f<WWCfc*l£ GOESCHü COUBANT^!®!* BINNENLAND. ZEELAND. weed EN DAT IS HET! De grootste zekerheid HIDDELBURG. aoES. WÜIGHEREN. ZUID-BEVELAND. L. J. v, 'T WESTENDE NUMMER 223. TWEE BLADEN. VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. ELBURG5CHE COURANT fSagbiac!Voor Middelburg, Goes en agent schap V'ii"'ngen 2.30, elders 2.50 per kwartaa' Week-abonn. in Middelburg en Goes 1® ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. gg contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelbnrgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaar de der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen i— regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubric* „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regale a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 ?sst PRINSES JULIANA NAAR LONDEN? Aan de „Daily Telegr." wordt uit 's- Gravenhage gemeld, dat H. K. H. Prin ses Juliana de volgende maand een langdurig bezoek aan Londen zal bren gen. AANBIEDING VAN HET ADRES VAN ANTWOORD OP DE TROONREDE. De commissie belast met het aanbie den van het adres van antwoord der Eerste Kamer op de troonrede aan H. M. de Koningin, welke commissie be stond uit den voorzitter dier Kamer mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, en ée leden dezer Kamer, prof. dr. Al- phons Steger, mr. D. Fock, J. Gelder man, mr. H. Smeenge en J. W. J. baron de Vos van Steenwijk, heeft hedenoch tend ten paleize Huis ten Bosch, zich van haar taak gekweten. Een eere- wacht bestaande uit een detachement jagers, onder commando van een offi cier, bracht bij het terras de gebruike lijke eerbewijzen. De voorzitter en de leden, de heer Steger, Gelderman, Smeenge en De Vos van Steenwijk, droe gen het ambtscostuum van Kamerlid, terwijl de heer Fock in het gewaad van gouverneur-generaal was gekleed. DE ONDERWIJSBEGROOTING ZES MILLIOEN LAGER DAN VERLEDEN JAAR. Verschenen is de begrooting van on derwijs voor het jaar 1935. Het geraamde eindcijfer bedraagt ruim 148 millioen. Vorige jaar was het 154 milloen, zoo dat er 6 millioen bezuinigd is, waar van 5Yt millioen op het lager onder wijs. i Zooals men weet, is in de millioenen- nota aangekondigd, dat getracht zal worden alsnog 10 millioen op deze be grooting te bezuinigen. DE VERWIJDERING DER COMMUNISTEN UIT DE RIDDERZAAL. Zooals men vreet zijn de communisten de Visser, Schalker en Roestam Effendi, wegens hun optreden bil de opening der Staten-Generaal door de politie uit de Ridderzaal verwijderd. In verband met die verwijdering zijn door bet communistische Kamerlid de Visser aan minister Colijn de volgende vragen gesteld: 1. Is de Regeering bereid, mede te deelen in wiens opdracht, of op wiens last of bevel, de gewelddadige verwijde ring en arrestatie, gepaard gaande met mishandeling, van de leden der Staten- Generaal Roestam Effendi, Schalker en de Visser, tijdens de vereenigde zitting der Staten-Generaal, op Dinsdag 18 September 1934, is geschied? 2. Acht de Regeering de sub 1 genoem de arrestatie en verwijdering niet in •strijd met het bepaalde in artikel 98 van de Grondwet? 3. Is de Regeering niet van oordeel, dat de persoon of personen die de ver wijdering uitgevoerd of doen uitvoeren, zich schuldig hebben gemaakt aan over treding der artikelen 121 en 122 van het wetboek van strafrecht? 4. Welke maatregelen denkt de Re geering hieromtrent te nemen? Tot zoover deze vragen, die wij reeds verwachtten en waarop wij met groote belangstelling het antwoord der regee ring verwachten. Het spreekt vanzeif, dat wij, onze g e- roelens te rade gaand, van harte in stemmen met de krachtdadige verwijde ring der communisten uit de Ridderzaal. Maar dat wil nog niet zeggen, dat wij net optroden in quar.stie in alle opzich ten zouden k' nnen goedkeuren; wij le ven voc ralsnog in een siaat, waar geen lynchwetten, doch zuiver recht en wet ■gelden! RIJKSBETREKKINGEN EN DF NIEUWE SPELLING. Sollicitanten zullen geen na deel ondervinden van een uitsluitende kennis der nieu we schrijfwijze. Naar wordt gemeld, hebben curato ren der openbare gymnasia van Amster dam den minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen de vraag gesteld, of nu voor het eindexamen der gymna sia de nieuwe schrijfwijze van de Ne derlandsche taal is voorgeschreven, ook voor hen, die deze scholen verlaten, in hun toekomstige betrekkingen gelegen heid zal bestaan de nieuwe schrijfwijze toe te passen. Indien dit niet het geval zou zijn, zouden deze jongelui moeilijk heden ondervinden welke hun niet kun nen worden toegerekend. Curatoren hebben hierbij ook het oog gehad op de departementen van algemeen bestuur en de bureaux van Rijksinstellingen, staats bedrijven en rijksdiensten. De minister heeft daarop o.m, het volgende antwoord gegeven: „Met uw college ben ik van meening, dat het wenschelijk is door de depar tementen van algemeen bestuur en ver dere rijksinstellingen de schrijfwijze te doen volgen, die o.a. voor de eindexa mens der gymnasia is voorgeschreven. Ook afgezien hiervan heb ik er op ge rekend, dat bij het middelbaar en voor bereidend hooger onderwijs algemeen uitsluitend de nieuwe schrijfwijze zou worden gevolgd, nu zij voor de eindexa mens is voorgeschreven. Dit is de reden geweest, waarom ik tot dusver nog niet een aanvulling van de Koninklijke be sluiten tot vaststelling van de leerplans der openbare gymnasia en Hoogere Bur gerscholen, die daartoe dwingt, heb uit gelokt. Echter zal ik hiertoe overgaan, nu mij dit ter bevordering van een goe den gang van zaken wenschelijk blijkt. Ten aanzien van het gebruik eener nieuwe schrijfwijze is tot dusver de me thode gevolgd, dat de regeering niet voorging, doch volgde. Zij volgde eerst dan, wanneer die schrijfwijze gemeen goed was geworden in het volk. Zoo heeft de Minister van justitie Modder man in 1883 verklaard, dat de officieele invoering van de schrijfwijze De Vries en Te Winkel tot stand gekomen in 1864, onvermijdelijk was geworden, doordien de sollicitanten naar plaatsen aan zijn departement uitsluitend die schrijfwijze toepasten. Aldus is toen ge schied. Tusschen toen en thans is er intus- schen verschil. Toen was de nieuwe schrijfwijze door de regeering nergens voorgeschreven: zij heeft haar eigen weg, ook in het onderwijs, gevonden. Thans is voor het onderwijs wèl een voorschrift van de regeering uitgegaan. Dit verschil zal waarschijnlijk op de hou ding van de regeering van invloed zijn. Zij zal eerder dan inzake de schrijfwijze van De Vries en Te Winkel tot invoe ring bij de andere rijksdiensten moeten overgaan. Wanneer dit zal geschieden, is nog niet bepaald. Een tweede gevolg van het verschil zal zijn, dat sollicitanten naar een be trekking in overheidsdienst niet zullen kunnen worden afgewezen op dezen grond, dat zij geen andere schrijfwijze kennen dan die, welke de regeering zelf voor het onderwijs heeft voorgeschre ven. De leerlingen hebben van de uit sluitende kennis der nieuwe schrijfwijze geenerlei nadeel te wachten. Wel zou de handhaving van de oude naast de nieuwe schrijfwijze nadeelige gevolgen hebben: door continueering van de be staande verwarring zou in het onderwijs kostbare tijd worden verpild en het ge volg zou zijn, dat menige leerling geen van beide schrijfwijze juist zou toepas sen. Dit zijn de gronden, waarom ik uw college in overweging geef, de uitslui tende toepassing van de nieuwe schrijf wijze te bevorderen." NAAR WAARDEVAST GELD Een vijftigtal der meest vooraanstaan de Nederlandsche persoonlijkheden op economisch gebied zoo theoretisch als practisch heeft een circulaire ver zonden, waarin wordt voorgesteld, over te gaan tot de oprichting van een Ne derlandsche Vereeniging voor Waarde vast Geld, in den zin van geld met sta biele koopkracht. Het doel, dat hun met deze vereeni ging voor oogen staat, is tweeërle'. In de eerste plaats willen zij door mid del van deze vereeniging de publieke opinie doordringen van hun overtuiging, dat een ruilmiddel, hetwelk aan rede- eischen van waardevastheid vol doet, een onmisDa/e voorwaarde is voor een ordelijke samenleving, voor een doelmatig functioneeren van onze maat schappij, die ondanks alles nog overwe gend berust op vrij ruilverkeer (vrije be steding van inkomen, vrije belegging van vermogen en grootendeels vrije uit oefening van bedrijf of beroep), is geld met stabiele koopkracht een primair vereischte. Voor de naastbije toekomst moei deze overtuiging leiden tot de consequentie, dat de nog steeds voortdurende daling van alle waarden, in Nederlandsch geld uitgedrukt, moet worden tot staan ge bracht. Voor de verdere toekomst leidt zij tot het beramen van middelen om te komen tot een waardevast ruilmiddel in den bovenomschreven zin en een geldrege- ling, die de krachten in zich draagt cm De mensch van den nieuwen tijd voelt zich in de wereld thuisheeft een wat ruim geweten en is het met zich zelf goed eens, er hoort veel opper vlakkige intelligentie toe en veel alge meen vernis. Broeder Christiansen. bij eenige wijziging van koopkracht tot het verlaten niveau terug te keeren. Derhalve willen zij in de tweede plaats in deze vereeniging een samen werking tot stand brengen van allen, die bovenstaande overtuiging deelen, teneinde door gemeenschappelijk over leg te komen tot de noodige eenheid in de verschillende plannen, welke voor het bereiken van waardevastheid van het ruilmiddel zijn opgesteld. In normale tijden zou het voorkeur verdiend hebben, een vereeniging op te richten met een zuiver academisch ka rakter. Nu evenwel de nood van het oogenblik nijpt, achten zij het hun plicht, de publieke opinie er van te doordrin gen, dat de ontwrichting van het econo misch leven nimmer zoover had kunnen voortschrijden, indien het mogelijk ge weest ware, den ontzaglijken prijsval en het daarmede samenhangende deflatie proces in den aanvang te stuiten, en dat het thans volstrekt noodzakelijk is, aan den verderen voortgang van dit proces een einde te maken. De onderteekenaars stellen zich voor, dat de werkzaamheden van de nieuwe vereeniging in hoofdzaak zullen bestaan in het beleggen van vergaderingen en het publiceeren van geschriften, zoo mogelijk van een eigen orgaan. Aangezien dit vraagstuk van interna tionale beteekenis is, achten zij nood zakelijk het onderhouden van contact met soortgelijke -organisaties in het bui tenland, waarvan er in sommige landen reeds eenige bestaan. Eerste onderteekenaar is prof. N. J. Polak, van Vollenhovestraat 11a, Rot terdam.' DE VERRUIMING DER VERKOOP GELEGENHEID OP ZONDAG. In de vergadering van den Raad van Rotterdam kwam gisteren een voorstel van B. en W. in behandeling, om geen gebruik te maken van de door de win kelsluitingswet geboden gelegenheid tot ruimere openstelling van winkels op Zondag. B. en W. zegden in de toelichting op dit voorstel, dat na 't binnenkomen van de verschillende aan organisaties en in- dividueele winkeliers gevraagde inlich tingen gebleken zou zijn, dat in de kringen der betrokkenen slechts een kleine meerderheid, of zelfs (ten aan zien van sommige branches) heelemaal geen meerderheid voor verruiming voelde. Met 28 tegen 9 stemmen (a.r., chr. hist, en st. geref.) werd het voorstel echter verworpen. Met dezelfde stemmen-verhoudingen werd aangenomen een voorstel tof het afleggen van de verklaring, dat wen schelijk is verruiming van de gelegen heid tot openstelling voor winkels, die banket, fruit, visch, brood, chocolade en suikerwerken verkoopen. Slijterijen en sigarenwinkels vallen er dus buiten. Tot lid van het bestuur der stich ting Nederlandsche Centrale voor eie ren en pluimvee is o.a. benoemd de heer Paul Vercouteren te Nieuw- Namen; tot lid van het bestuur der stichting Nederlandsche Akkerbouw- centr^e o.a. de heer J. M. van Bommel van Vloten te Goes; tot lid van het bestuur der stichting NHerlandsche Veehouderijcentrale o.a. de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge; tot leden van het bestuur der stichting Ne derlandsche Groenten- en Fruitcentra- le o.a. de heeren D. J. van der Have te K a p e 11 e en C. P. Vogelaar te K r a b- b e n d ij k e. De minister van eeconomische za ken beeft benoemd tot lid van het be stuur: va.-> de Stichting Landbouw-Crisis- Organisatie voor Zeeland, den heer C. Kammerraad te Middelburg- Roode Kruis. Gisteravond heeft de voorzitter van de p'aatselijke afdeeling van het Ned. Roode Kruis, mr. R. M. van Dusseldorp, uitgereikt de gespen voor 20-jarigen trouwen dienst van de leden van de transport colonne, der afdeeling de hee ren: J. Ch. Ludekuse, J, Niesthoven, M, Poortvliet, P. Semeyn, J. de Voogd en A. Petict. Aan den artsleider, den heer E. Scheps is uitgereikt de medaille voor 10-jarigen trouwen dienst. Woensdag heeft het gemeentebe stuur een deputatie afgevaardigd naar Ged. Staten van Zeeland, om nog eens, en nu mondeling, de bestrating van de Groote Markt te bepleiten. Een kerk ontvliegt". Naar men ons mededeelt, huizen er in de R.K. Kerk, alhier, zooveel vliegen, dat men moest zinnen op maatregelen. Heden zou de kerk, door de shel-tox mij. op een speciale wijze „ontvliegt" werden. Reeds meerdere groote gebou wen werden zoo behandeld, doch voor de eerste maal gebeurde dit thans in on ze provincie. DE F XXXVI EN DE DOUGLAS. Hetgeen morgenmiddag op het vlieg veld Vlissingen gebeuren gaat en te zien zal zijn, :s zoodanig belangwek kend, dat er hier nog wel eens op ge wezen mag worden. De twee nieuwste en zeer bijzondere aanwinsten van onze nationale en internationaal zoo be roemde luchtvaartlijn, de K. L. M zullen dan van ongeveer half vier tot vier uur op het Walchersche vliegveld neerstrijken. Als gasten-passagiers zijn een groot aantal luchtvaartautoriteiten aan boord, die door de leden van het luchtvaart- comité-Walcheren en de bestuursleden van de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart verwelkomd zullen worden. Natuurlijk, en met alle respect ge zegd, zal een ieders belangstelling ech ter nóg meer uit gaan naar de nieuwe machines: de F XXXVI en de Douglas. Eerstgenoemde is het laatste ge wrocht van onze nationale Fokkerfa brieken. Het is niet een „gewone" Fok ker met een motor meer of minder dan de andere vogels ujt dit nest, doch een geheel nieuw model, véél grooter dan de tot dusverre afgeleverden, en met vier motoren, twee in eiken vleugel. De „Douglas" is een geheel stalen Amerikaansche machine, waarvan onze Fokker fabrieken de bouwlicentie ver worven hebben. Zij heeft 2 motoren, terzijde van de cabine, in eiken vleugel 1. De cabine is niet, als bij de Fokkers, onder den vleugel, doch er boven ge bouwd. De landingswielen zijn (op een klein beetje na) intrekbaar. De „Douglas", die, zooals men weet, in de Melbourne-race zal mededingen, overtreft in snelheid verre de huidige K.L.M.-machines; ook de groote F XXXVI is aanzienlijk sneller dan zijn voorgangers. Dat een en ander a.s. Zaterdag veel bekijks zal hebben, spreekt van zelf! ELLEWOUTSDIJK. In de vergade ring van den dijkraad voor de water- keering van den calamiteuzen polder Borssele, werd goedgekeurd de ont worpen omschrijving der werken tot dijkverhooging in 1935-'36, zijnde dit 't laatste gedeelte van de buitengewone werken, die in de voorafgaande jaren geleidelijk uitgevoerd zijn. De raming van dit onderdeel bedraagt f 56.500, doch de dijkraad keurde ook goed het door de provinciale technici ontworpen plan van f 99.500, waaron der is opgenomen het maken van den bermweg van den Staartdijk tot aan de haven, tot grooten verkeersweg. De kosten daarva-. bleken geraamd op f 43.000, welke som voor rekening van het wegenfonds zou moeten ko men. Dit plan werd in de vergadering nogal vrij ironisch beoordeeld en naar men zich uitliet kon het nu niet precies gerekend worden te zijn in overeen stemming met de steeds meer en meer in de lucht zwevende zoogenaamde „at mosferische bezuinigingsstoringen." De rekening over het dienstjaar 1933- 34 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf achtereenvolgens met f 71987 en f 100746 en een nadeelig saldo van f 28759, waarvoor het rijk en de pro- Zij, die zich met ingang van 1 OCTOBER a.s. per kwartaal op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers GRATIS Middelburg, 21-IX-'34, Donderdag: hoogste luchttemperatuur 18.7 °C (65 °F); laagste 13.4 °C (56 °F). Heden 9 h: 14.3 °C; 12 h: 18.2 °C. 3.7 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 764 mm; laag ste 759 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 767,1 mm te Biarritz; laagste 745.3 mm te Jan Mayen. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, N.W. tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk weinig of geen regen, koude nacht, overdag iets warmer, I Zon op: 6 h 44; onder: 19 h 01. Licht op: 19 h 31. Maan op: 18 h 11; onder: 4 h 09. V.M. 23 Sept. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) September. Hoogwater. Laagwater. Vr. 21 12.43 6.55 19.23 Za. 22 1.14 13.25 7.38 20.11 Zo. 23 1.56 14.04 8.19 20.53 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, (Zomertijd.) September. Hoogwater. Laagwater Vr. 21 2.11 14.38 7.59 20.19 Za. 22 3.04 15.25 8.44 21.06 Zo. 23 3.53 16.09 9.26 21.48 Een RADIO-TOESTEL gekocht bij: Gortstraat - Middelburg Walstraat - Vlissingen (Ingez. Med.) vincie op steld zijn. hun debet zijde te boek ge- HANSWEERT. De marechaussees M. C. Kouman van de brigade Hontenisse en A. de Jong van het depot Apeldoorn, zijn overgeplaatst naar de brigade al hier. KATTENDIJKE. In de Donderdag ge houden raadsvergadering werd schrif telijk aangeboden de gemeente-begroo ting 1935. Bezwaren 'ingebracht tejgen die begrooting door J. F. Hunders- marek werden voor kennisgeving aan genomen, nadat de voorzitter de be zwaren had weerlegd en gewezen had op het leugenachtige in die bezwaren. Op verzoek van den Commissaris der Koningin werd de verordening, regelen de de benoemoaarheid en de bezoldi ging van den veldwachter, opnieuw vastgesteld. SCHORE. Den laatsten tijd worden al hier kleine hoeveelheden aardappelen i-1'U-,t l0-J -1 schafttijden. De politie heeft deze zaak in onderzoek en heeft eenig vermoeden in welke richting naar de daders moet worden gezocht. BLIKSEM 5N AARDAPPELHOOP GESLAGEN KRABBENDIJKE. Toen de arbeider C. Kole op het land kwam van den landbouwer A. J. P. Kakebeeke om zijn aardappels naar huis te halen, kwam hij tot de zeer eigenaardige ontdekking dat ze allen verrot waren en een on dragelijke stank afgaven, terwijl er aan de kleine aardappels die er dicht bij lagen even als aan de aardappels van Krul d. lie 0, Gr. 00 st. fe-10, rijzen seurré 4, II 5, Bé. Lérode Ham peer 6 3—5, II 9— jiesser Elsa iMaag- prit de rerzik- Souve- Spek- |0—15, Wijn- ïgzoet lef leur |ée ex. Kroon |aradijs msche 3—8, 11—12, 5, Ja- Para- 2—18, 7, No- 8—7, Peas- Pr in-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1