v ONDERWIJS. SPORT. BUITENLAND. FINANCIEELE BERICHTEN. Voor kleine iisistsn. 29 BURGERLIJKE STAND. MARKTBERICHTEN. j 1 FRANKRIJK. ENGELAND. DUITSCHLAND ZWEDEN. SPANJE. VER. STATEN. JAPAN. DE STERRENHEMEL 29 AUG.-5 SEPT. 1934, 22 h MT. (23 k ZT.) ©voile urn nieuwe haan ZUID venus mars jupiter saturnus m ■"SI ril Ne Ne Ne Ce O. O. O. D, Di Er Z\ Zv Ai 's- Rc Be Ze Ze ge He ter en me te de 193 C me sou VOi I ma: opg hou wai voc I slot ling van ont van E 5 F te aan rug C hor wei ste nie Di tot op Flij S. dar I s o rin zal I toe He mii I me vol Sta cor op var noj I ma dei ba. vrc te 1 ori de v c vai se. Ac de ni< vo to< Bu me in die va dr; en ge. te ter eei zit va Ra die Na be J. he. slo op 1 zo. hei1 noi mosselen. Naar Duitschland, tengevolge der financieele transacties, wordt heel weinig gezonden. De mosselkweekers gevoelen er weinig voor om maanden lang te moeten wachten en verkoopen dan liever niet. De kwaliteit is zeer goed tot matig al gelang de plaats waar ze vandaan komen. Over het algemeen zijn de kweekers tevreden. De prijs is niet schitterend, maar men hoopt dat het regeeringsingrijpen betere prijzen tengevolge zal hebben. Verbouwing van schepen van de Holland. Amcrika-lijn. Naar de „N.R.Ct." verneemt, ligt het in het voornemen van de Holland- Amerikaiijn, vier van haar schepen, n.l. de „Leerdam", de „.Maasdam", de „Edam" 'en de „Spaarndam" te laten verbouwen. Men is thans met het verbouwen van de „Leerdam" begonnen. De bovendekken zijn in de midscheeps en op de campagne gesloopt. De vroe gere passagiersverblijven zijn verwijderd en het schip wordt nu geheel tot vracht schip ingericht Indien de resultaten van deze verbouwing bevredigend zijn, zal successievelijk met de drie andere schepen worden begonnen. De „Edam" meet 8871 ton en werd in 1921 bij de Kon. Maatsch. „de Schelde" te Vlissingen gebouwd. ADRESBOEK VAN DE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. Van het Adresboek van de Nederland- sche fabrikanten, „De Nederlandsche In dustrie", is dezer dagen bij A. W. Sijt- hoff's Uitgeversmaatschappij te Leiden, de twaalfde vermeerderde uitgave ver schenen. Na de gebruikelijke gegevens bevat de nieuwe uitgave een statistisch over zicht van de Nederlandsche Nijverheid, samengesteld door dr. C. Visser, secre taris van de K. v. K. te Delft. Verder zijn, met medewerking van verschillen de groote gemeenten in ons land, zooals Amsterdam, Rotterdam en Utrecht, een aantal duidelijke kaarten opgenomen, die een overzicht geven van de in die gemeenten voor industrieele doeleinden beschikbare terreinen. Evenals in de vorige uitgave is ook thans weer een in rubrieken gerang schikt register opgenomen; verder ook een drietal registers in de Fransche, Duitsche en Engelsche taal, wat van groot belang is voor buitenlanders, die dit Adresboek wenschen te raadplegen. N.V. The Vitrite Works te Middelburg' In de buitengewone vergadering van aandeelhouders der N.V. The Vitrite Works te Middelburg is bepaald, dat op de aandeelen van f 1000 een bedrag van f 250 zal worden terug betaald, zoodat deze aandeelen dus op f 750 komen. waarvan we dan in het najaar kunnen oogsten. Voor wintergebruik zaaien we omstreeks half September en voor het vroege voorjaar kunnen we nog begin October zaaien. Bij strenge vorst moet men dan voor eenige beschutting zorgen Verder zaaien we weer spinazie, raap stelen en radijs. Het gewas wordt we niet zoo zwaar als in het voorjaar, maar we krijgen zoodoende de gewenschte af wisseling A. G. Late groen tensoorten. In den moestuin planten we nu andij vie. Vrijgekomen grond van doperwten, peulen, vroege aardappelen enz. kan daarvoor worden benut. De grond wordt vooraf opnieuw omgespit en in veel ge vallen zal het wenschelijk zijn om ook opnieuw te bemesten, waarvoor zoowel stalmest ais kunstmest kan worden ge bruikt. We planten op 25 a 30 cm af stand Wanneer de planien wat lang zijn snijden we de bladeren half door, om het slap hangen te voorkomen en het aan groeien te bevorderen, We planten niet alles tegelijk en voor late beplanting ge bruiken we later gezaaide; zoodoende zullen we opvolgend kunnen opbinden en oogsten. Het boonen plukken is nu in vollen gang en behalve voor geregeld gebruik plukken we nu ook voor den in maak, Vooral de snijboon en plukken we geregeld, o a. eenmaal per week, opdat ze niet stug worden en daardoor onge schikt voor het gebruik. Verder gaan we bij het plukken vooral voorzichtig te werk, opdat bij het plukken niet tevens bloesem en jonge vruchtjes worden af gerukt of gestoofen Wie zelf zaad wil winnen spaart daarvoor eenige der bes te planten, waarvan dan in het geheel niet wordt geplukt. De koolsoorten zijn nu flink aan den groei. De regen der laatste weken heeft dit gewas goed ge daan. Vooral op beschut liggende ter reinen wordt kool vaak geteisterd door rupsen- Het beste bestrijdingsmiddel daartegen is; vangen en dooden. Uit de vollegronds tomaten nemen we nu de koppen boven de vierde tros weg. Alles wat hooger geplaatst is wordt toch niet meer rijp en neemt dus onnoodig voed sel en licht weg voor de andere trossen. Wie nog laat kropsla wil oogsten kan nu nog in een leeggekomen bak zaaien, We zaaien ruim en dunnen de plantjes uit tot op 25 cm. Omstreeks half September leggen we de ramen op de bak, welke we dan hoog luchten. Verder kunnen we in deze bakken nog postelein zaaien. Vrijgekomen land kunnen we ook nog beplanten met bcerekool. Deze kool soort verdraagt zeer goed strenge vorst en levert ons dan juist een smakelijke groente. We planten op 60 cm afstand We zaaien nu ook de eerste veldsla, Examen rijwielhersteller. Het ligt in de bedoeling van de Ge combineerde Rijwielhandelaren Organi saties (waarbij aangesloten de groote neutrale en de R.K. Bond van rijwiel handelaren) in December de gelegenheid open te stellen tot het afleggen van het examen rijwielhersteller, ter verkrijging van den titel „meester" of „gezel". Aan het ministerie van Onderwijs is bereids gevraagd, een Rijksgedelegeerde aan te wijzen De samenstelling der examencommissie geschiedt iin overleg met alle kringen op vak- en onderwijs gebied, Bij genoegzame deelneming wordt de gelegenheid tot het afleggen van het examen opengesteld te Amster dam, Tilburg en Groningen, Duivensport. Zaterdag j.l. hield de P. V. de Tele graaf te Middelburg een wedvlucht vanuit Parkeston (Engeland); in con cours 53 duiven. De duiven werden des voormiddags te elf uur in vrijheid gesteld met sterken N.O. wind, van daar dat de aankomsten traag waren, en zoodoende de wed vlucht lang open stond. De afstand Par kestonMiddelburg is 171270 km. De eerste duif bereikte haar hok te 2 uur 13 min. 12 sec. met een snelheid van 883 m per minuut. Laatste of 14e prijs- duif is geconstateerd om 3 uur 34 min. 6 sec. met een snelheid van '640 m per minuut. De prijzen werden behaald als volgt: le, 10e en 12e prijs A. de Visser; 2e A. A. v. d. Berge; 9e J. v. Akkeren allen te Vlissingen; 3e L. Korff, Souburg; 4e J. de Kok; 5e N. Mesker; 6e D. M. Klaassen; 7e R. Dirven.; lie W. Hen driks allen te Middelburg; 8e en 13e J. Sturm, Veere; 14e KI. Schroevers, Arnemuiden. De gezamentlijke Postduivenvereenl- gingen van I e r s e k e vlogen nationaal van Parkestone; afstand 200 km; fes li uur. le en 18e prijs: S. Paauwe; 2e P. Lin- denberg; 3e, 6e, 12e, 19e en 21e W. van Haver; 4e, 7e en 20e L. Schipper; 5e en lie A. Pols; 8e Mi. Bom; 9e en 15e M. de Koeyer; 10e Joh. Bom; 13e A. Ver mast; 14e D. van Boven; 16e P. de Koeyer; 17e C. J. van Es. le duif 2-56-43. Laatste 4-07-15. Uitslag van de door de Postduiven- vereeniging „De Blauwe Doffer" te Hansweert op Zondag 26 Aug. j.l. gehouden wedvlucht van uit Pont St. Matenel. Afstand 258 km. Los 7 h. le en 11e Gebr. Smallegange, Schore; 2e, 6e, 7e, 13e en 17e L. Lavooij, Kapelle; 3e en 18e H. Glas, Kapelle; 4e, 16e en 26e F. Dommanchet, Hansweert; 5e A. Krombeen, Hansweert; 8e, 14e en 25e I. Sanderse, Schore; 9e, 21e, en 22e F. v. d. Kreeke, Hansweert; 10e L. Nieu- wenhuijse, Schore; 12e en 19e F. Modde, Hansweert; 15e, 20e en 24e C. Bruijn- zeel, Schore; 23e G. Verstraete, Hans- weetr. Eerste duif 12-22-50 h; Laatste duif 1-18-42 h. Toen te Parijs een vader de nieuwsgierigheid van zijn zoontje wilde bevredigen en hem de werking wilde verklaren van een granaat, ontplofte de helsche machine. Vader en zoon werden gedood. VORSTELIJKE VERLOVING. Het Engelsche Hof maakt de verlo ving bekend van Prins George, de vier de zoon van het koningspaar, met prin ses Marina van Griekenland. Prins George, die deel uitmaakt van de Engelsche marine, is 20 December 1902 geboren. Prinses Marina is de der de dochter van Prins Nicolaas van Grie kenland, en geboren op 30 November 1906. „HET EINDE VAN HET KAPITALISME". Onlangs heeft, naar Het „Hbl", aan de „Times" ontleent, de leider van de af- deeling economische politiek van het na- tionaal-socialistische hoofdkwartier te München, Bernard Kohier, te Berlijn voor ongeveer 15.00 nationaal-socialis- iische functionarissen in een redevoering „het einde van het kapitalisme" voor speld. Hij zette uiteen, dat de politieke re volutie ten einde was, maar dat de na- Lionaal-socialistische beweging bleef op rukken. Met het marxisme had men af gerekend, nu moest men afrekenen met hei kapitalisme. Het socialisme was niet verwerkelijkt zoodra arbeiders en werk gevers bereid bleken den klassestrijd te laten varen, maar alleen wanneer iedere klassenstrijd overbodig en daardoor on mogelijk gemaakt was. Zoolang het Duitsche volk niet vol komen meester was over het gebruik van zijn arbeidskracht, zoolang werk- loozen tevergeefs op werk wachten, zoo lang zal het Duitsche volk niet vrij zijn in zijn economische en sociale beslissin gen. Eens moet de staat het recht op werk waarborgen en zijn letterlijke ver werkelijking voor iederen Duitscher ver zekeren. Slechts op dat oogenblik zou het laatste uur van het kapitalisme slaan. EEN AL TE IJVERIG ARTS. Een standje gekregen. W5j maakten indertijd melding van een brief, door zekeren dr. Seiler, na mens de vereeniging van Dü^seldorfer artsen, gezonden aan zijn collega's, in verband met het feit, dat er uit het' Ma nenhospitaal zooveel neen-stemmen wa ren gekomen. Dr. Seiler verordende daarom, dat het „allerstrengst" verbo den was, voortaan nog patiënten naar dat hospitaal te verwijzen. Een lezer van het „Dagbl. v. N. Brabant", die toevallig in Duitschland vertoefde, heeft den bewusten dokter nu opgebeld. Deze bevestigde de juist heid van de publicatie, uitgezonderd de onderteekening, welke tot misverstand aanleiding geeft, daar hij niet namens de Düsseldorfer Artsen Vereeniging handelde, maar in zijn kwaliteit van pri vé persoon. Hij zeide verder van de partijleiding een ernstige bemerking over zijn optre den te hebben ontvangen (een Duitscher bij het telefoongesprek aanwezig, zei letterlijk: „er hat sich einen I^üiffel ge- holt" hij heeft een uitbrander gehad). Verscheidene Duitschers in leidende positie, meenden, dat de fanatieke dok ter zijn partij en zijn vaderland een slechten dienst had bewezen. Volgens de allerhoogste leiding toch moet men trachten de neen-stemmers te winnen en mogen geen tegenmaatregelen tegen hen worden genomen. Zoo meldt de lezer van het „D. v. N. Br." aan zijn blad, De grootste betonnen brug ter wereld. De grootste betonnen-brug ter we reld zal Vrijdag a.s. te Traneberg bij Stockholm worden geopend. De bouw van deze brug heeft bijna 5 millioen kronen ge,kost. De grootste boog van de brug is 181 meter lang en heeft een breedte van 27)4 meter. De geheele lengte van de brug bedraagt 465 meter. Doeltreffende „roode" argumenten. Tijdens de jongste vergadering van den gemeenteraad van Toledo nabij San Sebastian werd een tomaat geworpen in het oog van den burgemeester. De „handgranaat" werd geworpen door een Baskisch nationalist die niet tevreden was met den burgemeester, die de door de regeering onwettig ver klaarde verkiezingen niet had doen hou den- De burgemeester gelastte hierop twee nationalisten te arresteeren, waar op de nationalisten een volledig offen sief met tomaten inzetten. De civiele garde moest ten hlotte met het piat van de sabel de orde herstel len, Stakingsvoorbereiding. Het wordt thans, nu 4000 leiders van de katoenin dustrie botweg hebben geweigerd, ge volg te geven aan den wensch van Roosevelt, inzake de vermindering van werktijd der arbeiders, vrijwel uitgeslo ten geacht, dat nog iijdig een oplossing tot stand zal komen van de moeilijkhe den in de textielindustrie. De fabrieken te Alabama worden reeds tot ware ves tingen ingericht en verstrekt met ma chinegeweren, gasgeschut en dergelijke. Wereldvlucht. De Amerikaansche vlieger Light is gisteren met een water vliegtuig uit Cartwright op Labrador ge start naar Julianahaab op Groenland, als eerste étappe voor een vlucht om de wereld. Het eerste gedeelte van feijn roüte le'dt van de Vereenigde Staten over Canada, New Foundland en Labrador- via Julianahaao op Groenland, naar Reykjavik, Kirwall op de Orkney-eilan- den en verder naar Marseille. Het watervliegtuig is een Bellanca- machine, uitgerust met een 420 pk Wasp. motor. Moordbende gevonnist. Het Ge recht heeft vonnis gewezen tegen 14 le den van een beruchte bende, die on derling waren verbonden door zooge naamde bloed-broederschap en die in 1932 eenige sensationeele moordaansla gen hebben gepleegd, met het doel het fascistische regiem in Japan te vesti gen. Ster v/d 3* grootte, ot kleiner Ster v/d 2' grootte. Ster v/d I' gr. li— Melkweg Wettelijk ingeschreven bij het Bureau v/d Industrieelen Eigendom onder No. 64222 EERSTE KV. O LAATSTE KWARTIER Sterretijd 20 h 30 min. In drukletters vermeld zijn de namen van de sterrebeelden; de eigennamen van een aantal der helderste sterren zijn in schrijfletters geteekend. Nog twee afnemende maantjes, in het O. en 't N.W.O. Fomalhaut van de Zuidervisch komt nu op. Vooral in verband met het feit, dat hun voorbeeld de navolging heeft ge had van tal ven andere terroristische de monstranten, is tegen hen een zware straf geëischt van zes jaar dwanga/beiü tot de doodstraf. Tegen vier beklaagden, onder wie Aliira Inouye, den fanatieken Boedhis- tischen priester en leider der bende, werd de doodstraf geëischt. Madame Butterfly. In een dorpje in den omtrek van Tokio is een vrouw van 90 jaar overleden, dié in Japan al gemeen bekend stond als Madame But terfly. Zij heette Gato en was van adel. Zij moet een heel mooi meisje geweest zijn en haar liefdesgeschiedenis met een jongen Amerikaanschen zeeofficier deed indertijd de ronde in alle voorname krin gen des lands. Kort daarop sneuvelde de officier in den Spaansch-Amerikaan- schen oorlog. De beroemde opera heeft de vrouw nooit gezien, maar twee jaar geleden was zij de film gaan bekijken. „Alles is heel anders gebeurd", was har eenige com mentaar. 's-Gravenpolder, Van 15 Juli tot 25 Aug. Getrouwd: Joh. Kole 21 j. jm. te *s- Heer Arendskerke en Joha. v. d. Velde 24 j. jd. Bevallen: Jaca. de Dood geb. Wal- hout z.; Ca. op 't Hoff geb. Meijaara d.; Jac. de Witte geb. Murre z. Overleden: Adra. van Weele 89 j. we duwe van J. Woutersen; Corna. Tol- hoek 72 j. vrouw van Jac. Lokerse; Adrn. van Weele 67 j. ongeh. GEVONDEN VOORWERPEN TE MIDDELBURG. Dop van electrische lamp, Roose, Noordweg B 151; Regenmantel, Scheij- beler, Jasmijnstraat W 169; Blauwe Par- kit, Plasschart, Latijnsche Schoolstr. C 53a; Postduif, Lebon, Wagenaarstraat D 92; Zakmes, Verdaasdonk, Bagijnhof- straat E 179; Halskettinkje, P, Schoon- aard, Noordsingel R 57a; Ceintuur, E. Buthner, Dam N.Z. 60; Kinderblaezer, J.. Reijnhout, Achtersingel Q 143; Da mesarmbandhorloge, A. v. d. Ven, Vliss. straat I 179; Huissleutel, F. Kla ver, N. Oostersche straat N 103; twee sleuteltjes en twee kindersokjes, A. Verhage, Klein Vlaanderen M 158; Zak kammetje, Wichman, Achtersingel Q 166; Belastingmerk, J. Klerqc, Vlas- markt L 21paar broeksveeren, Renier- Onderdijk, Molendreef, N. en St. Joos- se, 't Zand D 95>; Gouden Broche, F. land; Muts, N. v. Belois, Korte, Korte Delft F 19; Damesportemoinneau,^ Pagê, Gravenstraat I 264; Band en Kinder manteltje, J. Ooms, Gravenstraat 1^195; paar Kinderpantoffels, C. Fevel, Klein Vlaanderen M 177; eenig Geld, L. van Eenennaam, Dam Z.Z. G 98; Duifje, Moerland, Emmastraat W 44; Bushel Fruit, Wiltenburg, Noordweg S 223; Band en Jurk, J. de Wijze, 't Zand D 212; Schooletui, L. v. d. Berge, Lange Singelstraat N 206; Starter van motor, J. v. Gemert, Heerengracht M 18; Da meshandschoen, Eversen, Spanjaardstr. F 79; Gouden Ring, Cijssouw, Arn. pad T 103; Liniaal, N, Nieuwdorp, Veersche Singel S 47b; Zilveren Broche, N. Abra- hamse, Breeweg D 187; Stalen Duimstok C. Klerk, Gravenstraat I 194; Zilveren Vulpotlood, Lagaay, Sociteit Markt; Bout met Stootblokken, Christiaanse, Brigdamme B 150; Gouden Broche, C. Roose, Brigdamme B 140; Dameshand schoen, M. Simons, Zach. Jansenstraat S 91; Postduif, Sociëteit, Markt; Da- mestaschje, Secretarie, Arnemuiden. Middelburg, 28 Augs, Fruitvei ling. Peren: clapps 111 c., Noord Hol- landsche Suikerpeer 12 c., scharlaken 14 c,, widiams duch. 13 c., beurré merode 13 c., krielpeer 12 c„ per zikpeer 13 c., muskuspeer 5 c., triumph de Vienne 413 c., bergamot 13 c., jutten 312 c., bloedpeer 1 c„ Bon Chré- tien Williams 23 c„ dr. Jules Guyot 14 c., callebouts 12 c., Duch. d'Ol- denburg 17 c„ beurré d'amanlis 8 c. Appels: keswick 13 c., transparant 1 8 c-, grofzuur 1 c, manks Codlin 18 c., signe tillish 2 c., Frans van Baden 9 c., Cox pomona 12 c., zoete astrakan 1 c., roode ster 1 c., the Queen 24 c-, marguerite manllat 3 c. Pruimen: reine victoria 17 c., dubbel boeren witte 10 c., witte wijns 311 c. prince 2 c., bel le de Louvain 410 c., Washington 5 10 c„ b'auwe 57 c„ eierpruimen 4 c„ abrikoos 13 c., jefferson pruimen 7 9 c. Diversen: tomaten 23 c., franken- thaler 1625 c., witte druiven 912 c., roode bessen 8 c.. alles per kg.; netme- loenen 512,5 c-, ananasmeloenen 2 10,5 c., suikermeloenen 5,514,5 c„ kar bonkel 8,5 c,, kennemer meloenen 8 8,5 c,, perziken 0,54 c., vijgen. 1 c., al- i'es per stuk- Middelburg 28 Augs. Aardappel veiling: blauwe eigenheimers 3,5 c„ late blauwe 44,5 c., witte 2,53 c., alles per kg en zonder heffing. Den Haag 28 Augs. Haagsche vei ling van land en tuinbouwproducten N-V. Grossiersveiling. Pruimen: Re ne Victo ria I 12—18 ct., II 5—9 ct., III 3—5 ct„ Belle de Louvaine I 916 ct., II 59 c., Abrikoospruimen 14 ct., Burbank 11 13 cl., Reine Claude I 3033 ct., III 6 ct-, Blauwe pruimen I 812 ct., II 5 8 ct., Wijnpruimen 18 ct., Zoete kwet sen 30 ct.,« Eierpruimen 1013 ct., Herfstblauw 68 ct. Peren: Claps Favorite extra '1216 ct., I 8—12 ct„ II 5—8 ct., III 3—5 ct., William Duch. I 58 ct., II 25 ct., Suikerperen 46 ct., Souvenir de Con gres 612 ct., Bon Louise extra 31 ct-, I 1316 ct., Beurré de Merode 47 ct., Jutten extra 1723 ct., I 1017 ct-, II 5—9 ct., Margriet de Marlot 10 ct-, Per zikperen 4—6 ct., Pondsperen 5 ct., Me loenperen 35 ct., Beurré Lebrun 713 ct., Beurré Hardy 1923 ct., Beurré Griffard 79 ct-, Doctor Julius 12 ct., Bon Chrétien de William 35 ct., Wijn peren 79 ct., Presidentperen extra 23 ct., I 1315 ct., Seigneur d'espére 111 16 ct., II 48 ct., Schrijvers 46 ct-, Sijsjes 48 ct., Diamantperen I 46 ct., 11 23 ct., Zomervijgen 6 ct., Scharla ken-peer 7 ct-, Triumph de Vienne ex tra 17—21 ct., I 10—16 ct., II 4—8 ct. Appelen: Bloemée I 69 ct., II 45 ct., Keswich 1 58 ct., II 24 ct-, Mank's Godlin 510 ct., Transp. de Croncel I 6—12 ct., II 3—5 ct., Zweden I 10—17 ct-, II 7—9 ct., Hondenmark 35 ct., Notarisappel 6-8 ct., (I) II 3 5 ct., Yellow 4—7 ct., Koningszoet I 5— 7 ct., II 34 ct., Alma's 57 ct-, Glas appels 57 ct., The Queen 610 ct., Zigeurinnen 21—33 ct., Kandyzoet 5 ct., Early Victoria 613 et- Diversen: Kalebas 6—11 ct., per stuk; Aardbeien 5860 ct., Noten 910 ct„ Augurken I 612 ct., II 24 ct., Snij- boonen 12—16 ct. Alle prijzen per kg tenzij anders vermeld. Elec. Drukkerij G. W. den Boer, M'burg

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 6