GOESCHE COULANT W.odc P1013 Onze Prinses in Ons-Vlaanderen. BINNENLAND. eois, DEB-VULHAARDEN ZEELAND. WEER EN WINS. NUMMER 225. TWEE BLADEN. MAANDAG 24 SEPTEMBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. Een warme en waardige ontvangst door de Zeeuwsch-Vlamingen. DE AANKOMST TE VLAKE. HET BEZOEK AAN 'T OVER- SCHELDE-GEBIED Het evenementje. Te Driewegen Zaamslag loopt uit, Ook Axel is in groote feeststemming. Te Zuidzande, SCHAPEN OVER DEN SPELLINGDAM. Zij, die zich met ingang van 1 OCTOBER a.s, per kwartaal op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS HET STANDBEELD VOOR DE KONINGIN-MOEDER, MARINEDAG. EDELSTEENEN. Lezing Natuurhist. Ver, Middelburg, 24-IX-'34. Zaterdag en Zondag hoogste lucht temperatuur 18.6 °C (65 °F); laagste 12.5 °C (55 °F). Heden 9 h: 12.6 °C; 12 h: 16.3 °C. Zaterdag/Zondag 7 mm; Zondag/Maan dag geen regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen et maal: 766 mm; laagste 759 mm. Verwachting tot morgenavond: ""-ï Matige tot krachtige, later afnemende Z, tot W. wind, zwaar bewolkt met tij delijke opklaring, aanvankelijk nog re genbuien, zelfde temperatuur. Hoog» en Laagwater te Viissingen. (Zomertijd.) Hoog- en Laagwater te Wemeidinge, (Zomertijd.) KOOPT SPAAPZAME (Ingez. Med.) WALCHEREN, TWEE REUZENVOGELS OP WALCHERENS VLIEGVELD. ELBURGSCHE COURANT DisbladVoor Middelburg, Goes en agent- jchan \ni*'inSen f 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct* P" w' Advertentiën 30 ct. per regel, l°Sez- mededeelingen 60 ct. p. r. gty coatr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgscbe Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen f regels f 2.10, elke r. m. 30 ct. Rnbrief „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. saai „Brieven" of „Bevragen bureau dezer con< rant" 10 ct. extra Bewgsnommers 5 eens (Van onzen Z. Beveland- schen correspondent.) HKH Prinses Juliana arriveerde he denmorgen kwart over tien aan het sta tion te Vlak e voor haar bezoek aan Zeeland. De Prinses reisde met den ge wonen trein, waarvan een le klasse cou pé voor haar gereserveerd was. Op het perron waren aanwezig de Commissaris der Koningin in deze pro vincie, jhr. mr. J. W. Quarles van Uf- ford; de burgemeester van Schore, de heer Trimpe; de stationschef van Vla- ke en Kruiningen; ook merkten we nog op den heer Stoopman, inspecteur L.O., en burgemeester Zandee. Verder hadden zich de kinderen van de O. L. school te Schore op het perron opgesteld. Nadat de Prinses, die gekleed was in een effen grijs mantelcostuum, met grijzen bontkraag en grijs hoedje, uitge stapt was, werd zij verwelkomd door den Commissaris der Koningin. Twee kleuters in Zeeuwsch costuum, over handigden H.K.H. daarop een tuil bloe men, waarvoor zij hartelijk bedankte. Aardig was het gebaar waarmede zij de bloemen, die aan een ketting aan het Zeeuwsch costuumpje vastgeraakt wa ren, los maakte. De kinderen zongen vervolgens twee stemmig het Wilhelmus. H.K.H. luister de belangstellend toe. Toen de kinde ren hun lied gezongen hadden, merkte H.K.H. op; ,,Wat lief en zoo mooi twee stemmig!" Kinderen en publiek, dat in grooten getale aanwezig was, juichten de Prin ses nu langdurig toe. Met ,leve de prin ses" en hoera's. H.K.H. dankte hier met een vriendelijken lach voor en stapte daarop in haar auto, die op den over weg voorgereden was. De koninklijke auto, met den stan daard voorop, reed vervolgens naar het havenhoofd te Hansweert, waar de „Prins Willem I" van den Prov. Stoom- bootdienst met den koninklijken stan daard in top, gereed lag om de Prinses naar Zeeuwsch-Vlaanderen te brengen. Langs den weg stonden vele menschen opgesteld, die H.K.H, hartelijk toejuich ten. Op het havenhoofd was burgemeester Mul van Kruiningen aanwezig, die de Prinses met enkele woorden begroette. Ook hier boden twee kleuters H.K.H. een bouquet aan. Het kleine meisje zeg de daarop een kleinen wensch. Het vlot te eerst niet erg, maar nadat de Prinses de kleine gerustgesteld had, ging Het uit stekend. De kinderen van de 0. L. school en de R. Katholieke school en de Bewaar school van Hansweert, zongen nu de Prinses het Wilhelmus toe. H.K.H. zeg de hiervoor dank met een vriendelijke neiging. De Prinses ging vervolgens aan boord van de „Willem I", die precies half elf afvoer. Publiek, dat bij honderden aan wezig was, evenals de kinderen, liepen nu naar het einde van het havenhoofd en zwaaiden met vlaggen en juichten de Prinses langdurig toe, H.K.H,, die zich eerst in het salon begeven had, kwam nu weer naar buiten en wuifde de velen langs den kant hartelijk toe, tot de boot in het sop van de Schelde kwam. Allen, die bij deze aankomst onze Prinses van zoo dichtbij gezien en ge hoord hadden, waren verrast door haar o n ge kun s t e ld e n eenvoud en spontane hartelijkheid, waarmee zij op de hulde blijken reageerde. (Van onzen bijzonderen verslaggever). Zeeuwsch-Vlaanderen was een och tend reeds vroeg in feesttooi. Al de dorpen waar de Prinses hedenmiddag op haar tocht van Ter Neuzen over Axel, Sas van Gent, Philippine, FJzen- dijke, Oostburg naar de groenten-, fruit en bloemententoonstelling te Zuidzan- ^e' ~en van ^aar oveSjSluis, Cadzand en Groede naar Breskens zou rijden, was bijna huis aan huis de Nederland sche driekleur uitgestoken. Het brandpunt vormt natuurlijk het dorp Zuidzande, waar men, toen wij er om 9 uur eens kwamen kijken, reeds druk in de weer was om H. K. H. een waardige ontvangst te bereiden. Het tentoonstellingsterrein en het dorp zelf kregen nog eens een extra beurt. Keu rig zag het er allemaal uit. De groote eerepoort, guirlandes van groen en bloemen en vlaggen aan dra den gespannen hangen langs de dorps straat. Met den trein van ruim 10 uur arri veerde de Prinses in gezelschap van ha ren particulier secretaris, baron Baud en een hofdame te Vlake. Lang voor het tijdstip van aankomst drommen aan de Terneuzensche haven reeds honderden belangstellenden te zamen. Schoolkinderen met oranje sjer pen om en oranje linten in het haar trokken in optocht onder geleide der onderwijzers en onderwijzeressen naar den aanlegsteiger. Het muziekgezel schap „De vereenigde werklieden" volg de daar achter aan, onder het spelen van pittige marschen- Het was een schoon gezicht deze ontzaglijke belangstelling, waaruit een zoo intense, massale ge negenheid voor onze vorstin en haar Huis juist naar voren kwam. Hoe geluk kig waren de gezichten der schoolkinde ren, die inplaats. van op de harde school banken te züfen op dit ongewone uur aan de haven mochten zijn om een on gekend evenement te beleven! Een groep padvinders benevens de transportcolonne van het Roode Kruis, hadden zich langs de kade opgesteld. Toen de „Prins Willem I" in zicht kwam, brak juist een vriendelijk Sep- temberzonnetje door. De Wester-Schel- de glinsterde in het zonlicht, rustig ge worden na al de roerigheid van de laat ste stormachtige dagen. Toen de boot meerde, zongen de schoolkinderen, onder leiding van den heer Schirres, het eerste couplet van het Wilhelmus, begeleid door het mu ziekkorps. De Prinses werd verwel komd door den burgemeester van Ter- neuzen, den heer J. Huizinga. Een doch tertje van den burgemeester mej. Griet je Huizinga, bood de Prinses een bouquet theerozen aan, door een oranjelint te zamen gebonden. Een spontaan gejubel brak los toen H.K.H. in gezelschap van den commis saris der Koningin, het lid van Ged. Sta ten mr, P. Dieleman, haar particulieren secretaris en de hofdame den steiger op- schreed. Bij de schoolkinderen aangeko men hieven deze, wederom onder lei ding van den heer Schirres het „Neuzen- lied" aan, begeleid door het muziek corps. De burgemeester had de Prinses ?en gedrukt exemplaar van dit schoone lied aangeboden. Prachtig klonken de jonge stemmen in de ijle September lucht. Met een driewerf hoera uit de jeug dige kelen werd de hulde besloten. De Prinses dankte den heer Schirres per soonlijk voor zijn voortreffelijke presta tie. D- hofauto, voorafgegaan door een auto van de rijksveldwacht, ving ver volgens een tocht door Zeeuwsch-Vlaan deren aan, die een zegetocht zou wor den. Overal langs de wegen en in de dorpen staat de bevolking, die de Prin ses hartelijk toejuicht. Een aardig evenement vond even buiten Terneuzen plaats; daar bood 'n ongeveer het 2-jarig kindje van den waschbaas George Zapf H. K. H. een ruiker bloemen aan. Opnieuw wec#> stil gehouden. waar de kinderen der school onder lei ding van het hoofd, allen met oranje sjerpen om en vlaggen n de hand, een couplet van het ,'jWilhelmus'1" zongen. De dochter van het schoolhoofd, Willy Eelderink, bood hier de Prinses een bouquet chrysanten aan. On'zaglijk groot was de belangstelling te Zaamslag. Het geheele dorp was uit gelopen naar de woning van den bur gemeester, die in zijn tuin een eere poort in oranjekleuren, versierd met blauw-wit-roode vlaggen, had opgericht. Nadat een klein dochtertje van den burgemeester, Helena de Feyter, hier bloemen had aangeboden, sprak de bur gemeester een welkomstrede uit. Een aantal bestuursleden van de Oranje-vereeniging vormde daarbij een soort eerewacht. Een muziekgezelschap speelde het Wilhelmus- Na de begroeting begaf het gezel schap zich naar binnen, waar de Prinses zich eenige oogenblikken heeft onder houden met mej. Van de Wege, mej. De Kraker en mej. De Feijter, de drie da mes, die 10 jaar geleden de Prinses in Axelsch costuum hebben gekleed. Na afloop hiervan zong de zangver- eeniging het Wilhelmus, en bracht een driewerf hoera op de Prinses uit, Onder het gejubel der menigte stapte de Prinses vervolgens weer in de auto om even verder de hulde der schoolkin deren in ontvangst te nemen, die haar toezongen en met oranjevlagggetjes toe wuifden. Bij het afzenden van dit bericht is de Prinses juist Ajxel gepasseerd, waar de belangstelling, zoo dit mogelijk ware, nog grooter was. Door het geheele stad je stond langs de straten een eengie rijen dikke menigte, die H. K, H, luide toejuichte. De burgemeester, de heer Blok, sprak H. K. H. eenige oogenblik ken toe, en zijn dochter bood hier bloe men aan. Naar wij omtrent de ontvangst der Prinses te Zuidzande vernamen, lag het in de bedoeling, dat H.K.H. aan den in gang van het tentoonstellingsterrein ont vanger, zou worden door den burgemees- Ier van Zuidzande, der heer F. H. van Vessem en het bestuur van de Ver. tot bevordering van den ooft- en tuinbouw in Zeeuwsch Vlaanderen, waarvan bur gemeester, D. H van Zuyen van Bres kens, voorzitter is Daarna zou een kleine boerenwagen voorrijden met een boertje en boerinnetje in oud-Cadzandsch costuum, vergezeld door de dochter van den pachter van het terrein, Marie Ris- seeuw. die de Prinses een ruiker bloe men zou aanbieuen. Het muziekgezel schap zou dan wederom het Wilhelmus spelen. Daarna wordt de thee geserveerd in een der tenten, die hiervoor speciaal is ingericht. Vervolgens zou de Prinses de inzen dingen in de groote tent bezichtigen, echter geheel on-officieel, dus gewoon tusschen het publiek, dat ook zou wor den toegelaten. Tenslotte ligt het nog in de bedoeling, dat de Prinses een optocht in oogen- schouw zou nemen. Daarna zou de reis voortgezet wor den naar Sluis, Cadzand, Groede en Breskens. o- voegde zich bij Hr. Ms. „Hertog Hen drik" en „Piet Hein" die op de reede la gen. De oefeningen zijn begonnen. Tal van journalisten hebben een plaatsje verworven op een der deelnemende bo dems. De partijen worden voorgesteld door de kleuren rood en blauw, met dien verstande dat men blauw als de Neder- landschen strijdkrachten moet beschou wen, De indeeling is aldus: rood: „Her tog Hendrik", „Piet Hein", „Evertsen groep Z-booten en Z 5; blauw; mijnen- leggers „Douwe Aukes" en „Medusa", twee groepen onderzeebooten en twee groepen vliegtuigen. Het programma voor den eersten dag is als volgt: Te Hoek van Holland bevindt zich, zoodra de „oorlog" is uitgebroken op de reede een groep flottiljevaartuigen, wel ke zoo snel mogelijk naar Den Helder moet varen, onder dekking van de ove rige blauwe strijdkrachten. Een rood-es- kader is gemeld op 40 gr. uit Zuid. De oefeningen eindigen als de groep flottil jevaartuigen de parallel van de ton Pet- tumerpolder heeft bereikt, zonder te zijn vernietigd, Zondag jl. is de luchtvaarttentoon stelling „Luto" op het Malieveld te Den Haag door 10,000 personen bezocht ET De Redactie van de (A.V.R.O.) „Ra dio Bode" geeft blijk van nuchteren werkelijkheidszin door haar besluit, dat met ingang van het nummer, dat de volgende week verschijnt, de spelling- 1934 zal worden gebruikt. Zonder stel ling te nemen in het spellngsdebat, zoo bericht deze redactie haren lezers, is de redactie van meening, dat overeen stemming tusschen de officieele onder- wijs-spelling en de van de maatschap pelijke practijk noodig is om spel ling s-w anorde te helpen verkleinen. Naar men ons meldt, zou de Prinses hedenmiddag nog aan mej. ds. Dufour, Luthersch predikant te Groede, die studiegenoote van de Prinses en voor zitster van de vrouwelijke studenten- vereeniging te Leiden is geweest, een geheel particulier bezoek brengen. In Den Haag is een samenkomst ge houden van vertegenwoordigers van 236 organisaties ter bespreking van de plan nen ter oprichting van een gedenktee- ken voor wijlen de Koningin-Moeder. De voorzitter, de heer K. I, B. A. de Cos- ter, deelde mede, dat H. M. de Koningin reeds haar toestemming voor de uitvoe ring van het plan had gegeven en het Gemeentebestuur zijn instemming be toonde. Het ligt in de bedoeling het standbeeld 2 Augustus 1935 te 's-Gra- venhage te onthullen. Op 2 Augustus van elk jaar kan onze burgerij bloemen aan den voet van het monument brengen. Bijdragen worden ingewacht bij den penningmeester, gironummer 4949. De actie zal, naar verluidt, beperkt worden tot Den Haag en de Haagsche burgerij. De Jaarlijksche wapenschouw van de Nederlandsche marine heeft een aan vang genomen. De verschillende bo dems die aan de manoeuvres zullen deelnemen zijn Zondagavond om elf de haven van Nieuwediep uitgeloopen, met uitzondering van de K en O onderzee booten, die eerst in den vroegen Maan dagmorgen 4 uur zee kozen. Bij het ver trek, dat door het late uur zonder groo te publieke belangstelling plaats vond, stond een heldere maan aan den vrijwel wolkenloozen hemel. De „Evertsen" Zcferdagavond hiel de Nederlandsche Natuurhistorische Vereeniging, Afd, Noord en Zuid Beveland in Goes haar eerrte wintervergadering. De voorzitter, •r. A W van de Plassche, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder den s?r dr. 0. G Martin die een interes sante en leerzame lezing hield over: Edelsteenen, hun vindplaatsen en be werk 'ngen. Nadat spreker uiteen had uiteengezet, hoe de mensch bij toeval het gebruik van vuursteen had leeren kennen en waar in het algemeen de mooiste en kleurrijkste steenen zijn te vinden werden verschillende groepen van edelsteenen behandeld. Met behulp van projectie en een groot aantal mede gebrachte steenen werd alles verduide lijkt. Ook door toeval leerde de mensch het slijpen van edelsteenen. Het was in 1476 Lodewijk van Berquem, die in Ant werpen het eersi diamanten voor Karei van Bourgondic sleep. Wel kende de mensch reeds eeuwen diamanten en an dere edelsteenen. maar men verstond de kunst niet ze te 6Üjpen, om zoodoende de steenen meer te laten leven. In 1454 hadden de Graven van Daum und Oberstein het privilege aan de in woners van Idar m het Nahe-dal, aan de zuidhelling van de Hondsrug, niet ver van Kreuznach gegeven om het daar ge vonden Melaphyr te slijpen, waarvoor glasslijpers uit Bohemen kwamen. Hier heeft zich dan ook in de eeuwen een centrum van slijperijen gevormd- Men kent verschillende soorten van slijpsels bij de diamant de rozen, die al heel oud zijn en hei vooral na 1872 veel gebruikte briljantslijpsel, met zijn 32 facetten aan de bovenzijde en 24 aan de onderzijde. Spreker demonstreerde enkele gekleur de diamanten. Tegenwoordig ontkleurt men ze kunstmalig, wa( zeer riskant is. Vervolgens behandelde spreker het Ko rund en liet mocie Saplueren en Robij nen zien. daarna kwamen het Beryl, Aqaumarijn, Sniaiagd, Zirkon en Turma- üjn aan de beurt. Toen de klok reeds half elf had geslagen bleek, dat spreker zoo ongeveer op de helft was; daar ech ter de belangstelling zeer groot was en men gaarne nog meer wilde weten en z:en, werd op voorstel van vele leden de vergadering gesloten en besloten a.s. Zaterdagavond een tweede vergadering te beleggen. Onnoodig te zeggen, dat Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 763.8 mm te Toulouse; laagste 742.2 mm te V. Ma- noer, Zon op: 6 h 49; onder: 18 h 54. Licht op: 19 h 24. Maan op: 18 h 55; onder: 8 h 33. L.K.: 30 September. Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min, later. (S Springtij.) September. Hoogwater. Laagwater. Ma, 24 S 2.33 14.43 8.59 21.34 Di. 25 3.13 15.24 9.35 22.10 Wo. 26 3.55 16.07 10.17 22.50 September. Hoogwater, Laagwater. Ma. 24 S 4.34 16.51 10.06 22.26 Di. 25 5.16 17.32 10.39 23.02 Wo. 26 5.56 18.10 11.23 23.47 I BBI iedereen dankbaar naar huis ging, nadat de voorzitter dr. Martin hartelijk had bedankt voor het vele waarvan hij de aanwezigen had iaten genieten uit het mineralenrijk. Zaterdagmiddag is het op en om ons vliegveld ouderwetsch druk geweest, ditmaal met belangstellenden in de bei de nieuwe aanwinsten voor de lucht vloot der K. L. M. Om twintig voor vier streken de beide machines, eerst de zilverkleurige Dou glas en daarna de viermotorige F XXXVI op het vliegveld neer. Een aantal voormannen op het gebied van het vliegwezen, verlieten de toe stellen, verwelkomd door bestuursleden van de Zeeuwsche vereeniging voor I uchtvaart en van het Walchersche pro- pagandacomité, die eerst reeds met be langstelling het zweefvliegtuig hadden in oogenschouw genomen, dat bij den hangard stond. Deze heeren en ook verschillende ge- noodigden, als burgemeesters, wethou ders en secretarissen van Vlissingen, Middelburg, en andere gemeenten, wa terstaat, marine- en legerautoriteiten, konden van nabij de luchtreuzen bewon deren en vele mochten ook een kijkje binnenin nemen. Het oponthoua duurde maar ongeveer een klein half uur, toen gingen de ma chines de lucht weer in nagestaard door duizenden belangstellenden. Het was zoo druk, dat op het autoparkeerterrein geen plaatsje meer open was en dan stonden er nog veel wagens op den weg ook.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1