Nieuwe Spelling. ONDERWIJS. LANDBOUW. WALCHEREN. ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. 1111 1111 By Koninklijk Besluit is een nieuwe en vereenvoudigde spel ling vastgesteld voor de Neder- landsche taal. Deze spelling is niet voor het geheele Nederlandsche Volk voorgeschreven; zij geldt voor alsnog slechts voor een aantal van overheidswege af te nemen examens. De vereeniging de Nederland sche Dagblad Pers is voornemens binnenkort haar standpunt ten aanzien van deze vereenvoudigde spelling te bepalen. Tot zoolang blijft ons blad in elk geval geheel in de tot dusverre geldende spel ling van De Vries en Te Winkel, verschynen. Correspondenten en medewer kers worden dus nadrukkelijk verzocht, tot nader order, geen enkele wijziging in de spelling hunner berichten en verslagen aan te brengen. gemeenten worden er financieel niet slechter van. Daarom wekte spr. de ge meentelijke overheid tot activiteit in dit opzicht op.. Misstanden moeten in de kiem worden gesmoord. Zaterdag herdacht de heer H. de Liefde, lid van Ged. Staten van Gelder land, den dag, waarop hij 50 jaar gele den benoemd werd tot gasdirecteur. Op 1 September 1884 n.l. werd hij benoemd tot directeur der gasfabriek te Goes. GEVONDEN VOORWERPEN TE GOES. In de maand Augustus zijn aan het bu reau van politie alhier onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven en zijn aldaar verdere inlichtingen betref fende deze voorwerpen te bekomen: Negen portemonnaies met en zonder inhoud, één actentasch, twee zilveren broches, twee zilveren damesspelden, twee rijwielbelastingmerken 1934-1935, twee damestaschjes, twee Lipssleutels, één nikkelen armbandje, twee kinder- taschjes, twee messen, één zilveren vul potlood, één lederen riem, één regenjas, twee sleuteltjes, één R. K. penning, één metalen kokertje waarin een fleschje jodium, één haarkam, één schaartje, één kindermuts, één boodschappentasch met inhoud, één oliekannetje, één badpak en handdoek, één kleedje, één zilveren arm band en een oud heerenrijwiel. O. EN W. SOUBURG. De kommies der directe belastingen heeft alhier in beslag genomen 52 kg vet, dat op een rijwiel werd vervoerd en niet was voor zien van een rijkscontrölemerk. Tegen den overtreder is proces-verbaal opge maakt. Een groentenhandelaar, die aardappe len vervoerde, welke niet voldeden aan de voor consumptie-aardappelen gestel de grootte, onderging een zelfde lot. De politie alhier heeft zich genood zaakt gezien ten vier personen proces verbaal op te maken wegens het ont steken van vuurwerk, dat bleek niet al tijd van onschuldigen aard te zijn. WESTKAPELLE. Zaterdagavond ga. ven ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin, het muziekkorps „Oefe ning kweekt kunst" met medewerking van het WestkapelLsch Dameskoor, beide onder leiding van den heer P. de Rooij, en de Christel, gemengde Zang- vereeriiging „Looft den Heer", benevens het kinderkoor, beide onder leiding van den heer M. P. Ventevogel, een concert- De goed uitgevoerde nummers werden door het talrijke publiek met de groot ste aandacht beluisterd, RAAD VAN WAARDE. WAARDE. Vrijdag kwam de Raad in openbare vergadering bijeen, onder voorzittferschap vann burgemeester iJ. C. v. Burg. Afwezig de hr An. Dees, Ingekomen was een dankbetuiging van de Koningin voor het telegram van rouwbeklag bij het overlijden van Prins Hendrik. Van den Commissaris der Koningin was bericht ontvangen nopens het ont slag aan den gemeente-veldwachter J. Looy 'egen 1 Dec. a.s Namens de com missie die de gemeenterekening voor 1933 heeft nagezien, bestaande uit de le den J J- Mol. A. Dees en M. Water man Mz., werd bij monde van eerstge noemde medegedeeld, dat alles in orde was bevonden,. De rekening werd v ior- loopig vastgesteld op inkomsten 39689, uitgaven 37681, voordeelig saldo van 2007. De rekening over 1933 van het B- arm bestuur werd goedgekeurd, met een be drag aan inkomsten van 3438 en aan uitgaven van 2937; een goed slot van 500. De begrooting 1935 van het Bur gerlijk Armbestuur werd vastgesteld sluitend op een bedrag van 3668. Hier bij is inbegrepen eene subsidie van de gemeente. Vervolgens werd vastgesteld de ver ordening voor den gemeente-veldwach ter. Het aanvangssalaris zal bedragen 1150, met vier tweejaarlijksche ver hoogingen van 50 tot een maximum van 1350, waaraan, toegevoegd wor den voor vergoeding woninghuur 150, uniform 100. aanschaffing wapens en 30 voor rijwiel. Bij de rondvraag vestigt de hr An- Waterman Az. er de aandacht op, dat er voor Waarde zoo weinig perso nen in aanmerking komen voor werk buiten de gemeente. De hr M. Waterman Mz. vroeg B. en W- om in de kerkpaadjes de kui len eens te laten dichten vóór den win ter; terwijl de hr J. J. Mol er de aan dacht op vestigde, dat art. 43 van de Woningwet niet in overeenstemming is met art 10 van de Brandverordening. Hij verzocht B. en W. zulks eens onder oogen te zien. RAAD VAN WISSENKERKE. Een leening van 7900 voor be strating en rioleering. WISSENKERKE. Vrijdag vergaderde de Raad onder voorzitterschap van bur gemeester Geuze. Afwezig de hr. Leen- dertse. Ingekomen was een dankbetuiging van het Kabinet der Koningin voor de tele grafische betuiging van deelneming bij het overlijden van Prins Hendrik. Medegedeeld werd dat tengevolge van het overlijden van den heer Flipse de heer Dikkenberg is benoemd tot waarnemend hoofd der school te Kam perland. Ingekomen was een bericht van den minister van sociale zaken, dat er aan deze gemeente over 1934 geen steun voor werkverschaffing kan verleend worden. Een verzoek van mej. Sanderse om ontslag als onderwijzeres werd ingewil ligd; zulks met ingang van 15 October Een verzoek om vergoeding van ge maakte onkosten van den schipper, va rende op het schip „Jacoba", dat gela den met straatklinkers op het eind van den vaargeul te Kamperland omhoog voer tijdens de versperring door het schip de „Zwerver" werd door B. en W. als een uitzonderingsgeval beschouwd Zij stelden voor den schipper 25 uit te keeren. Na eenige bespreking aldus be sloten. Het in de vorige vergadering be handelde voorstel om de huur van den tuingrond van den veldwachter Van de Vreugde tot 50 cent per roede te verla gen, waarover de stemmen staakten kwam opnieuw aan de orde. Ook thans staakten de stemmen. Een voorstel van den heer De Looff om tot 40 cent te ver lagen onderging het zelfde lot. De rekening 1933 der gemeente was door de commissie tot onderzoek in or de bevonden. Een voorstel van B. en W. om voor de bestrating van den kaaiweg in den Wil lempolder, de rioleering te Kamperland en Geersdijk een geldleening aan te gaan groot 7000 werd na nadere uit eenzetting door den voorzitter met al- gemeene stemmen aangenomen. Op een voorstel van de gemeente Kortgene, oni een contract te sluiten, voor het gebruik van den lijkkoets brach ten B. en W. een afwijzend advies uit overwegende dat het zou kunnen voor komen, dat men tegelijkertijd de koets noodig had. Kortgene zou dan zijn rech ten kunnen laten gelden. Na eenige be spreking werd met algemeene stemmen bepaald geen accoord aan te gaan maar wel de verordening te handhaven, waar bij men een andere gemeente zoo noo dig van de koets gebruik kan laten ma ken. Een voorstel tot voorbehoud van lus ten en lasten, voortvloeiende uit den eigendom van dé wegsovergangen over de waterleiding in het wegvak van den Geersdijkpolder, zulks tot dit wegvak door de provincie is overgenomen werd aangenomen. De gemeentebegrooting 1935 werd aan den Raad aangeboden sluitend op een bedrag van 108912 en zal bij de leden worden rondgezonden ter nadere bestudeering. Inzake een vroeger gedaan verzoek van de caféhouders, om afschaffing van de personeele belasting op de biljarten werd nu met algemeene stemmen beslo ten, dat die belasting zal worden terug gebracht van 20 op 2.50. De verordening op het gebruik van de haven te Kamperland onderging ver schillende wijzigingen. Bij de rondvraag wees de hr. D e Looff er op, dat van een lantaarn op Stroodorp al het glaswerk stuk is. De voorz. zegde voorziening toe. Weth. Schippers, gedachtig aan het onge luk dat den heer Flipse en zijn dochtertje is overkomen, vroeg, of het niet moge lijk zou zijn ter plaatse een waarschu- ningsbord te plaatsen. De voorz. zei niet bekend te zijn met den laagwater- oever van de Noord-Bevelandsche kust maar zou gaarne overwegen wat er ge daan kan worden na voorlichting door een terzake deskundige. RAAD VAN TERNEUZEN. TERNEUZEN. In de Donderdag gehou den Raadsvergadering was de heer Ha melink afwezig. De heer G- Dees werd als lid geïnstalleerd. Van den Oud Zevenaarpolder was Lhans ook een schrijven ingekomen, dat zijnerzijds zal voldaan worden aan de voorwaarden door den Raad gesteld voor overneming van den onderhouds plicht van den weg over den Baandijk, zoodat te verwachten is, dat de ver nieuwing van dien weg, welke vanwe ge den Rijkswaterlsaat wordt uitge voerd, in ordei komt, Mededeeling werd jgedaan van een schrijven van den minister van sociale zaken, dat deze naar aanleiding van de ingebrachte bezwaren de steunverlee- ning nader als volgt heeft vastgesteld (landarbeiders uitgezonderd): avoor gehuwde en ongehuwde kost winners 9-50 per week, benevens 1 per week per gezinslid boven 2 perso nen; b. voor kostgangers 6.50 per week; Voor de reglementair nog niet recht hebbenden en de dubbeluitgetrokkenen bedraagt de steun ten hoogste: a. voor gehuwden en ongehuwde kost winners 8.50 per week, benevens 1 per week per gezinslid boven 2 perso nen; b. voor kostgangers 6 per week. Naar aanleiding van een adres van 't comité tot feestelijke herdenking van 't 350-jarig bestaan der stad om een bij drage tot een bedrag van 25 cent per kind voor de leerlingen der lagere scho len, die deelnemen aan de zanguitvoe ring in de feestweek, voor een tractatie werd op voorste! van den voorzitter be sloten een bedrag van 250 beschik baar ie stellen. Naar aanleiding van het bekende ver zoek van den bond van Koffiehuishou ders enz. om vermindering hunner per- ceelen in den aanslag der Personeele belasting, stelden B. en W. voor, dien aanslag met een derde te verminderen. Door de minderheid van het college, de heer Scheele, werd daaraan echter de voorwaarde verbonden dat de 3000 die de gemeente daardoor derven zal, zal worden gedekt door het heffen van een belasting op vermakelijkheden. Na uitvoerige discussie werd het voorstel van B, en W. aangenomen. De heer Scheele stelde daarna voor in beginsel te besluiten tot invoering eener belas ting .op vermakelijkheden. Over dat voorstel staakten de stemmen (7 tegen 7. In beginsel werd besloten de onder wijzerswoning bij school C, die. vrij komt, in te richten voor bureau der ar beidsbemiddeling, alsmede tot het aan brengen van tegeltrottoirs in de Vloos- wijkstraat. Over het voorstel van B. en W. tot verlenging der retributie van het radio- bedrijf staakten de stemmen. Door de heeren Van Driel, Van Aken, CoLsen en De Jager was de tegenwoordige hef fing als onbillijk gekwalificeerd. Op verzoek van den heer Van Driel zullen B. en W. zich tot de bevoegde autoriteiten wenden met het verzoek dat de menschen die op het land aard appelen gaan zoeken, deze met grootere hoeveelheid dan 4 kg ongedekt mogen vervoeren. AARDENBURG. Ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin, gaf de Kon. muziek sociëteit „Aardenburgsche Fanfare." op de kiosk op de markt Vrij dagavond een concert. Bij deze gelegen heid was voor het eerst de electrische verlichting der kiosk ontstoken, waar van de aanleg door den voorzitter, den heer L. Haverland, aan de vereeniging ten geschenke is gegeven. Voor het stroomverbruik, dat niet over een meter loopt, wordt een vast bedrag aan de P.Z.E.M. vergoed, die in dezen dus ook een tegemoet komende houding heeft aangenomen. SLUIS. De bejaarde mej. V. alhier werd zoodanig door een fietser aange reden, dat ze kwam te vallen en een ernstige wervelfractuur opliep. Ze moest ter verpleging in het St. Antoniusge- sticht te Oostburg worden opgenomen. KONINGINNEDAG TE SLUIS. SLUIS. Vrijdag is alhier ter gelegen heid van den verjaardag van de Konin gin druk feest gevierd Het begon met een optocht van kinderen, die, getooid met vlaggen en oranjesjerpen, een kleu- rigen aanblik boden. Met een paar jon gens, die op een instrument bliezen, voorop, werd onder aanvoering van den opperwachtmeester der marechaussée, een omgang door de gemeente gemaakt, waarna de stoet weer op het marktplein werd ontbonden. Alle deelnemende kin deren ontvingen toen een reep choco lade, waarop een nummer stond dat ze moesten bewaren. Dit nummer gold voor een loterij, waar aardige prijsjes aan verbonden waren. Overal zag men na tuurlijk blijde gezichten en ieder stond aandachtig het nummer te beturen, in de hoop, dat hem of haar een prijs zou ten deel vallen. Na de prijsuitreiking werden wedstrij den in het hardloopen voor jongens en meisjes van 10 tot 14 jaar gehouden. Het parcours bestond uit een aantal straten en moest door de jongens tweemaal en door de meisjes eenmaal worden geloo- pen De uitslag was: Jongens. 1. Batselae- re; 2. Kees Coppens; 3. Louis Coppens; 4. Fr. van Daalen; 5. Jac. Krijger. De overige deelnemers kregen een troost prijs. Meisjes: 1. Marie van Damme; 2. Elza Coppens; 3. Jo Wage; 4. Marie Martijn; 5. Irène Schram. Voor de ove rige waren zij natuurlijk weer troost prijzen. Óm 2 uur had een groote hengelwed- strijd plaats, uitgeschreven door den heer Fl. Dusarduyn, handelaar in visscherij- artikelen. Voor dezen wedstrijd, welke een nieuwtje voor onze gemeente was, hadden zich 45 deelnemers en deelneem sters van 8 tot 18 jaar opgegeven. Men had de ernstige gezichtjes moeten zien; met wat animo werd er gevischt. Maar de vangst was niet al te groot, aangezien het nu eenmaal niet wilde bijten. De jongeman P. de Brock was de eerste die een paling ving, terwijl Walter van de Voorde het geluk had de eerste wit- visch aan den haak te slaan. De kaai waar de wedstrijd werd gehouden, stond zwart van de toeschouwers. Om 4 uur was de vreedzame strijd be slist en werden aan de deelnemers in hotel „De Stad Sluis" de prijzen, welke bestonden uit diverse hengels, uitgereikt. De eerste prijs viel ten deel aan P. de Broek voornoemd, met het grootste aan tal visschen, Ook werden prijzen gegeven voor de zwaarste witvisch. Deze kregen Walter van de Voorde en René de Krijger. De eenige jongedame, die een visch had ge vangen, Jannie Meeusen, kreeg een vischnet cadeau; de andere deelnemers (sters) een stuk chocolade. De opperwachtmeester der mare chaussée, de heer J. van Wijck, verdient zeker een pluimpje voor de goede orde, welke hij met zijn manschappen heeft weten te bewaren en een woord van dank is op deze plaats zeker niet over bodig. Ook den heer Boes komt 'n woord van dank toe voor de belangelooze me dewerking. Vervolgens werden de zwemwedstrij den gehouden. I. Schoolslag voor jon gens tot 14 jaar, baan pl.m. 42 m. 1. A. Batselaere 48 sec; 2. Rud de Smit; 3. Joh. Daansen; 4. Han Lako. II. Rugslag dames. 1. N. de Wilde 43 sec; 2. Jo Huijssen; 3. Eng. Smooren burg. III. Vrije slag heeren: 1. d'Hooge (Knocke) 1 min 15 sec; 2. G. van Loo, Middelburg; 3. J. Becu, Cadzand; 4. Roose, Knocke; 5. Jac. Wage. IV. Schoolslag dames: 1. N. de Wilde 1 min 38 sec; 2. Jo Huijssen; 3. Betsy Sanders; 4. Marie Daansen; 5. Eng. Smoorenburg; 6. Adr.a. Huijssen. V. Pl.m. 1 km afstandzwemmen. Aan tal deelnemers 7 personen. Uitslag: 1. F. Coppens, Sluis, in 13 min 48 sec; 2, d'Hooge, kampioen van Knocke, in 17 min 31 sec; 3. Roose, Knocke, in 17 min 37 sec; 4. Ch. Hermans, Sluis; 5. F. van Daalen, Sluis. De overige deelnemers gaven op (o.a. Van Loo uit Middelburg wegens kramp). Bij de aankomst van den eersten prijs- winner werd hartelijk geapplaudiseerd, terwijl bekend gemaakt werd, dat onze stadgenoot op 1 September mee zou doen aan de Ronde van Sas van Gent over een afstand van 2100 m. Ook de jongste deelnemer (14 jaar) Van Daalen, werd hartelijk toegejuicht voor zijn pres tatie. Hierna kwam het succesnummer: de waterklucht, waarbij een voorstelling werd gegeven van de „Crisis" in de ge daante van een pop. Deze werd met algemeene stemmen tot hangen veroor deeld en daarna nog eens extra ver dronken, waarbij natuurlijk danig de lachspieren in werking werden gesteld. 's Avonds had tot slot van dezen mooien dag een fakkeloptocht met lam pions plaats met het muziekgezelschap „Apollo" voorop. De muziek speelde bijna onophoudelijk het populaire lied „Sarie Marijs", wat natuurlijk door het publiek lustig werd meegezongen. Het muziekgezelschap gaf nog een concert ten beste dat begonnen en be ëindigd werd met het „Wilhelmus". RAAD VAN ZUIDZANDE, Verruiming van de verkoopge legenheid op Zondag Belas ting ve: hooging in verband met 't werkloosheidssubsidie fonds* ZUIDZANDE. In de op Vrijdag voltal lige Raadsvergadering herdacht de voorz. den verjaardag van de Konin gin, hetgeen door alle staande werd aan gehoord. Op zijn verzoek werd aan den heer I. Luteijn eervol ontslag verleend als ver tegenwoordiger in 'dé commissie van toe zicht voor de Centrale Arbeidsbemidde ling. Tot nieuwe vertegenwoordiger werd gekozen de heer J. Risseeuw de Hullu. De gemeenterekéning 1933 werd voor- loopig vastgesteld met batige sloten op den gewonen en kapitaaldienst van resp. 7710, en 342. Van de gelegenheid die de gewijzigde Winkelsluitingswet thans biedt aan een vijftal categorieën van winkels, om de verkoopgelegenheid te verruimen op Zondag wenschten bijna alle winkeliers die daarvoor in aanmerking komen, ge bruik te maken. Van zijn bevoegdheid neergelegd in deze wet, maakte de Raad thans gebruik door te verklaren dat naar zijn oordeel de tegenwoordige om standigheden aanleiding geven tot het het scheppen van ruimere verkoopgele genheid. Derhalve zal van den dag af, waarop de gewijzigde winkelsluitings wet in werking treedt zijnde 16 ~Öcto- ber a.s. des Zondags gelegenheid be staan om de winkels 6 uren open te heb ben. Voor winkels in tabaksartikelen is dit 4 uren. In overeenstemming met het besluit van Ged. Staten werd bepaald dat het voortaan verboden zal zijn den rijweg naar Cadzand met rijwielen te berijden in beide richtingen op die plaatsen, waar naast de rijweg een vrijliggend voetpad ligt en voor zooveel betreft de kom der gemeente. De heer Lako besprak de wensche- lijkheid, in verband met het toenemend vreemdelingenverkeer een waarschu wingsbord met opschrift te plaatsen, daar spr. van oordeel was dat niet ieder een de beteekenis zal kennen van het bord een fiets er op. De voorz. zal informeeren, of dat mag. Vervolgens zette de voorz. uiteen, dat het de bedoeling van de regeering is een werkloosheids-subsidiefonds in te stellen. Behalve de 46 mfllioen, welke het Rijk voor dit fonds beschikbaar stelt, zullen geheven worden: 25 opcen ten op de hoofdsom der gemeentefonds belasting volgens de eerste klasse; klas se; 10 opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting', 75 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting en 40 fiercent van de hoofdsom der grondbe- asting. Deze 40 percent houdt het Rijk m op de hoofdsom der grondbelasting met in gang van 1935. Dit beteekent voor de ge meente een bedrag van 2000 dat min der zal ontvangen worden. Bovendien zal de uitkeering per in woner voor deze gemeente verminde ren met circa 400 zoodat mag worden gerekend dat in verband met een en an der over het a.s. dienstjaar circa 2400 DE DIRECTEUR HOOFDREDACTEUR: minder van het Rijk zal worden ontvan gen. De voorz. wees er op dat deze re gelingen thans nog maar in voorberei ding zijn, maar het is de wensch van de regeering, dat bij het opmaken der be grooting voor 1935 hiermede zal reke ning gehouden worden. In verband daar mee stellen B, en W. voor de gemeente te plaatserf*ïn de 3e klasse der gemeen tefondsbelasting, 25 opceten te heffen op de hoofdsom der personeele belasting en 25 opceten op de hoofdsom der ver- mogensbelasting. Na bespreking werd dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen. In de begrooting voor 1934 werd de post voor werkloozensteun met 500 ver hoogd en gebracht op 200Ó. Op voorstel van den heer P. L u t e ij n werd goedgevonden de legesverordening zoodanig te wijzigen dat voortaan 0.25 verschuldigd zal zijn voor een vergun ning voor het maken van muziek, het venten en het innemen van een stand plaats. De heeren L e R o ij en Ver- buijt stemden blanco. Tevens werd de politieverordening op dit stuk van zaken gewijzigd. De heer A. J. C Plasschaert te Graauw en Langendam 's benoemd tot leeraar in de Fransche taal aan de Middelbare Handelsdagschool te Hulst. VERLAGING VAN DEN BIJSLAG OP ROGGE EN GERST. Officieel wordt meegedeeld: De regeering heeft de laatste weken met aandacht de stijgende beweging van de prijzen op de graanmarkt gevolgd en zich de vraag gesteld of hieruit wijzigin gen moeten voortvloeien voor de tot nu toe gevolgde landbouwcrisispolitiek. Voor den oogst 1934 van rogge en gerst is indertijd aan de landbouwers een uitkeering van 3.50 per 100 kg in uitzicht gesteld, omdat moet worden aangenomen, dat bij de toen geldende marktprijzen met dien bijslag een prijs peil was bereikt, waarbij het bedrijf in stand kon blijven. Nu de prijzen zich op een eenigszins hooger peil blijven bewe gen heeft de minister van economische zaken den bijslag verlaagd en wel den bijslag bij denaturatie van rogge van 3.50 op 3 en den bijslag voor de ver bouwde gerst van 3.50 op 2.50. In verband met de verlaging van de denaturatie-vergoeding voor rogge moet ook de monopoliewinst op onge- denatureerde rogge verminderd worden van 5 op 4.50. De Akkerbouwcentrale zal maatrege len nemen, opdat de voor bepaalde groe pen van belanghebbenden hieruit ont stane financieele nadeelen zullen wor den vergoed. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat het bedrag, dat door deze verlaging wordt bespaard, niet van dien aard is, dat er een verlaging der monopoliewinst van 1.50, welke bij d^n invoer van al le granen wordt geheven, uit kan voort vloeien. De verlaging zou slechts een ge ring percentage van dit bedrag^ kunnen zijn. Intusschen is de minister niet voor nemens het op deze wijze gewonnen be drag aan hooger steun op andere

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6