sa* GOESCHE COUPANT^iM DEB-VULHAARDEN BINNENLAND. hï 7i1 KORT ZEEUWSQH NIEUWS. BUITENLAND. WEER EN m L.Jke kom t!\ Hij maakt „SchoonSchip If iai- NUMMER 216. TWEE BLADEN. DONDERDAG 13 SEPTEMBER 1934. EERSTE BLAD. DE OPENING DER STATEN-GENERAjAL, WEER GOUD-UITVOER NAAR AMERIKA. KOOPT SPAAPZAME ZEELAND. INTERNATIONAAL. Hoog- ea Laagwater te VMssingea. Hoog- en Laagwater te HET BALTISCHE PACT GETEEKEND. pp in box Ifppen )p de |eren: Me- louise letien 3— 1'Es- 6 jisjes- rran- Lrem- ie'sse Suf- epeep ibou- Pod- rnells cel 1 radijsr |ck 11 3— |26; Bis- "red. -3; rners len 2 -28; per per lianas iPrui- pboerj i5r |euw- rs 3;1 bnder iU 177e JAARGANG. MIDDELdURuSCHE courant ösgbïad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlwsingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 et. p. w. Advertenties 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. iii contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bü bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen S regels 2.10, elke r. m. 30 ct. fëebrfe* „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 reg«!fe a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. «ie „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cos rant" 10 ct. extra BewijsRommera 5 sss'. H M. de Koningin za! a.s. Dinsdag de gewone zitting der Staten Generaal openen, vergezeld van Prinses Juliana. Zooals bekend verondersteld mag worden heeft de Nederlandsche Bank sedert Maart 1933 geen goud voor uit voer naar de Ver. Staten van Noord- Amerika beschikbaar gesteld- Naar wij vernemen zal de Nederlandsche Bank in den vervolge weer goud voor uitvoer naar dit land verkooper op haar gebrui kelijke voorwaarden indien de stand van den wisselkoers op New York daartoe aanleiding gieeftl. Hierbij wordt echter het voorbehoud gemaakt dat de Ver. Staten van Noord-Amerika de goud- waarde van den dollar handhaven op de thans geldende basis en wederkeerig goud blijven afgeven voor uitvoer naar Nederland, zoodra het gouduitvoerpunt is bereikt. DE DOUGLAS GEARRIVEERD. Vannacht is te Rotterdam aangeko men het s.s. „Statendam" met aan boord het Douglasvliegtuig dat door de K.L. M. in Amerika is aangekocht en dat een geweldige snelheid kan ontwikkelen, Aan boord bevond zich de K.L.M. pi loot, de heer Parmentier, die hei toe stel in Amerika is gaan halen en invlie gen. Het toestel werd hedenmorgen naar Waalhaven vervoerd. Waarschijn lijk zullen reeds in het begin van de vol gende week proefvluchten met de nieu we machine worden gemaakt. Zoo mo gelijk zal de Douglas, gelijk men weet, aan de Londen Melbourre-race deelne men. Naar wij vernemen heeft de minis terpresident dr. H. Colijn, Maandag avond j.l. aan de leden van het kabinet en den afgetreden minister van econo mische zaken, mr. T. J'. Verschuur, in hotel „Oud-Wassenaar" te Den Haag een diner aangeboden. Hedenmorgen is bet K.L.M, vlieg tuig de Ijsvogel van Schiphol naar In- dië vertrokken. Zes passagiers maken de reis mede. li iGK3-> il I iüüA (Ingez. Med.) MIDBELBBRG. De StaJiiuis belichting is gister avond voor de laatste maal in dit sei zoen ontstoken geweest. Ook verschil lende winkeliers hadden hun étalages verlicht- Er was een gezellige drukte op straat De tram bleef ook ditmaal weer m de Langevie'e, De afdeeling Brandstoffen der Zceuwsche Kolen Maatschappij heeft zooals g steren een advertentie aankon digde, een showroom ingericht in de Lange Delft fnaast fotehandet Helder). De allerbeste Wales anthraciet is er tentoongeste d. Een groot stuk „zwart diamant trekt de aandacht; verder zijn er enkele bekende soorten keurig uit gestald. Gewezen wordt op het zinde lijk, zuinig en groote warmtegevend ver mogen van het Welsche product. Vuurtje stoken. Gistermiddag hadden eenige jongens in het Armeniaansch Schuitvlot achter de terreinen van den Houthandel Al berts een vuurtje gestookt. Werklieden, die de vlammen trachtten te dooven, slaagden daarin niet spoedig en alar meerden de brandweer Deze rukte met de motorspuit^ uit, doch behoefde bij aankomst geen dienst meer te doen- Men was er met behulp van omwonenden eeds in geslaagd het vuurtje te blus- schen. Een vlieger gevlucht. De vliegersport verheugt zich de laat ste weken weer in een groote belang stelling. Het Molenwater is een uitge zochte plaats daarvoor. Menige vlieger gaat er naar boven. Maar ook slaat er nog al eens een op de vlucht. Zoo staat thans al sedert twee dagen en nachten boven de St. Pieterstraat een vlieger in de lucht te zweven, waarvan het gebro ken touw aan een huis is blijven vastzit ten. Deze „vluchteling" heeft veel be kijks, waarbij men zich afvraagt hoe lang het ding daar zal blijven staan. Zou het een „vlieger"-record zijn of worden? De verkoop van de Crisispostzegels heeft aan het plaatselijk Crisis-Comité, alhier, 'een voordeel opgeleverd van f 118 GOES. e Teraardebestelling mevr, de wed. Duvekot-De Wagenaar. Gistermiddag vond op de algemeene begraafplaats de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen mevr. de wed. Duvekot-de Wa genaar. De overledene was o.a. regen- tesse van het Weeshuis; één der mede oprichters van de Goes.che afdeeling van den Chr. Vrouwenbond; lid van de Wijkverpleging, en toonde ook in veler lei ander opzicht haar belangstelling in sociaal werk. De achting en genegenheid die men wijlen mevr. Duvekot toedroeg bleek ook bij deze teraardebestelling. Er was een groote belangstelling voor en vele bloemen dekten de baar. Aan de groeve werd het woord ge voerd door den heer L. Duvekot Czn„ namens de familie, den heer J. Wessel, namens het B.A.; mej Donner, namens den Chr. Vrouwenbond, en ds- Steinz, namens het comité voor Wijkverpleging. Ook uit de gesproken woorden bleek, hoe men dit heengaan betreurde, en welk een groote plaats mevr. Duvekot in veler harten innam. De oudste zoon betuigde tenslotte zijn dank voor de laatste eer aan zijn lieve moeder bewezen. De veiling gesloten. Naar men ons mededeelt zal de Vei ling alhier, Vrijdag a.s. den geheeien dag gesloten zijn. Het personeel zal dan een reisje maken naar Amsterdam, om daar de Fruittentoonstelling te bezich tigen. Ook Zeeland neemt er een stand in, die onder leiding staat van den Zeeuw- schen rijkstuinbouwconsulent ir. v. d. Plassche. EÜIO-BEVELAfiD. BIEZELINGE. Op de algemeene be graafplaats alhier had de ter aarde be stelling plaats van het stoffelijk over schot van wijlen den heer C. van de Lin de rustend onderwijzer van de Ned. Herv. school. De overledene begon zijn loopbaan als onderwijzer te Krabben- dijke, vertrok daarna naar Biezelinge, waar ook zijn vader lange jaren hoofd der school was geweest, om daarna het onderwijs met pensioen te verlaten. Slechts enkele jaren heeft hij hiervan mogen profiteeren, de overledene was 67 jaar oud, was aller vriend en inzon derheid van de jeugd. In o. s, vereeni- gingen had hij tot kort voor zijn dood zitting. Van de vereeniging Ziekenzorg was hij bijna 25 jaar secretaris. De be langstelling was dan ook bij deze begra fenis bizonder groot. We merkten bij de groeve op het kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk, den Kerkeraad, het bestuur van de vereeniging Ziekenzorg, en het bestuur van de Ned. Herv. Schoolver- eeniging. Allereerst werd het woord gevoerd door ds. Jonkers van Murmerwoude oud-voorzitter der Schoolvereeniging. Spr. herdacht den overledene als onder wijzer en opvoeder der jeugd, het werk waarvoor hij leefde en dat hem nauw aan het hart lag. De heer A. van der Graaff, voerde het woord namens het Kerkbestuur en de vereeniging „Ziekenzorg". Oud-Burge meester Wabeke van Wemeldinge sprak als familielid. De heer P. Taal onderwijzer aan de Ned. Herv. School alhier, met de oudste leerlingen aanwezig, sprak als collega en vriend en liet de kinderen zingen; „De Heer is mijn Herder." Ds. Baarslag van Krabbendijke consu lent sprak woorden van troost tot de familie. Dr. Van de Linde uit Heemste de, zoon van den overledene, dankte ook namens de familie voor de deelne ming en belangstelling. Gezegend is het kind, waarin wij zelf [herleven, Dat Lenteglanzen schenkt aan onzen [Zomerdag, Dat bloesemgeuren langs ons dorrend [pad doet zweven, En onze tranen zelfs doet smelten tot [een lach! Diep onder den indruk verliet men den doodenakker. Een krans van "de vereeniging „Zie kenzorg" dekte de baar. YERSEKE. Het bestuur van de ver eeniging van ziekenverpleging heeft uit de 51 sollicitanten voor bode alphabe- tisch op de voordracht geplaatst 1. D v. d. Berge; 2. Joh. van Es Czn.; 3. W. M. van Haver; 4. C. Hartoog; 5. C. Ver- couteren; 6. Jan de Wit. YERSEKE, Het gaat slecht met de oesterverzending. Engeland, anders de voornaamste afnemer, neemt niets af, maar voorziet zich van oesters in Frank rijk of heeft voldoende aan eigen oesters. De warmte doet ook aan de af name fn eigen land en België geen goed, terwijl Duitschland zoo goed als uitge schakeld is. Voegt men daarbij een ab normaal hooge sterfte onder de uitge zaaide oesters, (in sommige gevallen 60 a 70 pet.,) dan kunnen de vooruitzichten niet anders dan somber heeten. Ook on der de zaaioesters is verschrikkelijk veel sterfte. Menig perceel op de Ierse- kesche- of Bergsche Bank is niets waard. GEVAARLIJK SPEL. YERSEKE. Gisteravond deden eenige jongens een %-i /aailijk spelletje Zij lie pen over de ijzeren leuning van een hek. De 18-jarige Jan D. kwam op een gege ven oogenblik dusdanig te vallen, dat hij zich onder medische behandeling moest stellen. De jongen is naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. ZEEUWSCH-VLAANDEREM O.D. Ph. J. Callenfels. f TERNEUZEN. De Terneuzensche Crt. meldt nog het volgende; De heer Ph. J. Callenfels, die sinds 15 Juni 1918 alhier als notaris den heer Le Nobel opvolgde, is te Bergen in Noor wegen overleden. Hij was juist een week geleden daarheen vertrokken, voor een vacantie-reis. Reeds Zaterdag ontving zijn familie bericht, dat hij door een ernstige ongesteldheid was aangetast. Een zijner broeders is nog per vliegtuig, naar Bergen (in Noorwegen) vertrokken, doch heeft den heer Callenfels niet meer levend aangetroffen. De longontsteking- waardoor hij was aangetast hacl hem: reeds geveld. De overledene was min zaam in den omgang en genoot als nota ris veler vertrouwen, EEN ONGEDULDIGE DRONKENMAN, SLUISKIL. Een opvarende van een hier ter plaatse liggend schip, die te veel aan Bacchus had geofferd, begaf zich bootwaarts. Juist op het moment, dat hij voor de brug kwam, werd deze afgesloten. Toch wilde de man de brug nog over, wat hem door den dienstdoen- den brugwachter niet werd toegestaan. Hierover was de beschonkene niet te vreden en om \e toonen, dat hij ook zonder de brug wel op z'n plaats van bestemming kon komen, sprong hij ge kleed te water. Het viel hem evenwel niet gemakkelijk, met de kleeren aan te zwemmen. Personen aan den wal, die geen risi co wilden loopen met den dronkenman in het water een tweegevecht aan te gaan, waarschuwden z'n kameraden; die de zwemkunst wel machtig waren. Gelukkig is hij daarna op het droge gebracht. Was deze hulp niet gekomen, dan had deze klucht wellicht een dra matisch einde gehad. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 2 tot en met 8 Sept. in de provincie Zee'and bedroeg: Febris typhoïdea; Vlissingen 1. Roodvonk: Baarland 1, (het 2e geval in één gezin); Colijnsplaat 1, (het 4e geval in één gezm), Kloetinge 1, Kortgene 1, Vlissingen 1. LITWINOF VINDT DE UITNOODI- GING NIET HARTELIJK GENOEG. Gesol met Rusland's toetre ding tot den Volkenbond. Het schijnt nu toch weer minder vlot met Rusland's toetreding tot den Vol kenbond te zullen gaan, dan zich giste ren liet aanzien. De zaak wordt zoo langzamerhand een beetje kinderach tig. Waar het in wezen om gaat is dit: Rusland wil zich zonder meer niet aan melden voor het lidmaatschap. De Sov jet-regeering acht dat niet overeenkom stig haar waardigheid. Ze heeft er prijs opgesteld in den een of anderen vorm uitgenoodigd te worden. Zooals gisteren gemeld werden de voorstanders van Rusland's toetreding het over die uit- noodig'ing eens; men stelde te Genève een telegram op, dat door allen onder teekend naar Moskou gestuurd zou worden. Maar nu heeft men het noodig geoordeeld, om eerst nog even met Lit- winof, den Russischen minister van bur tenlandsche zaken, die in de buurt van Genève op wacht zit, om zich, zoodra de zaak beklonken zal zijn, in het Vol kenbondsgezin te kunnen presenteeren, met den inhoud van het telegram op de hoogte te brengen. En Litwinof bleek van meening, dat die inhoud wel een beetje koel was. De uitnoodiging had wel wat hartelijker mogen uitvallen, zeide hij. Het leek hem wenschelijk om, alvorens het te verzenden, nog even met Stalin te telefoneeren. Men was nu vanochtend te Genève nog! wachtende op de resultaten van dat getelefoneer, doch bereidde zich er reeds op voor, dat een nieuwe tekst voor het telegram ontworpen zou moeten wor den: vleiender, zoetsappiger, „hartelij ker." Als Stalin zulks inderdaad wil, zal er nog wel weer een tijdje verloopen, voor dat de zaak in kannen en kruiken is. Verschillende landen, die wel bereid zijn, Rusland uit te noodigen, voelen er nl. en begrijpelijkerwijze niets voor, een extra-buiging voor Moskou te maken. Het zal dus niet gemakkelijk zijn een „hartelijker" telegram te ont werpen. Ook voor 't overige wordt te Genè ve eigenlijk veel te veel gekonkeld over de toetreding der Sovjets. Frankrijk c.s. willen, dat de gewone procedure niet ge volgd zal worden. Die procedure schrijft een bespreking van de zaak in de zes de, de politieke, Volkenbondscommissie voor. Blijkbaar vreezen de Franschen, dat bij zoo'n bespreking de tegenstan ders wel eens den Russen niet bijster welgevallige dingen zouden kunnen zeg gen. Om de Sovjets niet pijnlijk aan te doen, willen zij die bespreking daarom maar heelemaal weglaten; de zesde com missie dus uitschakelen. Natuurlijk wekt dit weer verzet van Zwitserland en zoo. Het ware wenschelijk, dat men met dit ietwat kleingeestige geschipper nu maar ophield. Het is niet bepaald in overeenstemming met de waardigheid van den Volkenbond. SCHUSNIGG SPREEKT TE GENèVE. De Valera voor Rusland's toe lating. De vijftiende Volkenbondsvergadering is gisteren toch nog met algemeene be schouwingen over den internationalen politieken toestand begonnen. De Oostenrijksche bondskanselier, dr. Schuschnigg wenschte n.l. een verkla ring af te leggen. Hij onthield zich daar bij van ieder pathos, sprak op eenvou- digen, sympathieken toon over den Oostenrijkschen staat, die de schepping van Dollfuss was, over de beteekenis van de Oostenrijksche onafhankelijkheid voor den vrede van Europa, over den Oostenrijkschen vasten wil om zijn on afhankelijkheid te behouden en over den wil van Oostenrijk om met den Vol kenbond voor het behoud van den vre de samen te werken. Hij deed een be roep op alle landen, om Oostenrijk in zijn strijd voor zijn onafhankelkheid te ondersteunen. Luide bijval op zijn rede, Verder voerde de Iersche premier de Valera nog het woord, over Sovjet's toetreden tot den Volkenbond. Of schoon de vertegenwoordiger van een katholiek en godsdienstig land, zou de Valera toch voor de toelating van Rus land stemmen, aangezien het in het be lang van den wereldvrede zijn zal, dat een zoo machtige staat tot den Volken bond toetreedt. De Valera hoopte ech- Middelburg 13-IX-'34. Woensdag hoog ste lucht temperatuur 23.7 °C (74 °F); laagste 16.7 °C (62 °F). Heden 9 h: 17.6 °C; 12 h: 23.7 °C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 774 mm; laagste 772 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesce waarnemingsgebied: 776.6 mm te Sarna; laagste 742.8 mm te Isafjord. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N.O. tot Z.O. wind, helder tot licht of half bewolkt, waar schijnlijk droog warm weer. Zon op: 6 h 31; onder: 19 h 20. Licht op: 19 h 50. Maan op: 12 h 00; onder; 20 h 13. E.K.: 16 September. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. laten (S Springtij.) September. Hoogwater. Do. 13 4.33 16.47 Vr. 14 5.07 17.24 Za. 15 5.48 18.06 (Zomertijd.) September. Hoogwater. Do. 13 6.28 18.40 Vr. 14 6.58 19.12 Za. 15 7.35 19.50- Laagwater. 10.53 23.25 11.29 24.03 12.11 24.45 Wemeldinge. Laagwater. 12.01 24.23 12.37 1.01 13.18 (Ingez. Med.) ter, dat de sovjet-regeering godsdienst vrijheid voortaan aan alle inwoners van Sovjet-Rusland zal toekennen. De Va lera waarschuwde ertegen in het belang van den Volkenbond en van Sovjet-Rus land zelf, dat de geheime beraadslagin gen in de hotelkamers en elders over de wijze van uitnoodiging aan Sovjet- Rusland van den Volkenbond langdurig zouden worden voortgezet. Hij gaf den raad, dat de kwestie thans openlijk in den Volkenbondsraad zal worden ge bracht, opdat de volken niet denken, dat hier intriges worden gepleegd. De ministers van buitenlandsche za ken van Estland, Letland en Litauen. hebben gisterenmiddag op het Volken bondssecretariaat te Genève het zooge naamde Baltische pact onderteekend,, dat een soortgelijk verdrag is als dat van de Kleine Entente. De drie staten komen hierin overeen, met elkander overleg te plegen over buitenlandsche politieke aangelegenhe den, waarbij zij een gemeenschappelijk belang hebben. Zij zeggen elkander voorts wederzijdschen bijstand toe op politiek en diplomatiek gebied. Tot dit doel zullen minstens tweemaal per jaar conferenties tusschen de minis ters van buitenlandsche zaken der drie landen plaats vinden. Ook dit pact is alweer tot stand ge komen onder invloed van de angst voor het Derde Rijk. De drie staatjes aan de Oostzee vreezen, en niet geheel ten on rechte, dat Duitschland, meer interesse voor hen heeft, dan hun welgevallig kan zijn. Daarom hebben ze zich aan eengesloten: eendracht maakt macht. Oorspronkelijk was 't de bedoeling zoo als men weet, ook nog 'n veel uit gebreider verdrag te sluiten; het Oos telijk Locarno, waarbij Polen, Duitsch land, Rusland en Frankrijk hun hand- teekening hadden moeten zetten tot waarborging van de grenzen in Oost- Europa. Duitschland heeft echter ge-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1