GOESCHi COUBANT^ BINNENLAND. ZEELAND. WEEN IN WINS. ONDERWIJS. KUNST EN WETENSCHAP. NUMMER 209. TWEE BLADEN. WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. KONINGIN EN PRINSES GEHULDIGD DOOR NOORSCHE PADVINDSTERS DE VOLKENBONDSVERGADERING DE VERDEELING DER OPBRENGST DER KINDERPOSTZEGELS. RUSLAND EN DE VOLKENBOND. Nederland zal niet voorstemmen VERHEUGENDE CIJFERS. GEEN VLIEGVELD IN ZUID-LIMBURG MIDDCLMM. DE STAKING AAN DE VEILING OPGEHEVEN. Door onderling overleg. Beide partijen iets toe gegeven. Stadhuisbelichting, Een serenade. HOES. AUTO-ONGEVAL F. J. M. C. H. Rehabilitatie. Inwijding Doopsgezinde Kerk, WALCHEREN. IUID-BEVELim. RAAD VAN IERSEKE. Geen steun van hef Rijk voor werkloozenzorg De begroo ting sluitend zonder belasting- verhooging. ZEEUWSCN-VLAANDEREN W.D. Middelburg 5-IX-'34 Dinsdag: hoogste luchttemperatuur 22 °C; (72 °F); laag ste 14.8 °C (59 °F). Heden 9 h. 16.6 °C; 12 h: 19 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal; 772 mm; laag ste 769 mm. Verwachting tot morgenavond: Meest zwakke veranderlijke wind, ne velig tot licht of half bewolkt, droog be houdens dauw, warm overdag. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeidinge Veertigtal scholen gesloten. De kankerbaeil gevonden? V. V 1 3e»M«'8rhf MIDDELBUBGSCHE COURANT ï»gblad - Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders f 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. v/. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bü het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—f regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubric! „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. mei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou< rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 cenf De particulier correspondent van de Maasbode meldt uit Aasgaardstrand. Naar we vernemen is thans vastge steld, dat de Koningin en de Prinses Vrijdag Aasgaardstrand zullen verlaten om naar Nederland terug te keeren. Alvorens echter de terugreis naar het vaderland te aanvaarden zullen de Ko ningin en de Prinses zich naar Oslo be geven, waar zij kamers hebben besteld in het Grand Hotel. De hooge gasten zullen zich Zaterdag omstreeks 12 uur te Oslo met haar ge volg ingeschepen- Dinsdagmiddag hebben de padvind- sters v. Aasgaardstrand in den tuin van het hötel een parade gehouden ter eere van de Koningin en de Prinses. De pad- vindsters marcheerden den tuin in ach ter de Noorsche vlag en de Nederland sche driekleur, welke laatste zij speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd had den. Zij begonnen in een kring geschaard het Noorsche volkslied te zingen en daarna voerden zij de geschiedenis van de Noorsche vlag op. Vervolgens hield de leidster een toe spraak, Zij sprak van de groote vreugde, welke de padvindsters gevoelden, omdat zulke hooge gasten in Noorwegen, en nog wel in Aasgaardstrand, haar vacantie wilden doorbrengen, en zij sprak van de vlaggen van Noorwegen en Nederland, waaronder de padvindsters nu stonden- Voor deze vlaggen gevoelden zij eerbied en liefde, omdat het vlaggen zijn van landen, die door de zee zoo nauw met elkaar verbonden zijn. De padvindsters hoopten, dat de banden tusschen de bei de landen nauwer aangehaald mogen worden er als bewijs van den eerbied en de genegenheid voor het Nederland sche Koninklijke Huis wilden zij een bloemstuk aanbieden. Een van de kleinste meisjes trad dan naar voren met een prachtigen ruiker van herfstbloemen, gesierd met een oranje-lint, welke door een hofdame in ontvangst werd genomen. De padvindsters gaven tenslotte nog een demonstratie van haar padvinders- werk, riepen in het Noorsch „Lang leve de Koningin" en marcheerden daarna af, De Nederlandsche delegatie naar de a.s. Volkenbondsvergadering, welke op 20 September 1934 te Genève zal aan vangen, zal zijn samengesteld als volgt.' Jhr. mr- A. C. D. de Graeff, Minister van Buitenlandsche zaken; mr. J. A. S. Patijn, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Rome, mr. J. Lim- burgh, lid van den Raad van State, mr. W. M. v. Lanschot, lid der Eerste Ka mer, vertegenwoordigers met dien ver stande dat tijdens de aanwezigheid van jhr. De Graefi te Genève mr. v. Lanschot als plaatsvervangend vertegenwoor diger zal worden beschouwd. Prof. mr. J. P. A. Francois, admini strateur cheï van de afdeeling Volken bondszaken van het Dep. van Buiten landsche Zaken, buitengewoon hoog leeraar aan de Handels Hoogeschool te Rotterdam, plaatsvervangend vertegen woordiger. Mevr. C. A. Kluyver, referendaris aan het Dep. van Buitenlandsche Zaken, secretaris tevens plaatsvervangend ver tegenwoordiger, De Ned. Bond tot kinderbescherming heeft dezer dagen aan 364 vereenigin- gen en instellingen, het haar toekomen de aandeel in de opbrengst der welda digheidspostzegels, welke zijn uitgege ven van 11 Dec. 1933 tot 11 Januari 1934 verzonden. Uitgekeerd werd f 132.826. Hiervan kwam: a. aan instellingen voor achterlijke kinderen f 11.678; b. aan instellingen voor zieke en zwakke kinderen f 28.338; c. aan instellingen voor verwaarloos de jeugd f 85.945; d. aan instellingen voor blinde, doove en doofstomme kinderen f 6,864. Naar van officieele zijde wordt mede gedeeld, kan niet verwacht worden, dat Nederland vóór toelating van Sowjet- Rusland tot den Volkenbond zal stem men. De vraag of Nederland zal tegen stemmen dan wel zich onthouden, moet voorhands nog open blijven. De werkloosheid in Eindhoven is, naar de Msb meldt, den laatsten tijd belang rijk verminderd. De werkloozenuitkee- ringeji zijn bijna tot de helft teruggeloo- pen. De wekelijksche uitkeeringen voor werkloozensteun etc. bedragen thans in totaal f 19.000, tegen f 33.000 vorig jaar. Een daling dus met meer dan veertig procent. Vernomen wordt dat eenige belang rijke groote gemeenten wier steun is ge vraagd bij de stichting van een vlieg veld in Zuid-Limburg, daarvan definitief Lebben afgezien. De tijdsomstandighe den zijn er niet naar om aan de respec tievelijke gemeenteraden een voorstel te doen om gelden voor het bekende doel beschikbaar te stellen. Bovendien is gebleken dat geen bevredigende op lossing zou worden verkregen omtrent de plaats van de luchthaven. Aan de staking op de veiling alhier zal met ingang van morgen een einde komen. Maandag hebben het bestuur en de directie der veiling vergaderd met de besturen van de kooplieden-bonden. Beide partijen gaven iets toe. Gisteren avond hebben de kooplieden besloten met ingang van Donderdag weer op de veiling hun fruit en Vrijdag ook groen ten te gaan koopen. Volgende week zal opnieuw met het veilingsbestuur worden vergaderd. Zoowel hedenavond als op 12 Septem ber zal van 9 tot 10 nog de Woensdag avond-belichting van het stadhuis plaats hebben. Ook dewinkels mogen op deze Woensdagavonden nog tot 10 uur ge opend zijn. Het bestuur der muziekvereeniging „Crescendo" is voornemens om op Don derdagavond een serenade te brengen bij het lid der vereeniging de heer J. Marijs, Breestraat die zijn 25 jcftig hu welijksfeest hoopt te herdenken. De route is als volgt vertrek Seisdam 8 uur Kromme weele, Vlasmarkt, Markt, Lan ge en Korte Delft, Dam, Brakstraat, Breestraat en terug door Nederstraat, Rotterdamsche kade, Schuitvlotstraat, Oostkerkplein» Ververijstraat, Koepoort straat, Molstraat, Dam, Giststraat, St. Pieterstraat, Balans, Korte en Lange Burg, Markt, Lange Viele, Houttuinen, Seisdam. In één onzer vorige nummers maakten wij melding van een auto-ongeval, den heer F- J. M. C. H.(amilton), van Ber gen op Zoom, in de v. d. Spiegelstraat overkomen. Als oorzaak noemden wij: alcohol. De inlichtingen, dit bericht be treffende, werden ons door de politie verstrekt en dus meenden wij, dat deze alleszins betrouwbaar waren. De heer H. maakt er thans aanmer king op, dat alcohol als oorzaak werd vermoed, terwijl daar in werkelijkheid geen sprake van was. De heer H. liet ons ten bewijze een door dr. J. J. van den Berg die dadelijk na het ongeval ter plaatse was geteekende verkla ring zien. Dr. v. d. Berg verklaart dan: dat door hem bij den heer H, geen tee kenen van dronkenschap werden waar genomen; dat de hr. H. geen v/artaal sprak, en niet riekte naar sterken drank. Alleen was de hr. H. versuft, aldus dr. Van den Berg, hetgeen goed fe verkla ren is door de hevigheid van het onge val. Met deze vermeldingen meenen wij de heer H. volkomen gerehabiliteerd te hebben. GOES. Het Doopsgezinde Kerkje dat alhier aan den Westwal onder architec tuur van den heer Rothuizen (Middelburg en Goes) wordt gebouwd, nadert zijn Op zijn hoede zijn, is het beste mid del om staande te blijven. voltooiing. Het werk vertoont uiterlijk een zeer sober maar correcten vorm, terwijl het innerlijk een sterk mystiek karakter draagt. De inwijding zal geschieden op Zon dag 9 September a.s., om kwart over tien. Spreker ds. J. Koekebakker van Middelburg. Naar aanleiding van dit feit, is door onzen stadgenoot den hr A. M. Wessels een gedenkschrift geschreven onder den titel „1560 De Doopsgezinden te Goes 1934". In dit geschrift vertelt de hr Wes sels de geschiedenis der Goesche Doopsgezinden o.a. het sterven van Jan Grendel en van het zonderlinge optre den van Valerius van Genef. Duidelijk komt uit, dat de Doopsgezinden de grondleggers zijn geweest van de Re formatie te Goes. Voorin is een foto opgenomen van 't pas afgebroken kerkje. De hr Wessels deed een goed werk, bij deze passen de gelegenheid, weer een stuk van de geschiedenis der stad Goes, voor het nageslacht vast te leggen. Het boekje, dat niet in den handel is, is bij Oosterbaan en Le Cointre ge drukt. VEERE. De dezer dagen alhier gehou den bloemenverkoop ten bate der stichting Hoenderloo heeft ruim f 14 op gebracht. IERSEKE. Oesterverzending Augus tus 1934. Nederland 5450; België 18920; Duitschland 2800; Engeland 53450. To taal 80.260. Vorig jaar Augustus 83.05Ü. IERSEKE. De Raad vergaderde Dins dagavond, voorzitter burgemeester Gun ning, Afwezig wegens ziekte de heer C. Ifage. De voorz. wijdde eenige woorden aan de nagedachtenis van Prins Hendrik Bij de mededeelingen vernamen we dat burgemeester en secretaris een be- "zoek hebben gebracht aan 't departe ment van economische zaken, maar daar geen troost hebben opgedaan. Integen deel de regeering zal dit jaar Ierseke niet steunen voor den werkloozenzorg, de gemeente zal alles zelf moeten be talen. Het hoofdbestuur van den algem. Po litiebond vroeg de bezoldiging der ge meenteveldwachters te verhoogen. B. en W. stelden voor zulks voor kennisgeving aan te nemen, daar een andere regeling van den minister te wachten staat. De heer P. van Anrooy zal t. z. t. aansluiting op 't riool krijgen. De heer E. Sterk c.s. vroegen ophalen van 't vuil van den Molenpolder, waar tegenover B. en W. afwijzend stonden, daar de vuilnisdienst overbelast is. De heeren Cornelisse, Hirdes, Daa- ne en Kooman wenschten dat het wel gebeurt. Het voorstel van B. en W. werd verworpen met 6 tegen 4 stem men. De gymnastiekvereniging Ierseke vroeg vermindering van huur voor schoollokaal (f 25) afwijzend beschikt. Hetzelfde geschiedde met een ver zoek van den heer J. Nieuwenhui- zen om een bijdrage voor de ver eeniging ziekenhuisverpleging „Bethes- da". De begrooting 1935 van den ge- gemeenschappelijken keuringsdienst met een batig slot van 613 werd goedge keurd. De bewoners der gemeentewo ningen aan de Emmastraat klagen over de hooge huur. Deze zaak zou verder in gesloten zitting worden behandeld. De heer F. Glerum vroeg in verband met een gasontploffing een schadever goeding van 146. Werd aangehouden tot rechtskundig advies zal zijn ingewon nen. De gemeenterekening '33 sloot met een batig slot van 5530, dit was in 1931 26.212 in 1932 14.717. Aan geboden werd verder de gemeentebe- grooting '35, met een eindcijfer van f 135.108, (vorig jaar f 165.213) met een post van onvoorzien van 3486. De begrooting is sluitend gemaakt zonder belastingverhooging. De uitga ven zijn zooveel mogelijk gedrukt, alle subsidies 10 pet. gekort en geen werken van beteekenis. De post voor werkver schaffing is uitgetrokken op 9500 (loon), dit is 15 pet. der begrooting; meerdere uitgaven zijn voor rekening van het Rijk. De rekening 1933 Burgerl, Armbestuur 1933 sloot met een batig slot van f 633. (Dit was in 1932 f 116, in 1931 f 2474; in 1930 f 4110. Het Burgerlijk Armbestuur dat vorig jaar f 1900 subsidie uit de gemeentekas ontving, vraagt nu f 4000. De alphabetische aanbeveling voor grafdelver bestond uit de heeren M. Cle ment, C. Koster en H. Slabbekoorn. Be noemd werd de heer C. Kosten- Onder den naam van „staanplaatsen- geld" zal een recht geheven worden van een plaats of ruimte op openbaren grond voor het drijven van koophandel of voor amusementsvoorstellingen. Betaald moet worden f 1 per 3 m2, iedere 3 m2 f 0.50 meer. IJscoventers etc- f 3 per kwartaal. Verder werd vastgesteld een nieuwe heffingverordening op de havengelden De booten zullen thans niet weer kun nen volstaan met een Belgischen of ande ren buitenlandschen meetbrief. In 't ver. volg zal moeten worden betaald: voor schepen van 0-10 m 15 cent per stuk; 10- 15 20 c.; 1520 20 c.; 20—30 35 c.;. 30 —40 35 c.; 40—55 40 c.; 55—70 45 c.; 7090 50 c.; 90—110 55c.; van 110 en meer 60 c.; hoogaartsen betalen 5 cent minder. Vastgesteld werd verder een regeling voor tewerkstelling van werklooze ar beiders met loontoeslag voor de ge meente. Een proef zal genomen worden met een kreek dempen in den St. Pieterspol- der. De heer D a a n e vroeg waarom in Augustus de lantaarns niet hebben ge brand en of de taxi's niet mogen staan op het Kerkplein. De heer Kooman wilde niettegen staande het mooie werkobject dat er komt een steunregeling invoeren. Dat voorkomt het loopen naar het armbe stuur. Andere gemeenten doen dat toch ook? Spr. gaf lecture van een re geling: georganiseerden f 9 plus kinder toeslag; ongeorganiseerden f 1 minder. De Voorz. beantwoordde de hee ren en zeide, dat in Augustus anders alle lantaarns branden. Het was een fout dat het thans niet gebeurde. De taxi's mogen net zoo min als an dere auto's op 't Kerkplein staan. Spr. achtte een steunregeling uit financieel oogpunt niet gewenscht en geloofde dat een werkobject als nu aanstaande is voor de werkloozen veel voordeeliger is. Het speet den heer Kooman dat zijn voorstel geen voldoende ondersteu ning kreeg. Hij zal er nader op terug komen. Hierna ging de Raad in geheime zit ting om het adres der huurders uit de Emmastraat nader te bespreken, KLOETINGE. Dinsdagavond gaven 't muziekgezelschap „Excelsior" en het a capella koor van Kloetinge onder groote belangstelling een concert op de muziek tent ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin. Beide programma's werden op schitterende wijze uitge voerd. SCHORE. Maandagavond is alhier eene vereeniging opgericht van melkvee houders. Het doel is eene uniforme re geling te verkrijgen ten aanzien van den melkprijs. Bereids trad een twintigtal als lid der vereeniging toe. SLUIS. De metselaar E. alhier had het ongeluk van een steiger van een in af braak zijnde garage neer te storten. E. werd bewusteloos opgenomen en naar het Burger Gasthuis alhier overgebracht. Daar kwam hij reeds spoedig tot be wustzijn. Geconstateerd werd dat het nogal meeviel. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.4 mm te Helsingfors; laagste 747.6 mm te Reykjavik en Akureyri. Zon op: 6 h 17; onder 19 h 39. Licht op: 20 h 09. Maan op: 2 h 08; onder: 18 h 22. N.M.: 9 Sept. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later, (S Springtij.) September. Hoogwater. l.sniJwtei Wo. 5 12.20 24.54 6.21 18.49 Do. 6 13.07 7.12 19.37 Vr. 7 1.34 13.42 7.51 20.16 (Zomertijd.) September. Hoogwater. Wo. 5 1.34 14.04 Do. 6 2.34 14.55 Vr. 8 3.17 15.34 Laagwater. 7.27 19.49 8.20 20.36 9.00 21.13 rekening gehouden met de wenschen van de ouders van de kinderen waartoe de afdeeling Onderwijs veel werk heeft moeten verrichten. Op een vergadering van den „Bond van Amsterdamsche Zangvereenigingen" is onlangs het denkbeeld geopperd, om de vrijgekomen scholen ter beschikking van mu,ziek- en zangvereenigingen te stellen, als repetitielokalen. Te Rotterdam slaagde voor het tweede gedeelte v|an hiet scheikundig analistenexamen mej. Ella Hoogesteger te Goes. Maandag zijn, overeenkomstig het be kende besluit van den Amsterdamschen gemeenteraad, 41 openbare lagere scho len gesloten. De leerlingen zijn naar an dere scholen overgeplaatst. Naar verno men wordt is zooveel als mogelijk was, Uit Berlijn wordt gemeld, dat er heel wat opschudding is teweeggebracht door de mededeeling, dat dr. von Brehmer van de Biologische Reichsanstalt te Her lijn-Dahlem, die de leider is van t ana tomische laboratorium van dit instituut, de kankerbacil zou hebben ontdekt. Dr. von Brehmer is, na een arbeid van lange jaren, tot de conclusie gekomen, dat kanker door een bacil wordt ver wekt en dus niet door een virus, zooals veelal door de moderne geneeskunde word verondersteld. Door talrijke proe ven, welke intusschen door bekende ge neeskundigen en bacteriologen zijn ge controleerd, heeft hij getracht het be wijs te leveren, dat zich een bepaalde bacil bevindt in het bloed van aan kan ker lijdende menschen en dieren, en ge zonde dieren ziek-worden, mits zij met dezen bacil worden geïnfecteerd. Hij is er in geslaagd dezen bacil zicht baar te maken met een microscoop. Hij heeft culturen van deze bacillen ge kweekt. Hij heeft dieren met aldus ver kregen bacillen geïnfecteerd en vastge steld dat deze dieren kanker kregen en voorts heeft hij ook uit het zieke weeU sel van deze dieren nieuwe culturen ge wonnen. Deze onderzoekingen hadden ten gevolge dat ook een serum kon wor den gevonden waarmede de kanker met succes zou kunnen worden bestreden. Von Brehmer heeft deze ontdekkin gen reeds in den zomer van 1932 ge maakt; maar de resultaten van zijn on derzoekingen heeft hij eerst gepubli ceerd nadat zij door een aantal bekende geleerden waren gecontroleerd. Een de zer, prof. dr. Victor Schilling, heeft thans het resultaat van zijn eigen onderzoe kingen eveneens bekend gemaakt. Hij heeft vastgesteld dat de door Brehmer

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1