OVER 2 DAGEN IS HIJ JARIG INGEZONDEN STUKKEN. GEMENGD NIEUWS. MARKTBERICHTEN. VRIJWIELREMNAAF en. reeds nu ziet hij in zijn gedachten zijn hartewensch in vervulling gaan, n.l. een echte „TORPEDO" in zijn fiets. De vrijwielremnaaf is het waardevolst^ en belang rijkste orgaan in het rijwiel. Daar zij de functie van aandrijving, vrijwiel en rem tegelijk vervult wordt bij het rijden alles door haar bewerk stelligd. Voortdurend worden de hoogste eischen aan haar gesteld en nooit mag zij weigeren. Met het oog op den sierlijken vorm, moeten de enkele deelen uiterst sterk zijn, zij moeten ook zoo gevoelig op elkaar afgestemd zijn, dat zij den wil van den wielrijder dadelijk en met de grootste stiptheid ten uitvoer brengen. Elke overgang van werking in de „TORPEDO"-naaf, van de eene functie in de andere, hetzij van aantrappen of vrijwielen op remmen, of omgekeerd, geschiedt zonder een zoogenaamde „doode tred", waarbij men het gevoel krijgt, dat de naaf doortrapt. ONMIDDELLIJK gaat men van remmen in aantrappen over! Dit is net „TORPEDO"-geheim. Er bestaat geen naaf, voor wel ker vervaardiging zoo groot- sche en zoo weldoordachte middelen aangewend worden als bij de „TORPEDO". Past in ieder rijwiel Hetzij oud of nieuw sec; 3e pr. S. S. S., Kloetinge 562/5 sec, Des avonds had een concert plaats op de muziektent. Daarbij verleenden de vereenigingen „Volharding" en „Spar ta'' haar zeer gewaardeerde medewer king op een verlicht podium. Er was hiervoor zeer veel belangstelling. IAfzenders onbekend stuk in de prul lenmand. 2. Briefwisseling wordt over inge zonden stukken geplaatst of geweigerd niet gevoerd. 3. De kopij wordt niet teruggezonden. 4. Maakt het kort! „DE MALAISE EN NOG IETS". Mijnheer de redacteur, Beleefd verzoek ik U eenige plaats-1 ruimte naar aanleiding van het door X. in de Middelburgsche Courant van S September j.l. geplaatste stuk, getiteld „De malaise en nog iets." Hoewel de goede bedoeling van den schrijver niet te misprijzen valt, lijkt mij eenig commentaar niet overbodig. De schuldvraag der malaise, zich weerspiegelend in vermindering en op zegging van contributiën van vereeni- gingen e.d., wordt door den schrijver opgelost in dien zin, dat hij het egoïs me der „gegoede standen" veroordeelt, hen tevens als „gelukskinderen" bestem pelt en daarbij, gezien zijn opmerking] over uitloting van pandbrieven enz., van de gedachte uitgaat, dat onder meer de kapitalisten de schuldigen zijn van het afbraakproces. Deze gedachtengang noopt mij tot eenige correctie. Heeft schrijver zich wel eens een der gelijk oordeel gevormd over het wezen van den kapitalist, weet hij wellicht, dat juist de kapitalisten door de malai se het meest getroffen worden. Zij zien, uitgezonderd degeen, de enkeling, die uitsluitend Nederlandsch obligatie- ol pandbrievenbezit heeft, hun kapitaa! veelal gehalveerd en hun inkomsten in evenredigheid verminderd door divi dendloosheid van een deel van hun ei gendom. Zelfs zij, die tot de hierbovengenoem- de enkelingen behooren zien hun in komsten tengevolge van conversies van leeningen gestadig verminderen en het inflatiespook aan hun deurkier staan, het verleden en de ervaring in den vreemde opgedaan spreekt in dat op zicht boekdeelen, Is het daarom te verwonderen, dat zij met het oog op de toekomst, die haar schaduwen voor uitwerpt in de interna tionale arena, eenige reserve in acht nemen. Men zou geniegd zijn eerder on der de ambtenaren dan onder de kapi talisten den „gegoeden stand" te zoe ken, de eersten vormen de groote mas sa (in 1931 waren er ruim 60000 Rijks ambtenaren in Nederland), die zich in dezen tijd, gezien de lage prijzen van le vensmiddelen en andere levensbehoef ten, ondanks de salariskortingen een weelde kunnen veroorloven, die voor anderen is uitgesloten, denk hierbij aan reizen, sport, bioscoop enz. Vele directeuren en daaraan grenzend personeel van gemeentebedrijven, elec- triciteitsbedrijven, hoofdambtenaren van registratie, belastingen, directeuren van hypotheekbanken, levensverzeke ringmaatschappijen enz. genieten thans nog salarissen, die, gekapitaliseerd, de rente vertegenwoordigen van een in den staat, de gemeente of het bedrijf zeer groot geinvesteerd kapitaal, waar van eerst door de gemeenschap of door bepaalde groepen van particulieren de rente moet worden opgebracht alvorens deze in den vorm van salaris aan hen kan worden uitgekeerd. Zou schrijver naar aanleiding van het hierboven opgemerkte niet geneigd zijn, zijn standpunt eenigermate te wijzigen door de schuldvraag der malaise alge- meener te stellen Laat hij 't oog eens doen vallen op hen die door het bezit van een vast inkomen profiteeren van den lageren levens standaard, dezen zullen wel gaarne een offer brengen voor philantropische en andere doeleinden, zij zijp de bevoor rechten, de „gelukskinderen" van on zen tijd. M. Z. /"NEEBKOTTEft want naar het Bat. Nbl. waaraan een en ander ontleend is, van de politie ver nam, komen dergelijke Gods-oordeelen zeer veel voor in het 'Meestersche. Het is niet a priori onmogelijk, dat een vervolging wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld suc ces zou kunnen hebben, hoewel dit een nieuwe richting in de toepassing van het betrokken wetsartikel zou beteeke- nen. In waarheid geloofde de Ambonees natuurlijk heelemaal niet in het Gods oordeel; hoogstwaarschijnlijk dacht men dat de vrouw nu wel door de mand zou vallen en haar hand niet in het kokende water zou durven steken omdat zij wel in het Godsoordeel geloofde. .Dat zij haar hand wel in het heete water stak, wijst dus ook nog op haar onschuld. LAFFE OVERVAL. In het kring huis van de N.S-B, aan het Willemsplein te Rotterdam wordt geregeld des nachts wacht gehouden. Een aantal le den van deze partij blijven boven in het huis slapen, terwijl een hunner be neden op blijft. Zaterdagnacht was de 33-jarige H. H. met deze wacht belast. Omstreeks 5 uur in den ochtend wilde hij een- papiermandje leeggooien in de vuilnisbak, welke staat in den tuin ach ter het huis. H. opende daartoe de ser redeuren van de beneden-achterkamer. Op hetzelfde oogenblik werd hem een doek met peper in het gelaat geworpen en H. werd door twee of drie mannen beet gegrepen en tegen den grond ge worpen. Een der mannen trachtte Eem een prop in den mond te duwen, terwijl een der anderen hem de knie op de borst zette. H. verweerde zich heftig en hij beet een van zijn aanvallers daarbij in de hand. Plotseling zei een van de mannen: „Schei maar uit jongens, we hebben den verkeerde voor." De man nen lieten daarop H. los en zij verdwe nen. H., die veel pijn aan zijn oogen had en half verblind was, is op de tast naar boven gestrompeld, waar hij zijn daar slapende medeleden wekte. Dezen hebben dadelijk den tuin en den omtrek afgezocht, maar zij hebben niets gevon den. Inmiddels heeft men een dokter ontboden, die H. heeft behandeld. Het bleek, dat hij slechts weinig peper in de oogen had gekregen, zoodat hij ver moedelijk geen blijvend letsel zal onder vinden. De politie werd gewaarschuwd, die een uitgebreid onderzoek instelde. Het bleek, dat op de keukendeur een hatelijkheid was geschreven aan het adres van een bepaald lid van de N. S. B>., zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat het den aanranders om dit be paalde lid te doen is geweest. Men zou dan met een persoonlijke wraakneming te doen hebben. DE MISDAAD TE HAARLEM, Verdachte legt een bekente nis af. De te Zwolle gearresteerde, 21-jarige A. T. O., (hij gaf zichzelf bij de politie aan), die ervan verdacht wordt de 18- jarige E. W. te Haarlem van hel leven te hebben beroofd, legde Zaterdagmid dag een volledige bekentenis af. Hij heeft toegegeven het meisje met een doek te hebben geworgd. Het plan hier toe was bij hem opgekomen toen hij Donderdagmiddag in Haarlem kwam, doch over de redenen, die hem tot deze daad hebben bewogen wenschte hij geen mededeelingen te doen. Hij wist, dat de ouders van het meisje op den noodlottigen avond niet thuis waren. Hij is vermoedelijk door het meisje binnengelaten en is met haar naar boven gegaan, waar hij haar van het leven heeft beroofd. Vervolgens ging hij weder naar be neden, draaide de zekeringen van het electrische licht los en nam het geld uit de winkelkassa weg. Daarna is hij opnieuw naar boven gegaan en heeft uit de kast op de gang waar het meisje lag, een geldkistje met f 100 en een acte- tasch weggenomen. Aan de binnenzijde van de kastdeur hing een pak nota's, welke hij met een lucifer in*brand heeft gestoken. De deur deed hij daarop weder dicht, waarna hij het huis heeft verlaten. Hij verklaarde er niet aan gedacht te hebben, dat bo ven nog twee kinderen van 13 en 5 jaar sliepen. Deze kinderen hebben een oogenblik ernstig gevaar geloopen, aangezien de kast was ingebouwd boven de trap, die naar de bovenverdieping leidde. Door het actief optreden van den heer Kees- om, inspecteur van politie, die toeval lig het huis passeerde en een der ger sten was, die den brand ontdekte, is echter erger voorkomen. De heer Kees- om is dadelijk het huis binnengegaan waarvan de voordeur niet gesloten was en de vlammen gedoofd, waarbij hij door enkele burgers, die met hem mee gegaan waren, is geassisteerd. O. is per taxi naar Amsterdam en vandaar met een anderen auto naar Utrecht en Zeist gegaan, waar hij met 't gestolen geld schulden heeft betaald. Na eerst weer te Amsterdam te zijn ge weest is hij naar Zwolle vertrokken Daar heeft hij aan iemand een krant ge vraagd, waarin zijn portret en signale ment waren opgenomen. Dit heeft hem bewogen zich bij de politie aan te mei den. EEN „GODSOORDEEL,"' De ba boe van de familie M. te Meester Cor nells (Java) werd er van verdacht een bedrag van honderd gulden gestolen te hebben. De vrouw des huizes vond het echter niet nooaig aangifte bij de poli tie te doen. Zij zou zelf deze zaak wel tot klaarheid brengen. Daar de baboe echter hardnekkig bleef ontkennen, ook maar te weten, hoe een briefje van hon derd er uit zag, riep mevrouw de hulp van een doekoen (Inlandschen kwakzal ver) in. Deze liet de vrouw allerlei dure ee- den zweren en het resultaat bleef nihil. Na een vijftal doekoens geraadpleegd te hebben, die echter geen van allen „ketrangan" (klaarheid) konden krijgen, besloot mevrouw de hulp in te roepen van een meer beroemden toovenaar. Deze man, een Ambonees, zou het zaakje wel even opknappen. Er werd een groote pot met water op het vuur gezet en toen de vloeistof het kookpunt had bereikt, sprak de duivelskunstenaar: „Vrouw, steek je hand in dezen pot warm water en wij zullen weten of je schuldig, dan wel on schuldig bent. Indien je brandwonden oploopt, ben je schuldig. Indien je on schuldig bent, zal je geen leed geschie den". De vrouw van haar onschuld en de goedheid van Toehan Allah overtuigd, stak haar vingers in het water en moest naturlijk na eenige oogenblikken met ernstige brandwonden naar het zieken huis worden vervoerd, om verbonden te worden. Tegen den doekoen is proces-verbaal opgemaakt, maar of men iets tegen hem beginnen kan, is niet zeker. Indien men tegen den man niets beginnen kan, wordt het tijd dat hierin verandering komt, ONTVANGEN BOEKEN. „Longinus", door Franz de Backer. Verschenen bij de N.V. Van Loghum Slaterus' Uitgevers-Maatschappij te Arnhem. „Elf eeuwen bouwkundig teeke nen". De bedoeling van dit werkje is in hoofdzaak eenige tegenstellingen en overeenkomsten in het teekenwerk van verleden en heden aan te toonen. Deze serie reproducties is een uitgave van het Genootschap „Architectura et Ami- citia"" te Amsterdam samengesteld door Th. HaakmaWagenaar en A. Kom- ter, „Het grootbedrijf in het moderne distributiesysteem". Prae-advies voor de vereeniging van groot-werkgevers in 't winkel- en magazijnbedrijf, door drs. H. W. Pleiter. „Toelichting op de nieuwe spelling 1934". Tevens supplement op G. Leffert- stra Taaloefeningen voor gymnasiaal, Middelbaar en voortgezet lager onder wijs, door dr. A, A. Verdenius. Uitgave P. Noordhoff N.V-, uitgevers te Gro ningen, „Als Wies en Fritsje groot zijn", door Riet van Buren. Geïllustreerd door Greta Bosch van Drakestein. In de serie Vertel-Prentenboeken verschenen bij de uitgevers Gebr Kluitman te Alk maar. Bij dezelfde uitgevers verscheen: „Reizen met dr. Overal", bewerkt door Wouter Hulstijn. Modern jongensboek met 24 illustraties naar fotografische op namen en negen teekeningen. „Welke pensioenrechten bezit ik?" Vragen en antwoorden naar aanleiding der Pensioenwet 1922, behandeld voor allen, die aan deze wet rechten ontlee- nen, door G. Keyser- Uitgave W. J. Thieme Cie ie Z ut p h e n, „Honderd recepten voor de huis vrouw", door een huisvrouw. (Uitgave La R'vière Voorhoeve te Zwolle). Goes, 8 Sept. Veilings vereeniging „Zuid-Beveland". Zure kroetappels 1.50 dubbele Princesseboonen 12 per 100 kg. Kleine ve'ling: Peren: Triumphe de Vienne extra 1416, id A 1416, id- B 1214, id, C 812, Clapp's (Favorite extra 15, id. A 1314, id. B 1112, id. C 49, W lliam Duchesse extra 89, id- A 69, id. B 46, id. C 24, Beurre Hardy extra 1215, il. A 1114, id. B 912, id. C 49, Beurre de Amanlis ex tra 11—18, id. A 9—10 id. B 7—9, id- C 47, Beurre de Mérode extra 68, id. A 67, id. B 57, id C 35, Eeurré Beutchie 68, id. Wilheimina 36, id. Lebrun 59, :d. d'Aremberg 46, id. van den Ham 49, id. Durandeaux 3 6, Blanke Beurré 7, Doyenne du Ca- n:ce 21, Bonne Louisse d'Avranches 9 —21, Seigneur d'Esperen 913, Soldat Laboreur 46, Bon Chretien Williams 2 7, Maagdepeer 67, Lange Perzik peer 37, Ronde id. 46, Souv. Mada me Tryve 7, D amantpeer 5, Duifjespeer 35, Marsepijnpeer 46, Spaansche wijnpeer 58, Scharlakenpeer 35, Cal- leboutspeer 24, Pondspeer 45, Blan ke Jutten 46, uitschot- en afvalpeer 1 4, alles per 100 kg- Appels: Transp. de Corncels, extra, 17—18, idem A 11—15, id. B. 6—11, id. C 24,'Manks Codlin, extra 1518, id. A 13—17, id D 7—13, id. C 3—8, Al- hygtonpijpen A 9, id. B 6, id. C 4, Scho ne van Nordhamer A 6, id. B 5, id. C 4, Lemoenappel 69, Keizer Alexan der 517, Codlin Keswiek 27, Thel- fueen 49, Zomer Rences Reinetta 4 5, Lanes Prince Albert 46, Constan- tijn de Groot 45, Jaques Lebel 37, Ganzerode 46, Warnerslung 46, La dy Henrijkus 45, Zoete pippeling 4 6, Afval- en kroetappel 0.006, alles per 100 kg. Prumen: Jeffertons 925, Monarel 1219, Radeinchers 1218, Abrikoos- pruim 1119, Blauwe id. 716, Reine Victoria 418, Tragedie 1014, Ronte Eierpruim 511, Gele id. 812, Cata- loni 4, Prince pruim 34, Okkelanen 2, alles per 100 kg. Diversen: Blauwe Druiven 2134, Moerbeien 19, Bramen 910, Tomaten 34, per 100 kg. Meloenen 613, Pom poenen 18, Vijgen 0.801.10, Perziken 19, Ropruimen 1.101.50 per 100 st. Patrijzen 0.22 per stuk. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6