DE VREEMDELING VAN SILVERDALE Verdrijf die Kiespijn! AKKER.QCHE15 KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. KERKNIEUWS. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEÜWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 12 SEPTEMBER 1934. No. 215. GOES. AKKERTJES WALCHEREN. „Ik herinner me niet, dat ik 't over iets, dat ik gehoord zou hebben, gehad heb", zeide zij. „Ben je met je wijze les sen geven niet wat voorbarig?" s a a ss m a s lËBsa&ia Somer [verplaatst 47-48 n. |daelburg. Ik afgeg. Ir. K 206, van 8 u. jper K.M, cent per kt. Graaf- Iddelburg, |N „Wal- 7.15 uur r. f 1.50, enk. reis listraat 8, Pelikaan, aag, ope- p. Dond., Bevel, m, ct. p. p. M'burg. Pelikaan, v. 1 dag 5 enk. r. ïlg. kust, 3 p. p., r., Midd. LUXE". Antwer- Zaterd, pt. n. d, 3.50 Krt, 4'burg. 6/7 per- ikt voor >er K.M. lafeiland, we van- Wilt U it U dan. De On- rijgb. in .8, Midd. I rneming. im. Enk. dag naar n Haag, vrij. ,,De M'burg. e<*i 3 c De optimistische rede van Benesj Ze bevatte een, ernstige waarschuwing Het isolement van Duitschland moet niet op de spits gedreven wor den. De Tsjechische minister van buiten- landsche zaken, Benesj, iS| een bekwaam man. Naar zijn woord wordt te Genève met g'roote belangstelling geluisterd. Hetgeen hij te zeggen heeft, wordt door de bank gekenmerkt door de verdienste van een zekere nuchtere logica. Benesj geraakt niet gauw van zijn stuk; hij heeft zijn zenuwen goed onder bedwang. De redevoering, waarmede hij Maan dag de vijftiende algemeene vergade ring van de staten-leden van den Vol kenbond opende, legde van dit alles weer eens getuigenis af. Onder de ge geven omstandigheden had men moei lijk iemand kunnen vinden, die geschik ter voor deze penibele taak was dan de Tsjechische minister. Hij heeft het klaar gespeeld een voorstelling van de politieke situatie in deze wereld te ge ven, die den verontrusten mensch een riem onder het hart zal steken. We heb ben er gisteren reeds iets over gemeld. Benesj gelooft niet, dat de oorlog, ge lijk in breeden kring maar al te zeer wordt gevreesd, op het oogenblik als een onafwendbaar noodlot moet worden beschouwd. De leiders van de tegen woordige wereld hebben meer dan ooit de geschikte middelen in de hand, zei- de hij, om den oorlog te vermijden. Meer dan ooit moet men door de we reld schreeuwen, dat de verantwoorde lijkheid van een oorlog bij de verant woordelijke leiders van de desbetref fende landen zou liggen. Men moet den moed hebben dit met luider stemme te verklaren en zonder schroom deze ver antwoordelijkheid telkens weer verkon digen. Hij eindigde met de volgende mees terlijke peroratie: „Mijn beschouwingen over den algemeenen politieken toe stand zijn dus in het algemeen niet ont moedigend. Ten overstaan van deze 15e Volkenbondsvergadering, die misschien geroepen zal zijn uiterst belangrijke be slissingen te treffen en die aldus een nieuwe periode onzer werkzaamheid zal kunnen voorbereiden, wilde ik bo venal uitdrukking geven aan een vol strekt krachtige hoop op een betere toekomst, aan een onwankelbaar ver trouwen in de kracht en de doeltreffend heid onzer beginselen, idealen en instel lingen en vooral aan mijn onverwoest bare overtuiging dat ons lot in onze eigen handen rust en dat wij, als wij het waarlijk willen, de middelen bezitten om ons uit de tegenwoordige crisis te be vrijden om den vrede te redden en om alle slechte geesten en destructieve Krachten te overheerschen." Het lijdt niet den minister twijfel, dat de Tsjechische minister met de voor opgezette bedoeling, de dingen niet al te zwart voor te stellen, heeft gespro ken. Maar men kan desondanks niet beweren, dat zijn redevoering een praat je voor de vaak was. Zijn betoog was daartoe weer veel te nuchter. „De ver antwoordelijkheid van een nieuwen oor log zou bij de leiders van de desbetref fende landen liggen.' Hij heeft niet voor niets den nadruk vooral op die woor den gelegd. Ze kregen daardoor het ka rakter van een ernstige waarschuwing, waarvan men moet hopen, dat ze bij de verantwoordelijke staatslieden der groo- te mogendheden goed verstaan is.. Dezen toch zijn het in de eerste plaats bij wie de groote verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen der naaste toe komst ligt. Gebeurtenissen, welke ver moedelijk thans reeds te' Genève haar voorbereiding zullen krijgen. Niet in, maar buiten de Volkenbondsvergade ring om. Achter de coulissen is groot werk aan den winkel, werk, dat be- heerscht wordt door de allesbeheer- schende vraag van de verhouding tot Duitschland. Het Derde Rijk staat vrij wel geheel geïsoleerd in de wereld. Voor een tijdje kan dat zijn nut hebben, om zekere sentimenten in toom te houden. Maar op den duur gaat zulks niet op. De wereld verdraagt het eenvoudig niet. De situatie zou voortdur e n d, tendenzen oproepen, die er naar streef den, Duitschland op de een of andere manier uit het isolement te bevrijden. Onophoudelijke uitbreiding van de Duit- sche bewapening en dus van de bewa peningen der andere landen, zou er 't eerste gevolg van zijn. En het slot werd dan natuurlijk onontkoombaar oorlog. Het streven te Genève zal er daar om op gericht dienen te worden, Duitschland weer in den Volkenbonds kring terug te voeren. Hier ligt o.i. de taak van de staatslieden der groote mo gendheden. En het is niet onwaarschijn lijk, dat Benesj, ook daarop, zonder het met zooveel woorden te zeggen, doelde, toen hij van hun verantwoordelijkheid sprak. De schuld van Duitschland's iso lement ligt niet bij Duitschland alleen. Sommige landen hebben het er naar ge maakt, dat het dien kant vrij gemakke lijk uitging. Mogen ze zich nog bijtijds de uiterste consequenties er van voor oogen stellen en maatregelen beramen, die het dreigend gevaar kunnen afwen den. In een handomdraai valt de zaak niet te verwezenlijken. Maar de tijd lijkt gekomen om er mee te beginnen. door H. BINDLOSS. 31). „Wil je je voor vanavond met het ge zelschap van een oude vrouw tevreden stellen?" vroeg ze. Witham bekeek zijn kleeding onte- vreden-critisch. „Het was niet mijn plan om zoo maar dadelijk gebruik van uw gastvrijheid te maken", zeide hij'. „,Ik had den Colonel van m'n komst in ken nis willen stellen en dan meteen willen doorgaan." Miss Barrington keek hem met even opgetrokken wenkbrauwen aan. „Dan was je niet bepaald iets vriendelijks van plan", zeide ze. „Ik zou gedacht hebben, dat je in de tweede plaats mijn nichtje en mij even zou hebben willen Begroetten." Zonder zich bepaald rekenschap te geven van wat hij zeide, gaf Witham het een of ander ontwijkend antwoord; de eerste stap was gedaan, het ergste was nu voorbij; in zijn verlichting haal de hij diep adem. Zijn metgezellin keek snel, onderzoekend naar hem op. ..Is 't je niet makkelijk gevallen?" vroeg ze. Witham keerde zich naar haar toe; geinteresseerd door den rustigen Blik van zijn grijze oogen, welke ze in een SLUITING ZITTING STATEN-GENERAAL. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten Gene raal zal worden gesloten op Zaterdag 15 September, des namiddags drie uur. De minister van binnenlandsche za ken, mr. de Wilde, wordt gemachtigd zich op dit tijdsitp te begeven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in een vereenigde vergadering der beide Kamers, de zitting in naam der Koningin te sluiten. DE NIEUWE SPELLING. Het eerste schaap Het katholieke Groningsche dagblad „Ons Noorden" heeft besloten met in gang van Maandag 17 Sept. a.s. de spel- ling-Marchant in te voeren. Nu blijkt aldus het blad dat hier in het Noorden, vrijwel algemeen bij het katholiek onderwijs de nieuwe schrijfwijze van de Nederlandsche taal is ingevoerd, lijkt het ons noodzakelijk, dat ook ons blad. thans tot de invoering overgaat. DE NOOD DER JEUGDIGE WERKLOOZEN. Het bestuur van het Kath. Werklie denverbond heeft aan de hoofdbesturen van de aangesloten bonden een schrijven gericht over den noodtoestand waarin thans duizenden jonge arbeiders verkee. ren In dit schrijven wordt er o.m. op ge wezen, dat minstens 60.000 jonge men- schen, van 18 lot 25 jaar, zonder arbeid zijn, d.w.z. zonJer toekomst, en dat deze jongemenschen in een stemming van wanhoop en vertwijfeling verkeeren. Gelukt het niet die jongeren binnen be trekkelijk korten lijd aan werk te hel pen, dan staan zij voor de angstige mo gelijkheid „overgeslagen" te worden, omdat bij opleving of stabilisatie van het economisch leven, jongeren dan zij in geschakeld zullen worden. Verschillende jongeren worden op de een of andere wijze nuttig bezig gehou den, doch een oplossing-is deze hulpver leening niet. De oplossing is: de jongeren, aller- perst die van 20 tot 30 jaar moeten blij- 1 vend in het economisch leven worden ingeschakeld. Er moet voor hen plaats worden ge maakt door de ouderen, de zestigjari gen en ouderen. Dat is de gedachte, wel ke het laatste jaar verschillenden, ook werkgevers, in ons land heeft bezig ge houden en waarvoor men ,(in ?een te vormen comité medewerking vraagt. De gedachte, het beginsel, is zeer wel aanvaardbaar; de uitvoering is echter moeilijk. Die zestigjarigen kunnen niet zonder meer worden uitgestooten; er zal een financieele regeling voor hen moeten worden gemaakt. De vraag is, hoe en in welke mate. De leuze is aangeheven: elke werkende Loven-zestigjarige in den steun de jongeren op hdn plaats. Er zijn tal van vragen, o.a. deze: voor .velke categorieën van werknemers moet de maatregel gelden, in particulie ren-, in overheidsdienst? Wat kunnen de pensioenkassen doen? Wat de on dernemingen? Wat de rijks-, provinci ale- en gemeentelijke overheden? Kan die kwestie (zooveel mogelijk) zonder de overheid worden opgelost? Hoe het zij aldus besluit het schrijven het ui terst belangrijke vraagstuk is aan de or de, moest aan de orde komen en wij zul len, als katholieke arbeidersbeweging, ti.dig een standpunt moeten bepalen. BREMEN CONTRA ROTTERDAM. De Duitsche Rijksspoorwegen zullen voortaan voor het vervoer van ijzererts naar het Roergebied, dat met Duitsche schepen in Biemen is aangevoerd bij wijze van uitzondering het goedkoopste tarief van 0,8 pfennig in rekening ge bracht worden, voorloopig tot 31 Aug. 1935. Men hoopt deze manier 100-000 ton erts per jaar over Bremen te lei den, dat nu nog over Rotterdam gaat. Alleen in Juli 1934 werden 400.000 ton erts over Rotterdam naar de Roer ver scheept. HET HEMD IS NADER DAN DE ROK. Zooals men weet is verleden jaar door S.D.A.P. en N.V.V. een boycot van Duit sche waren afgekondigd. In de socia listische bladen werden sindsdien adver tenties voor Duitsche waren geweerd. Thans is in de bladen van de N.V. „De Arbeiders" echter een mededeeling ver schenen, onderteekend door de heeren E. Kupers, voorz. van het N.V.V. en C. Woudenberg, secretaris van het bestuur der S.D.A.P., dat voortaan advertenties, waarin Duitsche waren worden aange prezen, wel mogen worden opgenomen Zulks, omdat het in buitenlandsche so cialistische bladen ook gebeurd en, om dat het resultaat van een boycot slechts in zeer beperkte mate afhankelijk zou zijn van 't opnemen van zulke adverten ties. „Immers aldus staat er, ,,het opne men der advertenties verplicht ons -n geen enkel opzicht tot het koopen van Duitsche waren". Heden viert ds. J L Klomp, Ned Herv. predikant te Woudenberg, zijn zilveren ambtsjubileum. De jubilaris stond van 1915 te Schore en Vlak e, v/elke standplaats in 1924 met Capelle a. d. IJssel verwisseld werd. 21 Oct 1928 verbond d®. Klomp zich aan zijn te genwoordige gemeente man van zijn stempel niet verwacht had, bleef ze hem aankijken. „Neen antwoordde hij ernstig, „en nu ben ik ontevreden dat ik er zoo tegenop gezien heb. En daarbij vraag ik me af, of u altijd zoo tegemoetkomend als nu voor me blijven zult." Miss Barrington glimlachte even, maar het leek Witham toe, of de druk van haar hand op zijn arm één oogen alik lang iets vaster geweest was. „Als 't mogelijk is, jaalleen al ter wille van je moedei'", antwoordde ze. Dat antwoord was duidelijk; Court- ïorne's zonden zouden hem niet aange rekend worden, maar hij was op proef; de kleine vrouw met het mooie witte laar behield zich haar oordeel nog voor. Maar niettegenstaande dit weinig aanmoedigende antwoord misschien kwam het omdat het zoo lang geleden was, dat een vrouw hem iets vriende lijks gezegd had ging zijn hart naar haar uit, voelde hij bet als een sterke behoefte dat men goed over hem zou blijven denken. 1 Het volgende oogenblik gingen ze zitten. Witham had zijn plaats vlak bij het hoofd van de tafel, tusschen zij'n tafeldame en Maud Barrington; na een minuut of vijf kreeg hij de onaangename j sensatie, dat de oogen van de aanzitten- den veelvuldiger zijn kant opkeken dan strikt noodzakelijk was. Mischien dat hij zich verraden zou hebben, wanneer hij een man geweest was, die zich veel met e;gen gevoelens bezighield; maar de strijd van de laatste jaren, welke hij alleen had moeten uitvechten, had hem van al zijn kleine zwakheden bevrijd, had hem oog voor de dingen, die tellen en een rustig zelfvertrouwen gegeven, eigenschappen die iemand, waar hij zich moge bevinden of wat zijn omge ving ook moge zijn, tot een sterk mensch stempelen. Tijdens een plotselinge demping van het voortdurend luide stemmengegons keerde Maud Barrington, die blijkbaar tot het besluit gekomen was dat ze hem beleefd behoorde te behandelen, zich tot hem. „Onze tafelgesprekken zullen je wel niet interesseeren. We hebben het overi niets anders dan over tarwe, gedeelte lijk ook al omdat we weinig anders hebben, dat onze belangstelling gaande maakt." „Wel", antwoordde Witham met *n eigenaardigen glimlach, „als onderwerp van gesprek is tarwe niet iets nieuws, voor me. Om de waarheid te zeggen weet ik zooveel van graan af, dat ik er t liefst niet meer over praat." „In den vorm van elevator-zeelen of Winnipegsche markt-marges?'' vroeg het meisje koeltjes. Witham's oogen begonnen, bij dien steek onder water, verdacht te schitte ren. „Neen, niet bepaald", antwoordde hij. ,,'t Graan dat door mijn handen ge gaan is, bevond zich in zakken van 250 pond en 't opladen ervan, stuk voor DE STORMACHTIGE VAART ROND WALCHEREN OP 20 AUG. De passagiers waren niet in ge vaar. Maar men is wel bui ten zijn boekje gegaan. Men zal zich herinneren, dat op 20 Aug. j 1.de vaart rond Walcheren van den Prov. Stoomboot Dienst, een beetje raar verliep. Het woei stormach tig en de passagiers werden vrijwel al lemaal zeeziek. Een hunner trof zelfs een ongeluk, de gevolgen waarvan hij op 't oogenblik nog nauwelijks te boven is. Een der passagiers, niet de laatstbe doelde, heeft gemeend een klacht over 't geval bij de bevoegde instantie te moeten indienen. Hij ontving als ant woord daarop het volgend schrijven van den inspecteur voor de scheepvaart in het 2e district: „Ik heb de eer U mede te deelen dat mij na onderzoek is gebleken dat tijdens de vaart rond Walcheren op 20 Aug. 1934, de passagiers, wat de zeewaardig heid van het schip betreft, niet in ge vaar zijn gebracht. Het is voor de passagiers welke niet zeevast waren, een onaangename reis geweest wegens de voorgekomen zee ziekte door het slingeren en stampen van het schip, maar dat zal bij elk schip voorkomen, hetwelk buitengaats wordt gebracht. De Provinciale Stoomboot Dienst heeft zich echter niet gehouden aan de voorwaarde, vermeld op de ver gunning, dat de reizen alleen plaats mo gen hebben bij goed weer". Zeeuwsch-Vlaanderen en Oranj'e, Ter gelegenheid van de opening der Staten-Generaal (troonrede) op 18 Sept. a.s., zal de Oranjevereeniging uit Axel met een groote groep, waarvan vele deelnemers gekleed in de oud-Axelsche hoerendracht, een bezoek brengen aan Den Haag, Des avonds wordt in de Nieuwe Zui- derkerk te Den Haag een Zeeuwsch- Vlaamsche avond gehouden, waarin als spreker o.a. zal optreden mr. P. Diele- man uit Middelburg, lid van Ged. Sta ten van Zeeland, met als onderwerp: „Zeeuwsch-Vlaanderen en Oranje". Zeeuwsch-Vlaamsche zangers en zan geressen zullen den avend opluisteren, Schilderwerk D. Maandag. In Kunsthandel „Wisse" in de Ganzepoortstraat, exposeert onze stad genoot de heer D. Maandag, voor de eerste maal enkele van zijn schilderstuk ken en aquarellen. Er zijn stillevens, landschapjes en zee gezichten. Bij een vluchtig overzicht van het werk, als de blik onwillekeurig het langst blijft rusten op het beste, ver moedt men niet met een betrekkelijken debutant te doen te hebben. De alge meene indruk is dan: vlot werk, niet peuterig, toch geen verwaarloozing van details, goed getroffen kleuren, zuiver aangevulde stemming, en alles serieus Neem die zenuwprikkeling weg en na 'n kwartier... weg is ook de pijnDat wonder voltrekken 1 of 2 a/TkeIr Volgens rocept van Apotheker Dumont. (Ingez. Med.) van teekening. Bij nadere beschouwing blijkt er echter tusschen het een en an der een soort onderscheid. Eenerzijds een landschapje met vaste hand neerge zet, b.v. bloembollenveld, brug over de Slinge, en anderzijds landschapjes, waar gezocht is naar 'n kleur, 'n scherpere of vagere contour, naar licht en donker. Kunnen we dit weifelen nog beschou wen als het zoeken van den jeugdigen schilder, 'n gevaar voor den hr. Maan dag is zijn verwaarloozing van de stof uitdrukking. Zoo is b.v. het stilleven met muurbloemen (in de etalage) een zeer mooi stukje, prachtig van composi tie en kleur, maar de gemberpot kan van elke zelfstandigheid zijn. Alleen door vorm en teekening wéten we, dat het een geglazuurde pot moet zijn. Zégen we deze pot ook zoo, het teere van de bloem zou er te beter door uit komen. En duidelijker nog komt het gemis aan stofuitdrukking bij het groote stilleven naar voren, en juist bij dit werk, met groote flesch, soyapotje, vuurtest, aar den kruik, rood doek, enz., is de juiste stofuitdrukking van zooveel gewicht! Maar ondanks dit: er is mooi en gaaf werk bij, dat voor de toekomst nog veel doet verwachten. We noemden reeds „bloembollenveld", en „brug over de Slinge", en willen dan ook wijzen op de groene gemberpot met lampions, een gaaf aquarel, met hier en daar een con- té-lijntje. Zeer goed is verder „Avond stemming", een hoekje van de Beesten markt, zelfs als we in oogenschouw ne men, dat 'n dergelijk schaduwspel met lantaarnbelichting een dankbaar onder werp is. De kleuren, ook in de diepste schaduw, zijn mooi, en de verhoudingen zeer juist getroffen. Voorts zijn er een paar welgeslaagde zeegezichten, gevoe lig van kleur en zuiver van stemming. Als geheel zoo een expositie, die het bezichtigen meer dan waard is, en waar bij verscheidene stukken die elke kunst liefhebber gaarne in bezit zal willen hebben! ARNEMUIDEN. 't Was een goed idee van den leider, dr. P. de Haas en den secretaris, den heer J. J. Huijssen, van de vereeniging Het Groene Kruis, om een openluchtrepetitie te houden met de cursisten van den loopenden cursus en oud-cursisten in eerste hulp bij onge lukken. Op deze repetitie werden ver schillende ongevallen behandeld, zooals been-, arm- en ruggegraat-breuken, als mede het vervoer van deze patiënten met de primitieve hulpmiddelen zooals deze gewoonlijk gebezigd moeten wor- (Ingez. Med.) stuk, viel dikwijls niet mee. En wat mijn speculaties betreft die beston den gewoonlijk daarin, dat ik 't aan den prairie-grond toevertrouwde in de hoop, er veertig schepels per acre var te oogsten en dat ik me dan met tien schepels tevreden moest stellen. Waar schijnlijk zijn de manipulaties op de Winnipegsche graanbeurs minder in spannend en meer reneteer end, maar ;k ben niet in de gelegenheid geweest om mijn krachten daar te beproeven." Maud Barrington keek hem bij dat antwoord een paar oogenblikken lang strak aan. Door dat veelbefeekenende djken schoot het Witham plotseling te binnen, dat hij iets had hooren ver luiden van een soort onderneming van Courthorne, waarbij een paar mannen employé's van een graan elevator, be trokken waren geweest. Hij voelde zich het bloed naar het hoofd stijgen,, want uit de houding van Miss Barrington bleek, dat het geval haar eveneens ter oore gekomen was, en de man die kalm en onverschillig (blijven kan, wanneer hij door een jong en knap meisje op een leugen betrapt wordt, bestaat niet. Maar het volgende oogenblik wist hij zich weer te beheerschen. ,,'t Is noch verstandig, noch edelmoe dig om alles te gelooven, wat er van iemand verteld wordt", zeide hij. Het meisje glimlachte even, maar Wit ham zat (zich te Verbijten onder den strakken blik van haar heldere bruine oogen- Wat zou ze hem minachtend aan gekeken hebben, als hij haar niet zoo on verschillig geweest was. Witham moest even lachen, maar zijn oogen bleven strak, „Ja", zeide hij, „maar aan die voorbarigheid heb ik met een een waarschuwing te danken. Ten slotte zijn excuses ook niet veel waard, maar als ik me in ernst ga verdedigen, zal 't voor een rechter met minder voor- oordeeling zijn". Maud voelde haar belangstelling wak ker worden. Lance Courthorne, speler en maatschappelijk een paria, was in elk geval een variatie op 't type man, waar mee zij op Silverdale omgeven was en dan moest zij geen vrouw geweest zijn als dé ongunstige roep, welke hem voor afgegaan was, hem in haar oogen niet met een soort aureool van belangwek kendheid omgeven had. „Ik wist niet, dat verstand van 't boe renbedrijf ook tot een van je vele talen ten gerekend mocht worden", zeide ze. „Ik zou gedacht hebben, dat je 't. een tonig vinden zou?" „Dat vond ik ook", nog steeds met dezelfde provoceerende schittering in zijn oogen keek hij haar aan. „Maar zijn uitsluitend deugdzame bezigheden ten slotte niet een tikje eentonig?" (Wordt vervolgd 1

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5