Iburgii VW0 cfo =2* GOESCHE COURANT^ BINNENLAND. ZEELAND. WEIR ER WIRD. NUMMER 208, :ent. j TWEE BLADEN, DINSDAG 4 SEPTEMBER 1934, EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. s Marinedag ie Seheveningen. VLISSINGEN. WALCHEREN. Hoog- en Laagwater te Vlissingea. ZUID-BEVELAND. itus. eb. de Jon- Ijm. te Baar- Bruijnzeel, misse, 25 j. |Hoedekens- ïaanden te de, 24 j. jd. ïs. ';gange, geb. |eb. Spruijt, ept. ;eger, geb. I. van Koe- J-de Vos z. Ij. jm. en A, Ise 34 j. on- 5t. |lerck, 21 j. idijke. der Linde, lac. F. Kor- em, 20 j. Linde, 24 tb. van Pa- mt, lui. Ide. enccs- |Bewa- der len tig van en, die |te en |en en relijke Ibiljet. mdel, ipnen elburgsche courant 'dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap VlUsingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17, Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—S regels 2.10, elke r. m. 30 ct. RubrioF „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regale a 75 ct. bjj vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 eest Minister Deckers: Wij moe ten in staat zijn de onafhan kelijkheid van ons Rijk, hier en overzee, te verdedigen. Gisteren is in het Kurhaus te Sehe veningen een Marinedag gehouden, georganiseerd door de Haagsche afdee- ling van het Nationaal Jongeren Ver bond. Tal van Marine-autoriteiten, Ka merleden en genoodigden namen aan de betooging deel. Het eerst werd het woord gevoercï door den minister van defensie, mr. Deckers. De Koninklijke Marine aldus de minister heeft een goeden dag. Zij dankt hem aan het Nationaal Jongeren Verbond, jonge vereeniging van jonge Nederlanders, wier ideaal het is den na- tionalen zin levendig te houden in ei gen hart en van de warmte hunner lief de voor Koningin en Vaderland mede te deelen aan de ouderen. Zij dankt dezen dag ook aan allen, die gehoor gaven aan den oproep, om hierbij te genwoordig te zijn. Spr. schetste het doel van dezen dag: allen, die hier te zamen zijn en de velen, die wij in Ne derland en in Oost en West met hen vereenigd weten, nader te brengen tot de Koninklijke Nederlandsche Marine. Het Rijk der Nederlanden, zoo ging spr. voort, kan een deugdelijke Marine niet ontberen. Hoe hartgrondig wij den oorlog ook verfoeien en hoe vurig wij ook hopen en bidden, dat de volkeren eindelijk tot elkander zullen komen om in onderling vertrouwen te geraken tot eendrachtige samenwerking, wij mogen niet blind zijn, doch moeten de feiten waarnemen en trachten te onderken nen, zooals zij zich voordoen aan ons oog. Tot de sprekendste feiten behoo- ren deze beide: de economsiche strijd wordt door vele landen met felheid gevoerd; schier alom volgt versterking van de weermacht hem op den voet. Overtuigde voorstanders zijn wij van internationale gelijktijdige vermindering der bewapening en wij blijven hopen op succes van den arbeid op dit ter rein. Dit neemt niet weg, dat wij in het belang van Land en Volk rekening moe ten houden met de mogelijkheid, dat voor of na de strijd ons wordt opge drongen. Wij moeten in staat zijn de onafhankelijkheid van ons Rijk, hier en overzee, te beschermen. Geen deel er van mag aan zijn lot worden overgela ten. Als offers worden gevraagd voor de weermacht, overwege men daarenbo ven de groote beteekenis van haar preventieve waarde. Hij, die de les van 1914 heeft begrepen, weet, wat dit zeggen wil. Gelijk 20 jaar geleden heeft onze weermacht ook thans prestige, maar de omstandigheden, waaronder zij zich moet doen gelden, hebben wij niet in onze hand. Onze weerkracht moeten wij behouden. Dit staat een goede staatseconomie geenszins in den weg. Maar voor zulk een weerkracht is de Marine onmisbaar. Wie Nederland zegt, zegge Indië. Dat Nederland en Indië één blijven, is het belang van Land en Volk hier zoo wel als ginds, is ook in het belang van den wereldvrede. Het is in dienst van deze eenheid, dat de Marine staat en hij, die dit beseft, gelijk wij het besef fen, geeft de Marine zijn belangstel ling, zijn steun en zijn liefde. Een Ma rine, die zich gedragen weet door de belangstelling van het Volk, zal dit Volk met opgewektheid dienen. Vervolgens voerde de kapitein ter zee H. Ferwerda, comandant van het vliegkamp De Kooy, het woord. Spr. wees o.m. op den gespannen toestand in het Verre Oosten (Japan en Rusland.) Daarom is een gevechts- waardige, gevechtsklare vloot een on misbaar instrument in Nederlandsch- Indië. Met name voor een volk, dat zich zelf wil blijven. Spr. zeide geen staatsgeheim te verklappen wanneer hij constateerde, dat op dit oogenblik de zeemacht, dat is de vloot met haar luchtstrijdkrachten, niet voldoet aan de eischen om een rol als spr. aanduidde, naar behooren te kunnen vervullen in een eventueel conflict in het Verre Oosten. Om de marine weer geschikt te ma ken voor haar taak, zullen de noodige gelden moeten worden beschikbaar gesteld en in stede van bezuiniging op, zal verhooging van het marine-bud get aan de orde moeten komen. Of dit bij den huidigen toestand van 's Lands schatkist mogelijk is, zal van veleriei factoren afhangen. Doch waar een wil is, is een weg. Nog constateerde spr., dat het Ne derlandsche volk per hoofd voor ma rine-uitgaven aanzienlijk minder op brengt dan eenige andere zeevarende natie van beteekenis. Pe Marine zal zich met groote krachtsinspanning en met toewijding aan den opbouw moe ten wijden. Moge zij bij haar werk kun nen rekenen op den steun van het Ne derlandsche volk, welks belangstelling en vertrouwen zij niet kan ontberen. j Ten slotte sprak nog het Eerste Kamerlid, prof. jhr. mr. B. C. de Sa- vornin Lohman, die t,de drogrede nen der ontwapenaars" aan de kaak wilde stellen. Spreker noemde er vier. Ten eerste de drogreden: de Defensie de groote Slokop. Hij noemt dit argument onwaarachtig. Vergeleken met andere landen, ook bijv. Denemar ken geeft toch Nederland per hoofd en per jaar verreweg het minste uit voor de land- en luchtmacht. In tien jaar werd 35 pet. op de militaire uitgaven bezui nigd. Men begint zich meer en meer af te vragen of het nu niet eindelijk tijd wordt om elders naar bezuinigingsob jecten uit te zien, temeer omdat alleen bij de Defensie bezuiniging beneden 'n bepaalde grens datgene wat er over blijft waardeloos maakt. Ten tweede de drogreden: Genève en de Volkenbond maken de landsverdediging overbodig. Maar ons volk ziet, dat andere landen ook kleine als Zwitserland en Denemar ken, ondanks Genève, na de mislukking van Lausanne hun bewapening uitbrei den. Ten derde de drogreden: een weer baar Nederland trekt den oorlog aan. Men begint de onnoozelheid van dit ar gument in te zien en te begrijpen, dat èn voor Nederland èn voor Indië juist het tegendeel waar is. Ten vierde de drog reden: wij kunnen toch niets tegen de groote legers en vloten en voorts wat in het bijzonder voor Indië zou gelden, niet in onze weermacht, maar in de jalouzie der groote mogendheden ligt onze veilig heid. Ook voor de valschheid van deze drogreden begint ons volk meer oog te krijgen. Na afloop van de bijeenkomst in het Kurhaus werd in het Grand Hotel een gemeenschappelijke maaltijd gehouden, waaraan ongeveer 500 personen deelna men. DE KONINGIN IN NOORWEGEN. De particulier correspondent van de „Maasbode!" meldt: Het moet onwaarschijnlijk geacht worden, dat de Koningin nog een nieuw bezoek aan Oslo zal brengen. Tot heden is er in de onmiddellijke omgeving van de Koninklijke gasten niets van een hernieuwde tocht naar de Noorsche hoofdstad bekend. De Koningin, zoowel als de Prinses zijn beiden uitermate voldaan over haar bezoek aan Aasgaardstrand en haar verblijf in het Aasgaarden Toeristenho tel, waar zij inderdaad vooral in den na zomer een rust vinden, die nauwelijks door eenig gerucht verbroken wordt. De Prinses is opgetogen dat zij zich volkomen vrij kan bewegen, zoowel in het park van het hotel als langs de we gen rondom Aasgaardstrand. Gisteren maakten de Koningin en Haar dochter een lange wandeling. La ter op den dag speelde de Prinses ten nis met een der heeren van het gevolg. Maandag a.s. keeren Koningin en Prinses in Nederland terug. DIENSTPLICHTIGE TEWERK GESTELIDEN, Vergoeding wegens voor inspectie. verzuim De minister van sociale zaken heeft door de inspecteurs voor de werkver schaffing aan de gemeentebesturen doen mededeelen, dat voortaan aan dienstplichtige arbeiders, werkzaam bij de werkverschaffing, die door de, militaire autoriteiten voor insjpectie worden opgeroepen, vergoeding kan worden gegeven voor het noodzakelijk verzuim, zulks overeenkomstig de re geling, getroffen voor verzuim bij feestdagen. De uitgaven, welke hieraan verbon den zijn, vallen onder de gewone sub sidieregeling. Hij die zijn doel voorbij streelt, mist het evenzeer als hij, die zijn doel niet bereikt. DE ZENDER TE HUIZEN. Naar het Hbld. verneemt, zal van 1 Januari af de langegolf-zender te Hui zen buiten gebruik worden gesteld. Ook overdag zullen dan de uitzendingen via den rijkszender Kootwijk geschieden, tot t.z.t. de Nederlandsche zenderkwestie definitief zal zijn opgelost. DE NOOD DER BOOMKWEEKERIJ. Het surplus zal uit de markt worden genomen. Sinds enkele jaren ondervindt de Ne derlandsche boomkweekerij groote moei lijkheden bij den afzet van boomen en planten, waardoor een niet onbelangrijk surplus dezer artikelen is ontstaan, waarvoor geen afzet te vinden is. van boomkweekerij-bedrijven zeer on- Ter tegemoetkoming aan deze voor tal gunstige omstandigheid en ter verhoo ging van de werkgelegenheid in deze zoo arbeidsintensieve bedrijven, bestaat het voornemen om een belangrijk deel van dit surplus uit de markt te nemen Deze boomen en planten zullen wor den gebruikt ter beplanting van terrei nen, die onder normale omstandigheden daarvoor niet in aanmerking zouden ko men, alhoewel bodem en ligging dezer terreinen daarvoor wel geschikt zijn, DE NOOD DER VLASSERIJ. Verzoek om regeeringshulp, teneinde den ondergang van het bedrijf te voorkomen. Het bestuur van de Vlassersvereeni- ging in Nederland heeft zich met een schrijven tot den minister van economi sche zaken gewend, teneinde de bijzon dere aandacht van den minister te vesti gen: op het buitengewoon groote belang, dat de geheele vlasserij heeft bij het voortduren van een vlasspinnerij in ei gen land. Adressante houdt tot staving van haar verzoek o.a. de volgende beschouwin gen: Vlaslint, het eindproduct van den vlas bewerker, was grootendeels export-ar tikel. Buitenlandsche afzet wordt echter steeds moeilijker, daar alle belangrijke importlanden van dit artikel trachten, hierin zooveel mogelijk zelf te voorzien. Door dit alles komen de Nederland sche vlassers in steeds moeilijker toe stand. De zeer zware verliezen in de voorafgaande jaren hebben vele vlas sers geheel ten onder doen gaan. Van de overgeblevenen zijn de bedrijfsmid delen grootendeels opgeteerd. Zij kun nen hun bedrijf slechts blijven uitoefe nen, dank zij den regeeringssteun. Voor waarde daarbij is evenwel eene regel matige afzetmogelijkheid voor hun vlas lint. En deze loopt zeer ernstig gevaar, tengevolge van de steeds verder gaande zelfvoorziening van de vroeger impor- teerende landen. Onder deze omstandigheden is er een dringende behoefte aan verruiming van den binnenlandschen afzet. Adressante verzoekt den minister drin gend, èn in het belang van de geheele vlasteelt en -industrie, èn met het oog op het landsbelang, het daarheen te wil len leiden, dat de Nederlandsche vlas spinnerij niet gesloten worde, maar als belangrijke verbruikster van het Neder landsche vlaslint in stand kunne blijven. SCHEURING IN DE O. S. P. Brie bestuurders uitgestooten. In de dezer dagen gehouden partij conferentie der Onafhankelijk Socialis tische Partij (O. S. P.) is met groote meerderheid besloten tot royement van de partijbestuurders J. de Kadt (secre taris) S. Tas en H. de Boer- Voorts werd het royement bevestigd van den Rotter- damschen Federatievoorzitter G. van Oorschot (geb, te Vlissingen). Het dage- lijksch bestuur bestaat thans uit P. J. Schmidt, voorzitter; Stan Poppe, secre taris; F. v, d. Goes, 2e voorzitter en mevr, Chr. de RuyterDe Zeeuw. De minister van financiën P. J. Oud, is van verlof teruggekeerd en heeft Maandag zijn ambtsbezigheden hervat. Bij Kon. besluit is bevorderd tot grootofficier in de Orde van Oranje-Nas- sau mr. P. A. V. baron van Harinxma thoe Slooten, Commissaris der Koningin in de provincie Friesland te Leeuwar den. AMSTERDAM PROVINCIALE STATEN. De heer H. v. d. Veen opvol ger van den heer A. M. Over- hoff. De heer A. M. Overhoff te Goes, heeft bedankt als lid der Provinciale Staten van Zeeland, waarin hij sedert 1920 zitting Had voor de S.D.A.P. De heer H. v. d. Veen te Goes is als zijn opvolger benoemd. DE TOCHT NAAR ZIERIKZEE. De eerste Septembervaart van Vlis singen naar Zierikzee en buiten om te rug, heeft, zooals na het eindigen der vacanties, was te verwachten, heel wat minder vertier dan in Augustus ge bracht. Met één boot zijn 36 passagiers vervoerd. Doodelijk ongeval. Aan de werf der Kon. Maatschappij „De Schelde" is hedenmorgen 'n boot geladen met krullen gekanteld. In de schuit bevond zich de werkman D. wo nende alhier. Toen men den man bo ven had gebracht, bleek hij reeds over leden te zijn. Het toepassen van kunst matige ademhaling had geen succes. DE GASFABRIEK. Het personeel der gasfabriek heelt een aangeteekend schrijven ontvangen van de Imperial Gass Association waarbij met ingang van 1 November eervol ontslag wordt aangezegd.. Van dien dag af zal de fabriek enz. in eigendom overgaan aan de N.V. Zeeuwsche Gas Maatschappij. SCHIPBREUKELINGEN. Met de mailboot zijn heden naar Harwich vertrokken een dame en ze ven heeren, die met hun jacht „Lafo- ne nabij de Wadden-eilanden schip breuk leden en die door het Duitsche stoomschip „Scheers" alhier waren bin nengebracht.. Nader vernemen wij, dat het jacht bij Terschelling was lek gestooten met het gevolg, dat het weldra in zin kenden toestand verkeerde. Het Duit sche stoomschip „Scheers" heeft toen de „Lafone" op sleeptouw genomen, doch moest het jacht later laten schie ten. Het is daarna gezonken. Muziek. Morgenavond geeft „St. Caecilia" 'n uitvoering op den Boulevard. T eruggevonden. Zooals destijds gemeld, verloor een dame alhier een paarlen collier en 2 ringen. Het collier en een der ringen zijn thans bij het Badbedrijf terug ge vonden, doch een ring met diamant is nog zoek. Werkloosheid. Het aantal werkloozen steeg van 800 tot 817, van wie er 113 bij de werk verschaffing te werk zijn gesteld, ARNEMUIDEN, Van Maandag af is de prijs van consumptiemelk met 1 cent per 1. verhoogd en gebracht van 9 op 10 cent. ARNEMUIDEN. Zooals gebruikelijk werden Vrijdag ter eere van den ver jaardag van de Koningin te 8.12 en 16 h de torenklokken geluid, terwijl van de openbare en enkele particuliere gebou wen de driekleur wapperde. Ook de schooljeugd was weer in actie, zij was met Oranje en vlaggen getooid, en lie pen door 't dorp vaderlandsche liederen zingend. Zaterdagavond werd door de muziekvereeniging „Arne's Genoegen" onder leiding van den heer F. Buijs, een concert op 't Marktplein gegeven. Dit concert werd geopend met 't Wilhelmus, waarna eenige koralen uitgevoerd werden. Na de pauze werden vaderland sche liederen ten gehoore gebracht, waarvan er verschillende door de hon derden toehoorders werden medegezon gen. Om kwart over negen maakte het korps een muzikale wandeling door 't Telefoon 26600. Eenig hotel in Neder land'met eigen garage (voor 40 auto's) in 't hotel. Kamer met ontbijt vanaf f 4. Rust. Comfort. (Ingez. Me<L) Middelburg, 4-IX-'34. Maandag: hoog ste luchttemperatuur 19.6 °C (67 °F); laagste 14.1 °C (57 °F). Heden 9 h: 14.7 °C; 12 h: 20 °C. 3.9 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 768 mm; laag ste 763 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.5 mm te Vardoe; laagste 739.4 mm te Seydis- fjord. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind uit Z, rich tingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur. m Zon op: 6 h 16; onder: 19 h 42. Licht op: 20 h 12. Maan onder: 18 h 02. N.M. 9 Sept. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later. (S Springtij.) September. Hoogwater. Laagwater Di. 4 11.19 23.58 5.10 17.47 Wo, 5 12.20 24.54 6.21 18.49 Do. 6 13.07 7.12 19.37 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. (Zomertijd.) September. Hoogwater. Laagwater. Di. 4 12.56 6.11 18.45 Wo. 5 1.34 14.04 7.27 19.49 Do. 6 2.34 14.55 8.20 20.36 dorp gevolgd door een groote schare. De directeur wist er door populaire mu ziek te laten spelen een geanimeerde stemming in te brengen. Na de wande ling werd op de Markt nog een taptoe uitgevoerd waarna tot slot het Wilhel mus klonk. Paarden door zwerm bijen aangevallen. IERSEKE. Zaterdag was de land bouwer S, met zijn knecht en vier paarden aan het ploegen, toen de paar den werden aangevallen door een bij enzwerm en op hol sloegen. Ook de knecht werd geducht gestoken. Met vereende krachten mocht het eindelijk gelukken de paarden te vangen. Rijwiel gestolen. IERSEKE. Zaterdagavond is ten na- deele van zekeren C. de R. een rijwiel dat onbeheerd voor een herberg stond gestolen. De politie heeft de zaak in handen. KRUININGEN. Maandagmiddag had de installatie plaats van het nieuw be noemde hoofd der bijz, school de heer D- Huizer. Behalve het geheele schoolbe stuur waren burgemeester de Mul, ds. Koolstra en vele ouders van kinderen aanwezig. De heer C. Minnaar heette allen har telijk welkom in 't bijzonder natuurlijk den heer Huizer, Spr. hoopte dat, de hr. Huizer met het bestuur en het onder wijzend personeel op de meest aange name wijze zal mogen samenwerken; en wees er verder op, dat hier kinderen schoolgaan vaa alle protestantsche richtingen. Daarmede dient rekening ge houden. Ook mevrouw Huizer werd hartelijk welkom geheeten, waarna de aanwezigen het nieuwe hoofd de zegen bede Ps. 134: 3 toezongen. •Burgemeester de Mul feliciteerde den heer Huizer met zijn benoeming en het bestuur met deze keuze en hoopte dat behalve de vele te onderwijzen leervak ken ook aan de jeugd verschillende

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1