KORT ZEEUWSCH NIEUWS. ONDERWIJS. SPORT. LAATSTE BERICHTEN. 4 BEURSTHERIffiliTER van Donderdag. ^ehid^andsdte^/andfiasta BEURS- ER WISSELKOERSEN A Singkep Tin M. 8989%. A Amst Thee C.M. 52% NOORD-BEVELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH VLAANOEREN W.D A Kon- Pelr. Mpij .158—157%-56%. Contin. Oil Cy. 10%10%, AMSTERDAM, 30 Augustus. Het eerste getal is de vorige notee ring, daarop volgt de officieele notee ring van heden. Ned. 31 1000-4 101%—-101%. Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 88%88%. O. Indië 32 1000-5 100%—100%. O. Indië 26 1000-4% 100%—100%. O. Indië 34 1000-4 100—100. Denemarken Oblig. 1926-)5 91%—92%. Duitschl. pndst. 100-7 24%23%. Engeland 1960-90 4 71%71%. Zwitserl. oblig. '24-5 99 Zwitserl. Staatss. 1927-4% 100%f00% Amsterdam 1933-5 101% 's Gravenhage 1929-4% 100%100%. Rotterdam 1926-1930-4% 99%100 Berlijn 1925-6% 16%—16%. Zeeuws. Hyp. B-5 100% Zeeuws- Hyp. B-4% 100% Cities Service Cy P. 1958 5 24%- A Amsterd, Bank 105106. C Rott. Bankver. 81%81%. A Twentsche Bank 78 A Pref. Gruytcr Zn A. 129- -24%, A Pref. Jurgens A 93%—93%. A Ned- Gist- en Spiritusfabr. 400-393%', A De Schelde N.B. 1617, A Ver, Papf. v- Gelder 5151%. C Am. Car en Foundry 1110%. C Am. Smelt en Ref. 22%22%. C Farbenind. I.G. 48^/ C Stand. Brands 12%12%. C U. States St. C. 21%—20%. C North. Am. Cy. 8%—8%. A,' Born. Sum. H.M. 125%125%. A Linde Teves en Stokv. 6161%. A Ned. Wol Mij. 77% A J, C. Japan Ln. 26 A Rotterd. Lloyd 35%35%. A S. M. Nederland 2536. met de al dan niet goedkeuring gewacht tot een volgende vergadering en 't arm bestuur in overweging gegeven de post „Subsidie van de gemeente" ad 1650 te verlagen met 1000 en het hierdoor ontstaande tekort te dekken door ver koop van een klein deel van het bezit N. W. S. De V o o r z. zegt, dat de commissie, belast met het onderzoek van deze be grooting, tot haar advies overeenko mende met de genomen beslissing is gekomen mede door de overweging, dat bij 'n subsidie van 1650 de belas tingdruk dit jaar in eens te veel moet worden verzwaard, terwijl het billijk is, dat het armbestuur in dezen medehelpt den stoot op te vangen. De begrooting 1935 voor den keurings dienst van vee en vleesch wordt goed gekeurd. RAAD VAN COLIJNSPLAAT. COLIJNSPLAAT. Woensdagmiddag vergaderde de Raad voltallig onder lei ding van burgemeester Stute. Van het gemeentebestuur van Kort- gene was een verzoek ingekomen om den lijkkoets te mogen gebruiken. De Raad besluit aan dit verzoek te voldoen onder de volgende voorwaarden: 1. Vergoeding voor gebruik 8 per keer; 2. Bespanning van den lijkkoets voor rekening van de gemeente Kort- gene; 3. Eventueele schade voor reke ning van Kortgene. B. en W. stellen voor aan bewoners buiten de kom der gemeente, die willen aansluiten op het electrisch net van de P.Z.E.M. te vergoeden 3 pet. van de ga rantie tot een maximum van 30 per perceel. De aanleg moet ondergrofidsch zijn en het graafwerk moet geschieden door inwoners van Colijnsplaat. De heer Dees meent, dat ieder, die electrisch licht wenscht, dit zelf moet bekostigen. De vorige Raadsvergadering is gezegd, dat de caféhouders niet ge holpen kunnen worden met de belasting, omdat de gemeente dat bedrag niet kan missen. Aansluiting op het electrisch net is iets, dat als luxe beschouwd kan worden, dus daar kan de gemeente ze ker niets voor missen. De voorz. antwoordt; dat B. en W. dit voorstel durven doen uit een oogpunt van billijkheid tegenover de buitenbe woners. Vroeger hebben zij betaald aan de gemeentelijke electrische centrale, zonder daarvoor iets terug te trekken. Laten wij hen daarom nu eenigermate tegemoet komen. De heer Contant is ook tegen ver goeding. Verschillende werkmenschen willen graag electrisch licht, maar moe ten het missen, omdat zij hèt niet kun nen betalen. Boeren, die niet kunnen betalen, moeten ook maar niet a an slut ten. Wat zij vroeger betaald hebben, is reeds lang terugontvangen door den steun en daar trekken de menschen van het dorp niets van, De heer H a r t o g acht het kortzich tigheid van den heer Contant dat hij zoo over den steun durft spreken, want zon der steun zou de toestand ellendiger zün dan nu. Aangaande de vergoeding is hij van meening, dat de gemeente ver plicht is om de menschen te helpen. Hij stelt voor niet 3 pet. doch 5 pet. te ver goeden. De heer De R e gt deelt de meening van de heeren Dees en Contant. Weth. Haringman zegt, dat B. en W. moeilijk een beslissing hebben kun nen nemen. De billijkheid deed hun met dit bemiddelingsvoorstel komen, hoe wel zij toch voelen voor de argumen ten van de tegenstanders. De heer Dees zegt, de gemeente moet er buiten blijven. Als de boeren willen aansluiten, moeten zij samen met de P.Z.E.M. handelen als kooper en ver- kooper en dan zal vast en zeker een overeenkomst getroffen worden. Wethouder Van Dis brengt hulde aan den hr. Dees, dat hij zoo rondborstig zijn meening heeft gezegd. De voorwaar den van de P.Z.E.M. zijn evenwel thans voor de boeren zoo bezwarend, dat hij gerust het voorstel van B. en W. durft aanbevelen. Het voorstel van den heer Hartog gaat hem te ver. In stemming gebracht wordt het voor stel van nden heer Hartog verworpen met 6 tegen 1 stem en dat van B. en W. met 4 tegen 3 stemmen. De gemeenterekening 1933 wordt voorloopig vastgesteld met: Gewone dienst: 63,603 ontvangsten, 57.882 uitgaven. KapitaaMienst: Ontvang en uitgaaf 4148. De gemeentebegrooting 1935 wordt aangeboden. De opcenten op de Personeele belas ting worden met ingang van 1 Jan. 1935 gebracht van 30 op 12, daar de wet dan verbiedt hooger te gaan dan 225 pet. van de hoofdsom van die belasting. De gemeentelijke belasting wordt dus ver minderd, maar het rijk komt met een flinke vermeerdering (heffing voor de bestrijding van de werkloosheid). De Personeele belasting brengt dan voor de gemeente 1656 minder op en de Grondbelasting 2500. Niettegenstaan de deze vermindering is het toch gelukt een sluitende begrooting op te maken zonder belastingverhooging. Bij de rondvraag stelt de heer D e Pree voor om de kanten van de ijs baan te laten uitsnijden, zoodra er en kele werkloozen zijn en niet te wach ten tot het verplichte minimum aantal werkloozen er is. De ijsclub betaalt 50 aan dat werkobject, dus is hulp in dezen billijk. De Raad draagt B. en W. op in overleg met den polder te treden. Dit werk moet gebeuren, voor het water weer hooger komt, dus zal er spoed be tracht worden. ZIERIKZEE- Naar de Zierikzeesche Nswb. verneemt, zal burgemeester Ban- nink op Zaterdag 15 September in een buitengewone raadsvergadering afscheid van deze gemeente nemen. INBRAAK. Sieraden en geld gestolen. ZIERIKZEE. Toen Dinsdagmiddag mevr. F., welke tijdelijk te Haamstede vertoefde, weer in hare woning, gele gen aan den Blokweg, terugkeerde be merkte zij, tot haar groote schrik, dat tijdens hare afwezigheid was ingebro ken. Onmiddellijk werd de politie ge waarschuwd, die er, in samenwerking met de rijkspolitie op uit trok. De wo ning bleek van onder tot boven door zocht te zijn; alle kasten en laden wa ren opengebroken en 'speciaal gouden en zilveren sieraden ontvreemd. Voor meer dan 1000 gulden was gestolen. Uit het feit, dat 17 dagen geleden nog een der inwoners' in de woning was ge weest en toen alles intact vond, blijkt, dat in den tijd tusschen toen en nu de inbraak moet hebben plaats gehad. Van de dader ontbreekt elk spoor. (Z.Z.N.j SLUIS. Vrijdag 31 Augustus vinden alhier ter gelegenheid van den verjaar dag der Koningin onderlinge zwemwed strijden plaats. RAAD VAN SLUIS. SLUIS. De Raad dezer gemeente kwam Dinsdagavond 1.1. spoedeischende vergadering bijeen teneinde een beslis sing te nemen over een conversie van een geldleening, welke thans ten bedra ge van 29,250 a 4% pet, geplaatst was bij het Pensioenfonds, Getracht zal wor den deze te converteeren in een 4 pet leening. Bij de rondvraag vroeg de Voorz. o er bij de leden bezwaar bestond tegen hel rijden van een rijwiel met hulpmo tor on het voetpad Sluis-Heille door den kapelaan van Sluis. Deze was reeds eenige malen aangehouden door den rijksveldwachter, die meende, dat het overtreden van de rijwielwet was. Nie mand der Raadsleden had bezwaren. Ook kwam nog ter sprake, dat de wij zers v/d klok door vreemdelingen, die het stadhuis bezichtigen, verzet werden Tegen dit euvel moest iets worden ge daan en het voorstel om die plaats met harmonica gaas te laten afsluiten, vonc instemming. Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 19 tot en met 25 Aug. in de provin cie Zeeland bedroeg: Febris typhoïdea Ierseke 1. Roodvonk: Colijnsplaat 1 A Houth. Alberts 28%28%. C Baltimore Ohio 10% A Southern Rlw. 10%10%. C Union Pac. Rr- 61 C Int Nickel Cy. 15%—15%. Duitschl. 30 1000 5% 28—27-%. A Koloniale Bnk. 48%'47% A N.I. Hbk. 1000 66%—67%. C Ned. H. M. 1000 44—41%. A Alg. Kunstz. U. 37%—37-%. A v. Berkels Pat. 25—25%. C Calvé-Delft 46%—46%. A C. Suiker Mpij. 3232%. A Ned. Ford A.Mi. 203%—201. A Philips Gem. B. afg. 218%—127%-19. C Unilever 68-67%-%. C Anaconda Cop. 7%—7%. C Bethlehem St. 18%18%. C Kennec Copper 12%—12%. Un. States Leather 44. A A.N.I.E.M.—N.B. 195%—195% Shell Union O.C. 4%4%. Koudekerke 1, Kruiningen 2, Ovezande 1, Wissekerke 2, (w.o. het 4e geval in één gezin); IJzendijke 2 (in één gezin). Diphtherie: Graauw en Langendam 1, Serooskerke (W.) 1, Schrijfwijze bij het schriftelijk werk voor het eindexamen der gymnasia, enz. De Staatscourant van gisteravond meldt: In de programma's voor het eindexa men der gymnasia en het daarmede ge- ijk gesteld examen, vermeld in artikel 12 der Hooger-onderwijswet, voor de eindexamens der hoogere burgerscho len, voor 't onderwijzersexamen en hat eindexamen der kweekscholen, en voor iet hoofdonderwijzersexamen, is door een aanvulling van de desbetreffende algemeene maatregelen van bestuur het volgende opgenomen: „Bij het schriftelijk werk volgt de candidaat de schrijfwijze volgens de Vries en te Winkel met de navolgende afwijkingen: 1. De e wordt aan het eind van open ettergrepen niet verdubbeld. De ee blijlt echter aan het einde van een woord, alsmede in afleidingen en samenstellin gen van woorden op -ee; 2. De o wordt aan het eind van open ettergrepen niet verdubbeld. De co j lijft echter vóór ch in de woofden: goochelen, goochem, loochenen, alsme de in hun afleidingen en samenstellin gen; 3. Sch wordt alleen daar geschreven, waar de ch gesprokén wordt. Echter lehoudt het achtervoegsel -isch de thans gangbare spelling; 4. De verbuigingsuitgangen e en en van het lidwoord een, van geen en van de bijvoegelijk gebruikte bezittelijke voornaamwoorden mijn, uw, zijn, hun, haar worden weggelaten, behalve in staande uitdrukkingen als Hare Hoog heid, te zijnen huize, waar deze uitgan gen in de beschaafde gesproken taal worden gehoord; 5. De naamvalsuitgang -n bij lidwoor den, voornaamwoorden, bijvoegelijke naamwoorden of daarmee gelijkstaande verbuigbare woorden, wordt behalve in staande uitdrukkingen, als onder 4 be doeld, slechts gebruikt in het enkelvoud bij de namen van mannelijke personen en bij de namen van dieren, die uitslui tend een mannelijk individu aanduiden; 6. Bij de voornaamwoordelijke aan duiding van zelfstandigheden en bij het gebruik van genitiefvormen als der, de zer, des richt men zich naar het be schaafde spraakgebruik," C Tide Water Ass. Oil 66. A K.N. Stoomb. Mij. 5%5%. A Ned. Scheep v. U- 36%36-%. A H.V. Amsterdam 175174%-75%. A Java Cult. Mij. 87%—87. A N.I. Suiker U. 77—77. A Deli Batavia 164160-61. C Deli Mij. 1000 140%—140-41,, A Senembah 139138-39. C Chicago Milw. 2%—2%. A Amst. Rubb. C. 103%—102%-04%. A Deli-Bat. Rubb. 79%—79%-80%. A Hessa Rubber 49%48%. A Serbadjadi S.R. 73%—73%-75. Prolongatie 11. WISSELKOERSEN. 29 Aug. 30 Aug. Londen 7.35% 7.32 Berlijn 57.80 57.92% Parijs 9.73% 9.74% Brussel 34.65 34.66 Zwitserland 48.22 48.24 Kopenhagen 32.90 32.75 New-York 1.45% 1.45% daar ter plaatse te zetten. Ook zal het bestuur uitzien, hoe en waar men de kinderen het beste en veiligste kan laten zwemmen. Zwemclub „De Zandkreek". KORTGENE. Woensdagavond heeft de zwemclub ,De Zandkreek" in „De Graaf van Buren" een algemeene vergadering gehouden, onder leiding van den voor zitter, den heer A. Soeters. De zwemwedstrijd van Zaterdag 25 Aug. heeft een batig saldo van plm. 3 opgebracht. De uitgaven waren 31. Op voorstel van den heer Ls. Maas wordt het voorloopig bestuur bij accla matie tot vast bestuur benoemd. Het be stuur is als volgt samengesteld A. Soe ters, voorz.; A. P. Maas, secr.; M. Ver burg, penningm. De heeren L. D. van Damme, J. de Die, lm. Heijstek en mej. Jo Wolse worden tot bestuursleden be noemd. De contributie zal van nu tot 31 Dec. a.s. 0.25 per lid bedragen. Er ga ven zich 30 leden op, welke tot taak kregen, ieder nog één of meer leden of donateurs te winnen. Met de wedstrijden van Zaterdag j.l. heeft men de onsmakelijke ondervinding 'gehad, dat er in den nacht of avond daarvoor, een faecaliënbak in het Spui uitgestort is. De gemeente-veldwachter heeft den dader dezer smerigheid te pak ken gekregen. Door dit geval afgeschrikt, èn beducht op nog meerdere dezer ge schenken, èn omdat het Spui niet altijd water bevat, zal men voorloopig aan het schorre zwemmen bij den ingang van de haven. Het bestuur zal een plan onder handen nemen om nü nog kleedhokjes DE RINGRIJDERIJ TE MIDDELBURG. Ruim 50 mannen en jongens in nati onaal costuum waren hedenmorgen reeds vroeg in de Abdij om deel te nemen aan de jaarlijksche ringrijderij en verdeeld over de beide banen, zijn zij spoedig be gonnen met hun vreedzame kamp. Maar voor den eigenlijken wedstrijd, kon reeds worden vastgesteld wie de ge lukkige winnaars van de prijzen zijn voor de mooist versierde paarden. Het waren: 1ste A. P. Dingemanse te St. Laurens (Tida Kira); 2de I. J. Cevaal Jz., Grijpskerke (Landzicht) en 3de L, Job- se, Koudekerke. Begonnen met mooi weer, is de wedstrijd gestoord door een onweersbui, die gelukkig slechts van korten duur was. Alvorens de pauze eindigde, maakten Balans, Burg, Markt, Noordstraat, Hof- de ringrijders een tocht te paard langs plein, Wagenaarstraat en Balans terug naar de Abdij, met zich voerende al de bekers die reeds eigendom zijn of waar om hedenmiddag verder moest worden gekampt. Morgen komen wij op deze 22ste Ab- dij-ringrijderij terug. VREEMDELINGEN BEZOEK. Met de booten der lijn Breskens Vlissingen zijn hedenmorgen 2300 passa giers en 106 auto's overgezet. DE NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT GOES. Naar wij vernemen zal de (r. k.) „Nieuwe Zeeuwsche Courant" te Goes ophouden als zelfstandig orgaan te verschijnen en zal dit in combinatie met het „Dagblad van Noord-Brabant" in een dagblad worden omgezet. Het ligt in het voornemen van H. M. de Koningin om Zaterdag 8 Septem ber uit Noorwegen naar Nederland te vertrekken. De K.L.M, heeift dezer dagen de 50.000ste passagier van dit jaar geboekt. DE ALMITENTO OFFICIEEL GEOPEND. Door jhr. mr. dr. A. Röell, com missaris van de Koningin in Noord-Holland. AMSTERDAM. Na een langdurige en intensieve voorbereiding, waarbij talrijke moeilijkheden en een veelheid van pro blemen op gelukkige wijze werden op gelost, is vandaag in den vroegen mid dag de Algemeene Middenstandsten toonstelling, welke onder den goed in het gehoor liggenden naam „Almitento" reeds burgerrecht had verkregen, offi- de Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell. De plechtigheid van de opening vol trok zich, terwijl buiten vóór het R.A.I.- gebouw, dat deze tweede Algemeene Middenstandstentoonstelling in zijn uit gestrekte expositieruimte onderdak ver leent, reeds velen het oogenblik afwacht ten, dat de poorten ook voor hen zou den opengaan. Vóór jhr- Röell het woord werd verleend, hield de voorzitter van het Uitvoerend Comité, de heer C. F. J. Verbeek, die daarbij de aandacht had van een talrijk gezelschap genoodigden een inleidende rede. Rede jhr. mr. dr. A. Röell. De heer Verbeek noodigde vervolgens den commissaris van de Koningin m Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell uit, de tentoonstelling te openen, hetgeen deze deed met een rede, waarin hij zijn vreugde uitsprak over het nationale ka rakter, dat deze tentoonstelling ken merkt, wijl zij de vrucht is van de een drachtige samenwerking van alle tot den Nederlandschen middenstand behooren- de lichamen. Het is toch geen geringe zaak om in een lijd als dien waarin wij leven, een tijd, die van allen, en niet het minst van den Middenstand, telkens nieuwe offers vraagt, waartegen geen evenredig baten opwegen; een tijd waarin de koopkracht tot een minimum is gedaald en de ma- terieele zorgen een zwaren last leggen op de bevolking in al hare geledingen, Suiker Markt Industrie Tabak i~- Rubber Amerika - Obl.Markt- Olie Amerika LÜ— Ford (Wettig gedeponeerd.) I POOS 20 CT.- TUBE 40 en 60 CT. j (Ingez, Med.) een grootsche onderneming als deze tweede algemeene middenstandstentoon stelling op touw te zetten. Moge de bezieling die hiervoor noodig was zich verder voortplanten en zich ook mededeelen aan hen, wien de moed in de schoenen is gezonken en die de trage handen en de slappe knieën nog niet hebben weten op te richten, opdat ook zij zich aangorden met den moed en het vertrouwen, die onmisbaar zijn, wil de Nederlandsche middenstand de geharnaste ridder blijven, wiens beeld als embleem voor deze tentoonstelling is gekozen. Als slagzin voor de Almitento gelden de woorden: ,De Daad van den Mid denstand". De tentoonstelling. Haar doel is, den consument te toonen, dat dank zij de voortreffelijk werkende Inkooporganisaties de concurrentiestrijd tegen de filiaalbedrijven, verbruiks coöperaties en warenhuizen met succes wordt gevoerd. Het belang om den con sument te toonen, dat door warenken nis en kwaliteit de middenstand den toets der critiek glansrijk kan doorstaan. En tenslotte om te demonstreeren de eenheid in den middenstand en de kracht der organisatie. Moge tenslotte de aandacht gevestigd worden op het feit dat tijdens de ten toonstelling twee belangrijke congres sen in de hoofdstad zullen worden ge houden: het congres van den Konink lijken Nederlandschen Middenstands bond, dat officieel door den burgemees ter zal worden ontvangen, en het Inter nationaal Congres van handelaren in Levensmiddelen, dat een ontvangst zal worden bereid door den voorziiter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam. DE MOORDENAAR VAN SONJA BEUGELTASCH. Hij legt een volledige bekente nis af. Naar wordt vernomen heeft de 21- jarige P. knecht in het bananenpakhuis van de firma Groenteman en Bolle aan het Waterlooplein te Amsterdam, na vanmorgen opnieuw door den hoofdin specteur van het bureau, Jonas Daniel Meyerplein, den heer P. A. de Kater, aan een verhoor te zijn onderworpen, met tal van bijzonderheden bekend dat hij in het bananenpakhuis de 8-jarige Sonja Beugeltasch heeft vermoord. Volgens zijn bekentenis zou hij echter met het meisje geen onzedelijke hande lingen hebben gepleegd. Omtrent de bekentenis van P. wordt nog gemeld: P. stond Maandagmiddag voor den bananenloods, toen de 8-jarige Sonja Beugeltasch buiten op haar vrien dinnetje stond te wachten, die la, de loods hij haar grootvader was. P. wenk te haar, waarna zij naar hem kwam toeloopen. Hij nam haar mee in de loods naar een gangetje, dat uitkomt op een vertrek waar de bananen van de trossen worden gesneden. Daar heeft hij getracht onzedelijke handelingen met de "kleine te plegen. Het kind begon toen te schreeuwen en uit angst heeft hij haar toen bij. de keel gegrepen en geworgd. Hij heeft het kind in het gan getje laten liggen en is weer aan zïpi werk gegaan. Hij hee.ft een auto met bananen geladen en is daarmee naar den overkant van het IJ gegaan. Omstreeks vier uur is hij in de loods teruggekomen. Toen zag hij dat het lijk je nog altijd in het gangetje lag. Nie mand had dus in dezen tijd opgemerkt dat het. kind daar lag. Vermoedelijk is er in dien tijd dus niemand op 3ie plek geweest. P. heeft het lijkje toen op zij^ schouder genomen en het naar de vlie ring gedragen. nSsaÊÊSÊSlÊÊÊMtÈ

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2