VELO'S zijn goedkoop ONDERWIJS. KERKNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. Sir Basil Zaharoff, de Kanonnenkoning. SPORT. INTERNATIONAAL. WASCHMACHINES van af 30— WRINGMACHiNES van af ff. 9.75 ENGELAND. ZUID-AFRIKA. tferkooplngen - Verpachting» In Zeeland. Bij Kon. besluit is wederom be noemd tot leeraar in tijdelijken dienst aan de R. H. B. S. te Z i e r i k z e e E. F. Ph. J. van Bergen. De Oud-Geref. Gemeenten, die met name in Zeeland en op de Veluwe gevonden worden, hebben in ds. L. Boone te St. Philipsland haar voorganger aan wien de zorg over al deze gemeenten is toevertrouwd. Deze heeft wegens hoogen leeftijd en met 't oog op zijn gezondheid eervol emeritaat aangevraagd en de classis besloot den heer W. H. Blaak, leerend ouderling, tot het ambt te ordenen opdat er een voorganger was die de sacramenten kon bedienen. De gemeente van St. Philipsland beriep daartoe den heer Blaak, die dit beroep aannam en Don derdagmiddag door ds. Boone beves tigd werd. Ds. Boone kon met het oog pp zijn gezondheidstoestand slechts 'n korfé predikatie houden. Donderdagavond heeft ds. Blaak in trede gedaan, sprekende over Matth. 13 vers 3, Met een persoonlijk woord besloot hij zijn predicatie. Beide diens ten was het ruime kerkgebouw over vol. Onder de aanwezigen was ook de burgemeester van St. Philipsland. Het provinciaal kerkbestuur van Groningen heeft tot de Evangeliebedie ning in de Ned. Herv. Kerk toegelaten den heer A, Dronkers. Verkeersongevallen. De 5-jarige W. S. van het Jaffa is op den 's-Gravenweg te Rotterdam onder een auto geraakt. Het kind was op slag dood. Vrijdagavond reed de heer D. L. uit Zaandam met duo-passagier V. N. uit Koog aan de Zaan, op zijn motor fiets in de richting Amsterdam. Even voorbij Plein 13 te Wormerveer is hij met vrij groote snelheid op een stil staande vrachtauto gereden. De bestuur der N. werd op slag gedood. De duo passagier werd in levensgevaarlijken toestand naar het gemeentelijk zieken huis te Wormerveer gebracht. De ver klaringen van ooggetuigen over het al of niet verlicht zijn geweest van de vrachtauto loopen uiteen. Motorfiets en auto zijn in beslag genomen. Donderdagavond is te Egmond Bin nen 'n ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een "rachtauto van de firma Groeneveld te Beverwijk, geladen met groente, reed in de richting Egmond aan den Hoef en wilde op een punt, waar juist een vracht auto stilstond, een eveneens in de rich- iing Egmond aan den Hoef rijdenden auto passeeren. Juist op hetzelfde oogenblik naderde uit de richting Eg mond aan den Hoef een sneltaxi, die op den terugweg naar Haarlem was. Er wa ren dus 4 auto's, waarvan 1 stilstaande, bijna tegelijk op ongeveer hetzelfde punt van den weg- Hierdoor was het uitzicht belemmerd en zijn ook, de mogelijk wel gegeven signalen, niet gehoord. Het ge volg was,dat de Haarlemsche taxi, die volgens ooggetuigen met een vaart van meer dan 70 km reed, op de vrachtauto uit Beverwijk inreed. De gevolgen waren ontzettend. De taxi werd geheel gekraakt en als een sardineblikje in elkaar geduwd. De vrachtauto werd eveneens zwaar be schadigd. De chauffeur van de taxi, D. van D. uit Haarlem werd deerlijk ge wond en op medisch advies, zoo spoe dig mogelijk naar het Sint Elisabeth- ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. Hij ontwaakte slechts een oogenblik uit zijn bewusteloozen toestand. De chauf feur van den vrachtauto werd niet zwaar gewond en kon per autobus naar Beverwijk terugkeeren. De 7-jarige Sjoerd Y. is Vrijdag te Work u m van een rijdenden melk- auto gevallen. Het kind bekwam zulke ernstige verwondingen, dat het eenige derT ^a*er aan Êev°lien is overle- Verdronken. 2"lar,êe C. v. d .Mark van den 1 Gfra,ve"WeS- te Rotterdam is in een dronken" nabij de ouderlijke woning in geraakt en verdronken. een sloot EEN LAFFE AARDIGHEID. mpt1 meldt aan de Prov. N. Br. en 's-Hert Crt. uit Den Dungen d.d. 12 Sept.- Dwars over den kunstweg in de richting S c h ij n d e 1 was Woensdag avond op manshoogte een prikkeldraad gespannen. Twee wielrijders van L. en H. reden tegelijk tegen den draad en verwondden zich ernstig. Van L. be kwam en 13 cm lange wonde over de keel, waardoor bijna de slagader werd getroffen, terwijl H. zich aan den mond verwondde. Beiden moesten zich onder geneeskundige hulp stellen. De politie zoekt ijverig naar de plegers van deze laffe daad. OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Terwijl de 21-jari- ge schippersknecht G. v. Roon, afkom stig uit Ter Aar, aan boord van het motorschip de Goede Hoop, varende in het Aarkanaal onder de gemeente Alphen, aan het roer stond, kreeg hij door onbekende oorzaak een klap van den helmstok. Hij sloeg over boord en verdween onmiddellijk in de diepte. Daar de jongeman goed kon zwemmen neemt men aan dat hij door den slag gewond is. Na drie kwartier dreggen slaagde de politie er in het lijk op te halen. BRUTALE SMOKKELAARS. Ten einde het passeeren van Nederlandsche smokkelauto's te beletten, is de Belgi sche douane er toe overgegaan alle toe gangswegen bij de grens af te sluiten met prikkeldraad-versperringen. De hoop dat deze voor de auto's on overkomelijk zouden zijn, is echter ijdel gebleken, want een dezer dagen is een auto, die veel weg had van een tank, en die vermoedelijk met smokkelvee was geladen, de douanepost op een der hoofdwegen gepasseerd zonder dat de met groote snelheid rijdende auto ook maar in het minst door de versperring werd gehinderd. Nadat de lading op Belgisch grondge bied was afgeleverd, is de auto langs een anderen weg in Nederland terugge keerd. De versperring werd toen een voudig in den langs den weg loopenden sloot gereden, waarbij de kommiezen niet anders konden doen dan sprakeloos toezien. MINISTER BECK HEEFT HET HARD TE VERANTWOORDEN. Verrassingen te Genève op til? Zooals te verwachten was, hebben de vertegenwoordigers der groote mo gendheden te Genève geharnaste cri- tiek geleverd op de Donderdag afge legde verklaring van den Poolschen minister van buitenlandsche zaken Beek, dat Polen zich niet langer iets aan het Volkenbondstoezicht op de be handeling der minderheden zal gelegen laten liggen, indien dat toezicht niet tot alle landen, waar minderheden zijn, wordt uitgebreid. Sir John Simon, de Engelsche minis ter van buitenlandsche zaken opende de rij. Hij brandmerkte op ironische wijze den Poolschen stap als onverde digbaar. Daarom verwachtte hij een nadere verklaring van Poolsche zijde, die hierop zou neerkomen, dat Beek eigenlijk heel iets anders had bedoeld, dan hij werkelijk had gezegd. Ook Barthou, de Fransche minister van buitenlandsche zaken, sprak in dien geest. Het is echter moeilijk aan te nemen, dat Beek na zich zoo pertinent uitge laten te hebben, zal willen terugkrab belen. Van „misverstaan' en zoo kan niet de minste sprake zijn. De Italiaan Aloisi ging tenslotte wat dieper op de zaak in. Hij zette uiteen, dat de redevoering van Beek eigenlijk tweeledig was. Ze bevatte ten eerste het voorstel om tot algemeene minder - hedenverdragen te komen, en ten twee de, de verklaring, dat Polen, in af wachting van de aanneming van dit voorstel, niet meer wil samenwerken met de internationale organen voor t verzekeren der minderhedenbescher ming. Aloisi was overtuigd, dat beide in de Poolsche verklaring samenhingen." Wanneer het tweede gedeelte van de Poolsche verklaring als een geïsoleerd feit zou moeten worden opgevat, dan zou dit gelijk staan aan een eenzijdige verwerping van internationale verplich tingen. Wanneer men echter beide ver klaringen als samenhangend beschouwt hetgeen logisch zou zijn, dan kan men er niet anders in zien dan den wensch van Polen, om het oude systeem door een nieuw te vervangen, dat beter aan den tegenwoordigen tijd zal zijn aan gepast. Dit komt dan neer op een herziening van de verdragen waarvan Italië in het belang van den vrede altijd een voor stander is geweest- Deze herziening van de verdragen moet echter steeds langs wettigen weg gebeuren Bovendien wees Aloisi er op, lat Italië altijd van mee ring is geweest dat do bestaande ver dragen geëerbiedigd moeten worden tot dat de herziening daarvan zal zijn in werking getreden, en dat niet naar ge lang van de omstandigheden eenvoudig een bepaald gedeelte van een verdrag op zichzelf kan worden opgezegd. Er zijn tal van verdragen die misschien nog meer om herziening vragen en men zal moeten overgaan tot de herziening van verdragen in het algemeen en zich niet tot een bepaald gedeelte moeten beper ken. Dit laatste heeft voor Fransche ooren vermoedelijk allesbehalve prettig ge blonken. Frankrijk immers wil van eeni ge ^herziening der verdragen („Versail- es is een heilig woord voor de Fran- fscnen) niets weten. Men moet er thans benieuwd naar zijn, wat de gevolgen van de Poolsche verklarng zul!en worden. Houdt Beek voet bij stak, dan kunnen er de komende dagen wel eens verrassende dingen te Genève gebeuren. (Ingez. Med.l DE OORLOG TUSSCHEN BOLIVIe EN PARAGUAY. Het verbod van wapenuitvoer. De onder voorzitterschap van Najei- ra (Mexico) staande commissie van drie uit den Volkenbondsraad voor het con flict tusschen Bolivië en Paraguay heeft een nieuwe nota aan den raad gezon den, die een overzicht geeft van den tegenwoordigen stand van zaken met betrekking tot het verbod van wapen levering aan deze oorlogvoerende sta ten. Van de 35 landen, aan welke me dewerking verzocht is, hebben er thans 25, waaronder ook Nederland, geant woord, dat zij reeds de noodige maat regelen daaromtrent hebben genomen om den uitvoer van wapenen naar Bo livië en Paraguay te verbieden. Vier andere hebben zich zonder voorbehoud bereid verklaard eveneens maatregelen te treffen, zonder echter reeds mede- deeling te hebben gezonden, dat die jtnaatregelen inderdaad reeds genomen zijn. Wat de vijf andere staten betreft, Bel- gë Chili, Duitscliland, peru en LL uguc-y hebben hun medeweiking afhankelijk gesteld van die van een aantal met name genoemde andere staten. Daar Chili on der deze staten ook Japan vermeldt, en Japan niet 't eenige land is, dat ver klaard heeft aan 'n politieke actie van den Volkenbond niet te willen medewer ken, is de medewerking van Chili en daardoor ook die van België, Duitsch- land, Peru en Uruguay nog altijd onze ker. 't Gevaar bestaat dat vele van de 25 staten, die bereids zijn overgegaan tot de aanvaarding van 'n verbod van wapenuitvoer, na -,eenigen tijd hierop weer zullen terugkomen, zooals zij zich hebben voorbehouden voor het geval, dat het embargo binnen een redelijken tijd niet volstrekt algemeen zou zijn. Een zakenman. Op een bloemen tentoonstelling te Londen heeft een der groote bloemisten gister een nieuwe variëteit roos uitgebracht onder den naam „prinses Marina" (de Grieksche prinses, waarmee prins George van En geland zich onlangs verloofde). Eer> halt uur na de opening was de geheele voorraad verkocht en volgden vele na bestellingen. Parachutist komt in een leeuwenkooi terecht. September is de kermismaana in Kent en Surrey en in een der dorpen van laatstgenoemd graafschap zou gis teren een parachutist opstijgen en op 500 m uit den ballon springen en trachten de eerste te zijn die op het nieuwe nog niet geheel voltooide vliegveld in de na bijheid zou dalen. De ballon steeg op, de sprong gelukte uitstekend, maar de wind dreef de parachute weer naar het ker misterrein terug, waar de springer pre cies op het eenige plekje terecht kwam, dat hij had moeten vermijden, n.l. hel aan de bovenzijde niet gesloten hok van een paar leeuwen. De dieren die eigen lijk dociel genoeg waren, zooals kermis- leeuwen behooren te zijn, hadden echter van een parachute met een man er aan, toch niet terug en de leeuwin ging tegen de tralies staan en trachtte den man met haar pooten te aaien, waarop de leeuw ook in actie kwam en zelfs een sprong omhoog riskeerde die uit gebrek aan ruimte echter mislukte. Gelukkig was de temmer in de nabij heid, die de beesten kalmeerde tot de onfortuinlijke parachutist uit zijn benar de positie verlost was. De legende van het ontkiemende graan uit Mummiegraven. Om een einde te maken aan de hardnekkige legende volgens welke het mogelijk zou zijn graankorrels, die den ouden Egyptenaren als doodengave bij hun bijzetting werd meegegeven, tot ont kieming te brengen, biedt de voorma lige leider van de Egyptische afdeeling van het British Museum, C.A. Wallis Budge, een der belangrijkste Egyptolo gen van dezen tijd iederen experimen tator die de daarvoor noodige garan ties kan bieden een handvol gegaran deerd echte tarwe aan, afkomstig uit een graf van de 18e of 19e dynastie te Thebe. Enkele korrels van de in dit graf gevonden hoeveelheid graan, wel ke de geleerde in 1906 bij de opening van het graf ontdekt heeft in een goed geconserveerd en beschilderd leemen vaatwerk zijn sindsdien herhaaldelijk voor dergelijke experimenten gebruikt, doch steeds zonder het geringste re sultaat. Vergissen is menschelijk. Uit Kaap stad wordt gemeld: In drieduizend for mulieren der personeele belasting, die van staatswege gedrukt zijn, heeft men een ernstige fout ontdekt. Een groot aantal was reeds rondgestuurd, toen de fout pas ontdekt werd. Deze bestond hierin, dat het minimum-bedrag van be lastingplichtigheid 100 te hoog was opgegeven. Hoewel dit een voordeel voor de belastingbetalers beteekent, kunnen zij er toch niet van profiteeren, daar het gedrukte stuk de belasting wetten niet ter zijde kan stellen. Het wordt een geweldige taak om de cor rectie met de hand aan te brengen, daar de regeering er waarschijnlijk niet de kosten aan zal besteden om de formu lieren te laten herdrukken, want dat zou een belangrijke vertraging in de verzending van de vorderingen betee- kenen. Wat valt er nog te compro- mitteeren? Een ontmoeting in den trein en de gevolgen. Naar aanleiding van het onderzoek, dat de Amerikaansche Senaat instelt naar het doen en laten van de parti culiere wapenindustrie in de Ver. Sta ten en hetgeen daarbij onthuld werd nopens den Engelschen millionair, Sir Basil Zaharoff, agent van de Engelsche wapenfirma Vickers, schrijft men aan de Haagsche Courant: „Twee-, vier-, zes kolommen breed staat boven de frontpagina van de Amerikaansche couranten te lezen „Sensationeele gebeurtenis in den Se naat! Mr. Carse president van de „Electric Boat" compromitteert Zaha roff! Millioenen provisies aan den Ka nonnenkoning!" De wapenindustrie gecompromitteerd? Duistere zaken van Sir Basil Zaharoff? Sensaties in een Senaatsvergadering? Waarom die opwinding? Was er op dit gebied, zoo vragen wij, nog veel te compromitteeren? Was het nu wer kelijk zoo'n groot geheim, dat de ver schillende wapenfabrikanten hand in hand samenwerken? Heeft dan ooit iemand er aan getwijfeld, dat Sir Basil Zaharoff, de bezitter van een paar do zijn millioenen (ponden sterling als 't u belieft) een open hand voor provisies heeft, dat hij sinds een halve eeuw er voor betaald is geworden, in de internationale politiek bedenkelijke situaties te scheppen, opdat de aan deelhouders van de wa- penfabriek toch vooral maar niet tot armoede zouden vervallen? In ernst: een nat onale wapenindustrie bestaat er buiten misschien in de kleinere landen, zooals Nederland in geen geval. De wapen-ndustrie was in ternationaal, is internationaal en zal zulks altijd blijven zoolang er nog een aantal landen zijn. zonder eigen wapen fabrieken en „zoolang deze landen nog behoefte aan oorlogsmateriaal hebben- \an Bolivia en Paraguay wordt b.v, door Amerika en Engeland gezamenlijk allerlei oorlogstuig geleverd en slechts de meest naiëve zou misschien op het idee kunnen komen, dat het door den Volkenbond uitgevaardigde verbod naar deze landen wapens uit te voeren, op „Vickers" en dergelijke lieden grooten iidruk heeft gemaakt. Over den wapen handel op China heeft maanden, ja ja renlang 'de gehleele wereld gesprok/en en men was niet eens heel erg verwon derd, dat zich onder de wapenleveran ciers ook.... Japan bevond. En hoe had Batista zijn revolutie op Cuba willen beginnen jals 'hij igeen Amerikaansche en Engelsche wapens had gehad? En misschien vraagt iemand eens aan Sir Basil Zaharoff, hoeveel hij aan den op stand van Abd-elKrim in Noord-Afrika verdiend heeft! Maar neen, vragen zou niet veel balen „de geheimzinnige man van Europa" weet zijn mond te houden. Sir Basil Zaharoff heeft, volgens de „onthullingen", omdat hij de „Electric Boat Company" een opdracht tot het bouwen van onderzeebooten voor Span je verschafte, bijna een millioen dollar verdiend. Hier heeft zich het leven met den 85-jarigen Sir Basil een pikanten scherts veroorloofd: met de bemiddeling van een ondeizecboot begon n.l. Sir Basil zijn fantastische loopbaan. Grie- kenl: nd was ue kooper en deze bemid deling was de eerste groote zaak van Basil ZaharoF toenmaals nog een kleine agent van de Noorsche wapenfabriek Nordenfeld. Omstreeks 1890 kwam Bas'l Zalr.roff met Vi' kers in aanraking, nadat de Engelsche fv-ma ce Nordenfeldsche fabr ek die op aandringen van Zaharoff het patent voo- het Maxim-machine- geweer had weten te verkrijgen, op kocht. Aan de onlusten op den Balkan aan den Boerenoorlog en tenslotte aan den Russisch-Japanschen oorlog werd Zaharoff, nu agent van Vickers, rijk en een spoorwegavontuur hielp hem aan de grootste provisie, die hij ooit gekregen heeft. Hij ontmoette eens op een van zijn talrijke reizen dor Europa in een spoor wegcoupé een mooie, jonge dame en uit deze kennismaking ontwikkelde zich niet alleen de groote zaak, die wij zoo even aanduidden, maar ook een liefdes affaire, die jardnlang de Europeesche sa lons heeft beziggehouden. Zaharoff had n.l, geluk: de schoone dame ontpopte zich n.l. als de hetogiu van Villafranca, geboren prinses van Bourbon en nicht vari den koning van Spanje. Zaharoff moei in dien tijd, naar men vertelt, een zeer innemend (als 't u blieft niet slechts woordelijk te verstaan) cavalier zijn ge weest en in elk geval zag men van dat oogenblik af de hertogin tot aan haar dood steeds in hel gevolg van den ka nonnenkoning, zooa s Lij toen reeds g2- noemd werd. Hei is nauwelijks noodig te zeggen, dat de hertog n Zaharoff bij zijn zaken behulpzaam was en aan Vic kers werd dan '-ok de geheele levering van Spaansche legerbeiioeften opgedra gen De meeste zaken van Zaharoff na dien tijd zijn in een mysterieus duister gehuld. Men zegt, dat Zaharoff namelijk in den na-oorlogstijd bijna alle avontu ren gefinancierd heeft, die hij voor ge ëigend hield om ergens in de wereld kwesties op te wekken. Basil Zaharoff, wiens herkomst zich in het donker van Klein-Azië verliest, heeft in den loop van zijn leven al van alles meegemaakt. Dat hij in zijn jonge jaren eens in een Engelsch huis van be- warring heeft gezeten, heeft zijn Brit- sche majesteit niet verhinderd, den kloe ken wapenagent te adelen en de hoog ste orden te geven. Wij nemen aan, dat Sir Basil, die op het oogenblik wellicht de rijkste man ter wereld is, de „sensa tioneele onthullingen" niet te veel zul len schaden. V oetbalover zicht. De gedwongen rust zit er op. Zondag a.s. begint de competitie. Zes volle maanden zal zij ons opnieuw in spanning houden. Doch in die gedwongen rust is een ge beurtenis voorgevallen, die Zeeland z'n eenigen eerste-klasser ontroofde. Zon der vorm van proces is Middelburg uit de Zuidelijke eerste klasse gestooten. Er is genoeg over het geval te doen ge weest, doch het heeft niet mogen baten. Hoewel op het groene tapijt absoluut niet bewezen werd, dat noch Middelburg naar de tweede klasse, noch Juliana naar de eerste klasse kon verhuizen, heeft de K.N.V.B. anders beslist. Wat ieder rechtgeaard sportman als een dwa ling zal blijven beschouwen, gebeurde. Middelburg degradeerde en Juliana promoveerde. Protesten werden van de hand gewezen en het eind van het liedje was, maar in z'n lot te berusten. Meer vreugdevol was de entrée van de andere hoofdstedelijke club Zeelan- dia, in II A. Het aantal Zeeuwsche tweedeklassers is zoodoende weer aangegroeid tot vier. Aan spanning zal het dus niet ontbre ken. Laat het een eerlijke en sportieve rivaliteit worden. Uit den aard der zaak is het moeilijk reeds nu de eerste ronde te bespreken. Zeelandia ontvangt, als inzet, thuis, T.S. C, Middelburg is te gast bij Alliance. Het programma luidt: 2e klasse A. BredaVlissingen. TerneuzenDe Baronie. D.O.S.K.O.-R.B.C. AllianceMiddelburg. ZeelandiaT.S.C. 3e klasse A. BreskensTerneuzen 2, Vlissingen 2Oranje De ZeeuwenAxel. HulstHoofdplaat. 3e klasse B. Middelburg 2Zeelandia 2 GoesR.C.S. ZierikzeeHansweert. v. Mazijk. Struve, de Kok. Terpstra. Sept. 17 Breskens, Klipperschip, 19 Souburg, Huizen en land, 19 Goes, Inboedel, 20 Middelburg, Huizen, 21 Middelburg, Manufacturen, Notarishuis. 21 's Gravenpolder, Huis en erf, Oele. 21 Aagtekerke, land Terpstra. 22 Westkapelle, Huizen en land, Loetf. 26 Veere, Huis en Inboedel, Loeft. 26 Kapelle, Woonhuis, Kram 26 St. Laurens, Inspan, Terpstra. 27 Middelburg, Buitenplaats enz. Paap en v. d. Harst. Oct. 1 's H. Arendskerke, Huis en erf, Jonkers 1 Kapelle, Woonhuis, Kram. 2 Grijpskerke, Hofstede, v. d. Harat. 3 St. Laurens, Hofsteedje, v. d. Harst. 3 Kapelle, Woonhuizen, Kram. 3 Gravenp.-Kloetinge, onr. goederen, Jonkers. 16 Middelburg, Inboedel, Notarishuis.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7