GOISCHE ZEELAND. Vóór orde en eenheid tegen verslonzing en bederf. m BliHENLAND. STOOMWASSCHERIJ „ZEELAND" WEESt Ei mm. NUMMER 206. TWEE BLADEN. ZATERDAG 1 SEPTEMBER 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. DE KWESTIE DER. DUITSCHE SCHULDEN. Langevielesingel D 197 - Tel, 637 Tarief per kilo en per stuk. MIDDELBURG. GOES. Hoog- en Laagwater te Vllssingea. September. Hoogwater. 7.25 19.56 8.32 21.14 9.55 22.42 Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. Bloemententoonstelling. in MIDDELdUQGSCHE courant jn^iblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Viissingen 2.30, elders 2.50 per jswartaai Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 et. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. gij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bg het Bureau voor Pnbliciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rsbrid „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. ssef „Brieven" of „Bevragen bureau dezer eou° rant" 10 ct. extra Bewij snommers 5 cent -on- slop- ering St- odig ode- nog Dezer dagen ontleenden verschillende dagbladen een stukje aan „Het Onder wijs", orgaan van de ver. v. hoofden van scholen in Nederland. Een goed vriend van ons blad, die evenwel onze inzichten ten aanzien van de invoering eener vereenvoudigde spelling van de Nederlandsche taal niet geheel deelt, vestigt onze aandacht op dat stukje, in de navolgende bewoordingen: „Hierbij eenige taai-bloempjes uit op stellen gemaakt door candidaten voor de hoofdacte; door onderwijskrachten dus, die al op de jeugd hun „kennis" on zer schoone taal hebben overgebracht. Een paar weken geleden gaf ik als mijn toekomst-verwachting te kennen, dat het met het geschreven Nederlandsch knudde zal blijven, aangezien vele on derwijzers te lamlendig, of zelf te wei nig bekwaam, zijn om onze taal, in wel ke spelling dan ook, behoorlijk te on derwijzen, en omdat zij de energie mis sen om hun leerlingen straf aan het ge leerde te houden. Als men deze staaltjes van onder wij- zers-Nederlandsch gelezen heeft, kan men dan iets voor mijn pessimisme ten deze gevoelen Aan het stukje in „Het Onderwijs" is het volgende ontleend: „Het streven naar vereenvoudiging van onze spelling en naar vrij stelonder- wijs, gaat gepaard met een algeheele verslapping. De verslapping openbaart zich allereerst in het negeeren van vast gestelde regels, in het nemen van de heele hand, nadat een vinger gegeven was. Wij hebben een kleine collectie sa mengesteld uit de opstellen van candi daten voor de hoofdacte; ze zijn gelicht uit 136 paedagogische opstellen van dit jaar. Uit deze collectie doen wij hier op onze beurt weer een keuze. „Het doel wat ieder zich stelt". „Alles wat uit de handen der Schep per komt. „Het kind verminderd het spel" „Hij vind het prachtig „De verlegen en stillen kinderen". „Kennis van hiegiene." „De religieusche eenheidsschool." „De tietel van het boek". „De plaaten van Boeman en Knip." „Men moet geen walchelijke platen vertoonen." „De opvoeding lijkt oogwaarschijnlijk goed." „De ataphistische theorie"... Wij willen den factor van den min of meer opgewonden toestand van den candidaat niet uitschakelen. Maar als we overwegen dat dergelijke fouten ook regel zijn in de opstellen, die door de hoofdacte-cursisten bij hun leeraar in geleverd worden en dat brieven aan een inspecteur, welke toch in alle kalmte geschreven en nagelezen kunnen wor den, niet vrij zijn van de gruwelijkste taalfouten, dan is de onzuiverheid /an de schrijftaal der onderwijzers van c1en tegenwoordigen tijd toch wel een ern stig verschijnsel „Hier volgen nog een aantal staaltjes van zonden tegen woordkeus, zinsbouw en taaleigen. „Met deze voornaamste trekken ge sierd nam de 20ste eeuw een aanvang." „Hoe licht plukken kinderen in par ken geen bloemen af „Het kind leert de planten aan den lijve kennen." „Men ging kijken naar het doel van het vak. „Men moet een open houding voor de natuur hebben." „De onderwijzer moet in de levendige belangstelling van het kind zelf werken." „De aesthetische kant heeft dit vak ook in sterke mate in zich vertegenwoor digd". „Natuurlijke historie wordt in de la gere klassen meer met andere vakken zoo af en toe eens wat,". Ziehier nog eenige losse uitdrukkin gen: „De oorzaak, die aan dit jokken te gronde ligt". „Zich zelf van 't leven benemen." „Of men al een krachtige wil heeft, zegt dit niets." „Groos zijn theorie." „Zij stelden groote aandacht aan het spel. „De eene groep zal elkaar steeds hel pen." „Het zal mij kunne stevigen in de waarde van het spel," ,,'t Is zoo welletjes Dergelijke taal en stijl vinden we in zeer veel opstellen van onderwijzers en onderwijzeressen, die examen doen, om de hoogste be voegdheid bij het lager onderwijs te ver krijgen. Commentaar vinden we overbo dig, waarom we willen eindigen met twee vragen: 1. Aan prof. dr. J. H. Gunning Wzn. Het woord „taalverslonsing" is door u gebruikt; we weten niet meer waar en wanneer; maar zou het niet noodig zijn, dat u een veel krachtiger woord tracht te vinden 2. Aan minister Marchant en aan de commissie van advies inzake de spelling: Gelooft u, heeren, dat, mét het streven naar vergemakkelijking, de resultaten van het taalonderwijs beter zullen wor den Zou de mindere krachtsinspan ning ook niet het gevolg kunnen zijn van het toegeven aan vermeende be zwaren Hiermde is het terrein van den strijd afgebakend, de opstelling der troepen is allen lezers bekend gegeven. Met één zeer belangrijk feit moet men echter wel rekening houden: dat de spel- ling-Marchant thans officieel van kracht geworden is; de Ko ninklijke Besluiten zijn verschenen; de Koningin heeft dus onderteekend en be krachtigd wat haar door den g e h e e 1 en ministerraad ter zake is voorgesteld. De strijd om de spellingvereenvoudi ging is hiermede principieel beslist. Het gaat nu onherroepelijk een baaierd worden. Dat kan niet anders. En er is maar één uitweg: een snelle, volkomen aanpassing. Nu is de sop de kool niet geheel waard. Men doet het vanwege de tegen standers graag voorkomen, alsof we nu voortaan een krankzinnig taaltje zul'en gaan spellen. Zoo-iets: „De heer gav de knaap so maar seven foetsoekers kado en hei sei daarbei, dat ut tog sulk mooj weer was fandaag". Dat is onzin, baarlijke onzin natuur lijk, maar men heeft zich zelfs van gezag hebbende zijde niet geschaamd op deze wijze stemming te maken tegen de ver eenvoudiging. In werkelijkheid zal men het echter bijna niet merken. Enkele woordbeel den moeten even wennen er zijn voor den schrijver wat puzzeltjes minder, en dat is alles. Wij zijn uitermate verheugd, dat mi nister Marchant den Gordiaanschen knoop, welke minister Heemskerk ju nior lang geleden is begonnen te leggen, nu eindelijk eens doorgehakt heeft. Maar het zwaartepunt van deze heele zaak ligt toch elders: bij de motie Mol- ler. We mogen het gerust zóó formulee ren: het was een handige zet van mi nister Marchant om via de motie-Mol- ler de verworpen vereenvoudiging, ge wijzigd op de hoofdbezwaren der Ka mer, alsnog binnen te loodsen, Goed, dat zij dan zoo. Dat neemt niet weg, dat de motie-Moller volkomen juist gezien was. En dat nu de dure ver plichting op den minister rust, deze mo tie naar haren geest strak uit te voe ren. Dubbel zwaar geldt deze verplich ting, nu de minister de motie die strenge orde en eenheid eischte, mede als pols stok gebruikte, om tóch den overwal der vereenvoudiging te bereiken, schoon de motie Tilanus den stroom der tegenge- richte welsprekendheid schier onover brugbaar verbreed scheen te hebben. Voor de meeste belangstellenden heeft de strijd om de vereenvoudiging in het L>randpunt gestaan. Die strijd is in principe beslist: men richte nu zijn belangstelling op het tweede brandpunt. Nu is de baan vrij, de thans niet meer als logisch aanvaarde moeilijkheden voor het spellen van de Nederlandsche taal zijn opgeruimd, nu dient de opbouw krachtig ter hand genomen te worden. Er is A gezegd, nü moet men ook B zeggen. En B omvat deze twee begrippen: strenge orde en eenheid, en daarnaast, of liever daarenboven groo te zorg voor taalkundige en stylistische zuiverheid van onze schoone Nederland sche taal. Vóór eenheid en orde, tégen verslon zing en bedref Bewaar uw tong van het kwaad en uw lippen van bedrog te spreken. Een regeling tot stand gekomen voor rente-vorderingen e.d. Bevredigend resultaat. De onderhandelingen, die sinds be gin Juni tusschen de Duitsche en Ne derlandsche regeeringen gevoerd zijn over de schuldenkwestie hebben, naar officieel wordt medegedeeld, thans ein delijk tot een resultaat geleid. En een resultaat, dat, gezien de omstandighe den bevredigend genoemd mag wor den. In het kort komt het hierop neer, dat de Nederlandsche schuldeischers hun rente geheel of goeddeels binnen zullen krijgen. Zonder twijfel is dat suc ces te danken aan het feit, dat Neder land een der beste afnemers van Duitschland is, zoodat de Duitsche re geering, uit vrees voor pijnlijke repre saille-maatregelen (ten aanzien van het goederen-verkeer, nam Nederland het wapen der clearing reeds ter hand) ten slotte toegestemd heeft in een afzon derlijke overeenkomst met Nederland. (Zooals men weet, krijgen de schuldei schers in landen, die niet veel goederen uit Duitschland invoeren, zoo ongeveer geen cent). Wij laten hier de bijzonderheden der tot stand gekomen regeling volgen: I. Vorderingen uit obligaties (met uit zondering van de leeningen Dawes en Young): Voor zoover de rentevoet 434 pet. ot minder bedraagt, zal transfer (overma king) voor het volle bedrag plaats heb ben; voor zoover de rentevoet meer dan 4 34 pet. bedraagt, zal 434 pet. als rente worden getransfereerd, terwijl het meer dere desgewenscht eveneens zal wor den overgemaakt om op nader omschre ven wijze ten behoeve van obligatiehou ders te worden aangewend voor een gedeeltelijke terugbetaling van cle hoofdsom. II. Vorderingen uit aandeelen: Voor zoover het dividend 434 pet. van het nominale bedrag van het aandeel of minder bedraagt, zal transfer voor t volle bedrag plaats hebben; voor zoover het dividend meer dan 4 34 pet. van het nominale bedrag van het aandeel bedraagt, zal behalve 434 pet., bovendien worden getransfereerd een bedrag gelijk aan de helft van het verschil tusschen 434 pet. en het door den debiteur gedeclareerde netto-divi dend; ten aanzien van winstbewijzen en van dividendbewijzen behoorende bij niet op een nominaal bedrag luidende aandeeien zal drie-vierde van de opbrengst wor den getransfereerd. III. De opbrengsten uit huren en pach ten zullen worden getransfereerd. IV. Andere vorderingen, uit hoofde van particuliere geldleening'en, hypo theken enz. Voor zoover de rentevoet 4% pet. ol minder bedraagt, zal transfer voor het volle bedrag plaats hebben: voor zoover de rentevoet meer dan 434 pet. bedraagt, zal 434 pet. als rente worden getransfereerd, terwijl het meer dere eveneens zal worden overgemaakt; indien de schuldeischer dit meerdere accepteert, zal de hoofdsom zijner vor dering met een gelijk bedrag vermin derd worden. Bij een en ander blijven dan voor de Duitsche schuldeischers de verplichtin gen tot aflossing ingevolge de leenings- voorwaarden bestaan. Ter toelichting van een en ander wordt van regeeringswege nog het volgende gemeld: In herinnering zij gebracht, dat de Duitsche Rijksbank op 14 Juni 1934 be kend maakte, dat gedurende het tweede halfjaar 1934 geen enkel bedrag in con tanten voor bovengenoemde vorderin gen zou worden getransfereerd en dat de houders funding-obligatiën zouden kunnen ontvangen, welke na 1 Januari 1935, indien de deviezenpositie van de Rijksbank dit alsdan zou toelaten, zou den worden ingekocht a 40 percent. Hierdoor verviel de wijze van betaling, welke tot dusver had gegolden, namelijk gedeeltelijk in contanten en gedeeltelijk in scrips. De nieuwe regeling voor de Ne derlandsche schuldeischers moest dus op een geheel andere basis dan de beide vorige regelingen, die voor het tweede halfjaar 1933 en het eerste halfjaar 1934 hadden gegolden worden opgebouwd. Weliswaar kon de ingewikkelde scrip regeling door een eenvoudiger regeling worden vervangen, maar daartegenover rezen zeer groote nieuwe moeilijkheden, omdat er rekening mede moest worden gehouden, dati het transferprobleem voor Duitschland sinds het vorige half jaar (door welke oorzaken blijve thans in het midden) nog neteliger en het ge brek aan deviezen nog nijpender was geworden. Als gevolg hiervan kon voor Nederlandsche schuldeischers niet meer, zooals bij de beide vorige regelingen, transfer van de volle 100 pet. der kapi taalopbrengsten worden verkregen. Daar de Nederlandsche regeering niet als trustee der Nederlandsche schuld eischers kon optreden, omdat zij daartoe uiteraard niet was gemachtigd, blijven de Nederlandsche crediteuren geheel vrij om langs andere wegen dan de in het gesloten protocol aangegevene, hun onbetwist recht op integrale betaling van de hun toekomende rentén te ver werkelijken. Hun rechten worden op geen enkele wijze verkort. De regeering acht het in de gegeven omstandigheden echter niet in het algemeen belang ge durende den loop der gesloten overeen komsten dwangmaatregelen toe te pas sen ten einde meer voor de crediteuren te verkrijgen dan in de bovengenoemde overeenkomst werd bedongen. Ten aanzien van de betaling van cou pons der Dawes- en Youngleeningen ver vallende tusschen 1 Juli en 31 Decem ber f934, kan dezer dagen een nadere mededeeling worden verwacht. BELEEDIGEND NUMMER VAN „VOLK EN VADERLAND." De regeering dreigt. Het nummer van „Volk en Vader land", het orgaan van de N.S.B., van verleden week Zaterdag bevatte een afbeelding van dr. Colijn, die naar de meening der autoriteiten, als beleedi- gend voor den minister moet worden beschouwd. Naar de Tel., waaraan wij dit ontleenen, verneemt, heeft de poli tie thans van hoogerhand last gekregen, om, indien met dit nummer van „Volk en Vaderland" of met andere bladen, waarin beleedigende afbeeldingen of lectuur voorkomen, wordt gecolporteerd deze bladen in beslag te nemen en pro ces-verbaal op te maken tegen de ver- koopers. Deze maatregel geldt ook voor andere politieke bladen. (De geïncrimineerde afbeelding is ons bekend. Indien zij als maatstaf zai gelden voor wat in den vervolge niet of wel gepubliceerd mag worden, loopt ook elk komend nummer van bladen als de „Tribune" en de „Notenkraker" ge vaar, in beslag te worden genomen. De afbeeldingen en geschreven uitingen in deze bladen zijn door de band nog er ger dan wat „Volk en Vaderland" pres teert. Red.) Middelburg. (Ingez. Med.) Een telegram van gelukwensch aan de Koningin. De Oranjevereeniging alhier zond gis teren een telegrafischen gelukwensch aan de Koningin. De Abdijuitvoering. Op het programma voor de AbdijuL- voering van het Middelburgsch Muziek korps op morgenmiddag van 12 tot I uur treffen wij weder twee nummers op verzoek aan, nml. „Rêverie!" van Vieux- temps en „Méditation" „Ave Maria'' van Ch. Gounod. Een oud-stadgenoot de heer D. v. d. Jagt, herdenkt heden zijn 40-jarig dienstverband bij de firma H. C. Wyers distillateur te Dordrecht. KONINGINNEDAG. Na de waardige gedachtenisviering Donderdagavond door de Oranjevereeni- Middelburg, l-IX-'34. Vrijdag hoogste lucht temperatuur 21 °C (70 °F); laag ste 11.7 °C (53 °F) Heden 9 h: 17.9 °C; 12 h: 15.8 °C. 0.3 mm regen of neerslag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 762 mm; laag ste 759 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 771.0 mm te Vardoe; laagste 748.9 mm te Weenen. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige O. tot N. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, waar schijnlijk regen, zachter des nachts, la ter weinig verandering in temperatuur. Zon op: 6 h 11; onder: 19 h 48. Licht op: 20 h 18. Maan op: 22 h 55; onder: 16 h 06. Zondag 2 September. Zon op: 6 h 12; onder: 19 h 46. Licht op: 20 h 16. Maan op: 23 h 52; onder: 16 h 57. N.M.: 9 Sept. (Zomertijd.) Westkapelle ie 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veerg is 38 min later (S 3= Springtij.) s Za. Zo. Ma. 1 2 3 n.aagv/atei 1.32 13.50 2.26 14.58 3.42 16.22 (Zomertijd.) September. 1 Hoogwater. Laagwater. Za. 1 9.01 21.24 2.36 14.52 Zo. 2 10.02 22.38 3.30 15.56 Ma. 3 11.26 24.10"' 4.42 17.18 ging, is de Koninginnedag zelf zeer rus tig verloopen. Eenigste teekèn was het wapperen van vele driekleuren, terwijl voorts het volksconcert van „Euphonia" eenigermate nationaal getint was. In- tusschen bestond er voor dit concert een zeer groote belangstelling! Een be langstelling die dit concert, en de keu ze van het programma en de goede mu ziek ook volkomen verdiende De bloemententoonstelling van school A., welke in Schutershof gehouden wordt werd Vrijdagavond officieel geopend door het schoolhoofd, den heer Van der Hamme. Onder de aanwezigen merkten we o.a. op: de heeren Hajenius, burge meester van Goes; Van Ballegoyen de Jong, secretaris; wethouder Van Melle; Stoopman, inspecteur L. O.; Klooster man, oud-hoofd van school A. De hr. v. d. Hamme, sprak een kort woord van welkom, in het bijzonder tot de hierboven genoemde heeren. Vervol gens wees spr. op het nut van een der gelijke tentoonstellingen, waarmede be oogd wordt, bij de kinderen liefde voor plant en bloem aan te kweeken. Daar om moet deze gebeurtenis ook een kin derfeest blijven en zoo beschouwd wor den. Spr, bracht verder dank aan allen, die aan het tot stand komen van deze tentoonstelling hun medewerking ver leenden, en verklaarde haar daarna ge opend. De genoodigde gingen daarna de fraaie bloemen en planten bezichtigen, die weer op zeer smaakvolle wijze in per ken verdeeld en gerangschikt zijn. De bijdragen van bloemisterij Reijerse, Wil lem Zelleweg, en de Jonge, bestaande uit zeer fraaie bloemen en planten, dra gen een groot deel aan het suces bij- De groote zaal van Schuttershof is in derdaad in een bloemenhof herschapen! Verder zijn aan de tentoonstelling nog een aantal attracties verbonden, als: een loterij, het raden van een aantal peper munten in een flesch, het ontdekken van fouten in één der perken, enz., be nevens een wedstrijd in het maken van boquetten door door de kinderen. De jury hiervoor bestaat uit de hrn: "A. Blok, S. K. Phaff, B. Reijerse en Joh. A. W. Swart. De eerstgenoemde drie hrn. vormden ook de jury voor den grooten wedstrijd, waarvan hieronder de uitslag volgt: Aceratum: Liesje Looijen 2e pr.; Geranium: Adr. Trimpe le pr., Henk Trimpe-Burger 2e pr„ Rudolf Heintz- bergen 3e pr„ Rinüs Traas 4e pr., Hen drik Mijnsbergen 5e pr.; Fuchsia: Koosje Weststrate le pr,, Neeltje Rejack 2e pr., Dientje Reijerse 3e pr., Jopie Bazen 4e pr.; Coleus: Bep Dootjes le pr., Max

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1