GOISCHE COURANT^ BINHEP' a1D. ZEELAND» WEER ii WIND. NUMMER 211. TWEE BLADEN. VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG, MIDDELBURG. SOES. - VÜSSINGEN. WALCHEREN. £ISiS-3EVELAND. DE TUINBOUWTENTOONSTELLING TE KAPELLE. De bekroningen. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- Laagwater te Wemeldinge, N00RD-BEVELAND. DDELBUQGSCHE COURANT dagklad 1Voor Middelburg, Goes en agent schap VJissiugen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct- P- w. Advertentiën 30 ct. per regel, fegez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels; a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. ssré „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cent DE TERUGKEER VAN KONINGIN EN PRINSES „Tabinta" uitgevaren. Donderdagavond is het motorschip Tabinta" van de Stoomvaart Mij. „Ne derland" in zee gestoken met bestem ming naar Oslo, teneinde de Koningin en de Prinses af te halen en naar ons land over te brengen. Niets aan het uiterlijk van het zoowel voor passagiers- als vrachtvervoer in gerichte mooie schip verried, dat het geen gewone vrachtreis doch een spe ciaal doel betrof. Alleen aan de vlag in den top van het fokkenmast, welke vol gens zeemansgebruik die van het land van bestemming behoort te zijn en in dit geval-dus de Noorsche was, konden de genen die er mede op de hoogte zijn be merken, dat deze uitreis het schip niet langs de gebruikelijke route zou voeren. Maandag wordt het schip in den voor middag in ons land terugverwacht. Voor het laatst een tocht over de Oslo-Fjord. Donderdag hebben de Koningin en de Prinses voor het laatst een tocht per motorboot gemaakt over de Oslo-fjord meldt de particuliere correspondent van de Msb. Het weer was voor het eerst na vele dagen prachtig. Aan het haventje heerschte groote drukte van Aasgaar- denaren, die uit visschen gingen. De Koningin en de Prinses voeren naar Horten en keerden vandaar in een wijden boog over de fjord terug. Aan boord bevond zich een bewoner van Aasgaardstrand die eenige woorden Engelsch machtig was en deswege de hooge bezoekers van voorlichtig kon dienen. Van puren trots hierover schreeuwde de man zoo luid, dat zijn stem ver over de fjord te hooren was. Toen het reeds avond werd, keerden de hooge gasten in de haven van het dorp terug. DE TROONREDE. Op 18 dezer, den derden Dinsdag in September, za1 zoo meldt de Radio-Bo de^ de Troonrede wederom door de A 1.R.0 w .r.lcn e'ioezonden, nadat vóór de komst van H.M. voor de Ridder zaal, de heer D. Hans, voorzitter van den Ned. Journal'sten Kring en hoofd redacteur van de Avondpost, een ver slag za! hebben gegeven van de gebeur tenissen op het Binnenhof. Het verslag van den heer D. Hans zal door de Phohi worden verbreid naar o-a. Oost- en West -Indië. Het uitzenden van de Troonrede en het verslag is nu drie jaar achtereen technisch en journalistiek door de A.VR.O. verzorgd. Dit jaar is het au ders. De Rijkstelegraafdienst zal nu voor de „techniek" zorgen. Deze dienst zal microfoons en versterkers ter beschik king stellen van de omroepvereenigin- gen. zoodat ook thans de K.R.O. een verslag zal uitzenden, dat door de zen ders van Kootwijk naar Overzeesche gewesten zal worden verbreid. DE TITEL VAN ARCHITECT. „Het Volk" verneemt, dat een wets ontwerp, strekkende tot wettelijke be scherming van den titel van architect, in een gevorderd stadium van voorbe reiding verkeert. Na afsluiting van het interne overleg, dat nog niet geheel ge ëindigd is, kan indiening worden tege moet gezien. Dr. F. M. Wibaut heeft, op grond van doktersvoorschrift tot vermindering van werkzaamheden, bedankt als lid van het partijbestuur der S.D.A.P. EEN NIEUWE WINKEL. Gistermiddag heeft „Het Wonder van Middelburg" zijn deuren ontsloten in de Lange Delft 133-134. Het pand, dat reeds langen tijd leeg stond en het aanzien van onze voornaamste winkelstraat op deze wiize geen goed deed, is met be kwamen spoed door de nieuwe be woners ingericht, In hun streven om er een keurigen winkel van te maken, zijn zij wonderwel geslaagl. Het interreur bij de opening opge- vroolijkt door bloemen ziet er licht en fleurig uit en de artikelen, voorna melijk wol en lingerie-goederen voor dames en heeren zoowel in de rui me etalages, als in den winkel, laten zien welke enorme keuze er te maken valt. De firma die reeds zeven füijalen heeft in Nederland, legt zich speciaal toe op het brengen van eerste klas goe deren tegen matige prijzen, hetgeen haar door directen inkoop van de fa brieken mogelijk is naar men ons ver zekerde. Loos alarm, Hedenmorgen dachT een buur vrouw aan een pot met vet, die op het vuur bij de familie J, op den Veerschen Singel stond, een begin van brand te zien en maakte alarm. De brandweer reed met de magirus- spuit ten spoedigste uit; de comman dant begaf zich per rijwiel naar den Singel. Het bleek gelukkig loos alarm te zijn. Men verzoekt ons, er de aandacht op te vestigen, dat door officieele in voering van de vakken rijwiel, motor en auto-technik, alsmede de vakken electrotechniek en radio-techniek op ide ambachtschool, de leerlingen, ge- jvorderden! en volwassenen met het bezoeken van de Avondschool op een zeer billijke wijze hiervan kunnen pro- fiteeren. Velen zullen wel de overtuiging hebben dat op het gebied van deze be langrijke vakken zoo hier en daar nog wel wat mankeert. Naar wij vernemen, zal de heer S- A, Leopold, leeraar aan de H, B. S. alhier, Zaterdagmorgen als zoodanig af scheid van collega's en leerlingen ne men. De collecte voor het Plaatselijk Crisiscomité heeft deze week 76 op gebracht. De heer Simons heelt bedankt als lid der Financieele Commissie. De heer A. M, Simons heeft bedankt als lid en voorziter der financieele com missie. Naar men ons mededeelt moet zulks in verband staan met het feit dat hij in :kde Voorgaande raadsvergadering nietT benoemd werd tot lid van de Gascom- missie. Zooals de lezer zich zal herinneren werd na herstemming tusschen de hee ren Simons voornoemd en den heer Van der Does de laatste gekozen. Er zijn nu twee vacatures in de fi nancieele commissie. Als de aangewe zen Raadsleden voor deze vacature worden de heeren Jonkers en 'Holle- stelle genoemd. H'et muziekgezelschap „Ons Ge noegen" geeft Zondagavond 8 uur een concert in de tent op den Boulevard Evertsen- ARNEMUIDE'N. Naar wij vernemen is Woensdagmiddag op de NV. Kon. Mij. „De Schelde" een ingezetene van Arnemuiden, zekere W. een ongeluk overkomen en ter observatie naar het St. Joseph Ziekenhuis overgebracht, 't Schijnt dat de heer C. de B,, die van een bordes viel op het in aanbouw zijnde motorschip Boschfontein, zooals we reeds gisteren meldden, op W. te recht kwam. Nader vernemen we, dat W. er goed is afgekomen. VEERE. Het buitenschilderwerk aan het stadhuis alhier is gereed gekomen. Rest nog het afschilderen van het in terieur. Ook de groote kelder is van het puin, dat daar sedert jaar en dag te vin den was, ontdaan en geheel gerestau reerd, De vloer is met natuursteen be tegeld, de pilaren en gewelven bijge werkt, terwijl tegen den muur een rand van kleine roode baksteenen tegels is gemetseld. KRUININGEN. Woensdagavond reed een personen-auto uit Rijssen, waarin o.a. twee kinderen van ds. Hofman van Krabbendijke zaten, in een korten bocht bij de voormalige gasfabriek zoodanig tegen de ijzeren leuning van den dui ker dat deze totaal verbogen en uit zijn steenen fundeering gerukt werd. De auto bleef tegen deze leuning han- Op zijn hoede zijn, is het beste mid del om staande te blijven. gen, doch was van voren erg beschadigd en kon niet meer rijden. Gelukkig had den geen persoonlijke ongelukken plaats. De groote wielerwedstrijden, wel ke a.s. Zondag alhier gehouden zullen worden mogen zich in een groote be langstelling nu reeds verheugen. Voor de betrouwbaarheidsrit gaven zich 175 deelnemers op; deze begint om 2 uur. De snelheidsrit, waarvoor zich 75 deel nemers ook uit andere provinciën op gaven, begint om 5 uur. Behalve 2 nieuwe rijwielen, welke werden aange kocht, zijn verschillende prijzen be schikbaar gesteld. De burgemeesters van Kruiningen en Wemeldinge hebben zich met een uitvoerig adres gewend tot den minis ter van Waterstaat, waarin zij verzoe ken, van de kanaalkooplieden geen geldelijke vergoeding te eischen voor het verkrijgen eener privaatrechtelijke vergunning om met een boot (bootje) het kanaal door Zuid-Beveland en de buitenhavens te bevaren. Verder is er op aangedrongen, ook het noodig hebben eener publiekrech telijke vergunning af te schaffen. Tijdens de groote wielerwedstrij den op a.s. Zaterdagmiddag zullen door jonge dames bloempjes verkocht wor den, waarvan de opbrengst voor het plaatselijk Crisis-Comité is bestemd. Gaarne wekken we allen op dit goede doel te steunen. KLOETINGE. Bij het agentschap der arbeidsbemiddeling alhier stonden op 1 September ingeschreven jals werkzoe kenden 5 werklooze arbeiders. KAPELLE. Gisterenavond had van wege de tentoonstelling van fruit, Groenten en Bloemen onder groote be langstelling en opluistering van het fan farekorps „Ons Genoegen" de prijsuit reiking plaats. De uitslagen luiden: Rubriek fruit. Verpakt fruit in eenmalige verpakking krat van pl.m. 20 kg. Ie prijs Transp. de cronsels A grootte D. J. van der Have, Kapelle, Med.; 2e N.V. Cultuur Mij., Ka- pelle; le pr. Transp. de Cronsels B. gr. N.V. Vredehof. Krabbendijke, med.; 2e pr. D. J. van der Have, Kapel le; le pr. prima N.V. Vredehof, Krab bendijke, med. 2e D. J. van der Have en P. J. J. Dekker, Wemeldinge met zelfde aantal punten; le pr. Manks Codlin A grootte C. P. Vogelaar, Krabbendijke, med, 2e N.V. „Vredehof", Krabben dijke; le B, grootte C. P. Vogelaar, Krabbendijke, med.; 2e B N.V. „Vrede hof", Krabbendijke; le prima N.V. Vre dehof, Krabbendijke; 2e J. de Boe en J. Wisse, Kattendijke; le pr. Triomphe de Vienne A grootte C. P. Vogelaar, Krab bendijke, med.; 2e J. C. Koert, Wol- phaartsdijk; le B. C. P. Vogelaar, Krab bendijke, med.; 2e D. J. van der Have, Kapelle; le Prima C. P. Vogelaar, Krab bendijke, med.; 2e N.V. Vredehof, Krab bendijke; le pr. Beurre d'Amanlis A. grootte N.V. „Vredehof" Krabbendijke, med.; 2e C. P. Vogelaar, Krabbendijke; le B. N.V. „Vredehof", Krabbendijke, med.; 2e C. P. Vogelaar, Krabbendijke; le nrima C. P. Vogelaar, Krabbendijke med.; 2e N.V. „Vredehof", Krabben dijke; le pr. Bon Chretien Williams A grootte J. de Boe en J. Wisse, Katten dijke, med.; 2e D. J. van der Have, Ka pelle; le B grootte, N.V. Cultuur Mij., Kapelle, med.; 2e J. de Boe en J. Wisse, Kattendijke; le pr. Beurre de Merode A. grootte C. P. Vogelaar, Krabbendijke med.; 2e N.V. Cultuur Mii. Kapelle; le B. gr. J. de Boe en J, Wisse, Katten dijke, med.; 2e N.V. Cultuur Mij. Kapel le; le pr Maagdepeer A. gr.. D. J. van der Have, Kapelle, med.; 2e P. J, J. Dekker, Wemeldinge; le B. gr. P. J. J. Dekker, Wemeldinge, med.; 2e D. J. van der Have, Kapelle. De mooiste 5 stuks van een behooren- de bij het standaardsortiment. Soort en naam van bekroonde inzen der. Pree. de trevoux. F. V. de Grooff. Hansweert; Clapps Favorite, Personeel C. v. d. Vliet, Kapelle; Tr. de Vienne, C P. Vogelaar, Krabbendijke; Louise bonne d'Avranches, N. Eversdijk Mz., Kapelle; Beurre Hardy, C. P. Vogelaar, Krabbendijke; Will. Duchesse, J. Q. van de Vrie, Kapelle; Conferance, N. Evers- dijk Mz., Kapelle; Doyenne du Cornice, Personeel C. van der Vliet, Kapelle; Sint Remy, P. J. J. Dekker, Wemeldinge; Maagdepeer, Vereeniging Oud-leerlin gen Tuinb. cursus, Kruiningen; Beurre de Merode, N. Eversdijk Mz., Kapelle; Comtesse de Paris, C. P. Vogelaar, Perzikappel: C. P. Vogelaar, Krabben dijke; Early Victoria, Personeel C. van de! Vliet, Kapelle; Manks Codlin, C. P- Vogelaar, Krabbendijke; Transparente de Cronsels, C. P. Vogelaar, Krabben dijke; Lane's Prince Albert, Personeel C. van der Vliet, Kapelle; Cox Oranje Pippin C. P- Vogelaar, Krabbendijke; Goudreinette, F. V. de Grooff, Hans- weert, Standaard sortiment appel: le Prijs C. P- Vogelaar, Krabbendijke; 2e pr. J. Q. van de Vrie, Kapelle; 3e pr. M. Ganseman, Kapelle. Standaard sortiment peer: 1 pr. C, P. Vogelaar, Krabbendijke; 2e pr. M. Ganseman, Kapelle. Standaard sortiment pruimen: le pr. C, P. Vogelaar, Krabbendijke; 2e pr. M. Ganseman, Kapelle. Mooiste mand met vruchten: le pr, F, V. de Grooff, Hansweert, med.; 2e pr. M. Nijsser.. Borssele, med,; Fruit: Louise Bonne d'Avr. A. le pr. C- P. Vogelaar, Krabbendijke, med.; 2e pr, N. V. Vredehof, Krabben dijke- Louise bonne de Avr. B. lei pr N. V. Vredehof, Krabbendijke, med-; 2e pr. C. P. Vogelaar, Krabben dijke. Beurré Hardy A. le pr. N. V. Vredehof, Krabbendijke, med-; 2e pr. C. P. Vogelaar, Krabben dijke. Beurré Hardy B. Ie' pr. C. P. Vogelaar, Krabbendijke, med-; 2e pr. N. V. Vredehof, Krabben dijke. Beurré Hardy prima: le pr. C, P. Vo gelaar, Krabbendijke, med. Druiven Frankenthaler: le pr. J, Bur ger, Kapelle; 2e pr. J. Bruinooge, Ka pelle. Druiven Black Alicant: le pr. J. Bur ger, Kapelle; 2e pr. M. Nijssen, Borsselen Verzameling fruit decoratief opgesteld: le pr. J. C. Koert, Wolf aartsdijk, Eervol- 'e vermelding toren. Groenten: le pr. prijs met lof der jury No. 47 Tuinbouwver: Kapelle, med. Mooiste groep gesteriliseerde groenten cn vruchten: le pr. No. 21 J. de Jager, Joz, Bie zelinge, med.; 2e pr. No- 30 S. P. Groenleer, Kapelle. Mooiste verzameling dahlia's: le pr. P. van 't Westeinde van den Dries, 's Heer Abtskerke, med-; 2e pr. Personeel Eureka, Kapelle; med.; 3e pr. J. Kole Chrz., Wemeldinge, med. Mooiste decoratieve dahlia: le pr. J. Fraanje, Biezehnge; 2e pr. Personeel Eureka. Mooiste Pompon dahlia: le pr. Per soneel, Eureka, Kapelle, med.; 2e pr. F. V. de Grooff, Hansweert. Mooiste cactus dahlia: le pr. F. V. de Grooff, Hansweert, med.; 2e pr. J. Fraanje, Biezelinge:. Afgesneden eenjarige zaaibloemen: le pr. H. J. van de Vrie, G. Hooge- steger en J. de Jager, allen Kapelle, med.; 2e pr. C. Glas, Kapelle, Johs. A. Hoogstrate, Kloetinge, eerv. verm. voor asters. Potplanten schoolkinderen: le pr. met lof der jury Openb. School, Kapelle, med.; 2e pr- Chr. School, Ka- pelle-Biezelinge en Eversdijk, med.; 3e pr. Chr, Herv. School, Biezelinge, med- Potplanten: le prijs J. Hoogstraate van de Klooster, med. Vetplanten: le pr. Mevr. van Liere-van Oeveren, Kapelle, med.; 2e pr. B. de' Jager Mz., Kapelle, med.; 3e pr- J. M. Kooman, Kapelle, med. Mooiste mand met bloemen: le pr. G. van Willegen, Kapelle, med. Mooiste vaas met bloemen: le pr- G. van Willegen, Kapelle, med.; 2e pr. Mej. J. G. van Willegen-Kosten. Veldbouquetten: le pr. J. M. Kooman, Kapelle; 2e pr. H. J. van de Vrie, Kapelle, Gedroogde bloemen: le pr. Gebrs. Pauwe, Wemeldinge, med. Verstrekt een eerepprijs aan de N.V. .Vredehof", Krabbendijke door de Ned. Pomologische vereeniging. De medaille van de Koningin werd als eereprijs toegekend aan C. P. Vogelaar te Krabbendijke. M'burg, 7-IX-'34, Donderdag: hoogste luchttemperatuur 21.3 °C (71 °F); laag ste 14.6 °C (58 °F). Heden 9 h: 15.5 °C; 12 h: 23.7 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 772 mm; laag ste 767 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied; 769.1 mm te Nordöyan; laagste 753.1 mm te Black- sod. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige Z. O. tot Z. wind, half tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk droog, behoudens kans op onweer, warm overdag. m Zon op: 6 h 21; onder: 19 h 34. Licht op: 20 h 04. Maan op: 4 h 32; onder: 18 h 51. N.M. 9 Sept. m (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min, en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later, (S Springtij.) September. Hoogwater. t - a gwatei Vr. 7 1.34 13.42 7.51 20.16 Za. 8 2.03 14.10 8.22 20.49 Zo, 9 2.33 14.39 8.52 21.19 en (Zomertijd.) September. Hoogwater. Laagwater. Vr. 8 3.17 15.34 9.00 21.13 Za. 8 3.52 16.07 9.31 21.45 Zo. 9 4.25 16.39 10.01 22.13 De medaille van Prinses Juliana aan de firma D. J. van der Have, Kapelle, voor de mooie inzendingen fruit, bloe men en groenten. De belangstelling was reeds de eerste dag groot, alles liep naar wensch en ge noegen van het bestuur DE LOONEN IN DEN LANDBOUW. Overeenstemming bereikt. WISSENKERKE. Woensdagmiddag vergaderde op het gemeentehuis alhier onder voorzitterschap van burgemees ter Geuze de arbitrage-commissie inzake de loonen der landarbeiders, bestaande uit de heeren De Jonge en Van den Berg als werkgevers en Ruppert en De Smit als werknemers. De commissie mocht evenals te Kamperland de vol doening smaken om over alle geschil punten overeenstemming te bereiken, zoodat conflicten zijn voorkomen. De loonen waarover geschil was ont staan zijn vastgesteld als volgt: 1 Sept.31 October 27 cent per uur. 1 Nov.30 Nov. 25 cent per uur. 1 Dec.28 Februari 22 cent per uur voor vaste arbeiders. Losse arbeiders krijgen tenminste 23 cent per uur. Bietenrooien 7 cent per roede, voor den Willem en Soelekerkepolder 1 cent speling naar boven. Koppenkappen 1% cent meer. Mangels rooien 3V24% cent per roede. Aardappelen gesorteerd in twee soorten van 11—14 cent per roede. Aardappelen rapen achter den rooier 3K cent per mand in bijzondere om standigheden 4 cent. Delfwerk 28 cent per uur; voor laarzen 25 cent per dag extra. Dinsdag hield de alhier bestaande afdeeling van „Floralia" haar jaarlijk- sche bloemententoonstelling. Het be stuur moest tot haar teleurstelling con- stateeren dat van de aan de schoolkin deren verstrekte bloemstekken slechts de helft ter beoordeeling was ingezon den Verder waren veel planten en snij bloemen ingezonden. De keurmeesters van de Vreugde en Mullie konden de volgende prijzen toekennen: Gekweekte potplanten door school kinderen: le prijs J. van Halst; 2e pr. Rina Heijstek; 3e pr. Marie de Lange; 4e pr. Hannie van Halst; voo bloemmanden: le pr. mej. Van der Heijdevan Hee; voor snijbloemen: le pr. asters mej. van der Heidevan Hee; vfoor zin nia's 2e pr. Marie Gillisse, voor dahli a's 3e pr. G. F. Marie pct-lanten be-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1