BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcl LANDBOUW. KUNST EN WETENSCHAP. LEBER EN VLUUT. GEMENGD NIEUWS. j ZUID-BEVELAND. DE HEEREN EN VROUWEN VAN DER VERE Kleine oorzaken Groote gevolgen I 1 den bij ongelukken op 't platteland: een geleende ladder en planken, welke bij een landbouwer gevraagd werden. Ook verdrinkingen werden geïnxeneerd, waarbij getracht werd met kunstmatige ademhaling en een zuurstofapparaat de levensgeesten wederom op te wekken, wat nogal goed lukte in dit geval. Mede was aanwezig arts Van de Stadt uit Middelburg, alsmede nog eenige belang stellenden. Autobus in een sloot. ARNEMUIDEN. Dinsdagmorgen te on geveer 7 uur, reed, doordat de stuur- 'nrichting niet meer functioneerde, een autobus uit Borsselen bij den ijzeren spoorwegovergang bij den Sloedam in de breede sloot. De chauffeur zat alleen in de bus; hij bleef gelukkig ongedeerd. Met veel moeite heeft men het voertuig op 't droge gebracht. De materieele schade viel nogal mede. KAPELLE. Op de muziektent op het Marktplein alhier werd een gezamenlijk concert gegeven door het fanfarekorps „Ons Genoegen" alhier en de zangver- eeniging „Zanglust" met 39 leden en het kinderkoor „Zanglust" met 28 leden. Di* recteur van deze 3 vereenigingen is de heer W. Harthoorn van s-Heer Arends- kerke. Allereerst speelde het fanfare korps, waarna het kinderkoor op zeer verdienstelijke wijze enkele 'stukjes) zong. Hartelijk werden de kinderen toe gejuicht, met lof was men vervuld over deze vereeniging die slechts 4 maanden oud is, en voor het eerst in de open lucht optrad. Ook de zangvereeniging van dezelfde korten levensduur zong voor het eerst voor het publiek, eveneens met groot succes. Het was een drukke avond voor den directeur den heer Harthoorn voor wien niets te veel is, een echte dirigent en mucicus. We vernamen van den voorzit ter van de zangkoren, dat de heer Harthoorn belangeloos zijn werk ver richt, omdat deze koren zooals vanzelf spreekt nog niet financieel sterk zijn. Getracht zal worden om meerderen steun van de burgerij te verkrijgen. Het fanfarekorps speelde nog menig nummer, waarop steeds een krachtig applaus volgde Het was voor de mu ziekliefhebbers een genot volle avond. De opkomst was buitengewoon groot, rustig en kalm werd geluisterd. Met ge noegen kan op dezen avond worden te ruggezien. ELLEWOUTSDIJK. Maandagmiddag had alhier een buitengewone vergade ring van de ingelanden van het Water schap „Ellewoutsdijk" plaats, 37 van de 40 stemgerechtigden waren aanwezig. Nadat was kennis genomen van de circulaire van Ged. Staten van 27 Juli j.l. waarin onder de aandacht werd ge bracht, dat bij eventueelen aanslag in het dijkgeschot van de gebouwde eigen dommen, het daardoor te verkrijgen be- drag geheel moet komen ten voordeele van hen, die reeds werden aangeslagen voor de ongebouwde eigendommen, werd het door het bestuur ontworpen kohier ün behandeling genomen. Het bevat 303 aangeslagenen en geeft een totaal van de belastbare opbrengst van de gebouwde perceelen volgens de grondbelasting aan van 25654. Het voorstel van het bestur om de heffing te bepalen op 4 procent werd na toelichting zonder discussie met al- gemeene stemmen aangenomen. Mede- deeling werd gedaan van het verleend eervol ontslag aan den heer H. Koole als beambte, belast met den technischen dienst, ingaande 1 November a.s. De bezoldiging van den te benoemen waterbouwkundigen ambtenaar werd geregeld als volgt: aanvangsalaris f 1600, met 4 tweejaarlijksche verhoo gingen van f 100 tot f 2000, benevens 8 procent voor woninghuurvergoeding. Aan den heer E, A. van der Bent door DIRK L. BROEDER. I. Inleiding. Twee en een halve jaar zijn nu ver streken, sedert men de beelden van de heeren en vrouwen van Veere van hun verheven basementen voor het stadhuis, vanwaar zij eeuwen lang neerzagen op de straten van hel oude handelsstadje aan het Veergat, dat zij tot grootheid hadden gebracht, deed verhuizen, en nu zal weldra de eerste beeltenis weer in de voor haar bestemde nissen verschij nen Wij stellen ons derhalve voor, na een kort 'inleidend woord, achtereen volgens de geschiedenis van die edel lieden en hun gemalinnen te verhalen. Feitelijk vangt het levensverhaal van deze aanzienlijke heeren en vrouwen aan bij dien Wolferd van Borselen die om streeks 1280 de schorren en polders van Veere. en Zandijk door aankoop van graaf Floris V verwierf. De geschied schrijver Ermerins noemt reeds zijn va der eersten heer. Wij zullen echter Wolferd deze eer toekennen, temeer daar hij weltee stichter van het slot Zan- denburg geweest zal zijn in 1280. Heer Wolferd had zijn bezittingen als kwaad-leen ontvangen, zoodat zij bij werd op diens verzoek, met ingang van den datum waarop hij die functie 35 jaar zal hebben bekleed, zijnde 24 No vember a.s., eervol ontslag uit de be trekking van ontvanger-griffier verleend. De voorzitter sprak bij die gelegen heid woorden van hulde en dank voor wat deze weldra scheidende ambtenaar in het belang van het Waterschap zoo vele jaren deed en voor de wijze waar op door hem het geldelijk beheer en de administratie werden gevoerd. De jaarwedde voor dezen titularis werd na eenige besprekingen tenslotte geregeld als volgt: Aanvangsalaris f 450, met verhooging na 4 jaren dienst tot f 500. Zekerheidsstelling f 7000. Voor de gemelde ambtenaren zal een korting van 10 procent voor pensioens bijdragen plaats hebben, welke korting van 1 Mei 1935 of ook voor de andere in dienst zijnde functionarissen toepas sing vinden zal Voor den ontvanger-griffier werd een geheel nieuwe instructie vastgesteld; het bestuur werd gemachtigd voor de beide open te vallen betrekkingen, op roeping van sollicitanten te doen- Aan het bestuur werd opgedragen uit te zien naar een eenigszins geschikte plaats voor de berging van het archief van het waterschap. DE HOOGE PRIJZEN VAN POOT AARDAPPELEN. Een beschuldiging en een recht zetting. In het nummer van 12 Aug. j.l- van „De Koornbloem", orgaan der landbouwers- vereeniging „Redt U zeiven" te Aalst (België) kwam een artikel voor, waarin de Nederlandsche kooplieden er van be schuldigd welrcien, pootaardappelen Ife hebben opgekocht, om ze later voor hoo- ge prijzen opnieuw op de markt te kun nen werpen. Een en ander dan ten koste van de Nederlandsche kweekers en de buitenlandsche (Belgische) koopers. Naar aanleiding hiervan heeft dr. H. Molhuysen, secretaris van het Kon- Ned. ^andbouw Comité, aan genoemd blad een schrijven gericht, waaraan wij het volgende ontleenen: „Inderdaad is de prijs van de goedge keurde Eerstelingen sterk opgeloopen. Voor zoover ik ben ingelicht, bestaat er in Nederland echter geen trust van en kele handelaren, die deze prijzen kunst matig omhoog dreven. Het gebeurde op de vrije markt De teelt van Eerstelin gen is in Nederland met ongeveer 50 pet. ingekrompen. Een groot gedeelte van deze aardappelsoort is vroegtijdig voor de consumptie gerooid en verkocht. Ook een deel van de goedgekeurde Eer stelingen, dus plantgoed, is al vroeg als eetaardappelen verkocht- Toen de handel in pootaardappelen begon, was het te voorzien dat er een belangrijk tekort zou ontstaan. Dat de prijzen daardoor met sprongen omhoog gingen, behoeft dan ook geen verwon dering te wekken. Evenmin, dat de han delaren die het best met den algemee- nen toestand op de hoogte waren, zoo veel mogelijk op speculatie kochten. Het is inderdaad waar, dat deze specu latie niet in het belang is der Belgische aardappelverbouwers die zijn aangewe zen op den aankoop van het Nederland sche product. Ook de Nederlandsche se lecteurs kunnen er in de toekomst den terugslag van ondervinden. Bij de vrije prijsvorming en den vrijen handel is zoo- tets niet te keeren. De laatste twee jaren waren zooveel voor de selecteurs als voor de handelaren zeer slecht. Beide groepen hebben groote sommen gelds verloren, doordat de buitenlandsche koopers gebruik maakten van hun we tenschappen, dat er in Nederland over productie van goedgekeurde pootaard appelen was. Toen hebben de buiten landsche koopers de prijzen gedrukt, zooveel ze maar konden. Doordat er zulke groote verliezen in Nederland zijn geleden, is de teelt meer ingekrompen dan de Nederlandsche Regeering voor schreef. Toen de consumptieaardappelen een behoorlijken prijs opbrachten, heb ben vele telers deze zekere prijzen lie ver genomen dan de onzekere van de pootgoedmarkt waaraan ze zulke droe ve herinneringen hadden. Hoogstwaar schijnlijk zal het het volgende jaar weer omgekeerd gaan. De ontstemming van de Belgische koopers is alleszins verklaarbaar. Maar deze ontstemming moeten ze niet luch ten tegen de kweekers en handelaren van het product 1934, Zij deden beter te trachten door samenwerking verbete ring te verkrijgen. De pootaardappel is een zeer lastig artikel. Voor den ver bruiker heeft het een groote waarde als het aan de hoogste kwaliteitseischen voldoet. Het vormt het uitgangspunt van de teelt van het volgende jaar. Voor den kweeker vertegenwoordigt de poot- aardappel eveneens een groote waarde door de vele zorgen, die er aan worden besteed. Iedere kweeker weet dat hij, wanneer er te veel pootaardappelen zijn, kans loopt, dat zijn product als zoodanig waardeloos wordt, als de poottijd voor bij is- Hij tracht, door die vrees gedre ven dan ook tegen eiken prijs te ver- koopen. Ontvangt hij hierdoor dan niet genoeg voor zijn vele werk en risico's, dan krimpt hij de teelt in of hij houdt er geheel mee up. Dan ontslaat er schaarschte, met het gevolg, dat de koo- per de dupe wordt. Hij weet, dat hij met slecht pootgoed nooit een goeden oogst kan verwachten. Hij wil het pootgoed hebben, waarvan er te weinig aan de markt is. Dit kan bij de tegenwoordige omstandigheden en de tegenwoordige wijze van werken niet anders uitloopen, dan op hooge, soms zelfs zeer hooge prijzen. Deze prijzen sporen de kwee kers weer aan tot meerderen verbouw en sterker vasthouden. Zoo is het al jarenlang in een cirkeltje gegaan- Ver betering zou er kunnen komen door or ganisatie aan beide kanten, zoowel bij den aankoop als bij den verkoop. Maar dan ook een volledige organisatie; niet voor een deel De georganiseerde aan koop kan geen behoorlijke prijzen be talen. als daarnaast de vrije handel voor lage prijzen levert en evenmin kan de georganiseerde verkoop behoorlijke prij zen bedingen en aan zijn leden uitbeta len, als in den vrijen handel zeer hooge prijzen worden besteed". KANKERBESTRIJDING. De mededeelingen van dr, Brehmer zullen in Duitschland nauwgezet worden getoetst. In verband met de berichten uit Ber lijn, dat dr. Brehmer de kankerbacil zou hebben ontdekt en ook reeds een methode van genezing en voorbehoe ding tegen de gevreesde ziekte zou heb ben gevonden, geeft de Pruisische mi nister van binnenlandsche zaken door bemiddeling van den officieelen pers dienst te kennen, dat deze berichten met de uiterste voorzichtigheid dienen te worden opgenomen. De mededeelin gen van dr, Brehmer moeten zeer nauw gezet door deskundigen getoetst wor den, vóór sprake kan zijn van een be handeling van kankerlijders met de aan gegeven geneesmethode. Het ware een ernstig gevaar voor kan kerlijders, als zij in vertrouwen op de mededeelingen van dfr. Brehmer zich aan een andere behandeling dan met de beproefde middelen blootstelden en zoodoende kostbaren tijd verloren. De noodzakelijke toetsing van de vin ding van Brehmer zal met de uiterste voortvarendheid geschieden, aangezien het een zaak betreft, die van de groot ste beteekenis is voor de volksgezond heid. HET VOOROEFENINGfï-INSTITUUT. Bezuinigingsplannen zouden tot opheffing er van leiden. De volgende week zou, naar de „Te legraaf" weet mee te deelen, een be langrijk voorstel te verwachten zijn van den minister van defensie. Het voorstel zou dan behelzen de op- bij de landstorm, waarmede een bezui- heffing van het vooroefeningsinstituut niging van ongeveer een millioen gulden verkregen zal worden. Gevolg van de opheffing van het V.O. zal uiteraard zijn een overcompleet aan hooger- en lager personeel, dat thans bij de opleiding werkzaam is. Een ge deelte daarvan zou waarschijnlijk op wachtgeld gesteld moeten worden. Indien de inlichtingen aan het "Blad juist zijn, zou nog een voorstel zijn te wachten voor de oprichting van een nieuw gebouw voor de Verlofsschool der bereden artillerie te Ede, welk plan een uitgave zou vorderen van ongeveer 70.000. Het pude hulpgebouw zoif niet meer voldoen aan redelijk te stel len eischen van het doel. DOOR EEN SCHOT HAGEL GE TROFFEN. Maandagavond is de 48- jarige mejuffrouw S. M. v. d. D. uit de Watergeusstraat, toen zij op den Rotter- damsche Dijk te Rotterdam liep, door een schot hagel aan den hals ge troffen. Zij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. Vermoedelijk is het schot afkomstig van iemand, die op het terrein langs dien dijk op eenden liep te jagen. DE ONVOORZICHTIGE ROOMIJS- VENTER. De venter met roomijs te 's-G ravenhagee die de onvoorzich tigheid beging een 14-jarigen jongen een stuk ijs in de palm van de hand te doen vasthouden, waardoor de handpalm be vroor en de jongen zich onder genees kundige behandeling moest stellen, is door de politie opgespoord. Proces-ver- baal is tegen hem opgemaakt. VIER INBRAKEN. Maandagnacht is op vier plaatsen in het Kooipark te Leiden ingebroken n.I. bij J. O. in de Atjehstraat 37, waar ruim 200 ont vreemd werd; bij J. B. in de Atjeh straat 41 werden eenige gouden voor werpen en 10 buitgemaakt, bij J. B. v. in de Atjehstraat 43 een gouden horloge en 8 en bij I. N. in de Park straat 47 een doublé horloge en eenige gouden ringen. De dieven zijn door de achtertuintjes binnengekomen. Van de dieven is geen spoor gevonden. NA ZES JAAR. De recherche van het bureau Singel te Amsterdam heeft een goede vangst gedaan. Zij wist de hand te leggen op een 38-jarigen man, die er van verdachte wordt zes jaar ge leden te hebben ingebroken in den ju welierswinkel van den heer Kan in de (Ingez. Med,). ontstentenis van mannelijk oir weer aan de grafelijkheid zouden vervallen. Om hierin te voorzien droegen hij en zijn vrouw Sybille de heerlijkheid op aan gravin Beatrix op 12 November 1282 en ontvingen haar weer als onversterfelijk leen terug. Niet zoodra was Wolferd heer en meester of zijn heerschzuchtige natuur en intrigeerende geest deden hem zich aansluiten bij de Vlamingen te gen Floris. Pas toen de beoogde inval in Walcheren mislukte kwam zijn konke- larij aan het licht, want hij wist zich bui ten de anderen om met den graaf te ver zoenen, die den arglistigen edelman zelfs tot raadsman benoemde! De dood van Floris gaf Wolferd am pel gelegenheid zich weer naar hartelust te verwikkelen in de rommelige politiek der bewindvoerders- Hij wist zich op te dringen aan den jongen graaf, die niette min lijnrecht tegenover de politiek van zijn vader stond, en maakte diens neef, Jan van Avesnes, graaf van Henegou wen, onschadelijk door hem van de voogdij uit te sluiten en dit precaire baantje voor zichzelf te verkrijgen. Graaf Jan benoemde hem zelfs tot zijn raadsman! Zonder zijn bedoelingen onder stoelen of banken te steken wist Wolferd zich weer van lastige tegenstanders te ont doen beoorloogde de Friezen met suc ces, wikkelde den ongelukkigen graaf bijna in een oorlog met Frankrijk en sloot tenslotte een dubbel voördeelig huwelijk voor zichzelf en zijn dochter. Hij hertrouwde de weduwe van Albrecht van Voorne, burggraaf van Zeeland, na melijk Catharina van Durbuy, terwijl hij zijn dochter Hadewych met den zoon uit Catharina's eerste huwelijk, Gerard van Voorne, wist te verbinden. Niet lang daarna kwam de volkswoede op het rusteloos hoofd van Wolferd neer Drastische hervormingen hadden de stad Dordrecht in verzet gebracht, en de gunsteling, die voelde, dat hij eenmaal de kaarten ter hand had geno men en nu zijn spel zou moeten uitspe len, verzame'de een macht om de stad te onderdrukken, doch het plan lekte uit en de volkswoede richtte zich tegen heer Wolferd, die op 1 Augustus 1299 in zijn verblijf te Delft gegrepen werd en uit een der bovenvertrekken op straat, op de pieken der soldaten, werd gewor pen, om vervolgens door het grauw van een gereten te worden. Van zijn zoon, Wolferd II, die in geen velden of wegen zijn vader kon evena ren, weten wij zoo goed als niets. Hij sneuvelde naast zijn neef, graaf Willem IV, bij Stavoren in 1345. Het grootste gedeelte van het leven van diens zoon, Wolferd III, is weer een onbeschreven bladzijde. Geboorte- en sterfjaar onbekend, daden schier onbe kender. Veel meer schijnt hij niet' uitge voerd te hebben dan met een paar tra wanten den he.-r van Moermond en den bastaard van Borselen naar andere ge westen te hebben geholpen, wat hem overigens in den allerletterlijksten zin des woords duur te staan kwam: de dub bele moord kostte hem 't aardig bagatel van „twalef duysent ponden zwerter tornoise", hem in rekening gebracht door gravin Margarethaen dan te weten, dat na de ommuring van Veere "heer Wolferd op zwart zaad zat! Verder heeft hij in de toentertijd uitgebroken opvolgingstwisten de rol van salon- Hoeksch edelman gespeeld, althans hij was de beste maatjes met de gravin, doch nadien kon hij 't toch ook best vin den met haar zoon en grootsten vijand. Omstreeks 1356 verwisselde heer Wol ferd III het tijdelijke met het eeuwige, want dan hooren wij van zijn zoon, die verder ook al bijster weinig schijnt uit gevoerd te hebben. Af en toe duikt hij op, om dan weer in de vergetelheid te zinken, totdat hij plotseling in 'n gulle bui, waarin hij zijn moeder, Margriet van Arnemuiden, al haar schulden kwijt scheldt, van zich doet hooren. Hij zal er wel spijt van gehad hebben, want later noopte geldgebrek hem de erfenis van zijn vrouw te verkoopen aan Lodewijk van Male, graai van Vlaanderen. Wette lijke kinderen liet hij niet na, dus volgde zijn broeder Hendrik op- Hendrik I maakte zijn naam bekend doordat hij zijn veste van den toegang Slapeloosheid, maagpijn, con gestie Zorgt voor grondige reiniging van het spijsverterings kanaal I ISTIZIN is het ideale afvoermtddeL Zachtwerkend en wolkomen onschadelijk. iSTiziN - tubes van 90 en 60 tabletten bfl apothekers en drogisten Thans ook in verpakkingen van lü tabletten. (Ingez. Med.) Reguliersbreestraat. Er is toen een aan zienlijke hoeveelheid goederen gestolen, terwijl ook een van de dieven is gear resteerd. De man, die thans in hechtenis is ge nomen, wist echter tot op heden buiten het bereik van de justitie te blijven. Hij schijnt geruimen tijd in het buitenland te hebben vertoefd. MOTORRIJDER GEDOOD. Op den Haarlemmerweg te Amsterdam reed de 25-jarige B. met een licht mo torijwiel uit de richting Sloterdijk. Bij de Maggifabrieken, vlak voor den zich daar ter plaatse bevindenden overweg, wilde hij omkeeren. De bestuurder van eefl auto, die uit de richting Amsterdam kwam, zag deze manoeuvre niet en de motorrijder kwam in aanraking met het linkerachterwiel van de auto. De man werd van zijn motorfiets geslingerd en werd zeer ernstig gekwetst. Bij 't trans port naar het ziekenhuis is hij aan de gevolgen overleden. BEEN AFGEKNELD. Toen de schipper H. Wilschut te B u d e 1 zijn schip aan den steiger wilde vastleggen, is hij met een been in een stalen kabel verward geraakt met het gevolg, dat de draad door het nog in beweging zijn de schip werd aangetrokken en het» ;been werd afgesneden. VALSCH GELD. Bij de posterijen: te Mill is een valsch bankbiljet van 100 in betaling aangenomen. De poli tie stelt een onderzoek in naar de her komst. DE DOODELIJKE AANRIJDING BIJ OLDENBDOEK. De Zwolsche politie heeft den autobestuurder, die j.l. Zon dagavond op den Zuiderstraatweg onder Oldenbroek den heer v. d. R. uit Amsterdam heeft aangereden en hem zwaar gewond op den weg liet liggen, opgespoord. De autobestuurder bleek te zijn B. uit Zwollerkerspel. De 27-jarige v. d. R. is inmiddels in het Sophia-zie- kenhuis aan zijn verwondingen overle den. Tegen den autobestuurder is pro ces-verbaal opgemaakt. ZIELIG GEVAL, De alleenwonen de 78-jarige S. van H. L. te D e d e m s- vaart had zich sedert enkele dagen niet buiten zijn woning vertoond, het geen bij de buren eenige ongerustheid wekte. De gemeentepolitie werd van dit feit in kennis gesteld en moest zich met geweld toegang tot de woning ver schaffen. Van H, L. werd daar in vrijwel be- wusteloozen toestand met brandwon den overdekt op den grond aangetrof fen. Voor het bed stond een gedeelte lijk verbrande stoel, terwijl een petro- leum-lampje op den grond lag. Na voor- loopig verbonden te zijn is hii naar het R. K. ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Vermoed wordt, dat de oude man, toen hij het lichtje wilde dooven, uit zijn bed is gevallen, waardoor een begin van brand ontstaan is. Het ongeluk zou reeds Zondag hebben plaats gevonden. tot den weg naar Zandenburg, de Mijn 's Heeren Poort, tot aan de Zandijksche Poort liet versterken en de gracht del ven. Gedurende zijn tijd werd het Veer gat hoe langer hoe beter bevaarbaar voor groote schepen, doch noch hij noch zijn oudste zoon hebben profijt weten te trekken van dien gunstigen toestand. Van laatstgenoemde weten wij slechts dat hii geleefd heeft. Hij werd opgevolgd door zijn broeder Wolferd V, daar hij geen nakomelingen had, trouwens waarschijnlijk nooit gehuwd was. Wolferd V toonde zich een waardige afstammeling van den eersten Wolferd, die een honderd jaar tevoren zijn kuipe rijen op de graven Floris V en Jan I uit speelde. Hij liee zich betrekken in een Brabantsch geschil, dat overigens geheel buiten zijn persoon om ging. Zijn bemoei zucht kostte hem een gevangenschap van twee lange jaren- Hij was gehuwd met een bloedverwant, Hadewych, doch ter van Klaas van Borselen, heer van Brigdamme, die hem een zoon, Hendrik naliet. Deze Hendrik nu is de eerste der hee ren van der Vere, die voorkomt in de beeldenrij van het schitterend stadhuis, en van wien wij in het volgend stuk zul len vertellen.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6