S DE VREEMDELING VAN SILVERDALE KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1934. No. 211. traat Waar Is het vaste plan? De verkeersbrug over den Moerdijk. MMS* Ver- Jan voor maat. cht de st- en win- zalm, kreel, nieu- cking, visch. 'burg. een het Ber- ikke, iBV A.s. >r Z. Irui- m. Krt. idd. Hei kan verkeeren. Rusland is bereid toe te treden tot den Volkenbond. De internatio nale aspecten van het geval. Op de algemeene Volkenbondsverga dering, die de volgende week te Genève bijeenkomt, zal een voorstel in behande ling worden genomen, om Sovjet-Rus land uit te noodigen tot den Volken bond toe te treden. Men heeft er de laatste klagen reeds verschillende be richten over gelezen: de groote mo gendheden zijn met de zaak op de prop pen gekomen; verschillende kleinere, met Zwitserland als gangmaker, willen er niet van weten. Er zitten verscheiden merkwaardige kanten aan het geval. Het is nog niet zooveel jaren geleden, dat de Sovjet- Unie de Volkenbond placht te beschou wen als een vereeniging van „kapitalis tische roofstaten" en er niet aan dacht zich te compromitteeren door zich bij dat gezelschap aan te sluiten. Wat trou wens ook niet gelukt zou zijn, al had ze het wel gewild. Die „roofstaten" op hun beurt vonden het bolsjewieksche gezel schap te comptomittant. Duitschland al leen uitgezonderd, dat bij gebrek aan vrinden het verdrag van Rapallo met de Russen sloot, in de verwachting, dat het te zijner tijd met hun hulp weer een be langrijke partij in 't Europeesch concert zou kunnen gaan spelen. Sindsdien is er in de wereld echter het een en ander veranderd. Hitier kwam aan het bewind en roeide in een korte spanne tijds de Duitsche communisten uit. Op zichzelf had dat geen verwijde ring met de Sovjets ten gevolge hoeven te hebben. Dat heeft men aan Italië kun nen zien, waar Mussolini hetzelfde pre steerde en desondanks dikke vrinden met Moskou bleef. Maar Hitier gooidemet het badwater ook het kind weg. In- plaats van te doen, alsof de Duitsche j communisten niets met de Sovjet-Unie te maken hadden, ging hij onophoudelijk tegen de Russen fulmineeren. Het resul taat was een volledige breuk: Rapallo had afgedaan. Intusschen waren de Japanners zich sinds geruimen tijd in het Verre Oosten aan het roeren gegaan. Zij joegen de bolsjewiki bij wijlen den doodschrik op het lijf met hun Mantsjoerijsche escapa des. Dat noodzaakte Moskou nog meer dan de gebeurtenissen in Duitschland hier of daar, politiek gesproken, een goed heenkomen te zoeken. Litwinof, de gewiekste minister van buitenlandsche zaken, trok er op uit en hij kwam niet met leege handen terug: een vriend schapsverdrag met Polen; herstel van de diplomatieke betrekkingen met de Ver. Staten; hartelijker verstandhouding met de Kleine Entente: Roemenië incluis. En lest-best: een bondgenootschap met Prankrijk. Een en ander mogelijk ge.wor- den, doordat al deze landen zich door dezelfde gevaren als de Rusen bedreigd voelden: Amerika, om zijn belangen in het Verre Oosten, door Japan; Frankrijk c.s. door Duitschland. Men had te Parijs en in al de andere hoofdsteden opeens niet de minste gewetensbezwaren meer, om met Moskou aan te pappen. Het compromittante van het gezelschap was weggesmolten als lente-sneeuw voor de zon. Frankrijk heeft van stonden aan de con sequenties uit deze wijziging der inter- natioale machtsverhoudingen getrokken. Indien men voldoende wil van de Sov jets zali hebben, moeten ze lid van den Volkenbond worden, redeneerde men te Parijs. Een logische redeneering. De Vol kenbond is, ondanks zijn gebreken, een belangrijk centrum van 's werelds poli tieke spel, in 't bijzonder wat de Euro- peesche aangelegenheden betreft. Wie zich wil laten gelden, moet lid van het instituut zijn (Duitschland ondervindt reeds wat het wil zeggen buiten het werk te Genève te staaan.) Frankrijk is dus voor de toetreding der Sovjets gaan ijveren. Het had daar bij verschillende bezwaren te overwin nen- Er waren altijd nog diverse landen, die van de Sovjets niet wilden weten: uit gevoelsargumenten en om redenen van practische politiek. Indien Rusland een maal lid van den Volkenbond is, zijn de overige leden eigenlijk wel genoodzaakt de diplomatieke betrekkingen met Mos kou te herstellen, de Sovjet-Unie dus te erkennen (voor zoover ze dat nog niet deden). In verschillende landen vreest men echter, daarmee het paard van Troye binnen te halen. De ervaring heeft geleerd, dat men met een Russischen ge zant een haard van Sovjet-propaganda op zijn dak krijgt. Zeer fel is de tegen stand steeds in Zwitserland geweest, dat reeds te kennen gaf, tegen te zullen stemmen. Hetzelfde gaat Griekenland doen en allicht komen er nog een paar landen bij- Andere kleinere mogendhe den, als Nederland en België zullen zich in elk geval van stemmen onthouden Het lijkt echter allerminst waarschijnlijk dat de tegenstand voldoende is, om de zaak te keeren. Een meerderheid van tweederde der stemmen is voor de uit- noodiging tot itoetfedünjg verteischt. Frankrijk c.s- zouden het voorstel niet op de agenda plaatsen, indien ze niet van die meerderheid verzekerd waren. De heer H. P. Gelderman, voorz. van het Verbond van Ned. Werkgevers neemt den landbouwsteun onder de loupe. Hedenmiddag is te Apeldoorn het Ver bond van Nederlandsche werkgevers in algemeene vergadering bijeengekomen. De voorzitter, de heer H. P. Gelderman, hield een openingsrede, waarin o.m. de landbouwcrisissteun de revue passeerde. Wij ontleenen aan dit deel der rede het volgende: „Vooropgesteld, dat ons Verbond zich nooit tegen het geven van landbouw steun verklaard heeft en dat ook thans niet doet, vraagt men zich toch af, waar dit naar toe moet. Wèl heeft de regee ring in den loop van dit jaar verschil lende malen verklaard, dat een vermin dering van den landbouwsteun moest plaats hebben maar verder dan een ver laging van den tarwesteun van 12. op 11.en een verlaging van den bie- tensteun, was men tot voor kort niet gekomen. Op het totaalbedrag van 220 millioen beteekenen deze verla gingen niet veel en daarom rijst thans de vraag, nu de regeering principieel op het standpunt van landbouwsteun-ver laging staat, of het niet hoog tijd wordt, gezien de stijgende graanprijzen tenge volge van de mis-oogsten in Amerika en elders, de monopoliewinsten op graan en producten daarvan, thans ook te ver lagen. De stijging der graanprijzen voor enkele granen is in de laatste maand n.l. zoodanig geweest, dat de monopolie winst van 1.50 daardoor vrijwel ge heel is ingehaald. Aangezien deze mo nopoliewinsten gebaseerd zijn op we reldmarktprijzen, is het voor enkele granen, b.v. gerst, zelfs mogelijk de monopoliewinst geheel af te schaffen. Hiervoor is te meer aanleiding, om dat b.v. in November 1933 de regeering de monopoliewinst op tarwe, gerst, rog ge, mais en producten daarvan, met 50 pet. verhoogde, met de motiveering, dat de sterk gedaalde wereldmarktprijs zulks noodig maakte. 27.) door H. BINDLOSS. n feDj kleine, behagelijk-warme ka mer stond een maaltijd op hen te wach ten, welke in zijn eenvoud en overvloe digheid bijna^ barbaarsch te noemen was, - mannen in het barre Noord-Westen leeren wel, om op Homerische wijze te leven en te eten na ettelijke koppen groene th®e schoof de jonge man zijn gast de whisky toe - met een lachend gezicht vulde deze zijn glas tot aan den rand. „Op een betere kans voor Witham" zeide hij. De jonge officier staarde hem over tafel aan. „Neen", zeide hij beslist, „als alles, wat je thuis geleerd hebt een ietsje waarheid bevat, dan is Witham op het oogenblik in Hij zweeg, geboeid door een eigenaar dige uitdrukking in de oogen van zijn gast. „Neenzeide deze langzaam, ,,een of twee keer heeft het weinig gescheeld, of hij had die plaats tijdens zijn leven al leeren kennen misschien, om alles wat hij toen doorgemaakt heeft, is er in de toekomst iets voor hem weötfe- legd." Zijn metgezel keek hem verbaasd aan, maar gelukkig voor Witham, onthield hij zich van eenig commentaar. Toen de tafel afgeruimd was, haalde hij een spel kaarten te voorschijn en trok de tafel uitnoodigend tot vlak bij de gezillig knappende kachel. Een Tijd lang speelden ze zonder eenige onder breking voort, maar toen Witham, na een half uur, voor den tweeden keer een troef weggooide, gaf de jonge man uiting aan zijn gevoelens door een wanhopig steunen. „Of u bent niet goed in orde", zeide hij teleurgesteld, „of u heeft iets, dat u hindert". Met een eigenaardige tinteling in zijn oogen keek Witham hem aan. „Ik ben zoo goed, als het maar kan en ik zou niet weten, wat me hinderde", zeide hi). „Dan bent u niet Lance Courthorne of de lui in Regent weten niet meer, wat een troef is", antwoordde de jonge man beslist. „Na alles wat ik van u gehoord heb, zou ik er vijftig dollars voor over gehad hebben, alleen om u te zien spe len en nu ik hel zie, is het geen steek waard." Witham begon te lachen. „Laten we liever wat praten", zeide hij. „Je bent niet altijd in een stemming om te spelen en dan sommige menschen zijn be roemd zonder dat ze 't verdienen". Tot bij twaalven bleven ze zitten pra ten, ieder in een stoel, aan weerszijden van de snorrende kachel. Buiten stond een orkaan; telkens sloeg de sneeuw, De regeeringsmaatregel, waarbij de uitkeeringen aan' de landbouwers per 100 kg. gerst is verlaagd van 3.50 op 2.50 en de toeslag bij denaturatie van rogge is verlaagd van 3.50 op 3. in verband waarmede eveneens de mo nopoliewinst op rogge is verlaagd van 5.op 4.50 moge dan ook een stap in de goede richting zijn, maar naar mijn oordeel gaat men niet ver genoeg. Immers ondanks de stijging der graan prijzen zal de Nederlandsche bevolking eenzelfde belasting moeten opbrengen ten behoeve van onzen landbouw. Het Landbouwcrisisfonds zal daaren tegen een grooter saldo verkrijgen, het geen zal worden besteed om in de toe komst de steun op andere producten op de bereikte hoogte te houden. De regeering meent, dat de verlaging van de toeslagen slechts een geringe verlaging van de monopoliewinsten rechtvaardigt, waartegen ik wil opmer ken, dat, iedere mogelijkheid tot verla ging, hoe klein dan ook, met beide han den dient te worden aangegrepen." Spreker haalde vervolgens de geschie denis van de afslachting van 100.000 run deren op, welke tot blikvleesch wer den verwerkt. Deze runderen beston den uit afgedankte dieren. De kalve ren-productie ging intusschen gewoon door, zoodat het geval geen eigenlijke inkrimping van den veestapel bracht, doch desalniettemin schatten gelds kost te, welke de consument in den vorm van accijns had te betalen. Bovendien werd er sabotage ten deze gepleegd. Tenslotte wees de heer Gelderman op de regeling van de consumptie-aar dappelen, welke momenteel zelfs aan de boeren aanleiding tot klachten geeft". „De Nederlandsche Aardappelcentrale aldus spr. heeft een regeling ontwor pen om den teler aan een redelijken prijs voor zijn aardappelen te helpen. Deze regeling, welke in 1933 van kracht is geweest tot tevredenheid van de boe ren, wordt door de AardappelcentTale gehandhaafd voor den oogst 1934. De „Tuinderij" (Officieel Orgaan van het Centraal Bureau voor de Veilingen) pro testeert hiertegen en wijst op het ge vaar, dat de consument te hooge prijzen moet betalen, omdat momenteel de aardappeloogst zoodanig is, dat zelfs zonder regeling een behoorlijke prijs voor den aardappelteler gewaarborgd schijnt. Daarom oordeelt bovenge noemd orgaan het in werking-stellen van de regeling van het vorig jaar on verantwoordelijk. Men maakt den steun, dien men bedoelt te geven, impopulair en legt het bedrijfsleven een niet ge rechtvaardigden last op. Hoewel ik de taak van den nieuwen minister van economische zaken zeker niet zal willen verzwaren, mag toch eindelijk wel eens Tie vraag gesteld wor den: „Wat moet men op den duur met onzen land- en tuinbouw doen?" Waar is het vaste plan, dat men voor de toe komst zou moeten opmaken en wat kost dat Weet men in land- en tuin- bouwkringen zelf wel wat men wil Men kan toch niet verlangen, dat het Nederlandsche publiek tot in lengte van dagen deze heffingen opbrengt Zeg het publiek, wat men wil, hoe men wil aanpassen, inkrimpen, of van teelt wil veranderen, hoe lang dat duurt en wat het kostMen zal het dan be reid vinden ten bate van onzen land- en tuinbouw nog veel te offeren, dat en orm groote belang wordt in ons land heusch wel ingezien, maar „ins blaue hinein" hierin bijpassen, zonder dat men eenig perspectief ziet, kan men op den duur van den consument niet eischen". „Het is echter niet billijk om in dit verband alle duurte te wijten aan den landbouwsteun, zooals in den laatsten tijd nog weieens gedaan wordt. Als men weet, dat het verwerken van 100 kg bloem tot brood thans ongeveer 10. meer kost of ongeveer 3 maal zoovee kletterend als zachte regen, tegen de ra. men op; bij iederen nieuwen windstoot, die als een ijzige tocht door de kleinste spleten van deuren of vensters drong, flikkerde de lamp, stonden de hoeken van de kamer vol met' onrustig bewegen de schaduwen. Om even voor twaalven stond de jonge officier op. ,,'t Is hier een naargeestig, verlaten land", zeide hij. „Gelukkig de oogenblikken waarop je kan slapen en de heele zaak vergeten" woorden, die volkomen de gevoelens van Witham uitdrukten. Hij had echter een eervol beroep en den troost te weten, dat hem, na verloop van tijd, toch weer het leven in de be schaafde wereld te midden van familie en vrienden wachtte de man, die ach ter hem aan langzaam de kamer uitging daarentegen niets dan de overtuiging, gebaseerd op zijn optimistisch karakter, dat de toekomst allicht niet moeilijker en eenzamer zou zijn, dan de tijd, die achter hem lag. Maar daar hij een ge zonde, jonge man was met een rustig ge loof in eigen kracht, was ook hij binnen tien minuten in slaap. Toen hij den volgenden morgen bene den kwam, zat zijn gastheer al aan tafel met een stapeltje brieven voor zich; een ervan, in een gewichtig-uitziende enve loppe en geadresseerd aan Courthorne, lag naast Witham's bord. De jonge man knikte hem bij zijn binnenkomen vriend schappelijk toe. „Vanmorgen vroeg heb ik de mail ge- als vóór den oorlog, dan beteekent dit een verhooging van den broodprijs van circa 5 cent per brood vein 800 gram, een bedrag, dat heel wat meer bedraagt dan de invloed van den tarwesteun en dat vnl. terug te vinden is in hoogere loonen en sociale lasten. Ook op sociaal gebied zal naar vermindering van lasten gesreefd moeten worden". Het begin is er. Een werk van nationale be- teekenis. Zooals men weet, hebben de Kamers van Koophandel en Fabrieken te Breda, Delft, Dordrecht, Eindhoven, 's-Graven- hage, 's-Hertogenbosch, Middel burg, Rotterdam, Tilburg, Venlo, Vlaardingen en Waalwijk indertijd een Comité van Actie gevormd voor de overbrugging van het Hollandsch Diep. Nu het begin van uitvoering met dit groote werk is gemaakt heeft het uit voerend comité van het Comité van Ac tie een aantal autoriteiten en persverte genwoordigers uitgenoodigd, een be zoek te brengen aan hetgeen reeds is tot stand gekomen. Gisteren vond de tocht plaats. De meeste genoodigden kwamen te Rotter dam aan boord, van „De Nederland" 'n ruime boot voor een tocht' lals deze, waaraan ruim 120 personen zouden deel nemen. Wij sloten ons aan bij hen, die te Dordrecht aan boord kwamen, waar de Kamer van Koophandel zich reeds een vriendelijke gastvrouw had getoond. Onder de aanwezigen waren o.m. den minister van waterstaat, ir, J. A. Kalft, de Commissarissen der Koningin in Z.- Holland en Noord-Brabant en leden van Ged, Staten dier beide provincies, leden der Tweede Kamer, verschillende bur gemeesters 'van Breda, Dordrecht, 's- Gravenhage, 's-Hertogenbosch, etc., ver schillende hoofdingenieurs van den Rijkswaterstaat en van den Prov. Wa terstaat in N.-Brabant, vertegenwoordi gers van den K. N. A. C-, de A. N. W' B„ den B. B. N„ de A. N. V. V„ het „Wegencongres'", de commissie van overleg voor de wegen, de Staatscommis sie van het verkeer, uitvoerders van den onderbouw van het werk en leden van allen genoemde Kamers van Koophan del, voor die te Middelburg waren aan wezig de heeren M. Laernoes, L. A. Stofkoper en mr- H. Doorenbos. Toen allen aan boord waren, heeft de heer C. J. van Helden, voorzitter van de Kamer te Dordrecht, met eenige toe passelijke woorden aan de Kamer te Rotterdam, een Oranjevlag met em bleem aangeboden. De minister van waterstaat heeft die vlag in top geheschen en daarbij den wensch uitgesproken, dat de vlag het teeken moge zijn van de oplossing van alle geschillen tusschen Dordrecht en Rotterdam. De voorzitter van de Kamer te Rot terdam, de heer W. A. Engelbrecht, heeft Dordrecht dank gebracht voor de op prijs gestelde attentie. Hierna zette „De Nederlanden" zich weer in beweging en koerste door de Dordtsche Kil naar het Hollandsch Diep. Alvorens men Willemstad bereikte, heeft ir. W. J. H. Harmsen, hoofd-in- genieur van den Rijkswaterstaat, direc tie wegenverbetering, enkele mededee- lingen gedaan over de werken en het geen men zou aan aanschouwen. Daaruit vernamen wij, dat de brug ongeveer 600 meter benedenwaarts van de spoorbrug zal worden gelegd. Aan' den Zuid-Hollandschen oever komt de' brug benoorden de aanlegplaats van de pont. Aan den Brabantschen kant zijn 114 km van het dorp Moerdijk, dus is daar alle gelegenheid voor een wegsaanslui- ting. De afstand tusschen beide oevers is 1400 meter, doch de brug zal slechts 1000 m. lang zijn. Van den Zuid-Holland- sche oever af zal n.l. een strekdam wor den gemaakt over 400 m. die den weg naar de brug zal vormen. Het Hollandsch Diep wordt ter plaatse dus 400 m. ver smald. De brug zal evenals de spoorbrug bo gen, uit bogen van 100 m lengte be staan zoodat er 2 landhoofden en 9 stroompijlers komen. De brug krijgt 4 verkeersstrdoken, samen 12 m breed daarenboven nog fiets- en looppaden van 2 m. 50, dus totaal 17 m nuttige ver- keersbreedte. Aan den zuidelijken oever is men reeds gereed met een voornaam deel van het grondwerk. Het werk aan de pijlers en het bagger- en graafwerk moet zooveel mogelijk in de zomermaan den plaats hebben en m enis begon nen van den Brabantschen oever af, zulks met 3 pijlers tegelijk. Eerst wordt een houten steiger door middel van tal van palen gemaakt om de heimachine er op te kunnen plaatsen. Dan volgt het inbrengen van het kuip- ijzer, waardoor de heikuip ontstaat. Men krijgt dan het inheien der beton- palen en het aanbrengen van een beton plaat, waarna de uitstekende deelen der palen worden afgekapt. Tot zoover zijn het massieve pijlers, maar daarop komen 2 zware kolommen net als bij de brug te Zaltbommel. Ten slotte wordt het bovendeel van de ijzeren kuipwan- den afgebrand en dan zijn de pijlers ge reed, om er de staalconstructie op aan te brengen. Het maken daarvan is op gedragen aan de firma Penn en Bauduin te Dordrecht, doch verschillende con structiewerkplaatsen maken bepaalde onderdeelen. Men hoopt om de 2 maanden een deel van de brug er op te kunnen brengen, op die deelen worden dan geleidelijk ook de vloeren gelegd, en zoo hoopt men begin 1937 met de brug gereed te zijn. De totaalkosten zijn nog niet op te ge ven, maar worden geraamd op 4 tot 4% millioen gulden. Niet alleen aan de pijlers, maar ook aan den strekdam is men volop bezig. Het maken der pijlers geschiedt door de Amsterdamsche Ballast Maatschappij, 't bagger- en grondwerk door de firma Bos en Kalis uit Sliedrecht. Na deze uiteenzetting verliet men de boot, om een kijkje te gaan nemen op (Ingez. Med.) kregen prettige tijding voor uw vrienden in Canada zullen 't u niet meer lastig maken", zeide hij. „U bent dus vrij om te komen of te gaan, maar als u nu nog een paar dagen blijven wilt, zult u mij er een groot genoegen mee doen". Ondertusschen had Witham de enve loppe opengesneden. Nu hij zijn besluit eenmaal genomen had, waren alle halve maatregelen uit den booze maar toch aarzelde hij een oogenblik, toen hij den brief doorgelezen had- Het was een schrijven van een advocaat uit Winnipeg, waarin hem, Courthorne, verzocht werd, om ter bespreking van eenige voorstel len van Colonel Barrington naar Anner- ly, een 'klein stadje in de buurt of wat in Amerika in de buurt genoemd wordt te komen. Maar na een kort oogen blik van aarzelen besloot Witham, om met zijn rol door te gaan. ,,'t Spijt me, maar 't gaat niet.ik moet vandaag nog naar Annerly", zeide hij. „Naar Annerly.dan kunnen we sa men gaan", antwoordde de jonge man. „Ik moet er zelf ook heen voorraden inslaan". Dadelijk na het ontbijt gingen ze weg, maar pas den volgenden dag tegen den avond kwamen ze op hun plaats van be stemming aan. Het was al donker, toen Witham de kleine wachtkamer van het ïouten hotel binnenging, waar een man van middelbaren leeftijd met een mager, verstandig gezicht op hem zat te wachten. Ondanks de dubbele ramen flikkerde de groote nikkelen lamp bij el- ken rukwind, een feit, waarvoor Wit ham, ook al was hij voor het uiterlijk vol komen beheerscht, in zijn hart dankbaar was. Het stoere geduld en de rustige zelfbeheersching, waarmede hij het ver lies van zijn oogst en zijn paarden gedra gen had, kwam hem nu goed van pas. Toen hij ging zitten kreeg hij den indrukr dal de rechtsgeleerde hem een oogenblik verbaasd en onderzoekend tegelijk aan keek; ongerust vroeg hij zich af, of de man, als Barrington's afgezant, misschien den echten Courthorne zou kennen tot zijn voldoening werd die vraag bijna onmiddellijk beantwoord. „Ik heb wel nooit het genoegen ge had, om u persoonlijk te ontmoeten'# begon de advocaat, „maar als raadsman van Colonel Barrington gedurende al de jaren, dat hij op Silverdale woont, ben ik geheel op de hoogte van zijn zaken, welke, zooals u weet, met die van uw familie ten nauwste samenhangen. We kunnen dus vrijuit praten. Ik hoop al leen, dat u van uw kant moeite zult wil len doen, om niet weer ---.-elfden hatelijken toon van vrr cger te ver val len. 't Eenige wat u eimee wint is, cht u Colonel Barrington steeds meer ver bittert." „Hmbegint u maar, ik luister'V antwoordde Witham, die nog nooit van Colonel Barrington gehoord had. (Wordt vervolgd-V

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5