DE TROONREDE. binnenland. weer in mm. Een Radio-toestel? NUMMER 220. TWEE BLADEN. DINSDAG 18 SEPTEMBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. Op het Binnenhof. Hoog- en Laagwaier te (Zomertijd.) L. J. VAN 'T WESTENDE N.S.F., TELEFUNKEN, PHILIPS 0N0EBWMS. I $t0vtnci«sU MIDDELBURGSCHE COURANT 'agblaii Voor Middelburg, Goes en agent schap Vliaiingen 2.30, elders f 2.S0 per kwartaal Week-abonn. In Middelburg en Goes 18 c'- P- w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. m contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* eossm COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—f regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rsbriels „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels. a 75 ct. by vooruitbetaling Adv, Bsa- „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cos- rant" 10 ct. extra Bewijsnommers S e«o' H. M. de Koningin heeft hedenmid dag de gewone zitting van de Staten- Generaal geopend met het uitspreken van de navolgende TROONREDE. Leden der Staten Generaal! In deze tijden van zware beproe ving, zoo voor het vaderland als voor mijn Huis, mij wederom in uw mid den bevindend, is het mij een behoefte allereerst uiting te geven aan mijn warmen dank voor de treffende bewij zen van genegenheid en verknocht heid, die ik gedurende de laatste maanden uit alle kringen van ons volk heb mogen ontvangen. Meer nog dan een jaar geleden on dervinden ook wij de gevolgen van de geestelijke en economische ontredde ring waaronder de geheele wereld heeft te lijden. De toestand van het bedrijfsleven zoo hier te lande als in Nederlandsch-Indië is zeer zorg wekkend; alle bedrijfstakken onder gaan den druk der tijden en vele er van zijn zelfs zeer zwaar getroffen. De verhoudingen in de landen waar mee wij economisch het nauwst ver bonden zijn, doen voorts de vrees op komen, dat nog zwaardere druk te verwachten is. Voortbrenging handel en verkeer zoeken tastend den weg in de wanorde van de talrijke en vaak meest onverwachte verschuivingen op economisch gebied. Onder deze snel wisselende omstandigheden moet in het regeeringsbeleid kracht gepaard gaan met behoedzaamheid en voor zichtige aanpassing. Onveranderd handhaaft de regee ring hare overtuiging, dat moet wor den gezorgd voor gezonde publieke financiën. Daar verhooging van de reeds zoo zwaar drukkende belastin gen zonder gevaar voor ineenstorting niet mogelijk wordt geacht, zullen de uitgaven, teneinde binnen de grenzen der beschikbare middelen te blijven, nog verder verlaagd moeten worden. Voorstellen om daartoe te geraken, zijn in bewerking. Nu in het afgeloopen jaar het re sultaat van onze politiek inzake de handelsverdragen niet geheel bevredi gend is geweest en de vooruitzichten dienaangaande eer slechter dan beter zijn zal met handhaving zooveel mogelijk van onzen export steeds grootere aandacht moeten worden ge schonken aan behoud en verruiming van den afzet in het binnenland. De aan het bedrijfsleven opgelegde en wellicht nog op te leggen crisis regelingen zullen tot het strikt nood zakelijke worden beperkt, en niet lan ger dan onvermijdelijk noodig, worden gehandhaafd. Op verlaging van heffingen, uit deze regelingen voortgekomen, blijft de aandacht der regeering onophoudelijk gevestigd. Voor Nederlandsch-Indië zal bij voortduring worden gestreefd naar bevordering van den uitvoer en naar aanpassing van de productie bij de mogelijkheden van afzet. Ook de in dustrialisatie van dit deel van het Rijk zal, waar mogelijk, geleidelijk worden bevorderd. Het is verheugend, dat in het afge sloten zittingsjaar verschillende maat regelen getroffen konden worden, die Nederland m nauwere economische aanrakmg brachten met Nederlandsch- Indië en Suriname. In die richting zal worden voortgegaan. Voor Curasao, waar de financieele en economische toestand de tijds omstandigheden in aanmerking geno men vrij gunstig kan worden ge noemd, bleek de mogelijkheid van soortgelijke maatregelen nog niet aan wezig te zijn. Met groote bezorgdheid voor de toekomst der menschheid moet wór den vastgesteld, dat bijna allerwegen de drang naar sterke bewapening her leefd is. De regeering zal doen wat binnen haar vermogen ligt om mede te werken aan de beteugeling van dat streven. Zij is echter tevens verplicht I met dit verschijnsel rekening te hou den bij de uitvoering van hare aan vankelijke voornemens met betrekking tot de nationale verdediging. De talrijke en zware tegenslagen op economisch gebied, gepaard aan ver schillende gebeurtenissen op ander terrein, roepen licht geestelijke ver warring te voorschijn. Des te meer is het noodzakelijk dat de regeering zoo hier te lande als in de overzeesche gewesten ernstig aandacht blijve schenken aan handhaving van de ze delijke volkskracht en aan versterking van de eendracht des volks, opdat het vastberaden stand houde te midden der beproevingen. Wie zich toeleggen op het zaaien van wantrouwen en verdenking, wie het gezag der overheid ondergraven, zijn werkzaam tot verderf van het land en zullen met beslistheid worden wederstaan. Veel zal in het komende zittingsjaar wederom van uwe werkkracht worden gevorderd; in de onwrikbare overtui ging, dat het geloof in Gods almacht ons Volk den noodigen levensmoed geven kan, en met de bede dat het Hem behagen moge Zijn zegen te schenken op uwen in eendrachtige toewijding aan het Vaderland te vol brengen arbeid, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. De aanhef dezer Troonrede is een persoonlijk woord van onze vorstin, aan en via onze volksvertegenwoordi ging, tot ons Nederlandsche volk ge richt, naar aanleiding van zeer droeve gebeurtenissen in het jongste verleden van ons Vorstenhuis. Zij, die, naar zij meenden op goede gronden, tevens een mededeeling om trent een verondersteld nabije toekom stige gebeurtenis van blijden aard in de 'Koninklijke familie verwachtten, hebben zich als reeds zoovele malen eerder, vergist. Of althans hun aan dacht op een verkeerd tijdstip gericht. Voorzoover deze Troonrede vervol gens uiting geeft aan de inzichten van de hoofden der departementen, hoe 't volgend jaar geregeerd zal moeten wor den, is 't 'n zinrijk staatsstuk te noe men, waarin kloeke taal gesproken wordt. Een behoedzaam, voorzichtig en desalniettemin krachtig regeerings beleid is zeker wat wij in deze zware tijden van noode hebben. De autarkische paragraaf want dat is de zinsnede omtrent „den steeds grooteren aandacht, welke aan behoud en verruiming van den afzet in het binnenland moet worden geschonken", zonder den minsten twijfel is juist gefundeerd: niet op prjncipieel-autar- kischen grondslag staan wij, maar de omstandigheden drijven ons dien kant uit. De paragraaf, omtrent de nauwere economische samenwerking met het in den Oost gelegen deel van het Neder landsche rijk sluit hierbij logisch aan. Elkeen zal mei instemming van de verontrusting lezen, welke spreekt uit hetgeen omtrent „den allerwegen herleefden drang naar sterke bewape ning" gezegd wordt; niet elkeen, maar wel alle Nederlanders die op behoud van onze nationale onafhankelijkheid en fiere zelfstandigheid prijs stellen, zullen onderschrijven de uit de er aan voorafgaande zinsnede getrokken con clusie ten aanzien van onze nationale verdediging. Dat aan verdere afbraak daarvan gelukkig en eindelijk een halt wordt toegeroepen, lijkt ons daaruit duidelijk. Eveneens stemmen wij gaarne in met het streven naar handhaving van de zedelijke volkskracht en versterking van de eenheid des volks; dat tegen hen, die wantrouwen zaaien, het gezag der overheid ondergraven en aldus werkzaam zijn tot verderf van het land, met beslistheid worde opgetreden, heeft onze volle instemming.... indien dit optreden geschiedt naar volstrekt ob jectieve maatstaven, zonder aanzien van persoon of partij. Indien met name be seft wordt, dat van ver-links reeds 'n kwart eeuw bewust en bedoeld, doch onbelemmerd wantrouwen gezaaid en gezag ondermijnd i s, terwijl van ver rechts, indien hetgeen daar ge schiedt zoo nu en dan al onder deze Altijd lijden vrouwen en dieren, Altijd droomen de mannen en wil len het niet weten. Dirk Coster. qualificatie zou kunnen vallen, als re gel deze bewuste bedoeling toch stel lig niet aanwezig is. Over het geheel echter, en als ge zegd: een kloek staatsstuk, dat door vorm en inhoud, bewoordingen en strekking, wel zeer gunstig afsteekt bij de nietszeggende tirades, welke zoo dikwerf vóór het nationaal réveil in troonredes gehoord werden. Men weet nog wat en hoe men 't wil mogen de omstandigheden ons veroorloven, dit parlementaire jaar in den geest dezer troonrede door te ko men! DE OPENING VAN DE STATEN-GENERAAL. In den tradilioneelen stoet heeft de Koningin zich hedenmiddag, vergezeld van Prinses Juliana, naar het Binnenhof begeven. ter opening van de gewone zitting der Staten-Generaal, Om dit steeds aantrekkelijk schouw spel bij te wonen, waren weder talloo- zen uit alle oorden des lands naar de residentie getrokken zoodat reeds in den vroegen morgen de stiaten een leven- digen aanblik vertoonden. De stad was in vlaggentooi; niet alleen van de open bare gebouwen van rijk en gemeente wapperde de driekleur, maar ook vele particuliere woningen en w:nkels hadden de vlag uitgestoken. In het Noordeinde stond reeds eenige uren voor het vertrek van den stoet een dichte menigte te wachten, die de Koningin en de Prinses, toen zij per auto van Let Huis ten Bosch kwamen aan rijden hartelijk toejuichte- Bovendien werd daar het wachten vergoed door den aanblik van de toebereidselen voor het vertrek van den stoet. Ferst zag men er de eere-wacht aan rukken, die voor het paleis werd opge steld en die dit jaar bestond uit een compagnie van het regiment Jagers, van 100 man, onder bevel van een kapitein, met het regimentsvaandel. Ongeveer een half uur voor het ver trek van den stoet zag men de detache menten cavalerie aankomen, die als eere-escorte den stoet zouden openen en sluiten en vervolgens de Officieren der Landmacht van het Militaire Huis der Koningin, allen te paard, wien on- middelijk achter het Koninklijke Statie- rijtuig een plaats in den stoet was aan gewezen Het vertrek van den stoet. Ter opening van der. stoet, was een detachement aangewezen van het twee de regiment Huzaren, sterk 55 ruiters, onder bevel van een ritmeester, met den regiments-standaarcl en het muziek korps der Huzaren, da'; gedurenden den tocht marschmuziek speelde- Onmiddellijk daarop volgden in gala livrei een rijknecht-majoor en twee rij knechts te paard. Daarachter kwam de eerste der met twee paarden bespan nen gala-koetsen, waarin de Kamerheer ceremoniemeester der Koningin, R, A. baron van Hardenbroek van Harden- broek gezeten was. Hierop volgden twee gala-koetsen, waarin 8 Kamerhee- ren, volgens hun rang gezeten waren- In twee gala rijtuigen volgden de Grootofficieren volgens rang van be noeming. De zesde gala-koets verleende plaats aan de Grootmeesteres en de dienst doende dames du palais; in een zeven de galakoets volgde de opper-ceremo- niemeester generaal-majoor b. d. J. H. F. Graaf Du Monceau. Nadat de zeven galakoetsen waren weggereden, reed de gouden koets voor, met acht paarden bespannen. Op dit oogenblik werd door het uit steken van vaantjes het sein gegeven voor het lossen van hel eerste der mi- nuutschoten, welke van het verlaten van het Paleis, omstreeks 1 uur, tot den terugkeer aldaar, worden afgegeven uit de in het Malieveld ongestelde bat terij der eerste arlilleriebrigade, be staande uit vier vuurmonden. Onder het dreunen van het eerste schot presenteerde de eerewacht het geweer en zetce de Koninklijke Mili taire Kapel het Wilhelmus in, terwijl de Koningin en dc Prinses getooid met het breede lint van het Grootkruis van de j Orde van den Nederlandschen Leeuw, in d? gouden koets stapten, die zich ver- volgens onder het gejubel der menigte statig in beweging zette. Naast elk van S de acht paarden, waarmede de koets j bespannen was, ging een koetsier, aan elke zijde van de koets liepen vier la- j keien. Ter rechterzijde van de statie koets reed de chef van het Militaire Huis van de Koningin, de vice-admiraal b. d. F. Bauduin, ter linkerzijde de Gou verneur der Koninklijke residentie, lui tenant-generaal Jhr. W. Röell, comman dant van het Veldleger. Achter de gouden koets reden te paard, twee aan twee, de officieren der Landmacht van het Militaire Huis der Koningin. Voortdurend hartelijk toegejuicht door de menschenmenigte aan weerszijden van den door militairen afgezetten weg daarbij stonden op het Lange Voor hout eenige honderden leden van de Oranje-Garde opgesteld om de Konin gin met talrijke vlaggen een eerbiedigen groet te brengen reed de stoet door de HeuLstraat, het Schelppad van het Lange Voorhout over den Korte Vijver berg naar het Binnenhof. Daar stond aan de Ridderzaal een eerewacht opgesteld, bestaande uit een afdeeling van rie Koloniale Reserve, met vaandel en het muziekkorps van het Ve regiment Infanterie. Ook was op het Binnenhof een eere wacht geplaatst van de Oranje-Garde, gevormd door deputaties van de ver schalende afdeelingen tot een totaal ster!-te van 150 gardisten, waarbij twee trompetters en zes tamboers van de afd. Delft, Onder de tonen van het Wilhelmus, gespeeld door het muziekkorps van het Ve Reg. Infanterie, bestegen de Konin gin en de Prinses de treden, leidende naar den ingang der Ridderzaal, welker peristyle overhuifd was met een rood Huweelen baldakijn met gouden franje's, terwijl de eerewacht dc militaire hon- ne'.is bracht en de vaandeldrager zijn vaandel deed buigen. Oo het bordes werd de Koningin be groet door de officieren der Zeemacht van Haar Militaire Huis. In de Ridderzaal. Bil het binnenkomen in de Ridderzaal werden de vorstelijke personen ontvan gen door de gemengde commissie van in- en uitgeleide uit de beide Kamers der Staten-Generaal, welke, voorafgegaan door den Kamerheer Ceremoniemeester, de acht kamerheeren, de Grootofficieren en den Opper-ceremoniemeester, de Ko ningin en de Prinses naar de voor haar bes'emde zetels geleide, onmiddellijk gevolgd door de Grootmeesteres, de dienstdoende dame du palais, den chef van het Militaire Huis, den Gouverneur der Koninklijke Residentie, den eerste- stalmeester en de oflicieren van het Militaire Huis der Koningin, die in den stoet waren meegereden, alsmede die welke de Koningin onder de peristyle hadden begroet. De Koningin nam plaats op den troon, links van haar nam Prinses Juliana plaats, terwijl de leden van haar gevolg de plaatsen achter en terzijde van den troon innamen, hun in het officieele pro gram aangewezen. Onmiddellijk daarna ving de Koningin de voorlezing aan van de Troonrede, welke, evenal verleden jaar, per radio werd uitgezonden. Terug naar het Paleis. Nadat de plechtigheid in de zaal was beëindigd werd ruim half twee, met het zelfde eerbetoon, door de eerewacht, de terugtocht naar het paleis in het Noord einde langs denzelfden weg onderno men. Oudergewoonte hadden zich bij het vertrek van den stoet van de Ridderzaal de leden van het Corps Diplomatique met hun dames, die de openingsplechtig- he:d in de zaal hadden bijgewoond, na bij de middelste poort van het Binnen hof opgesteld om de vorstelijke perso nen bij het voorbijtrekken een groet te brengen. Op den terugweg juichte en wuifde de menigte de vorstelijke personen opnieuw geestdriftig toe. Na haar aankomst ten paleize, waar bij dezelfde eerbewijzen werden ge bracht als bij het vertrek, hebben de Koningin en de Prinses zich eenige oogenbpkken op hel voorbalcon ver toond, onder enthousiaste huldebetuigin gen van het publiek. Middelburg, 18-IX-'34. Maandag: hoog ste luchttemperatuur 25.5 °C (78 °F); laagste 16.3 °C (62 °F). Heden 9 h: 16.7 °C; 12 h: 19.8 °C. 2.8 mm regen. Hoog ste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 769 mm; laagste 765 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 769.2 mm te Weenen; laagste 738.6 mm te Reyk javik. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Z. tot Z.W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk enkele regenbuien meP kans op onweer, weinig verandering in temperatuur. m Zon op: 6 h 39; onder: 19 h 09. Licht op: 19 h 39. Maan op: 17 h 10. V.M. 23 Sept. Westkapelle is 28 min. 23 min. vroeger; Veere is (S Springtij.) September, Hoogwater. Di. 18 9.02 21.57 Wo. 19 10.41 23.25 Do. 20 11.50 24.25 Hoog- en Laagwafer te (Zomertijd.) September. Hoogwater. Di. 18 10.34 23.24 Wo. 19 12.16 24.58 Do. 20 13.40 Viissingen. en Domburg 38 min. later. 2.48 15.35 4.30 17.20 5.55 18.32 Wemeidinge. Laagwaier 3.50 16.31 5.29 18.14 6.58 19.28 Gortstraat - Middelburg Walstraat - Viissingen Ruime keuze (Ingez. Med.) DE KON. FAMILIE Gisteren is onze Commissaris der Koningin, jhr. mr. J. W, Quarles van Ufford, vergezeld van zijn echtgenoote, uit Middelburg naar Den Haag vertrok ken. Het 'Dbl. v. N. Br, en Z. kwam de tij ding van een buitenlandsch radio-sta tion ter oore, waarin werd gemeld, dat alle commissarissen der koningin met hunne echtgenooten naar Den Haag zou den zijn ontboden. Volgens dit blad wekte een eii*ander het vermoeden, dat de Troonrede, wel ke heden door H. M. de Koningin is uit gesproken, een belangrijke mededeeling zou kunnen bevatten; daarmede doelt het natuurlijk op een mededeeling om trent de Koninklijke familie. Dit ver moeden blijkt echter onjuist te ziju ge weest. BURGEMEESTER VAN GRONINGEN. Mr. P. W. J. H, Cort van der Linden, Naar men aan de N.R.C. meldt, is de benoeming met ingang van 1 October te verwachten van P. W. J. H. Cort van der Linden, zoon van den vroegeren minister-president, secretaris van het Verbond van Nederlandsche werkge vers, tot burgemeester van Groningen. Mr. Cort van der Linden is op 19 September 1893 geboren. Herhaaldelijk heeft hij deel uitgemaakt van de Neder landsche delegatie op de Internationale Arbeidsconferentie te Genève. De Rijksmiddelen, zonder de di recte belastingen, hebben in Augustus f 30,905,900 opgeleverd, tegen f 27,827,500 verleden jaar, toen daar onder evenwel nog niet omzetbelasting en couponbelasting (die nu tezamen f 5,830,000 opbraqhten) begrepen wa ren. De heer L. de Bree, wachtgelder te Middelburg, is benoemd tot tijdelijk hoofd van school C te Viissingen.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1