RECHTSZAKEN. Van onze Adverteerders. AFLOOP AANBESTEDINGEN. NEDERLAND DOOR DU1TSCHE 00GEN. K. P. B., 31 j„ landbouwer te Ever- gem, te Philippine, op 14 Aug. j.l. SCHETSEN VAN DE HOEVE. DE STERRENHEMEL 12—19 SEPT. 1934, 22 h MT. (23 h ZT.) ZUID BELGIE. DUITSCHLAND. Politierechter te Middelburg. Zitting van 11 September. De volgende personen waren gedag vaard: J. R., 31 jaar, landbouwer, 's-Heer Abtskerke, wegens mishandeling van Pieter van 't Westende aldaar op 7 Juli 1 Eisch 20 of 10 d. Uitspraak 15 of 10 d. h-; P, A. de 'M„ 37 jaar, besteller tie Breskens, wegens mishandeling van P. B. Brugge aldaar op 16 Juli j.l- Eisch 10 of 5 d. Uitspr. 10 of 5 d.; L. v. P-, 54 jaar, besteller, Bres kens, wegens mishandelnig van dezelf de, Eisch 10 of 5 d. Uitspr. 10 of 5 d,| A. A, V., 38 jaar, werkman, Vlissingen, wegens beschadiging van een biljartla ken, toebehoorende aan L. B- van Beek hoven aldaar en wegens vernieling van 2 glasruiten in het café van Van Beek hoven op 22 Juli j.l. Eisch 14 d. gevangenisstraf. Uitspraak 14 dagen gevangenisstraf; M, de B., huisvrouw van J. B., 25 j., zonder beroep, Goes, wegens bescha diging van een polohemd, toebehoorende aan Piet van Belois aldaar op 28 Juili j.l. Eisch 10 of 5 d. Uitspr. 10 of 5 d.; E. de B., huisvrouw van B. H- J., 28 jaar, zonder beroep, Goes wegens be- schadiging van een topmuts, toebehoo- rende aan Antje Schipper, aldaar op 28 Juli j.l. Eisch 10 of 5 d. Uitspr. 10 of 5 d.; J. F. B-, 39 jaar, steenkolenhandelaar, Hulst, was in verzet gekomen tegen het vonnis van den Politierechter van 14 Aug. j.l. bij verstek gewezen, waarbij hij wegens het wederrechtelijk binnendrin gen op het erf van Johannes Wittock te Hulst op 16 Juni j.l. is veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Eisch bekrachtiging verstek vonnis. Uitspr. Verniet, verstek vonnis, 1 mnd. gevang, voorw. met 2 jr proeftijd en f 20 of 10 d- C. A. van H., huisvrouw van P. H. van C., 32 jaar, zonder beroep, Ter Neu zen, wegens beschadiging van een haag, toebehoorende aan Cornelis Dieleman, Eisch 10 of 5 d. Uitspr. 10 of 5 d.; aldaar op 22 Mei j.l. KI, J. 24 jaar, straatmaker, Seroos- kerke was in verzet gekomen tegen een vonnis van den Politierechter van 20 Maart j.l. tegen hem bij verstek gewe zen, waarbij hij wegens overtreding van de Wegenbelastingwet is veroordeeld tot 10 of 4 dagen hechtenis. Eisch: bekrachtiging. Uitspraak: Ver nietiging van het vonnis en dagvaarding nietig verklaard. Vervolgens lstolnden terecht wegens het niet vertoonen van een bewijs van inschrijving voor de Rijksinkomstenbe lasting: H. J. W., 21 jaar, schippersknecht, zonder vaste woonplaats, te Sas van Gent op 28 September 1933, Eisch: 5 of 2 d. hecht. Uitspraak: idem, A. G. van D., 28 j., binnenschipper, zonder vaste woonplaats, te Sas van Gent op 18 Sept. j.l. Eisch: 5 of 2 d. h. Uitspraak: idem. T. M. B., 31 jaar, schippersknecht, zonder vaste woonplaats, te Sas van Gent op 23 Sept. j.l. Eisch: 5 of 2 d. h. Uitspraak: idem. A. van K., 33 j., schippersknecht, zonder vaste woonplaats, te Sas van Gent op 26 Sept. j.l. Eisch: 5 of 2 d. h. Uitspraak: idem. J. G. A. H., 24 j., schippersknecht, zonder vaste woonplaats, te Sas van Gent op 13 Sept. j.l. Eisch: 5 of 2 d. h. Uitspraak: 7.50 of 3 d. h. A. de H., 35 j„ schippersknecht, zon der vaste woonplaats, te Hansweert op 6 Sept. j.l. Het tijdelooze land In de schaduw van het verleden. In de „Münchener Neuesten Nach- richten" is een artikel verschenen onder den titel „Nederland van heden en gis teren", waaraan het „Vaderland het vol gende ontleent: „Reeds een menschenleeftijd geleden, zoo niet nog veel vroeger, kon men met evenveel recht als tegenwoordig van een „Nederland achter den tijd" spreken. De kalme verrichting van het dagelijk- sche werk, de beschouwend terugblik kende wijze van rustdag vieren was en is het hoofdprincipe van dit eigenaar dige land. De „vooruitgang" is natuurlijk Neder land niet voorbijgegaan. Op technisch gebied is het volledig op de hoogte en een zeer „modern" land. Maar nergens stelt de geest zich moeilijke problemen. Alles is ingebed in een cultuurlandschap, dat sinds de voorvaderen haast niet ver anderd is. De droogmaking van de Zui derzee maakt een uitzondering. Hier werd nieuw land gewonnen een daad in de lijn van oude tegen de zee strij dende overlevering. Hier werden inder daad oevers verlegd en zoo landschap pen veranderd, een technisch succes, dat niettemin belangrijke keerzijden heeft: malaria, verlamming van de visscherij, bedreiging van de zoo bekoorlijke oer- hollandsche kustplaatsen Monnikendam, Eisch: 5 of 2 d. h. Uitspraak: idem. J. C. H., 24 j., schippersknecht, zon der vaste woonplaats, te Hansweert op 8 Sept. j.l. Eisch 7.50 of 3 d. h. Uitspraak 5 of 2 d. h. Wegens overtreding rijwielbelasting wet (geen belastingplaatje). A. J., 25 j„ werkman Goes. Eisch: 5 of 2 d. h. Uitspraak: idem. L. M. W., wed. van F. J. M„ 42 j„ zon der beroep, Bergen op Zoom, Eisch: 5 of 2 d. h. Uitspraak: idem. J. P. A. V., 21 jaar, arbeider, Goes. Eisch: 5 of 2 d. h. Uitspraak: idem. J. J., 39 jaar, werkman, Souburg. Eisch: 5 of 2 d. h. Uitspraak: id?.n. C. J. J., 19 j„ werkman, Woensdrecht, Eisch: 5 of 2 d. h. Uitspraak: idem. G. J. H., 35 j., koopman, zonder vaste woonplaats. Eisch: 5 of 2 d. h. Uitspraak: idem H. Poppe, 36 jaar, koopman, Vlissim gen. EiscB: 5 of 2 d. h. Uitspraak: idem J. de J., 36 jaarr, fruitkweeker, Ka- pelle. Eisch: 5 of 2 d. h. Uitspraak: idem W. de R., 40 j., fruitkweeker, Kapelle Eisch: 5 of 2 d. h. Uitspraak: idem. M. S-, 37 j., werkman, Souburg. Eisch: 5 of 2 d. h. Uitspraak: idem, C. C. J., 27 jaar, huisvrouw van C Dekker, zonder beroep, Hoek. Eisch: 5 of 2 d. h. Uitspraak: idem W. T. R. R,, 19 j., slagersknecht Boschkapelle. Eisch: 5 of 2 d. h. Uitspraak: idem A. Dekker Jr., 41 jaar, commission nair, Ter Neuzen. Eisch: 5 of 2 d. h. Uitspraak: idem T. J. C. C., 22 j., venter Ter Neuzen Eisch: 5 of 2 d. h. Uitspraak: idem, C. J. V., 25 jaar, smidsknecht, Sint Jansteen. Eisch: 5 of 2 d. h. Uitspraak: idem. Wegens overtreding Wegenbelasting wet: Eisch: 15 of 4 d. h. Uitspraak: idem I. van de K., 38 faar, reiziger, Goes, te Biervliet op 4 Sept. j.l. Eisch: 10 of 4 d. h.; Uitspraak: idem. A. D., 41 jaar, handelaar, Ter Neuzen, te Hontenisse op 1 Sept. j.l. Eisch: 10 of 4 d. h. Uitspraak: idem P. C. van L., 22 jaar, smidsknecht, Ovezande te Wolphaartsdijk, op 1 Sep tember j.l. Eisch: 5 of 2 d. h. Uitspraak': 5 of 2 F. G. C. P., 42 jaar, reiziger, Middel burg, te Zoutelande op 8 Aug. j.l. Eisch: f 12,50 of 5 d. h. Uitspraak: 10 of 4 d. h. A. van S., 27 jaar, chauffeur, Veere, te Middelburg op 1 Aug. j.l. Eisch: 7.50 of 3 d. h. Uitspraak: 5 of 2 d. h. S. C. van S., 20 j., ondernemer van personenvervoer, Goes, op 15 Aug. j.l Eisch: 10 of 4 d. h. Deze zaak werd 14 dagen uitgesteld. D. van de V., 35 jaar, koopman, Nieu- werkerk, op 18 Juli j.l. te Oosterland. Eisch: 12.50 of 5 d. h. Uitspraak: 10 of 4 d. h. W. W., 62 jaar, vrachtrijder, Nieuw- dorp, op 29 Sept. j.l. Eisch: 10 of 4 d. h. Uitspraak: 5 of 2 d. h. men in Nederland vindt, besproken en verder o.a. de meest voorkomende ziek teverschijnselen, voeding, huisvesting, verpleging enz. Het boekje wordt op aanvrage gratis toegezonden. Het Varken. De N.V. Oliefabrieken Calvé te Delft zond ons een boekje, door haar uitgege ven getiteld „Het Varkeq", afkomst, voeding en verzorging. Voor degenen, die varkens houden en geen gelegenheid hebben om lange, diepgaande studies te lezen, geeft dit boekje in het kort wat men weten moet. In het boekje, dat van gekleurde platen is vóórzien, worden allereerst de soorten van varkens die Edam, Volendam en Marken. Afgezien hiervan echter dient de techniek alleen het begrensde doel van de nakomelin gen, die weliswaar als tijdgenooten van het heden den verschuldigden tribuut betalen, maar verder aan het verleden gebonden blijven. Souvereine kalmte matigt zelfs, wat hier gelijk overal luid moet zijn en luid is: het lawaai der havens, het verkeer der groote steden. Tijdeloos land. De hooge torens van Delft, Haarlem en Amsterdam staan nog uit den tijd, dat het kleine Holland zijn groot woord had te spreken. Sindsdien verkondigen hun klokkespelen van kwartier tot kwartier, zoo doordringend als nergens elders gehoord, de wisseling der jaren en eeuwen. En toch: stil als vastgeklemd, hangt de tijd aan deze torens. Haast tijdeloos herinnert de tijd onder den eentonigen winterhemel en het spaarzame blauw van den zomerdag. Zoo lang reeds ont breken in wat er gebeurt de groote ker ven welke den tijd aangeven. Het Koninkrijk der Nederlanden is in zekeren zin een groote provincie ge bleven. Juist het losgemaakt zijn uit de groote Duitsche gemeenschap zou hier als een der oorzaken beschouwd kun nen worden. De Zwitsersche kantons vertoonen sterke verwantschap met de „Staten van Holland". In calvinistischen, in libe raal-conservatieven, in burgerlijken zin lijken de Duitsch-Zwitsers en Nederlan ders zoo op elkaar als hooglanders en Niets gehoord, niets gezien. „O, vrouw'lien en oenders, bin un oordeêl op d'oeve", zei Wullem berus tend, „dir is noe eênmèl niks an te doên. Oalles krauwe z'omvarre en hoöie ze 't ondersteboven. Noe lag den ouwsten nog mèr un paer daehen op bédde, mé ze zou aolles a hi veranderen jon gen." „Ze mö 't nog a öfeheven vroeg Narre. „Jae, jaet," knikte Wullem, „dat za waer weze. Z'ei t'r óp ehae, jongen. Mè kiek," onderrichtte hij, „je mot d'r mie óm wete te haen en dan j'r hlad hin dol mie. Ik dienke mè bie m'n eihen raes mè raak, en ik heve ze mè h'liek en a se d'r tuul dan uut-'etuuld eit, dan doe 'k mè net of a se niks ezeid eit en ik hae mie m'n persenten deur. En dat is dan ök a wee hoed. Dat je mie oal die a so ard roepe. Ze zulle dit, en ze zulle dat, en a 't op stik van zaeken komt, dan doe ze fliks." Ze lagen in een gemakkelijke houding tegen de dijkhelling, de herder en de jongen. Terzijde lag het schorre, waarover de kudde zich al grazend had verspreid, vlak voor hen, kabbelde het water te gen de steenen glooiing. „Bel neent," zei Wullem, half in zich zelf, „die a so ard roepe, mö je nie Die a wezeluk wat doet, ou s'n eihen wè stille." „E je 't ok 'oord," vroeg nu Narre, „da Piet van Nele epakt is?" Als een veer schoot Wullem overeind „Ei", stootte hij uit, „is 'n d'r an? Da's aars wer un wonder, wan da's een hladden, oór. Voe wat is un epakt?" „E, ie kookten bier, En toen ze nog un ketel levonde, om jannever in te stoken." „Ei," knikte Wullem, ze die ketel evonde?" De jongen knikte, en zei toen ver trouwelijk: „ie kon 't aars hóed, jongen, lekker bier, nou man." Wullem grinnikte zachtjes, en liet zich weer nepr op zijn elleboog. „Neê-e jon gen", begon hij toen, „dan mos je dat bier is eproefd dat a se vroeher op d'oeve kookten, zó'n vuufteg, zesteg jaer élee. Dat was noe is bier, jongen. Zó kun ze 't noe nie mi. Dat was effenof dikke. A 't dan in den oest was, kook ten z'oltied un fernuis vol h'lieke. Toen duurden den oest un bitje langer as noe En 't was net of a te zummers toen vee eêter waere, éte kus je nie en oal mè drienke. Op 'n ènde droop je zó mè van de hraeten óf. Mer a je dan op d'oeve je pochel vol bier edronken .di kus j'op hi werreke. Dat was noe is bier, jongen." Hij genoot nog bij de herinnering, maar Narre wou ook nog wat vertellen, en begon, zoodra Wullem zweeg: „weet je oe a t'n an die ketel ekommen is? Die komt uut Antwerpen. En die ei eest ni Rotterdam ewist. Die ze an un schuut vastebonde, en zó onder waeter mee- esleept. Mè toen in Rotterdam kuste ze 'n nie opaele, en toen most 'n wee mee vrom nir Antwerpen. Die ketel ei wat ereisd, mer afijn, op 'n ènde z'n mie 'n oögaesje ier an den diek ebrocht, te missen, dat 'k oóre zehhe, oór; a 'k oóre liehen kan 'k er ök niks an doe-e, ezie-e 'k et nie." „Ik ök nie," zei Wullem onschuldig, „dat is dan ze ker wè 's nachs hebeurd, wan 'k toch zö wat eêle zummer an de zeêdiek eze- te, en ik niks ehoore of ezie-e." de Vrouwe van d'Oeve. Ster 3' grootte, of kleiner Ster v/d 2' grootte. Ster 1' gr. lij Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau v/d Industrieelen Eigendom onder No. 6 4 2 2 2 zeekustbewoners 't maar kunnen. Om te toonen, dat een zoo scherp niveau verschil niet steeds onvoorwaardelijk scheidend behoeft te werken, verleende de fortuin hun beiden nog twee gemeen schappelijke dingen: de vreemdelingen industrie en de volmaakte kaasmakerij. In de 19e eeuw werd dit gezegende land geen industriestaat. Niet alleen, dat het gebrek aan kolen en erts hier geen aanlokkelijkheid toe bood; bloeiende veeteelt en tuinbouw, vischvangst, han del zoowel voor den buitenlandschen doorvoer als voor eigen rekening naar overzee, maakten het zoeken naar nieu we bronnen van inkomsten overbodig. Door vele drijfkrachten van het heden werd Nederland daarom al niet aange grepen. Opzij van den weg. Het hart van het land, het eigenlijke Holland, ligt ver van de grens, diep in 't binnenland gevlijd. Hier ligt Den Haag met Regeering en Hof, hier Amsterdam, hoofdzetel der rijke kooplieden, hier Rotterdam, aan traditie armer, maar machtig omhoog strevende rivale der dassieke handelsmetropool. En namen als Haarlem met zijn tulpen, Leiden met zijn universiteit, Delft met zijn porce- ein, doen haast aan den lijve voelen, ïoe zeer wat onder Holland verstaan wordt, in dit nauwe kernland besloten rust. Dit meest Hollandsche en eigenlijke holland echter is door minder uitdruk king bezittende zones van alle buren gescheiden. Van Duitschland scheidt het het aan de overzijde der Zuiderzee be EERS VOLLE MMN Cl LAATSTE KVAEIlER NIËUVE MAAN Sterretijd 20 h 26 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn VENUS© HABS© JUPITER (J) sjsximws© in Schrijfletters geteekend. De wassende maan van 15 Sept. staat juist op den ZW. kaartrand, v. d. 18e in het ZW. De directie der Nederlandsche Spoorwegen heeft te Utrecht in het openbaar aanbesteed het maken van 'n onderdoorgang onder den spoorweg Roo sendaalV lissingen bij km 18.094 en het ter plaatse omhoogbrengen van den spoorbaan nabij het station Woensdrecht. Raming f 69525. Ingeko men waren 33 biljetten: t.w. Het Spoorwegbouwbedrijf te Utrecht f 53200; J- Lindenbergh te Wemeldinge f 59520: A, v. d. Straaten Jr. te Hans weert 61450. Aann. bedr. v. Dongen en v Hoven, Dordrecht 62020. A. A. de Wilde, Middelburg 62443. P. C. C. P. Stuy te Bilthoven 62930. D. Ver stoep te 's Gravenhage 62980; De Al- gem. Bouwondern. Albouw., Breda voor 63300. Werninks Beton Maatij te Lei den 63400; N.V. Intern. Gewap. Beton Bouw, Breda 63700. Visser en Smits Bouw Mij. te Papendrecht 64280; J. G, Steensma, Lemmer 64400. J. M, Dekker te Rotterdam 64980. Aan. v. h. H. J. Nederhorst te Gouda 64498, C. Kastelijn Zn. te Dordrecht 64580. H. Verheul te Rotterdam 64600; H. G. Hendrikse te Wassenaar 64777. v. Splunder Aann, en Handel Mij. te Rid derkerk f 64880. Fa. H. Broersma te Harlingen 65180; P. Volkers te Sliedrecht 65200; Aannem. bedr. A. H. J. Huitzing te Coevorden 65900; Aan. bedr. v. h. H. J. te Siepe te Win terswijk 66400. Aan. Mij. v. h. J. M. Strijland te Uithoorn 66400. B. v. Moondorst te Willemstad 66635. Aan. bedr. Sanders Werner te Rijswijk voor 67300; Ned. Beton mij. Bato te den Haag 67480; F. L. Terwater Co. te Goes 67980. P. F. Voet en P. F. de Waal te Hontenisse 67980, N.V. Gew. Betonb. De Kondor te Amsterdam voor f 68200; A. v Kaam en P. J. Buijk te Woensdrecht 71400. F. Commissaris te Dinteloord f 71444; A. Bythen en C. v. Terheyden te Steenbergen 71900. J. Blylevens te Geertruidenberg voor 72500. ginnende, al niet meer streng Holland sche Friesland. Meer Zuidelijk volgen veen-, heide- en heuvelstreken, mooi in haar soort, maar niet meer het klare beeld van het Hollandsche landschap. Van Frankrijk scheiden het twee iso- leerlagen. Het katholieke Zuiden, de voormalige generaliteitslanden, wordt zeer zeker door goede Hollanders be woond. Als laatste uitdrukking van het protestantsche land kan het echter, ge- ijk van zelf spreekt, niet gelden en dat wordt van Nijmegen tot Maastricht ook duidelijk in het zichtbaar aspect dèr dingen. Niet alleen qua afstand is men xier dichter bij Aken en Luik dan bij Jen Haag en Amsterdam. In het Zuiden sluit het Belgische Vlamendom aan. Hoe verwant ook in wezen, van 't Holland sche centrum uit bezien, is het al wat anders. 'Blijft over de opgeslotenheid juist van het „eigenlijke" Holland ten aanzien van de zee. Maar zeeën verbin den slechts ten deele en het voornaam ste accent van deze verbinding ligt op iet verkeer tusschen moederland en ko- onie, 'dus op een eenigszins autarki- schen kringloop. l!n de schaduw van het verleden. Holland is de groote daad en 't groo te woord niet schuldig gebleven. Het and van Willem van Nassau, Rem brandt en Hugo de Groot heeft meer dan voldoende zijn persoonlijkheid als volk bewezen. De traditie was rijk, waar verder op geteerd werd. Afgedamd van de buren, diep berustend in zich Noodlottige samenloop van omstandig heden. Te Jemelle (België) is Zondag in de bocht van de spoorlijn een 4-jarig kind uit den trein gevallen. Een tandarts die met zijn vrouw in denzelfden coupé zat, poogde vergeefs de noodrem te doen werken. Daarop stapte hij in een anderen wa gen over om daar de noodrem te pro- beeren. Na aldus verschillende pogingen te hebben gedaan, welke vruchteloos wa ren, opende hij de deur van een der wagens. Op hetzelfde oogenblik kwam een andere trein uit de tegenovergestelde richting, met het noodlottig gevolg dat het portier werd afgerukt en de man onder den spoorwagen terecht kwam. 't Lijk werd totaal vermorzeld terugge vonden. Het kindje is gered. VERPLICHTE WERKDIENST. Met militair karakter. Hitler heeft te Neurenberg in een toespraak aangekondigd, dat de vrijwil lige werkdienst weldra zou worden veranderd in een verplichten werk dienst. Verplichte werkdienst was reeds geruimen tijd een desideratum in het nieuwe Duitschland. Dit beteekent, dat alle jonge menschen een jaar in den werkdienst zullen hebben te dienen, maar alleen in zooverre zij lichamelijk, geestelijk en ook moreel daarvoor ge schikt moeten worden geacht. Politieke verdachten, jongelieden van slecht gedrag, geestelijk achterlijken en lichamelijk zwakken worden geweerd (Joden ook). De mannen in den werkdienst leeren niet alleen graven en wegen aanleggen in organisch verband, maar zij krijgen naast dezen ook voor een militair nut tigen arbeid, eenige uren per dag on derwijs in de z.g. „Wehrsport Deze voorschool of recrutendepot, thans tellend ongeveer 250.000 man, zal zelf, hielden de Hollanders voortaan met wat er onder hen was en met het geen de tijd liet gebeuren, zooveel re kening als het noodig was, maar om den drommel niet meer. Men lette op den bouw der steden. Reeds de eenheid der stof, de roode baksteen, overbrugt de eeuwen. Slechts ornamenteele "ibizonderheden, vermoch ten de wisselende stijlen van Europa aan "t Hollandsche huis toe te voegen. In zijn diepe statische bestemdheid Bleef dit huis zooals de bizondere aard van den bedriegelijken bodem het in over eenstemming met 't materiaal liet ont staan. En slechts een zeer geoefend oog zal uit de deelen der straten van Am sterdam den eventueelen nieuwen bouw van de oudere buren kunnen onder scheiden. Of men doorkruise het landschap. Daar rijen zich dorp aan dorp en boer derij', fiksche gebouwen, lijvige boeren, prachtig vee, goed afgescheiden weilan den, alles glanzend van reinheid, rijk dom, verzorgdheid. Maar niettemin ver moeit dat eeuwige terugkomen van de zelfde beelden. Nergens wenkt achter dit steeds overzienbare nog de moge lijkheid van iets werkelijks nieuws, een verrassing. Geen blauwe verte, welke wonderen belooft. Zelfs in den nevel ligt al het herkenbare klaar en koud. Waar geen verlangen is, is geen span ning en waar geen spannig is, daar stokt het leven.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 7