Gaat de Hitler-staat er in ten onder, dan zal men voorloopig wel licht niet veel reden tot lachen krijgen. DE DIESELTREINEN. Zullen binnenkort weer dienst worden gesteld. in maar daartegen zijn immers die "AKKERTJES" een ware uitkomst Ondervindt 't zelf en neem 1 of 2 a(kkejr^ Volgens recept var» Apotheker Dumont. (Ingez. Med.) Naar de Tijd verneemt zal met ingang van de winterdienstregeling weer een aantal dieseltreinen waarschijnlijk zes of zeven in dienst worden ge bracht. Successievelijk zullen de overi ge dan volgen. De zes nog niet verbeter de en thans nog in dienst zijnde trein stellen zullen dan in de Centrale Werk plaats te Haarlem de noodige wijzigin gen en verbeteringen ondergaan. Binnen niet te langen tijd is te ver wachten, dat de geheele dienst, zooals die oorspronkelijk bepaald was, met dieseltreinen gereden kan worden. Omtrent de herstellingen van de mo toren wordt medegedeeld, dat de kruk assen geen herstelling behoefden te on dergaan, wel de uitlaat en de plaats, waar de gassen bij elkaar komen. Voorts zijn verschillende onderdeelen als de kogellagers, aanzienlijk verstrekt. Het onderzoek naar de motoren en voor al naar de noodige verbeteringen is een ingewikkeld en tijdroovend werk ge weest. De twaalf Duitsche monteurs van de Maybachfabrieken, die de moto ren gebouwd hebb'en, zijn dan ook nog steeds aanwezig. De spoorwegautoriteiten zouden zich niet ontveinzen dat de aangebrachte verbeteringen en herstellingen nog on voldoende kunnen zijn, zoodat men eventueel de dieseltreinen weer uit den dienst zou moeten nemen. DE WIJZIGING DER WINKELSLUITINGSWET. B. en W. stellen voor geen uit breiding te geven aan de ver koopgelegenheid op Zondag. B. en W. hebben zooals bekend, naar aanleiding van de vraag of uitbreiding of verruiming van de verkoopgelegen heid op Zondag gewenscht is, zich over eenkomstig de wenken van den minister tot de betrokkenen gewend. Volgens de lijsten, die op de secre tarie ter teekening hebben gelegen, tee kenden van de 7 winkeliers in visch er 2, beiden tegen, dus vóór geen der be langhebbenden; van de 38 winkeliers in fruit teekenden er 5, van wie 4 tegen en 1 vóór of 2.63 pet.; van de 82 winkeliers in brood, banket enz. teekenden er 7 van wie 4 tegen en 3 vóór of 3.65 pet., van de 48 winkeliers in tabaksartikelen teekenden 14, van wie 4 tegen en 10 vóór of 20.83 pet. Van de 11 winkeliers met volledige of slijtvergunning teeken- de niemand. Van de afdeeling Middelburg van den Nederlandschen Bond van Sigarenwin keliers, omvattende 21 leden, hebben er 13 gestemd en wel 6 tegen en 7 voor of 33.33 pet.; de afdeeling Zeeland der Nederlandsche Banketbakkersvereeni- ging, die 7 leden te Middelburg heeft, nam de vraag voor kennisgeving aan. Twaalf leden van de afdeeling Middel burg van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-, restaurant-houders en slij ters die slijtvergunning hebben verklaar den zich voor de uitbreiding, van her. hebben echter maar drie een winkel, percentage dus 28 pet. Vóór verklaarden zich de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden; de Vereeniging de Hanze en de Vereeniging Handelsbelang De waarde van dit laatste advies is voor B. en W. problematiek, waar bij de in 1933 gehouden enquête de onderhavige materie nog niet kon beoordeeld wor den, omdat er toen nog geen wijzigings wet was. Tegen verklaarden zich de af- )„Maar toch houd ik je aan je woord. Er is een groote verandering op han den en ik heb m'n zinnen erop gezet, om dit jaar zooveel als mogelijk is voor je te verdienen." „Waarom?"* vroeg Maud; ze wist niet wat haar meer verbaasd had: zijn woor den of 't feit, dat ze om zijn weigering niet boos worden kon. „Dat kan ik je later misschien wel eens vertellen", antwoordde Witham ernstig, „en wil je in dien tusschentijd een reden hebben, wijt 't dan maar aan mijn ijdelheid. Naar alle waarschijnlijk heid is dit m'n laatste zomer in Silver- dale en daarum 'zou ik graag willen, dat ''eze onderneming een groot succes werd." Maud keek hem opeens scherp aan. Zijn woorden hadden haar zulk een schok gegeven, dat ze haar toevlucht, tot ironie nemen moest, om haar schrik te verbergen. „Je laatste zomer! Zijn we niet vrien delijk genoeg geweest, of is dat de proef op de som van je bewering dat een voorbeeldig leven op den duur heel vervalend is?" W'tham begon te lachen. „Neen, geen van beide," 'zeide hij, ,^ik zou graag hier willen blijven hoe langer, hoe beter!" Hij zweeg even toen zag MauJ hem om zich heen kijken, naar de twee prachtige vierspannen, naar de groote machines en het rijke openge- woelde land. „Neen zoo zonderling als het mag klinken "t is juist het goede in me, dat me weg zal sturen, wanneer ik 't aan het woord laat ko men ..Maar waar wil je den naar toe?" Witham keerde zich om en keek over de praire naar het noorden; er lag een uitdrukking in zijn oogen, die als een be klemming op het meisje inwerkte. „Te rug in je hok!" zeide hij zachtjes, als of hij ;r zichzelf sprak: toen keerde hij zich met een bijna onmerkbaar schouder ophalen tot het meisje naast hem. „En in dier. tusschentijd is ef nog heel wat te doen en hoezeer het me spijt, kan ik je n'et van je belofte ontslaan". „Goed, daarmee is de quaestie dan afgeloopen. Ik kan je bezwaarlijk gaan bidden en smeeken.... dus rest ons nu nog het bespreken van de practische moeili'kheden. Ze hebben me verteld, dat ik voor 't zaaien van een grooten oogst noch menschen noch paarden ge noeg heb en met 't oog op de omstandig heden kan ik niet bij mijn oom gaan leenen". „Natuurlijk niet", antwoordde Witham rustig. „Gelukkig heb ik de beste paar den en machines van dit gedeelte van de praire en ik krijg loonarbeiders uit On tario om te heipen. Ik zou dus voor je kunnen ploegen en voor 't geval, dat je mijn hulp, belangeloos, minder wensche- lijk ::ou vinden, kun je me betalen". Maud bloo;de, maar ze bleef hem recht aankijken. ,.'t Is een afschuwelijke toestand, maar nu je me tegen mijn wil aan mijn belofte houdt zullen we 't vanï deeling Middelburg der Vereeniging voor den Chr. Handeldrijvenden en In- dustrieelen Middenstand in Nederland; de afdeeling Middelburg van den Alg. Nederl. Bond van Handels- en Kantoor bedienden, die van den Nederl. R. K. Bond van Handels-, kantoor en winkel bedienden, „St. Franciscus van Assistë" en die der Nederl. Vereeniging van Christelijke kantoor en handelsbedien den. Naast dit overzicht leggen B. en W. nog over: adressen tegen verruiming van den Christelijken besturenbond en afdeeling Middelburg van Patrimonium en brieven voor verruiming van den Ne derlandschen Bond van slijters in ge distilleerd „Vergunning B" van de per- soneelsvereeniging „C. Jamin", van de firma C. Jamin en van 4 bedienden, werkzaam in het Middelburgsch filiaal dier firma. Gebleken is, dat in geen der betrok ken bedrijfstakken een beteekenende meerderheid der winkeliers zich vóór verruiming resp. uitbreiding heeft ver klaard, zooals toch, naar de bedoeling van den wetgever, aan een uitspraak in dienzelfden zin door den raad zou moe ten voorafgaan. De principieele vraag punten, die hierbij ter sprake zouden kunnen worden gebracht, thans terzijde latend, adviseeren B. en W. reeds op grond van de resultaten van het onder zoek te verklaren, dat naar het oordeel van den Raad de tegenwoordige buiten gewone omstandigheden geen aanleiding geven tot verruiming resp. uitbreiding van de gelegenheid tot verkoop op Zon dag als bedoeld in de Wet van 27 Juli jl. Nog stellen B. en W. voor de beide plaatselijke verordeningen, die hier be staan en die bedoeld zijn in de art. 6 en 9 der Winkelsluitingswet op nieuw vast te stellen, daar zij anders uiterlijk 6 maanden na 15 October zouden ophou den te gelden. Vereeniging voor slechthoorenden. Gisterenavond had in de Eendracht de eerste winterbijeenkomst plaats van de afdeeling Middelburg van de Vereeniging tot behartiging van de belangen van slechthoorenden. De presidente, mevrouw Troll-Hoek, opende de bijeenkomst en zeide, dat men deze reeds in deze maand hield, omdat men behoefte gevoelde te samen te herdenken haar die de vereeniging ontvallen is, mejuffrouw Suze Proos, die zich nimmer op den voorgrond plaatste, maar die zich zoo ten volle voor de vereeniging gaf en van wie, ieder die met haar in aarnaking kwam, een groo te vriendschap ondervond, zij zal dan ook niet licht worden vergeten. Spreekster heeft de afdeeling ver tegenwoordigd bij de crematie op Wes- terveld, en spr. schetste hoe diepen in druk d:e slechtigheid op haar heeft ge maakt. Een krans v/as namens de af deeling toegezonden. De plaats in het bestuur zal niet gemakkelijk te vervul len zijn. Spr. herinnerde ook nog aan een an der feit, n.m.l., dat mejuffrouw Nelly Bosschaart, lid der afdeeling op den lip- leeswedstrijd den eersten prijs behaalde en vond daar'n aanleiding op te wekken m—«lh m.^ een cursus te volgen. Nadere mededee- lingen over de plannen voor dezen win ter en voorziening in de bestuursvaca- ture werden tot de Octoberbijeenkomst verschoven. Men bleef nog eenigen tijd gezellig bijeen. Erfpachts-uitgiite gemeentegrond. B. en W. stellen den Raad voor op nieuw in erfpacht te geven 60 m2 grond achter de Lange Gortstraat aan P. Louisse tot uiterlijk 31 December 1974 en tegen 20 cent in plaats van 10 cent per m2 per jaar. Geen subsidie, maar vergoeding. In 1933 is de subsidie aan de afdeeling Zeeland der Ned. Ver. tot bescherming van dieren, aanvankelijk 25 terugge bracht op 20 en in 1934 werd zij ge heel geschrapt. Het is thans aan B. en W. gebleken, dat het bedrag intertijd werd toegestaan, omdat daartegenover de vereeniging zich bereid verklaarde alle door de gemeente als onbeheerd op gevangen dieren in haar asyl te doen af maken zonder eenige kosten voor- de ge meente. Die bereidverklaring wordt ook nu nog volledig nagekomen. Op grond van een en ander komt het B. .en W. billijk voor eene uitkeering van 25 aan de afdeeling voor 1934 en volgende jaren te doen, en dan niet langer als „subsidie" doch als „vergoeding". EEN MEEVALLERTJE. B. en W. stellen den Raad voor de suppletoire begrooting 1933 en rekening 1933 van de Godshuizen goed te keuren, volgens welke de gemeente een nadee- lig saldo van 34775 zal moeten dekken. Het doet hen bijzonder genoegen te mo gen constateeren, dat de verzochte bij drage belangrijk blijft beneden het be drag dat zij hadden verwacht en dat zij in de begrooting 1934 hadden geraamd op 52146. RAAD VAN O. EN W. SOUBURG. Verruiming van de verkoop gelegenheid op Zondag Huur- verlaging gem. woningbedrijf Hulpverleening bij brand. O. EN W. SOUBURG. Donderdag avond vergaderde de Raad, onder voor zitterschap van den burgemeester, jhr. H. A. van Doorn, voltallig. Voorgelezen werd een schrijven van het kabinet de*- Koningin, waarin dank werd betuigd voor de deelneming bij het overlijden van den Pms. Op een vraag van den heer Lore.- betref ende het niet-vlag- gen op het voormaug veerhuis, deelde de v o o r z. mede dat dit geen officieele -ambtswoning meer is. De aanbieding van de rekeningen 33 geeft voor het Burg. Armbestuur een ba tig slot te zien van 2.65; voor het ge meentelijk woningbedrijf een nadeelig saldo van 11.255 en het gem. water leidingbedrijf een nadeebg saldo van f 374. De gemeenterekening heeft in den gewonen dienst een batig slot van 6.245 en in den kapitaaldienst een ba tig slot van 12.538. Kerkvoogden der Ned. Herv. Gem. hadden bericht, dat besloten is de bijzon dere begraafplaats na 31 Dec. 1936 niet (Ingez. Med.) een zakelijk standpunt beschouwen. Ik had ie nog een tweede gunst te vragen, maar dat kan nu beier achterwege blij ven „Dit vind ik al bij voorbaat goed", zeide Witham rustig. Het kostte Maud wel eenige moeite om haar wensch duidelijk te maken- De glimlach waavmede Witham in begin stond toe te luisteren, kreeg, naarmate het verhaal vorderde, iels straks. Een van de kolonisten, een Engelsche jongen, een bloedverwant in den zoo- veelsten graad van de familie Barring ton, die nog pas kort in Silverdale was, had met spelen een groot bedrag aan geld verloren en bracht nu, uit teleur stelling daarover, zijn tijd en zijn geld in de nederzetting aan de spoorlijn door. Ter wille van zn moeder in Engeland zou Maud Barrington graag zien, dat hij tot de orde geroepen werd, maar ze durfde zich niet tot Colonel Barrington wenden, daar deze, in zulke gevallen, meer voor drastische dan voor beleid volle maatregelen voelde. „Ik zal doen wat ik kan", antwoord de Witham. „Maar gewoonlijk zijn jon- gns van dat slag niet de moeite waard om je er bezorgd over te maken en dan, waarom heb je juist mij uitgeko zen omd it voor te doen?" Maud voelde zich voor die vraag in het nauw gedreven, maar ze zag dat hij een antwoord verwachtte. „Om je de waarheid te zeggen, jij leek me er het beste voor geschikt", zeide ze. Witham glimlachte spottend. „Nu, ik verheug me al op een kennismaking met een collega-speler. Maar denk je, dat ik hem aan zal kunnen?"' Tot haar groote ergernis voelde Maud zich blozen, maar toch bleef ze den man tegenover zich aankijken, ge boeid door zijn beheersching, waar door ironie op dit oogenblik mogelijk werd. „Ja", zeide ze en toen eenvoudig: „Ik ben heel blij, dat je het wilt doen." Een paar minuten later reed ze in galop over de prairie; op de helling van den volgenden heuvel haalde ze de beide ruiters in en na een paar niets zeggende opmerkingen tegen haar tan te, trachtte ze, door handig gestelde vragen, de opinie van den Colonel over Courthorne's onderneming te weten te komen. „De man is een bekwaam landbou wer de hemel moge weten, waar hij 't vak geleerd heeft", zeide Barrington. „Doodjammer, dat er, te oordeelen naar zijn manier van doen, ook een van de vijf bij hem op den loop is." Miss Barrington keek haar nichtje aan; beiden hadden ze moeite om niet te lachen, want ze kenden de eigen aardigheid van hun familielid, om ieder, die niet met zijn zienswijze meeging, gek te noemen. (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5