m RECHTSZAKEN. SPORT. HANDEL EN NIJVERHEID. LAATSTE DERIQHTEN. LEGER EN VLOOT. BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. BUITENLAND. IIURSTHERHOüiTli van Woensdag. 8EURS- EM WIMEUOERSUL DUITSCHLAND. AMSTERDAM, 5 September. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de oificieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 102—102. Ned. 33 1000-4 102—102. Ned. 34 1000-4 102—102. Certificaten-3 8989. O. Indië 32 1000-5 100}4—100%. O. Indië 26 1000-4% 100%—100%. O. Indië 34 1000-4 100%—100%. Denemarken Oblig. 1926-5 92%92%. Duitschl. 100-7 24%—23. Engeland 1960-90 4 70%—70%. Zwitserl. oblig. '24-5 99 Zwitserl. Staatssp. 1927-4% 100%101. Amsterdam 1933 5 100% 's Gravenhage 1929-4% 100%- Rotterdam f926-1930-4%" 100100. Berlijn 1925-6% 1616%. Zeeuws. Hyp. B-5 100% Zeeuws. Hyp. B-4% 100%100%, Cities Service Cy- P. 1958 5 23%23%. A Amsterd. Bank 107%107%. C Rott. Bankver. 81%82, A Twentsche Bank 77%77%. A Pref. Gruyter Zn A, 129% A Pref. Jurgens A 93%93%. A Ned- Gist- en Spiritusfabr. 399%-397 A De Schelde N.B. 16% A. Ver. Papf. v, Gelder 48%50. C Am. Car Foundry 10—10. C Am Smelt Ref. 2222. C Farbenind. I.G. 48%46%. C Stand- Brands 12%12%. C U. States St. C. 20—20%. C North Am. C'y. 8% A Born. Sum. H.M. 125123%. A Linde Teves en Stokv 60 A Ned. Wol Mij. 77% A Singkep Tin M. 89%88. A J. C. Japan Ln. 25%25%. A Rotterd. Lloyd 33—33. A S. M. Nederland 3434. A Amst. Thee C.M. 52% A Houth. Alberts 26%26. C Baltimore Ohio 9% A Souhern Rlw. 9%9%. C Union Pac. Rr. 58%59. C Int. Nickel Cy. 15-^-15%. Duitschl. 30 1000 5% 28%—28%. A Koloniale Bnk. 4444%. A N.I. Hbk. 1000 68--68%. C Ned. H. M. 1000 43-43%-%. A Alg. Kunstz. U. 36%—35%-33%. A v. Berkels Pat. 24—24%. C Calvé-Delft 46%46%. A C. Suiker Mpij. 30%—30%-31%. A Ned- Ford A.M. 195-198-200. A Philips Gem. B. afg. 216%—221-18%, C Unilever 69%70%-69%. C Anaconda Cop. 7%7%-7%. C Bethlehem St. 17%—17%-%. C Kennec Copper 11%11%. C Un. States Leather 3%3%. A. A.N.I.E.M.—N.B. 197%—197. A Kon. Petr. Mpij. 155-155-54%. C Contin. Oil Cy. 10%—10%-%. C Shell Union O.C. 4%—4%-4%. C Tide Water Ass. Oil 5%- A K. N. Stoomb. Mij. 5%- A Ned. Scheepv. U. 3535%. H.V. Amsterdam 173-173-72%. A Java Cult. Mij. 87% A N.I. Suiker U. 7676%, A Deli Batavia 153%—155-51 C Deli Mij. 1000 132%—135-33. A Senembah 136 C Chicago Milw. 2%2, A Amst. Rubb. C. 101%—10l%-100%. A DeDli-Bat. Rubb. 77%—74%-75. A Hessa Rubber 46%—47. A Serbadjadi S.R. 72%—71%. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. ontdekte bacil voorkomt in het bloed van kankerpatiënten en niet in het bloed van gezonde menschen, dat men hem vindt in den tumor van kankerpatiënten en dat men uit cultures van deze bacil len tumors verwekken kan. In verband met bovenstaande heb ben wij ons gewend tot dr. C. Orbaan te Middelburg, die ons het volgende schrijft: „Tegenover de mededeeling in de bladen dat dr. Van Brehmer in Berlijn de kankerbacil zou hebben gevonden dient een sceptische reserve in acht ge nomen te worden, al bestaat daarnaast de groote plicht steeds weer aan zulke waarnemingen de noodige aandacht te schenken. Ik zeg bewust: „steeds weer". Want elk oogenblik opnieuw duiken zulke geruchten op. Het is moeilijk te zeggen hoeveel malen sinds 1900 de kan kerbacil zou zijn gevonden. Telkens weer was het een andere bacterie en telkens weer bleken bij controle de conclusies onjuist en verstomden de blijde geruchten binnen korten tijd. Het is daarom uitermate onwaarschijnlijk dat thans de oorzaak voor alle kanker gezwellen werkelijk is vastgelegd. De verschillende kenmerkende eigenschap pen, waar alle infectieziekten in haar beloop en verspreiding aan voldoen, ontbreken vrijwel geheel bij het kanker proces en daarom blijft het voorloopig onwaarschijnlijk dat kanker een infec tieziekte zoude zijn. En laat het publiek vooral beseffen dat bij een eventueele ontdekking van dë oorzaak van kanker ongetwijfeld nog een langen weg van vele jaren noodig zal zijn, voordat daar uit voordeel geput kan worden in de be handeling van den kankerlijder. De ont wikkelingsgang in de bestrijding en ge nezing van tuberculose is daarvan na de ontdekking van den tuberkelba cil in 1882 een duidelijk voorbeeld." Vries, J. J. Steensma, B. M. C. Braat en| J. L. van Meeuwen. Woekeraar voor den rechter. Naar het „Handelsblad" verneemt zal op 13 dezer terecht staan de directeur van een geldschietersbedrijf, dat geves tigd is geweest aan den Goudschesingel te Rotterdam. De man perste zijn cliënten geld af en hief woekerrente van de door hem geleende bedragen; één maal zelfs 173 pet- Hij moet zich verant woorden wegens overtreding der Geld- schieterswet en valschheid in geschrifte. Er zullen 22 getuigen gehoord worden. De drie pijlen. Bij schriftelijk vonnis heeft de kanton rechter te 's-Gravenhage, vrijgesproken een Haagschen broodbezorger, aan wien was ten laste gelegd, dat hij op zijn rij wiel een vlaggetje heeft gevoerd, waar op waren afgebeeld drie naar beneden gerichte pijlen, welk vlaggetje volgens de dagvaarding de uitdrukking was van een sociaal-democratisch streven, al thans van een in den ruimsten zin des woords socialistisch streven. De kantonrechter heeft overwogen, dat de raadsman van verd., heeft naar voren gebracht, dat dit vlaggetje uit drukking was van een anti-fascistisch streven, welk begrip te ruim was, om een bepaald staatkundig streven ge noemd te worden en was van meening dat anti-fascistisch streven wel een be paald staatkundig streven is, doch dit was niet ten laste gelegd. Het soc.-dem. of socialistisch streven is hier niet be wezen, op grond waarvan verd. is vrij gesproken. De eisch van het O- M. luidde 10 boete subs. 4 dagen hechtenis. Z. V. B- Afd. Walcheren. OostkapelleArnemuiden 14. De Nederlandsche rondvlucht 1934. De uitslag van den tijdens de rondvlucht georganiseerde kruisenwëdstrijd as als volgt: Amateurs- le prijs: Een beker, aange boden door de Bataafsche Import Maat schappij en een beker aangeboden door jhr ir. A. Kravenhoff, gewonnen door res. 2e luitenant-vlieger De Vries en asp. res--officier-vlieger Van Oorschot'. 2e prijs: 2 chronograf en, uitgeloofd door de N.V. Texaco, gewonnen door korp. Hakkenberg van Gaasbeek en asp res.-officier-vlieger André de la Porte- Professionals, le prijs: een beker aan geboden door de American Petroleum Company en een beker aangeboden door de Kon- Ned. vereeniging voor Luchtvaart, gewonnen door den heer A. Viruly, K. L. M.-piloot en door zijn pas sagier 2e prijs: 2 -electrische klokjes van de firma Philips, gewonnen door den heer A. F- Postma en den heer P. C. D. van den Bergh. De wisselbeker van den heer K. de Geus van den Heuvel, die in 1933 door de Rotterdamsche aero-club was ge' wonnen, werd dit jaar gewonnen door de Twentsche aero-club. Postduiven, Uitslag van de door de Postduiven vereniging „de Blauwe Doffer te Hans weert op Zondag 2 Septem ber j.l. gehouden wedvlucht van Lier (B.) uit. Afstand 52 km. Los 8 h. (van oude en jongeduiven). le, 26e A. Krom- been, Hansweert, 2e, 28e M. Krijnsen, Waarde, 3e, 8e, 11e, 15e en 22e L. Nieu wenhuijse, Schore, 4e, 6e, 24e A. de Klerk, Hansweert, 5e H. Glas, Kapelle, 7e, 21e, 27e J. P. Theenaart, Hansweert, 9e, 12e, 13e, 18e, 19e F. Dommanchet, Hansweert, 10e P. Sonke Waarde, 14e, 16e, 25e Gebr. Kok, Kruiningen, 17e en 29e Gebr. Mollet, Hansweert, 20e en 30e C. Zuijdweg, Schore, 23e J. Overbeek, Kapelle. Eerste duif 9.01.04 h. Laatste duif 9.22.18 h. Z. wind. Op de Zondag 1.1. gehouden laatste vlucht met jonge duiven werden de kam pioenschappen duif en hok beide be haald door F. Modde, Hansweert. Het kampioenschap met oude duiven werd behaald door J. P. Theenant te Hans weert, voor duif en hok beide. DE NOODLOTTIGE BRAND TE EMST Begrafenis der drie slachtoffers Hedenmorgen werden te Ernst de drie slachtoffertjes van den noodlottigen brand van jl. Zondag onder groote be langstelling begraven, Om elf uur ver liet de stoet de woning van den heer T. waar de zoo zwaar beproefde familie liefderijk was opgenomen. Op het kerk hof waren zeer veel belangstellenden, w.o. de burgemeester uit Epe, aanwezig. De moeder met haar zes overgebleven kinderen kwamen met den stoet mee Aan het graf werd gesproken door ds. A Dekker, Ned. Herv. predikant te Ernst. Toen de predikant memoreerde dat de kinderen dicht bij den overleden vader waren gebracht, kon de moeder haar verdriet niet bedwingen en moest zij worden weggebracht. De burgemeester sprak daarna als hoofd der gemeente eenige woorden van deelneming. Hij dankte de familie T. en de beide veld wachters voor hun hulp aan de zwaar be proefde familie, EEN PROCLAMATIE VAN HITLER Ter opening van den partijdag te Neurenberg. De partijdag te Neurenberg is heden geopend met het voorlezen van een pro clamatie van Adolf Hitler, door gouw leider Wagner. In deze proclamatie ves tigt Hitier eerst de aandacht op het ver schil van dezen zesden partijdag met de eerste, elf jaar geleden te Mjüinchen gehouden. Deze partijdag heeft het ka rakter van een troepenschouw van een leger. Verder zegt hij, dijt in de afge loopen 50 weken het naftonaal-socialis me in Duitschland bevestigd is. Het was een jaar van geweldige constructieven en productieven arbeid. De nationaal-socialistische revolutie is geëindigd. Deze heeft haar taak vol bracht. Thans moet het programma aï gewerkt worden. Dit kan nooit door 'n revolutie geschieden; zooals de wereld niet leeft van oorlogen, zoo leeft een volk niet van revolutie. Beide kunnen hoogstens de basis voor een nieuw le ven leggen. EEN ONRUSTBARENDE TIJDING. Volgens een bericht uit Riga zouden talrijke hooggeplaatste officieren van het Sovjet-leger, die geruimen tijd ver lof hadden, bevel hebben gekregen on middellijk naar hun regimenten terug te keeren. Men brengt dit bericht in verband met de spanning tusschen Rusland en Japan. STAATSLOTERIJ. (Onder voorbehoud). Op de volgende nummers vielen on derstaande prijzen: 5000 81. 1000 20992. 200 4239. Bij Kon. besluit zijn bevorderd tot luitenant ter zee der 2e klasse die der 3e klasse W- J. Reijnierse, A. N. baron de Vos van Sleenwijk, G. J. Platerink, R. Ritsema van Eek, J. A. Agelink van Rentergem afkomstig uit Middel burg, H. T. Koppen, J. J. C. Korthals Altes. L. E. H. Reeser, J, F. Drijfhout van Hooff, P. S. Agema, J. H. Geerlings, H. Rob. jhr. P. L. M. van Geen, W- J, de De oesteT handel in Engeland. Omtrent de vooruitzichten van den oesterbandel gedurende het nieuwe sei zoen in Groot-Britannië, een der voor' naamste afzetgebieden van onze oesters, bevat het jongste nummer van het En- gelsche blad, The Fishing News eenige belangwekkende mededeelingen- Volgens die mededeelingen zullen En gelsche natives weliswaar schaarsch en duur zijn, doch kan een veel grooter aan bod van op Engelsche banken opge kweekte Bretanger plantoesters ver wacht worden dan in het vorige seizoen. Dit schrijft men toe aan den prikkel, welke het verhoogde invoerrecht voor oesters op het uitzaaien van plantoes ters uit Bretagne heeft uitgeoefend- Het aantal oesters van die herkomst, dat het volgende seizoen beschikbaar zal zijn, wordt geschat op 15 millioen stuks Amerikaansche bluepoints zullen vrij schaarsch zijn. Daarentegen wordt op de Engelsche banken een iovervloed van Portugeesche oesters verwacht. Vooral in verband roet het te verwach ten ruime aanbod van in Engeland ver der opgekweekte Bretanger oesters zijn de vooruitzichten voor den afzet van on" ze oesters niet erg gunstig, hoewel som mige handelaars verwachten, dat de kwaliteit dit jaar beter zal zijn. Over het algemeen wordt iriEngeland een prijsdaling van de oesters verwacht. -5%. 4 Sept. 5 Sept. Londen 7.36 7.30 Berlijn 57.77% 58.00 Parijs 9.73% 9.73% Brussel 34.65 34.64 Zwitserland 48.20 48.20 Kopenhagen 32.62% 32.65 New-York 1.45% 1.45% Gehuwd: E. M. Akkerman, 25 j. en J. Zandee, 22 j. Schore. Over de maand Augustus. Bevallen: S- P. Wesdoyp, jgeb. van Ertvelde, d. Gehuwd: J. Durinck, 23 j. jm. te Dor drecht en M. K- de Jonge, 19 j. jd.; F. Bolle, 24 j. jm. te Kapelle en Ja. Mie ras, 25 j. jd- te Schore. onlangs te Goes; M. v. d. Vliet, 36 j. jm- en Sa. Looij, 30 j. jd- Oostburg, Van 1631 Augs- Bevallen: M. J. Hong, geb. de Kok, z.; Overleden: Natha. P. A. de Lange, 81 j. ongeh,; P. Verkeste, 64 j. man van M. C. van Liere. -ObLMarkt Olie Unilever Koninkl. Philips Tabak - Amerika Ford Markt Rubber H.V.A. Aku Suiker Schepen Mijnen Wettig gedeponeerd.) Middelburg. Bevallen: J. de Jong-van JJijke, d.; P M. Fiegen-Taelman, d. Overleden: B. Oldeman, 75 j. geh. met J. Sweers; J. A. Sanders, 94 j. wed. J. A du Burck. Nieuw en St. Joosland. Over de maand Augustus. Bevallen: P. Pleijte, geb. Keurs, d. Getrouwd: H- Poortvliet, jm. 27 j, met M. de Klerk, jd. 29 j.; A. Elenbaas, 23 j. jm- met N. J. Reijnoudt, jd. 24 j. Kattendijke. Over de maand Augustus. Huwelijken: A. Labeur, 28 j. en M. Lokerse, 28 j.; J- Labeur, 35 j., wedn. en A. M. van Oosten, 28 j.; A. Oele, 26 j. en M. J- J. Korstanje, 21 j. Bevallen: A. A. var. de Velde, geb. van Sabben, d. Rilland-Ba th. Over de maand Augustus. Bevallen: M. W. C. van Nieuwenhuij- zen, geb. van Nieuwenhuijzen, d.; M. Weststrate, geb- Lobbezoo, z.; J. J. van Hoorn, geb. Oranje, d.; C. J. C. Verweij, geb- Kalle, d.; E. S. Vogel, geb. van der Klooster, z,; B. M. de Bokx, geb. Schriers, d. REGEN GEMAAKT? De heer Ver aart heeft in de omgeving van Den Haag wederom proefnemingen gehouden, met medewerking van de brandweer, voor 't neerslaan van wolken. Terwijl de brand weer te 's-Gravenhage van 25 n.m. oefeningen hield aan de Haringkade werden te Rijswijk van 2 tot half 5 n.m. en te Voorburg van 35 krachtige wa terstralen in fijn verdeelden toestand loodrecht omhoog gespoten. Zoowel tus schen 2 en 3 als tusschen 4 en 5 werd in Rijswijk en Voorburg neerslag gecon stateerd over een groote uitgestrektheid. Na 5 uur werden de proefnemingen voortgezet in het Westland, te Poeldijk van 58, te Naaldwijk van half 79. Ook daar en in vele plaatsen in de omgeving zijn tusschen 6 en 9 eenige re genbuien gevallen. Binnenkort zullen deze proefnemin gen worden herhaald, o.a. tusschen 9 en 15 September tusschen Katwijk en Schejveningen, jwaarbij behalve brand weer, luchtvaartuigen van de K. L. M, en de Luchtvaartafdeeling medewerking zullen verleenen. Ook in Noord-Brabant en Limburg zullen in den loop dezer maand proef nemingen worden gehouden, waarbij brandweer en luchtvaart zullen samen werken. BEROOVING. In den afgeloopen nacht is in het bureau van politie aan de Stadhouderskade te Amsterdam een 30- jarige vrouw in bewaring gesteld. Zij wordt ervan verdacht, een man, die zij in haar woning aan den Prinsengracht had ontvangen, te hebben beroofd van een bedrag van niet minder dan 2600 De vrouw, die bij de politie geen onbe kende is, heeft vermoedelijk een of meer medeplichtigen gehad. Het onderzoek wordt, vooral ook in deze richting, voortgezet. MALVERSATIES VAN GEMEENTE ONTVANGER. Het scheidsgerecht voor ambtenarenzaken in de gemeente Coevorden heeft uitspraak gedaan, inzake het door H, K. Jzn., ingestelde beroep tegen het hem door B. en W. en gemeenteraad verleende ongevraagd eervol ontslag als hoofdambtenaar ter secretarie en plv. gemeente-secretaris, wegens het plegen van malversaties in de functie van gemeenteontvanger, die hij tot 12 Maart bekleedde- Het scheidsgerecht besliste dat geen voldoende termen aanwezig waren om ongevraagd eervol ontslag te verleenen, zoodat het woord ongevraagd in het ont slagbesluit moet worden geschrapt. Te vens is het gemeentebestuur veroor deeld tot het betalen van twee maan den salaris aan den ontslagen ambtenaar ingaande op den datum van ontslag. Aan het gemeentebestuur werd ern stig in overweging gegeven den -ontsla gene opnieuw in gemeentedienst te ne men in een ondergeschikte functie. („N. R. C.") DE BRAND IN DE CUNERAKERK. De loodgieter. Het voorloop-'ge politie-onderzoek in zake den brand in de Cunerakerk te Rhenen heeft volgens Het Volk uitge wezen, dat het gebruik van een benzine lamp door een op het dak werkenden loodgieter oorzaak is geweest. De betrokken loodgieter heeft ver klaard, om kwart voor twaalf nog te hebben gesoldeerd op de plaats, waar de brand ontdekt werd. Het hout onder de leien heeft eerst eenigen tijd gebrand, zonder dat dit van buiten af te zien was, lerwijl de loodgieters reeds voor twaalf uur het dak van de kerk verlaten heb ben. Op het dak van de kerk verhief zich een torentje, dat nauwkeurig volgens het model van den grooten Cuneratoren was gebouwd. Dit torentje is, toen het dak instortte, mee naar beneden geval len. Men zal al het mogelijke doen, om het weer op te bouwen. ONGELUK IN DE WERKVERSCHAF FING, Dinsdagmiddag is de 45-jarige J. de L., werkzaam in de werkverschaf fing te L e k k e r k e r k, bij "t verplaat sen van een zware pomp in een schouw, doordat deze kantelde te water geraakt. Waarschijnlijk is hij onder de pomp te rechtgekomen. De L. werd uit het wa ter gehaald en naar het ziekenhuis ver voerd, waar hij kort na aankomst is overleden. GEEN WATERDinsdagavond omstreeks halfnegen is de kapitale boer derij van den landbouwer H. den B,, op het Kerkeind te H e e s c h in vlam men opgegaan. Men slaagde er nog in een klein gedeelte van den inboedel te redden. De brandweer was niet uitge rukt, daar zij wegens gebrek aan water toch geen hulp kon verleenen! Een groote partij kippen kwam in de vuurzee om. Ook de landbouwinventarfs en een groote hoeveelheid hooi en stroo gingen verloren. KIND DOOR AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Het 10-jarig dochter tje van den heer K. te Mussel ka naal is door een auto aangereden. Het kind overleed eenige oogenblikken la ter, zonde? tot bewustzijn te zijn geko men. MIJNWERKER GESTIKT. Op de Dominiale mijnen te K e r k r a d e is de gehuwde mijnwerker J. Paffen uit die gemeente, onder afvallende steenkolen bedolven. Het slachtoffer kon eerst vele uren later bevrijd worden en bleek te zijn overleden. DE NAZI'S HOUDEN EEN PARTIJDAG. Ontzaglijke betooging te Neu renberg, Voor de zooveelste maal geeft het Derde Rijk blijk van zijn formidabel or ganisatie- en propagandavermogen. Gis teren is te Neurenberg de partijdag 1934 van de Nat. Soc. Partij begonnen, die verscheidene dagen zal duren en waar voor duizenden en duizenden in een on telbaar aantal extra treinen, met auto bussen en andere vervoermiddelen naar die stad zijn gebracht. Wekenlang is men er aan het timmeren geweest, om een soort van monsterachtige arena te bouwen, die de honderdduizenden kan bevatten. Het gebeuren moet een ont zaglijke demonstratie worden van de kracht van het nationaal-socialisme. Alles is er op ingericht, om massale uit barstingen van geestdrift te wekken. Het buitenland zal daar naturujk het zijne van denken, maar men moet toch bij voorbaat eerbied hebben voor de- talenten, die zooiets mogelijk maken. De eigenlijke partijdag ving eerst van daag aan. Gisteren was er niet veel bij zonders te doen: oficieele ontvangsten etc. Natuurlijk zijn alle kopstukken van nazi-Duitschland aanwezig: Hitier zelt, die heel veel redevoeringen gaat af steken; minister Goebbels, minister Goering, de chef der S. A., de Beer Lutze, alle leidende figuren van het le ger, de minister der rijksweer, generaal jVon Blomberg vooraan en ook verschil lende Duitsche gezanten: die uit Lon den, Rome en Parijs bijv.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2