DE VREEMDELING VAN SILVERDALE „DIT IS zegt men op de beurs. 25 ct PER 20 STUKS KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. KERKNIEUWS. ONDERWIJS. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT VAN MAANDAG 17 SEPTEMBER 1934. No. 219. DRAl5ItlAvANVALK£üBURG\'5\ A .jLEVÊRTR/ MI0BELBBRR. GOES. 3559 De kool, die Polen de groote mogendheden stoofde, Er zit ook iets goeds in, De bakens te Genève moeten worden verzet. Wij kunnen er niets aan doen, maar wat de Poolsche minister van buitenland- sche zaken, Beek, de vorige week te Genève uithaalde, is ons niet in alle op zichten onsymoathiek. Al zit er een ze ker risico aan vast (waarvoor we aller minst de oogen sluiten), het zal zeer zeker ook zijn nut hebben dat er op deze wijs eens wat leven in de Volken- bond^brouwerij wordt gebracht- We ge- looven. dat Genève daar wel behoefte aan had. Wat men er de laatste jaren presteerde, was niet veel zaaks. Men praatte maar; soms 'n beetje luidruch tig en boos, doch meestal met een uiter lijke beminnelijkheid, die kon doen ver moeden, dat er in de wereld eigenlijk heel weinig viel op te knappen. On derwijl echter namen de kwesties, waar onder die wereld gebukt ging, steeds scherper vormen aan; regelrechte be dreigingen van den vrede werden het soms. Maar alle pogingen tot oplossing faalden. Men praatte ze te Genève eenvoudig dood. Nu zitten we met de gebakken peren- Er is door een en ander, speciaal in Eu ropa, een politieke situatie geschapen, die 'bijna griezelig kan iheeten. Wan trouwen beheerscht ''t doen en laten van vrijwel alle staatslieden. Gemeen schappelijk wantrouwen van velen je gens nazi-Duitschland.. Maar ook weer wantrouwen van die velen onderling. Op den langen duur zal dat natuurlijk niet goed kunnen gaan. Als er op een geven oogenblik geen uitlaat voor 'n flinke portie van dat wantrouwen wordt geschapen, hoeft men zich de toekomst niet bijster prettig voor te stellen. In dit verband nu, kan de stap van Polen gunstige gevolgen hebben. Direct misschien niet, maar in vervolg van tijd. Het lijkt toch wel op de eerste plaats noodzakelijk, dat men te Genève zoo langzamerhand eens wakker wordt ge schud. De geest van den Volkenbond wordt beheerscht door Frankrijk, dat de vredesverdragen, die een streep onder den wereldoorlog zetten, als (hei lig" beschouwt Dat is echter te gek om los te loopen. Voor een goed deel ligt de schuld van de huidige onverkwikke lijke situatie juist bij die vredesverdra gen Het gaat niet aan. een groot land in Europa duurzaam tot een tweederangs- mogendheid te willen stempelen. Men had dat eerder moeten begrijpen, Duitschland zou dan allicht een ander beeld vertoond hebben dan het nu ver toont en dat Frankrijk met angst ver vult. We hebben het al eens eerder ge- zegdr Parijs vergeet, dat het verdrag van Versailles in zekeren zin de grondslag heeft gelegd, waarop het Duitsche na- tionaal-socialisme zou blijken welig te willen tieren. Zoo zijn er zooveel kwes ties, die hun oorsprong vinden in de vre desverdragen. Voor een deel zijn ze misschien vrijwel onoplosbaar, maar van de voornaamste kan dat in geen geval worden gezegd. De eischen van Duitsch land, inzake gelijkgerechtigheid b.v. moet elk weldenkend mensch onder schrijven. Ook de eischen van Polen betreffen de de minderheden-kwestie behooren hiertoe. Het is toch we! een heel zonder linge figuur, die in 1919 op dit stuk van zaken werd geschapen. Verschillende landen kregen bij de nieuwe verdeeling van Europa's landkaart volksgroepen van vreemde nationaliteit binnen hun grenzen. Om nu de belangen der min derheden (taal, godsdienst, etc te ver door H. BINDLOSS. zekeren, werd een Volkenbondstoezicht op de naleving van de bepalingen dien aangaande ingesteld. Edoch niet voor de groote mogendheden, uitgezonderd dan het vernederde Duitschland. Blijk baar voelden Frankrijk en Italië zich te hoog verheven, om zich een dergelijke beperking hunner souvereiniteit te laten welgevallen. Wat voor Polen, Tsjecho- Slovakije, Roemenië etc. etc. goed ge noeg was, deugde niet voor de grooten. Jarenlang heeft Polen er voor gestre den, dat allen over één kam zouden wor den geschoren. Echter steeds zonder succes. Tenslotte werd het rebelsch; en zoo verklaarde het verleden week eeng- voudig, zich niets meer van het Volken bondstoezicht te zullen aantrekken, zoo lang zijn gerechtvaardigde wenschen niet zijn ingewilligd. Op zichzelf deugt dit natuurlijk niet. Het gaat niet aan, om als men eenmaal verplichtingen op zich heeft genomen deze op een gegeven oogenblik maar zonder meer var. zich af te schudden. Maar de groote mogendheden hebben het er tenslotte zelf naar gemaakt, Frank rijk vooral. De schuld van het gebeurde ligt niet alleen bij Polen. Ondeugdelijke dingen behooren opgeruimd te worden. Wanneer men het niet goedschiks doet, gaat het meestal kwaadschiks. Dat lijkt ons de moraal van de geheele geschie denis, een moraal, die de hooge heeren te Genève tot nadenken moet stemmen. Natuurlijk is Frankrijk te hoop geloopen over de Poolsche verklaring. Wij begrij pen dat, maar zouden willen, dat de Franschen op hun beurt begrepen, hoe zeer ze zelf mede de eigenlijke veroor zakers van de opwinding zijn. Aan een dergelijk besef zou de wereld wat kun nen hebben. 35). „Hier is je afrekening, Macdonald we hebben onze verliezen wel maar net gedekt, maar ik geloof toch, dat we goed gedaan hebben met eruit te gaan", zeide hij. „De markt is wel wat vaster", maar er is minder vraag je zult zien, binnen 'n paar maaanden krijgen we een scherp herstel." Boer Macdonald legde de papieren terzijde; de chèques bekeek hij echter met een tevreden glimlach. „Blij, dat ik naar je geluisterd heb, Courthorne", z,el e. ,1]'. "dammer voor hem en voor z.n nichtje alle twee, dat Barrington 't niet wou ten minste, niet voordat het te Iaat was. „Wat bedoel je?" Vroeg Witham" „Neen, jij kan 't niet weten, je bent weg geweest", anwoordde de boer. „Wel 't is een toer om er iets bij den Colonel in te krijgen, maar als 't er eenmaal in zit, is 't nog een grootere toer, om 't er weer uit te krijgen. Bar rington heeft het altijd minachtend tarwegokken genoemd, maar geld l. schaarsch in Silverdale, en toen hij zag, wat jij dagelijks kon opsteken, is hij met nadenken begonnen. Hij gaat nu wel verkoopen, maar aan den anderen kant is hij toch ook weer ervan over DE OPSCHORTING VAN DEN VACCINATIE-DWANG. Verlenging voorgesteld tot 1937 In 1933 twee doodelijke ge vallen van encephalitis. Bij de Tweede Kamer is ingedienc een wetsontwerp, waarbij de tijdelijke opheffing van den vaccinatie-dwang op nieuw wordt verlengd. Men zal zich herinneren, dat in 1928 voor de eerste maal de vaccinatie-dwang voor een jaar werd opgeschort, in verband met het voorkomen van gevallen van en cephalitis na inenting, waarbij enkele met doodelijken afloop. Daarna is de opschorting herhaaldelijk verlengd Thans wordt een verlenging tot 1 Jan. 1937 voorgesteld, In de memorie van toelichting wordt o.m. meegedeeld, dat in 1933 het aan tal inentingen 52.096 bedroeg, In totaal zijn in dat jaar 8 gevallen van encepha litis aangegeven, waarvan er een bij na dere beschouwing niet als zoefdanig werd aangemerkt, terwijl 2 gevallen zooveel twijfel lieten dat zij vermoede lijk niet als encephalitisgevallen zijn op te vatten. Van deze 2 gevallen was er een met doodelijken afloop. Het betrof hier een kind van 11 maanden. Bij de overige 5 gevallen waren 2 sterfgeval len [r^F-LEEUWARDEN- V Prijs verlaagd tot 70 ct. per flacon. tuigd, dat tarwe niet de hoogte in zaï gaan, en daarom laat hij dit seizoen de helft van het land braak liggen, 't Ergste is, dat de heele nederzetting hem natuurlijk na gaat doen en dat hij het eigendom van Maud Barrington be heert." Witham's gezicht betrok. „In Winni peg heb ik gehoord dat het meerendeel van de kleine bouwers hetzelfde van plan is. Dit heeft als gevolg een kleinen oogst winter-tarwe en willigheid van de meelfabrieken om onze vraagprij zen te betalen, We moeten den Colonel tot reden zien te brengen", „Ik pas", antwoordde Macdonald af werend, „En ten slotte is, wat jij be weert, maar, de opinie van één man. Je ziet 't zelf, in Minnesota en hier zijn ze bang om te ploegen Witham begon zachtjes te lachen. „De man, die de dollars verdient is de- geen,, die verder ziet dan de menigte. En in elk geval, ik heb met een paar lui, vooraanstaande zakenmenschen, deze zalfde quaestie besproken, en die wa ren het met mij eens. 't Beste is, maar rechtstreeks met Miss Barrington te spreken". „Dat treft ga maar even mee, dan ben je meteen in de gelegnheid, ze is hier", Witham schrok op. „Ze had hier op 't oogenblik niet mogen zijn", zeide hij strak, „Waarom heb je haar niet naar huis gestuurd? Elke seconde kan 't be ginnen te sneeuwen", Macdonald haalde lachend zijn schou In het eerste kwartaal van 1934 werd bij een aantal van 2424 vaccinaties één geval van encephalitis opgegeven. Het aantal vaccinaties, in het tweede kwar taal van 1934 verricht, is nog niet be kend. Er werd stof geleverd voor 30,852 inentingen. Naar globale schatting zul len daarmede pl.m. 6000 vaccinaties zijn verricht. Er deed zich, voor zoover be kend, geen geval voor van encephalitis. Uit deze gegevens blijkt aldus de mi nister, dat de omstandigheden, die den wetgever er toe brachten de zijdeling- sche verplichtingen tot vaccinatie tijde lijk op te schorten, nog aanwezig zijn. De gevallen van encephalitis zijn wel is waar minder frequent, maar daarbij valt té bedenken, dat het aantal vaccinaties slerk is teruggeloopen onder den invloed van de ongunstige gevolgen. In dezen stand van zaken kan naar het oordeel van den minister nog niet gezegd worden, dat het gevaar van de vaccinatie geweken is; daarom kan aan herstel van den indirecten dwang tot vaccinatie nog niet gedacht worden. DE WERKLOOSHEID ONDER DE JEUGD. Het Tweede Kamerlid de heer Ku- pers heeft aan den minister van sociale zaken o.m. de volgende schriftelijke vragen gesteld: Is de minister bereid, ten einde tot een krachtiger bestrijding van de jeugd werkloosheid en haar gevolgen te ko men, de volgende maatregelen te ne men: a. tewerkstelling van jeugdige werk- loozen bij de werken, uit te voeren on der het 60-millioenenplan; b. het oefenen van aandrang op de gemeentebesturen, ten einde te komen tot uitvoering van werkobjeclen met daaraan verbonden vakopleiding en al gemeen vormend onderwijs; c. het verstrekken van steun aan jeugdige werkloozen; d. toelating van jeugdige werkloozen tot de werkverschaffingen; e. verhooging van de subsidies aan de werk- en leerkampen der jeugdorgani saties; f. wetswijziging, teneinde art. 12 van de arbeidswet werkelijke beteekenis te geven DE PRIJS VAN DE TARWE. De Ned. Bakkersbond heeft zich ge wend tot den minister van oeconomische zaken met een adres, waarin o.a. wordt betoogd, dat de 1 prijsverlaging voor den richtprijs van de tarwe van den oogst 1934 niet gebruikt wordt, om den prijs te verlagen van de Vita tarwe, waarvoor de meelfabrikanten en de mo lenaars niet minder dan 15.20 per 100 kg hebben te betalen; dat de prijs van 15.20 voor de inheemsche tarwe een buitengewoon hooge is, want voor ruim. 4 kan men thans buitenlandsche tar we koopen, die in kwaliteit veel beter is dan de inheemsche tarwe; dat boven dien op deze buitenlandsche tarwe 1.50 per 100 kg monopoliewinst be taald moet worden; dat de tarwebloem- prijzen sedert eenige maanden zeer ver hoogd zijn door de stijging van de bui tenlandsche tarwe. Adressanten dringen er met klem op aan de 1, waarmede de inheemsche tarwe in prijs is verlaagd, het publiek via de bakkerij en de maalindustrie ten goede te doen komen en dus den prijs van de Vita tarwe te brengen op 14.20 per 100 kg, daar een verhooging van den broodprijs niet kan uitblijven, als de Vita tarwe niet belangrijk verlaagd wordt. Zaterdagmiddag heeft het hoofd bestuur van den Bond van jonge libera len ter gelegenheid van de herdenking William J. Garvey, Amerika's beroemde sigaretten-mixer, neemt overal steekproeven. In alle kringen laat hij geblinddoekte men- schen 3 sigaretten proeven n.l. twee dure en één O.K. Hier ziet U hem op de Beurs en ook hier won O.K.! Door z'n heerlijke smaak en geur. De Ame- rikaansche sigaret voor fijnproevers en toch slechts OP DE JUISTE WIJZE GESTOPT - NIET TE VAST EN TOCH EEN LANGEN BRANDDUUR. (Ingez. Med.) ders op. „Zelf heb ik niet op 't weer ge let en mijn vrouw wou graag dat ze blij ven zou; maar ook zonder dat zou 't niets gegeven hebben; als Miss Barring ton eenmaal iets niets wil, geeft praten en argumenteeren niets, iDaarin h(eeft ze het karakter van den Colonel". Al pratend was hij naar de deur ge loopen, welke hij nu voor zijn gast open deed, Witham kleurde, toen hij zag hoe 't meisje op zijn binnenkomen reageer de; alleen aan de tegenwoordigheid van de vrouw van Macdonald had hij het te danken, dat ze hem behoorlijk begroet te. Maar een blik op 't raam deed hem zien, dat langer uitstel gevaarlijk kon worden. „Je doet verstandig, als je vannacht hier blijft, Miss Barrington," zeide hij. „Er komt een sneeuwstorm", „Tot mijn spijt kan ik je goeden raad niet opvolgen", antwoordde het meisje- „Ik heb op de Grange nog dingen te doen, die geen uitstel verdragen kun nen", „Dan moet Macdonald je span hier 9 houden en dan breng ik je thuis", zeide Witham. „Ik heb de beste paarden in Silverdale en voordat we thuis zijn zul len we al hun kracht noodig hebben". Zijn stem klonk zoo beslist, dat Maud Barrington hem driftig, verontwaardigd aankeek; maar de bezorgde uitdrukking op zijn gezicht weerhield haar, zonder meer, kortaf te weigeren. En toen Mac donald, er bij haar op aandrong dat ze toe zou geven, stond ze langzaam op. „Goed, binnen tien minuten ben ik van den aanvang der mobilisatie in 1914 hulde gebracht aan den minister van slaat mr. P. W. A, Cort van der Linden ter zake van het feit, dat het voor een zeer groot deel aan het beleid van de zen oud-premier is te danken, dat Ne derland buiten den wereldoorlog is ge bleven, Wegens verblijf buitenslands van mr. Cort van der Linden kon deze huldiging niet in het begin van Augus tus plaats vinden. De oud-minister-president ontvi'ng hen te zijnen huize aan de Koninginne gracht te Den Haag in bijzijn van zijn echtgenoote, kinderen en kleinkinderen. Het hoofdbestuur bood aan mevrouw Cort van der Linden bloemen aan. De voorzitter, mr. Van Zanten heeft den oud-premier toegesproken, en hem vervolgens een boekwerk overhandigd. Uit betrouwbare bron verneemt de N. R. C. dat het aantal gegadigden voor de eerste pachtbedrijven in de Wieringermeer buitengewoon groot is. Honderden inschrijvingen zijn binnenge komen, uit alle deelen des lands. Er zijn er, die een hoogere pacht bieden dan de vastgestelde. De directie zal na inge wonnen informaties tot toewijzing over gaan. Ned. Herv. Kerk. Ds. C. G, H. Blok te Westmaas heeft bedankt voor het beroep naar Bruinisse. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Herv. school te Dinteloord is benoemd mej. M. v. d. Zee te Go e s. klaarzeide hij. Ze liet Witham er echter twintig wachten, voordat ze op dezelfde kalme, bedaarde manier de kamer weer bin nenkwam. Witham bedwong zijn korze ligheid, hielp haar beleefd in de slede en ging zelfs op zoo groot mogelijken afstand als de beperkte ruimte van de slede het toeliet, naast haar zitten. Een oogenblik kreeg hij den indruk, dat ze hem om die manoeuvre uitlachte, maar hij had geen tijd, om zich over haar hou ding het hoofd te breken; de paarden voelden wat hun te wachten stond, en pas toen hij ze tegen een lange be sneeuwde helling op in stap dwong, was er gelegenheid, om iets te Zeggen. „Ik ben blij, dat we alleen zijn, want ik heb je iets te zeggen.... maar aan den anderen kant, zie ik tegen het be ginnen erover op, omdat je gewoonlijk alles wat van mij komt, energiek tegen werkt'", zeide hij. „Je zult moeten toe geven, dat dit recht op den man af is. Maud Barrington begon te lachen. „Van dubbelzinnigheid kan ik je in dit geval ten minste niet beschuldigen." „Wel, de quaestie is deze", ging Wit ham voort. „Ik heb gehoord, dat je oom van plan is te verkoopen, maar dat hij tegelijkertijd besloten heeft om een groot gedeelte van je land dezen win ter niet te bebouwen. Nu zijn de wet ten, die het op en neer van de marki bepalen heel eenvoudig en bijna altijd onveranderlijk, maar het ongeluk is, dat de meeste menschen van de wer- Ontvangen Plaatselijk Crisis Comité van 10 tot en met 15 September 1934: Maandelijksche bijdragen: mej. wed. B, v. d. P. 0.25, J. F. H. 2, W. G. 0.50, A. P. v. D. 2.50, S. B. 5. En treegelden perceel 1 huizenveiling 13 September j.l. 0,50. Bijdrage mevr. C. 10. Wekelijksche collecte 114.68 34. Het gironummer van den Penning meester is 188020. Werkloosheid. Bij de Arbeidsbeurs alhier staan inge schreven: geheel werkloos 849 mannen en 19 vrouwen; gedeeltelijk werkloos 73 mannen en 4 vrouwen. Niet werkloos: 11 mannen en 2 vrouwen. Algemeen totaal vorige week 966, bijgekomen 30, afgegaan 38, over 958. De Groote Markt. Naar wij vernemen, hebben Ged. Sta ten bezwaren geopperd tegen het Goe- sche Raadsbesluit inzake de bestrating der Groote Markt. B. en W. trachten alsnog een oplossing te vinden. Intus- schen zou het te betreuren zijn, als de, inderdaad onhoudbare toestand van dit Goesche middelpunt nog langer gehand haafd moest blijven. Voorts staan er ook diverse baten tegenover de te maken kosten en zou het werk weer aan velen eenigen ar beid verschaffen. king ervan zich geen rekenschap kun nen geven." „En blijkbaar beschouw je je zelf als een uitzondering?!" zeide het meisje lichtelijk ironisch. Witham knikte. „In dit geval wei- Maar over mezelf wil ik het op het oogenblik niet hebben. Kijk eens hier, de menschen in Europa moeten te eten hebben, de berichten uit de graan-ver-» bouwende landen wijzen op een mió- delmatigen oogst en de slappe vrees achtige boeren hier in Canada durven niet zaaien. Als de vraag naar Wester- sche tarwe komt, zal er bijna geen voorraad zijn." „Maar hoe komt het, dat jij alleen dat weet? Heb je niet een beetje te hoogen dunk van je doorzicht?" With ammoest eens lachen. „Kunnen we mijn deugden en ondeugden nu niet er buiten laten? Ik weet, dat ik gelijk heb en daarom zou ik willen, dat je 't je oom afraadde. Of nog beter, geef mij' order om graan voor je te koopen, wanneer ik weer naar Winnipeg ga. Maud Barrington keek hem onder zoekend aan. „Ik vraag me af, waarom je je zooveel moeite voor mij getroosten wil?" „Nu wil je te veel weten", antwoord de Witham. „Maar waarom zou ik niet ten slotte het recht van ieder ander heb ben, om in de aangelegenheden van mijn buren belang te stellen? (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5