LANDBOUW. Voor kleine tuinen. DE HEEREN EN VROUWEN VAN DER VERE O.M waren beide in hooger beroep ge komen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. M. K„ 33 j., koopman, Koudekerke, was op 16 Mei 1.1. door den kantonrech ter te Middelburg veroordeeld tot f 1 of 1 dag hechtenis wegens verboden ver voer van aardappelen te Vlissingen op 31 October 1933. De verdachte was in hooger beroep gekomen- Eisch: bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter. P. J. de N., 27 j., groentenhandelaar, Souburg was op 16 Mei 1.1. door den Kantonrechter te Middelburg veroor deeld tot f 1 of 1 dag hechtenis wegens verboden vervoer van aardappelen te Vlissingen op J1 October. De verdach te was in hooger beroep gekomen. Eisch: befSstiging van het vonnis van den Kantonrechter. A N 36 j., Waterbouwkundig amb tenaar Hoofdplaat, stond op 28 Juni 1.1. voor den Kantonrechtei te Oostburg te recht ter zake van ten laste gelegde overtreding lvan 'die Crisis^Varkenswet gepleegd te Hoofdplaat in 1933. De kan tonrechter had de dagvaarding nietig verklaard. De Ambtenaar van het O.M. was in hooger beroep gekomen, Eisch: vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en vrijspraak van verdachte. S. C. de N., 75 j., zonder beroep, IJzendijke, was bij vonnis van den Kan tonrechter te Oostburg van 28 Juni 1.1. ontslagen van alle rechtsvervolging ter zake van ten laste gelegde overtreding van de Crisis-Varkenswet. De Ambte naar van het O.M. was in hooger beroep gekomen, Eisch: vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en vrijspraak van verdachte. J. R., 34 j., molenaar, Groede was op 22 Juli j.l. door den Kantonrechter te Oostburg veroordeeld wegens overtre ding van de Crisis-Tarwewet, gepleegd d 1934 te Groede tot f 500 of 2 maanden hechtenis. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. H. Kuipers, verdachtes raadsman, vroeg een lichtere straf, omdat verdach te geen hooge boete kan betalen- J. van der V., 55 j„ koopman, Zierik- zee, was op 11 Juli 1.1. door den Kan tonrechter te Zierikzee veroordeeld tot f 300 of 10 dagen hechtenis, wegens het n et tijdig aangifte doen van een voor raad suiker aan den ontvanger der be lastingen te Zierikzee. De verdachte was in hooger beroep gekomen- Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr, Hartog uit Bergen op Zoom, acht te het ten laste gelegde niet bewezen en vroeg vrijspraak. Tarwewet ontdoken. Een 65-jarige molenaar uit Hoofddorp was in verzet gekomen tegen het vonnis van den Haarlemschen kantonrechter, die hem had veroordeeld tot 1000 boete, omdat hij de tarwewet had ge saboteerd. Hij had zijn register, dat hij krachtens het tarwebesluit diende in te vullen, verkeerd bijgehouden en onge veer 99 ton graan te weinig aangegeven. Hij verklaarde er toe te zijn gekomen, omdat hij in schulden zat. De officier van justitie merkte op, dat de molenaar telkens valsche regis ters had ingevuld en ongunstig bekend stond. Hij eischte een boete van f 1500 subs, drie maanden hechtenis. Mr. de Rijke, gewaagde van de mis standen, welke voortgevloeid zijn uit door DIRK L. BROEDER. III. Wolf erd VI en Charlotte van Bourbon. Hoewel bij de geboorte van Wolferd alles er op wees, dat een aanzienlijke toekomst voor hem was weggelegd en niettegenstaande zijn zorgvuldige opvoe ding was deze noch in lichaamskracht noch in geesteskracht tegen zijn be roemden vader opgewassen, evenmin bleek hij bestand te zijn tegen de groo- te moeilijkheden, die de tijd met zich meebracht. Zijn val, althans wat hoofd zakelijk daartoe geleid heeft, is te zoe ken in de felle twisten tusschen de Hoekschen en Kabeljauwschen, waar hij tot over zijn ooren in gewikkeld werd door het aannemen van de precaire waardigheid van stadhouder over Hol land, Zeeland en Friesland, hetgeen hem geen neutrale keuze overliet, integen deel, hem midden in het brandpunt der strijdende partijen zette. Gaat men zijn overigens weinig be kende jeugdgeschiedenis voorbij, dan komen wij aan het eerste belangrijke feit van zijn leven: zijn huwelijk mei prinses Maria Stuart, dochter van ko ning Jacobus I van Schotland. Wolferd zal toen nauwelijks veertien jaar oud geweest zijn en zag zich hierdoor graaf van Buchan worden, terwijl zijn jeugdig vrouwtje den zoo begeerden Schotschen wolhandel voor de stad Veere verze de crisiswetten, en drong aan op cle mentie. BIJ HARTKWALEN EN ADERVER KALKING, neiging tot bloeding in de hersenen en aanvallen van beroerte, verzekert het natuurlijke „Franz-Josef"- bitterwater een gemakkelijken stoelgang zonder inspanning. Door Medici aanbev. (Ingez, Med.) OVERZICHT VAN DE VEILINGEN IN ZEELAND. De Rijkstuinbouwconsulent voor Zee land schrijft in zijn overzicht van de vei lingen over de afgeloopen week het volgende: De prijzen voor fruit vertoonen wei nig verandering. Over 't geheel zijn de ze echter lager dan 't vorige jaar. Zeer mooie Louise bonne bracht tot 36 cent per kg op. Van deze variëteit wordt reeds veel aangevoerd en in de toe komst zal dit nog belangrijk toenemen doordat het een van de meest aange plante variëteiten is. Deze toenemen de aanplant is er een voorbeeld van, hoe door de betere ziektebestrijding, een peer, die voor enkele jaren hier niet ge teeld kon worden, nu weer naar voren komt en in uitstekende kwaliteit wordt aangevoerd. Deze variëteit leent zich bij uitstek voor dichte beplantingen, omdat ze met weinig takken opgroeit en ook bij ster ken snoei de vruchtbaarheid niet verlo ren gaat. Naast Triumph de Vienne komt veel Beurré Hardy ter veiling, welke laatste bijzonder mooi is dit jaar. De prijs is echter niet hoog. Ook Williams Duches- se wordt reeds aangevoerd. Voor goede kwaliteit is dit te vroeg, doch blijkbaar is door de droogte de tijd van rijpheid vervroegd. Het is een variëteit die vlug last van droogte en zonneschijn heeft, wat zich sterk uit in bladverbranding. De pereprijzen voor de belangrijkste variëteiten waren: Bonne Louise. Elite. Prima 2736 cent per kg. A 23 34 B 18-19 le kw. Extra 19 A 1623 B 13 Beurré Hardy Prima 1517 cent per kg A 1314 B 12—13 lekw. Extra 14 A 12 B 10 C 11—13 Triumph de Vienne. Prima 1618 cent per kg A 15 16 B 13—16 le kw. Extra 1415 A 11—14 B 11—13 C 11—13 Ook de appelen zijn niet duur, waar aan de groote invoer van Amerikaan- sche appelen schuld schijnt te hebben; nog steeds komen er Amerikaansche winesaps in den handel, die de vraag naar het Hollandsche fruit afbreuk doen. Wel wordt bij het publiek steun onder vonden, wanneer het er om gaat het ge bruik van fruit van eigen bodem te be vorderen, maar het kan niet zonder uit werking blijven, wanneer men nog eens extra veel invoert tegen dat eigen ap pels ter markt komen. Reeds een aantal jaren achtereen wordt gezegd, dat met den invoer wel zal moeten ophouden, kerde. De huwelijksplechtigheden von den plaats op het slot Zandenburg. Om het jeugdig echtpaar in staat te stellen naar behooren en volgens den stand der prinses te kunnen leven schonk Heer Hendrik zijn zoon een jaarwedde van 679 pnd. vlaams, waarvan hij voor zich zelf, na aftrek van alle onkosten, nog 't niet te versmaden sommetje van 1152 ponden vlaams per jaar overhield. In 1450 schonk Maria haar gemaal 'n zoon, die naar hertog Karei genaamd werd. Van dit kind weten wij alleen, dat hij te Leuven gestorven is op dertien jarigen leeftijd, om in 1465 gevolgd te worden door zijn koninklijke moeder. Inmiddels was heer Wolferd zeer in aan zien gestegen. Door zijn huwelijk met prinses Maria was hij schoonbroeder geworden van vorsten als Lodewijk XI van Frankrijk, Sigismund van Oostenrijk en Frans van Bretagne, hetgeen hem wel te stade kwam, al bleef het dikwijls bij de eer, wat veel geld vergde boven dien. Zoo zien wij Wolferd bij de inhul diging van David van Bourgondië als bis schop van Utrecht en wat later bij de kroning van den dauphin van Frankrijk, die hem tot ridder sloeg, om in 1468 de zelfde eer te genieten door Karei den Stoute, dien hij in 't beleg van Luik ter zijde gestaan had. Het overlijden van zijn vrouw en zijn eenigen zoon maakte het noodzakelijk, dat Wolferd ten tweede male in het huwelijk trad, ter verzekering van de opvolging. De keuze van zijn vader viel op Charlotte van Bourbon, dochter van den graaf van Montpensier, met wie hij in 1469 in een echt verbonden werd. Het jaar daarna schonk de nieuwe vrouwe omdat hierop teveel verlies geleden wordt; de praktijk leert wel anders, het geen uit de volgende invoercijfers blijkt: Appels. 1933 1934 Gewicht in Waarde Gew. in Waarde 1000 kg X 1000 1000 kg X 1000 Januari 2715 326 1670 188 Febr. 3064 386 2189 210 Maart 3939 499 3041 288 April 3241 348 3037 319 Mei 3541 501 3156 344 Juni 1332 219 3053 286 Juli 818 119 1829 147 Gaat men na wat de Amerikaansche vakbladen hierover schrijven, dan krijgt men niet den indruk, dat het een vol gend jaar anders zal zijn. Men gaat voort op dezelfde wijze, omdat men eenvoudig niet anders kan De totale fruitoogst in Amerika zal slechts 72.000.000 bushels (een bushel is pl.m. 20 kg) bedragen tegen 74.000.000 in 1933. De oogst zal daardoor de klein ste zijn sedert 1931. De streken die de appelen leveren welke in kistverpakking in den handel komen, en waar vandaan wij hier het fruit betrekken, verwachten echter een grooteren oogst dan in 1933. Europa verwacht over 't geheel ge nomen een kleineren appeloogst dein vo rig jaar. In Engeland zou de oogst wat grooter zijn, Duitschland heeft hij veel van de droogte geleden, terwijl Italië, Zwitserland, Oostenrijk en Hongarije middelmatige oogsten voorspellen. Ook Frankrijk en België verwachten geen overvloedige oogsten. De verwachtin gen zijn overal zeer goed geweest, doch de droogte is oorzaak dat de oogst aan de gestelde verwachtingen niet beant woorden zal. Hetzelfde beeld dus als in ons eigen land. Ook wordt algemeen gesproken van veel insectenschade. De wormstekigheid is dezen zomer groot en een nauwkeurig ótnderzoek naar het optreden van de Carpocapsa is noodzakelijk. Door de mooie weersge steldheid zouden er meerdere genera ties zijn geweest. Evenals in Amerika zal men weer met loodarsenaat moeten spuiten en dat niet alleen 10 dagen voor den bloei. Nog steeds komen er mooie Mank's Codlin ter veiling. Vooral wanneer deze variëteit wordt doorgeplukt, dus eerst de grootste eruit en de kleinere nog wat laten hangen, is de periode waarover men deze kan oogsten zeer lang. Van Transparant de Cronsels wordt veel aangevoerd in mooie kwaliteit. De prij zen voor de appels waren: Transparant de Cronsels: Elite. Prima 1421 cent per kg A 13—15 B 10—11 le kw. Extra 1316 A 11—13 B 9—10 C 56 Mank's Codlin. Elite. Prima 1518 A 1517 B 11—14 le kw. Extra 13 A 9 B 7 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 C 5 DE INKRIMPING VAN DEN VARKENSSTAPEL. In totaal 25 pet. minder dan verleden jaar. In Augustus j.l. heeft de Nederland sche Varkenscentrale wederom een var kenstelling gehouden. Helt beste vergelijkingsmateriaal le veren de tellingen van November 1933 en September 1932, aangezien bij de voorjaarstellingen een kleiner aantal varkens bestemd voor huisslachting aan wezig is dan in den zomer en in het na jaar. van der Vere haar gemaal 'n zoon, Lode wijk. De vreugde was van korten duur, want Lodewijk stierf ook zeer jong. Het eenige wat hij van hem weten is dat hij den eersten steen legde voor het tegen woordig stadhuis van Veere, dat om streeks 1473 geschiedde, toen „mijn heere Loys", zooals hij in de stadsreke ning vermeld staat, nog zeer jong was. Gedurende de daaropvolgende jaren zien wij heer ^Volferd als aanvoerder van oorlogsschepen in den krijg tegen Warwick en dan weer als legeraanvoer der onder hertog Karei. Na den dood van zijn vader was Wol ferd onbetwist eigenaar van de uitge strekte goederen van IBorselen van der Vere geworden. De dood van Ka- rel den Stoute en de zorgelijke toe stand te lande bij de opvolging van zijn dochter, Maria den Rijke, zag hem versterkt in zijn bezittingen. Hertogin Maria toch was genoodzaakt door geld gebrek de erfenis van haar vecht- lustigen vader de heerlijkheden Vlis singen, Westkapelle en Domburg en de duinen op Walcheren, die voorwaar delijk door Wolferds vader waren ge kocht, als onversterfelijk leen te ver klaren voor een bedrag van 5000 kro nen, terwijl hij tevens de resteerende twee derden der heerlijkheid Brou wershaven voor ruim 1478 ponden vlaams wist te bemachtigen van de grafelijkheid, en wel als onversterfe lijk leen. Nog was Wolferds ster niet aan haar culminatiepunt gekomen, want hij werd nog stadhouder van Holland, Zee land en Westfriesland, een ambt dat hem niets dan verdriet bezorgde. Van Vergeleken met November 1933 is het totaal aantal varkens gedaald met pl.m. 25 pet., vergeleken met September 1932 met pl.m, 32 pet. Zelfs wanneer men het totaal aantal varkens vergelijkt met dat, aanwezig in Mei 1934, komt men tot 'n vermindering n.l. van pl.m. 10 pet.. De sterkste vermindering heeft plaats ge vonden in de groep „biggen tot 6 we ken". Het aantal biggen is zelfs belang rijk lager dan dat, aanwezig in 1921, hoe wel de varkensstapel als geheel toen kleiner was. Het aantal aanwezige big gen bedraagt pl.m. 68 pet. van dat, aan wezig in November 1933 en pl.m, 55 pet. van dat, aanwezig in September 1932. Uit deze cijfers blijkt, dat de inkrim ping van den varkensstapel zich op be vredigde wijze voltrekt. Dit resultaat is mede bewerkt door het afnemen van 'n aantal biggen. Sedert 22 Mei 1934 zijn door de Nederlandsche Varkenscentrale 140.868 gemerkte en 7300 ongemerkte, in totaal 148.168 biggen afgenomen. Aan gezien uit de tellingscijfers blijkt, dat in de naaste toekomst geen teveel aan varkens aanwezig zal zijn, zal de ver plichting tot het inleveren van gemerkte biggen op 17 September komen te ver vallen, zoodat van dien datum af geen gemerkte biggen meer door de Neder landsche Varkenscentrale zullen worden afgenomen. Met de afneming van ongemerkte big gen zal voorloopig worden doorgegaan. „VERGIFTIGING DER RUBLIEKE OPINIE." Felle critiek op de rede van den heer Gelderman. De Nationale Bond „Landbouw en Maatschappij" (boerenbond in de Noor delijke provincies) heeft zich met een adres tot minister Colijn gewend, naar aanleiding van de rede, die dezer da gen ter algemeene vergadering van het Verbond van Nederlandsche (Werkge vers is gehouden door den Voorzitter van genoemd Verbond, den heer H. P. Gelderman C.M.Zn. „De heer Gelderman betoogde o.m. dat de landbouwsteun een loodenlast legt op onze bevolking. Tegen deze opvatting moeten wij, aldus het adres, ten sterkste protesteeren. De landbou wers ontvangen voor hunne producten een prijs, die gemiddeld ongeveer 80 pet. bedraagt van den prijs van voor den oorlog, terwijl de kosten van het leven staan op 140 pet. van het voor- oorlogsche peil. Uit deze beide cijfers valt de conclusie te trekken, dat de andere groepen der bevolking voor hunne producten en diensten eene be looning moeten ontvangen, die, om nu eens aan de lage kant te blijven, zeker op 175 pet. van het vooroörlogsche niveau mag worden gesteld. Uit deze cijfers blijkt wel zeer duide lijk, dat de toestand precies andersom is als door den heer Gelderman wordt voorgesteld. Door de absolute onvol doendheid van de ten haren behoeve ge nomen maatregelen gaat de landbouwen de bevolking gebukt onder een looden last, doordat zij de andere bevolkings groepen van levensmiddelen moet voor zien tegen een prijs, die ongeveer de helft bedraagt van den prijs, dien deze andere bevolkingsgroepen voor hare producten en diensten ontvangen. Nu kunnen wij het geheel billijken, dat men verschillend denkt over de oplossing der moeilijke problemen van dezen tijd. En ook dat men, mits te goeder trouw, argumenten gebruikt, die niet juist blij ken te zijn. Wat de heer Gelderman hier doet gaat o.i. echter alle perken te buiten. Hij tracht hier eene voorstelling der si tuatie ingang te doen vinden, welke precies het tegengestelde is van de wer toenaf aan is Wolferds leven een aan eenschakeling van teleurstellingen ge weest. De eerste slag was de dood van Charlotte van Bourbon op 14 Maart 1478; zij werd in de kapel van Zan denburg begraven. Niet lang duurde het of Wolferds tweede zoon en op volger overleed. Wel was hij overwinnaar in het be leg van het slot Schagen, doch dan hier dan daar braken de onlusten tusschen de op leven en dood strijdende partij en uit, ten weldra zag Wolferd zich genoodzaakt om veiligheidsredenen van Den Haag naar Rotterdam te trekken met heel zijn hofhouding, waarheen hij ook zijn dochter Anna, die op Zanden burg vertoefde, ontbood. Het ging heer Wolferd niet meer naar den vleeze. Aartshertog Maximiliaan steunde hem niet meer voldoende en koos tot over maat van ramp de zijde der Kabel jauwschen, hetgeen Wblferd dwong zijn ambt neer te leggen. Doch het onge luk volgde hem op de hielen. Laster van zijn vijanden hadden den aartsher tog ervan overtuigd, dat heer Wolferd trouweloos was, zoodat deze zich ge reed maakte hem uit zijn bezittingen te verdrijven. Wolferd wachtte den storm niet af, doch liet het bestuur over aan zijn bastaardbroeder den baljuw van Veere, Paulus van Borselen, en week met zijn drie dochters uit naar Gent. Maximiliaans woede kon door Paulus getemperd worden en het was Wolferd mogelijk terug te keeren naar Veere. De aartshertog die groote belangen had bij het huwelijk van Wolferds oudste dochter, Anna schijnt als prijs van zijn kelijkheid, terwijl een paar simpele cij fers, die hem niet onbekend mochten zijn, hem van die werkelijkheid hadden kunnen 'overtuigen. Naar onze meening staan wij hier voor een der ernstigste verschijnselen :n onzen tijd, n.l. vergif tiging der publieke opinie. En deze ver giftiging der publieke opinie vormt naar onze meening de grootste moeilijkheid waarmede de regeering heeft te kam pen. Door haar wordt politiek onmoge lijk gemaakt wat economisch noodzake lijk is. Het is met het oog hierop, dat wij ons veroorlooven tot U.E. en den minister raad het verzoek te richten, te willen overwegen of van regeeringswege niet meer zou kunnen worden gedaan om tegen deze vergiftiging van de publieke opinie inzake de positie van den land bouw op te komen". Scheuren en stekken van vaste planten, Nu de nachten koeler worden en de grootste hitte van den zomer weer ach ter ons ligt kunnen we overgaan tot het scheuren van overblijvende viooltjes, o, a. viola cornuta. Oude planten worden uit den grond genomen en zoodanig ver deeld dat elk stuk voldoende wortels heeft. Is de grond erg zanderig of be staat deze uit zware klei dan is het wenschelijk hierdoor wat turfmolm te mengen. Overigens planten we ze in onze kleine tuinen weer direct op de plaats waar we ze wenschen. Wanneer we in den voorzomer verzuimden om zwaar wordende rots- en alpenpianten te scheuren kunnen we dit ook nu nog doen. Zorg daarbij vooral voor een goe de grondbewerking en, waar dit noodig is, grondverbetering. Zoo scheuren we ook nu nog Aubrietia, laagblijvende Ve ronica, Sedumsoorten, Thymsoplrten, Saxifraga- of steenbreeksoorten, Phlox subulata, Ph. amoena, Ph. divaricata, Cerastium, Hutchinsia e.a. Wie glas heeft kan ook van deze soorten een aantal in kleine potjes planten en in den bak plaatsen. Ze werden dan in den winter met glas bedekt en kunnen in het voorjaar op de gewenschte plaats worden uitgeplant. Deze in pot ge kweekte plantjes zullen dan direct gaan bloeien, omdat ze van het verplan ten weinig hebben te lijden. In deze maand worden ook tal van vaste plan ten gestekt. Eigenlijk kunnen we vrij wel alle vaste planten, waarvan we kort gedrongen kopscheuten ter lengte van 68 cm kunnen snijden, stekken. Zoo stekken we o.a. Nejeta, Galega, Phlox- soorten, Helianthemum of zonneroosje, Iberis of scheefbloem, Alyssum saxatile, Anthemis, Dianthuis- of Anjersoorten, Astersoorten, Veronica enz. De stek ken worden onder een bladknop afge sneden en stevig in zandige aarde ge plaatst. We zetten de stekken onder glas en schermen en sproeien naar be hoefte om slap worden te voorkomen. We kunnen ze in den vollen grond van den bak plaaxsen maar waar het om slechts weinig plantjes te doen is kan men beter een 7-tal stekken in een ge- raniumpot plaatsen en deze in den bak ingraven. Op dezelfde wijze stekken we nu planten als Calceolaria, Chrysanthe- um frutescens of Margrieten, Gnapha- lium, Gazania splendens e.a. Deze laat ste moeten echter vorstvrij worden overwinterd, wat voor eerstgenoemde planten niet bepaald noodig is. A, G. vriendschap een huwelijk tusschen haar en Filips van Bourgondië, zoon van den Grooten Bastaard, Anthonis, bewerk stelligd te heboen, althans in datzelfde jaar, 1481, we^d het tienjarig jonk vrouwtje ondertrouwd met Filips. Alles scheen dus weer koek en ei, totdat her togin Maria in 1882 stierf en de aarts hertog automatisch voogd en regent werd. De Vlftamsehe gewesten waren zeer gekant tegen Maximiliaan en eisch- ten, dat andere voogden aangesteld zouden worden- Onder anderen wezen zij heer Wolferd aan, die de onherstel bare dwaasheid beging deze dubieuze taak aan te nemen. Ten tweede male moest heer Wolferd' wijken naar Gent, zijn bezittingen in handen van Anna en Filips achterlatend, doch door zijn volhardend verzet trok Maximiliaan zijn stoute schoenen aan, kwam met een macht Veere binnen, liet zich op 9 Juni 1485 als heer huldigen en presenteerde de rekening, die uit het in komen van heer Wolferd betaald worden. Hiermede niet tevreden ging hij over de middelen der stad Eeschikken, evenals over de particuliere bezittingen van Wolferd, doch hoe hij zich gerecht vaardigd heeft is een raadsel. Lang heeft heer Wolferd deze verne dering van zijn roemrijk geslacht niet overleefd. Aangegrepen door een kwij nende ziekte stierf hij op 29 April 1487 te Gent. Zijn lichaam werd overgebracht naar Veere en in de kapel van Zanden burg bijgezet.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6