BINNENLAND. HANDEL EN NIJVERHEID. ZEELAND. WEER EN WIND. ZWANEN BERG'S NUMMER 203. TWEE BLADEN. WOENSDAG 29 AUGUSTUS 1934. EERSTE BLAD. 177c JAARGANG. MIDDELBURG. BOES. yUSSIHGEM. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. LEVER PASTEI WALCHEREN MIDDELdUDCSOiC courant Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap VlUsingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 13 ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. goesche courante Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 5 regels, a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. aast „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent ECONOMISCHE TOENADERING VAN 'T GOUDBLOK. De commissie voor economische toe nadering van de landen van het goud- blok, die zooals bekend, ïn Februari te Lausanne in het leven werd geroepen, door vertegenwoordigers van de Bel- gisch-Luxemburgsche Kamer van Koop handel in Zwitserland (Lausanne), de Fransche Kamer van Koophandel vo°r Zwitserland (Genève), de Fransche Ka mer van Koophandel te Lausanne, de Italiaansche Kamer van Koophandel voor Zwitserland te Zürich, en de Ne derlandsche Kamer van Koophandel te Genève, begint thans, nadat de voorbe reidende werkzaamheden zijn geëin digd, aan de practische uitwerking van haar doel. In verband hiermede zullen binnen kort besprekingen plaats hebben tus- schen de vertegenwoordigende licha men van industrie en handel der belang hebbende landen. NIEUWE BELASTINGEN. Dat er nieuwe belastingen komen, weet men reeds. Zoo zal er ten bate van het nieuwe ingestelde werkloosheids- subsidiefonds in de meeste gemeenten wel een verhooging komen van het aan tal opcenten op de personeele belasting. Er zullen ten bate van dit fonds 75 op centen geheven worden. Daar de finan- cieele verplichtingen van de gemeenten door de instelling van het fonds echter geringer worden, zal er hier en daar te genover die stijging ook wel een vermin dering staan van de thans ten behoeve der gemeenten zelf geheven opcenten. Wat er afgaat zal echter lang niet zoo veel zijn als wat er bijkomt; in de mees te gemeenten zal men belangrijke ver hooging krijgen van de personeele belas ting. Daartegen zal dan wellicht een gerin ge verlaging komen te staan van de op centen op de gemeentefondsbelasting. De heele financieele regeling tot vor ming van het werkloosheids-subsidie fonds is trouwens nog zeer weinig over zichtelijk. De hervorming wordt eerst op 1 Mei 1935 van kracht en de noodige wetsontwerpen, welke in een circulaire aan de gemeentebesturen zijn aangekon digd, moeten nog worden ingediend. Ook over de uitbreiding van de om zetbelasting tot het electriciteitsver- bruik is reeds bericht. Zooals men weet is die nieuwe belasting leelijk tegenge vallen. De opbrengst is meer dan 40 pet. onder de raming gebleven. Er was op het einde van de zevende maand al een achterstand van bijna 21 millioen. Men wil nu nieuwe bronnen aanboren. Aller eerst de electriciteitsrekeningen. De omzetbelasting zal hierbij echter niet volgens het bedrag der rekening betaald worden, maar volgens een door de re geering zelf vastgesteld uniformtarief van 25 cent per kilowatt. Deze zooge naamde uitbreiding van de omzetbelas ting wordt dus feitelijk een electriciteits- belasting van 1 cent per kilowatt. Dit geldt natuurlijk voor de electriciteit, welke in de huishouding verbruikt wordt. Voor industrieele drijfkracht enz. komen er andere maatregelen. („Vad.") DUITSCH DAGBLAD VOOR NEDERLAND. Naar het „Handelsblad" verneemt, kan het verschijnen van een Duitsch na- tionaal-socialistisch dagblad voor Ne derland eerlang tegemoet gezien worden. Het blad is bedoeld voor in Nederland wonende Duitschers, speciaal die in de mijnstreek. Men verzekerde dat deze nazi-krant In den loop van September verschijnen zou De uitgave zou verband houden het Rthwd SOOUlisti!chc 'e,s in Faillissementen. ggDe arr. rechtbank te Middelburg mtëft heden failliet verklaard: W. Hamelink, koopman, Dijkstraat 44, te T e r n e u z e n. Rechter-commissaris mr. C. E. Muller, curator mr. W. K. H. Dieleman te Middelburg; D. L. Janse, arbeider te Burgh (Sch.), Weeldeweg. Rechter-commissa ris mr. C. E. Muller, curator mr. C. W. Nieuwenhuijsen te Zierikzee. N.S.B, en Openbare Leeszaal, Bij den gemeenteraad van Vlissingen is een adres ingekomen waaraan wij het volgende ontleenen. Eind April richtten adressanten, de plaatselijke afdeeling der IN.S.B.-Mus- sert, een verzoek om 's Raads bemidde ling te verleenen om het bestuur van de openbare leeszaal te bewegen het weekblad van de Nationaal Socialisti sche Beweging (N.S.B.), algemeen leider ir. A. A. Mussert, ter lezing neder te leggen in de leeszaal. „Eindelijk na een tijdsverloop van vier maanden, stellen B. en W. voor om afwijzend op ons verzoek te beschik ken, wijl er geen subsidievoorwaarden zijn om invloed op het bestuur van de leeszaal uit te oefenen. Formeel kan dat juist zijn, praktisch echter niet. Als de gemeente drie duizend gulden subsidie geeft per jaar, heeft de ge meente dan geen enkelen invloed uit te oefenen op den gang van zaken in de leeszaal?.... De ware reden van deze afwijzing vermelden B, en W. niet. Als zij^ dit deden, dan zou hun verweten worden, dat zij wel in de leeszaal laten liggen: „Het Volksblad", „De Notenkra ker", „De Gemeenschap'', orgaan van den Ned. Fed. Bond van personeel In Openbaren Dienst, „De Vredesstrijd", „De Vrijdenker", weekblad van de Vrij- denkersvereeniging „De Dageraad", en dergelijke. Al deze bladen zijn nota bene afkomstig van vereenigingen, die voor militairen en/of andere ambtena ren verboden zijn. Toch liggen deze bla den ter lezing in de leeszaal. De hee- ren beweren maar steeds, dat het Ge zag gesteund moet worden. Is dit het Gezag steunen? Al deze bladen onder mijnen voortdurend het gezag, of kwet sen godsdienstige menschen. En uw col lege kan daar niets tegen doen? Ja, uw college kan zulks verhinderen, doch t wil zulks niet om den politieken vrede niet te verstoren. De Marxistische re clame is immers niet zoo gevaarlijk als de Nationaal-Socialistische? De zweep van Mussert striemt te pijnlijk en daar om moet „Volk en Vaderland" uit de leeszaal geweerd worden. „Volk en Va derland" schrijft te rake dingen naar den zin van onze tegenstanders, zooals bijv. hoe het anti-rev. Tweede Kamer lid „Generaal" Duymaer van Twist met een luttel aantal dienstjaren als kapi tein der infanterie, zijn schandelijk hoog pensioen heeft kunnen verkrijgen, hoe de bonzen der verschillende vakver- eenigingen dure snoepreisjes maken, Zwanenbergaffaire, enz. Dit alles mogen de bezoekers der leeszaal niet onder de oogen krijgen. Dit is te gevaarlijk. Gevaarlijk is niet, als ter lezing ligt het blad „De Wapens neder", maandorgaan van de Internationale Antimilitaristi sche Vereeniging in Nederland, een voor militairen verboden vereeniging. Het is toch wel merkwaardig, dat de minister van defensie militairen verbiedt derge lijke bladen in hun bezit te hebben, doch dat zij dergelijke opruiende lectuur vol op in de leeszaal kunnen lezen. En een overheidslichaam als de Raad laat' dit toe? Is dat het gezag steunen? Weten de militaire autoriteiten, dat die bladen in de leeszaal liggen? Uit het bovenstaande blijkt wel, .W; hier met twee maten gemeten \yordt. Adressanten hopen, dat uw college nog niet zoo verpolitiekt zal zijn en dat U zult beslissen, dat het bestuur der lees zaal zich op het standpunt behoort te stellen, dat, als men de bladen der be strijders van het Nationaal Socialisme (Fascisme) in de leeszaal ter lezing legt, men op billijkheidsgronden ook ,j,Volk en Vaderland" het blad der Nat. Soc. Bew. (N.S.B.) ter lezing moet leggen, leder, die nog niet verpo litiekt is, zal moeten toegeven, dat ons verzoek volkomen billijk is." Tot zoover dit adres, waarvan wij, wat zijn algemeene strekking betreft, met ingenomenheid melding maken. Want er wordt nog steeds met twee maten gemeten in Nederland, en dat moet uit zijn. Het feit, dat de S.D.A.P. een kwart-honderd Kamerleden telt, mag geen reden zijn deze in wezen re volutionaire beweging anders te behan delen dan de N.S.B., die toch in elk ge val te goeder trouw geacht mag worden te zijn in haar stelling, vóór orde en ge zag te zijn Wil men in een openbare leeszaal de scherpe politieke tegenstellingen uit bannen wij kunnen het ons volkomen indenken. Maar dan: recht door zee. Dan, behalve voor „Volk en Vader land", óók de deur hermetisch gesloten De lasteraar benadeelt drie men schen: dengene van wien hij kwaad spreekt, zich zelf en dengene, die hem aanhoort. voor alle andere organen en bladen van door de wettige overheid als staatsvijan- dig of gezagsgevaarlijk gebrandmerkte bewegingen en partijen. De rooden mèt roode vlaggen en vaan dels in optocht, de N.S.B.ers met opge rolde nationale emblemen; Roode kranten in leeszalen, die N.S.B. kranten weren; het is een gruwel in 't oog van ieder weldenkend mensch, die de rechtvaar digheid en de billijkheid stelt boven eng partijbelang. Een zonderling uitluiden. Men vindt in den aanvang van het verslag van den gemeenteraad van Zou- telande een merkwaardige door burge meester Kodde uitgesproken uitluiding van een overleden Raadslid dier gemeen te. Wij kunnen ons indenken, dat een oprecht en vierkant Nederlander het „van de dooden niets dan goeds" niet onder alle omstandigheden zoo wil uit leggen, dat een lofrede gehouden moet worden waar niets te loven of te prijzen valt. Dat een steil gereformeerd man in een steil gereformeerde gemeente het dus versmaadt, schoone woorden te ui ten bij den dood van iemand, die de hand aan zichzelf sloeg dat kunnen wij verstaan. Maar naast de eischen der oprecht heid staan toch nog steeds de eischen der wellevendheid, die in een samen leving in acht genomen behooren te worden! Wij achten het in strijd met de ze goede zeden, in een openbare Raads vergadering een uitspraak te doen als burgemeester Kodde zich veroorloofde. Zij is onzes bedunkens in strijd met Rom. XIV10: „Maar gij, wat oordeelt gij uwen broeder? Of ook gij, wat veracht gij uwen broeder?" Indien de heer Kod de de eerste verzen van het 7e Capittel van het evangelie naar Matthëus hadde overdacht, alvorens aldus in den Raad te spreken hij zou vermoedelijk de vrij moedigheid gevonden hebben tot zwijgen. CRISIS COMITé MIDDELBURG. Mr. P. van Empel verzoekt ons plaat sing van het navolgende: Bijna drie jaren verricht de afdeeling Middelburg van het Nationaal Crisis Comité haar werk. Nog steeds komen de verzoeken om steun binnen en stijgt het aantal van hen, die geholpen worden. Wekelijks wordt thans ongeveer 200 gulden uitgekeerd aan een vijftig a zes tig gezinnen en alleenstaande personen. Duidelijk blijkt wel uit deze cijfers, dat er van overdreven steun aan een enke ling geen sprake kan zijn, maar dat in tegendeel getracht 'wordt met weinig middelen een zoo groot mogelijk getal aan het allernoodigste te helpen. Het werk van het Comité, zal echter dezer dagen moeten worden neergelegd, omdat het nadeelig verschil tusschen de wekelijksche inkomsten en uitgaven niet langer door de eens gemaakte re serve kan worden gedekt. Dan zullen dus velen zich tot Armbe stuur of Diaconie moeten wenden; iets waarvoor juist het Crisiscomité hen heeft willen bewaren. Echter.... het comité kan doorwer ken den geheelen komenden winter; er is belangstelling en bereidheid tot ge ven genoeg in Middelburg. Wat ons ontbreekt zijn een aantal menschen, die naast degenen die ons nu al jarenlang trouw helpen, Zaterdags of Maandags een uurtje willen collectee ren, opdat het geld dat velen ons gaarne willen geven ons ook inderdaad bereikt. Daarom vragen wij allen die er toe in staat zijn, help ons op deze wijze den winter door. Hoe meer zich opgeven, des te minder zal van ieder gevraagd wor den. Blijft deze oproep zonder gevolg, dan staakt het comité zijn werk, hoe ongaar ne ook. Wij vertrouwen echter, dat dit niet noodig zal zijn, en dat een voldoend aantal vrijwilligers, zich bij den pen ningmeester, Notaris H. R. Struve, zal aanmelden. De Stadhuisbelichting. Het bestuur van Vreemdelingenver keer deelt ons mede, dat de belichting van het stadhuis hedenavond te haïf tien zal ontstoken zijn. Het verzoek om i ook nu de tram tijdens de belichting niet op de Markt te doen komen, is door de directie ingewilligd. De Ringrijderij. In de Abdij is men heden bezig met het ingereedheid brengen van de beide banen, waarop de 55 deelnemers aan de ringrijderij zich morgen zullen meten. Te water geraakt. Gisterenmorgen geraakte tegenover de Nieuwstraat een 11-jarige jongen te water. De knaap verkeerde in groot ge vaar, doch de heer Huijbregtse begat zich te water en mocht er in slagen den drenkeling behouden op het drooge te brengen. Op den hoek van den Noordsirgel en den Noordweg, heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een wielrijder, die schrok van een auto, en deze auto. Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor, doch auto en rijwiel lie pen schade op. Ladelichter. De politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen een jongen, die geld weg nam uit de lade in een winkel in de Spanjaardstraat. Den laatsten tijd kwam dit veel belovend jongmensch meer met de politie in aanraking. Men vierde zilveren bruiloft. Een automobilist, ,die voorbij het woonwagenkamp was komen rijden, deed bij de politie aangifte, dat een der bewoners van het kamp, die blijkbaar in beschonken toestand verkeerde, met een bierflesch een ruit van" zijn auto in wierp. Bij een ingesteld onderzoeK bleek, dat men in het kamp feest vier de, omdat een echtpaar 25 jaar ge trouwd was. De Raad voltallig. De heer L. Goeman, Chr. Hist, heeft zijn benoeming tot lid van den gemeen teraad aangenomen. De collecte voor het plaatselijk Crisis Comité heeft deze week f 56,4h opgebracht. Mejuffrouw S. E. R. Luijmes, ge meentelijke vroedvrouw, heeft tegen 1 December eervol ontslag als zoodanig aangevraagd. Op 31 Aug. a.s. zal het Postkantoor ten 13 uur voor het publiek worden ge sloten; voor busrechthouders blijft de gelegenheid bestaan hun corresponden tie tot 21 uur af te halen. De Oranjeavond. Het bestuur van de Oranjevereeniging deelt ons mede, dat de Oranjeavond morgen in ieder geval zal door gaan, het zij in den tuin, het zij zulks ;n geval van slecht weer in de zaal van het Schuttershof. De Kermis. De laatste kermisdag was, gelijk tra ditie is, ook één van de drukste. Alleen viel het op, dat de omwonenden, reeds vrij vroeg in den avond het kermister rein verlieten. Verder was het niet ge lukkig, dat omstreeks kwart voor elf een regenbui inzette, die ook weer ve len naar huis dreef. Zoo was het half twaalf reeds zeer stil op de Markt, wa ren enkele vermakelijkheden al gesloten, en gingen andere daar aanstalten voor maken. Over het algemeen had de kermis een ordelijk verloop. Over de geheele week werd vijfmaal proces-verbaal opgemaakt wegens dronkenschap, en Dinsdagnacht had nog een kleine vechtpartij plaats, waarbij één der jongelui een lichte hoofdwonde opliep. Doch daar bleeft het dan ook bij. GOED AFGELOPEN. Gisterenavond is op den Nieuwen Middelburgschen weg een auto, toen de bestuurder wilde uitwijken voor een links rijdenden wielrijder in het struik gewas bij de IJsbaan gereden en zoo in de sloot. Middelburg, 29-VIII-'34. Dinsdag hoog ste lucht temperatuur 26.3 °C (79 °F); laagste 15.8 °C (61 °F). Heden 9 h: 15.8 °C; 12 h: 19 °C. 13 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 761 mm; laagste 754 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 778.1 mm te Vardoe; laagste 742.8 mm te V. Ma- noer. Verwachting tot morgenavond; Meest matige Z.W. tot W. wind, ge deeltelijk bewolkt, waarschijnlijk aan vankelijk nog eenige regen in het Noor den, in het Zuiden weinig of geen regen, aanvankelijk iets koeler in het Noorden, en in het Zuiden koeler, later weinig verandering in temperatuur. Zon op: 6 h 06; onder: 19 h 55. Licht op: 20 h 25. Maan op: 21 h 09; onder: 12 h 28. L.K.: 31 Augustus. (Zomertijd.) Westkapell.e is 28 min. en Domburg 23 min, vroeger; Veere is 38 min. later» (S Springtij.) Augustus. Hoogwater. :>ter Wo. 29 5.03 17.21 11.32 24.09 Do. 30 5.50 18.07 12.13 24.51 Vr. 31 6.37 18.53 13.00 (Zomertijd.) Augustus. Hoogwater. Laagwater. Wo. 29 6.58 19.15 12.42 Do. 30 7.39 19.53 1.08 13.25 Vr. 31 8.19 20.31 1.52 14.10 Fijn van smaak en geur. Een tractatie aan de koffietafel.. (Ingez. Med.), Persoonlijke ongelukken kwamen er niet bij voor. De politie Onderzoekt de schuldvraag. ZESTIG DUIZEND BADEN. Gisteren is het 60.000ste zeebad in dit seizoen genomen en wel door jongejuf frouw Split alhier, die uit handen van den burgemeester een gouden armband horloge in ontvangst had te nemen. Aan de morgen in den gemeente raad te behandelen stukken is nog toe gevoegd een voorstel om 192 m2 grond aan den Singel voor 2556 te verkoo- pen aan J. Loois Hzn. RAAD VAN WESTKAPELLE. WESTKAIPELLE. Dinsdag vergader de de Raad onder voorzitterschap van den burgemeester, jhr. mr. de Casem- broot. Alle leden waren tegenwoordig. De V o o r z. deelde mede, na<tr aan leiding van een schrijven van het Nat. Steun Comité, dat voor steun B, voor noodlijdende gemeenten, een gelijk be drag, nml. Vi gedeelte, mag uitgetrok ken worden als het vorige jaar. O it be drag komt per jaar op f 409. Daarna werd opnieuw de pensioen grondslag vastgesteld van den burge meester. Goedkeuring was ontvangen voor de aangegane geldleening ad f 1000 noodig voor de bestrating Paulus-wege- ling. De V o o r z. deelde verder mede, dat de bijdrage in de kosten voor de be strating van den Baayweg bedraagt 18 pet., tot een maximum van f 656. Van de P.Z.E.M. was een schrijven ingekomen, dat per jaar f 514 uitgekeerd wordt in de kosten van het onder- grondsch laagspanningsnet. Inzake de mogelijkheid van verrui ming van openstelling van winkels op Zondag, werd besloten de winkeliers In de gelegenheid te stellen zich daarover te beraden en eventueel hun wenschen aan den Raad te kennen te geven. Uit principieel oogpunt stemden de heeren H. Cijsouw en L, Minderhoud hiertegen. Het loon van den klokluider en diens helper is bepaald op f 2,50 en f 1 per dag; nml. voor het luiden der klok bij

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1