BINNENLAND. ZEELAND. NUMMER 207. TWEE BLADEN. MAANDAG 3 SEPTEMBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. HET BEZOEK VAN KONINGIN EN PRINSES AAN KONING HAAKON VAN NOORWEGEN. SECRETARIS DER NED. SPOORWEGEN. OPLEIDING VAN WERKLOOZE MEISJES TOT DIENSTBODE. ügDDilBURG. HET TIENJARIG BESTAAN VAN DE S. D. O. A. WALCHEREN. EEN AANRIJDING. IUID-B EVELAND. NOORD-BEVELAND. VIERDE NOORD-BEVELANDSCHE BLOEMEN-TENTOONSTELLING. WEES 11 Will, Hoog- en Laagwaier te Vlissingem. Hoog- en Laagwaier ie Wenieldmge, ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAAKDEREN W.D. $rovincd<*l£ MIDDELdUQGSCHE courant 3agbiotl Voor Middelburg, Goes en agent schap Vüssingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. gy contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. 22* goesche courante Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Pabliciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—3 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubric! „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. meg „Brieven" of „Bevragen bureau dezer coa« rant" 10 ct. extra Bewijsnommei'? 5 esse! m De particuliere corresp. van de Maasb, meldt uit Aasgaardstrand: Geheel onverwacht zijn de Koningin en de Prinses reeds Vrijdagavond van Aasgaardstrand naar Oslo vertrokken, waar zij Zaterdag de lunch gebruikten ten paleize van Koning Haakon van Noorwegen. De Koningin en de Prinses, die slechts vergezeld waren van den adjudant van H. M., kapitein Pfaff en den secretaris van H. K. H. baron Baud, stapten al aan het „Grand Hotel" te Oslo. Er wachtte den hoogen gasten aldaar een aardige ontmoeting. In de hall van het hotel waren n.l. vele Nederlanders aanwezig, daar de Nederlandsch zaakgelastigde te Oslo op denzelfden avond een diner gaf aan de leden van de Nederlandsche kolonie ter eere van den verjaardag der Koningin. De Koningin en de Prinses werden "n de hall van het hotel luide toegejuicht en verwelkomd met het „Wilhelmus." De Nederlandsche zaakgelastigde heeft de hooge gasten begroet. Ook op straat voor den ingang van het hotel liepen de voorbijgangers geestdriftig te hoop. Vriendelijk knikkend en wuivend hebben de Koningin en de Prinses zich, na een kort oponthoud in de hall naar haar apartementen begeven. Des Zaterdags ongeveer een uur ar riveerden Koningin en Prinses op het Koninklijk buitenverblijf van Oslo, waar zij tot omstreeks half vier vertoefden. Zij keerden daarna niet naar 't hotel in Oslo terug, doch vertrokken onmiddel lijk naar Aasgaardstrand. Op den te rugweg zijn H. M. en Prinses Juliana afgestapt in Skaugun, het buitenverblijf van Kroonprins Olav, dat aan den weg van Oslo naar Aasgaardstrand ligt. De Koninklijke gasten brachten hier een kort bezoek aan den Kroonprins en zijn gemalin, de Zweedsche prinses Martha. Tegen zeven uur Zaterdagavond wa ren de Koningin en de Prinses terug in haar hotel te Aasgaardstrand. H. M, ontving op haar verjaardag een ruiker in de Noorsche kleuren van den Ko ning en de Koningin van Noorwegen. Een 84-jarige inwoonster van Aas gaardstrand zond eveneens een bloem stuk. De padvinders van Aasgaardstrand bereiden een défilé voor, dat zij Dins dagmiddag voor Prinses Juliana willen houden. In de plaats van wijlen jhr. dr. E, L. Elias is benoemd tot secretaris der Ned. Spoorwegen jhr. dr. C. Beelaerts van Blokland, tot dusver hoofdinspecteur, chef van rechtszaken der Ned, Spoor wegen. Op initiatief en o. 1, van den Rijks inspecteur der werkverschaffing en steunverleening in de provincie Gro ningen, den heer J. Buiskool, burge meester van Delfzijl, is ten Raadhuize van Winschoten een bespreking gehou den van vertegenwoordigers der omlig gende gemeenten, ter behandeling van een door genoemden Rijksinspecteur opgesteld plan, om cursussen in het te ven te roepen ter opleiding van werfc- looze meisjes tot dienstbode. De rijksinspecteur wees er in zijn in leidend woord uitdrukkelijk op, dat zijn aandacht allereerst gericht is op de werklooze meisjes, behoorende tot ge zinnen van tewerkgestelde en steuntrek kende werkloozen, van wie velen weinig of in het geheel niets verdienen of slechts tijdelijk werk vinden in den landbouw of anderszins en geheel zijn aangewezen op het loon van het hoofd van het gezin of den kostwinner ervan, in werkverschaffing verdiend of op de uitkeering ingevolge de steunregeling verkregen. Hij deeld ook mee, dat de volle me dewerking was verkregen van den mi nister van Sociale Zaken, om, te be ginnen in Winschoten dergelijke cursus sen ten spoedigste in het leven te roe pen. Mr. M. A. M. Waszink, burge meester van Roermond (oud-minister van onderwijs) heeft om gezondheids redenen aan de Koningin ontslag aan gevraagd met ingang van 1 Januari. De Koningin heeft aan den heer H. C. Littooij, eerste wagenbestuurder bij het Kon. Staldepartement, de zilveren eere-medaille van de Huisorde van Oranje verleend wegens 25 jaar dienst. Zaterdag is te Den Haag het feit herdacht, dat 25 jaar geleden de Cen trale dienst der arbeidsinspectie werd ingesteld- Bij deze herdenking heeft o.a. de minister van sociale zaken, prof. Slo- temaker de Bruine, het woord gevoerd. Heden heeft de school voor dienst plichtige onderofficieren-administrateurs haar tien-jarig bestaan, dat feitelijk reeds op 1 Augustus j.l. viel, feestelijk herdacht. Voor dit feest waren overge komen kolonel H. Eggink, inspecteur van de militaire administratie met zijn adjudant kapitein R. Middelbeek en de kapitein van den generalen staf C. J. M. van Weel, hoofd van de tweede afiïee- ling van het departement van defensie, als vertegenwoordiger van den minister. Hedenmorgen tegen half twaalf bega ven deze heeren zich met den comman dant der school, majoor G. Berghuijs, en zijn adjudant, den eersten luitenant W. K. de Feijter, naar de woning van den Commissaris der Koningin, tegen over welke de kapel der marine uit Vlissingen stond opgesteld. Toen de manschappen der school on der commando van den eersten luite nant J. D. Hattink, van de kazerne ko mende met tamboers voorop de Abdij inmarcheerden, zette de kapel van de marine, die nog uit beginnende muzi kanten bestaat, die nog niet mede kon den marcheeren, een marsch in en defi leerde de troep voor den Commissaris der Koningin en mevrouw Quarles van Ufford en genoemde officieren. Na het défilé werd rond de Abdij ge marcheerd tot weer voor de autoritei ten en toen zette het muziekkorps het „Wilhelmus" in. Hierna trok de troep verder door een deel der stad. Op de Markt waren intusschen de militaire au toriteiten ten Stadhuize verwelkomd door den burgemeester, wethouder Bo- asson, en den gemeente-secretaris en had het muziekkorps plaats genomen te genover de pui. De 'troep heeft hier éénmaal gedéfileerd, het muziekkorps één marsch gespeeld en hiermede was de openbare viering van het twee de lustrum afgeloopen. Hedenmiddag hadden op het militaire sportterrein onderlinge wedstrijden plaats en hedenavond komen officieren en manschappen op de bovenzaal van „De Vergenoeging" bijeen. Ter eere van het jiSbileum wapperde de nationale driekleur van de militaire gebouwen en hadden ook enkele omwo nenden van de kazerne het dundoek uitgestoken, SEROOSKERKE. Zaterdagavond om streeks half negen heeft op den weg van hier naar Vrouwenpolder een aan rijding plaats gehad tusschen de auto van den heer De V. en een met paard bespannen wagen van den heer D. De laatstgenoemde werd een eind mede ge sleept en kwam toen in een sloot te recht. D, klaagde over veel pijn. KRUININGEN. Zaterdagmidd4{g oïit- stond brand in een strooklamp in een weide bij den nieuwen Rijksweg. Kaf, dat ir de onmiddellijke nabijheid stond was door personeel in brand gestoken. Von ken daarvan hadden de strooklamp aangestoken. De brandweer behoefde niet uit te rukken daar geen belendende perceelen in gevaar verkeerden. KRUININGEN. Zaterdagavond reed een vrachtauto een straatlantaarn aan het hoekhuis der Nieuwstraat stuk. Dit is de derde maal dat deze lantaarn ver nield wordt. Vroeger was de lantaarn op een ijzeren paal bevestigd. Deze bleek Menigeen die liegt, verdedigt zijn leugen nog vóór men hem van liegen beschuldigt. echter een „sta in den weg", te zijn. De verbetering blijkt nu echter weinig te helpen. WEMELDINGE. De sleepboot „Zee land" heeft het met grind geladen schip schip „Tertie" schipper Wijnant dat in het Slaak omhoog gevaren en was blij ven zitten, vlotgesleept en na een nood- reparatie naar zijn bestemming gebracht, WEMELDINGE, Zaterdagavond is de driedaagsche tentoonstelling van fruit en bloemen door den voorzitter D, de Schipper Az. gesloten, Spr. dankte de inzenders voor hetgeen zij hebben ge presteerd en de bezoekers voor hun op komst. Hij gaf voorts te kennen dat het bestuur van „Floralia" het ten zeerste op prijs zou stellen dat ieder die een tuintje heeft bloemen inzond zulks om de tentoonstelling nog beter te doen slagen. De expositie is door 1300 beta lende personen bezocht- WEMELDINGE. Ter gelegenheid van den jaardag van de Koningin hadden op initiatief van het bestuur der Oranjever' eeniging. op het sportterrein „Oosthoek" verschillende kinderspelen plaats. De uitslagen luiden; Zakloopen: le pr. Kees Verbrug- ge, 2e pr. P. Houtekamer, 3e pr. Freek Bolle, 4e pr. -.Jan Hannewijk, 5e pr. P, Schouwenaar, 6e pr, Rienus Pieterse, 7e pr. Jan Schouwenaar, 8e pr. H, Dekker, 9e pr. Adr. Glerum, 10e pr. Jan Oude man, lie p, D. van Sabben, 12e pr. E- Wabeke Bu s 1 o o p e n le pr. Rika Vermer- ris, 2e pr. Janna de Witte, 3e pr. Krina Boone. 4e pr- Jo Leendertse, 5e pr Maatje van Oosien, 6e pr. Keetje de Schipper, 7e pr. Corrie Schot, 8e pr. M. Schouwenaar, 9e pr. Nellie Karelse, 10e p. Maatje Ruissen, 11e pr. Betje Brou wer, 12e pr. Nellie Laven, 13e pr. Corrie Hooglander, 14e pr. Kaatje Bal, 15e pr. Nellie Hooglander, 16e pr. M- Vleugel, 17e pr. Truus Heijstek, 18e pr. L. Har- denbergh, 19e pr. S- Meijaard. Fietsen met Hindernissen; le pr- H. van Koeveringe, 2e pr. W, Hamelink, 3e pr. Maas. Geluk, 4e Jan de Schipper, 5e pr. Adr. de Groene. Versierde fietsen: le pr. Jo han van Maast, 2e pr. Kees Smits, 3e pr. Jo van Ee. Des avonds trok een lichtstoet door het dorp voorafgegaan door het muziek gezelschap „O.K.K.". Ook de mondorgel club heeft medewerking verleend. Alles is schitterend geslaagd. WOLPHAARTSDIJK. Zaterdagavond werd de bloemen- en fruittentoonstel- ling, die een groot succes is geweest voor het Nut (p-m, 700 personen hebben de tentoonstelling bezocht), gesloten, door den voorziiter den heer J. C. Koert die dank bracht voor de groote mede werking. WOLPHAARTSDIJK. In verband met den verjaardag van de Koningin zal de muziekvereeniging Advendo, Dins dagavond een concert geven op het schoolplein te Oostkerke. Door omstan digheden kon op Vrijdag j.l. het concert niet gegeven worden. COLIJNSPLAAT, Zaterdag is door „Floralia" een bloemententoonstelling gehouden in het graanpakhuis van de gebr, van der Weele. De heer Maris, hoofd der school te Wissenkerke, open de deze vierde Noordbevelandsche ten toonstelling met een woord van lof over de prachtige inzendingen, die de ver wachtingen verre hebben overtroffen. Spr. kon met vreugde constateeren, dat de tentoonstellingen geregeld mooier en beter worden. Vooral in deze zeer rui me zaal kwam alles buitengewoon tot zijn recht. Burgemeester Stute van Colijnsplaat sprak daarna enkele woorden ter inlei ding. Spr. zei, dat Noord-Beveland vaak genoemd wordt het land van de peeën, maar deze tentoonstelling toont duide lijk aan, dat op dit eiland behalve voor peeën ook oog is voor het schoone, dat de natuur biedt. Met den wensch, dat velen lid van „Floralia" zullen worden en dat vooral op Colijnsplaat steeds meer zal gedaan mogen worden aan bloemen en plantenverzorging besloot deze spreker. De uitslag van de tentoonstelling was, dat aan de volgende inzenders een on derscheiding werd toegekend Cactus dahlia's: le prijs dokter Gelder- man, Kortgene; 2e pr. C. J. van der Weele, Colijnsplaat; 3e prijs I. Heijstek, Kortgene; 4e prijs P. de Regt, Kats; 5e prijs J. Eversdijk, Kortgene; 6e prijs dokter Gelderman, Kortgene 7e prijs: I. Heijstek, Kortgene; 8e prijs: J. Huisson, Colijnsplaat. Decoratieve dahlia's: le prijs: I. Heij stek, Kortgene; 2e prijs: dokter Gelder man, Kortgene; 3e prijs: J. Eversdijk, Kortgene; 4e prijs: A. G. M. Markusse, Wissenkerke; 5e prijs: J. Huisson, Co lijnsplaat; 6e prijs: J. Eversdijk, Kort gene; 7e prijs: J. Huisson, Colijnsplaat; 8e prijs: P. F. Jéronimus, Wissekerke. Pompon dahlia's: le prijs: I. Heijstek, Kortgene; 2e prijs: I, Heijstek, Kortgene; 3e prijs: A, Hoek; 4e prijs: G. J. de Looff Colijnsplaat, Perkdahlia's: le prijs: J. Eversdijk^ Kortgene, Dahlia's in drijfschalen: le prijs a: P. J, Jéronimus, Wissenkerke; le prijs b: A. G. Markusse, Wissenkerke; Bloemenmanden: le prijs: D, v. d. Vreugde, Kamperland; 2e prijs: Mies van Arenthals, Kats. Gladiolus: le en 2e prijs: J, A, van Oeveren, Kortgene. Cactus-verzameling: le prijs met lof: S. van Arenthals van Oeveren, Kats; le prijs: P. de Regt, Kats; 2e prijs: J, A. van Oeveren, Kortgene. De mooiste cactus: le prijs: P. de Regt, Kats; 2e prijs: S. van Arenthals Van Oeveren, Kats- Asters: le prijs a: J. M, Verhoeks, Wissenkerke; le prijs b: L. de Looff, Wissenkerke; 2e prijs a: J. Huisson, Co lijnsplaat; 2e prijs b: M. Versluijs, Kort gene; 3e prijs: J. S. Versprille, Kats; Eervolle vermeldingen: P. F, Jéronimus, Wissenkerke en G. J. de Looff, Colijns plaat. Zinnia: le prijs: D. de Pree, Colijns plaat; Rozen: le prijs: I. Heijstek, Kortgene. Potplanten: le prijs: A. C. Hage, Co lijnsplaat; le prijs; J. Westerweele, Co lijnsplaat; le prijs: L. de Vos, Colijns plaat; le prijs: G, J. de Looff, Colijns plaat; le prijs: M. van der WeeleIs raël, Colijnsplaat; 2e prijs: G. Heijboer, Kortgene; 2e prijs: J. van Maldegem, Kortgene; 2e prijs: Marie Verburg Co lijnsplaat; 3e prijs: J. de Looff, Wissen kerke. Tuinplanten: le prijs: G. J. de Looff, Colijnsplaat', 2e prijs: P. C. de Lange, Colijnsplaat. Diversen: le prijs: dokter Gelderman, Kortgene; 2e prijs: I. Heijstek, Kortgene; Eervolle vermelding: L. de Looff, Wis senkerke. Eervolle vermelding voor tomaten in vruchtvorm: J. A. van Oeveren, Kort gene. Er was tijdens de tentaanstelling nog gelegenheid te raden naar het aantal boonen in een flesch, waaraan een drie tal prijzen verbonden was. Deze wer den gewonnen door: P. Priester te Kats, M. J. Krijger te Colijnsplaat en J. Lam- se te Colijnsplaat. Het juiste aantal boonen bedroeg 1487. De jury bestond uit de heeren Pro voost te Wilhelminadorp, Phaff te Goes en Nieuwenhuijze te Wolphaartsdijk. De tentoonstelling is bezocht door 760 betalende bezoekers. KORTGENE. Zooals te verwachten was, is de werkloosheid te dezer plaat se toegenomen. Dit komt, doordat het graan nu overal in de schuren gebracht is, en de aardappelen nog niet gerooid worden. Er loopen minstens 20 werk loozen rond. Deze menschen doen de moeite niet meer, om zich op de arbeids beurs aan te melden, ze zijn moedeloos geworden. Zoo gauw als de aardappelen gerooid worden, belooft de toestand zich weer te beteren. Het is te hopen, dat er niet veel machines voor het werk gebruikt zullen worden. KORTGENE. Ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin heeft het muziekgezelschap „Eendracht maakt Macht" alhier, een concert op de tent gehouden. Het concert stond o. 1. van den heer Adr. Holster. Er werd een na tionaal programma afgewerkt. Het „Kat- sche Kinderkoor" liet zich daarna op verdienstelijke wijze hooren. De „Klep- permarsch" en „Me komme van Kas", een liedje van den leider den heer A. Holster, oogstten een luid applaus. Daarna liet de zangvereeniging „Ons Genoegen" van Kats zich hooren. Dit concert stond onder leiding van den Middelburg, 3-IX-'34, Zaterdag en Zondag hoogste 1 u c h ttemperatuur 19,9 °C (68 °F); laagste 12.2 °C (54 °F). He den 9 h: 15.4 °C; 12 18.8 °C. Zater dag /Zondag 8.2 mm, Zondag/Maandag 0.1 mm regen of neerslag. Hoogste baro meterstand te dezer stede, in het afge loopen etmaal: 763 mm; laagste 759 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 770.9 mm te Vardoe; ;laagste 740.4 mm te Thors- havn. Verwachting tot morgenavond: Krachtige tot matige, Z, tot Z, W. wind, zwaar bewolkt met opklaringen, kans op regenbuien, later koeler. ifp Zon op: 6 h 14; onder: 19 h 44. Licht op: 20 h 14. Maan op: 2 4h 58; onder: 17 h 35. N.M.: 9 September. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. laterj (S Springtij.) September. Hoogwater. -i wat et Ma. 3 9.55 22.42 3.42 16.22 Di. 4 11.19 23.58 5.10 17,47 Wo, 5 12.20 24.54 6.21 18.49 (Zomertijd.) September, Hoogwater. Laagwater. Ma. 3 11.26 24.10 4.42 17.18 Di. 4 12.56 6.11 18.45 Wo. 5 1.34 14.04 7.27 19.49 heer P. de Wild. Het feest werd door „Eendracht Maakt Macht" met een fakkeloptocht besloten. Er was veel be langstelling, WISSENKERKE. Vrijdag, Koningin- ne-verjaardag zong het hierbestaande Kinderkoor o. 1. van den heer A. de Muijnck eenige nummers op de muziek tent, Daarna gaf „Apollo" een concert op de muziektent. Zaterdag sloot „Apollo" met een con cert op de muziektent zijn wekelijksche concerten voor dit seizoen. Lijk opgehaald. SAS VAN GENT. Alhier is Maandag morgen het lijk opgehaald van een Belg, die Zaterdagavond te water moet zijn geraakt, BRESKENS. Zaterdagavond werd door den heer Van Zuijen, burgemeester dezer gemeente, met het uitspreken van een rede de nieuw gebouwde radio centrale van de firma Schippers en Nau- ta officieel in bedrijf gesteld. BRESKENS, Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin gaven de muziekvereeniging „Uit het Vofk Voor het Volk" en de zangvereeniging „Breskens" concerten op de Julianatent. Jammer, dat de Breskensche jeugd in het afsteken van voetzoekers de gele genheid vond om voor velen het genot van de muziek te bederven. BIERVLIET. Ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin gaf het muziek gezelschap een uitvoering op de Markt, onder leiding van den onderkapelmees ter, den heer W. Moerdijk. In de pauze sprak de voorzitter, de heer C. Kostense, hartelijke woorden van afscheid tot Adri de Roos, een der honderd jongens, die groepsgewijze naar de Bata-schoenfabrieken gaan te Zlin in Tsjecho-Slowakije, waar ze wor den te werk gesteld. BIERVLIET. Zaterdag vergaderde de afd. Biervliet van de vereeniging voor Ooft en Tuinbouw in W. Zeeuwsch Vlaanderen onder voorzitterschap van den burgemeester. Besloten werd deel te nemen aan de gewestelijke tentoon stelling op 22, 23 en 24 September a.s. te Zuidzande. De heer W. Verplanke Az. werd als bestuurslid herkozen. SLUIS. Bij de Zaterdag gehouden zwemrende van Sas van Gent wist de

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1