DE VREEMDELING VAN SILVERDALE HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcl KRONIEK van den DAG. RECHTSZAKEN. (EES ONBs TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBÜRGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT VAN ZATERDAG 15 SEPTEMBER 1934. No. 218. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. jond laren van een to. J. lidd. BBfïc- per voor K.M. land, F 14, iaan- rdagi prijs rfcfc^g ingen 'rouw 278, ito te dern., Ver- ƒ5. ouw", 8. 8 u, K.M. it per iraat- Iburg. ïkaan. :pt. n. Dinsd. rkt en loom, 688. een er St.- Pull- sd. om [ieuwe 418. Boet De staking in de Amerikaan- sche textiel-industrie 't Gaat al weer om de erken ning van de nationale vak- vereenigingen, Verwach tingen, die niet beantwoord zijn, Maar Roosevelt heelt nog een meerderheid achter zich. De lustelooze houding, die de New- Yorksche beurs den laatsten tijd aan den dag legt, kan geen verwondering baren. Er zijn factoren te over, om die houding te motiveeren. Daar is op de eerste plaats het groote arbeidsconflict in de textielindustrie. De beteekenis hiervan gaat nog uit boven de belan gen, die direct er bij zijn betrokken, hoe groot deze op zichzelf ook mogen zijn. Ofschoon de ramingen van het aantal stakers zeer uiteenloopen, al naar ge lang van den kant, waarvan zij afkom stig zijn, mag men aannemen, dat meer dan een half millioen arbeiders het werk hebben neergelegd. Hierbij komen dan nog de vele tienduizenden uit aan verwante bedrijven, die noodgedwongen eveneens moesten worden stopgezet. Wat den strijd echter zoo belangrijk maakt, is het principe, waarom het hier bij gaat, n.l. de erkenning van de natio nale vakvereenigingen door de werk gevers in de textielindustrie. Dit punt vormt gelijk we eerder al eens hebben uiteengezet, den kern van vrijwel alle arbeidsconflicten, die gedurende het be wind van president Roosevelt naar bui ten zijn gekomen. De verhouding tus- schen werkgevers en werknemers staat in Amerika op een geheel andere basis dan in de meeste Europeesche landen. Vakvereenigingen, die de arbeiders uit een bepaalde tak van industrie in het geheele land omvatten, bestaan welis waar, maar in de meeste gevallen wor den zij niet erkend door de ondernemin gen, die over loon- en arbeidsvoorwaar den slechts wenschen te onderhandelen met de vakvereeniging voor hun afzon derlijk bedrijf. Dat deze kwestie, die natuurlijk reeds langen tijd hangende was, juist in het laatste jaar nu in deze, dan weer in die bedrijfstak acuut is geworden, is een gevolg van het feit, dat de arbeiders in de Nira-bepalingen, betrekking hebben de op de arbeidsverhoudingen, een be vestiging hebben gezien van de door hen geëischte erkenning van de nationa le vakvereenigingen. In de practijk blij ken de desbetreffende bepalingen ech ter voor tweeërlei uitlegging vatbaar te zijn. Vandaar de poging der arbeiders, om met het wapen van een werkstaking datgene te verkrijgen, wat hun naar hun meening in het vooruitzicht was gesteld. Zoolang dit punt niet definitief geregeld is, zal de diepere oorzaak van de sociale onrust in de Ver, Staten blijven voort bestaan en zal deze nu hier, dan daar naar buiten treden. De uitslag van de text:elstaking zal, naar men mag aan nemen, van grooten invloed zijn op de verhoudingen in andere bedrijfstakken. Naast den eisch tot erkenning van de vakvereenigingen staan de eischen met betrekking tot loonen en arbeidstijd- Ook in dit opzicht heeft het herstel-pro gramma van pres dent Roosevelt ver wachtingen opgewekt, waaraan het niet heeft kunnen beantwoorden. Volgens de regeering was een economische opleving door een verhooging van de grondstof- fenprijzen te verwachten, die dan ook door vermindering van de goudwaarde van den dollar en door andere regee- ringsmaatregele(n zooveel mogelijk is bevorderd. De gelijktijdige verhooging van de loonen heeft echter geen gelijken tred gehouden met de snelle stijging der kosten van het levensonderhoud. Tege- door H. BINDLOSS. 34). et gesprek tusschen Witham en ane kwam vanzelf op het verbouwen van graan fokken van paarden, voor et e mannen belangwekkende onder werpen, waarover ze een poosje geani- meer even doorpraten. Daarna, toen zijn gas a naar zijn kamer gegaan was, bleef Dane in zim t j kachel al rookend nol „Q nog wat na-soezen. Maar na een minuut 0f vijf ging hij plotseling rechtop zrtten en klopte zijn pijp uit. „We hebben verlangd naar een man met een goeien kop en cen flinkc dosis durf zeide hij, „en als je het mij vraagt, hebben we er nu een gekregen, die ons allemaal niet bepaald zoetjes en zachtjes wakker zal schudden." Op dat zelfde oogenblik stond Colo nel Barrington in de groote ontvangka mer van Silverdale Grange met zijn zuster en nichtje nog wat na te praten. „Hij heeft die kaart weggegooid, ter wijl hij op zijn vingers kon natellen, wie het aas had en toen durfde hij nog beweren, dat het een vergissing was' zeide hij, rood van verontwaar diging. r lijkertijd zijn de ondernemingen zwaar belast door de in de Nira-codes vervat te voorschriften met betrekking tot loo nen en werktijden. De conjunctuurople ving, welke hen in staat had moeten stellen de hoogere productiekosten te dragen, is slechts van tijdelijken aard gebleken, en heeft ook niet den ver wachten omvang bereikt, ondanks de pogingen der regeering, om door haar uitgavenpolitiek den economischen toe stand te stimuleeren. Zoo is men in Amerika in een impasse geraakt; de eenige weg, om hieruit te komen, zou wellicht moeten gaan ir de richting van een algeheele herziening van het her stelprogramma, waarbij wel in de eerste plaats zou moeten worden gestreefd naar een verlaging der kosten, waaronder de industrie gebukt gaat. Maar dat is weer makkelijker gezegd dan gedaan. Men bevindt zich op een weg, waar een een voudig omkeeren niet mogelijk lijkt, zonder dat groote ongelukken worden veroorzaakt- Het ingrijpen in het econo mische proces heeft consequenties meegebracht, die thans niet zonder meer ongedaan kunnen worden gemaakt. Bo vendien zal Roosevelt te minder voelen voor een terugkeer naar de oude syste men, nu deze week is. gebleken, dat hij nog altijd een meerderheid van het Amerikaansche volk achter zich heeft. Er hebben n.l. verkiezingen plaats gevonden in den staat Maine, welke zulks vrij duidelijk aantoonden. In de zen staat worden de verkiezingen een poosje eerder dan in de andere sta ten gehouden, en ze worden beschouwd als een vrijl betrouwbaren maatstaf voor de stemming in het geheele land. Jarenlang gold Maine als een onneem baar bolwerk der republikeinen, maar in den herfst van 1932 is het overstag gegaan en heeft het voor Roosevelt en de democraten gestemd. Een poosje later volgde heel Amerika. Hoewel Maine veel te lijden heeft van de tex tielstaking, heeft de staat bij de Maan dag gehouden verkiezingen toch weer 'n democratische meerderheid opgeleverd. Op grond van wat de ervaring leerde, moet men dus aannemen, dat er in het geheele land nog een deugdelijke meerderheid voor Roosevelt bestaat. En dat zal dan een aanmoediging voor- hem zijn, om op den eenmaal ingesla gen weg van experimenteeren voort te gaan. Alleen kan de uitslag van de textielstakng te dezen aanzien nog ver rassingen brengen. Als ze door de ar beiders geheel en al werd verloren, zou dat een nederlaag voor het Nirapro- gram beteekenen en zonder twijfel de positie van den president verzwakken. Met groote belangstelling ziet men daarom den uitslag tegemoet. Maar dat kan nog wel een poosje duren. WINTERHULP TE ENSCHEDE. De burgemeester van Enschede, de heer Bückert heeft Donderdagavond in de trouwzaal van het Stadhuis een ver gadering bijeéngereipen, om maatrege len te treffen voor den komenden win ter. Het plan bestaat, een bedrag aan geld in te zamelen en in overleg met den middenstand een regeling te treffen om aan hen, die daarvoor in aanmerking komen, goedkooper te verkoopen. klei ne bedragen in termijnen te laten beta len of zoo noodig, gratis te leveren. Prijsverhooging door verwer king van „Ersatz" in Duitsch- land. België handhaaft den gouden standaard. Uit breiding der bedrijvigheid bij Philips. Vaste stemming voor Unilever. De Europeesche beurzen hebben zich in het algemeen bij de gedrukte stem ming in Wallstreet aangesloten. De ten- denz op de Berlijnsche beurs wordt in de officiëele beursberichten weliswaar nog altijd als „vast" bestempeld, maar de koersbeweging is hiermede vaak niet in overeenstemming. Bovendien heeft de geringe omvang van zaken de betee kenis van de Berlijnsche beurs als baro meter van het bedrijfsleven sterk ver minderd. In werkelijkheid worden de moeilijkheden, waaririede de DuitscKe industrie ten aanzien van haar grond stofvoorziening te kampen heeft, hoe langer hoe grooter. Het gebruik van „Ersatz"-grondstoffen neemt noodge dwongen voortdurend toe, vooral in de textielindustrie, waar kunstzijde en kunstwol een steeds grootere rol gaan spelen. Dit geschiedt dan echter vaak ten koste van de kwaliteit van het fa brikaat, wat vooral op den afzet naar het buitenland een nadeelige uitwerking moet hebben. Bovendien leidt het ge brek aan grondstoffen tot een verdere verhooging van productiekosten, zoowel door de beperking van den werktijd ais door de stijging der grondstoffenprijzen. Blijkens een mededeeling van den Nederlandschen Consul te Essen zijn in de textielindustrie in Rijnland en Westfalen de grondstoffen gemiddeld reeds 12 pet. in prijs gestegen, terwijl prijsverhoogingen van 30 pet. tot 35 pet. geen uitzondering vormen. Voor materaal uit „Ersatz"-grondstoffen wordt 10 pet. tot 20 pet. meer ge vraagd dan de origineele kwaliteit tot dusver kostte. In de meeste gevallen moet van nieuwe machines gebruik worden gemaakt. In de textielindustrie verwacht men een nog verdere verkor ting van de werkweek dan de thans geldende 36 uur. In de andere bedrijfs takken is het gebrek aan grondstoffen weliswaar nog niet zoo nijpend, maar ook hier zal, naarmate de voorraden uitgeput raken, het gebruik van Er- satz-artikelen moeten toenemen en de werktijd moeten worden ingekrompen. Het is te begrijpen dat er onder deze omstandigheden geen sprake is van eenige kooplust voor Duitsche obliga- tiën, zelfs niet op de Amsterdamsche beurs, hoewel het overmaken van ten minste 414 pet. rente voorloopig althans door de nieuwe transferregeling vrijwel is verzekerd. Fransche obligatiën liggen in den jongsten tijd zwak in de markt. Een aanhoudende en zelfs in omvang toe nemende agitatie voor waardevermin dering der valuta geeft een onbehaag lijk gevoel, al heeft de Fransche regee ring er tot dusverre krachtig weer stand aan geboden en al zijn er geen aanwijzingen, dat zij het „goudblok' d.i. de groep van landen, die den gou den standaard hebben gehandhaafd, ontrouw zal worden. Belgische obliga tiën waren vast gestemd, dank zij de categorische verklaring van den gou verneur der Nationale Bank, dat Bel gië er niet aan denkt, den gouden standaard op te geven, en dat de jong ste maatregelen der regeering op het gebied van het bank- en het credietwe- zen geen inflatie met zich brengen. Voor binnenlandsche beleggings waarden was de stemming goed prijs houdend, wat van groote beteekenis is voor de kans op het welslagen van de nieuwe Indische conversieleening. De aandacht trok een scherpe koers stijging van de 6 pet. dollarleening dei- gemeente Rotterdam. Naar men weet, heeft de gemeenteraad besloten, in de kwestie der goudclausule tegen de Ver. voor den effectenhaudel te procedee- ren. Men hoopt echter, dat Ged, Sta ten dit besluit niet zullen goedkeuren, waardoor de kans op betaling van ren te en aflossing op basis van de oude goudwaarde van den dollar aanmerke lijk grooter zal worden. In afwachting van de beslissing van Ged. Staten is de behandeling van de zaak voor de rechtbank uitgesteld tot 1 October a.s. Op de aandeelenmarkt bleef de han del binnen beperkte grenzen, maar toch kon hier en daar een aanmerke lijke koersstijging intreden. De meeste belangstelling ging uit naar industriëele fondsen, van welke Philips' gunstig werden beïnvloed door berichten om trent een toeneming der bedrijvigheid van het concern, zoowel hier te lande als in de buitenlandsche fabrieken. De dezer dagen geplubiceerde cijfers van den uitvoer van radio-artikelen vor men een bevestiging van deze berich ten. In Augustus heeft de waarde van dezen export f 4.20 millioen bedragen, wat een hooger cijfer is dan in eenige voorafgaande maand van dit jaar en waardoor de uitvoer in Augustus van het vorige jaar met bijna f 2 millioen werd overtroffen. Dank zij dit gunstige Augustuscijfer is de achterstand, die in het tot dusverre verstreken gedeelte van 1934 ten opzichte van het vorige jaar bestond, thans nagenoeg geheel ingehaald. Hiertegenover is de uitvoer van gloeilampen nog wel iets verder te- ruggeloopen, maar men mag aannemen dat dit voor een deel het gevolg is van een uitbreiding der fabricage van Phi lips in de landen, waar hooge invoer rechten den import belemmeren. Aandeelen A,ku brokkelden daaren tegen in koers af, hoewel de vermin' dering van den uitvoer van kunstzijde garens in Juli weer heeft plaats ge maakt voor een toeneming van den export in Augustus. De gemiddelde prijs per kg uitgevoerde kunstzijde toont voor het eerst sinds verscheiden maanden weer een lichte teruggang aan, die echter aan toevallige omstan digheden kan zijn toe te schrijven, b. v. aan een naar verhouding grooteren export van goedkoope kwaliteiten. De gemiddelde prijs van de afgeloopen maand ad f 2,08 blijft nog altijd ca 10 cent boven den gemiddelden prijs voor het geheele jaar 1933. .Aandeelen van Unilever konden ver er in koers verbeteren, waarbij ge ruchten liepen over een meer tegemoet komende houd ng van de Duitsche au- lori'eiten met betrekk'ng tot het bedrijf In Duitschland, terwijl ook de aankon dig ng van onveranderde interimdivi denden door met het Unileverconcern gelieerde Engelsche levensmiddelenmij- en een goeden indruk maakte. Konink lijke zijn we'nig in koers veranderd, 'n Bericht over plannen der Amerikaansche regeering om door een grondige hervor ming der bestaande voorschriften de con- Srole op de nctroleum'ndustrie te ver- «cherpen trok intusschen wel de aan dacht. (Ingez. Med.) (Ingez. Med,), In de cultuurafdeeling is weinig om gegaan Voor rubberaandeelen bleef de grondstemming vrij gunstig. Eenige be langstelling bestond voor de introductie ter beurze van certificaten voor depot' van aandeelen :n rubbermijen, waar door degenen, die zich in rubberaandee len wenschen te interesseeren, in staat worden gesteld, hun risico over een aan tal ondernemingen te verdeelen. Ta- baksaandeelen waren aanvankelijk nog in reactie, waarop echter eenig herstel volgde Hieronder volgt een overzicht van het Koersverloop: Philips 217% 21534219%218%. Unilever 70%76%75%. Calvé Delft eert. 45%48%. Ford 201%—198%—200. Kon. Petrol. 154%151152, H.V.A. 169%—168—170. Amsterd. Rubber 101%100%. Dell Bat. Rubber 7775%77. Deli Bat. Tabak 150156155- Senembah 133131%136. Met een eigenaardigen glimlach wend de Miss Barrington zich tot haar nicht je. „En wat is jouw opinie, Maud?" Met een minachtend gebaar trok liet meisje even haar blanke schouders op. „Vraagt u me dat nog na zoo iets! En daarbij, tijdens ons gesprek aan ta fel, heeft hij me tweemaal voorgelogen terwijl 't absoluut niet noodig was!'" Miss Barrington keek nadenkend voor zich. „En toch geloof ik niet, dat hij goed kan whisten ik heb op hem gelet." „Terwijl hij het spelen als een soort van beroep uitgeoefend heeft?" vroeg het meisje. De oude vrouw schudde het hoofd. „Dat hebben ze ons verteld", zeide ze. ,.,Kind, neem een raad van me aan en geef hem tijd. Ik heb heel wat menschen ontmoet mannen en vrouwen van allerlei soort en ik durf je verzeke ren, dat die man een goed karakter heeft." „Héb je wel eens "t spreekwoord van den vos en zijn haren gehoord?" vroeg de Colonel met een sarcastischen glim lach. Maar de kleine vrouw met het zilver witte haar lachte niet. Ze keek haar broer een paar seconden rustig aan, toen zeide ze alleen: „Wie van u zonder zonden is'M PIOOFDSTUK IX. Wapenstilstand. 't Was een gure winterdag, toen Wit ham, tegen 't vallen van den avond, op zijn thuis-rit van het station, de groote boerderij in zicht kreeg. Eenzaam en verlaten, als een grauwe plek afstekend tegen de besneeuwde helling van een vrij hoogen heuvel, lag het complex van gebouwen voor hem, maar toch zag Witham het het eerste oogenblik nauwe lijks. Afgetrokken staarde hij in de ver te, waar de kronkelende grijze veeg van het gebaande pad zich in de oneindig heid van wit verloor. Vier maanden was hij nu al in Silverdale, vier maanden, die hun stempel op hem gedrukt had den. In 't begin had hij met zijn voortdu- renden angst voor ontdekking te kam pen gehad en toen deze begon te ver minderen, doordat ze hem van het eer ste oogenblik af, zonder eenigen twij fel als Lance Courthorne geaccepteerd hadden, was het weer de slechte naam, waaronder zijn dubbelganger bekend stond, welke hem aan alle kanten rem de. De achterdocht van den Colonel, de gereserveerdheid van Maud Barrington, de strakke houding van het grootste deel van zijn buren, alles kwam daaruit voort; geen wonder, dat er tijden wa ren waarop Witham het in Silverdale niet uit te houden vond. Zijn koppigheid kwam hem nu goed te stade en daarbij had hij de hulp van Miss Barrington zijn voorvechtster van het eerste oogen^ blik af, Dane en een paar van de oude re kolonisten. Moeilijker zou het voor hem geweest zijn, als hij op den eersten avond niet dadelijk getoond had, dat zijn inzichten de moeite van aanhooren waard waren en als iets in zijn kalmte en beslistheid niet elke onhebbelijkheid onmogelijk gemaakt had. Hij Had "ge merkt, dat hij op Silverdale noodig was en op dit weten baseerde hij zijn hou ding, maar ten slotte had hij niet ge noeg aan zijn eigen overtuiging, hij wenschte ook erkenning en waardee ring van den anderen kant. Eén ding stond echter vast, voor het oogenblik moest hij dé rol van Cour thorne volhouden. Van een materieel standpunt had hij daartegen slechts kleine bezwaren, het bezit van de hoe ve was ten slotte een geringe vergoe ding voor 't vele, dat hij door Cour thorne verloren had; jammer genoeg was het geval ook in dit opzicht gecom pliceerd, doordat hij, mét 't aanvaarden van Courthorne's erfenis Maud Barring ton een deel van haar bezit afgenomen had. Wel prikkelde ze hem voortdu- j rend door haar vijandige houding, maar toch waren haar. schoonheid en haar flink, open karakter niet zonder uitwer king gebleven en de gedachte, hoe zij over den onzuiveren toestand oordeelen zou, wanneer ze dezen te weten mocht komen, drukte Witham dag en nacht. Daarom nam hij zich voor, voor er iets mocht gebeuren, moest hij haar bewij- Arrond. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van gisteren, Vrijdag werden de volgende zaken behandeld: P. S., 34 j., werkman, Waarde, werd ten laste gelegd dat hij in December '32 te Hansweert een tweeloopsschietge weer, toebehoorende aan M. Nieuwen- huize, heeft weggenomen. Eisch f 25 of 10 dagen hechtenis. M. M. van der V,, echtgenoote van C. J. R., 35 j., zonder beroep, Vlissin- gen, was op 27 Juni 1.1. door den kan tonrechter te Middelburg vrijgesproken ter zake van de haar ten laste gelegde overtreding van het uniformverbod (embleem van den Nederl. Arbei derssportbond). De ambtenaar van het O.M. was in hooger beroep gekomen. Eisch bevestiging van het vrijspre kend vonnis. De verdediger, mr. Th. J. Eskes sloot zich gaarne hierbij aan, doch hoopte, dat de zaak bij eventueele vrij spraak in cassatie zal worden gebracht, teneinde een beslissing in hoogste in stantie te kunnen krijgen. F. A., 21 j., koopman, Middelburg, was op 13 Juni 1,1. door den kanton rechter te Middelburg veroordeeld tot f 5 of 5 dagen hechtenis terzake van het uitstallen van koopwaren op een voertuig, te Biggekerke op 10 Mei j.l. De verdachte was in hooger beroep ge komen. Eisch bvestiging van het vonnis van den kantonrechter. S L. K., 36 jlandbouwersknecht te Souburg, was op 16 Mei 1.1. door den Kantonrechter te Middelburg veroor- dee d tot f 15 of 10 dagen hechtenis, wegens verboden vervoer van aardap pelen te VT'fSsingen op 13 October 1934. De verdachte cn de Ambtenaar van het zen wie hij was, en hij moest haar ei gendom, dat onder het beheer van haar oom langzamerhand achteruitgegaan was, weer rendeerend maken. Tegen den tijd, dat hem dat gelukt zou zijn, was de moord op marechaussé Shan non allicht vergeten en kon hij onge merkt weer in zijn vroeger bestaan te- rugkeeren. Op dat oogenblik begon het feit, dat de hoeve nog op slechts korten afstand voor hem uit lag, tot hem door te drin gen; twijfelend keek hij van de plek, waar hij wist, dat het pad zich in twee ën splitste, naar de dreigende lucht. In 't Noorden had zich een grauwe sluier over de prairie uitgebreid, 't was of de loodkleurige wolken daar nog lager over de doffe witte sneeuwoppervlakte hingen, telkens stoven er wolken van fijne sneeuw, opgezweept door den gie renden wind, in wilde jacht langs hem heen. 't Was duidelijk, dat er sneeuw op handen was en Silverdale lag nog op een afstand van meer dan twee mij len; maar Witham had met den eigenaar van de boerderij zaken te doen en 't zou niet de eerste keer zijn, dat hij een sneeuwstorm zou moeten trotseeren. Daarom nam hij bij de splitsing het pad, dat naar de hoeve leidde en schudde aanmoedigend de teugels. Hij had geen oogenblik te verliezen, de wind begon al op te steken, toen hij uit zijn slede stapte en de woonkamer in het houten hoofdgebouw binnenging. [Wo*".V vervolgd 1

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5