Dobbelmann lekker... man! DE VREEMDELING VAN SILVERDALE KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1934. No. 210. De particuliere wapenindustrie hen internationaal monster verbond Onthullingen, die te denken geven. ONTEVREDENHEID IN DE ANTI-REV, PARTIJ. „De Staatk. Gerei. Partij groeit nog steeds". BEGRAFENIS J. H. A. SCHAPER. DE NIEUWE SPELLING. Invoering bij het lager onder wijs. TEGEN LOONARBEID NA WETTELIJKE DAGTAAK. ^iDDELBURG. DE STADHUISBELICHTING. EEN SCHITTEREND RESULTAAT, EEN AANRIJDING. De Godshuizen in 1933. Gasthuis. Bij de ontwapeningsbesprekingen te Genève is herhaaldelijk de wensche- lijkheid naar voren gebracht, om te ko men tot een verbod van de particulie re wapen-industrie. In verschillende resoluties kan men deze zaak als on derdeel van een algemeen plan tot sta biliseering of vermindering der wa peningen terug vinden. Vrij algemeen is men het er over eens, dat, indien er een ontwapeningsovereenkomst tot stand zal komen, de verschillende re geeringen de aanmaak van wapentuig volledig in de hand moeten hebben. Maar evenmin als van wat onderdeel der (,,ontwapenings"-plannen, kwam van zoo n verbod tot dusver ook maar iets terecht. In Engeland, Frankrijk, Amerika, Tsjecho-Slovakije etc. etc, gedijen de wapenfabrieken, dat het voor andere industrieën is, om er ja- loersch op te worden. Zij zijn vrijwel de eenige tak van nijverheid, welke geen werkloosheid kent. Kan men wranger aanwijzing beden ken voor de stelling, dat deze wereld op zijn kop schijnt te staan? Op zich zelf reeds vormt deze geduchte aan maak van wapens een gevaar. Maar er is meer: verschillende ma len bleek, dat de heeren wapenfabri kanten het werk der ontwapeningscon ferentie dwarsboomen. Zij hebben er belang bij dat er spaningen in de wereld heerschen; dat geen enkel land zich veilig voelt en zich voortdurend sterker bewapent. Tot hoever men ten deze durft gaan, bleek jaren geleden, toen een agent van een Amerikaansch concern te Genève kwaad spel bedreef en er een conferentie wist te doeij mislukken. Een nieuw voorbeeld van de beden kelijke rol, die deze heeren politiek spelen, heeft men thans in een onder zoek, dat de Amerikaansche regeering gelastte naar de gestes van verschillen de fabrieken in de Ver, Staten. Een sub-commissie uit de Senaat is samen gesteld, om dit onderzoek ter hand te nemen. Het zal waarschijnlijk drie we ken duren en heeft tot doel het be staan aan te toonen van een interna tionale combinatie die alle wapenor ders weet te bemachtigen. Zij zou de geheime bewapeningsplannen en wa penpatenten der regeeringen, die hun opdrachten geven, verraden en een ac tie voeren tegen alle ontwapeningsplan nen. Dinsdag is men begonnen met het verhoor van den president en twee di recteuren van de „Electric Boat Com pany de eenige particuliere Ameri kaansche firma, die duikbooten bouwt. Zij erkenden een veel omvattende over eenkomst te hebben gesloten met de Engelsche wapenfirma Vickers-Arm- strong en Co. te Londen en dat hun pa tenten o.a. ook bij den bouw van Ja- pansche duikbooten werden gebruikt. Veder hadden zij aan een Engelsch- man, Sir Basil Zahnroff, een commis sieloon van ongeveer een millioen dol lar betaald voor zijn bemiddeling ge geven tot het verkrijgen van orders van de Spaansche regeering. Er werden brieven voorgelezen afkomstig van sir Charles Craven van de firma Vickers. Deze verzocht de „Electric Boat Com pany e meest stipte geheimhouding te betrachten, daar de Britsche regee ring niet mocht merken, dat Vickers met een Amerikaansch concern samen door H. BINDLOSS. 26.) De jonge man keek hem een paar oogenblikken zwijgend aan. „Bluf?"' vroeg hij toen. „Daar heb ik zelf ook een handje van." „Neen, Witham schudde het hoofd, „Een gewone open vraag. Ik zou het graag willen weten." „Wel", antwoordde de ander. „Ik kan het best vertellen daar steekt niets in. Een tijdje geleden heeft u whisky ge smokkeld, met als compagnon een boer of pachter als ik het wel heb iets, waar niemand eenig vermoeden van had. En nu heeft hij blijkbaar de zaak in de war gestuurd." „Witham?" vroeg de jonge boer, ter wijl hij zijn sigaar even met zijn tong bevochtigde en het dekblad aandrukte een manoeuvre, die volkomen over bodig was. „Ja zoo heet hij," antwoordde zijn metgezel. „Wel om kort te gaan, of schoon u 't verhaal waarschijnlijk beter kent dan ik, de politie heeft uw vrienden bij het oversteken van een ri vier te pakken gekregen en bij die ge legenheid heeft Witham op een van de werkte. In andere brieven beklaagt Craven zich over „die storende ont- wapenings-onderhandelingen te Genè ve waardoor orders van de Britsche regeering voor het bouwen van duik booten worden tegengehouden". Tevens kwam aan het licht dat de Electric Boat Company" voor alle over de geheele wereld gebouwde duik booten tantième ontving; zij ontvangt verder een percentage van alle door Vickers in Europa geleverde duikboo ten. Nye, de voorzitter van de commissie van onderzoek, wees op de geweldige winsten gemaakt op dit oorlogsmateri aal door dit, zonder te letten op de belangen van het vaderland of op de geheimen der landsverdediging aan alle vreemde staten, tot Japan «toe, te ver sjacheren Het is te hopen, dat na het onderzoek de Amerikaansche regeering er niet voor terug zal deinzen, drastische maat regelen te nemen. En dat deze dan na volging in andere landen mogen vinden. Men heeft hier met een internationaal kwaad te doen, dat beschamend voor de geheele menschheid is. Op het initiatief van de A.R. Gemeen teraadsleden, de heeren F. H. C. Jansen en J. H. van Lonkhuyzen is te Zeist een vergadering gehouden van geestverwan ten, om zich te bezinnen op de verschil lende vragen, die zich in de huidige poli tieke constellatie voordoen. De heer Jansen constateerde, dat de ontevredenheid in de A, R. Partij zien' deroogen toeneemt. De Staatkundig Ge ref. Partij groeit nog steeds. Vele A, R. voelen zich in de partij niet meer thuis. De oude leuze van Groen van Prinste rer, het uitgangspunt van de A. R. Par tij: „Tegen de Revolutie het Evangelie," wil spr. zonder voorbehoud overnemen. De opvatting van dr. Kuyper eerst aarzelend naar voren gebracht, en door zijn volgelingen tot in de uiterste con sequentie doorgedacht en gepropageerd, dat de Overheid rechtstreeks niets te maken heeft met de geestelijke ontwik keling van het volk, werd kerkelijk ge sanctioneerd. Daardoor wordt toegela ten, zeide spreker, dat in de samenle ving en in de raadszalen van gemeente en provincie en rijk, elke theorie ge propageerd mag worden, die in een men schelijk brein kan opkomen, tot de meest goddelooze toe; dat door middel van de pers de volksziel kan bedorven worden. Daardoor wordt toegelaten, dat in de publieke raadszalen Marxist en Communist hun opruiende taal kun nen blijven spreken. Met dit alles gaat ons volk ten gron de. Nadat eenige vragen waren beant woord en de inleider eenige punten nog breeder had toegelicht, besloot de ver gadering in beginsel tot oprichting van een vereeniging en benoemde zij een? commissie, die tot opdracht kreeg na te gaan, welke stappen gedaan kunnen worden, waarna met algemeene stem men de volgende motie werd aangeno men: „De vergadering, van oordeel, dat de denkbeelden, die in de A. R. Partij overheerschen, het haar onmogelijk maken in de gezagscri sis, die ook ons land doormaakt, hel standpunt in te nemen dat naar den eisch der Heilige Schrift noodzakelijk is; van oordeel, dat de A. R. Partij krach- jongere marechausséefs, Shannon geloof ik, geschoten." Witham ging rechtop zitten; eerst werd hij rood, toen leek 't of al het bloed opeens weer wegvloeide; met een ge zicht, asch-grauw van drift en veront waardiging, keek hij den jongen man aan. „Groote God!"1 bracht hij er schor uit, „En heeft hij hem doodgeschoten?" „Ja,', antwoordde de ander. „Of eigen lijk, doodgeschoten is het woord niet, want met één schot zou hij van hem af geweest zijn, en Witham heeft twee maal geschoten. Uit de houding, waarin de man lag en de voetstappen om het lichaam heen,, is duidelijk gebleken, dat hij hem opzettelijk vermoord heeft." Het gezicht van den jongeman stond heel strak, toen hij vroeg: „En ze zï)n er zeker van, dat het Witham was?" „Ja"; de scherpe oogen van den man tegenover hem keken hem onderzoekend aan. „Ja tenminste, ze zijn zeker van zijn paard; en 't geweer was van Witham. 't Scheelde een haartje, of een andere marechaussée had hem te pak ken gekregen en door de haast heeft hij zijn geweer moeten achterlaten. Wat wij doodschieten noemen is 't niet ge weest de jongen is overvallen en ont wapend, heeft zich niet kunnen verwe ren 't doet me genoegen, dat het u zoo ellendig maakt. Door den kameraad van den jongen, die u nagegaan heeft, weten we, dat u er in geen enkel op zicht de hand in gehad heeft geloof tens haar uitgangspunt terug heeft te keeren tot de overtuiging, dat de Over heid zich niet slechts zijdelings, maar rechtstreeks heeft te bemoeien met de geestelijke ontwikkeling des volks; besluit contact te jzoeken met alle geestverwanten, van welke kerkelijke formatie ook die deze overtuiging dee- len, teneinde gezamenlijk te trachten haar opnieuw erkenning te verschaffen in het politieke leven van ons volk". (Hbl.) Gisteren is op de algemeene begraaf plaats te Groningen onder groote be langstelling ter aarde besteld het stoffe lijk overschot van wijlen het Tweede Kamerlid J. H. A. Schaper.' Er waren deputaties v^n de hoofdlei ding van S.D.A.P. en N.V.V., van de so ciaal-democratische Kamerfractie, van de organisaties uit deze stad en het Groningsche land, van de A.J.C. en ta! van andere corporaties uit de socialisti sche arbeidsbeweging. In het ochtend uur waren reeds velen in Groningen aangekomen, en een groot aantal deel nemers uit andere deelen des lands werd tegen het middaguur door de trei nen aangevoerd. Op de begraafplaats werden o.m. op gemerkt de heer F. E. H. Ebels namens de V.D. Kamer-fractie en dr. T, B. E- Bierema namens de Liberale staatspartij- De minister van Onderwijs heeft aan de inspecteurs bij het lager onderwijs een omzendbrief gericht, waarin hij er op aan dringt, dat de nieuwe spelling op de lagere scholen wordt ingevoerd. B. en W. van Rotterdam hebben be sloten een circulaire te richten aan alle openbare inrichtingen van onderwijs, waarin zij aanbevelen in het vervolg de spelling Marchant te volgen. De besturen van de vier r.k. centrale sociale organisaties hebben opnieuw een schrijven aan de regeering gericht, waar" in er op wordt aangedrongen, maatrege len te nemen tegen het euvel, dat derden na wettelijke dagtaak loonarbeid ver richten, Zij achten dit een sociaal kwaad, dat in de huidige moeilijke tijdsomstan digheden uitermate sterk wordt gevoeld. Het is nu meer dan ooit gewenscht, dat de te verrichten werkzaamheden blijven in handen van het bedrijfsleven. Het was gisteravond goed te merken bij de belichting van het Stadhuis, dat de eigenlijke vacantiemaanden achter den rug zijn, al kwamen nog verschillende vreemden een kijkje nemen en had het mooie weer en het nog open zijn van winkels ook vele stadgenooten naar de Markt gelokt, Zooals wij reeds eerder meldden heeft de 80-jarige heer H. Polvliet, wonende aan de Bree alhier er zich door het plaatsen van bussen en ook op andere wijze ten zeerste voorgespannen om zaken te verzamelen, waarvan de ver koop ten goede zou kunnen komen aan de kas van de vereeniging tot bestrijding der t.b.c. De heer Polvliet kan ook dit maar, dat u anders niet in de stoel kalmpjes uw sigaar zou zitten rooken". Het duurde wel een minuut, voordat Witham zijn stem weer genoeg in zijn macht had, om iets te durven zeggen. Toen vroeg hij langzaam: „En waarvoor moeten ze mij hebben?" „Ze zijn 't nog niet met zichzelf eens of ze u moeten hebben of niet", ant woordde de officier. „In Canada gaat al les met een slakkengang. Maar in elk ge val wilden ze op de hoogte van uw doen en laten blijven kwam er dan iets, waar ze houvast aan hadden, dan was 't: inrekenen!" „En Witham?" vroeg de jonge boer. „Is aan den haal gegaan, met een van de marechaussées achter zich aan. De rest had zich verspreid om hem 't ont snappen naar de prairie onmogelijk te maken. Toen heeft hij 't over de rivier geprobeerd, is door 't ijs gezakt en ver dronken ofschoon, niemand heeft het einde gezien, want er stond een hevige sneeuwstorm voor 't geval, dat hij ont snapt is, is er een bevel tot inhechtenis neming uitgevaardigd, Witham is dood, mocht hij 't niet zijn, dan duurt het geen paar dagen meer, of hij is 't, want de marechaussées zijn de prairie aan 't af zoeken en hebben ze hem eenmaal, dan verknoeien ze niet zooveel tijd met pra ten, als wij doen, voordat ze hem op hangen, Merkwaardig, zooals dit ver haal u aangepakt heeft", Witham bleef een minuut lang stijf jaar weer met groote voldoening terug zien op zijn werk voor lijdende mede- menschen. Hij kreeg 3175 oude rijwielplaatjes in de verschil.ende bussen en kon totaal 70 kg aan oud koper en ander afval, dat nog waarde bezit, bijeen brengen, Gistermiddag had op den Veerschen S ngel een aanrijding plaats tusschen een wielrijdster, die uit de Jacob Catsstraat kwam en een die op den Singel reed. Laatstgenoemde, die zenuwachtig werd, en daardoor onzeker van stuur werd, kwam te vallen en bezeerde zich vrij hevig. li. Op 1 Januari 1933 was het aantal pa tiënten in het Gasthuis 32 mannen, 35 vrouwen, 67 totaal, In 1933 werden op genomen 504 mannen, 559 vrouwen, 1063 totaal; vertrokken zijn 474 mannen, 538 vrouwen, 1012 totaal; overleden 35 man nen, 31 vrouwen, 66 totaal. Aanwezig op 31 December 1933 27 mannen, 25 vrouwen, 52 totaal. In 1933 werden derhalve in totaal verpleegd 1130 patiënten, o w. één dag patiënt. (In 19291932 resp, 932, 899, 950 en 959). Het totaal aantal verpleegdagen be droeg 31598, neerkomende op een ge middeld aantal per dag van 86.6. (In 1932 27797, gem. per dag 75.9), Het aan tal verpleegdagen der kliniek was 28724 en van het paviljoen 2874 (w.o. van dag- pat'ënten 50). Het ^emidddeld (aantai verp'eegdagen was voor de kliniek 78.7 en voor het paviljoen 7.9. In 1932 was het aantal verpleegdagen der kliniek 24103 (gem. per dag 65.9 en van het paviljoen 3694 (gem. per dag 10). De gemiddelde verplegingsduur be droeg in 1933 27.9 dagen. (1932: 28.9) en wel le klasse: 16.7 (1932: 13.4), 2e klasse: 20.2 (1932 20.2), 3e klasse: kli niek: 27.8 (1932 28.1,) paviljoen: 70.7 (1932 64.6) en dagpatiënten: 50. Het aantal i eerste-klasse-patiënten was 3 met een aantaal verpleegdagen van 50, uitmakende 0.27 pet, van het aantal pat ënten en 016 pet. van het aantal verpleegdagen (In 1932 werden 13 eerste-klas-patiënten verpleegd met 174 verpleegdagen, resp. 1.3 pet. en 0-6 pet. van het totaal aantal). Het aantal tweede-klasse-patië'nten bedroeg 188 (1932 136) met 3792 ver pleegdagen (1932 2751), uitmakende 16-7 pet, van het totaal aantal patiënten en 12 pet. van het totaal aantal verpleeg dagen, (In 1932 resp. 14.2 pet. en 9.9 Pet.) Het aantal verpleegdagen der patiën ten tweede-klasse A was 799 en dat der tweede klasse B 2993. Het aantal derde-klasse-patiënten be droeg, met inbegrip van één dagpatiënt, 939 (1932 810), uitmakende 83.1 pet- van het totaal aantal (1932 84.5 pet.) Het aantal verpleegdagen bedroeg 27756. (1932 24872), uitmakende 87.84 pet- van het totaal aantal (In 1932: 84.7 pet.). Het aantal verpleegdagen van den dagpatiënt was 50. Het hoogste aantal patiënten per dag aanwezig was ill (29 Maart), het laag ste aantal 55 (21 en 22 November). Voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur te Middelburg werden ver pleegd 183 patiënten (verpleegdagen 9701), voor rekening van het Departe ment van Defensie 18 (verpleegdagen 695), voor rekening van de Rijksverze- ker'ngsbank en Raden van Arbeid 84 (verpleegdagen 1833), en voor rekening van andere instellingen en particulieren 845 patiënten (verpleegdagen 19369), w.o. voor rekening van de Vereeniging rechtop en zwijgend voor zich uit zitten kijken. Toen, met een beweging van zijn schouders, alsof hij een last afwierp, stond hij op. „Witham is dus dood", zeide hij. „Wel, hij heeft een moeilijk leven gehad. Ik heb hem goed gekend. Hartelijk dank voor het verhaal. Dit is de eerste keer, dat ik 't gehoord heb, op m'n woord van eer en nu moet ik weg, 't is m'n tijd". De jonge officier begon te lachen. „Ga asjeblieft weer zitten. Ik heb een voor stel. U heeft iets, dat me verduiveld sympathiek is, en met de kerels kan ik natuurlijk niet praten. Daarom had ik zoo gedacht, u kampeert hier tot morgen ochtend en als dank daarvoor krijgt u van mij het lekkerste eten wat we in dit vermaledijde land kunnen opdiepen, 't Is een regeling, die nog meer goeds heeft, want morgenochtend kan ik u meteen zeggen, of de Canadeezen u moeten heb ben of niet". Iets, buiten zijn wil om, dwong Wit ham toestemmend te antwoorden; maar toch was hij blij, toen zijn gastheer de hall uitging om orders voor 't avondeten 1 en 't terugbrengen van de slede te geven, 't Was noodig, dat hij een paar oogen blikken alleen was Telkens wanneer het opnieuw tot hem doordrong hoe Courthorne hem gedupeerd had, klemde hij zijn handen van drift ineen. Hij kende de geschiedenis van Shannon, daarom be greep hij nu, te laat, Courthorne's opzet; Courthorne, die den jongen marechaus- ROOK DOBBEIMANNÏ TABAK EN GEEN ANDERE] (Ingez. Mea.j voor Ziekenhuis verpleging op Walche ren 503 patiënten met (8961 verpleegda gen) Wegens verpleging of behandeling in de kliniek werden uitgeschreven reke ningen in totaal ten bedrage van 127.205, paviljoen 11.048, radio-the rapeutisch instituut 24.431 (waarvan voor het Gasthuis 18.459), polikliniek 1.043, ziekenautomobiel 1.296, labo ratorium-onderzoek 3.204, consultatie bureau 811, samen 167,999. Voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur te Middelburg kwam 42,120, voor rekening van de Rijks verzekeringsbank en Raden van Arbeid 12.844, voor rekening van de Ver eeniging voor Ziekenhuisverpleging op Walcheren 36.142, voor rekening van particulieren en anderte instellingen 76.881. Op 1 Januari 1933 waren in de Chirur gische afdeeling opgenomen 24 patiën ten; in den loop van het jaar werden op genomen 601 patiënten, zoodat in totaal 625 patiënten in deze afdeeling werden verpleegd en behandeld. Geopereerd werden 430 patiënten (in 1932 307). De polikliniek werd bezocht door 636 nieuwe patiënten. Er werden bij deze patiënten 96 poliklinische operatie verricht. Dr. Koch verbindt aan zijne vermel ding deze cijfers, in verband met het aantal patiënten, de opmerking, dat dit in vergelijking met het vorige jaar met ongeveer 25 is toegenomen, eéne in derdaad ongekende toename. Voor deze toename kan een duidelijke oorzaak niet worden aangewezen. Verschillende fac toren komen hiervoor in aanmerking, welker invloed moeilijk is aan te geven. Op grond van de cijfers van 1933 alleen zal in elk geval niet mogen worden aan genomen dat het patiënten-aantal van het Gasthuis zich blijvend op hooger ni veau zal handhaven. De inrichting eener provisoire verlos- en kraamkamer, het vorige jaar tot stand gekomen, is een, naar het oordeel van dr. Koch, zeer billijke tegemoetkoming aan de huisartsen en daardoor wordt de chirurg tevens ontheven van de verant woording, die bij behandeling door den huisarts in de chirurgische afdeeling op den chirurg terugviel. Aan het slot van zijn verslag wijdt dr. Koch waardeerende woorden aan het werk van zijn assistent en het verple gend personeel. In de interne afdeeling zijn behandeld 243 gevallen. De polikliniek werd in 1933 voor het eerst bezocht door 526 patiënten; in sée had willen vermoorden en die met een duivelsche sluwheid zijn plannen zoo gemaakt had, dat alle schuld op een an der moest vallen. Voor den tweeden keer trok 't bloed uit zijn gezicht, weg, toen 't goed tot hem doordrong, in welken toe stand hij zich bevond: als zijn ware iden titeit bekend werd, had hij alleen zijn eerewoord om zijn onschuld te bewijzen. Toch was het in hoofdzaak zijn niet te bedwingen verontwaardiging en woede, welke zijn bloed zoo in beweging bracht. Angst voelde hij niet iemand, die dood heette te zijn, kon niet gearresteerd wor den en hij wist geen enkele reden, welke een bekend maken van den waren toe stand wenschelijk zou maken. De verkoop van zijn boerderij zou de hypotheek dek ken en degeen, die hem 't geld geleend had, had al een paar jaar een hooge ren te genoten. Als dit onvoorziene niet ge beurd was, zou hij tot 't laatste toe vol gehouden hebben, maar hij gevoelde geen spijt, dat dit nu onmogelijk geworden was. 't Lot had met boer Witham niet veel goeds voor gehad; misschien was ze den balling Courthorne beter gezind. Op dat oogenblik nam hij zijn besluit; toen de jonge officier terug kwam om te zeggen dat het avondeten klaar was, stond hij met een kalm opgewekt gezicht uit zijn stoel op. (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5