DE VREEMDELING VAN SILVERDALE HONIGS BOUILLONBLOKJES thans 6 voor SO cl KRONIEK van den DAG. BINNENLAND. ZEELAND. LANDBOUW. RECHTSZAKEN. HANDEL EN NIJVERHEID. ZELP NIET MEER IN BESLAG GENOMEN DE WASCHTUD IS NU VDU GEItOMEN TWEEDE BLAD VAN DE PROVINCIALE ZEEUWSCHE MIDDELBURGSCHE COURANT (W.O. DE GOESCHE CRT.) VAN WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1934. No. 203. VLISSINGEN. WAtGHEREN. ■UiD-BEYEUHO. De Paus over de bioscoop. „Een groot kwaad in de mo derne samenleving!" Er is eenigen tijd geleden in Venetie een tweejaarlijksche kunsttentoonstel ling gehouden, waaraan toen verbonden was een congres van bioscoopdirecteu ren en van de filmpers. Tot de uitstapjes en andere bijzonderheden, die zulke con gressen een verhoogde aantrekkelijkheid moeten geven, behoorde ditmaal een audiëntie door het hoofd der Roomsch- Katholieke kerk, Paus Pius XI. Op het verzoek tot deze audiëntie antwoordde de Paus, dat hij de heeren van de bios coop-journalistiek bijzonder gaarne ont vangen zou. Dat bleek juist te zijn, maar dat „bij zonder hield wel een.... bijzondere verrassing voor de heeren in.Onze Italiaansche correspondente schrijft ons hieromtrent het volgende, hetgeen wij onze eigen opvattingen ditmaal buiten beschouwing latende te belangwek kend vinden om het onzen lezers te ont houden Zooals uit zijn toespraak bleek had de Paus de heeren van de bioscoop-pers een hartig woordje te zeggen; het was daarom zijn uitdrukkelijk verlangen dat niet eenige afgevaardigden, maar het geheele comité, geheel de pers van de afdeeling: bioscoop haar opwachting zou komen maken- Toen men in 's Pausen tegenwoordigheid was toegelaten zeide Pius XI, dat hij zich verheugde over dit bezoek, omdat hij nu in de gelegenheid was eens te zeggen hoe hij dacht over dit groote kwaad: de bioscoop in d .e moderne s a!m e n l'e v in g. Door de kardinalen, bisschoppen, en missionarissen die verspreid zijn over de geheele wereld is hij goed op de hoogte van de onderwerpen, die verfilmd, een publiek van duizenden ja van millioenen dagelijks op onwaardige, immoreele wij ze bezighouden. De Paus was er, zoo zeide hij, tot dusverre onkundig van, dat er zooiets als een bioscoop-pers bestond, maar nu hij dc vertegenwoordigers van deze pers voor zich ziet, vraagt hij hun in gemoede af, of de bioscoop wel zoo veel kwaad zou stichten als de journa list zijn plicht deed door zich tegen de immoraliteit te keeren die door het witte doek gepropageerd wordt „Het gaat hier niet", zeide de Paus, „om de vraag of de kinematograaf al dan niet religieus is, maar of ze zedelijk of onzedelijk is: of ze den mensch op een hooger dan wel op een lager peil brengt. De statistische ge gevens, die ons verstrekt zijn, vervullen ons met de grootste zorg. Wij weten nu dat niet minder dan 87 millioen voor 't meerendeel jonge menschen, zich in één enkele maand in de bioscoop verdrin gen; onder de filmen die vertoond wor den en publiek trekken is het percen tage dergenen, waarvan een opvoeden de kracht uitgaat of die een onschuldige vreugde geven, zeer klein. Er is mij wel eens bij wijze van troost verzekerd dat er ook religieuse en moreele filmen ver toond worden maar ik zeg u, dat ik al leen maar vraag dat de bioscoop uit sluitend zedelijke, opvoedende, in één woord: gezonde filmen op het doek pro jecteert. Ik doe een beroep op het gevoel van verantwoordelijkheid van allen, die verbonden zijn aan deze industrie; als een zware last moest deze hen drukken helaas de zucht naar winst brengt te gemakkelijk de stem van het geweten tot zwijgen; gelddorst voert tot demo ralisatie tot den moreelen dood van ge heele generaties. Wie het kwaad niet bestrijdt is er medeplichtig aan", en de door H. BINDLOSS. 19). (Ingez. Med.) Kolonel Barrington had tien jaar ge leden de Silverdalesche kolonie gesticht. Een aantal kennissen van hem, voor 't meerendeel militairen, die om de een of andere onrechtvaardigheid uit dienst waren gegaan en een tiental jongere zoons van adellijke Engelsche families, die óf te weinig geld, öf te weinig ver stand voor een militaire of diplomatie ke carrière hadden, waren zijn eerste mede-kolonisten geweest. Hij had ze op, het land geïnstalleerd en van hem had den ze het bedrijf geleerd; in 't begin was de onderneming, door de hooge graanprijzen, een groot succes geweest, maar daarna was 't met een dalende lijn gegaan. Tich had kolonel Barrington er tien jaar voor noodig gehad om te leeren begrijpen, dat mannen, die eiken dag keurig in voorgeschreven kleeding dineerden en die meer dan één derde van hun tijd met kaartspelen of met 't beoefenen van allerlei soorten sport doorbrachten, onmogelijk als landbou wers konden wedijveren met de ernsti ge mannen uit Ontario of de krachtige ploegers uit Dakota, die hun maaltijd in minder dan tien minuten verorberden en die minstens twaalf uur per dag werkten. Maar ondanks zijn ondervinding, wil Paus citeerde uitspraken van de twee grootste Italiaansche schrijvers, van Dante en Manzoni waarin door den eersten het beschrijven van misdaad als misdadig gebrandmerkt wordt, terwijl Manzoni zegt: „breng nooit uit een an dere taal één woord over en nog veel minder spreek het zelf uit een woord dat als een toejuichen van de ondeugd als een bespotten van de deugd zou klinken!" „Denk aan de zielen die door de bios coop verwoest worden" riep Pius XI de journalisten toe, „wees mede een werk tuig in onze hand om de jonge, onbedor ven menschen van den ondergang te redden!" Als gezegd: wij zullen ons ditmaal van breedvoerig commentaar op deze merk waardige uiting van een met zoo hoog geestelijk gezag bekleed personage ont houden. Slechts zij hier opgemerkt, dat men dit scherpe oordeel natuurlijk moet bezien uit den gezichtshoek der r.-katho- lieke moraliteitsopvatting, en dat, zoo als niet daar tegenover, dan toch daar naast plaats kan zijn voor een iets mil der oordeel. DE GEZONDHEIDSTOESTAND VAN DE KONINGIN. Ten aanzien van het tijdstip waarop H.M. de Koningin, die thans geheel her steld is, uit Noorwegen naar ons land zal terugkeeren, is nog niets bekend. Herfstdienstregeling K.L.M. Wij ontvingen de Herfstdienstregeling voor de Binnenlandsche Luchtlijnen, ingaande 1 September a.s. Deze Herfsi- dienstregeling is in 2 tijdvakken vet deeld, nl. a) van 1 September tot en met 6 October en b) van 8 October tot en met 31 October. Op de Zeeuwsche Lucht Lijn: Am sterdam - Rotterdam - Haamstede - Vlis- singen v.v. wordt de Herfsdienst op Dinsdag 4 September a.s. ingevoerd, daar tot en. met. 3 September de tvhans geldende zomerdienst van kracht blijft. Uit de dienstregeling blijkt, dat de dub- beldaagsche dienst in beide richtingen gehandhaafd blijft, terwijl het door en kele kleine wijzigingen mogelijk was betere aansluitingen te verkrijgen; te Vlissingen op den bootdienst Vlissingen -Breskens van den Provincialen Stoom- bootdienst op de Westerschelde (dienst regeling bekend tot en met 6 October], en te Rotterdam en Amsterdam op Ge voornaamste internationale luchtlijnen De dienst op KnockeOostende ver valt. De dienstregeling van de lijn Gronin gen-Amsterdam-Rotterdam v.v. onder gaat slechts enkele kleine wijzigingen; die op de lijn Twente-Amsterdam v.v. wordt beperkt tot een enkeldaagschen, en wel een ochtenddienst Twente-Am- serdam en een middagdienst in omge keerde richting. De dienst op de lijn Eindhoven-Rot terdam v.v. wordt eveneens beperkt tot een enkeldaagsche: in de richting Eindhoven-Rotterdam des ochtends, ïn de het er bij hem nog niet recht in, dat het ras, waartoe hij behoorde, door een ander op zijde gestreefd en ten slotte overtroffen zou kunnen worden. Deze hooge dunk van eigen ras, benevens een koppig vasthouden aan Engelsche ge woonten en tradities, had hem heel wat gekost; na tien jaar werken was hij lang niet meer de welgestelde man, die Sil- verdale met zooveel illusies gesticht had. Maud Barrington was zijn pupil ge weest, zelfs nu nog rustte het beheer van haar land, hectare op hectare bouw land, in zijn handen. De grond was uit stekend, een van de landbouwers uit On tario zou er waarschijnlijk kans toe ge zien hebben, om in tien jaar een aardig kapitaaltje bijeen te garen, maar voor zulks een resultaat zou overleg noodig geweest zijn, en Colonel Barrington was niet iemand, wien overleg in geldzaken natuurlijk afging. „Ik zit te snakken naar nieuws", zeide het meisje. „Begin maar bij het begin. de prijs van tarwe. Te oordeelen naar 't gezicht, dat u na 't lezen van uw brie ven zette, is hij aan 't dalen". Barrington zuchtte even. „Ja. De win- ter-tarwe is twaalf cent de laagte in 't spijt me, dat ik je aangeraden heb, je oogst vast te houden. Ik ben bang, als 't zoo doorgaal, dat de balans het vol gende halfjaar weer naar den verkeer den kant zal doorslaan." Om den mond van het meisje gleed een eigenaardige trek; 't was of zij even glimlachte; ofschoon er in hetgeen Bar rington haar juist verteld had geen re den tot vroolijk-zijn lag. 't Was dan ook de richting Rotterdam-Eindhoven namiddags. TENTOONSTELLING „KUNST IN NOOD". Geen bijzonder succes, De loterij. Gisteranavond had in de tentoonstel lingzalen van den Kunstkring het Zuiden te Vlissingen de sluiting plaats van de tentoonstelling van „Kunst in Nood", die aldaar van 11 Augustus af is gehouden. De heer E. J. v a n D o r t lid van het Comité „Kunst in Nood" en leider van de tentoonstelling wees nog eens op het werken van het comité, dat in enkele weken f 30.000 tot f 35.000 bijeen had en, in de eerste plaats dank zij de me dewerking van H.M. de Koningin, zulk een groot succes had. Hier te Vlissingen is er zeker reden tot blijdschap en vreugde voor de medewerking van ve len, maar aan de andere kant is er ook een wrange zijde- Spr. meende door zijn verblijf in Zeeland van 1914 tot 1918 met vertrouwen ook deze tentoonstel ling tegemoet te kunnen zien, maar in 17 dagen zijn er slechts 603 toegangsbe wijzen, tevens loten, verkocht. Daar on der zijn er ook nog een percentage aan vreemdelingen gekomen, zoodat spr. tot zijn spijt moet vaststellen, dat de Zeeu wen, die hij toch zoo voor Oranjegezind aanziet, in deze het Koninklijk voor- baeld niet hebben gevolgd. Dank bracht spr. aan allen, die het Comité zoo krachtig hebben bijgestaan. In de eerste plaats aan den burgemees ter. Aan 't damescomité buiten Vlissin gen, bestaande uit de dames mevrouw V. d. Veur te Middelburg; mevrouw Van Voorthuijsen te Domburg; mevrouw Bergsma, Zoutelande, mejuffrouw Oachs te Veere, mej. mr. van Deinse te Middel burg en mej. Van der Kamp te Dom burg- Verder aan de heeren Van Dijk en Jacobs. Spr. verklaarde grooten eerbied te hebben voor hen, die den Kunst kring het Zuiden nu reeds 15 jaar in stand weten te houden, in aanmerking nemende de weinige belangstelling voor de kunst bij de geciviliseerde bevolking van Walcheren. Deze bleef zelfs weg, nu er niet alleen Zeeuwsche schilders hun werk zonden, maar zeer velen uit alle deelen van Nederland. Dank bracht spr- in het bijzonder aan mevrouw Hendrikx, die een harer wer ken aan zijn echlgenoote aanbood. Spr. heeft te Apeldoorn gezegd, dat van daar de victorie begon nu moet hij vast stel len, dat er ook bij dit werk up en downs zullen blijken ie zijn. De heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, zeide, dat men zeker een beter bezoek had ver wacht dan nu gememoreerd is. Het is juist, dat de Kunstkring het Zuiden het nu reeds 15 jaar moet hebben van een kleinen kring van getrouwen, van wer kers als de heeren Jacobs en Bergsma. Spr, hoopt, dat men in Zeeland uit de laatste dagen leering heeft getrokken- Spr. heeft wel steeds getwijfeld, dat men ook hier 2000 bezoekers zou halen, maar zoo weinig als nu had hij toch niet ge dacht. Spr. bracht vooral hulde aan den heer en mevrouw van Dort, die hun hee'e vacantie geven voor dit werk en hij hoopte, dat de tentoonstellingen in andere plaatsen wel 'n verdiend succes zullen worden. Op be'de toespraken volgden bewij zen van instemming. des De volgende tentoonstelling wordt in Den Haag gehouden. Na deze officieele sluiting had de ver loting plaats. meer door het groote contrast tusschen het leven, dat ze tegemoet ging en het leven in Montreal, waar gesprekken en gedachten slechts één onderwerp gehad hadden: de beste wijze om je te amusee ren, dat haar gevoel voor humor even geprikkeld werd. Op Silverdale waren het dikwijls de problemen, in 't leven geroepen door bekrompen geldmiddelen, welke de gedachten bezig hielden. „Ze gaan wel weer de hoogte in", ste'de ze haar oom gerust.. „Is er an ders niets?" Barrington knikte met een strak ge zicht. „Ja, er is nog iets anders", zeide hij. „Behalve mijn ongerustheid over 't voortdurend dalen van de prijzen, is er in den laatsten tijd nog iets, dat me veel zorg geeft". Het meisje naast hem keek hem bij die woorden ernstig aan. „U bedoelt.. Lance Courthorne?" „Ja", antwoordde Barrington, terwijl hij het bij-de-handsche paard met een scherpe striem van de zweep tot de or de riep. „En geen wonder 't is een probleem, dat iemand als ik die ver antwoordelijk voor alles ben, onmogelijk onverschillig laten kan". Maud keek nadenkend voor zich uit. „U bent bang, dat hij naar Silverdale komen zal?" Barrington klemde zijn lippen opeen in een poging om zijn gevoelens mees ter te worden; met een feilen glans in zijn oogen staarde hij een paar seconden zwijgend voor zich uit, „Als ik 't op de een of andere manier O. EN W. SOUBURG. Dezer dagen heeft zich iemand door een raam aan de achterzijde toegang weten te ver schaffen tot de vertrekken van een leeg staande woning in deze gemeente, ten einde daaruit droogstokken, kast- en bedstedeplanken te ontvreemden. De politie is het gelukt den dader op ie sporen. VEERE. In navolging der grootere steden, waar zulks meer pleegt voor ie komen, organiseert het tweetal plaatse lijke voetbalvereenigingen hedenavond te zeven uur (Woensdag) een gecostu- meerde voetbalmatch op het gemeen telijk terrein, dat voor iedereen toegan kelijk is. ELLEWOUTSDIJK. Op dezelfde plaats waar de oude korenmolen van de wed. Priester verleden jaar is afgebrand, is nu een nieuwe molen, geheel volgens het Dekkersysteem gebouwd, genaamd Phoenix (uit asch verrezen). Donderdag j.l. is de Phoenix officieel in gebruik genomen, waarbij o.a. aan wezig was de vertegenwoordiger, van de Hollandsche molen de hr Belgrave, terwijl alle molenaars uit Zeeland de ingebruikneming bijwoonden. Als merkwaardigheid dient nog ie worden vermeld, dat dit in Nederland de eerste molen is, die geheel volgens het Dekkersysteem gebouwd is. penseeren en de gesteunden, indien mo gelijk, hetzelfde bedrag te doen behou den. Voorts zal ,ün verband met een toezegging van 's ministers ambtsvoor ganger, 1 millioen direct worden uit gekeerd, terwijl f 1 millioen voor het bevorderen van den afzet van melk- en zuivelproducten is gereserveerd (recla me, onderzoekingen enz.) Aan het Crisiszuivelbureau is ver zocht inzake den grondslag voor de ver deeling van het uit te keeren millioen van advies te dienen. Inzake het bevorderen van den afzet zullen plannen worden gevraagd van 't crisiszuivelbureau, dat hiertoe anders zal worden georganiseerd. f 12 MILLIOEN VOOR MELK EN ZUIVEL. Een beslissing van min. Sieenberghe. De minister van economische zaken heeft een beslissing genomen inzake de besteding van de heffingen op melk- en zuivelproducten krachtens de crisisuit voerwet, 'welke een bedrag van ongei veer f 12 millioen uitmaken. Besloten is dit bedrag ter beschikking te houden om een verlaging van den zuivelsteun, die het volgend jaar ver moedelijk noodzakelijk zal zijn, te com- Een doofstomme staat terecht. Voor de rechtbank te Assen heeft te recht gestaan een doofstomme uit Wa teren, thans gedetineerd. Als tolk treedt in deze zaak op de heer I. van Weering, oud-leeraar aan het doofstommen-insti tuut te Groningen. Op 5 April I.i. heeft verdachte in een driftbui zijn moeder en zijn zuster eenige malen met een els gestoken. De moeder verklaarde, dat een der steken slechts twee cm van het hart verwijderd was, waar de steek op het borstbeen is af gestuit. Zij heeft ook gezien, dat ver dachte zijn zuster heeft gestoken. Beiden verklaarden verder, dat ver dachte met opzet heeft gestoken. Als getuige-deskundige werd gehoord dr. W. Hemmes, directeur van de zenuw inrichting „Beileroord Hij verklaarde, dat verdachte op het moment, dat hij de daad beging, zeer zeker geestelijk ge stoord was en dus op dat oogenblik niet geheel toerekenbaar was. Getuige-des kundige acht het noodzakelijk, dat de regeering zich over hem ontfermt. De officier van justitie achtte den op zet tot mishandelen bewezen en :s van meening, dat verdachte de daad wel kan worden aangerekend. Hij acht geen ter men voor plaatsing in een krankzinni gengesticht aanwezig, evenmin voor ter beschikkingstehing van de regeering. Hij eischt een gevangenisstraf van één jaar. Mosselverzending naar België. Men schrijft ons uit I e r s e k e: Met de verzending van mosselen naar Bel gië gaat het zeer goed; de vraag Is goed en vooral Brussel gebruikt veeï (Ingez. Med.) verhinderen kon, zou ik zeggen: Neen", antwoordde hij toen. „Maar zooals je weet ofschoon ik de stichter van Sil verdale heet, is het oorspronkelijk een van de vele grootsche plannen van Geoffrey Courthorne geweest het grootste gedeelte van het land staat dan ook op zijn naam. Dat in aanmerking ge nomen, had hij natuurlijk het volste recht om de beate boerderij aan den man, dien hij eerst onterfd had, na te laten te meer nu Lance van de Engelsche bezit tingen niets krijgt- Tcch, als je 't mij vraagt, begrijp ik niet, waarom hij 't ge daan heeft als hij over hem sprak was 't met de grootste verbittering". „Ja", zeide het meisje, terwijl ze bij de herinnering even bloosde. „Het heeft me altijd voor den ouden man gespeten, 't Was ook een afschuwelijke geschiede- 11 n;s Kolonel Barrington knikte, „En die we het beste doen maar zoo gauw mogelijk te vergeten jij weet nog niet eens al les. Maar eigenlijk vind ik het feit, dat de man hier te midden van ons komt wo nen, niet het ergste. Zooals je zelf weet hadden we alle reden om te gelooven, dat Geoffrey zijn Silverdalesche bezit tingen voor jou bestemd had"- „Ja, maar ten slotte heeft zijn eigen zoon toch meer recht erop dan ik; en een koloniënkuur kan heel dikwijls uiterst heilzaam zijn", antwoordde Maud Barrington. „Misschien is Lance, na al die jaren, kalmer geworden hij zal wel als ieder ander zijn goede eigenschap pen hebben". De glimlach van den kolonel bij 't hoo- ren van die laatste woorden had iets hoonends. „Vijftien jaar geleden heb ik hem 't laatst in Westham gezien", gaf hij ten antwoord, „maar toen waren die goede eigenschappen niet bepaald dui delijk voor iedereen zichtbaar. Ik herin ner me twee episodes, die voor 't karak ter van den man teekenend zijn. De eer ste was 't ophangen van een terrier, die niet precies gedaan had, wat hij wilde. Toen ik ten tooneele kwam, was 't beest al te ver heen; maar 't duivelsche genoegen, waarmee de jongen stond toe te kijken, was zoo weerzinwekkend, dat ik me omgedraaid heb en weggegaan ben. En de tweede was dit: Het zoontje van den tuinman, die een mees op 't dak van één van de groote kassen zag zitten, gooide 't diertje uit een soort van bal dadigheid met een steen. Lance, die den jongen blijkbaar niet mocht, gooide er een door 't glazen dak. Geoffrey was uit zijn humeur over de schade hij had niet gezien, wat ik had en liet den jongen bij zich roepen, die natuurlijk ontleende. Maar Lance hield met een stalen gezicht vol, dat de jongen de schuldige was. En het einde van 't lied? De jongen kreeg van zijn vader, die eveneens ontboden was, onverdiend een pak slaag. Dat zijn twee zeer leerzame ondervindingen, kind". „Ik zit me af te vragen", antwoordde het jonge meisje, terwijl ze recht voor haar uit over de schemerige prairie tuurde, „waarom u die herinneringen juist nu ophaalt?" (Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 5