NU A. VAN ROON Nieuwe Spelling. BIOSCOPEN. AFLOOP VERK00PINGEN. VLISSINGEN. WALCHEREN. iW- ZUID-BEVELAND. NOORD-BEVELAND. OVERZICHT VAN DEN RAAD VAN GOES, Bij Koninklijk Besluit is een nieuwe en vereenvoudigde spel ling vastgesteld voor de Neder- landsche taal. Deze spelling is niet voor het geheele Nederlandsche Volk voorgeschreven; zij geldt voor alsnog slechts voor een aantal van overheidswege af te nemen examens. De vereeniging de Nederland sche Dagblad Pers is voornemens binnenkort haar standpunt ten aanzien van deze vereenvoudigde spelling te bepalen. Tot zoolang blijft ons blad in elk geval geheel in de tot dusverre geldende spel ling van De Vries en Te Winkel verschijnen. Correspondenten en medewer kers worden dus nadrukkelijk verzocht, tot nader order, geen enkele wijziging in de spelling hunner berichten en verslagen aan te brengen. Mol 2e pr., Marius v. d. Slikke, Eerv. verm.; Salvia: Pauwtje Pilaar le pr., Ali Baljé 2e pr.; Asperagus Sprengiris: H. v. d Ende le pr., Marinus Pannekoek 2e I pr., Lieven de Leeuw 3e pr., Piet Groe- j nëndijk 4e pr.; Knrlbegonia: Dientje Panny le pr., Jo Swart 2e pr., Jaantje j Wessel 3e pr.; Overjarige planten: Adri Ossewaarde le pr., Taco Looyen le pr., Wim v. d. Ende le pr., Arendje v. d. Lin de 2e pr., Dimmen Lodder 2e pr.; Veld- bouquetten: Adri Ossewaarde le pr„ Jo Moens 2e pr., Jopie Zwartepoorte 3e pr., Adri Koolwijk 4e pr., Corrie v. d. Linde Eerv. verm.; Bloemstukken: W. v. d. Ende le pr., Francien Birkhoff 2e pr.; Jo Swart 3e pr., Adri Koolwijk e. v. Lotje Schmid e.v., Nellie Rijn e.v.; Ster van Bethlehem: Jopie Snoek, troostprijs, Marien Schrijver, troostprijs.. Is deze tentoonstelling een bezoek waard om de tentoongestelde bloemen en planten, ook de gezellige theeschen- kerij op het tooneel, met een klein or kestje, dat voor goede muziek zorgt, maakt het geheel zeer aantrekkelijk Koninginnedag. De herdenking van den jaardag van de Koningin heeft hier gisteravond heeï wat belangstellenden op den been ge bracht. Dit was in de eerste plaats het geval bij het concert, dat plaats had in de tent op het Bellamypark, en dat ge volgd werd door een muzikale wande ling met als rustpunt den Boulevard bij het standbeeld van de Ruijter, waar Ti taptoe werd gegeven. Ook de gondel vaart van de leden van de Vereeniging voor watertoerisme „De Schelde^, die den avond besloot, is door velen gade geslagen. In de afgeloopen week zijn alhief genomen 3147 baden in het gewone bad nml. 1662 door dames en 1485 door hee- ren, voor het volksbad zijn de cijfers 2112, 1098 en 1014. De Zeeland- Van 7 October af tot en met 13 April 1935 zullen de booten van de „Zeeland" van Vlissingen vertrekken te 12.50, aan komst te Harwich 18.10, vertrek trein aldaar 18.45, aankomst te Londen 20-13. Van Londen vertrekt de trein te 9.30, aankomst Harwich 10.55, vertrek boot 11.00, aankomst Vlissingen 17.00- Van af 14 April tot en met 14 Mei 1935 zijn de tijden in Engeland bij aan komst uit Vlissingen resp. 19.10, 19.55 en 21-30 en bij vertrek resp. 10.00, 11.25 en 11.40. Begin van brand. Gisteravond wierp een jongen een voetzoeker in den kelder van den win kel van den heer Frans Timmerman in de Walstraat. Het daar aanwezige pak- materiaal enz. geraakte in brand. De politie kwam spoedig met een slangen wagen en de brandweer met de auto spuit ter plaatse. Het vuur, dat nog vrij wat schade had aangericht, was in een kwartier gebluscht. Nog een „nagalm" van het Domburgsch eeuwfeest. Men schrijft "ons: Onder de telegrafische en andere ge- lukwenschen ingekomen bij den burge meester van Domburg, bevindt er zich een uit Zwitserland van den volgenden inhoud: „Jhr. en Mevrouw N.N. zenden hunne hartelijke gelukwenschen met het 100-jarig bestaan van Domburg en ho pen voor uwe gemeente een blijvende bloei zonder groei". Degene, die ons dit berichtje zond, voegt met het oog op de laatste zinsnede er aan toe de vraag: „wie reimt das Zusammen Wij zouden willen antwoorden: „a bon entendeur demi mot suffit", op z'n Nederlandsch gezegd: „da's nogal wie des De afzenders van het telegram wenschen natuurlijk te voorkómen een groei in de moderne richting en ach teruitgroeien gaat nu eenmaal niet zij hopen op blijvende bloei zonder verlies van huidige sfeer! DOMBURG. Alhier is de Koninginne dag gevierd. De vele vlaggen en de in tact gelaten versiering aan sommige huizen van het eeuwfeest maakten een gezelligen indruk, 's Morgens zongen een 25-tal kinderen eenige liedjes, waar na de burgemeester een toespraakje hield. Des avonds liet het fanfarecorps koraalmuziek en volksliederen hooren; maakte een wandeling met muziek door de straten, waarna mevrouw Van Voorthuijsen de schoolkinderen een ver snapering aanbood. Nog was er dien dag een middag- en een avondbioscoop voorstelling alsmede dansmuziek. De afscheidsavond. KOUDEKERKE. De Woensdag uitge stelde afscheidsavond van V.V.V- aan de kampeerders in het Vroon, is Donder dagavond met groot succes gegeven. Het muziekgezelschap „Voorwaarts", vergastte de zeer talrijke aanwezigen uit Koudekerke, Vlissingen, Middelburg en andere plaatsen eerst op een concert programma en na de pauze op populaire muziek, r Prec:es ie 10 uur begon het vuurwerk dat tot half elf duurde en een goed slot was van het officieeie' zomerseizoen. O. EN W. SOUBURG. Een groote me nigte heeft zich op Koninginnedag bege ven naar de weide aan de Beciusstraat alhier van den heer Jacobse, waar onder leiding van de Vereeniging „Uit het Volk voor het Volk" niet minder dan ruim 400 kinderen van alle gezindten aan al lerhande spelen hebben deelgenomen- De vice-voorzitter, de heer Baljé richtte zich met eenige woorden tot het eere-comité, spelleiders en belangstel lenden. Spr. hoopte, dat dit feest, in al le opzichten mocht slagen. Het speet hem, dat één buurtcommissie meende zelfstandig te moeten blijven doorwer ken en zich niet bij de Vereeniging aan sloot en wenschte dat nog vele buurt- commissies, als afdeeling der vereeni ging alsnog zullen worden opgericht. Spr. eindigde met een driewerf hoera op de Koningin, waarmede de aanwe zige instemden. De burgemeester jhr. H. A. van Doorn dankte voor het gespro kene, waarna het dochtertje van den secretaris der vereeniging mevr. Van Doorn bloemen aanbood. Hierna werd het eerste couplet van het „Wilhelmus" gezongen. Nu was de beurt aan de kinderen, die vol geestdrift en spanning het sein tot het spel hadden afgewacht. Den heelen middag zijn de kinderen op uitnemende wijze bezig gehouden en het waren niet alleen zij, die volop genoten; ook de vele toeschouwers deelden daarin. De vreugde steeg ten top toen aan ieder der kinderen een prijs werd uitgereikt. Ook aan hen, d e wegens ziekte aan de spelen niet konden deelnemen is een cadeautje gegeven. 's Avonds hield ds. L. C. Spijkerboer rn de Ned- Herv. Kerk voor een talrijk gehoor een rede over „Vreest God, eert den Koning". Na den kerkdienst gaf het Chr. fan farecorps „Vlijt en Volharding" een con cert op het Öranjeplein, dat door zeer velen is beluisterd, Intusschen had zich de lichtstoet ge vormd, die voorafgegaan door het mu ziekkorps een wandeling door een ge deelte der gemeente maakte. Voor het gemeentehuis is de stoet ont bonden, nadat daar met begeleiding de muziek de twee eerste coupletten van het Wilhelmus gezongen waren- Hier heeft verder de burgemeester de Vereeniging gedankt voor hetgeen zij heeft gepresteerd. Spr. wekte op, om lid der vereeniging te worden. Het feest, dat in alle opzichten volko men is geslaagd, werd met een hoera op de vereeniging geëindigd. RAAD VAN AAGTEKERKE. AAGTEKERKE. In de Donderdag avond, onder voorzitterschap van bur gemeester J. Bosselaar, gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd de gemeenterekening over 1933, die was nagezien en in orde bevonden door een commissie, bestaande uit de heeren W. de Visser en S. de Visser, voorloopig vastgesteld in ontvang op 15249 en in uitgaaf op f 14172, De begrooting voor 1935 werd den Raad aangeboden bedragende in ont vang en uitgaaf gewonen dienst f 13603 met een bedrag voor onvoorzien van f 1720. Afschrijving van hondenbelasting wercï verleend aan Jac. de Visser. De heer CL de Visser was van meening dat het aanbeveling zou ver dienen, dat dergelijke verzoeken vroe ger werden ingediend en niet maanden nadat de reden tot afschrijving ontstond. De heer Kodde vroeg inlichtingen omtrent het vervoeren van grint, dïe door den Voorzitter werden ver strekt. De heer W. de Visser achtte de grint die op den Kloosterweg ge bracht wordt, te fijn. De V o o r z. en de heer Moens wa ren van meening, dat juist fijne grint de voorkeur verdient. De heer C. de Visser vroeg, of het niet mogelijk zou zijn een aschbak te plaatsen in den Westhoek, bijv. bij den Kruisweg. In dien omtrek is groote be hoefte daaraan en wanneer daar een goede bak geplaatst werd, zou z.i. een einde komen aan het werpen van aller lei vuil en voorwerpen in de wegen en omliggende slooten. Ook de heer Kodde achtte het ma ken van een balk gewenscht. B. en W. zullen een en ander onderzoeken en in een volgende vergadering nadere voor stellen doen. OOSTKAPELLE. Het concert Vrijdag avond door de zangvereeniging E.M.M alhier gegeven, bleek, gezien de talrijke schare luisteraars en het veelvuldig ap plaus wel in de smaak te vallen. Na afloop complimenteerde de bur gemeester de vereeniging met haar pres tatie en hoopte, dat zij nog meermalen dergelijke concerten mag geven. VEERE. Onder leiding van haar direc teur, den heer P. C. J. de Graaf, uit Middelburg, bracht de plaatselijke mu ziekvereeniging „Veere's Genoegen" ter gelegenheid van den jaardag van de Koningin, Vrijdagavond een serenade aan burgemeester Huinink, waarna een rondwandeling volgde. Eveneens onder leiding van den heer De Graaf gaf ver volgens de dameszangvereeniging „Eu terpe" eenige zeer goedgeslaagde num mers ten beste, waarop de uitvoering voortgezet werd door de muziekvereeni- Uw haardkachel of fornuis koopen, is voordeel Langeviele 219 Middelburg (Ingez. Med.) VROUWENPOLDER. Bij het agent schap der arbeidsbemiddeling alhier stonden op 1 Augustus j.l. geen werk zoekenden ingeschreven. Gedurende Augustus werden 4 werkzoekenden in geschreven, zoodat op 1 September stonden ingeschreven 4 werkzoekenden. KAPELLE- Uit een advertentie in dit nummer blijken de dagen en uren van openstelling der fruit-, groenten- en bloemententoonstelling. Zooals reeds gemeld, zal prof. ir. A. M. Sprenger de openingsrede houden en zal er een offi- cieele ontvangst ten raadhuize plaats hebben- WAARDE. Vrijdagavond geeft de mu- ziekvereeniging „Vooruit" alhier een concert op de tent in het Park gegeven. Aangevangen werd met het oude Wii- ïelmus. Daarop volgde een aantal keu rige nummers. Het muzieklievende pu bliek heeft weer eens echt kunnen ge nieten. Jammer echter, dat sommige jongeren, onder het spelen voortdurend ïeen en weer loopen, We willen hopen, dat daar nog eens een einde aan zal tomen. BLOEMEN- EN FRUITTENTOONSTELLING. WOLPHAARTSDIJK. Vrijdagnamid dag werd in het gebouw T.A.V.E.N.U. alhier de Bloemen- en Fruitentoonstei- ing geopend, georganiseerd door het „Nut." De voorzitter, de heer J. C. Koert, heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder de jury, de heeren Pro voost, tuinbouwleeraar, Van der Plas- sche, Rijkstuinbouwleeraar. Spr. wees er op, dat gezien de tentoonstelling nu 2 jaar geleden de liefhebberij tot 't kwee ken van bloemen in deze gemeente sterk is toegenomen. Hij riep aller medewer king in tot het welslagen van deze ten toonstelling en verklaarde deze daarna geopend. De heer Van der Plassche dankte den voorzitter voor de hartelijke woorden en zeide dat het hem een ge noegen was zijn medewerking aan der gelijke dorpstentoonstellingen te geven omdat ook deze zeker hun nut afwer pen voor het tuinbouwonderwijs. Spr. hoopte, dat deze tentoonsteling zal sla gen en hoewel spr, eeij prachtige col lectie van allerlei bloemen en fruit had gezien, spoorde hij de aanwezigen aan tot nog meer ijver, teneinde bij een vol gende tentoonstelling nog beter en mooier voor den dag te kunnen komen. De uitslag luidt: Groep Cactussen: le pr. A- Boot; 2e pr. Wed. N. Kosten; 3e pr. J. Osse waarde Pz- Afzonderlijke Cactussen: 1 pr. A. Boot; 2 pr. J. W. Geluk; 3e pr. A- van Loo. Verschillende Potplanten: le pr. M- van Dalen; 1 pr. M. van de Kreeke; le pr. J. Hannewijk, Visser le pr. T. Osse waarde; le pr. T. Ossewaarde; le pr. A- Kartsman; 2e pr. L. Kopmels; 2e pr, T- Ossewaarde. Dahlia's: Kampioen Dahlia Mevr. M. Nieuwenhuize; le pr- Mevr. Nieuwen huize; 2e pr. A. Boot; 3e pr. Mevr. Nieuwenhuize; 4e pr. Mevr. J- Linden- bergh. - Fruitmanden: le pr. Kitty Koert; 2e pr. H. Koert; 3e pr- Koos en Bep v. d. Velde; 4e pr. Mevr. J J. Koert-Andrie- sen- Bloemenmanden: le pr. Mevr. J. No- teboom-Mol; 2e pr. A. den Herder. Snijbloemen: le pr. T. Verheule; le pr. Mevr. J. Lindenbergh; 2e pr. A. Boot; 3e pr. J- v. d. Vreugde. Fruit op schaaltjes: le pr. E. Zee- gers. Veldbouquetten, schoolkinderen: le pr. Nelly Abrahamse; 2e pr- H. Osse waarde; 3e pr. Koos v. d. Velde; 4e pr. M. Kaboord; 5e pr- Bep v. d. Velde. Decoratieve stand fruit: le pr. Oud leerlingen tuinbouwwinterschool; 2e pr. J. C, Koert. COLIJNSPLAAT. Door de Christe lijke Oranjevereeniging „Bijbel en Oran je" is in verband met den verjaardag van de Koningin een samenkomst gehouden in de Geref. Kerk. Als eerste spreker trad op ds. Bons, hervormd predikant alhier, die aan de hand der historie ver tolkte de beteekenis van het huis van Oranje voor ons land. Na deze rede werd staande gezongen twee couplet ten van het „Wilhelmus", Ds. Veenstra, gereformeerd predikant alhier sprak over de beteekenis van de uitdrukking: „Regeere bij de gratie Gods." Na deze rede werd een collecte gehouden voor de kas van de Oranje vereniging. Vrijdagavond is ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin door het harmoniegëzelschap' „Wilhelmina" een concert gegeven op de tent in de Voor straat. Goes 31-8-34. Een korte agenda en een korte vergadering, hoofdzakelijk belegd om voor 1 September uit te maken of de personeele belasting voor de café's al dan niet met een derde verminderd moet worden. En „Nienebokos", in deze de worden. Een „Nienebokos", in deze de initiatiefnemer, heeft succes gehad: de lasten zullen voor de betrokkenen tot 2/3 verlaagd worden. De Raad was won derlijk eenstemmig. Alleen wethouder Goedbloed bleef tegenstander en ook uit de woorden van den voorzitter was op te maken, dat hij voor handhaving van den bestaanden toestand was. Intusschen is het voor de betrokken een meevaller ongetwijfeld een witte raaf in dezen tijd al zal de meeval ler wel het grootst zijn voor degenen, die het 't minst van noode hebben! Alleen blijft nu de vraag: zullen Ged. Staten dit gülle gebaar van den Goe- schen Raad willen bekrachtigen? In deze schijnt nog ernstige twijfel te bestaan, want Goes kan de f 2000, die zij door deze belastingverlaging derft, noode missen. De nieuwe regeeringsvoor- schriften zijn voor Goes een groote te genvaller, en al zullen er ook wel een paar meevallers zijn we vernamen a.v. dat het Gasthuis zijn f 10.000 lang niet zal noodig hebben we vreezen dat tenslotte het Goesche bewaar- schoolonderwijs, ernstig in het gedrang zal komen! Met de caféhouders was het ook voor de Goesche werkloozen een goede dag. (Voor zooverre nog van een „goeden dag" voor een werklooze gesproken kan worden). Want de minister gaf gehoor aan het protest, dat uit den Raad opging, en verhoogde den steun met 50 ct. en 25 et, voor elk kind. Het mogen geen door- slaande bedragen zijn, in deze telt elk dubbeltje dubbel! Er was ook nog een tegenvaller, en die was voor de Raadsleden zelf be stemd Nadat deze edel-achtbare heeren zelf zoo welwillend waren om van hun 5 gulden presentiegeld 2 kwartjes te la- j ten vallen, dachten Ged. Staten blijk- j baar: dat kan wel wat meer zijn, en ze deden er 2 gulden af Een wer kelijk vreemde beslissing, die de bepa ling, dat de vaststelling „gehoord den Raad" geschiedt, wel erg illusoir maakt. 1 En het lijkt ook alsof G-S. de prestatie der Goesche Raadsleden slechts op 3 gulden per keer waardeeren. Maar mo gelijk zijn G.S. van plan ook hun eigen vergoedingen met 40 pet. te korten, het geen op de kwestie wel een ander licht zou doen schijnen! Tenslotte bracht de voorzitter nog ter sprake: het vraagstuk betreffende het al of niet stil zetten van het carillon, des nachts. De Raad scheen te denken: als die f 100, ondanks alle tekorten, er ook nog af kan, doe het dan maar, en B. en W. zullen nu met het indienen der j begrooting een beslissing nemen. DE DIRECTEUR HOOFDREDACTEUR. CITY. De onzichtbare man. ELECTRO. Harten in strijd. Sitting Pretty. Liefde en echtelijke trouw: de keuze tusschen deze twee is de strijd in het hart van de naar liefde hunkerende Iri- na. De innerlijke strijd die vecht te gen de wassende liefde vóór den Hon- gaarschen officier en haar beloofde trouw aan den braven en zorgvollen echtgenoot. Twee mannen, twee vrien den, die ieder voor zich een vurige liefde koesteren voor de schoone lri- na. Twee vrienden, een Serviër en een Hongaar, temidden van de woelige Juni dagen van 1914 in den Balkan. Temid den van opgewonden menigten en vol- kerenhaat. De onrust die de wereld noodlottig zou worden. Een getrouwe copie, zooals men die kent uit de ver halen, wordt op het doek gebracht van den moord op den aartshertog en zijn gemalin. Nadat de oorlog is uitgebroken be zoekt de officier het landgoed van zijn Servischen vriend. Daar ontstaat de liefde, die steeds inniger zal worden. Haar man, en zijn vriend, belet hun bei der geluk. Slechts de opoffering va!n den nobelen echtgenoot, begrijpend dat hij het geluk zijner vrouw in den weg staat, brengt den geliefden tot elkaar. Kay Francis, Walter Huston, maar vooral Nils Asther geven een boeiende vettolking van deze liefdesgeschiede nis. Het tweede hoofdnummer is een vlot te, geestige muzikale comedie. Jack Oakie, de Schlagercomponist en Jack Haley, de tekstdichter, zijn twee com pagnons, trouwe makkers, voor wie Hol lywood een ideaal oord is. Hun avon turen zijn amusant en ze geraken in vele komische verwikkelingen. Bulderende, druk gesticuleerende regisseurs of di recteurs raken hun koude kleeren niet. Waar ze een piano .vinden slaan zij er lustig op los en dragen hun songs voor En dat komt in deze film nogal eens voor. Veel muziek en zang krijgt men te hooren, en veel vroolijke tooneeü- tjes te zien. Men kent wellicht het fantastisch verhaal van den fantasie-rijken Engei- schen auteur H. G. Wills. Een jonge, bezeten chemicus ontdekt na jarenlan ge experimenten een middel, om de menschen onzichtbaar te maken. Hij past hel op zichzelf toe, doch vergat om vooraf een „tegengif" te verzinnen, dat 'hem weer zichtbaar zou kunnen maken. De consequenties daarvan zijn op meesterlijke wijze uitgewerkt. De man raakt verstrikt in machtswaanzin. Hij doodt een politieman en een vriend, die hem verraadt; berooft banken en doet een trein ontsporen en jaagt dusdoen de de geheele menschheid tegen zich in het geweer. Het spreekt vanzelf, dat het ten laatste verkeerd met hem af loopt. De strijd van één, laat het 'n on zichtbare zijn, tegen allen, is teonge lijk dan dat de eene het zou kunnen winnen. Met den dood moet de onzicht bare zijn fantastisch experiment bekoo- pen. Weinig had Wells kunnen bevroeden, toen hij de geschiedenis te boek stelde, dat nog tijdens zijn leven, dit wellicht werkwaardigste zijner geesteskinderen, een visueele dramatiseering zou beko men. De technische vaardigheid der film heeft dat nochtans mogelijk gemaakt. Men ziet, hoe de ongelukkige dwaas, (die alleen naakt onzichtbaar is) zich van zijn kleeren en de windselen om zijn hoofd ontdoeten er is niets. Er ontstaan voetsporen in de sneeuw, maar er loopt geen mensch. Een fiets rijdt langs den weg, maar er zit niemand op. Het is alles een meer dan merkwaar dige technische curiositeit. Wie het boek van Wells kent, zal on getwijfeld deze film willen zien. Wie 't niet kent, zal verstomd staan van het wonderbaarlijke geval. De rolprent is van zeer bijzondere makelij. De advocaat. Een man van zeer geringe komaf heeft Zich in Amerika opgewerkt tot be roemd advocaat met een praktijk, waar het inkomen van een millionair aan vastzit. Hij heeft eenmaal echter een stommiteit begaan: iemand een valsch getuigenis laten afleggen; en daarop dreigt op een gegeven oogenblik zijn carrière schipbreuk te lijden. /Maar t dreigende gevaar wordt afgewend en doodgelukkig wil de rechtsgeleerde dan het reeds afbestelde snoepreisje naar Europa ondernemen met zijn vrouw. Deze evenwel is het intusschen met n ander gaan houden, en opnieuw fn zak en asch besluit onze man zelf moord te plegen, dewelke op het laat ste nippertje edoch door zijn secreta resse wordt verijdeld. De rest laat zich raden Vrijdagmorgen heeft notaris E. C. van Dissel in café Dalebout te Oud- Sabinge gem. W olphaartsdijk, pu bliek verkocht: Een woon- en winkelhuis met garage erf en tuin, aldaar, groot 351 a, bewoond door den heer P. van Strien Jzn. K°°- per P. F. en F. Bebelaar te Wolphaarts- dijk iedër voor de onverd. helft voor 2000.

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2