222* GOESCHE COURANT^ LA. komt A I BINNENLAND. ZEELAND. RECHTSZAKEN. WEER EN WIND. Hij maakt Schoon Schip Lie. NUMMER 217. TWEE BLADEN. VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. MIBBELMR8- VLSSSiHGEN. WALCHEREN. 1U!B-BEVELARD. R00RD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSS R-VLAANBERER W.B. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. ibruikt. Jn ver- heelen |en be- >lof£ing lie bij- ladden Uit itparen |verblijf 2r hun ont- |e vele Den de fn spe en aan naar jig van Dorwe- geering iel dat Ik zou- et aan- ltparen heeft 'ezand- en erstdag 1.25 17.28 17.45 18.10 |5.45 19.10 5.10 19.35 16.25 19.46 17.28 18,10 18,30 19.40 19,40 20.— 21.10 17,40 18.25 19,30 19.05 en tram. 20.03 20-25 20,55 21.40 en tram. |8.50 ?.20 19.25 9,35 |9.43 J.47 20.45 21.15 21.20 21.30 21.58 15.06 19.47 I4.I3 19.43 5,10 19.55 5,20 20.05 5,20 20.05 5,50 20.35 :omen bij per jaar \ze Hjnen. aelde te MiDDELBURGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon s Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by het Bureau voor Pnbliciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1— regels 2.10, elke r. m. 30 ct. RsbrieL- Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regale a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. mmi „Brieven" of „Bevragen bureau dezer con- rant" 10 ct. extra Bewjjsnommera 5 cent DE OPENING VAN DE STATEN-GENERAAL. Naar uit de St.crt. blijkt zal ook dit jaar de opening der Staten-Generaal op Dinsdag a.s, met het gebruikelijke cere monieel plaats vinden. H.M. de Koningin zal te één uur met den volgenden stoet van het Koninklijk Paleis afrijden; a. een Commando Cavalerie tot ope ning van den stoet; b. een Rijknecht-majoor en twee rij knechts te paard; c. de Kamerheer-Ceremoniemeester, gezéten in een rijtuig, met twee paarden bespannen, gaande één lakei naast elk portier; d. acht Kamerheeren, gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden bespan nen, gaande één lakei naast elk portier; de Grootofficieren, volgens rang van benoeming gezeten in twee rijtuigen, elk met twee paarden bespannen, gaan de twee lakeien naast elk portier; f. de Grootmeesteres en de dienst doende Dame du Palais, gezeten in een rijtuig, met twee paarden bespannen, gaande twee lakeien naast elk portier; g. de Opperceremoniemeester, geze ten in een rijtuig, met twee paarden be spannen, gaande twee lakeien naast elk portier; h. Hare Majesteit de Koningin, verge zeld van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana der Nederlanden, geze ten in een Staatsiekoets, met acht paar den bespannen, gaande één koetsier naast elk paard en vier lakeien aan elke zijde van de koets. De chef van net Militaire Huis en de gouverneur der Koninklijke Residentie, te paard, rijden respectievelijk ter rech ter- en ter linkerzijde van de Staatsie koets, een weinig achter het portier. De oificieren der landmacht van het Militaire Huis, te paard, rijden achter de Staatsiekoets, twee aan twee, naar ouderdom van rang, de oudsten voor. i. een Commando cavalerie tot sluiting van den stoet. Tijdens de voorlezing der Troonrede zal Prinses Juliana aan de linkerhand van de Koningin zitten. De „Standaard" deelt nog mede, dat Dinsdag op het Binnenhof te Den Haag een eere-wacht van 150 leden van de Oranje-Garde zal worden gevormd, af komstig uit verschillende deelen van het land. (De Oranje-Garde is de het vorig jaar gestichte Christelijke Oranje-Jeugdbewe ging') GEEN PRIJSREGELING VAN BENZINE Bij informatie op de plaatsen, waar men op de hoogte zou moeten zijn van voornemens als in het bericht van het Hbld. gisteravond door ons overgeno men, bedoeld (een regeling om den ver koop van benzine aan vaste prijzen te binden, die overal gelijk zijn), is de N. R. C. gebleken, dat men van niets weet. Ook groote belanghebbenden hebben er niets van vernomen. Onder deze om standigheden lijkt voorbehoud geraden. DE VLIEGDIENST OP INDIE, Regelmatig als de klok. De zomerdienst op de Indië-route der K. L. M. is thans geëindigd. Het reisschema was dezen zomer zoodanig dat de Indië-vliegtuigen Donderdagmor gen uit Amsterdam vertrokken en pre cies een week later om 12 uur te Ba tavia aankwamen. De vliegtuigen op de thuisreis ver lieten Woensdag om 11 uur Batavia en kwamen de volgende week Woensdag op Schiphol aan, vaak nog vroeg ge noeg om de aansluiting naar Londen en Parijs te halen. Deze zomerdienst met 7J4 dag vlieg- tijd is met honderd procent regelmatig heid ui gevoerd Geen enkel vliegtuig is oyer ti,d aangekomen. Toen dit dreig de te geschieden op de vlucht van Ge zagvoerder Te Roller, die 22 Augustus uit Batavia vertrok en door bijzonder zwaar weer te Rangoon werd opge houden, heeft hij, dank zij een buiten gewone prestatie dezen achterstand weten in te halen. Den afstand DajskAmsterdam van 6440 km (de totale afstand Amsterdam Batavia via Boedapest bedraagt: 13.883 km) heeft hij in twee dagen af gelegd. De passagiers, die precies op tijd te Amsterdam uitstapten, konden tot hun verwondering zeggen: „Gisterenoch tend was ik midden in Perzië. Vanmor gen stond ik nog in Afrika."" Zelf de bemanning was verbaasd over haar eigen vlugge reis. Met haar zomerdienst Amsterdam Batava in 714 dag, met 100 pet. regel matigheid uitgevoerd, staat de K.L.M. thans aan de spits van alle transconti nentale diensten op langen afstand. BELASTINGVERDRAG MET BELGIë. Bij de Tweede Kamer is ingediend 'n wetsontwerp tot goedkeuring van het op 20 Febr. 1933 tusschen Nederland en België ontworpen verdrag, dat beoogt om dubbelen belastingdruk zooveel mo gelijk te voorkomen. Prinses Juliana heeft aan den pen ningmeester van het huldigingscomité, een bijdrage gezonden voor het hulde blijk, dat den heer Edo Bergsma zal worden aangeboden ter gelegenheid van zijn 50-jarig voorzitterschap van den A, N. W. B. Toeristenbond voor Nederland. De Minis Ier van Financiën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen: wegens over vorige Jaren te weinig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetens- geld) bij: den ontvanger der directe be lastingen, enz. te Axel f 5.32, f 5.22, f 3.30, te Hulst f 13.60; Middel burg f 68.39; Sas van Gent f 15.12, f 4.75, f 13.35, f 18.60, f 6.46, f 9 60, f 9.05, f 9,05, f 5.82, f 5.82, f 12.28, f 4.86, f 9.69, f 3.90, f 2.86; Ternen- zen f 23.14, f 9.42. Mode-show Wiener. (Van een bijzondere medewerkster.) Een prachtige zomerdag en warm. Niet direct een aanmoediging om de na- jaars- en wintermodellen te bezichtigen. Maar als we gezellig in het keurige zaal tje zitten met een lekker kopje thee en diverse versnaperingen (een tantalus- kwelling voor de slankelijn-dames) en de radio speelt oude Wiener Walzer, dan gevoelt men zich toch best op z'n ge mak. De mannequins vangen aan bij het be gin van den dag: dus kimono's. Wat kun nen de dames er tegenwoordig voor wei nig geld keurig uitzien. Dan volgen de huisjaponnen: erg netjes, maar niet veel nieuws. Het moet trouwens moeilijk zijn om een lastig publiek altijd maar weer tevreden te stellen. We zien hierna ver schillende regenmantels, die alle, op de kleur na, vrijwel gelijk zijn. Er is nu een maal een standaardmodel, waarvan men niet gemakkelijk afwijkt. In de middagjoponnen blijkt meer ver scheidenheid. Vooral het japonnetje van fluweel-zijde met tuniek en op zij split ten, mitsgaders één in zwart met hel- roode garneering zijn buitengewoon aar dig. De mantels, die hierop volgen, laten niet veel nieuws zien: geheel recht met groote of kleine kragen. De mannequins vertoonen vervolgens enkele zeer elegante namiddagjaponnen, direct gevolgd door een fraaie collectie bontmantels. Zeer vlot stond die moder ne drie-kwart mantel (mol) met platten kraag: een aardig geheel met de bijpas sende japon en hoed, We moeten even opmerken, dat de hoeden, die gedragen werden alle buitengewoon keurig wa ren en zeer juist uitgezocht bij de ver schillende costumes. Werkelijk smaak vol en modern. Tot slot nog enkele avondtoiletten. Het is opvallend, dat ze over 't alge meen meer en meer alles bedekken. Het décolleté hoog en de rok lang. Velen zelfs met een sleepje. Of het opgang zal nemen, is de vraag. De traditioneele bruid, finish van alle mode-shows, bleef ditmaal achterwege. DE BOGARDZAAL WEER IN GEBRUIK GENOMEN. Het gebouw, Bogardstraat D 53, ge woonlijk genoemd „de Bogardzaal" heeft al vele jaren lang onderdak verleend aan verschillende vereenigingen, welke daar hun samenkomsten houden, terwijl velen het voor vergaderingen gebruiken. Maar het was bouwvallig geworden en wel zooo erg, dat er zelfs gesproken werd van het maar te verkoopen. Geld om te herstellen was er niet en zou de exploitatie in de toekomst nog mogelijk zijn? Toen is er overleg gepleegd met de vaste gebruikers, die zich bereid ver klaarden een hoogere huur te betalen. 1 Voor het noodige herstel werd een ba- Mannen van het woord hebben wij te over, mannen van de daad te wei nig. zaar gehouden, die zooveel succes had, dat het werk ondernomen kon worden. In dezen zomer zijn de noodige repara ties uitgevoerd, de gioote zaal en de voorkamer met het sprekerskamertje zijn hersteld geverfd en behangen. Er is een andere verlichting gekomen- Dit ge schiedde alles onder leiding van den heer J. H. Klarenbeek. En: „het werk roemt den meester", het ziet er kleurig en keurig uit. Gisteravond, in de gewone samen komst van de Evangelisatie, is de zaal weder in gebruik genomen. De voorzit ter van de commissie voor de Bogard zaal, ds. Van Empei, heeft daarbij ge sproken. Hij dankte alien, die het de commissie mogelijk gemaakt hebben dit werk uit te voeren en hen, die het tot stand brachten, en hoopte, dat de zaal in de toekomst veel gebruikt worden zal, zoodat de commissie de vele wen- schen, welke zij voor de inrichting daar van nog heeft, in vervulling kan doen gaan. De heer Petermeyer dankte na mens de vereenigingen, die van de Bo gardzaal gebruik maken, de commissie voor haar goede zorg en wenschte haar geluk met wat zij bereikt heeft. Er was veel belangstelling. In de 27ste alg. vergadering van de Ned. Vereen, voor Armenzorg en Wel dadigheid, te Apeldoorn gehouden, is de heer W. Berdenis van Berlekom, voorzitter van het bestuur der Gods huizen alhier, gekozen tot lid van het hoofdbestuur (vacature mr. F. B. Evers). Bij Kon. besluit is benoemd tot nota ris teZierikzeeJ, J. van den Ende, candidaat-notaris te Middelburg. (Reeds gemeld in een deel der oplaag van ons vorig nummer). Het 70.000ste bad in dit seizoen zal vermoedelijk binnen enkele dagen in het zwembad alhier worden genomen. ONTZETTEND ONGELUK OP HET S,TRAND TE DOMBURG Vierjarig meisje onder het zand bedolven. DOMBURG. Donderdagmiddag speel den de kinderen v. d. H. onder toezicht van de kinderjuffrouw op het Wester- strand alhier. Ze hadden een kuil ge maakt en op een gegeven oogenblik sprong een vierjarig meisje daar in.'\ Door afschuiving van de wanden werd de kleine onmiddellijk onder het zand bedolven. Hoewel dadelijk hulp aan wezig was en het kind vrij spoedig was uitgegraven, gaf het toch geen teeke nen van leven meer. De juffrouw was radeloos van verdriet. Toen een tijdje later dr. Vaandrager op de plaats van het ongeluk verscheen, mocht hulp niet meer baten. Eenige uren later kwam mevr. v. d H. van een korte reis terug, om bet vreeselijke bericht te vernemen. Ze had met haar kinderen den zomer in Domburg doorgebracht, maar haar irnanj, die bert 'Verantwoordelijke bei-( trekking in Barcelona (Spanje) bekleedt, had niet uit zijn werk gekund. Me vrouw had haar terugkeer naar Spanje nog wat uitgesteld omdat het meisje dat nu zoo noodlottig om het leven kwam, het verlangen had te kennen gegeven haar vijfden verjaardag over enkele dagen in Domburg te vieren. Tragisch.... BORSSELE. Donderdag vergaderde de afdeeüng „Borssele" der vereeniging „Volksonderwijs"- Tot afgevaardigde naar de te houden algemeene vergade ring op 3 November a.s. te Utrecht, be noemde men den heer H, de Priester en tot diens plaatsvervanger den heer J. de Voogd. Op voorstel van het bestuur der afdeeling besloot men aan den kweekeling met acte, die van 1 Januari I.1. af geheel belangeloos onderwijs heeft gegeven aan de openbare school alhier, als blijk van waardeering voor de be wezen diensten uit de kas een bedrag toe te kennen. Het bleek mogelijk, door dat enkele leden der afdeeling hun con tributie voor dit jaar hadden verhoogd, daarvoor f 100 beschikbaar te stellen- De vergadering toonde zich overtuigd, dat daarmee de diensten niet naar waar de zijn beloond, maar wilde alleen too- nen, dat zij achting gevoelt voor wat de betrokkene dit jaar voor het onderwijs heeft gedaan en nog doet. Als bestuursleden der afdeeling wer den herkozen de heeren C. de Krijger en H, de Priester. IERSEKE. Op een bouwwerk aan den Burenpolder, heeft de electricien Jo H(ovestadt) een steen op zijn hoofd gekregen, waardoor hij dusdanig werd verwond, dat hij zich onder behande ling van dr. Klinkenberg moest stellen, Zaterdag a.s. hoopt de zangver, „Excelsior", in samenwerking met het fanfaregezelschap „Mozart'f, het kin derkoor „Excelsior" en het gemengde koor van 's Heer Abtskerke een uitvoe ring te geven op de tent Paardenmarkt. KRUININGEN. Van mej. D. alhier bleek het rijwielplaatje gestolen. Als vermoedelijke dader werd door de po litie de zoon van M. uit Schore onder vraagd daar deze in de buurt gezien was. Daar deze ontkende werd hij naar de marechaussee kazerne geleid; on derweg kwam de familie M. (woonwa genbewoners) tegen dit opbrengen in verzet, wat evenwel niet baatte. KRUININGEN. De opbrengst van den bloempjesverkoop tijdens de Wieier wedstrijden t.b. van het plaatselijk Cri sis-Comité bedroeg f 23,50. KORTGENE. De verkoop van speld jes, ten bate van het Ned. Roode Kruis, heeft alhier f 15 opgebracht. TERNEUZEN Door doktoren in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen is opgericht een afdeeling van „Ziekenfonds", dat beoogt het verstrekken van geneeskundige en chirurgische hulp aan minvermogenden. Tot administrateur is benoemd de heer A. A. L. M. v. d. Broecke te Aarden burg, die reeds geruimen tijd als zooda nig werkzaam is bij het onderlinge dok- tersfonds in West Z.-Vl- OOSTBURG Op verzoek van een voorloopig comité had Woensdagavond bij Ph. de Vuyst een vergadering van winkeliers plaats ter bespreking van te houden reclamedagen ter gelegenheid van den fokveedag in Oostburg op 3 Oct. In alle opzichten wenscht men dien dag te maken tot een dag voor geheel Wes telijk Zeeuwsch Vlaanderen. Tot dat doel werd een bestuur benoemd be staande uit de volgende heeren: M A. Aalbregtse, le voorzitter, J. H. v. Kampen. 2e voorz., K. Belderok, le secretaris, K, J. Pouwer 2e secr., W. P. Krijnen, penningmeester en de hee ren P. J- H. Bronswijk en F. de Smet, In een Maandagavond te houden vergade ring zal het bestuur met voorstellen komen. OOSTBURG In de vacature, in den Raad ontstaan door hei vertrek van den hr. L.v. Ginkel (S-D.A.P.) is benoemd klaard de hr. Duininck. SLUIS1 Donderdagavond hield de heer Lindenbergh, bedrijfsingenieur bij de P.Z.E.M. te Terneuzen in de raads zaal alhier een interessante lezing over de electriciteitsvoorziening welke eerstdaags Sluis zal krijgen. DE STRIJD TEGEN DEN WOEKER. De eerste groote overtreding van de nieuwe geldschieters- wet voor de rechtbank. Op initiatief van het Tweede Kamer lid Van den Bergh is verleden jaar n wet tot stand gekomen, welke beoogt, paal en perk te stellen aan de woeker- praktijken van een zeker geldschieters- bedrijf. Op 1 Maart j.l. trad zij in wer king. Gisteren is de eerste groote overtre ding der nieuwe wet voor de Rotter- damsche rechtbank behandeld. Terecht stond de 46-jarige beheerder van de „Deposito en Credietbank" te Rotter dam, wien o.m. ten laste was gelegd, dat hij het bedrijf van geldschieter had Middelburg, 14-IX-'34. Donderdag: hoogste luchttemperatuur 26.6 °C 80 °F); laagste 17.2 °C (63 °F). Heden 9 h: 17.9 °C; 12 h: 25 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 773 mm; laagste 769 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 776.7 mm te Sarna; laagste 752.2 mm te Isafjord. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige O. tot Z. wind, licht tot half bewolkt, droog warm weer, behoudens kans op onweer. Zon op: 6 h 32; onder: 19 h 18. Licht op: 19 h 48. Maan op: 13 h 21; onder: 20 h 42 E.K. 16 Sept. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) September, Hoogwater. 5.07 17.24 5.48 18.06 6.35 19.02 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge, (Zomertijd.) September. Hoogwater. 14 6.58 19.12 15 7.35 19.50 16 8.18 20.38 Vr. Za. Zo. 14 15 16 Vr. Za. Zo. Laagwater 11.29 24.03 12.11 24.45 13.02 Laagwater. 12.37 1.01 13.18 1.45 14.07 (Ingez. Med.) uitgeoefend zonder daartoe de ver- eischte vergunning te bezitten. Verder zou hij zich nog aan valschheid in ge schrift hebben schuldig gemaakt. Ten aanzien van dit laatste feit eisch- te de off. v. Justitie acht maanden ge vangenisstraf. Ten aanzien van de eigenlijke woe- kerpraktijken merkte de officier op, dat een serie van feiten onomstootelijk heeft aangetoond dat verdachte ver schillende geldsommen, meestal f 500 uitleende en daarvan 'n rente kweek te varieerend van 49 pet. tot 116 pet. Er is in dit geval geen enkele verzach tende omstandigheid aanwezig. Verd. heeft zijn slachtoffers zoodanig uitge perst en uitgezogen, dat men zijn prac- tijken slechts als woeker, woeker in optima forma kan qualificeeren. Verd. moet dan ook wel degelijk als een ge vaar voor de maatschappij worden ge acht, zóódanig, dat spreker meende, dat hier reden is om de maximum strat die de wet oplegt, toe te passen. In overeenstemming hiermede heeft het O.M. een gevangenisstraf van twee jaar geëischt. De verdediger, mr. Kokosky bestreed de uitlatingen van het O. M. vinnig, meenende dat alles in deze zaak zeer „twijfelachtig''!, was, waarop de officier antwoordde, dat er in geen enkel op zicht eenigen twijfel kan bestaan. Uitspraak over 14 dagen. Voorde 16e maal. Voor de rechtbank te 's-Hertogen- bosch stond terecht de arbeider J. J. G. te 's Hertogenbosch, verdacht van po ging tot diefstal met braak bij A. v. d. Bruggen te Vught. De inbraak was ver wacht en de politie had zich verdekt op gesteld, zoodat zij den inbreker kon verrassen. Verd. is reeds 16 maal ver oordeeld en heeft 15 jaar in de gevan genis doorgebracht. Verd. ontkende, hij was wel in de omgeving, maar niet in de woning ge weest Het O. M. eischte 2 jaar gevangenis-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1