KORT ZEEUWSCH NIEUWS. VERKEERSWEZEN P. T. T. LAATSTE BERICHTEN. van Woensdag. BURGERLIJKE STAND. LEGER EN VLODT. SPORT. BEURS- m WISSELKOERSEN. Zeeuws. Hyp, B-5 100% A Born. Sum. H.M. ,126125%, A Linde Teves en Stokv. 60% -1-61. A| Ned, Wol Mij. 77—77%. RAAD VAN ZOUTELANDE. ZUID-BEVELAND. Mossels knippen. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. Viruly over dr. J. J. van der Leeuw. DE AFSCHUWELIJKE MOORD OP SONJA BEUGELTASCH. DE F XXXVI. BRAND. GYMNASIAST BIJ SCHEIKUNDIGE PROEVEN NEMEN ERNSTIG GEWOND. Olie Markt Industrie Koninkl. Ford - Schepen - Tabak - Suiker - Aku Obl.Markt- Rubber - Amerika - IN DE BERGEN VERONGELUKT, DE BRANDENDE STAD. Middelburg, Goes, Versluis wint Schelde-wedstrijd. AMSTERDAM, 29 Augustus. Hei eerste getal is de vorige notee- 'mg, daarop voigt de officieele uotee- nog van heden. Ned. 31 1000-4 101%—101%. Ned. 33 1000-4 101%—101%. Ned. 34 1000-4 101%—101%. Certificaten-3 88%—88%. O. Indilë 32 1000-5 100% 100%. O. Indië 26 1000-4% 100%—100%. O. Indië 34 1000-4 100100 Denemarken Oblig. 1926-5 91% Duitschl. 100-7 23%—24% Engeland 1960-90 4 71%71% Zwitserl. oblig. '24-5 9999 Zwitserl. Staatssp. '27-4% 100%—100% Amsterdam 1933-5 101%101% 's-Gravenhage 1929-4% 100%—100% Rotterdam 1926-1930-4% 99%—99% Berlijn 1925-6% 17%16% Zeeuws. Hyp. B-4% 100%—100% Cities Service Cy. P. 1958 5 24%—24% A Amsterd. Bank 105105. C Rott. Bankver. 81%81%. A Twentsche Bank 7878. A Pref. Gruyter Zn A. 130129, A Pref. Jurgens A 9393%. A Ned. Gist- en Spiritusfabr- 400 A De Schelde N.B, 16—, A Ver. Papf. v. Gelder 51—51. C Am. Car en Foundry 10%11, C Am. Smelt en Ref. 2322%, C Farbenind. I.G. 48% C Stand. Brands 12%12%. C U. States St. C, 21%21%. C North Am. Cy. 98%. A Singkep Tin. M. 8989 A J. C. Japan Ln. 26 A Rotterd. Lloyd 35% A S. M. Nederland 35%—35 A Amst. Thee C.M. 52% gelegenheid van den dood van Prins Hendrik. Aangeboden werd daarop de gemeen terekening 1933 met f 82055 in ontvang en f 84105 in uitgaaf, alzoo sluitende met een nadeelig slot van f 2050. Dit te kort is ontstaan doordat ten deele de subsidie op de werkverschaffing voor 1933 pas na Juli 1934 is ontvangen. Op aanwijzing van den V o o r z. vor men de heeren K. Minderhoud, K. Cij- souw en L. Minderhoud de Commissie voor het nazien der rekening. Ingetrokken is de verordening op maximum snelheid. Aan de politie zaï opgedragen worden, streng controle te houden op de snelheid in de gemeente, waardoor ongelukken kunnen worden voorkomen. Daarna gaat de openbare in een be sloten vergadering over voor behande ling van den aanslag in de baatbelasting van J. Moens, en verzoekschriften om ontheffing van hondenbek en betaling van schoolgeld. Besloten werd daarna, om van de 5 perceelen er 4 wel en één niet aan te slaan in de baatbelasting, terwijl aangehouden werd het verzoek tot te ruggaaf van belasting. Op het verzoek tot ontheffing in de hondenbelasting voor het 2e halfjaar '34 werd gunstig beschikt; op dat van vrij stelling van het betalen van schoolgeld niet. Daarop werd met 5 stemmen benoemd tot lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, de heer W. Flipse, zulks in de plaats van den heer S. Lievense, die als zoodanig had be dankt. Bij de rondvraag wijst de heer H. C ij- s o u w nogmaals op de slechte riolee- ring aan het Noordkerkepad; daarnaar zal een onderzoek ingesteld worden. De heer Huibregtse bracht de toepassing der steunregeling te berde. Hem was nml. medegedeeld, dat thans minder uitgekeerd werd dan voordien. De V o o r z. deed daarover uitvoerig mededeeling. De uitkeering geschied Ie volgens de gegevens van den heer Staal te Middelburg, totdat door den controleur dezer dagen gewezen werd op den onjuisten aftrek van verdiensten van gezinsleden. De Voorz. zal evenwel nog nadere inlichtingen inwinnen. De heer L o u s vroeg nog of geen maatregelen kunnen genomen wor den, dat in den winter het ijs op de ijs baan niet bedorven wordt door er ie vroeg op te loopen, of met steenen stuk te gooien. De Voorz. merkte op, dat een ver ordening in dien geest bestaat. ZOLTTELANDE. Dinsdag vergaderde de R~ad, na opening met gebed deed de voorz. mededeel, .g van het overlijden van h?t PaadsPd den heer J. S. Adriaan- se. Gezien de wijze waarop de hr. Adriaanse uit dit leven is gegaan achtte de voorz. het uiten van lofredenen niet oo zijn plaats, maar wekte op lot voorzichtigheid, op dat degene die sta, toe/'e da* hij niet valle. De voorz. deelde mede dat het Burg. Armbestuur, voor 1935 aan de ge meente wil geven een bijdrage van f 75 in de kosten van den geneeskundigen dienst; f 100 als bijdrage in de kosten van den onderhoud van wegen, een bij drage van f 600 voor werkverschaffing. Verder deelde de voorz. mede, dat B. en W., gezien den financieelen toestand, geen aanleiding kunnen vinden om over te gaan tot het bestraten van de zijkan ten van den Duinweg en rioleering van een gedeelte van de kom. Volgens een schrijven van den voor zitter van het stembureau is in de plaats van wijlen den heer J. S. Adriaanse tot Raadslid benoemd de heer K. de Wolf die zijn benoeming heeft aangenomen. Na onderzoek van zijn geloofsbrieven besloot de raad tot toelating. De heer J. Verhage Pzn, die eerst benoemd is heeft bedankt. Op voorstel van B. en W. werd be sloten de verkoopgelegenheid in winkels op Zondag niet te verruimen. Een adres van Horecaf, waarin ver zocht werd de Zondagssluiting op te heffen, werd voor kennisgeving aange nomen. De heer Verhage wilde de café's in de maanden Juni, Juli en Augustus op Zondagen open laten zijn. Zijn voor stel werd niet gesteund, In verband met het verhoogen der pensioenbijdrage werd besloten tot in trekking van het besluit waarbij de jaarwedde van den veldwachter tijdelijk met 1 pet. werd gekort. Besloten werd met ingang van 1 Jan. 1935 de betrekking van gemeentewerk man op te heffen. De gemeentewerkman zal dan nog in lossen dienst bij de ge meente werkzaam zijn. Pl-m. 500 m2 gemeentegrond werd a f 2 per m2 aan den heer H. G. Jonge- neel te 's Gravenhage verkocht. Den heer A. Geschiere werd een bij drage van ten hoogste f 36 toegekend voor de verbetering van den Werendijk- schen weg met steenpuin. De gemeenterekening 1933 werd voor- loopig vastgesteld Het batig slot van den gewonen dienst bedraagt f 1278, en van den kapitaaldienst f 541. De begrooting 1935 van het Burg. Armbestuur werd goedgekeurd. Vervol gens werd de gemeen+e-begrooting 1935 aangeboden waarbij de voorz, nu reeds een korte uiteenzetting gaf van den financieelen toestand der gemeente zooals die worden zal indien de plannen der Regeering worden verwerkelijkt. KATTENDIJKE. In de Maandag ge houden Raadsvergadering werd besloten geen veranderingen te brengen in het openstellen van winkels op Zondag. Op een verzoek van de kerkvoogdij der N-H. kerk te Wilhelminadorp, om wijziging te brengen in de bouwverorde ning, werd afwijzend beschikt. Vastge steld werd een nieuwe verordening re gelende de benoembaarheid en jaarwed de veldwachter. De gemeenterekening over 1933 werd voorloopig vastgesteld, alsmede de re kening 1933 en begrooting 1935 van het algemeen burgerlijk armbestuur, G. van Huisstede was weer eens in beroep gekomen voor den aanslag hon den waarvoor hij in de vorige vergade ring op het suppletoir kohier was ge plaatst. Met algemeene stemmen werd afwijzend op zijn reclame beschikt. KLOETINGE. Die 15-jarige wielrijd- ster de P, werd Dinsdagavond op den Patijnweg aangereden door een Bra- bantsche auto. Ze werd van haar rijwiel geslingerd en werd bij omwonenden binnengedra gen, waar dr. Polderman een hersen schudding constateerde- Later op den avond is ze per auto naar Kapelle, waar ze gelogeerd is, vervoerd. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. IERSEKE. Dinsdag zijn de mossel exporteurs alhier reeds begonnen met mossels knippen (schoonmaken) voor Parijs. lederen dag worden een 200 ba len weggezonden, en vinden hier een 60 70 jongens en mannen volop werk; dat dit van invloed is voor de werkeloos heid spreekt van zelf. IERSEKE. Maandagmorgen is inge broken in de oesterloods van den heer J- C. Sinke en zijn van daar ten nadeele van den mosselhandelaar Van der Jagt een 100-tal leege balen ontvreemd. De politie was zoo gelukkig direct de hand op de dieven te kunnen leggen. Een er van is naar Middelburg opgebracht. WOLPHAARTSDIJK. Dinsdagnamid dag onstond in een bergplaatsje van den arbeider A. van den G. alhier brand, doordat een petroleumstel, dat te dicht bij een raampje stond, waarvoor een gordijntje hing, dat door den tocht over het petroleumstel woei en vlam vatte. Het vuurtje breidde zich zeer snel uit waardoor veel arbeidersgereedschap en daagsche kleeren, benevens het dak van het bergplaatsje verbrandden. Daar het bergplaatsje vast aan het woonhuis stond en er daar ter plaatse verschei dene woningen aaneengebouwd zijn liet het een en ander zich een oogenblik ernstig aanzien; de brandweer was echter spoedig ter plaatse zoodat de brand tot genoemde schade werd be perkt. A Houth. Alberts 28%—28%. C Baltimore Ohio 1110%. A Southern Rlw. 10%10%. C Union Pac. Rr. 62%61. C Int, Nickel Cy. 15%15%. Duitschl 30-1000 5% 28%—27%-28%, A Koloniale Bank 48%48%. A N.I. Hbk. 1000 68%—66%. C Ned. H. M. 1000 44%44%-43%. A Al£. Kunstz. U. 36%—38-36%. A v. Berkels Pat. 2625. C Calvé-Delft 4646%. A C. Suiker Mpij, 31%32. A Ned. Ford A.M. 199%—203-03%. A Philips Gem. B. afg. 216%—219%-17 C Unilever 67%68%-67%. C Anaconda Cop. 7%7%-7%. C Beihlehem St. 18%18%-%. C Kennec Copper 12%12%. C Un. States Leather 4%4. A A.N.I.E.M.—N.B. 199195%. A Kon. Petr. Mpij. 156-159-57. C Contin. Oil Cy. 10%10%. C Shell Union O.C. 4%4% -4%. TERNEUZEN. Volgens de Tern. Crt. had dezer dagen op de Provinciale boot uit Hoedekenskerke een passagier zijn portemonnaie verloren, en door een medepassagier W gevonden, doch deze deed alsof hij nergens van wist en ont kende inderdaad tegenover de politie te Terneuzen, dat hij de portemonnaie had- Bij nader onderzoek kwam toch het begeerde voorwerp voor den dag, toen werd tegen W., afkomstig uit Amster dam, proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal. Te Scherpenisse is een ge val van nekkramp (meningitis) geconsta teerd. Een jongeman van 25 jaar is over leden. Een verslaggever van het Persbureau Vaz Dias heeft gistermiddag een kort onderhoud gehad met A. Viruly, die dr. Van der Leeuw op zijn heenvlucht naar Kaapstad tot Athene heeft vergezeld. De heer Viruly, die juist met een ma chine van Londen was gekomen, was zeer ontdaan van het noodlottig bericht, temeer omdat hij met den heer Van der Leeuw meer dan 15 jaren bevriend is geweest. Op de vraag waarom hij den heer Van der Leeuw op zijn heenvlucht naar Athe ne vergezeld had, antwoordde de heer Viruly, dat zulks geschied was op ver zoek van den heer Van der Leeuw zelf Mijn vriend, zeide hij, was op de heen vlucht nog geen geroutineerd vlieger; voor zoover mij bekend had hij niet meer dan 50 vlieguren achter den rug. Toch moet ik U zeggen dat besliste on ervarenheid geen groote rol kan heb ben gespeeld, aangezien het mij op de vlucht naar Athene opgevallen was, dat de heer Van der Leeuw geen enkele fout heeft gemaakt, terwijl juist deze route, die over denHalkan ging, niet mis was. Zooals u bekend is, was ik slechts twee dagen in zijn gezelschap, daarna moest ik terugkeeren, omdat ik een vlucht naar Indië moest maken. Oor spronkelijk was het de bedoeling ge weest, dat ik de geheele vlucht naar Kaapstad en terug zou meemaken, doch hiervan is niets kunnen komen". „Vindt u het risico van een dergT'jke vlucht groot „Er zijn verscheidenen geweest, al dus de heer Viruly, die een dergelijke vlucht met succes bekroond hebben ge zien. Het element van risico was echter mijns inziens in het onderhavige geval, gezien het feit dat de heer Van der Leeuw met een éénmotorig sporttoestel vloog, en geen radio aan boord had, zoodat hij niet gewaarschuwd was voor gebieden van slecht weer, niet gering. Bovendien is zoo omstreeks den evenaar het weer in dit jaargetijde allesbehalve gunstig. Ik wil u er ten slotte nog eens met nadruk op wijzen, zoo besloot de heer Viruly het onderhoud, dat de ervaren heid in het vliegen van den heer Van der Leeuw op de heenvlucht aan den korten kant is geweest, doch dat, nu hij er deze heenvlucht zoo goed heeft afge bracht, moeilijk meer van onervarenheid kan worden gesproken". Naar verluidt is gisteren een opspo ringsvliegtuig van Mpika uitgezonden. Het zag het verongelukte vliegtuig van den heer Van der Leeuw iialf-verborgen onder het dichte kreupelhout op een af stand van 30 mijl van Mpika. De wrakstukken waren onherkenbaar. Tengevolge van het dichte kreupelhout kon het opsporingsvliegtuig niet landen in de nabijheid. Het opsporingsvliegtuig heeft eenige malen over de wrakstukken rond gecirkeld, doch de bestuurder heeft geenerlei signalen of teekens op den grond waargenomen. Naar gemeld wordt is een afdeeling veldpolitie, waarbij zich een medicus heeft geVoegd, uit Urpika vertrokken naar de plaats des onheils. C Tide Water Ass. Oil 6%6 A K.N. Stoomb. Mij. 5%5% A Ned. Scheepv. U. 3637-36 A H.V. Amsterdam 173%-«-175%-74% A Java Guit.. Mij, 86%87% A N.I. Suiker U, 76%—77%-76% A Deli Batavia 162165-63 C Deli Mij. 1000 140-141-39% A Senembah 137%140-38 C Chicago Milw. 2%2% A Amst. Rubb. C. 101%104%-03 A Deli-Bat. Rubb. 81%80%-79 A Hessa Rubber 4949% A Serbadjadi S.R. 72%—73%. Prolongatie 11 WISSELKOERSEN. 28 Aug. 29 Aug. Londen 7.38% 7.35% Berlijn 57.52% 57.80 Parijs 9.74% 9.73"% Brussel 34.69 34.66 Zwitserland 48.22% 48.22 Kopenhagen 33.02% 32.90 New-York 1.46% 1.45% De gruwelijke ontdekking van het lijkje van de 8-jarige Sonja Beugeltasch op de vliering van een bananenpakhuis aan het Waterlooplein te Amsterdam, en de kort daarna gevolgde arrestatie van den 21-jarigen employé van het pakhuis, P. vormt, zooals te begrijpen valt, op het Waterlooplein en omgeving nog steeds het onderwerp van gesprek. De bevolking is zeer geladen, zoo zelfs dat, indien de dader van het gruwelijk misdrijf in haar handen zou vallen, zijn leven geen cent meer waard zou zijn. Intusschen blijft P. die nog steeds is ingesloten in het politiebureau, waar zijn onverschillige houding niet bepaald sympathiek aandoet, ontkennen, dat hij op eenigerlei wijze bij het gebeurde is betrokken. De politie blijkt echter over aanwij zingen te beschikken, die het gewettigd doen zijn, dat hij in arrest blijft. Belangrijk in dit verband is vooral hei onderzoek, dat de politie-scheikundige Van Ledden Hulsebos ter plaatse heeft ingesteld, over de resultaten waarvan een rapport aan justitie en politie zal worden uitgebracht. De gevonden situatie op de vliering is zooveel mogelijk in tact gelaten, opdat vingerafdrukken en andere eventueele aanwijzingen, die voor de bewijscon- structie van onschatbare waarde zijn, niet verloren gaan. Behalve de vliering is het bananenpakhuis van de firma Groenteman weer voor de daar plaats vindende werkzaamheden vrij gegeven. Reeds eerder is, als gemeld, de 21-ja- rige P. voor een zedenmisdrijf veroor deeld geweest. In dit verband wordt vernomen, dat deze zaak van verleden jaar dateert. P. is toen door de zeden politie verhoord, waarbij hij had bekend, dat hij ontucht had gepleegd met een 10- jarigen jongen, welk misdrijf in hetzelf de bananenpakhuis is gepleegd, waar 't jongste slachtoffer is gevonden. Vooral ook dit feit, waarvoor hem drie maan den gevangenisstraf zijn opgelegd, wordt als een sterke aanwijzing tegen den verdachte beschouwd, Naar wordt vernomen zal de F 36, het nieuwste Fokkervliegtuig, nu deze zijn certificaat van luchtvaardigheid heeft verkregen, over een drietal weken over gaan naar de K.L.M. De reeks van proefvluchten, die tot nu toe met dezen Fokkervogel zijn ondernomen zullen ook in de komende dagen, ter vaststel ling van bepaalde eigenschappen wor den voortgezet, mede door den rijksstu diedienst voor de luchtvaart. Ofschoon het toestel geheel in orde is zal men o. m. nauwkeurig de snelheid op verschil lende hoogten meten, en verder metin gen verrichten over het benzinegebruik, hetgeen van groot belang is, aangezien het vliegtuig in de toekomst dienst zal moeten doen in het luchtverkeer naar Indië. Voorts zal de radiopeilinstallatie terdege worden beproefd. Op het programma staan verder vluch ten met deze machine door de oudere piloten der K.L.M., terwijl ook nacht vluchten zullen worden ondernomen. Het ligt eveneens in de bedoeling, dat de F 36 voor vlagvertoon een aantal vluchten naar het buitenland zal maken. En wel naar Londen, Parijs, Malmö, Kopenhagen, en waarschijnlijk naar Berlijn. Na afloop daarvan zal de ma chine voorloopig in de Londen-route worden ingelascht, omdat deze de mees te passagiers telt. s In den afgeloopen nacht is de boei- derij van E. van der K. staande in de Zuidermeer onder Stavoren, door brand geheel verwoest. De bewoners konden zich nauwelijks redden. De brand werd ontdekt door een van zijn werk terugkeerenden spoorwegbeamb te. Niets kon worden gered. Verzeke ring dekt de schade. De oorzaak van den brand is niet bekend. In het pand Bilderdijkstraat 33 te Dordlrecht had hedenmiddag om streeks half één een ernstige ontploffing plaats. De 15-jarige leerling van "t gym- B. {Wettig gedeponeerd.j nasium W. Langenberg, die daar woont, was bezig met het nemen van schei kundige proeven, toen plotseling een geweldige explosie ontstond, welke alle ruiten van het huis deed springen en de woning ernstig beschadigde. De jon gen kreeg ernstige wonden aan hoofd en handen, en werd in bewusteloozen toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Jhr. Warner van Lennep, theologea drs. is gisteren verongelukt in de bergen van de Haute Savoye. Door het breken van een touw, waaraan hij met zijn gids was verbonden, is hij met een rots in aanraking gekomen. De dood moet on middellijk zijn ingetreden. Het touw schijnt te zijn gebroken doordat een rotsblok er op is neergestort. Omtrent de groote fcrandcatastrophe in de petroleumtanks te Campana wordt nader gemeld, dat vrijwel de halve stad reeds in puin ligt. Bij de eerste ontplof fing, die zoo ontzaglijk was, dat wijd ;'n den omtrek de grond schudde, alsof een zware aardbeving ontstond, zijn op z'n minst 20 arbeiders gedood en tientallen anderen ernstig igewond. Men schatte dat 50 millioen gallons olie in lichter laaie stonden. De ontploffing ontstond kort na middernacht, en verwoestte on middellijk de lichtvoorziening van de stad, waarop onder de bevolking een paniek ontstond, die met geen pen te beschrijven is. Elke nieuwe ontploffing deed de wanhoop en de angst van de uit hun huizen gevluchten, die zinneloos her en der renden, stijgen. Intusschen zijn honderden vrijwilli gers, waaronder vele cowboys uit de om liggende pampa's, naar het terrein van de ramp gesneld, waar zij met boven- menschelijke inspanning en groote per soonlijken moed, er in slaagden nog tal van mannen en vrouwen te redden. Spe ciale treinen uit de omliggende plaatsen met in allerijl bijeen geroepen brand- weerafdeelingen, aangevuld door vrijwil ligers, zijn naar het terrein gesneld, ten einde zooveel mogelijk het vuur tot staan te brengen. De toestand blijft echter voorloopig nog buitengewoon kritiek, en verschillende olietanks loopen nog ge vaar door het vuur te worden aange tast en te ontploffen, Volgens te Londen ontvangen be richten is de ramp in Campana nog grooter geworden tengevolge van het feit, dat de wind is gedraaid. Daardoor sloeg het vuur over op een aantal an dere olietanks. Met ontzaglijk gedonder vlogen nog 14 olietanks de lucht in. Bevallen: P. C. Pluijmers-Bodbijl, d. Overleden: J. Diermanse, 75 j. wedn. J. J, Kampman. Overleden: K. Huissoon, 15 j. te Co- lijnsplaat; E. Meulbroek, 63 jr., echtge- noote van J. Fossen, te Kloetinge. Getrouwd: G. J. Timmerman, jm. 22 j. en A. Corstanje, jd. 21 j. Bij Kon- besluit is benoemd bij het wapen der artillerie, tot kapitein, bij het regiment kustartillerie, de eerste-luite- nant W. M, J. A. L. de Visser. De jaarlijksche 2 km-zwemwedstrijd ir. de Schelde te Bergen op Zoom is dit jaar wederom gewonnen door den thans 16-jarigen W. Versluis, die daarmee voor de tweede maal in het bezit is ge komen van den wisselbeker. Zijn tijd was 24 min. 25 sec. Van de 49 vertrek kers kwamen er 33 aan het eindpunt, 1 Alsl geltas haar te hel dam jarig gel| vonde plaatsj midda tegen menig had v ver Ja men c gehaa de va: Zeli in he stond bericl Het van G. D dertj< door bonde mond

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2