GEMEENTERAAD VAN MIDDELBURG. iS3Ssf: Vergadering van Woensdag 29 Augus tus te twee uur. Voorzitter de heer J. Onderdijk waarnemend burgemeester. Aanwezig 15 leden. Afwezig de heeren v. d, Feltz en Cor nelisse beide met kennisgeving. Mededeeling. Verschillende besluiten van den raac bleken door Ged. Staten te zijn goedge keurd. 1. Ingekomen stukken. Naar aanleiding van de wachtgelden van de heeren Mos en De Graaf, wilde Mevr. WEIJL iets in besloten zitting opmerken. Zij zou daartoe later in den middag gelegenheid krijgen. De overige ingekomen en vroeger reeds gemelde stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Gemeenterekening. De VOORZITTER legde over de re kening 1933, die op den gewonen dienst een goed slot van 39,650,74 en voor den kapitaaldienst een van 16.357.45 aan wijst. Nog waren ingekomen niet goedkeu' ringen van wijzigingen in de begrooting 1933 van de bedrijven en die van ge meentewerken, omdat daarop posten on der kapitaalsdienst zijn genomen, die op de exploitatie moeten drukken. B. en W. stelden voor niet in beroep te gaan, maar dan zal dit drukken op 1934, daar de eindwijziging der gemeen- tebegrooting reeds is goedgekeurd. De heer MONDEEL ziet hier meer dan een formeele kwestie, omdat het de ge meente geld zal kosten. Spr. meende, dat men nu niet beslis sen moet en zoo noodig voor 17 Sept. nog eens vergaderen en eerst advies vragen aan het verificatiebureau van de Ver. van Nederl. gemeenten. Mevr. WEIJL meende ook, dat er al- lenzins reden is voor uitstel. De VOORZITTER zeide, dat men 26 Sept. moet vergaderen, voor de winkel sluitingskwestie. De heer JERONIMUS wilde nu beslis sen tot beroep, men kan dan op 26 Sept. alsnog tot intrekken van het beroep be sluiten. De heer HEEMSKERK kon de zaak niet geheel overzien, maar wilde toch waarschuwen niet zoo maar in beroep te gaan. Wil men zonder advies van de Ver. van Nederl. Gemeenten handelen, dan moeten alleen B. en W. hun voor- loopig advies herzien. Een beroep zaï verdedigd moeten worden; dit is ook niet een goede weg. Maar ook niet het nu besluiten tot beroep en dan weer intrekken. Maar ook kan spr. niet mede gaan met het nog een vergadering voor 17 September en dan ook alleen met het voorstel van B. en W. De heer BOASSON zeide, dat hij meende goed te hebben gehandeld; maar de kans om het te winnen van Ged. Sta ten is te gering en daarom meende hij, dat de raad het best doet niet in be roep te gaan. De VOORZITTER zeide, dat de tien duizend gulden niet beslist moet druk ken op 1934, het zal komen als minder te goed op 1935. Zooals de heer Boasson zeide gaat het om de eerste keer, dat de opslagkosten op den kapitaaldienst drukken. Spr. meende, dat men niet moet doen als de heer Jeronimus voor stelde, dan is beter nog eens voor 17 September te vergaderen. De heer JERONIMUS vergeleek de zaak bij een procedure, dan neemt men ook een voorloopigen maatregel om la ter een beslissing te nemen. Men spaart dan ook de kosten van een raadsverga dering meer. Mevr. WEIJL zeide, dat het er toch om gaat of de post op één jaar of op een groot aantal jaren moet drukken. Na nog enkele opmerkingen waarbij op het principieele der kwestie werd gewezen, is het voorstel van B. en W. aangenomen met 10 tegen 5 stemmen, die van Mevr. Weijl en de heeren Hart- hoorn, Paul, Mondeel en Wondergem. Schoolgeld. Nog was ingekomen een schrijven van Ged. Staten, dat zij de schoolgeldrege ling van het gymnasium niet kunnen goedkeuren, omdat 7 is genomen als cij fers voor gratis boeken. B, en W. stel den voor er op te wijzen, dat dit slechts zelden voor komen zal en de financieele risico dan ook zeer gering is. Aldus werd besloten. Bouwen loods. B. en W. stelden voor aan de firma Polak toestemming te verleenen op gehuurden gemeentegrond aan de Los- kade een ijzeren loods te bouwen. De heer PAUL meende, dat de raads leden deze zaak niet voldoende kunnen overzien. De heer JERONIMUS zag een kleine moeilijkheid nml. het verschil in polder- lasten tusschen gebouwd en ongebouwd. De VOORZITTER meende, dat het aanzien van het terrein er zeer door zal verbeteren. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Nog was er een voorstel ingekomen van den heer Mes om wel aan de be woners van het Vlissingsch Wagenplein een schadevergoeding toe te kennen of wel een deel van het muurtje af te bre ken. Nog een adres van den M.B.B-, waarin opgekomen wordt tegen het verlengen van het draineerkanaal in werkver schaffing, In afwijking van de agenda kwamen nu aan de orde punten 6 en 12, omdat Ged. Staten Donderdag in plaats van Vrijdag vergaderen, en dan kunnen be slissingen 'over al-of niet goedkeuren. 6. Aangaan definitieve geldleening. Het voorstel luidde om eene leening van f 50,000 a pari en tegen 4 pCt. ren te aan te gaan met de Nutsspaarbank alhier voor den tijd van 25 jaar. De heer MONDEEL vroeg en kreeg enkele inlichtingen over de aflossing waarna het voorstel z.h.s. werd aange nomen. De heer PORTHEINE bleef als "lid van het Spaarbankbestuur buiten stem ming. 12, Verkoop gemeente-grond park „De Griffioen", B, en W. stelden voor aan de heeren J. F. Vermeulen en Ir B, C- Roeters van Lennep ieder een perceel gemeen tegrond in het park „(De Griffioeit" le verkoopen. Dit werd aangenomen z.h.s. Te 3.10 ging de vergadering over in eene mef gesloten deuren Na één uur werden de deuren her opend en kwam aan de orde: 2. Benoeming lid Burgerlijk Armbe stuur. Voor de benoeming van een lid be stond de aanbeveling uit de heer dr. ri. Reilingh en W. Feikema. De raad benoemde den heer Reilingh met 11 stemmen, tegen vier op den heer Feikema, 3. Benoeming lid Commissie van toe zicht gemeentelijke dienst Werk loosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling. B. en W. stelden voor den heer J. A Julianus eervol ontslag te verleenen. Op de aanbeveling voor deze benoe ming stonden de heeren Ir. A. A. Bre vet; G, Alberts; K, J. van Loo en M. Walraven. Bij de eerste stemming verkreeg de heer Brevet 8 en Walraven 7 stemmen, zoodat de heer Brevet gekozen was. 4. Benoeming boekhouder Gemeente werken, en regeling werkzaamhe den Gemeente-personeel, B. en W. stelden voor den heer J. C. F. van Kamer eervol ontslag te verlee nen als boekhouder van gemeente-wer- cen; hem een salaris te geven als se cretaris van het B.A, van f 21002600; den heer J. M. Geljon te benoemen tot roekhouder, hem f 2100 toe te kennen, en den heer J. C. Vader f 100 meer te geven, dus f 1700, dat hij anders eerst 1 Januari a.s. kreeg. De heer PAUL meende, dat de heer Vader gerekend had op een benoeming van boekhouder en nu kreeg hij alleen 100 meer dan vroeger. De VOORZITTER zeide, dat hem dit nimmer is toegezegd, en het bureau voor verificatie heeft geadviseerd, dat er geen reden was om den nieuwen boek- rouder niet hetzelfde salaris te geven, maar het indeelen van den klerk Vader een andere salaris-klasse had geen zin. Men heeft zijn capaciteiten echter willen erkennen door een vervroegde periodieke verhooging. Men zal nu eerst verder moeten af wachten of de werkzaamheden zoo zuï- en toenemen, en dan nog nader ten pzichte van Vader beslissen. Het voorstel werd z.h.s, aangenomen. 5. Wijziging verordening Burgerlijk Armbestuur. B. en W. stelden voor het salaris van den bode-concierge te bepalen op f 1300 als bode en f 150 als concierge. Ajlzoo besloten z.h.s. 7. Crediet voor wijziging leslokaal School G. Het voorstel om f 300 uit te trekken voor het wijzigen van 2 leslokalen ïn één in school G, werd z.h.s. aangenomen. 8. Nader crediet voor wachtgeldrege ling personeel Meelfabriek. B. en W. vroegen een nader-crediet van f 3000 voor het voortzetten der wachtgeldregeling tot 31 December a.s. De heer PAUL wees er op, dat men te Vlissingen voor hen, die f 24 of meer verdienden een hoogeren steun wist te «rijgen en vroeg of dit ook hier niet ton. De heer JERONIMUS zeide vroeger steeds tegen dit wachtgeld te hebben gestemd, maar hij nu in deze periode er voor is, omdat hij destijds meende, de menschen te kunnen doen afvloeien naar elders; dit acht hij echter thans onmogelijk. De heer HARTHOORN vroeg enkele inlichtingen over bepaalde artikelen van het voorstel. De VOORZITTER zeide, dat de re geling getroffen wordt in overleg met het rijk Het toezicht houdend personeel komt geheel voor rekening van het bedrijf; bij ziekte of ongeval treden de betrokken wetten op. De formule „vrijwillig werk loos" kan slaan op het weigeren van werk. Het is een uitvloeisel van de be paling, dat de trekkers moeten opgeven als zij ander werk hebben. De heer JERONIMUS meende dat het nu veel duurder is dan in 1927, Opgemerkt werd, dat het wachtgeld toen lager was- De VOORZITTER zegde den heer Paul toe, dat B. en W. de kwestie in de commissie voor steunverleening onder de oogen zullen zien. Het voorstel werd aangenomen z.h.s 9. a. Nieuwe stemming over amende ment Paulde Bruin tot wijziging art. 8 Verordening Politie-personeei Dit amendement, waarover in de ver gadering van 25 Juli de stemmen staak ten Jiieid in, om „te lezen dat altijc als opname in een ziekenhuis of sanato rium noodig is, dit voor rekening der gemeente zal geschieden, voor zoover de kosten niet op andere wijze wordt vergoed". Mevr- WEIJL had nu nog ingedienc een amendement, dat voor de agenten die nu in dienst zijn, ziekenhuis kosten zullen blijven vergoed worden. Zulks om de gemoet te komen aan het bezwaar van het aantasten van verkre gen rechten. Het amendement Paul-de Bruin werd nu verworpen met 9 tegen 6 stemmen, die der heeren Paul, Mondeel, Wonder gem, De Bruin, Heemskerk en Kögeler. Mevrouw WEIJL verdedigde nu na der haar amendement en wees er o.a, op, dat men hier de agenten zwaarder treft dan andere ambtenaren en hunne salarissen toch hier niet hoog zijn. De heer JERONIMUS zeide nu tegen het amendement Paul-de Bruin te heb ben gestemd, omdat hij dit van mevr Weijl beter vond. De hee.r PAUL zal er ook voor stem men al vindt hij het niet goed, dal twee soorten vergoedingen gelden voor een zelfde ambt. De heer DE BRUIN zal ook mede gaan, maar wees er op, dat er de vorige maal niet altijd juiste inlichtingen over andere plaatsen zijn verstrekt. De VOORZITTER meende, dat het amendement-Weijl voor de gemeente niet minder financieele risico mede brengt, dan het zoo juist verworpene Zij, die nimmer aanslag willen doen op een verkregen recht, zullen ter eeuwigen dage ongelijkheid blijven hand haven. De agenten behouden voor zich zelf toch steun bij ziekte of on geval, en staan hier boven andere amb tenaren. Hoe moet men anders een on gelijkheid wegwerken tusschen verschil lende groepen van ambtenaren. De heer DEN HOLLANDER meende ook, dat er zoo weinig mogelijk onder scheid moet bestaan tusschen ambtena ren groepen en verklaarde zich ook te gen het verschil van salaris enz. tus schen menschen van een zelfde catego rie. Mevr, WEIJL wees er op, dat toch een bezuiniging wordt ingevoerd door het opheffen van zorg voor vrouw en kinderen. Als men tusschen twee moei lijkheden moet kiezen, moet men het minste nemen. Het amendement-Weijl werd aangeno men met 8 tegen 7 stemmen, die der heeren Harthoorn, v. Roo, Den Hollan der, Portheine, Mes, Onderdijk en Boas son- b. Vaststelling verordening Politie personeel. Voortgezet werd nu de behandeling van het voorstel inzake de verordening op net politie-personeel, o.a. wordt daardoor het aantal agenten van 29 op 22 gebracht. De verordening werd z.h.s. aangeno men. 10. Beslissing op adres nopens beweer de geleden schade bij uitvoering verbeteringswerken Blauwe-dijk. B. en W. stelden na uitvoerige toe- ichting voor afwijzend op dit adres te beschikken. Hierbij kwam aan de orde het voor stel van den heer M s om tot 1200 schade toe te kennen. De heer MES wees er op, dat hij in het algemeen gaarne met B. en W, mede gaat, maar nu wil hij toch er op wijzen, dat o.a. van beteekenis is een uitzicht van een woning, en die is hier vermin derd. Er is geen recht maar wel een bil lijkheid voor een schadevergoeding en daarom doet hij aan de hand van advie zen van deskundigen, zijn voorstel. Men woont toch beneden en juist daar is het uitzicht belemmerd. De heer JERONIMUS betreurde het, dat er niet een hekwerk is geplaatst ook voor de bedoelde woningen, maar kan niet met den heer Mes mede gaan. De heer HARTHOORN meende dat het plantsoentje niet kan gelden voor de beide woningen in den trechter van het plein. De heer DEN HOLLANDER wees op de uitgaven voor verbetering van de panden aan de Volderijlaagte, hebben daar de huiseigenaren bijgedragen en zoo ook in den Bleek Men komt alleen als er schade is bij de gemeente aankloppen, maar zal men ook de huren verlagen De heer PAUL gaf toe, dat het uit zicht verminderd is, maar waar zou het naar toe moeten als bij de vele wegs- verbeteringen brugbouw, stationsophef fing, enz. schade vergoed moest worden. De heer DE BRUIN vroeg of het wel noodzakelijk was die muur zoo hoog te maken en of dit nog veranderd kan worden De VOORZITTER zeide, dat de tech nische menschen, de muur noodig von den, waar geen gebruik kon worden ge maakt van het talud van den dijk. Spr. wil zeker nog eens vragen of de muur nog te vervangen zou zijn. Het is juist, dat er waardevermindering kan plaats gehad hebben, waar tegen de betere omgeving niet op weegt, maar men kan in deze niet steunen, Ged. Staten zullen dit niet goed keuren om geen preceden ten te scheppen. Spr. zag geen mogelijkheid om de menschen te helpen, gezien ook wat el ders gebeurt. Als er een baatbelasting was, dan zou er wellicht aanleiding kunnen zijn voor vergoeding daar uit. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen met de stem van den heer Mes tegen. 11. Crediet voor verlenging draineer kanaal Duinwaterleiding. B, en W. vroegen een crediet aan van f 16,700 als aandeel der gemeente van verlenging van het draineerkanaal der Duinwaterleiding in werkverschaffing Hierbij deelde de heer PAUL mede, dat de meerderheid van de commissie van fabricage er mede accoórd gaat, doch de minderheid meent, dat het werk als gewoon productief werk moet wor den uitgevoerd. Mevr. WEIJL deelde mede, dat de commissie van financiën was voor uit voering als werkverschaffing, gezien ook de financiën der gemeente. Zij maakte op dit oogenblik alleen deel uit der com missie wegens afwezigheid van den heer v. d, Feltz en ziekte van den heer Cornelisse. Spr. vroeg nog of de arbeiders bij ver voer per autobus verzekerd zullen zijn. De VOORZITTER zeide, dat nog niet is uitgemaakt hoe de capaciteit van de waterleiding is en of zij niet zonder de kanaaluitbreiding Vlissingen zou kunnen voorzien van water. De regeering steunt dit werk. Ged. Staten hebben verleden jaar ver band gezocht tusschen de werken en de waterlevering aan Vlissingen. De productiviteit van het werk hangt ervan af, of de capaciteit al of niet groot genoeg is. Pas als dit niet het geval blijkt, zou er van productiviteit sprake zijn. Het bedrijf is niet winstgevend, het is een zaak van hygiënischen aard, dit is het verschil met het electrisch bedrijf, dat bijna alom winstgevend is. Het is de bedoeling het werk aan te besteden, maar de wijze van vervoer geheel uit de bestekken te houden. Bij vervoer met bussen zullen de noodige maatregelen genomen worden in het belang der ar beiders. De heer JERONIMUS hield nog één aezwaar over, n.l. wilde hij het woord „Middelburgsche" voor de aannemers laten wegvallen, omdat er hier niet veel zijn, die dit werk kunnen aannemen. Men sluit wellicht ook uit iemand, die elders woont, maar hier veel opslag plaatsen heeft. De heer PAUL verdedigde het stand punt, dat het hier geen werkverschaf fingsobject betreft. Het is de vraag wan neer iets dit is; men dient dan wel ze- :cer te weten, dat zonder werkverschaf fing aan het betrokken werk in onaf- zienbaren tijd niet zou worden gedacht, ïn dit nu is hier volgens B. en W. niet iet geval, want de mogelijkheid van de noodzakelijkheid van het kanaal is vol gens B. en W. nader bij dan verleden jaar. Spreker wees op de voorstellen van 1933, waaruit z.i. blijkt, dat men toen de verbeteringen reeds zeer noodig acht te. Spr. vroeg of in Juli en Augustus de volle hoeveelheid aan alle gemeenten is geleverd Volgens spr. zou al dit werk toch moeten uitgevoerd worden, gezien ook bet voorstel van B. en W. van Vlissin gen aan den raad aldaar, waar men toch spreekt van nog een hoeveelheid afname als de werkzaamheden aan de Oranjezon gereed zijn. Het is volgens spreker niet juist voor een productief werk steun van het rijk te vragen. Spr. gaf toe, dat er hier weinig aannemers zijn, die zulke werken kunnen uitvoe ren. Men kan bepalingen maken, die voorkomen, dat men tot minder werk weken komt, dan bij werkverschaffing, iet is juist, dat men voor het bedrijf zoo goedkoop mogelijk moet zijn, maar Mid delburg moet ook rekening houden met werkverruiming. Men heeft van de wa terleiding toch ook de niet weg te cijfe ren retributie voor de buizen, Spr. stelt voor de zaak aan te hou den met verzoek aan B. en W. nader te overwegen of de nu bekende gegevens aanleiding zouden kunnen zijn om het werk als productief te doen uitvoeren. De VOORZITTER zeide, dat er zeker lier niet veel aannemers zijn, die iet werk kunnen uitvoeren, maar het is juist er om te doen deze stadgenoten te ïelpen en de minister heeft zich daar mede vereenigd. Spr. vreesde in dit ge val geen „opzetjes". De vorm, waarin een werk wordt uitgevoerd, bepaalt o. a. de vraag of het al of niet werkver schaffing is. Ten slotte zal op den duur alle werk wel productief worden. Trou wens als de zaak niet in orde was, zou het rijk niet medewerken. De directeur generaal van den arbeid heeft zelf ge adviseerd dit werk niet uit het werk fonds te trachten te betalen, maar uit te voeren in werkverschaffing, omdat tot nu alle kanalen aldaar zoo zijn ge graven. Als men het bedrijf niet de ge legenheid geeft zulkeen werk op ae voordeeligste wijze tot stand te doen komen, dan zou de gemeente het ver schil moeten dragen. Als er te Middel burg geen voldoende geschikte grond werkers zijn, zal de aannemer er bij uitzondering van buiten de gemeenten mogen nemen. Ten slotte is ook het uit baggeren der vesten productieve arbeid. Men mag niet vergeten, dat het water leidingbedrijf niet op winstbejag is in gesteld en het is juist, dat het retribu tie betaalt, maar het zou dit ook doen als het in andere handen dan die der gemeente was. Het voorstel-Paul om uit te stellen is overbodig, want alle gegevens om het voorstel te beoordee- len zijn bekend. Spr. handhaafde na mens B. en W. het voorstel, waarvan de hoofdstrekking is zooveel mogelijk ar beiders aan het werk en van de straat te houden. Het zal blijken, dat het be drag in dit jaar uitgetrokken voor steun enz. bij lange na niet voldoende is en dan is het prettig hier zulkeen mooi werkobject te hebben. De heer MONDEEL zeide de nood zaak van het voorstel-Paul tot uitstel niet in te zien en het dan ook niet te kunnen steunen. De heer BOASSON zeide dat alleen Vlissingen in Juli en Augustus wat min der water heeft gehad dan in andere maanden, maar volgens de leverings overeenkomst, had Middelburg de le vering in die maanden geheel kunnen stop zetten. Of men de extra hoeveelheid aan Vlis singen zal kunnen leveren in de toe komst hangt ai van de capaciteit der waterleiding. Spr. beval met klem aan het voorstel van B, en W. onveranderd aan te nemen en het werk te doen uit voeren door Middelburgsche werkkrach ten onder leiding van Middelburgsche aannemers. Aanhouden van de beslis sing zou zeker niet goed zijn, want men kan hier nu spoedig met een mooi werk beginnen en anders wordt het voor dit jaar te laat. De heer PAUL heeft zeer uitvoerig zijn standpunt nog nader verdedigd. Er is z.i. nog altijd wel een speling voor op zetjes. Het werk aan het kanaal is een voudiger dan dat aan de vesten en er is dan ook geen sprake van, dat er te Middelburg niet voldoende geschoolde krachten voor dit werk zouden zijn. Bij gewone uitvoering zullen de werklieden hoogere loonen trekken en meer kans op uitkeering uit hun werklooze kassen hebben. Spr. zou niet weten hoe men het werk aan de vesten als productief zou moeten voorstellen. Verschillende posten van uitgaaf vervallen als hel werk gewoon wordt uitgevoerd. De heer ONDERDIJK zeide met het oog op het ver gevorderde uur te zullen afzien van verdere discussie. De heer DEN HOLLANDER kwam er tegen op, dat de heer Paul zoolang sprak over iets waarvan hij zeker wist, dat het niet zou worden aangenomen. De heer ONDERDIJK zeide als voor zitter het woord niet te kunnen ontne men aan iemand, die spreekt over een der agendapunten. Het voorstel werd ten slotte aangeno men met 10 teger 1 stem, die van den heer Paul, Tijdens de. discussie hadden successievelijk de heeren Harthoorn, Van Roo, Portheine en Jeronimus de vergadering verlaten. 13. Wijziging Raadsbesluit jaarwedde- korting Politie-personeel. Naar aanleiding van opmerkingen van den minister van binnenlandsche zaken, stellen B. en W. voor in te trekken de 5 pet. korting voor het politiepersoneel voor heel het jaar maar de korting van het tijdvak 1 September tot 31 Decem ber te beplen op 12% pet. Alzoo werd besloten. 14. Bezwaarschrift aanslag 1934 Straat belasting. Beschikt werd overeenkomstig het voorstel. Wachtgeld. Nog kwam aan de orde het punt van het wachtgeld van den vakonderwijzers aan school G de heeren E. Mos en W. de Graaf. Voor eerstgenoemde is de rijks regeling van kracht maar voor den heer De Graaf meenen Ged. Staten dat er geen sprake is van wachtgeld, omdat dit voor vakonderwijzers in lichamelijke op voeding niet zou gelden. Mevrouw WEIJL wees er op, dat als dit juist was, dan er voor geen enkelen ambtenaar zulk 'n droevig gevolg van op wachtgeld stellen zou zijn als voor den heer De Graaf. Dit heeft nimmer in de bedoeling van den raad gelegen en daar Ged. Staten het advies van den minister van onderwijs afwachten, stelde spr. voor zich tot den minister te wenden met een uiteenzetting van den stand van zaken te Middelburg. De heer HEEMSKERK meende, dat het niet goed was als de raad er zich nu reeds in mengt. Men moet de beslissing afwachten en kan dan nog altijd in be roep gaan. De heer DEN HOLLANDER zeide, dat het hier om één persoon gaat. Mevrouw WEIJL zeide, maar dan om een gemeente-ambtenaar. Toen men hem ontsloeg wist men niet dat dit in zake de wachtgeldregeling zulke moei lijkheden zou brengen. Het voorstel van .Mevrouw Weijl werd aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, die der heeren Den Hollander, Heemskerk, Kögeler en Mes. Te 6.30 sloot de VOORZITTER de vergaderine. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6