zeeland. kerknieuws. wm IEURSTHER10IETII van Dinsdag. KORT ZEEUWS0H NIEUWS. BEURS- EB WISSELKOERSEN. ilGDELSURG. DOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. TH0LEN. ZEEUWSCH-VUMDEK* W.D AMSTERDAM. 18 September. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 101%—102%. Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 8989 O. Indie 32 1000-5 100%—100%. O. Indie 26 1000-4% 100%—100%. O. Indie 34 1000-4 100%—100%. Denemarken Oblig. 1926-5 96%96. Duitsch! 100-7 21%—21%. Engeland 1960-90 4 70%70- Zwitser! oblig. '24-5 99 Zwitser! Staatssp. 1927-4% 100% Amsterdam 1933-5 101% 's-Gravenhage 1929-4% 100%—100%. Rotterdam 192/6-1930-4% 100—99%. Berlijn 1925-6% 14—14. Zeeuws. Hyp. B-5 100% Zeeuws. Hyp. B-4% 101101. Cities Service Cy. P. 1958 5 23%22% A Amsterd. Bank 105105. C Rotterd. Bankver, 82%-82%. A Twentsche Bank 79 A Pref. Gruyter en Zn. A. 131%129% A Pref. Jurgens A 95%95. A Ned. Gist- en Spiritusf. 402%402% A De Schelde N.B. 16%—16%. A Ver. Papf. v. Gelder 47%47%. C Am. Car en Foundry 8%8%. C Am. Smelt en Ref. 1919%. C Farbenind. I.G. 46% C Stand. Brands 11%11%. C U. States St. C. 18%—18%. C North Am. Cy. 7%—7%. A Born. Sum. H.M. 128%128%. A Linde Teves en S.tokv. 59 A) Ned. Wol Mij. 73—70%. A Singkep Tin M. 83%83%. A J. C. Japan Ln. 24%23%. A 'Rotterd. Lloyd 33% A S. M. Nederland 33%33%. A Amst. Thee C.M. 52% OUDE GRAVEN OP HEI SCHUTTERSHOFTERREIN. Drie gemetselde graven met overwelving gevonden. Fries- terkruisen op elk der wanden. Bij de ontgraving van het terrein van het Schuttershof van Sint-Sebastiaan, waar met man en macht aan den bouw van de nieuwe groote zaal wordt ge werkt, is men dezer dagen gestuit op een merkwaardige ontdekking. Op het achterste deel van het ter rein, dat het diepst wordt uitgegraven, zijn naast elkaar drie gemetselde gra ven te voorschijn gekomen. Zij vertoo- nen groote overeenkomst met de gra ven, die voor eenige jaren in de kerk te Waarde zijn gevonden, en waarvan een naar het museum van het Zeeuwsch Genootschap is overgebracht (zie Ar chief Zeeuwsch Genootschap 1930 p. VII vlg. en Middelburgsche Courant van 12 Oct. 1928). Zij zijn gemetseld van moppen van middelsoort formaat; het belangrijkste der graven is nader bestudeerd, en bleek te meten 2,50 m in lengte, 77 cm in breedte, en 87 cm in hoogte binnenwerks; drie ijzeren sta ven waren aangebracht, waarop de kist of kisten (er zouden volgens het werk volk twee geraamten in zijn gezien) zijn gezet. Fragmenten van het hout daar van zijn nog aangetroffen. De wanden en dit is een belangrijk verschil met de graven van Waarde waren gekalkt en lichtgeel gekleurd; in het midden van elk dier wanden was in rood een uitnemend geconserveerd priesterkruis aangebracht. Het belangrijkste graf was overdekt met een nokvormige con structie van baksteen, die 18.5 cm bo ven den gr af rand uitstak.. Daar te Waarde de bedekking ontbrak, is deze aanvulling niet zonder belang; het toen geopperde denkbeeld van overkapping bleek dus juist te zijn. Vanwaar zijn deze graven en fait welken tijd dateeren zij? De eerste vraag is gemakkelijk te be antwoorden. Voordat het Schuttershof van Sint-Sebastiaan in 1578 dit terrein verwierf, om er zijn doelen, tot dien aan de Seisdam (ter hoogte van het huis van den heer E. Alberts) gelegen, Ite vestigen, stond hier het Klooster der Augustijnen. Wanneer dit was ge sticht, is onbekend. Reeds de oudstbe- waarde stadsrekening, over 1365-66, maakt van deze monniken melding, doch het klooster als zoodanig wordt in de oudere gegevens niet nader be paald Het zal echter wel van den aan vang terzelfder plaatse hebben gele gen. De stadsrekening van 1412-13 maakt melding van een grooten brand in de Langeviele„bachten achter) de Augustinen (Archief Zeeuwsch Genoot schap V 2 p. 243). In 1441 wordt het kerkhof genoemd (A(rchief Zeeuwsch Genootschap V 2 p. 223), dat door een baljuw der stad was ontwijd door er een persoon af te halen, over wien werd gerecht, zoodat het opnieuw moest worden gewijd. In de zestiende eeuw geraakte het convent in hulpbe hoevendheid; in 1574 toen de stad aan den Prins van Oranje was overgegaan, vertrokken de monniken naar Brabant. De kerk werd, toen de stadsregeering het terrein aan het Schuttershof had geschonken, in 1579 grondig afgebro ken, en daarop heeft de confrérie er haar gebouwen doen zetten. Naar de bekende Chronijkalmanak (p. 1094) ons meldt, was er in 1791 niets anders over dan ,,een zeker klein verwulft vertrek je, dat nog heden ten dage onder den naam van de kapel bekend is." De tweede vraag is niet zoo licht te beantwoorden. Uit bet bovenstaande volgt, dat de graven in ieder geval van vóór 1574 moeten dateeren, en wel niet ouder kunnen zijn dan de tweede helft der veertiende eeuw. De constructie van het graf geeft geen nauwkeurig te bepalen aanwijzing. Wij meenen echter niet mis te tasten wanneer wij de ver onderstelling uiten, dat deze graven dateeren uit de vijftiende eeuw. Een der korte wanden hoopt men uit te graven en naar het museum van het Zeeuwsch Genootschap over te bren gen. DE GASTHUISKERK WORDT DONDERDAG PUBLIEK VERKOCHT. Eenige historische aanteeke- ningen over dit oude gebouw. Toen Middelburg zich op 22 Febru ari 1574 aan Willem van Oranje moest overgeven, telde de stad 3 parochie kerken, namelijk de St. Pieterskerk, die op 't tegenwoordige Hofplein stond en in 1834 is afgebroken, de St. Maar tenskerk op de Groote Markt, die in 1575 is afgebroken en de Abdij- of Nieuwe Kerk. Verder waren er 7 kloos ters, die ook hun kerken hadden, al waren deze van kleiner omvang. Zoo stond in de Lange Delft het klooster St. Barbara, dat een gasthuis was, eerst voor vreemdelingen, later ook voor zieke onvermogenden. Na het vertrek der geestelijken in 1574 bleef het gasthuis bestaan. Het werd later een gewoon ziekenhuis. Daar de Hervormde gemeente zich uitbreidde, waren de St. Pieterskerk en de Nieuwe Kerk niet meer voldoen de en werd op 22 April 1590 de Gast- huiskerk, achter het genoemde Gast huis staande, als 3de kerk in gebruik genomen. Voorloopig werd er alleen des Zondags voormiddags in gepredikt Het gasthuis, dat met den voorgevel aan de Lange Delft stond, voldeed in de vorige eeuw niet meer. Op 't Noord poortplein werd daarom in 1866 een nieuw gasthuis gebouwd naar de ei- schen des tijds. Het oude gasthuis werd op 24 Februari 1867 voor afbraak ver kocht voor f 8300. Een woonhuis kwam er voor in de plaats. Een poortje er naast leidt nog naar de achterstaande Gasthuiskerk. Toen in 1798 volgens de wet aan de Roomsch-Katholieken een kerkgebouw moest worden afgestaan, hadden zij gaarne de Koorkerk gehad. De regee ring der stad heeft hun echter de Gasthuiskerk toegewezen, zoodat na bijna 225 jaar in hetzelfde gebouw de mis weer werd gecelebreerd. Doordat de Roomsche gemeente zich uitbreidde, werd de Gasthuiskerk te klein. Het Roomsch kerkbestuur wilde het terrein koopen, waarop de oude St. Pieterskerk had gestaan om er een nieuwe kerk op te bouwen Daar er nog niet lang geleden begra ven was, wilden de kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente het terrein ech ter niet verkoopen. Toen is in 1846 'n nieuwe Roomsche kerk in de Lange Noordstraat gebouwd. De Gasthuiskerk is toen verkocht aan de Christelijk Afgescheiden ge meente, zooals ze destijds heette en die haar samenkomsten hield in een gebouw in de St. Pieterstraat. In de laatste jaren hebben de Gere formeerden de Gasthuiskerk niet meer geregeld gebruikt voor hun godsdienst oefeningen, daar de Noorderkerk en de Hofpleinkerk voldoende ruimte bie den. De oude Gasthuiskerk werd nu ge bruikt voor vergaderingen. Ook houdt de Gereformeerde Bond er zijn gods dienstoefeningen. Nu zal aanstaande Donderdag de oude kerk, waarin ook verscheidene oude Middelburgsche families begra ven liggen, publiek worden verkocht. Mej, Suze Proos f Reeds heeft een advertentie het overlijden gemeld van mej. Suze Proos; maar daaruit is niet gebleken, dat de zoo energieke en vriendelijke overlede ne niet alleen voor haar ouders en verdere familieleden, maar ook in bree- deren kring een ledige plaats achter laat, die niet makkelijk te vullen zal zijn. De overledene was 48 jaar en dus in de middag-hoogte van haar leven, dat zij wijdde aan den zorg voor haar ouders, maar daarnaast ook voor de jeugd, die bleek bij haar geregelden ar beid op het terrein van de vereeniging voor school- en werktuinen. lederen Woensdag was zij aanwezig, om de kinderen bij den arbeid te lei den en hun liefde voor de natuur bij te brengen. De vereeniging en de kinde ren verliezen veel in haar. Een tweede vereeniging, die haar steun zal missen, is die voor de behar tiging van de belangen van slechthoo- renden, waarvan zij bestuurslid was. Op de maandelijksche winterbijeeh- A Houth. Alberts 26%- C Baltimore Ohio 9- -8%. A Southern Riw. 8%8%. C Union Pac. Rr, 56%57. C Int. Nickel Cy. 14%14%. Duitsch! 30 1000 5% 25—24%-24%. A Koloniale Bnk. 42%42%. A N.I. Hbk. 1000 69% C Ned. H. M. 1000 41%—42. A' Alg. .Kunstz. U. 32%33%-%. A v. Berkels Pat. 22 %- C Calvé-Delft 45%—47%. A C. Suiker Mpij. 34%33. A Ned. Ford A.M. 210%211-12. A Philips Gem. B. af. 216%215-17. C Unilever 71%71-72. C Anaconda Cop. 6%6%-6%. C Bethlehem St. 16%15%-16. C Kennec Copper 10%10%.. C Un. States Leather 3%—3%. A A N.LE.M.— N.B, 198%—198. A Kon. Petr. Mpij. 150%150%-%, C Contin. Oil Cy. 109%. C Shell Union O C. 44. komsten zal haar verscheiden zeer worden gevoeld. Het stoffelijk overschot van de over ledene zal morgen worden verascht. Bestuur Stichting Nederlandsche Visscherijcentrale. De minister van economische zaken heeft benoemd voor het tijdvak, aan vangende 15 September 1934 en ein digende 1 September 1935: tot leden van het bestuur van de stichting Ned. Visscherij Centrale o.m. de heeren W. v. d. Berg te Bruinisse; H. C. J. Gunning, M. van Harmeien Sr., beiden te I e r s e k e en dr. J. G. Ramaker te Bresken s; tot lid o.a. die met den voorzitter en secretaris het dagelijksch bestuur vormen den heer H. G, J. Gunning te Iers e k e. C Tide Water Ass. Oil 5%5%. A K.N. Stoomb. Mij. 5% A Ned. Scheepv. U. 34%34%. A H.V. Amsterdam 168169%. A Java Cult. Mij. 86%86. A NI, Suiker U, 74%74%. A Deli Batavia 151%—153%. C Deli Mij. 1000 129% - -130%-30. A Senembah 132% C Chicago Milw, 22, A Amst- Rubb. C. 97%97%-%, A DHi-Bat. Rubb. 72%—73%, A Hessa Rubber 45%46%, A Serbadjadi S.R. 66-66%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 17 Sept. 18 Sept. Londen 7.29 7.29 Berlijn 58.85 58.85 Parijs 9.72% 9.72% Brussel 34.64 34.64 Zwitserland 48.14 48.14 Kopenhagen 32.60 32.60 New-York 1.45% 1.45% Bij beschikking van der Minister van Economische zaken is met ingang van 1 October a.s. wederom benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwwinter- school te Goes, de heer E. Visscher te Middelburg. Werkloosheid. Het aantal werkloozen daalde van 824 tot 800. Bij de werkverschaffing zijn er 97 werkzaam. O. EN W. SOUBURG. Op de afdeeling financiën ter provinciale griffie van Friesland is geplaatst in tijdelijken dienst als tweede klerk de heer J. Anker, vo lontair ter secretarie te Ritthem, alhier. De opbrengst van de collecte voor het plaatselijk crisis comité bedroeg de ze week f 58.61. KOUDEKERKE. Zaterdag vond op de buitenplaats *,Der Boede" alhier, daartoe welwillend afgestaan door mr P. Loeff, de keuring plaats voor po litiehonden, vanwege de Kon. Ned. Po litiehondenvereeniging, afdeeling Zee land. Als terreinleider fungeerde de heer C. den Toom, brigade-commandant der Kon. marechaussee te Sluiskil. Op deze keuring werd het certifi caat voor politiehond uitgereikt aan den heer P. Hoveijn te Vlissingen, met Belgischen herder en aan den heer Van der Zande te Overslag, met bou vier, resp. met 255 en 246 punten. Het voorloopig certificaat werd be haald door den heer R. Huhner met Groenendaler, 210 punten. Twee deel nemers werden afgewezen. De heeren Hoveijn en Huhner zijn leden van de Politiehondendresseer- vereeniging „Walcheren" te Vlissingen. IERSEKE. Maandagavond vergader de de vereeniging voor Ziekenhuisver- pleging afd. Ierseke. Tot bode werd be noemd de heer: W. van Haver, na her stemming met Joh. van Es Czn. De ver gadering werd door 146 leden bezocht. Afscheid burgemeester J. C. A. Bannink, ZIERIKZEE. In de raadsvergadering van Zaterdag heeft burgemeester Ban nink afscheid genomen en er daarbij opgewezen, dat hij 5 jaar geleden vreemd stond, niet alleen ten opzichte van Zierikzee maar ook van het ambt van burgemeester. Na verschillende personen met name te hebben genoemd, dankte hij allen, die hem en zijn echt- genoote bij hun werken in de gemeen te hebben geholpen, voor hun goed heid en vriendelijkheid. Wethouder Timmerman, die den heer Bannink voor 5 jaar installeerde, verzekerde, dat het heengaan van den burgemeester allen spijt, doch dat dit getemperd wordt door het feit, aal de oorzaak niet is gelegen in het feit, dat het besturen van Zierikzee door de burgerij of den Raad moeilijk is ge maakt. Spr. dankte namens de burge rij en den Raad voor het werk, dat de heer Bannink gedaan heeft, voor de hartelijkheid, die hij betoond heeft en wenschte hem, zijn echtgenoote en zijn gezin onder Gods zegen voor den verderen levensweg het beste toe. Ook wethouder Panny en verschil lende raadsleden van alle fracties ge tuigden van hun waardeering voor den arbeid van burgemeester Bannink, waarna wethouder Timmerman nog maals het woord nam om den schei denden namens den Raad een zilveren presenteerblad met inscriptie aan te bieden. De heer Bannink dankte voor deze verrassing, het prachtig geschenk zal hem steeds doen terug denken aan de kostelijke jaren te Zierikzee doorge bracht. Ds avonds is de scheidende burge meester, die zich in de residentie gaat vestigen, spontaan gehuldigd door al lerlei vereenigingen die langs een po dium, op het Kraanplein, opgesteld, waarop de burgemeester en zijn echt genoote hadden plaats genomen, défi- leerden. Na afloop hiervan hebben be stuursleden van die vereenigingen ir. hotel „Juliana" den heengaanden bur gemeester toegesproken onder het aanbieden van fraaie souvenirs. Naar de Z. Nwsbode verneemt, zal de nieuwe burgemeester jhr. mr. J. Schuurbeque Boeije Dinsdag 2 Oc tober a.s. worden geïnstalleerd. BLIKSEM IN EEN SCHUUR GESLAGEN. BRUINISSE. Tijdens een hevig on weer, dat zich Zaterdagavond boven de ze gemeente ontlastte, sloeg de bliksem in de Iandbouwschuur van den heer J. H., aan den Langeweg alhier. Binnen enkele oogenblikken stond de schuur in lichte laaie, welke dan ook tot den grond toe afbrandde. Ongeveer 4000 schoven ongedorschte tarwe, een hoeveelheid erwten, wei- en klaverhooi en veel landbouwwerktuigen werd me de een prooi der vlammen. Den heer H. gelukte het drie jonge kalveren uit de schuur te redden. Dank zij de hulp van vele burgers en het spoedig en krachtig optreden van de brandweer, konden het woonhuis en andere gebouwen worden gespaard. Met de nablussching was bijna de geheele Zondag gemoeid. Verzekering dekt gedeeltelijk de scha de. De rampschade aan 't fruit en kassen. HAAMSTEDE. De Commissaris der Koningin bezocht Zaterdagnamiddag j.l. deze gemeente. Begeleid door den Burgemeester nam de Commissaris de schade aan kassen en fruit door den zwaren hagelslag van 8 September j.l in oogenschouw. Daarna werd ten ge meentehuize geconfereerd met het da gelijksch bestuur van het hagelrampco mité Westelijk Schouwen en den des kundigen schatter. De Commissaris arriveerde en vertrok per K.L.M.- vliegtuig. Stoomtram Bergen op Zoom-Tholen opgeheven. THOLEN. Met 15 October a.s. zal de tram Tholen-Bergen op Zoom worden opgeheven en zal de dienst worden waar genomen door autobussen en vrachjt auto's. Naar wij vernemen zal aan acht man van het personeel ontslag worden gegeven. THOLEN.*In de plaats van den heer H. Laban, welke 1 October a.s. met pen sioen gaat, is tot gemeente-secretaris benoemd de heer V. Laban Hzn. Ook de vader van den heer H. Laban was jaren lang te Tholen secretaris. Gedurende drie kwart eeuw is dus de functie van secretaris door dezelfde familie vervuld A.A.RDENBURG. De opbrengst der Roode Kruisco'Jecte op 1 Sept. gë houden heeft ruim f 39 opgebracht. Dit goede resultaat is te danken aan het feit, dat ieder die zich ter gelegen heid van Koningin's verjaardag in een danslokaal wilde begeven, van een speldje voorzien moest wezen. AARDENBURG. De firma die alhier de film „De Jantjes" vertoonde, heeft wel pech gehad op den 2en dag. Eerst was Zaterdagmiddag de P.Z-E.M. zoo vriendelijk de gemeente stroomloos te maken voor het doen van schilderwer aan de palen, zqodat de voorstelling die op 4 uur gesteld was, niet op tijd kon beginnen 's Avonds echter werd men weer gedupeerd, want om kwart voor Unilever Industrie Rubber H.V.A. Tabak Suiker Philips Olie Amerika Koninkl. Mijnen Markt Schepen (Weiiig gedeponeerd,} gedurende een licht onweersbuitje, werd iet net stroomloos. De zaal was evenals Vrijdagavond stampvol, zoodat het een consternatie was van je welste. Toen de storing een tijdje geduurd had, verlieten velen de zaal. Om 10 uur ging het licht weder aan, en kon men de Jantjes waarmede juist een begin gemaakt was verder draaien Deze storing in de stroomlevering is in korten tijd reeds de derde die van vrij langen duur was. OOSTBURG. Men vestigt onze aan dacht er op, dat wij in de necrologie van notaris Mijs een der belangrijkste fun cties van den overledene hebben ver geten, n.l. zijn oprichterschap van de vereeniging „De Ambachtsschool", wel- ce hem steeds zoo buitengewoon na aan iet hart heeft gelegen. ONWEER. Bliksem op verschillende plaatsen ingeslagen. SLUIS. Tijdens een kort, doch hevig onweer Zaterdag sloeg de bliksem in den schoorsteen bij dokter Staal alhier. De dienstbode, die in de keuken was, zag opeens een vlam uit de kachel slaan en wilde van schrik wegloopen. Maar 't was of ze door schrik verlamd was en ze viel bewusteloos neer. Ook op an dere plaatsen is het hemelvuur ingesla gen G-a in een groote Canadeesche po pulier bij den „Steenen Beer". De boom werd geheel versplinterd, terwijl de stukken op een 50 a 100 m afstand van die plaats in het kanaal waren terecht gekomen. SLUIS. Ter hoogte van de Schapen- brug gemeente Westcapelle (B.) is Maan- dagm'ddag een auto ongeval gebeurd, dat nog vrij goed is afgeloopen. Een auto van een Belgischen dokter uit Ant werpen reed op de stilstaande auto van den heer S. te Breskens. Deze auto werd de tramrails geslingerd. De Belgi sche auto bekwam echter de meeste schade. Persoonlijke ongelukken kwa men er, naar we vernemen, niet voor. WATERLANDKERKJE. De verkoop van "t Roode Kruis bloempje heeft al hier opgebracht f 7. De Commissaris der Konjingin heeft benoemd tot bezoldigd veldwach ter in de gemeente Oudelande, J. Hoogstrate, thans maréchaussee bij de brigade Philippine. Bij Kon. besluit is goedgekeurd het besluit van Ged. Staten van Zee land, waarbij aan Ged. Staten machti ging is verleend om in 1935 tot een maximum van 2.000.000 aan kasgeld op te nemen. Met ingang van 1 October a.s. is de rijksveldwachter brig. tit. M, van Schaik, verplaatst van Arnemuiden naar Serooskerke. (W.) De marechaussee te Terneuzen heeft aangehouden en ter beschikking van de justitie te Middelburg gesteld ze keren J. A. F. T. expediteur te St. Nico- laas, thans verblijvende te Terneuzen, wiens uitlevering door de Belgische re geering was verzocht in verband niet een aldaar door T. gepleegd misdrijf en waarvoor hij werd veroordeeld. Een oplichter. Den laatsten tijd wordt Zeeuwsch- Vlaanderen weer onveilig gemaakt door een persoon, die er zijn werk van maakt hotelhouders voor verteringen en nacht- logies op te lichten, door na eenige da gen logies met de noorderzon te ver trekken en zijn gastheer naar de duiten te doen fluiten. Bij de politie in yer" schillende gemeenten werd de aandacht op dit heerschap reeds gevestigd. Men zij dus op zijn hoede. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Scheveningen (vacature wij len B. Tichelman) ds. H. C. J. v. Deelen te Oosterend, ds. R. B. Evenhuis te Zaandam en ds. J. A. Raams te Kloe ting e.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2