Wèg dis Migraine! AKKER.CACHETS ZEELAND. BINNENLAND. BUITENLAND. ri v< 1 SCHEUREN IN DE A. R. PARTIJ. Ontevreden Hervormde kie zers VLEESCH IN BLIK. EEN WINSTSALDO VAN 6 MILLIOEN GERAAMD OP DE POSTBE- GROOHNG. HET BETALINGSVERKEER MET DUITSCHLAND. Een regeling tot stand geko men TEGEN VERLAGING DER LOONEN VAN HET SPOORWEGPERSONEEL. DRA15ltlAvArsVALK£TiBUKC'5\ T-LEEUWARDEN- Prijs verlaagd tot 70 ct. per flacon. (Ingez. Med.) Vergadering van Chr. Besturenbonden in Zeeland. MIDDELBURG. Begrafenis J- Lorier, f DE LAATSTE ABDIJ-UITVOERING. Een zilveren jubileum bij de politie. Te weinig belangstelling. WERKLOOSHEID. Plaatselijk Crisis-Comité. VLISSINGEN. ROODE KRUIS-TENTOONSTELLING. SCHOUWEN-DUIVELAND» DE HAGELRAMP TE HAAMSTEDE. Als de dag voor U verloren lijkt, als alles U hindert: licht, reuk en geluid, dan werken als 'n wonder "AKKERTJES" (Ingez. Med.) VER. STATEN. HET LINDBERGH-DRAMA. Een bekentenis van den verdachte? DE STAKING IN DE TEXTIEL-INDUSTRIE TEN EINDE. HET DRAMA VAN DE „MORRO CASTLE" Relaas van een Belg, die zes mijlen zwom en aan den dood ontsnapte. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg VI bi te M Te Huizen (N.-Holland) heeft zich 'n groep „Hervormde kiezers"1 uit de anti revolutionnaire vereeniging aldaar ge trokken, waardoor de a.r, raadsfractie van 6 op 2 zetels terugviel. In verband •iiermee schrijft men aan het „Hbld." Tn verscheidene gemeenten zijn groe pen Herv. kiezers van orthodoxe rich l.ng, in wier midden ontevredenheic heerscht over het beleid der A. R. Par- 'ij er speciaal over de benoemingen der laatste jaren, waarbij volgens hen voor het overgroote deel leden der Ger Kerl-en zijn voorgetrokken. De geschillen zijn niet plaatselijk ge bleven. Uit allerlei gedeelten van ons land hebben greepen ontevreden Her vormden voeling met elkaar gekregen- Er worden voorbereidingen getroffen om een algemeene vergadering te hou den te Utrecht, teneinde de organisatie van de orthodoxe Hervormden in eens landelijk te doen slagen, op ongeveer den^e'fden voel als dit geschiedde met den Bond van Herv. Mannenvereeni- gingen, waarvan prof. dr. H. Visscher de geestelijke vader en thans nog bondsvoorzitter is. 'Beoogde deze bond met reeds duizenden leden in den lan de de locale kerkelijke belangen te die nen, de te stichten Hervormde Anti- Rev. Partij beoogt reeds haar politieke belangen bij de a.s. Kamerverkiezingen te doen gelden en zal eigen candidaten stellen van Herv. huize. In de tweede helft dezer maand is de vergadering te Utrecht te wachten. Om trent de leiding van de nieuwe partij doet het gerucht de ronde, dat daarin prof. Hugo Visscher en prof. Severijn 'n belargrijke plaats zullen innemen. DE ACTIE TOT VERLAGING DER WONJNGHUREN. Ingevolge het besluit van de regeering waarvan 19 Mei j.l. mededeeling is ge daan aan de gemeentebesturen, is de rente voor woningwetvoorschotten, wel ke tot nu toe meer dan 4 pet. bedroeg, tot dit percentage teruggebracht. Deze renteverlaging heeft ten doel verlaging van huren van woningwetwo ningen mogelijk te maken, waartoe voorstellen door de gemeentebesturen moeten worden ingediend. In het tijdvak, eindigende 15 Septem ber j.lzijn voorstellen tot verlaging van huren van 162 gemeenten goedgekeurd. Deze huurverlagingen tot een totaal be drag van f 343.899.09 omvatten 13,158 won'r.gen. Zooals gemeld overweegt de regeering binnenkort weer tot een omvangrijke afslachting van runderen over te gaan. De Msb. deelt hieromtrent nog mede, dat op het oogenblik over deze zaak nog gren beslissing is genomen. Wel worden daaromtrent besprekingen gevoerd en het laat zich aanzien, dat het resultaat daarvan zal zijn, dat binnenkort weer tot afslachten en in blikken zal worden overgegaan op dezelfde wijze als in den afgeloopen winLer is geschied. Op het oogenblik r.eemt de afname van bhkvleesch weer toe; den laatsten tijd worden ongeveer 150000 blikken per week afgenomen en daar het inge blikte vleesch zich bijzonder leent voor winterkost, wordt verwacht, dat het verbruik spoedig tol ongeveer 300.000 blikken per week zal stijgen. De voorraad ingeblikt vleesch be draagt op het oogenblik nog ongeveer 10 niillioen bussen. De begrooting van het staatsbedrijf der P.T.T. voor 1935 wijst in ontvangsten uitgaven aan ruirn f 87 millioen met een winstsaldo (uitkeering aan het Rijk) van f 6 millioen. Dit bedrag overtreft het geraamde winstsaldo voor 1934 niet ongeveer 3,7 millioen. Dit is een uitkomst, die naar hei oordeel van den minister van binnen- landsche zaken voldoening kan schen- len, temeer, wanneer men bedenkt, dat zij valt in den tijd, waarin de crisis on verminderd haar druk doet gevoelen en de verschijnselen, zooal niet een verde ren teruggang, dan toch een langdurig aanhouden van het lager peil, waarop het economisch leven -zich than6 be vindt, waarschijnlijk maken. De onderhandelingen, die te Berlijn werden gevoerd, over hel betalingsver keer tusschen Duitschland en Nederland hebben reeds tol een resultaat geleid. Er is een verdrag tot stand gekomen, op gron .1 waarvan de betalingen voortaan plaais zullen vinlen over z.g. clearing- rekeningen. Er zitten heel wat haken en oogen aan vast, doch in elk geval, heeft de Nederlandsi he leverancier aan Duitschland thans eer. waarborg, dat hij voor zijn leveranties geld in 't laatje zal krijgen. En daar ging bet in laatste in stantie maar om, ook a! brengt de zaak dan wat rompslomp mee, De te Utrecht gehouden vergadering van het hoofdbestuur, de afdeelingsbe- sturen en vertrouwensmannen van den Nederl. R.K. bond van spoor, en tram wegpersoneel „St. Raphaël" heeft be sloten, de door de directie der Nederl. Spoorwegen aangekondigde loonsverla ging niet te aanvaarden en elke verant woordelijkheid daarvoor af te wijzen. Zaterdagmiddag vergaderden te Goes, onder leiding van den heer W. Kok bestuurslid van het Chr. Nat, Vak verbond te Utrecht, de afgevaardigden van de Chr. Besturenbonden in Zeeland. Dertien van de 14 besturenbonden wa ren vertegenwoordigd. De heer A. Stapelkamp, secretaris van het C. N. V. te Utrecht sprak over de actie in den a.s. winter en „Onze taak in dezen tijd". Naar de gewoonte van de laatste jaren zal ook nu in de Novembermaand weer stelselmatige propaganda door de Chr, vakbeweging worden gemaakt. In de eerste helft van die maand zullen in 193 plaatsen over het geheele land groote propagandavergaderingen worden ge houden. Daarna volgen eenige weken van intensief huisbezoek. De taak der Chr. vakbeweging is al tijd geweest om in de verhoudingen van het aardsche leven het recht Gods tot uitdrukking te brengen. Ondanks de fou ten die wel eens gemaakt zijn, is ze daaraan nooit ontrouw geworden, aldus spr. Ook nu is haar roeping het onrecht te keeren en het recht te doen zegevie ren. De tegenwoordige toestand maakt ve len moedeloos. Zij, die in den nood zit ten, worden veelal bewerkt door propa ganda van extremistische zijde. Wij moe ten alles doen, aldus spr., wat we kun nen om te voorkomen dat dezulken het geloof verliezen. Binnen het raam der mogelijkheden moeten we doen wat on ze hand vindt om te doen. We leven niet van beloften, maar van daden. We kunnen nog meer verliezen dan 1 steun, b.v. onze sociale wetgeving. Daar om wekt spr, op tot trouwen arbeid en nauwe aaneensluiting. Op deze rede volgde een breede be spreking. Daarbij kwamen tal van pun ten van practischen aard aan de orde, zooals werkloozenzorg, regeeringsmaat- regelen, de steun aan den landbouw, te gengaan van het duurder worden van evensmiddelen, afschaffing van de hef ing op aardappelen, steunuitkeering, enz. De heer Stapelkamp diende uitvoe rig van antwoord. In zijn slotwoord zei- de spr., dat er in Zeeland nog een groo te achterstand is in te halen. Zaterdagmiddag is op de algemeene negraafplaats alhier aan den schoot der aarde toevertrouwd het stoffelijk over schot van wijlen den gepensionneerden ïoofdagent van politie, den heer J. Lo rier. Op het kerkhof waren o.a. aanwezig de commissaris van politie, de beide inspecteurs en de agenten voor zoover de dienst het toeliet of ziekte hen daar in niet verhinderde. Verder merkten wij op den ambte naar van het U.M., mr. Wilbrenninck, enkele oud-collega's van den overlede ne en andere belangstellenden. Het po litiecorps en de familie brachten door doemen en palmtak een laatsten groet aan hem, die men grafwaarts droeg. Bij de groeve heeft de Commissaris van politie, de heer R. Brons, er op ge wezen, dat toen de heer Lorier, juist op zijn jaardag, 1 Februari ongesteld werd, niemand had gedacht, dat men zoo spoedig aan zijn graf zou staan. De overledene stond goed bekend bij zijn superieuren en bij de agenten, omdat hij steeds is geweest een eerlijk en be trouwbaar politieman, het mooiste wat men van een agent kan getuigen. Slechts kort heeft hij helaas van zijn pensioen 'mogen genieten. Beste vriend Lorier, aldus eindigde spr. „rust zacht." Ds. M. van Empel zeide niet te wil len spreken als predikant van de wijk, maar als vriend van bijna 25 jaren her. Spr. schetste den overledene als iemand op wien mgn aan kon en die in dagen van vreugde, maar ook in die van lij den en zorg, steeds zich zelf is geble ven. Voelen allen, die hem gekend heb ben dit, het meest zal dit treffen hem, die in Lorier zulk een goed vader heeft verloren. Dat de overledene zoo leven kon dankte hij aan zijn vast geloof in God. Nadat de kist in de groeve was neer gelaten, heeft de zoon, de heer J. Lo rier \Jr., mede namens zijn moeder, dank gebracht voor de groote belang stelling en aan de beide sprekers voor hun woorden, om te eindigen met „Goed Nacht, beste vader." Zooals wij hadden verwacht, was het aantal personen, dat zich gistermiddag naar de Abdij had begeven voor de laatste uitvoering in dit seizoen van het Middelburgsch Muziekkorps, zeer groot en allen hebben met groote belangstel ling de verschillende nummers gevolgd, zoowel die van het muziekkorps, als die van het Middelburg's Mannenkoor, dat ditmaal zijn zoozeer gewaardeerde me dewerking verleende. Had net muziekkorps met „Vredes- klanken" en „Siziliëtta" evenals met „Ave Maria" reeds veel succes geoogst, en het Mannenkoor met „In een Kloos tertuin" en de beide kleine liederen „Moeder en Kind" en „Kerstlied", het meest succes behaalden ook nu weer korps en koor met „De Fremersberg", die, hoe vaak ook reeds gegeven, steeds weer van begin tot het einde boeit. Aanvankelijk vreesde men Zaterdag avond, dat het tot uitstellen zou komen, doch de regen hield bijtijds op en de wind maakte.de Abdij droog, zoodat het er goed verblijven was. Zoo gezegd, het was druk, en wij ver trouwen, dat dit ook wel in de opbrengst van de bussen tol uiting zal zijn geko men. Moge het korps ook volgend jaar weer in de Abdij kunnen spelen. Het Mannenkoor heeft zijn ledental de laatste jaren wel wat zien inkrimpen en daarom verwijzen wij gaarne naar de advertentie in dit nummer, waarin op aansluiting bij het koor wordt aange drongen. Heden herdenkt de heer N. de Witte den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad als agent van politie alhier. Het was voor den jubilaris een vrijen dag en zeer velen zijn hem op dezen dag in zijn woning komen opzoeken. Daaronder bevond zich een deputatie van het politiecorps onder leiding van den inspecteur eerste klasse, den heer R. A. Avink, die den jubilaris toesprak en hem namens de gemeente de gebrui kelijke gratificatie en namens het korps een blijvend aandenken aanbood. Jammer voor het goede doel, had de wedstrijd tusschen de Middelburgsche Veteranen en „de Oude Schoen", welke Zaterdagmiddag op het groote veld op het gemeentelijk sportterrein aan den Nadorst plaats vond, slechts weinig be langstellenden getrokken, zeker mede door de vele concurrentie van estafette loop en belangrijke gebeurtenissen op vlieggebied, en ook omdat het weder niet erg aantrok. Was het voor de voetballers, waarvan de Veteranen met 82 wonnen, reeds niet prettig, ook voor het Middelburgsch Muziekkorps, dat zich tijdens den wed strijd deed hooren en voor wiens kas de netto-opbrengst van den wedstrijd aestemd was, was het een teleurstelling. Het bestuur van het Korps stelt niet temin de goede bedoeling der beide sportvereenigingen zeer op prijs, Bij de arbeidsbeurs te Middelburg stonden Zaterdag ingeschreven: Geheel werkloos: 867 mannen en 19 vrouwen. Gedeeltelijk werkloos: 73 mannen en 4 vrouwen. Niet werkloos 9 mannen en 2 vrouwen. Algemeen totaal vorige week 958, bij gekomen 45, afgegaan 29, over 974. Onfvangen van 17 tot en met 22 Sep tember 1934; maandelijksche bijdragen: ds. A L 2 maal f 1, J. H, C. f 1; weke- 'ijksi.be collecte f 108.2314. Het giro nummer van den penningmeester is 188 020 Bij ons kantoor te Middelburg is ont vangen: Bijdrage Personeel Fa. S. Wie ner en Co. f 13.70. Het Nederl. Roode Kruis, afdeeling Vlissingen, heeft met de heeren-afdeeling van de Transpor [colonne en de dames- afdeellng Eerste Hulp een tentoonstel ling georganiseerd, welke Zaterdagmid dag woor den burgemeester, den heer C. van Woelderen, eere-voorzitter der .ifdeebng, officieel is geopend- Het gebouw is geheel met vlaggen, bloemen en palmen versierd en in het midden prijkte een gioot portret van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik, in leven voorzitter van het Ned Roode Kruis. De heer Frenks, voorzitter van de re- gelin/scommissie der tentoonstelling sprak een hartelijk woord van welkom tot B. en W. van Vlissingen, B. en W. van Koudekerke, dejn onder-commandant van de marine, den garnizoenscomman dant, eenige doktoren, den kringcom missaris mr. Van Dusseldorp, alsmede besturen van de zustervereenigingen, v/aaronder het bestuur van de Trans portcolonne te Middelburg. Hierna verkreeg de heer Van Woel deren het woord om de tentoonstelling officieel te openen. Spreker memoreerde o.m-, hoe de Transportcolonne te Vlisiinjgen ui|t noodzaak werd opgericht in 1914 en ging ui.voerig na de goede diensten, door haar in de jaren die volgden, verricht. Met de hoop Hat deze tentoonstelling een succes zal worden en de vereeni ging een groot aantal nieuwe leden en fdonalteurs z,al aanbrengen, verklaarde de b irgemeestei de tentoonstelling ge opend. Direct hierop werd het „Wilhelmus" ten gehoore georacht, dat door alle aan wezigen staande werd aangehoord. Nadat de thee was geserveerd, werd door de autoriteuen en genoodigden een rondgang over de !t en toonstelling ge maakt. Uitvoerig werd door majoor De Bruin uit 's-Gravenhage magazijnmees- Ie" van het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis de verschillende brancards gedemonstreerd voor modern zieken- en gewondenvervoer- Men staat verbaasd over de gemakkelijkheid en vlugheid, waarmede de leden omgaan met zieken- ramen en draagbaren. Alles wat op het gebied van bel Roode Kruis gebruikt wordt, is aanwezig. Zelfs de spoorweg wagon. waarmede het ziekentransport plaats vindt, Ook voor mogelijke gas aanvallen is op de tentoonstelling een schii'1 plaats ingelicht met gaszuiverings- apparaat Dit gebouwtje zal, maar dan ingericht als Eerste Hulppost, dezen winter op het ijs en ir. den volgenden zomer in de duinen geplaatst worden. Thans komt de schade, die de zware hagelslag van 8 September j.l. aan tuin bouw en ooftteelt in Westelijk-Schou- wen, inzonderheid te Haamstede, heeft aangericht, leerst recht tot uiting. Bij een bezoek aan een uitgestrekten boom gaard bleek, dat slechts een zeer ge ring percentage der vuehten nog gaaf is. Een oogenschijnlijk goede vrucht blijkt bij nader onderzoek nog geschon den te zijn. Laene's Prince Albert o.a. vertoonde 100 pet. beschadiging; zelfs de harde soorten als Groninger Kroon, Louwtjespeer, Goudreinette, enz. heb ben zwaar geleden. De getroffen vruch ten rotten snel en wat nog als z.g.n. af- val kan verkocht worden, brengt ge middeld nauwelijks 2 cent per kg op. Evenzoo is het gesteld met de meeste boomgaarden in de omgeving. Boven dien heeft het vruchthout veel geleden en treedt Monillia (zwamziekte op de vruchten) in vrij sterke mate op, wat waarschijnlijk een nadeeligen invloed zal uitoefenen op de volgende teelt. Met de druivenkassen is het niet veel beter. Voor duizenden guldens aan vernield glas, de druiven geschon den door gevallen glas en regen en ver scheidene nachten blootgesteld aan lage temperatuur. Dit laatste zal hoogst waarschijnlijk van invloed zijn op het voldoende rijpen. Reeds is van verschillende zijden gel delijke steun ontvangen; willen alleen de menschen geholpen worden, die mo menteel voor een financieele ruïne staan, dan is nog aanmerkelijk meer noodig. 1 Volgens recept van Apotheker Dumont Uit New-York wordt gemeld, dat de gearresteerde Hauptmann, die er van verdacht wordt de baby van Lindbergh te hebben ontvoerd, zou hebben gezegd, dal hij niet alleen de daad heeft ge pleegd. Voorloopig durfde hij echter niets naders mededeelen. Uit deze verklaring zou zijn af te lei den, dat de man dus in elk geval de bekentenis heeft afgelegd, bij de ontvoe ring, die den dood van het kmd tenge volge had, betrokken te zijn geweest. Een en ander lijkt nog wel nadere be vestiging van noode te hebben. Een aantal handschriften is vergele ken met de afpersingbriefjes, welke ko lonel Lindbergh na de ontvoering van zijn kind ontvangen heeft. De deskun dige is van meening, dat alle afpersing briefjes door Hauptmann geschreven zijn. Dr. Condon, die indertijd als bemid delaar tusschen Lindbergh en de ont voerders optrad, sprak Zaterdag als zijn meening uit, dat minstens drie personen bij de ontvoering betrokken zijn geweest en dat een daarvan later vermoord is. De New-Yorksche politie heeft verder een aanvang gemaakt met de opsporing van een vrouw, die, naar wordt aange nomen, bij de ontvoering betrokken was. Zooals zich Zaterdag liet aanzien, is er vrij onverwacht, in verband met het persoonlijk ingrijpen van president Roo sevelt, een einde aan de rampzalige sta king in de Amerikaansche textiel-in- dustrie gekomen. Vandaag zou het werk worden hervat. Dit arbeidersgeschil, van een omvang en belang als in Amerika nog niet voor gekomen, behoort tot 't verleden. De invloed op de andere takken van nij verheid wekte reeds, en niet zonder re den, ernstige bezorgdheid. Daarom is 't besluit tot het hervatten van den arbeid met bijzondere voldoening begroet. Als bekend, zal een commissie een onderzoek instellen naar verschillende punten door werkgevers en -nemers te berde gebracht. De conflictsstof is dus niet geheel verdwenen, doch partijen kunnen zich beraden en het land kan zijn kalmte hervinden. Een der leden van de bemanning van het Amerikaansche passagiersschip „Morro Castle", dat dezer dagen in vlammen opging, een Belg, die Oscar Glauhammer heet, is in België terugge keerd. Hij gaf het „Handelsblad van Antwerpen" een uitvoerig relaas van 't drama. Wij ontleenen aan dit (in 't Vlaamsch gestelde) stuk het volgende: „Het was drie uur. Ons schip voer toen op 30 mijlen van New-York, op terugreis van een pleziertochtOp eens werd ik wakker. Ik werd een he- vigen rookgeur gewaar. Wanneer ik buiten snelde, stelde ik vast dat er een ramp gebeurd was. Het gansche schip was in dikken verpestenden rookwalm gehuld, zoodat men geen halven meter ver zag. Kreten van angst, gevloek, ge tier en ook gebeden stegen op. Ik ont waarde een onsamenhangend kluwen van vechtende menschen. Ik voelde mij omgeven door vlammen en haalde een reddingsgordel, welke ik degelijk om gespte „Ik begaf me dadelijk naar de red dingsbooten om hulp te bieden. Een vlammenzee sneed mij echter den pas af. Ik zag tooneelen van verschrikking en dood welke steeds voor mijn geest zullen blijven. Ik zag verschillende of ficieren en leden van de bemanning rondloopen om de passagiers tot kalmte aan te manen. Een feestje had den avond te voren aan boord plaats gehad en de meeste passagiers waren dronken en renden angstig van het eene uiteinde van het schip naar het andere. Zij had den schier allen hun koelbloedigheid verloren en wilden niet luisteren naar den raad welke de overheden aan boord hun gaven. „Ten andere hadden de overheden hun prestige in de oogen der passagiers verloren, daar zij, door de vlammen welke hun kleeren in zwarte flarden herschapen hadden niet meer te herken nen waren. Het was onmogelijk een „donckeyman" van een officier te her kennen. Vandaar dat de passagiers dach ten dat hun verkeerde bevelen gegeven werden. Voeg daarbij de verschrikke lijke paniek welke zicb van hen meester gemaakt had en dan kan men zich den toestand bijna inbeelden. Wanneer de bemanning zag dat de dronken passagiers alle rede verloren hadden, besloten zij op het laatste oogenblikje dan maar aan redding voor zichzelf te denken. Wat mij betreft, ver volgde de man, ik ben te water gespron gen. Achter mij hoorde ik nog verschil lende plonsen in het water. Een weinig nadien stelde ik vast, dat wij met een 15-tal personen samen zwommen. De wind dreef ons naar de kust. Dit zou onze redding worden. Wij bevonden ons op dit oogenblik zes mijlen van de kast verwijderd. Achter ons hoorden wij het angstge schreeuw van degenen die zich nog aan boord bevonden. En dit akelig lawaai vervolgde ons nog lang op onzen moei lijken zwemtocht in een woeste zee- Bij ons was een vrouw van 60 jaar oud. Het was de kranigheid van deze vrouw wolko ons do vermoeienis van ue volgende uren zou doen vergeten. Zij zwom van man tot man, hem moed ge vend vol te houden. Wanneer onze krachten bezweken, was zij er om ons te zeggen: „Moed makker, nog 3 .nij- len.... en wij zijn er". Als een schuts engel leidde de kranige vrouw ons op dien angstwekkenden tocht naar de kustnaar het leven. Vijf uur lang hebben wij aldus tegen de golven ge worsteld. Verschillende lijken dreven in dezelfde richting als wij. Te Ashbury- park spoelden wij eindelijk aan. Daar werden wij in een gasthuis van het States-eiland ter verpleging opge nomen. Mijn verblijf aldaar zal ik nooit vergeten. Verschillende leden der be- manning van do Morro Castlo, wclko -peij uauioqaq uapuoM.pue.iq aqiqaaaJA den, lagen daar kermend van pijn op hun lijdensbed. De ongelukkigen waren niet te herkennen. Hun neuzen alleen waren nog zichtbaar. Het overige ge deelte van hun lichamen was omwon den met verbanddoeken. Verschillende onder hen ijlden en schenen goed tip weg om het verstand te verliezen.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6