22* GOESCHE COURANT^ N. BINNENLAND. ZEELAND. KERKNIEUWS. KUNST EN WETENSCHAP. ONDERWIJS. ïuinbouwtentoon stelling te Kapelle. «si El wind. lUit- NUMMER 210. TWEE BLADEN. DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1934. EERSTE BLAD. 177c JAARGANG. ■IBDELMBt. iOES. T VUSSSNGENi WALCHEREN. N00RD-BEVELANS. TH0LEN. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. /an nate Juli leer Ivan De 27 /er- 15 Nen< ge- ieze ra- ^cht, 20 |h. te Inige ]mse, op ^ste ind- land lid- lope- 1934. jaar Ihou- lalde jiging uit- EUW- ken roet Ivan G.V. 1 ver- /an- )n 30 |e de lgen, tóen, Jigin- uur lid- 71as- iSeis- jweg, Join- Is is. de [rordt pder- iKor- nnsul A. |ring- Roo sdag- nrps- ppen- den I Vlis- llaats Intia- imer- q.q. I'burg MIDDELBURGSCHE COURANT dagblad Voor Middelburg, Goes en agent- icisap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Soes 18 et. p. w. Advertentiën 30 ct. per .egel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. jgjj contr. voor beide vee! lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon s Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bjj het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—-7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Reisnet „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. aas! „Brieven" of „Bevragen bureau dezer eon. rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent KONINGIN EN PRINSES IN NOORWEGEN. De particulier correspondent van de Maasbode te Aasgaardstrand meldt: De laatste dagen van haar vacantie- verblijf in Noorwegen, besteedden de Koningin en de Prinses met nog ver schillende uitstapjes te maken. Dinsdag maakten de Koninklijke be zoeksters een auto-tocht naar het stadje Tjoemoe, aan de Oslofjord en gebruik ten de lunch in het restaurant „Verdens Ende", Woensdag hebben H.M. en haar Doch ter een auto-tochtje gemaakt in de om geving van Aasgaardstrand. De Koningin heeft aan de leidster der padvindsters een brief gezonden, waar in Zij haar erkentelijkheid uitspreekt voor de bloemenhulde, waarmede de padvindsters haar Dinsdag hebben ver eerd, DE BIJSLAG OP ROGGE EN GERST. Het Tweede Kamerlid, de heer Weit- kamp, heeft aan den minister van oeco- nomische zaken de volgende vragen ge steld: 1. Is het juist, dat de bijslag op de rog ge en gerst van f 3.50 op f 3 gebracht zal worden? 2. Zoo ja, is het dan den minister be kend, dat van dezen maatregel de kleine zandbedrijven, die niet gewoon zijn rogge te verkoopen, en die tot overmaat van ramp ook zulke groote schadepos ten hebben wegens de stagnatie der varkens-aflevering, het eerste slachtof fer worden? 3. Zoo ja, wil dan de minister bij zijn maatregelen met de in vraag 2 vermelde omstandigheid rekening houden? ORDENING EN BESCHERMING VAN HET KLEINBEDRIJF. De R.K. Middenstandsbond heeft zich lot den minister van economische zaken gewend, om maatregelen in het leven te roepen tot ordening en bescherming van net kleinbedrijf. O.m. wordt aangedron gen op middelen tegen oneerlijke en so ciaal-economisch ontoelaatbare concur rentie; en tegen uitbreiding van groot bedrijf en coöperatie. OUDEREN MAKEN PLAATS VOOR DE JEUGD. Zooals men zich herinneren zal, heeft het Amsterdamsche gemeentebestuur eenige weken geleden een rondschrijven gericht tot het personeel der gemeente boven den 55 jarigen leeftijd, waarin werd gevraagd, wie den gemeentedienst zou willen verlaten, indien hij in het ge not gesteld werd van een pensioen, dat een zeker percentage van het loon zou bedragen. Naar de Telg. verneemt zijn dezer da gen de antwoorden binnen gekomen. Het aantal gegadigden bedraagt aanzienlijk méér dan men verwacht had, n.l. ruim driehonderd. Het gemeentebestuur heeft te dien aanzien nog geen beslissing ge nomen. De bedoeling van den maatregel is om het aantal openvallende plaatsen te doen bezetten door reservisten waar door de Gemeentelijke arbeidsreserve aanzienlijk zou kunnen worden ontlast. Hedenmorgen is het K. L. M.-vlieg- tuig de Oehoe van Schiphol naar Indië vertrokken. Vier passagiers zullen de reis medemaken. VERKEERSONGEVAL. Woensdagavond is de brievenbestel ler J. R., die van zijn postbestelling naar huis reed, op den hoek van den Noord- singel bij de Noordbrug, door de auto van den heer J. G. uit Oostkapelle, aan gereden. De postambtenaar kwam onder de auto terecht en werd bloedend ver wond. Met verwondingen aan hoofd en hals en een enkelkwetsuur, is hij naar het gasthuis overgebracht. Politie was spoedig ter plaatse en stelt een onder zoek naar de schuldvraag in. Laatste Molenwater-concert. Volgende week zal het laatste Mo lenwater-concert door 't Middelburgsch Muziekkorps, voor dit seizoen plaats hebben, en wel op Vrijdag 14 September a.s. Alhier overleed in den ouderdom van 40 jaar de heer P. Torbijn, in leven directeur der Rotterdamsche Bankver- eeniging N.V. kantoor Goes, Woensdagmiddag is op de wert der N.V. Kon. Maatsch. „de Schelde' de baas in de afdeeling scheepsbouw de heer C. de B., van een bordes ge vallen dat irl aanbouw is op het motor schip „Boschfontein'". Hij kwam op zijn hoofd terecht in de motorkamer van genoemd schip. Ter observatie werd de heer de B. overgebracht naar het St. Joseph-zie- kenhuis. GOUDEN ECHTVEREENIGING. O. EN W. SOUBURG. Woensdag her dacht het echtpaar Willeboordse in de Burgemeester Buteuxstraat, den dag waarop zij, vóór 50 jaar in den echt wer den verbonden. Talrijk waren de blijken van belangstelling die het echtpaar in ontvangst had te nemen. O. EN W. SOUBURG. Woensdagmid dag is op de Groote Abeele een ring- rijderij te paard gehouden, waaraan 13 ruiters hebben deelgenomen. De uitslag luidt als volgt: C. Stroo le prijs met 21 ringen; P. de Visser 2e met 19; Jac. Louwerse 3e met 19; C. de Rijcke 4e met 16; D. de Visser 5e met 15; W. Besuijen 6e met 15; J. Janse 7e met 15; L. Dorleijn 8e met 14; G. de Visser 9e met 13; M. de Visser 10e met 11; Joh. Besuijen lie met 10; P. Roose 12e met 9; P. Jasperse 13e met 7. De wisselbeker werd gewonnen door G. de Visser met 6 ringen. De potlepel met 2 ringen door D. de Visser. EUm-iEVELAND. Duim afgekneld. KAPELLE. Toen de landbouwer C. de BI. alhier een zijner runderen aan een paal wilde vastbinden, geraakte zijn duim in het touw verstrikt. Het dier trok aan, met het noodlottig gevolg, dat de duim heelemaal afgekneld werd en naast de paal rolde. De ongelukkige leed veel pijn en is direct onder geneeskun dige behandeling gesteld. Verlaging van de huur van gemeente-woningen. IERSEKE. De raad heeft Dinsdag avond na haar geheime zitting naar aanleiding van een adres van inwo ners der Emmastraat besloten de huur der gemeentewoningen te verlagen en te brengen op f 15 per maand. KATS. Dinsdagavond werd alhier de plaatselijke bloemen-tentoonstelling gehouden, uitgaande van „Floralia De als stekken verstrekte fuchsia's aan de schoolkinders waren over het algemeen goed gekweekt. Enkele zeer goede exemplaren waren te zien. Ter opluis tering werden cactussen, potplanten en snijbloemen ingezonden. Zeer goed was te merken dat de lust voor 't kweeken van bloemen vooruit gaande is. Er wa ren zeer goede en mooie dahlia s te zien evenals merkwaardig goed ge kweekte potplanten. We zijn hier op den goeden weg en mogen binnen en kele jaren werkelijk iets zeer moois verwachten. De heer Eversdijk van Kortgene be sprak nog wat er vooral moet gedaan worden voor het kweeken van bloe men en gaf alle gewenschte inlichtin gen. Prijswinnaars waren voor de stek- plantjes le prijs J. Roose; 2e prijs Maat je Markusse en 3e prijs Tannetje Ver sprille. Voor particuliere inzendingen werd de le prijs gegeven aan H. J. Maas; 2e prijs T. de Boo Tazelaar; 3e prijs J. de Boo; 4e prijs J. S, Versprille en 5e prijs T. Maas. Dinsdagavond gaven de muziek- vereeniging van Kortgene en het 1"'~ kerkoor van Kats een uitvoering op Voorstraat alhier ter gelegenheid den verjaardag van de Koningin- Er was heel veel belangstelling, ren besluite werd nog een fakkeloptocht gehouden. kin- de van Ten Wien u fouten van anderen vertelt, j zal uw fouten ook aan anderen ver- j tellen. Burgemeester Van der Hoeven jubileert THOLEN. Gisteren was het 10 jaar geleden, dat mr. A. J. van der Hoeven werd geïnstalleerd als burgemeester der gemeente Tholen. Er had zich een comité gevormd om dien dag niet geheel onopgemerkt voorbij te laten gaan en den burge meester een bloemenhulde aan te bie den. De gezindheid tot medewerking bij de burgerij bleek echter van dien aard, dat, ondanks den korten voorberei dingstijd, de initiatiefnemers in staat werden gesteld de bloemenhulde te doen vergezellen van blijvende herin neringen aan dezen dag. Gistermiddag vervoegde zich het co mité, bestaande uit de heeren J. H. Ba!, C. v. d. Berge, J. P. van Mechelen, W. Molker, P. W. Orné en ir. C. Wagtho, zich, met den wethouder Deurloo, aan de woning van burgemeester Van der Hoeven. De voorzitter van het comité, wet houder Van den Berge, heeft hier het woord gevoerd en als tolk van de ge- heele bevolking den jubilaris gefelici teerd. Hij bood den burgemeester bloemen aan, zoomede een lamp voor zijn werk tafel en een rooktafel; als herinnering van de ingezetenen van Tholen uit waardeering en erkentelijkheid. De burgemeester, verrast door deze hulde dankte in een hartelijke toe- j spraak. Verschillende bloemstukken van corporaties uit de gemeente en van parti culieren, alsmede een stroom van schriftelijke felicitaties mocht burge- j meester Van der Hoeven ontvangen. faartsdijk; P. Korteweg, Vlissingen; W. J. Kouwe, Vlissingen; J. Luikenaar, Goes; A. A. Markusse, Kortgene; J. Meeuwse, Oudelande; J. J, de Regt, Heinkenszand; A. Slabbekoorn, Bieze- linge; J. W. Verjaal, Scharendijke; G. C. Vreugdenhil, Ierselce; P. Vrolijk, Vlis singen; J. Waverijn, Kruiningen. Een woordenboek in de nieuwe spelling. Nu de nieuwe spelling deezer dagen bij het openbaar lager, middelbaar en hooger onderwijs en vermoedelijk ook op vele bijzondere onderwijs-inrichtin- gen zal worden ingevoerd, zal ongetwij feld de beihoelte gevoeld worden aan een woordenboek, dat volgens de nieu we spelregels is samengesteld. Naar wij vernemen is een dergelijk woordenboek al 'n bewerking en is de verschijning daarvan reeds dit najaar te verwachten. De bewerking is in handen van dr. J. J. Becker Elzinga secr. v. d. Ver. tot ver eenvoudiging van onze spelling en dr. A. J. de Jong beiden leeraar aan de eerste' H.B.S- m. 5-j.c, te Amsterdam. Het zal verschijnen bij de N.V. Uitg. Mij. „Kosmos" te Amsterdam. Het provinciaal kerkbestuur in Friesland, heeft gister tot de evangelie- i bediening in de Ned. Herv. Kerk toege- j laten, den heer W. E. Heyboer, theol. I candidaat te Leiden, geb. te Middel- burg. i DE ONTDEKKING VAN DEN „KANKERBACIL". Twijfeil, Uit Berlijn wordt aan de N.R.C, ge meld: Gelijk te verwachten was, hebben de mededeelingen over de ontdekking van den kankerbacil vele geleerden uit hun tent gelokt. Prof. v. Schilling, de leider van de kliniek van de Berlijnsche uni versiteit, heeft gisteren op het weten schappelijke congres te Frankfort een en ander medegedeeld over zijn eigen onderzoek inzake de ontdekking van dr. von Brehmer- Hij was bij zijn onderzoe kingen tot de conclusie gekomen dat de betreffende bacil niet als een infec tueus agens, waarop het ontstaan van den kanker berust kon worden be schouwd. Anderzijds deelde ook prof. Hebner, lid van de rijkscommissie tot bestrijding van den kanker en directeur van het pharmacologische instituut aan de Ber lijnsche universiteit mede dat de in toe passing van de theorie van Brehmer in zijn instituut genomen proeven een ne gatief resultaat hebben opgeleverd. Zeeuwsch Technisch Instituut Goes. Voor het examen Waterbouwkundig Opzichter 1934 slaagden J. A. van Bers, Kloetinge; C. J. le Clercq, Kruiningen; J. Cijsouw, Wemeldinge; J. G. Domini- cus, Goes; M. C. van Dijk, Vlissingen; M. J. Fraanje, Goes; M. Geluk, Tholen; W. la Gasse, Koudekerke; P. C. J. de Graaf, Middelburg; B. J. M. Huisman, Walsoor den; C. Huisman, Sas van Gent; S. de Kam, Oostkapelle; H. S. Koeman, Wol- Een keur van uitgezochte tuin bouwproducten bijeengebracht. KAPELLE. Heden, Donderdag, is in het veilingsgebouw alhier de driedaag- sche tentoonstelling van fruit, groenten en bloemen geopend. Van het veilingsgebouw, het gemeen tehuis en ook van talrijke particuliere huizen, wapperde de Nederlandsche driekleur. De tentoonstelling is ditmaal uitgebreider dan in voorgaande jaren. Niet alleen wordt er in het veilingsge bouw geëxposeerd, ook in een paar groote tenten is een kostelijke collectie fruit, groenten en bloemen bijeenge bracht. Het geheel vormt een keur van prach tige tuinbouwproducten, op overzichte lijke en aantrekkelijke wijze uitgestald en getuigenis afleggend van het hooge peil, waarop de tuinbouw in deze streek staat. Wij werden in 't bijzonder getroffen door fraaie bloemperken; wij zagen een heel mooi wapen van Zeeland, uit bloe men samengesteld; en dan niet te ver geten het grootsche middenstuk: een re productie van den kerktoren van Ka pelle, 8 meter hoog en geheel uit appels opgebouwd. Het tentoongestelde is niet alleen in teressant voor den vakman, maar ook, en dat in hooge mate voor den leek. Men brenge een bezoek aan deze uitge zochte expositie. De opening. Te ruim één uur hedenmiddag werden bestuur en deejnemers op het gemeente huis ontvangen, waar burgemeester Bie- rens een woord van welkom sprak. Spr. zeide o.a. dat 'i gemeentebestuur gaarne de taak van gastheer vervult, tegen over die mannen, die werkzaam zijn in het belang van den tuinbouw, één der levensaderen voor de gemeente. Spr- bracht voorts" hulde aan prof. Sprenger, die zich bereid verklaarde de tentoon stelling te openen, hetgeen getuigt van zijn onvermoeiden ijver om den tuin bouw op elk terrein te steunen, Spr. zeide verder, waar hij vroeger kon roemen op uitbreiding en welvaart, thans helaas te moeten constateeren, dat de abnormale economische omstan digheden ook een zeer ongunstjgen in vloed uitoefenen op de uitkomsten der betrokken bdrijven en de arbeidsmarkt. Spr. drukte de hoop uit, dat uit deze duisternis spoedig een nieuw licht mo ge te voorschijn treden, wees er met waardeering op, dat ondanks de moei lijke tijdsomstandigheden, hier nog altijd een voortschrijdende ontwikkeling der cultuur te bespeuren valt. Spr. bracht hulde, aan allen, die begrijpen, dat stil stand achteruitgang is, en die voortgaan cursussen, lezingen, en ook deze ten toonstelling te houden. Spr. gewaagde in dezen met lof van de bestuursleden, en in 't bijzonder van den rijkstuinbouw- consulent ir. V- d. Plassche, die met zijn steun en voorlichting steeds ten dienste staat. Spr. besloot met de hoop uit te spre ken, dat de tentoonstelling er het hare toe zou bijdragen om bij allen den lust op te wekken, om den tuinbouw, on der den zegen Gods, verder te leiden op den weg van vooruitgang en bloei. De hr W. Glas, voorz. der ver. van Middelburg, 6-IX-'34. Woensdag: hoog ste luchttemperatuur 20.8 °C (70 °F); laagste 12.9 °C (55 °F). Heden 9 h: 15.2 °C; 12 h: 18.7 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 773 mm; laagste 772 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 773.4 mm te Vardoe; laagste 760.2 mm te Isafjord. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit O. tot Z. richtingen, hali oi zwaar bewolkt, waar schijnlijk droog weer, behoudens dauw, warm overdag. Zon op: 6 h 19; onder: 19 h 37, Licht op: 20 h 07. Maan op: 3 h 20; onder: 18 h 37. N.M. 9 Sept. Hoog- en Laag water te Vlissingen. (Zomertijd,) Westkapelle is 28 min. tn Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min, later. (S Springtij.) September. Hoogwater. Laag water Do. 6 13.07 7.12 19.37 Vr. 7 1.34 13.42 7.51 20.16 Za. 8 2.03 14.10 8.22 20.49 (Zomertijd.) September. Hoogwater. Laagwater. Do. 6 2.34 14.55 8.20 20.36 Vr. 8 3.17 15.34 9.00 21.13 Za. 8 3.52 16.07 9.31 21.45 oud-leerlingen, betuigde zijn dank voor de ontvangst door het gemeentebestuur en de gesproken woorden. „Een en ander spreekt van medele ven en groote belangstelling in het doel en streven onzer vereeniging, aldus spr. De uitbreiding van den tuinbouw hier ter plaatse, en de geestelijke ontwik keling, heeft ook uw gewaardeerde be langstelling en het bewijs van mede werking door het verstrekken van gel den om het geven van de theoretische lessen aan de cursussen mogelijk te maken wordt hoog gewaardeerd. Het verheugt ons, dat uw college het belang inziet dat een intensieve tuinbouw geeft voor onze gemeente, al is ook de teruggang door de tijdsomstandigheden groot. Vooral ook U hooggeleerde heer prof. Sprenger van harte verwelkomd op dit oogenblik. Grooten dank voor de moeite die U zich getroost om uw vacantie en uw welverdiende rust te onderbreken om naar Kapelle te ko men. Wij waardeeren het zeer dat U ons het genoegen en de hooge eer hebt aangedaan om onze tentoonstelling straks te openen. De ontwikkelng van den tuinbouw en het doel en streven van onze vereeniging heeft uw groote belangstelling en ook onze tentoon- steling zal in beteekenis en waarde winnen door uw welgemeende mede werking. Ook U allen geachte eere-leden en genoodigden van harte welkom alhier en dank voor uw groote belangstelling ondervonden door onze vereeniging. Ik hoop straks op onze tentoonstel ling nog meer woorden te wijden aan de welgemeende medewerking door U allen betoond. Ik zou U allen willen verzoeken een dronk in te stellen op de gezondheid van U mijnheer de burgemeester met uw geacht college." Hierna werd een glas wijn geser veerd, waarna de aanwezigen zich naar het tentoonstellingsgebouw bega ven. Daar nam de heer v. d Glas op nieuw het woord. Spr. richtte zich daarbij o.m. tot ir. Van der Plassche, dien hij de ziel der tentoonstelling noemde. Aan den heer v. d- Plassche is het vooral te danken, dat het peil. waarop sortiment, verpakking en sorteering staan, zoo hoog kon wor den opgevoerd. Ook het veilingsbestuur met zijn wak keren directeur is men veel dank ver schuldigd. Verder richtte spr. zich met dank woorden tot de leden der jury; bestaan de uit de heeren: A. W. van der Plas sche, W. G. v. d. Kroft en R. Lijsten

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1