Nieuwe Spelling. RECHTSZAKEN. KORT ZEEUWSSH NIEUWS. SCHOUWEN-DUIVELAHO. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. NIEUW- EN ST. J00SLAUB. GEMEENTERAAD VAN GOES. Bij Koninklijk Besluit is een nieuwe en vereenvoudigde spel ling vastgesteld voor de Neder- landsche taal. Deze spelling is niet voor het geheele Nederlandsche Volk voorgeschreven; zij geldt voor alsnog slechts voor een aantal van overheidswege af te nemen examens. De vereeniging de Nederland sche Dagblad Pers is voornemens binnenkort haar standpunt ten aanzien van deze vereenvoudigde spelling te bepalen. Tot zoolang blijft ons blad in elk geval geheel in de tot dusverre geldende spel ling van De Vries en Te Winkel verschijnen. Correspondenten en medewer kers worden dus nadrukkelijk verzocht, tot nader order, geen enkele wijziging in de spelling hunner berichten en verslagen aan te brengen. concept verordening en reglement voor de brandweer. De heer Beaufort meende, dat de brandweerorganisatie volgens de nieu we verordening te veel in handen wordt gelegd van particulieren en dat B. en W. te weinig bevoegdheid aan zich houden. Spr. lichtte dit met enkele voorbeelden toe. Hij stelde daarom voor, aan de ver ordening een artikel toe te voegen waardoor de brandweerorganisatie als pnderdeel der gemeentelijke instellingen ten allen tijde ln handen blijft van B, en .W, die aan den Raad verantwoording schuldig blijven. Met algemeene stem men aldus besloten. Op voorstel van B- en W. werd nader besloten tot heffing eener rioolbelasting. De vergoeding voor de kleedij van den veldwachter werd verlaagd van f 125 op f 100. Besloten werd B. en W. een crediet toe te staan van f 100 teneinde het mo gelijk te maken dat gedurende de win termaanden een ontwikkelingscursus wordt gegeven voor werkloozen waar aan door de hoofden der scholen mede werking is toegezegd. RAAD VAN KLOETINGE De nieuwe ontvanger beëedigd Afscheid van den heer Meu- lendijk. KLOETINGE. Donderdag kwam de Raad dezer gemeente in een openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Voorzitter de burgemeester. Ingekomen was o.m. het verslag van den Keuringsdienst van Waren over 1933. Voor kennisgeving aangenomen. Verder een schrijven van het comité- gedenkteeken „Buys Ballot", waarbij dit het op 22 September a.s- door den Com missaris der Koningin te onthuhen mo nument aan de gemeente aanbiedt. De v o o r z. zegde, dat hij reeds eerder dit in uitzicht heeft gesteld. Het monument wordt geheel aigewerkt overgedragen. De kosten van verder onderhoud komen dan voor rekening der gemeente, die dit wel dragen kan. Met algemeene stemmen werd het monument aanvaard- De v o o r z. deelde mede, dat de heer C. de Ruiter door B, en W, is benoemd tot ambtenaar ter secretarie, en dat de heer L van der Hiele door B. en W. zal benoemd worden tot agent der arbeids bemiddeling. De heer de Ruiter, benoemd ontvan ger, werd hierop door den secretaris binnen geleid. Hij legde in handen van den voorzitter de voorgeschreven eeden af. De v o o r z. wenschf hem geluk met zijne benoeming. De heer de Ruiter dankte voor het in hem gestelde vertrouwen. Spr. hoop te, dit vertrouwen niet te beschamen. Verder nam de v o o r z. de gelegen heid te baat den spoedig scheidenden gemeente-ontvanger en ambtenaar ter secretarie dank en hulde te brengen. Dank voor de vele diensten der gemeen te bewezen en hulde voor de wijze, waar op hij zijn taak steeds vervulde. Spr. herinnerde er aan, dat de ontvanger on geveer 12 jaar geleden als volontair werd toegelaten en onder leiding van den gemeenlesecretaris alsmede door ijverige studie zich heeft opgewerkt en later tot ambtenaar ter secretarie werd bevorderd; zijn diploma in de gemeente administratie behaalde waarna hij werd benoemd tot gemeente-ontvanger. Thans is hij benoemd tot secretaris der gemeente Heinkenszand. Hel staat bij spr. vast dat d:e gemeente in hem een goed ambtenaar krijgt en spr. hoopte, dat hij daar 'n pr.ettigen werkkring mag vinden. De heer Meulendijk dankte den voorz. voor de vriendelijke woorden en de leden van den Raad voor de mede werking van hen ondervonden. Spr. dankte den voorz. en den secretaris voorts voor de prettige wijze, waarop is samengewerkt. Aan de orde was hierop het voor stel van B. en W. om tegen 1 October a-s. sollicitanten op te roepen naar de vacante betrekking van hoofd der ge meente-bewaarschool. Zij stelden voor de jaarwedde van f 800 te handhaven en in de oproeping te vermelden dat een diploma voor frö bel- of bewaarschoolonderwijs tot aan beveling strekt. De voorz. deelde me de, dat B. en W. tot tijdelijk hoofd heb ben benoemd mej. H. Klap te Wemeldin- gt. De heer S t r a u b zou gaarne zien, dat de akte bewaarschoolonderwijs ver plichtend werd gesteld en de hoofdakte bewaarschoolonderwijs tot aanbeveling zal strekken. Aldus besloten. De pensioensgrondslag van C. de Rui ter als gemeente-ontvanger werd met ingang van 1 September a.s. vastgesteld op 500. De gemeentebegrooting 1935 werd aangeboden met de volgende cijfers: ge wone dienst 61141, post onvoorziene uitgaven 1500, kapitaaldienst 4713. BLOEMEN- EN FRUITTENTOONSTELLING, WEMELDINGE. Donderdag had de opening van de bloemen- en fruitten- toonstelling alhier plaats. De Voorz. D. de Schipper Az. heette de aanwezi gen waaronder het dagelijks bestuur de zer gemeente, den heer Hanken voorz. van de Pomologische Vereeniging van de afdeeling Zeeland, M. C. Lindenbergh als oud leerling, de heeren Van der Plassche tuinbouwcons,, jhr. Van Vre- denburch en Persant Snoep als juryleden hartelijk welkom. De burgemeester het woord verkrijgende dankte als voorzit ter van het dagelijks bestuur voor de uitnoodiging om bij de opening tegen woordig te zijn en sprak de hoop uit dat deze bloemen- en fruittentoonstelling in alle opzichten moge slagen, Spr. had op gemerkt dat de fruitafdeeling dit jaar niet zoo schitterend was uitgekomen als verleden jaar en schreef dit toe aan een dergelijke tentoonstelling welke de vol gende week te Kapelle wordt gehouden. Spr. gaf het bestuur den raad indien dit weer eens samen valt eens een jaar over te slaan. Voorts hoopte spr. dat de ten toonstelling een druk bezoek moge ten deel vallen. Daarna spraken de heeren Hanken en Van der Plassche. Laatstge noemde gaf de telers van fruit nog ver schillende nuttige wenken. Tenslotte dankte de voorz. de sprekers voor hun woorden en de jury voor de moeilijke taak die zij zoo lofwaardig hebben vol bracht en hiermede verklaarde hij de tentoonstelling voor geopend. De uitslag luidt als volgt: Afdeeling bloemen: le. prijs: Gebr. de Schipper; 2e prijs P. Smit; 3e prijs L. Pieterse; 4e prijs L. Pieterse. Mooiste collectie dahlia's: le prijs: Gebr. de Schipper (met lof); 2e prijs P. Smit; 3e prijs L. Pieterse. Mooiste collectie cactusdahlia's: le pr. Gebr. de Schipper (andrea erickson); Mooiste collectie Dec dahlia's: le pr. Gebr. de Schipper (Red Champion); Collectie Rozen: le prijs Gebr. Paau- we; 2e prijs niet toegekend. Mooiste roos: le prijs Gebr. Paauwe (Hadley Covent Garden); 2e prijs idem; Vaas met bloemen: le prijs mej. Jac, Burger. Droge bouquetten: le prijs Gebr, Paauwe; 2e prijs Joh. Hannewijk; Fantasiestukken: le prijs L. Pieterse Az. Potplanten: le prijs D. Jeremiasse; 2e prijs L. Jeremiasse. Mooiste collectie cactussen: le pr. W. F. Gnirrep; 2e prijs C, Hoogesteger Mz.; 3e prijs Joh. Hannewijk. Mooiste Cactus: le prijs L. Pieterse; 2e prijs W. F. Gnirrep, Mooiste schaal le prijs D. Pieterse Hz.; 2e prijs mej. Geluk. Kamertuintjes: le pr. Corretje Rei- lingh; 2e prijs Joh. Hannewijk. Mooiste collectie asters: le prijs L. Pieterse; Idem Collectie zinnia's: le prijs L. Pieterse. Mooiste .collectie snijbloemen: le pr. Gebr. de Schipper; 2e prijs mej. Geluk. Bloemenmanden le prijs Gebr, de Schipper; 2e prijs Joh. Hannewijk; 3e prijs L. Pieterse; 4e prijs Joh. Clement. Fruit. Stand, Fruit décoratief: le pr. Gebr. Jeremiasse; 2e pr. C. Dominicus; 3e pr. Gebr. Kole Chrzn. Mooiste collectie appels: le prijs P. J. J. Dekker; 2e prijs L. Lindenbergh. Mooiste collectie peren: le prijs Gebr. Jeremiasse; 2e prijs Gebr. Kole Chrzn. Mooiste appel C. Wabeke Fz. Mooiste peer le prijs D. Pieterse Hz. Mooiste collectie pruimen: le prijs J. Oudeman Jz.; 2e pr. Gebr. Jeremiasse; Mooiste pruim: le prijs Gebr. Kole Chrzn. Mooiste verzameling zacht fruit: le pr. D. Pieterse Hz.; 2e prijs Gebr. Jere miasse. Mooiste fruitmand: le prijs D. Jere miasse. Mooiste schaalfruit: le prijs D, Pie terse Hz. De tentoonstelling mocht zich den eersten dag in een tamelijk druk bezoek verheugen. RAAD VAN WOLPHAARTSDIJK. Een zilveren jubilaris 125 opcenten op de personeele be lasting, WOLPHAARTSDIJK. Donderdag kwam de Raad in voltallige vergadering bijeen. De voorz. wendde zich tot den heer J. Lindenbergh, die zijn 25-jarig ju bileum als raadslid herdacht. Spr. huldig- de den jubilaris en zegde hem dank voor wat hij als raadslid en meer nog als wet houder in het belang van deze gemeen te beeft gepresteerd. Namens den ge- heelen raad bood spr, een mand met bloemen aan. Het voornemen bestaat den jubilaris nog een blijvend aanden ken te schenken. De heer Linden bergh dankte den voorzitter voor de waardeerende woorden en de leden van den Raad voor de aangename samen werking. Onder de ingekomen stukken was o. m. een verzoek van J. Eggebeen, auto bus-ondernemer om de Dorpsstraat als parkeerterrein voor auto's te verbieden daar het meermalen voorkomt dat de busdienst vertraging ondervindt door op stopping van het verkeer. In handen ge steld van B. en W. om advies. Op een verzoek van I, C. van Damme om ver goeding volgens art. 13 der 1. o. wet 1920 voor een zijner kinderen, die de openbare lagere school voor uitgebreid lager onderwijs te Goes bezoekt werd gunstig beschikt. De vergoeding werd vastgesteld op 2 per maand. Als leden van de Commissie voor de werkver schaffing werden herbenoemd de heeren Lindenbergh en Van Oeveren. Besloten werd op de personeele belasting voor taan 125 opcenten te heffen. Met algemeene stemmen werd beslo ten de onderwijzerswoning te Oud-Sab- binge opnieuw te verhuren aan het hoofd der school aldaar voor 250 per jaar. Aan den heer J. P. van Wel werd op zijn verzoek ontslag verleend als klok luider welke functie door hem 47 jaar werd vervuld. Besloten werd een op roep te doen voor sollicitanten voor de opengevallen betrekking, op een ver goeding van 30 's jaars. Verder werd besloten met ingang van 1 October de klok slechts 1 maal per dag te doen luiden en wel 's morgens om 8 uur, (Tot heden werd 3 maal per dag geluid). De tegenwoordige klokluider hoopt 7 Sep tember zijn 90sten geboortedag te vie ren. BRAND. BROUWERSHAVEN. Door onbeken de oorzaak is Donderdagnacht ongeveer 12 uur brand ontstaan in een landbouw- schuur van J. C. v. S. achter het raad huis alhier. De vlammen, die een gretig voedsel vonden in het opgeslagen hooi, strooi en de erwten, sloegen reeds van alle kanten uit de schuur toen de brand ontdekt werd. Met slangen op de waterleiding kon onmiddellijk water worden gegeven. Na het instorten van het dak verspreidde zich een enorme vonkenregen, waar door het dak van het raadhuis begon vlam te vatten. Van binnenuit heeft men met brand- bluschapparaat en een slang op de bin nenwaterleiding erger kunnen voorko men. Intusschen waren' de belangrijkste stukken onder leiding van den secre taris geborgen. De landbouwschuur is tot den grond toe afgebrand met het daarin aanwezi ge hooi, stroo en erwten. Voorts zijn een pink en een aantal kippen verbrand. Verzekering dekt de schade. („N. R. Crt.") HONTENISSE. Het bericht als zou onder deze gemeente een lijk zijn opge graven, dat op onmenschelijke wijze in een kist was gestopt, berust naar het „Dagbl. v. N.-Br." verneemt geheel op fantasie. Wel heeft een landbouwer welke be zig was met het z.g. „zandschieten eenige beenderen opgegraven doch deze moeten reeds zeker 100 jaar ter plaat se begraven zijn, en het is bovendien niet met zekerheid te zeggen, of zij aan een menschelijk lichaam toebehooren. De marechaussee heeft last gegeven de beenderen weer te begraven. WATERLANDKERKJE. Mej. S. A. Versprille, koster bij de Ned. Herv. Kerk heeft tegen 1 Oct. a.s. als zooda nig haar ontslag gevraagd. RAAD VAN OOSTBURG. Afscheid van den heer Van Ginkel. OOSTBURG. Donderdag kwam de Raad in openbare vergadering bijeen onder leiding van burgemeester Eras mus. De hr Brevet was tengevolge van ambtsbezigheden afwezig. B. en W. bo den den Raad aan de gemeentebegroo ting dienst 1935 in ontvang en uitgaaf op f 123278 met een bedrag voor on voorziene uitgaven van f 2753 voor den gewonen dienst. De kapitaaldienst sluit op f 15700, De pensioensgrondslag van den heer J. A. Hoste, hoofd der openbare schooi werd in verband met door hem genoten wachtgeld wegens diensten bij de voor malige Rijksnormaallessen vastgesteld op f 4560. Naar aanleiding vap een reeds eeni- gen tijd door de houdérs van biljarten in de gemeente gedaan verzoek om ver mindering van personeele belasting voor die voorwerpen, stelden B, en W. thans voor om den grondslag te brengen van 20 op 10 hetgeen met de hier gehe ven 150 opcenten voor de betrokkenen werkelijk van belang is. Het voorstel werd met algemeene stemmen aangeno men. Bij de rondvraag nam de heer Van Ginkel het woord om mede te deelen, dat deze vergadering wel de laatste zou zijn, die hij als lid bijwoonde, aangezien hij voornemens is de volgende week uit de gemeente te vertrekken. Hij sprak zijn spijt uit, dat de omstandigheden hem hiertoe nopen, het spijt hem ten zeerste, hij had gaarne gebleven. Hij uitte de beste wenschen voor de ge meente en verder voor den burgemees ter en alle leden en secretaris. De voorz. dankte de heer Van Gin kel voor die woorden ook namens de gemeente en wenschte hem veel geluk toe. De heer E. van den Bossche, kom mies der belastingen, werkzaam ten kan tore van den inspecteur der directe be lastingen te T e r n e u z e n, is benoemd tot ontvanger van het grenskantoor eer ste klasse te Putte (N.-Br.) ws«jdmguuu!WRiju,i11 ■MII.hwk im» i Abonnementen en Advertentiën voor dit blad worden aangenomen ooor den Agent I. JOOSSE Besloten tot verlaging van de personeele belasting voor de café-houders De steunnit- keeringen met 50 ct, verhoogd. De Raad van Goes kwam Donderdag middag in openbare vergadering bijeen. Voorzitter burgemeester Hajenius. Af wezig de hr. Jonkers. Ingekomen, Ingekomen is o.a. een schrijven van Ged. Staten van Zeeland, dat het pre sentiegeld voor de leden van den Raad van Goes teruggebracht is op 3 per zitting. (De raad had in één der vorige vergaderingen zelf besloten tot een kor ting van 10 pet., dus van 5 op 4.50 Red.) De hr. VISSCHER uit zijn verwonde ring over dit besluit van Ged. Staten. Spr. meent, dat dit vastgesteld moet worden „den raad gehoord". Hij wil alsnog met Ged. Staten in overleg tre den. Aldus wordt besloten. De hr. A. D. F. v. d. Wart berichtte, dat hij ontslag neemt als lid van dén ge- TTiPPTitofa n n De VOORZ. brengt den hr. v. d. Wart, dank voor hetgeen hij in zijn functie als raadslid voor de gemeente deed. Van de fa. Eysbouts, te Asten, kwam bericht, dat een inrichting, om het caril lon des nachts stil te zetten, op 90 zou komen. De fa. raadt echter een meer uitgebreide inrichting met schakelbord aan, waarvan de kosten 150 zouden bedragen. De minister van Economische Zaken, berichtte, dat het tarief voor de steun- verleening voor deze gemeente is ver hoogd. Beide laatste schrijven zullen na af werking der agenda behandeld worden. Hierna is aan de orde de benoeming van een lid in de Gascommissie (vaca ture de hr. A. Vermaire). Na herkiezing tusschen de hrn v, d. Does en Simons wordt de hr v. d. Does benoemd met 6 tegen 5 st. De hr. v, d. Does vraagt eeni ge dagen beraad, In verband met de reorganisatie van het Gasthuisbeheer worden mej. J. P. M. Ritter en de hr. A. Adriaanse, herbe noemd, resp. als directrice en admini strateur; beiden met 9 st. voor en 2 blan co. Op een zestal bezwaarschriften, de straatbelasting betreffende, wordt vol gens voorstel van B. en W. beschikt. Vijf aanslagen worden onveranderd gehand haafd. Twee aanslagen, waartegen de rentmeester der Capellerie te Kloetin- ge reclameerde, worden vernietigd. Personeele Belasting Café's, Opnieuw komt in behandeling de Per soneele Belasting voor de café's. In de vorige vergadering werd door een drie tal leden voorgesteld deze belasting met een derde te verminderen. Nader werd besloten in deze geen beslissing te ne men, voor door de caféhouders, e.d. de noodige gegevens waren verstrekt. Na dien zonden van de 39 uitgenoodigden 22 caféhouders gegevens in. Over het in te nemen standpunt staakten, in een on voltallige vergadering van B. en W. de stemmen. B. en W. merken op, dat de verminderde opbrengst van de belasting, volgens voorstel van de drie leden, plm, 2000 zal bedragen. De VOORZ, deelt mede dat wethou der Van Melle meende, deze 2000 te moeten vinden door de opcenten der personeele belasting te verhoogen. Vol gens een mededeeling van den minister, waarin normen voor deze belasting aan gegeven wordt, is zulks echter niet mo gelijk. De hr DE ROO weet niet, of dit laat ste ter zake doet. Dan zou de geheele nieuwe regeling bekeken moeten wor den. De hr. HOLLESTELLE zou het be treuren, als deze verlaging op die f 2000 zou afstuiten. Die moeten dan door één of andere bezuiniging gevonden worden. De hr SIMONS zet uiteen, dat men z.i. in den raad van Den Haag, anders denkt over een eventueele verhooging der genoemde opcenten. Verder noemt spr. voorbeelden, waaruit blijkt, dat Ka merleden zoowel als andere gemeente raden, de billijkheid van verlaging wél gevoelen. De hr VISSCHER acht de verlaging billijk, vooral ook omdat Schuttershof in huur verlaagd werd. Voorts bleek hem uit ingewonnen inlichtingen, dat 'n groote groep caféhouders, die verlaging dringend noodig heeft. Wat het schrij ven Vein den minister betreft, hieruit blijkt, dat de begrooting van Goes de gelijk onder het oog gezien moet wor den omdat er nog wel grootere bedra gen te dekken zullen zijn. De hr DE ROO,heeft als hoofdmotief, de onbillijkheid, omdat de winkeliers wel lagere personeele belasting betalen. De kwestie van de noodtoestand is z.i. moeilijk te beoordeelen. Het moet geen soort subsidie worden. Weth. VAN MELLE wijst ook op het verschil tusschen caféhouders en win keliers. Er zijn groote winkelzaken, die nu naar verhouding minder betalen dan kleine caféhouders. Als het getij ver loopt moet men de bakens verzetten. Weth. GOEDBLOED merkt op, dat deze belasting zich gezet heeft, en men moet oppassen met in bestaande ver houdingen verandering te brengen. Uit de verstrekte gegevens kan hij nog niet van een algemeenen noodtoestand spre ken. Er zullen ook wel winkeliers zijn DE DIRECTEUR- HOOFDREDACTEUR. wier toestand minder gunstig is, voor wie 2/3 efgenlijk nog te hoog is, ett voor anderen is het misschien niet noo dig, maar dit werd nu eenmaal bij «Ie wet bepaald. Spr. ziet de onbillijkheid niet in. De hr DE ROO: maar de wetgever heeft daarom juist die verandering in de wet gebracht. Nu moet de gemeente zelf beslissen omdat haar de belasting ten goede komt. Maar het Rijk zag dus de onbillijkheid wel in. Hierna wordt, met alleen weth. Goed- bloed tegen, besloten tot de door de drie raadsleden voorgestelde belasting verlaging voor de caféhouders. In de vacature V. d. Wart wordt be noemd verklaard de hr. L. Goeman, na dat zijn geloofsbrieven in orde zijn be vonden. Aan mej. S. E. R. Luymes wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend als gemeente-vroedvrouw. De VOORZ. deelt mede, dat van het bestuur der Chr, Schtoolver, aan den Westwal, een schrijven inkwam, dat de school slechts 5 lokalen telt terwijl er een leerlingental voor 6 onderwijzers is, welke er dan ook zijn. Men moet nu overgaan tot den bouw van een zesde leslokaal. Het bestuur vraagt tot dien gébruik van een lokaal van school B of C., B. en W. willen 'n lokaal van school B beschikbaar stellen. Steunverhooging. Wat de reeds genoemde steunverhoo ging betreft, deelt spr. mede, dat deze neerkomt op f 9.50 voor de uitgetrokken werkloozen en kostwinners, benevens f 1 voor elk kind (was f 9 en 75 ct.), voor kostgangers f 6.50 (was f 6.00), voor dub bel uitgetrokkenen f 8.50 en f 100 voor elk kind (was f 8.00 en 75 ct.). De VOORZ. doet thans mededeeling van diverse klachten die inkwamen over het spelen van hel carillon des nachts. B. en W. stelden hierop een onderzoek in naar de kosten, waarna het reeds ge noemde schrijven van de fa, Eysbouts in kwam. Spr. gevoelt de gegrondheid der klachten en zou gaarne de meening van den raad hooren. De hr. ECKHARDT vindt andere din gen erger, b.v het lawaai, dat sommige café's met hun dansmuziek maken, Spr. maakt verder aanmerking op het oefe nen van de muziek in de beurs. De VOORZ. zou gaarne bij het onder werp blijven. De hr- VISSCHER wil deze kwestie even aanhouden. Laten B. en W. eens zien, of het bij de begrooting opgenomen kan worden. Aldus wordt besloten Steekpenningen. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft heden sententie gewezen in de zaken van P. van S. sergeant bottelier aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Wil lemsoord, J. J- korporaal bottelier bij de Onderzeedienstkazerne te Willemsoord en C. S. sergeant bottelier aan boord van Hr, Ms. Schorpioen, die door den Zeekrijgsraad te Willemsoord zijn ver oordeeld respect, tot drie maanden, zes weken en drie maanden gevangenisstraf, wegens overtreding van art- 263 W. v. S. (het als ambtenaar aannemen van een gift, wetende dat zij hem gedaan wor^J teneinde hem ie bewegen om, in strijd met zijn plicht, in zijn bediening iets te

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2