DE VREEMDELING VAN SILVERDALE HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor lOcl KRONIEK van den DAG. De Edele Nederlandsche Huidgenezer ZEELAND. TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1934. No. 206. r- m r- le Is n, Eis e. KLOETINGE. FINANCIEEL ECONOMISCH WEEKOVERZICHT. X |L! Ontvan- /anaf 80 cL potten v. top en sch. „De Kleine liddelburg. ie Slaapka- ialage. J. J. liddelburg. lOEKSEMA Dinsdag 4 |st., Regen- gestoomd 3urg, Lange lere beurs ïeester Ju- |30 ct., Fik- |icces 25 ct., ze uw win- |e. NIEUWE transport, groote kor- Heerenrij- 483 Mid- sesaüssj llburg Wal Üp, die zich het maken zn. Prima IE BON& beperl&^g ïlichtingen letuffrouw ie O 278, Elburg. (AN REES Jelft F 14a ten Maan- londerdags terdags, 's Inaar Rot- ijgbaar bij Tel. 121 te DE LUXE lm. mooien 3.50 p. p. [Laarten bij Graven- frurg. L.s. Maan- teland 1 la m. bez. 2 p. p. pom, kap- i M'burg. Pelikaan, tche kust, mkenber- >gr, Kaar kapper, l'burg. Mislukking van de Amerikaan- sche New Deal Groeiende ontevredenheid bij alle partij en Naar een grondige her ziening van de Nira-politiek? Wanneer men de koersbewegingen van den jongsten tijd op de New York- sche beurs gadeslaat, kan men zien nauwelijks voorstellen, dat er een pe riode is geweest, waarin de fondsen- markt tezamen met het geheele Ame- rikaansche zakenleven de aankondiging van de „New Deal" met enthousiasme heeft begroet. Dit complex van regee- ringsmaatregélen zou niet alleen ae welvaart, in Amerika doen terugkeeren, maar deze zelfs waarborgen. Door in voering van het Nira-stelsel zou samen werking worden verkregen tusschen werkgevers en werknemers eenerzijcïs, tusschen verkoopers en consumenten aan den anderen kant. Het in het onge- reede geraakte systeem van productie en ruil zou worden gereorganiseerd; de verhouding tusschen ondernemers en arbeiders definitief worden geregeld. Men kan moeilijk zeggen, dat het Amerikaansche volk de doorvoering van het nieuwe systeem heeft tegenge werkt. Integendeel: de persoonlijke po pulariteit van Roosevelt en het haast kinderlijke vertrouwen in zijn capaci teiten heeft de regeering ten volle „fair chance" gegeven, waarop zij aanspraak mocht maken. „Frank will do it"' is een tijd lang in Amerika het slagwoord ge weest, waarmede men te kennen wikte geven, dat datgene, waartoe een ander niet in staat zou zijn geweest (nl. de welvaart te doen terugkeeren), wel door Frank Roosevelt zou worden ge daan. Nóg is de populariteit van President Roosevelt niet verdwenen; Sn plaats van het zekere vertrouwen, dat hij Cc moeilijkheden zou overwinnen, is ech ter in breede kringen der bevolking de twijfel gekomen, of de door hem begane weg wel de juiste is geweest. Van de samenwerking tusschen werk gevers en arbeiders is weinig, of eigen lijk minder dan niets terecht gekomen. Nog nooit heeft Amerika zulk een op eenstapeling van arbeidsconflicten mee gemaakt als in den laatsten tijd. Nauwe lijks is het stakingsgevaar in één be drijfstak bezworen, of in een andere tak van industrie doen zich nieuwe moei lijkheden voor. Thans is het weer de dreigende staking in de textiel-indu- strie, waarbij honderdduizenden arbei ders betrokken zijn, en die gemakkelijk verder om zich heen kan grijpen. De strijd om de erkenning der vakvereenl- gingen heeft Amerika in een periode van sociale onrust gedompeld, waaruit het economisch leven deerlijk" gehavend te voorschijn dreigt te komen. De eischen der arbeiders tot erken ning der vakvereenigingen, die meest gepaard gaan met of tot achtergrond hebben eischen met betrekking tot de loonen, stuiten op te grooter verzet bij de werkgevers, omdat deze zich tocfi reeds in hun bedrijfspolitiek zoo zeer beperkt zien door het optreden van de Nira, die door zijn voorschriften inzake vaststelling van prijzen, werktijden enz. zulke zware lasten op de ondernemin gen heeft gelegd. Evenmin als de arbei ders en de werkgevers zijn de consu menten tevreden met wat de New Deal hun heeft gebracht, nl. een stijging van de kosten van het levensonderhoud, het logische gevolg van het door de Ameri kaansche regeering ingenomen stand punt dat een verhooging van het prijs niveau de welvaart zou doen terugkee ren. door H. BINDLOSS. 22) Het mooie, oude gezicht boven haar met zijn zachten geduldigen glimlach kreeg bij het hooren van die vraag iets heel verdrietigs. „Ja, mijn broer is een goed mensch er zijn weinig mannen, die met hem kun nen wedijveren, ofschoon hij niet knap is", zeide ze; toen iets^zachter: „De ander is jaren geleden.... in Indië.... gestorven." „En u heeft hem nog niet vergeten? Dan is hij 't wel waard geweest en ik, die me zoo dikwijls afgevraagd heb, of loyaliteit en vorm geen verdachte eigenschappen uit den goeden ouden tijd waren", antwoordde het meisje, terwijl ze haar mooie ferme hand deelnemend op die van haar tante legde; toen ging ze voort: „Maar laten we nu praktisch zijn. Toen hij me vanmiddag kwam ha len, kreeg ik den indruk, dat ,,'t hoofd' van de nederzetting iets had, dat hem hinderdehij is nu eenmaal niet han dig in het verbergen van zijn gevoelens.' Miss Barrington zuchtte. „Geen won der, dat hij bezorgd keek. Eiken dag daalt de prijs van tarwe meer, en onze schuren zitten er vol mee. End an 't feit, dat Lance Courthorne zijn gedeelte van de erfenis opgeëischt heeft en zich hier schijnt te willen vestigen. Nog is de Amerikaansche regeering niet zoo ver, dat zij de totale mislukking van de door haar gevolgde politiek er kent. Zij zou trouwens ook moeilijk er toe kunnen overgaan, de New Deal, met alles,wat er aan vast zit, finaal op te ruimen, zonder hiervoor iets anders in de plaats te stellen, wat het Amerikaan sche volk opnieuw een hart onder den riem zou steken. Het heeft er een oogenblik uitgezien, alsof de zilverwet geving, tezamen met een verdere de preciatie van den dollar, zoude moeten dienen als ingrediënten voor een nieuwe injectie-dosis, teneinde de tanende le venskrachten van het Amerikaansche bedrijfsleven weer wat op te wekken, Wat de toekomst in dit opzicht nog brengen zal, is onzeker; voorshands schijnen nieuwe valuta-experimenten niet op het programma te staan. Daaren tegen is er wel alle kans, dat de re geering er toe zal overgaan, de Nira politiek grondig te herzien. Reeds zijn alie werkgevers in plaatsen van minder dan 2500 inwoners ontslagen van de verplichtingen der codes; zij zijn althans niet meer verplicht, zich te houden aan de door de codes vastgestelde loonen, arbeidstijden en minimumprijzen. Ver wacht wordt thans, dat het geheele sy steem van regeeringscontróle over de industrie aanmerkelijk zal worden ver» zacht of dat in elk geval de code-bepa lingen zelf ingrijpend zullen worden ge wijzigd. Zoo wordt aan President Roose velt het plan toegeschreven, om de vast stelling der prijzen af te schaffen, tenein de daardoor toegemoet te komen aan de klachten betreffende de stijging der kosten van het levensonderhoud. Hier mede zou een der voornaamste princi pes, waarop de Amerikaansche herstel- poltiek is gebaseerd, worden prijsgege ven, n.l. de stelling, dat een verhooging van loonen en prijzen de koopkracht zou doen toenemen. Ook in Amerika heeft de practijk inmiddels geleerd, dat het verbruik slechts gestimuleerd kan wor den door vermindering der verkoopprij zen, die op haar beurt slechts kan plaats vinden door verlaging van productie kosten, bestaande uit een vermindering van grondstofprijzen, loonuitgaven enz. Het is reeds veel gewonnen, wanneer de Amerikaansche regeering inziet, dat de code-voorschriften met betrekking tot minimumprijzen, loonen en werktij den een averechtsche uitwerking heb ben. In dezen zin heeft de New York- sche beurs de jongste berichten over de plannen tot herziening van de New Deal dan ook opgevat- Dat de koersstijging, waarmede zij dc desbetreffende mede- deelingen heeft beantwoord, zich niet heeft kunnen handhaven, moet voorna melijk worden toegeschreven aan de on zekerheid omtrent mogelijke nieuwe ex perimenten, die van Washington te ver wachten zijn, alsmede aan 't arbeidscon flict in de textielindustrie, dat naar luid van berichten van gisteren heden avond zal uitbreken. ABONNEMENTEN en ADVERTEN- TIEN voor dit blad worden aangenomen door den Agent MARINUS KOLE. Inflatie helpt niet. Nieu we fluctuaties op de valuta markt. Verbetering van de af zetmogelijkheden van Java- suiker. Een meevaller voor de Koninklijke 7 Degenen, die in een valuta-deprecia tie een middel zien om tot een vergroo ting van den afzet in het buitenland te geraken, wijzen gaarne op Engeland als voorbeeld van de manier, waarop men tot zulk een verbetering moet geraken. Intusschen is het wel opvallend, dat de voordeelen, welke de depreciatie van 't pond sterling sinds 1931 aan Engeland's buitenlandschen handel heeft gegeven hoe langer hoe geringer worden. In het eerste halfjaar van 1934 heeft tegenover een stijging van de waarde van den in voer in Engeland met 41.86 millioen slechts een toeneming van den uitvoer gestaan met 14.4 millioen. De voort durende afbrokkeling van de waarde van het pond sterling geeft den handel tel kenmale wel weer een nieuwe impuls, maar het is duidelijk, dat deze niet tot in het oneindige kan doorgaan. Ver de voorkeur boven een dergelijke kunst matige stimuleering verdient de toene ming van den afzet langs natuurlijken weg. Wij wezen reeds eerder op het ver heugende feit, dat de afzet van Neder- landsche goederen in het buitenland in de eerste helft van dit jaar'naar de hoe veelheid met 5 pet. is toegenomen, een ontwikkeling, die in Juli voortgang heeft gemaakt. De gouverneur van de Natio nale Bank van België vestigde dezer da gen de aandacht er op, dat de z.g. „goud bloklanden" hun aandeel in den interna tionalen handel van 20 pet. in 1929 heb ben kunnen opvoeren tot 24 pet, in '34. Hij herhaalde bij deze gelegenheid nog eens, dat inflatie of devaluatie misschien wel eenige particuliere belangen zou dienen, maar niet de belangen van de gemeenschap en dat deze ook de crisis niet zou helpen bestrijden. Wat ons land betreft, is het vertrou wen, dat de regeering niet zal afwijken van het principe van den gouden standaard, thans wel zoo vast verankerd, dat dit niet geschokt wordt door een nieuwe koersdaling van dollar en pond. Het zou dan ook onjuist zijn om, zooals sommige buitenlandsche bladen dit ge daan hebben, in de jongste ontwikkeling op de fondsen'beurs een aanwijzing te zoeken van nieuwe onrust met betrek king tot den guldyn. De vaste stemming op de aandeelenmarkt, tezamen met de gedrukte houding voor obligatiën, die hierop zou kunnen duiden, is in werke lijkheid aan geheel andere oorzaken toe te schrijven. Op de beleggingsmarkt heeft de nieuwe Indische conversie- leening haar schaduwen vooruitgewor pen. Zij die nieuwe gelden te beleggen heb ben, wachten af, hoe de markt deze groo- te uitgifte zal opnemen, nadat de markt reeds teekenen van oververzadiging aan den dag heeft gelegd wegens de in een al te snel tempo op elkander gevolgde conversie-operaties van binnenlandsche gemeenten en provincies. Het best heeft zich nog de oude Indische conversie- leening gehouden. 4 pet. Nederland daarentegen is scherp in koers terugge- loopen, maar noteert nog altijd boven de 101 pet zoodat er nog een flinke koers- marge bestaat tusschen deze obligatiën en die der nieuwe conversieleening, die, zooals te verwachten was, bij een ren te van 4 pet. tégen den parikoers wordt uitgegeven. Van het totale bedrag der leening ad f 485 millioen is reeds ruim f 172 millioen geplaatst, terwijl boven dien deelneming tot een bedrag van bijna f 68 millioen door openbare instel lingen vast is toegezegd Het alsdan nog resteerende bedrag van f 245 millioen is, rekening houdende, dat hiertegenover aanzienlijke bedragen uit de aflosbaar gestelde leeningen vrijkomen, niet over matig groot. Het feit, dat deze leening niet onderhevig is aan de couponbelas ting, maakt haar aantrekkelijker dan de 4 pet. gemeentelijke, provinciale leenin gen e.d.. die wel aan de couponbelasting onderworpen zijn. Van de koersstijging op de aandeelen markt, die later weer voor een reac tie heeft plaats gemaakt, hebben voorat aandeelen Koninklijke Petroleum gepro fiteerd. De stimulans ging hierbij uit van een interview van een buitenlandsch blad met den heer Deterding, waarbij deze verklaarde, dat door internationale samenwerking de overtollige petroleum- voorraden binnen twee jaar tijds zou den zijn verdwenen. Nog meer aandacht wijdde de beurs aan de mededeeling van dr. Deterding dat het grootste deer van een bedrag aan zilver tot een to tale waarde van 55 millioen, dat de zer dagen uit China werd uitgevoerd, het eigendom van de Koninklijke Pe troleum Mij. is. Weliswaar wordt crl- tiek geoefend op het feit, dat dr. De terding, die zelf een ijverig propagan dist van het bi-metallisme is, het oir- baar heeft geacht, middelen van zi]n maatschappij te beleggen in een artikel als zilver, welks prijsbeweging sterk aan speculatieve invloeden bloot staat. Nu deze speculatie, dank zij de stijging van den zilverprijs, echter goed belooft te zullen afloopen, maakt de beurs reeds een berekening van de winsten, die uit dezen hoofde aan de Koninklijke zullen toevloeien, en die op vele millioenen worden becijferd. Van industriëele fondsen konden vooral Philips' krachtig in koers stij gen. In een publicatie van het Duitsche Institut für Konjunkturforschung wordt medegedeeld, dat de Nederlandsche ra dio-industrie er in geslaagd is, in het afgeloopen jaar verdere deelen van de wereldmarkt te veroveren. Ook voor suikeraandeelen was de stemming gunstiger. Dank zij den in April in Britsch-Indië ingestelden ac cijns op in het binnenland geproduceer de suiker kan de Java-suiker dit be langrijke afzetgebied, dat Voor een groot deel te loor dreigde te zullen gaan, heroveren. Vooral in den laatsten tijd zijn vrij aanzienlijke afdoeningen naar Britsch-Indië gemeld; ondanks een kleine prijsverhooging blijven de voor deze suiker gemaakte prijzen echter nog altijd verliesgevend. Het feit, dat de afzet wat vlotter gaat en de voorraden zich tenminste niet verder ophoopen, geeft echter reeds eenige reden tot vol doening. Rubberaandeelen konden zich goed in prijs handhaven, en ook tabakken gaven blijk van een vaste tendenz. Men moet zich intusschen afvragen, welken invloed de verdere beperking van den invoer in Duitschland, die door dr. Schacht is aangekondigd, op de koop kracht der Duitschers bij de a.s. na jaarsinschrijvingen zal hebben. Naar men weet, was de uitwerking der de- viezenmoeilijkheden bij de voorjaarsin schrijvingen zeer meegevallen; sindsdien is de Duitsche deviezenpositie weder veel ongunstiger geworden. Of Suma- ra-tabak onder deze omstandigheden ook niet zal vallen onder de groridstor- fen, die Duitschland desnoods kan, of liever gezegd, op bevel van hooger- hand moet ontberen? (Ingez. Med. „Het eerste is het minst erge", zeide het meisje met een korten lach, „toen ik den laatsten keer in Engeland geweest ben, was ik nog heel klein, maar ik her inner me nog goed, dat Lance een jon gen was met een schattig gezicht, maar met een niet bepaald schattig humeur. Maar oom heeft toch getracht hem af te koopen? Vertelt u me er alles van ook wat u van hem te weten gekomen bent ik weet, dat er geïnformeerd is." „Hij heeft het geld niet willen aanne men"., begon miss Barrington; na die woorden zweeg ze echter en bleef een poosje nadenkend voor zich uit kijken. Daarna, alsof ze opeens tot een besluit gekomen was, zoo rustig, begon ze het meisje Courthorne's geschiedenis, zoo als ze die uit het verslag van den zaak gelastigde van haar broer had leeren kennen, te vertellen; zelfs schroomde ze niet, ofschoon ze bij die gedeelten wel zeer zorgvuldig haar woorden koos, om sommige verschillende episodes, die een moeder voor haar dochter verzwe gen zou hebben, ter sprake te brengen. Miss Barrington wist echter zeer goed, wat ze deed; heel zelden had ze zich in haar leven aan een domheid schuldig gemaakt. Toen ze zweeg, waren haar handen klam van deo inspanning, welke haar woorden .haar gekost hadden, maar ze was geen oogenblik verwonderd, toen ze het meisje beheerscht-langzaam zag opstaan. Haar gelaat had maar weinig meer kleur dan anders, maar haar oogen schitterden veelbeteekenend. i „O, wat is dat minderwaardig!" zeide ze met felle minachting. „Dat er zulke mannen in werkelijkheid bestaan!" Even bleef het stil een stilte nog verdiept door het knappen en knette ren in de kachel. A;ls Miss Barrington met opzet gesproken had, dan was haar doel volkomen bereikt. Het meisje was prachtig in haar verontwaardiging! en aan dat gevoel lag. meer ten grond dan wat beleedigde preutschheid. „Elk woord ervan is waar", zeide de kleine vrouw met het witte haar. „Juist daarom waren we zoo verwonderd over het rapport van den. rechtsgeleerde, die op verzoek van mijn broer met Lance in Montana is gaan spreken. Daaruit kregen we weer den indruk, dat hij in den laatsten tijd zijn leven trachtte te beteren." Het gezicht van het meisje was een en al ongeloof en minachting. „Kan iemand zoo'n verleden ooit goed ma ken?" „Toch hebben we reden om te geloo- ven, dat hij het probeert," antwoordde Miss Barrington, terwijl ze haar hand kal meerend op den arm van het jonge meis je legde, „Luister eens, k'nd. Ik heb je verteld, wat Lance geweest is, omdat het noodig was, dat je het wist; maar nie mand van ons kan zeggen, hoe hij mis schien nog worden kan, en als hij werke lijk eerlijk probeert om zijn leven te be teren, mag jij niet degene zijn die hem door te groote achterdocht remt. Zij, die nooit in verleiding geweest zijn, kunnen licht vergevensgezind zijn". Maud Barrington begon op een eigen aardige manier te lachen. „U bent een Hieronder volgt een overzicht van het koersverloop: Kon. Petr. 152%159156%. H. V. .Amsterdam" 171%175%174%. A'dam-Rubber 100%104%. Deli Bat. Rubber 77—81%—80%. Hessa Rubber 45%49%48%. Deli Bat. Mij. 157—165—161. Senembah 137%140138%. Philips 212%—219%—218%. Unilever 656867%. Koloniale Bank 4648%47%. Ned. Handel Mij. 43%44%43%. PUROL prijzen VAN50CTAF. BIJ APOTH.EN OROfilSTEw) (Ingez. Med.) buitengewoon verstandige vrouw, tante tje, maar zoo nu en dan denkt u zich de menschen een weinig te naïef", zeide ze. „Maar goed, we zullen hem zijn kans ge ven, zonder eenig vooroordeel onzerzijds maar, dat zeg ik u, als hij te kort schiet, en natuurlijk zal hij te kort schie ten, zullen we hem ook weten te straf fen". „Wij?" herhaalde de andere vrouw een tikje spottend. Maud knikte, terwijl ze naar de deur liep; maar vlak ervoor, met de zware plooien van het mat groene gordijn op genomen in haar eene hand, bleef ze staan en keerde zich om. Met haar jong en rank lichaam in een soepel neerval lende japon van dunne muisgrijze stof, een tint, welke het gezond-blanke van haar gezicht en haar heldere licht-bruine oogen nog meer deed uitkomen tegen den donkeren achtergrond van de in de schaduw van 't gordijn zich bevindende deur, was ze de verpersoonlijking van jeugd, charme en gezondheid. En daarbij al was de pose in scherts aangenomen, had haar houding iets zoo natuurlijk- vorstelijks. dat ze onwillekeurig bewon dering afdwong. „Ja", zei ze- „Wij! U weet wie hier, inderdaad, de macht in handen heeft niet voor niets hebben de jongens me een bijnaam gegeven. En nu, één, twee, drie naar mijn mandje. Wel te rusten, tantetje!". Met een kameraadschappelijk wuiven van haar hand ging ze de kamer uit. Toen de deur zich achter haar gesloten had, leunde Miss Barrington achterover HOE DE KEURINGSDIENST HEEFT BEZUINIGD. De garnalen-pellerij belang rijk uitgebreid. Aan het verslag van den Keurings dienst van Waren in het keuringsgebied Goes over 1933 is het volgende ontleend, 1 September j.l. vroeg de heer L. H. van Berk, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, eervol ontslag als directeur van den dienst. Den heer Van Berk werd in 1921 de in richting van den Keuringsdienst van Wa ren voor Zeeland opgedragen, die in korten tijd op uitstekende wijze door hem georganiseerd werd. Het bleek al spoedig, dat ook in Zee land de hygiënischeh toestand, vooral op het platteland, zeer veel te wenschen overlieten en dat vervalsching der le vensmiddelen ook hier tot een gewoon te geworden was. Door tactvol optreden van den heer Van Berk is het gelukt in betrekkelijk korten tijd hierin veel ver betering te brengen. De sterkte van het personeel van den dienst werd met 4 ambtenaren vermin derd. Het bestaat thans behalve den direc teur, uit één scheikundige, 2 analysten, en één hoofdkeurmeester, 3 keurmees ters, één boekhouder, één amanuensis en een bediende. Door dezen maatregel en een uiterste bezuiniging, kon op de begrooting voor 1934 een bedrag van ruim 9900 bezui nigd worden. De toestand in de bakkerijen gaf geen aanleiding tot aanmerkingen van betee- kenis. Tegen een winkelier werd proces-ver baal opgemaakt wegens'het in voorraad hebben van een partij waren, welke on deugdelijk waren. Tegen twee eierhandelaren, die eieren in kalkwater hadden ingelegd, zonder dat deze eieren waren voorzien in haar stoel en staarde met oogen, die niets zagen, in het vuur. „Prinses van de prairie.de naam past goed bij haar", zeide ze, toen zuchtte ze even. „Ze heeft iets hards maar misschien is dat wel goed- We hebben allemaal, ieder voor *zich, onze moeilijkheden., en nu dat voortdurende dalen van de graanprijzen!" Op hetzelfde oogenblik zat Colonel Barrington in gezelschap van zijn eerste luitenant Gordon Dane, in zijn groote werkkamer, warm en gezellig door de betimmering, welke van houten vloer tot balken zoldering reikte, met den makelaar uit Winnipeg, die den verkoop van zijn graan in handen bad, te praten. De kamer was opvallend sober gemeu bileerd. De eenige wandversiering be stond uit een paar mooie antilopen-kop pen' en daaronder een aantal geweren van Engelsch fabrikaat, terwijl een van de hoeken versierd was met een collec tie jachtzweepen, de meeste gemonteerd met zilver en eenige ervan met ivoren handvat. Dit waren de amusements-at- tributen; het volgepakte tafelblad daar entegen, een aantal boeken .en verhan delingen over veeartsenijkunde en land bouwkunde te midden van schuin afge gleden stapeltjes wedren-verslagen en vee-stamboeken gaf blijk van veel stu die. (Wordt vervolgd.) den Boe**

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5