GOESCHE COURANTE BINNENLAND. ZEELAND. weer ei wind. i NUMMER 202. TWEE BLADEN. DINSDAG 28 AUGUSTUS 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. ÜRDELBURG. GOES. VUSSINGEN. WALCHEREN. Hoog- en Laagwater te Viissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge* ZUID«BE¥£LMÖ8 ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblaa Voor Middelburg, Goes en agent schap VUasingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 ct. p, w. Advertentiën 30 ct. per regel, Inger. mededeel inger> 8G ci. p. r. Sy contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middeiburgscbe Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten b\j het Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen ii regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriei „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. roei „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent AUTOBUSSEN EN OVERWEGEN. Vragen van het Eerste Kamerlid mr, H. Smeenge. Het Eerste Kamerlid mr. H. Smeenge heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van waterstaat: I. Heeft de minister kennis genomen van de berichten in de bladen omtrent het ernstig ongeluk met een autobus op den onbewaakten overweg op den Dordtschen Straatweg te Emmen II. Meent de minister niet, dat, zooal bewaking van deze en andere gevaar opleverende overwegen niet mogelijk is het toch is geboden maatregelen te tref fen, opdat het leven van personen, die in voor publiek vervoer bestemde auto bussen plaats nemen soms moeten plaats nemen, zooals in dit geval, waar 't betrof arbeiders geplaatst bij de werkver schaffing, die zoover van huis te werk zijn gesteldf dat zij per autobus naar en van het werk moeten worden vervoerd beter tegen ongelukken als dit zijn beschermd III. Zou de minister niet willen over wegen of aan het verleenen van de toe stemming om autobussen voor publiek vervoer te doen rijden niet kan worden verbonden de voorwaarde, dat de chauf feurs gehouden zijn voor iederen over weg te stoppen, en uit te stappen om zich er van te overtuigen dat de spoor weg vrij is HET TARIEF VAN INVOERRECHTEN Het gerucht gaat, dat de regeering het voornemen zou koesteren zeer binnen kort het tarief van invoerrechten van 12 op 15 te brengen. Over een komende verhooging van het tarief is evenwel, naar we vernemen te bevoegder plaats niets bekend. (Handelsblad) DE WIJZIGING IN DE ONDERWIJZERS-OPLEIDING. Aangezien de gedachtenwisseling tus- schen Kamer en de regeering over het wetsontwerp, waarbij voorgesteld wdrdt een wijziging te brengen in de onderwij zersopleiding, nog niet is aangevangen, zal naar de N.R.C. vernam, in September* geen enkele van de door de regeering in verband met dit wetsontwerp voorge nomen maatregelen in zake de onder wijzersopleiding worden doorgevoerd, zoodat van opheffing van kweekscholen met dien datum neg geen sprake zal zijn. OPRUIENDE LECTUUR. Zaterdag zijn op drie verschillende plaatjen te Amsterdam in totaal vier menschen aangehouden terzake van het verspreiden van opruiende lectuur. Aan het bureau Singel werd van den Dam een 20-jarig koopman geleid, die kran- tjes en boekjes verkocht, uitgegeven door de Internat. Roode Hulp, waarvan de inhoud van opruienden aard wordt geacht. Aan het bureau Warmoesstraat zijn twee menschen gebracht, die pamfletten hadden verspreid, uitgaande van het Nederl. Synd. Vakverbond, terwijl aan het buréau Kattenburgergracht van het Kadijksplein een 22-jarig werkman is gebracht, die pamfletten heeft uitge reikt, uitgegeven door de Comm. Partij Holland. Zij zijn allen, nadat proces verbaal was opgemaakt, weer in vrijheid gesteld. DE F XXXVI. Naar de „Tel." verneemt heeft het nieuwsie product van de Fokkerfabrie ken, dat den laatsten tijd nog op ver schillende punten verbeteringen heeft ondergaan, Maandag officieel van den luchtvaartdiens, n den Haag het certi ficaat van luchtvaardigheid tfekredpn Waarschijnlijk zal de K.I^M nu zeer spoedig het toestel overnemen. Het ligt in de bedoeling om het toestel dan eerst nog eenigen tijd op de Europeesche rou tes in te vliegen en om het daarna op de route Amsterdam—Batavia in gebruik te nemen. 40-JARIG BESTAAN DER S.D.A.P. Maandag was het veertig jaar geleden, dat de S-D.A.P. in ons land werd opge richt. Ter gelegenheid van dit feit be legde het Partijbestuur te Amsterdam een herdenkingsbijeenkomst, welke druk was bezocht. De Partij-voorzitter, de heer Koos Vorrink, sprak een openingsrede, W. H. Vliegen voor 't uitspreken der Herdenkingsrede. Nog voerden 't woord de heeren ir. J. W. Albarda, F. v. d. Waale, Fr. Adler, namens de buitenland- sche gasten en KI, Toornslra. BIJ DE OVERDRACHT VAN HET MARINECOMMANDO. „Vast werk en een goed inko men is een voorrecht!" Maandagochtend is in Den Helder het Marinecommando plechtig overge dragen door den scheidenden vloot voogd vice-admiraal C. J. L. Brutel de la Rivière aan zijn opvolger, schout-Eïj- nacht J. L, Kruyt. In zijn afscheidswoord zei de vice- admiraal o.a.: Men moet zich met hart en ziel één met het marinebestaan voe len. Er wordt lang niet algemeen beseft hoe goed men het bij de Marine heeft. Mijn geweeten is zuiver. Het moeilij ke personeelsvraagstuk heb ik getracht naar beste weten vooruit te brengen. Men zal echter steeds ontevreden blij ven als men de hooge beteekenis van het woord dienen niet aanvoelde. Gij zijt bevoorrecht, ik herhaal het hier dui delijk, gij zijt bevoorrecht, gij hebt vast werk, een goed inkomen, terwijl velen hun brood niet kunnen verdienen. Als allen tevreden waren, dan zou o.m. het georganiseerd overleg, dat ik in zijn huidigen vorm uit den booze acht, ver dwijnen. NIEUWE VERKEERSBORDEN. Dezer dagen zullen te Amsterdam de nieuwe verkeersborden, welke noo- dig zijn geworden in verband met de in grijpende wijzigingen in het motor- en rijwielreglemeni. worden besteld. Naar de „Tel." vernam zijn voor Amsterdam wel drieduizend borden noodig. Zoo spoedig mogelijk zal met de plaat sing worden begonnen. Wij merken hierbij op, dat het onjuist is, te zeggen, dat de nieuwe verkeers borden noodig zijn geworden; ze m o- g e n nog een jaar of vijf blijven hangen. Desalniettemin is het ten zeerste toe te juichen, dat de hoofdstad des lands in dezen het in anderen zin dan toch wel zeer n o o d i g e goede voorbeeld geeft. De hoop mag uitgesproken wor den, dat o.a. provinciale hoofdste den niet te lang zullen dralen dit goede voorbeeld te volgen. WERKZOEKENDE NEDERLANDERS IN FRANKRIJK. De minister van oeconomische zaken deelt mede, dat het is gebleken, dat zich bij de Nederlandsche consulaire ambte naren in Frankrijk bijna dagelijks werk zoekende Nederlanders aanmelden, met verzoek, op rijkskosten naar Nederland te worden gezonden. Gezien de groote werkloosheid in Frijkrijk en het feit, dat, mede als gevolg daarvan, de wettelijke voorschriften op het werkzaam zijn van vreemde arbeidskrachten daar te lande zeer streng worden toegepast, wordt ernstig gewaarschuwd tegen vertrek naar Frankrijk met het doel er arbeid in loondienst te verkrijgen, zonder voor af dienaangaande overleg te hebben ge pleegd met het plaatselijk orgaan der openbare arbeidsbemiddeling. Met nadruk wordt er op gewezen dat werkzoekenden, die zich op goed geluk naar Frankrijk begeven, er niet op kun nen rekenen, door de Nederlandsche consulaire ambtenaren te worden onder steund of op rijkskosten naar Nederland gezonden. BEPERKING VAN DEN INVOER IN DUITSCHLAND, In verband met de Zondag j.l. door minister dr. Schacht te Leipzig gehou den rede, waarin aanzienlijke beperkin gen van den invoer in Duitschland wor den aangekondigd, onderneemt de re geering de noodige stappen om zich van den omvang der te treffen maatregelen te vergewissen en, zoo noodig, de be langen van den Nederlandschen export te beschermen. Naar het Handelsblad verneemt zal de Avro-omroeper G, Weitzel op 1 Sep tember a.s. zijn werkzaamheden nog niet kunnen hervatten; hij blijft nog tot herstel van gezondheid in Zwitserland- In verband met de luchtvaartten toonstelling te Kopenhagen, zijn heden morgen van het vliegkamp De Mok op Texel de marinevliegtuigen G 4 en G 6 vertrokken naar Denemarken. Overmor gen keeren ze weer naar Nederland te rug. Om half tien hedenmorgen waren ze in Esbjerg geland. Mej. H. van den Thoorn, gewoond hebbende te Oosterbeek en aldaar over eden den 7 Augustus 1.1., heeft ge- Wij hebben recht op al wat men- schelijk is de menschheid heeft recht op ons. legateerd aan de volgende instellingen vrij van successierechten: Aan de N.Z. Holl. Reddingsmaatschappij f 10-000, aan de Pro Senectute Amsterdam f 10,000, aan de Johanna Stichting Arn hem f 10.000, aan de Geldersche Blinden Arnhem f 10.000, aan de alleenstaande blinden Wolfheze f 10,000, aan de J. P. Heije-Stichting te Oosterbeek f 5000, aan de Ziekenverpleging aldaar f 5000- Het station Groesbeek (Gld.) der Nederlandsche Spoorwegen zal 7 October voor het reizigersverkeer wolr- den gesloten. Hoe dan in het vervoer van goederen naar en van Groesbeek zal worden voorzien, is nog in overweging. Gisteravond heeft de heer H. P. J. Bloemers, burgem. van Groningen afscheid genomen van den gemeente raad. Naar men weet is de heer Bloemers benoemd tot burgemeester van Arnhem. De boottocht naar Zierikzee. Gisteren hebben 140 personen deel genomen aan de reis met de Provinciale boot naar Zierikzee en buiten om terug. Ook nu waren Twee booten in de vaart. In tegenstelling met de vorige week, trof men het nu goed met het weer. Ook op 3 en 10 September wordt nog zulk een tocht gemaakt. J. Diermanse f Op 76-jarigen leeftijd is alhier giste ren na een korte ongesteldheid over leden de heer J. Diermanse, die niet minder dan 63 jaar verbonden is ge weest aan den ijzerhandel van de firma D. de Jager Jr. en vooral bij de am bachtslieden op Walcheren en ook daar buiten een zeer bekend en gezien per soon was. Wel was hij als winkelchef reeds vele jaren gepensionneerd, maar op eigen verzoek kwam hij iederen morgen nog andere werkzaamheden in de zaak ver richten tot dat hij nu kort geleden aan het ziekbed werd gekluisterd. Behalve van genoemde firma ontving de overledene ook een pensioen als concierge van het gebouw der Nuts- spaarbank, welke taak hij ruim 25 jaar heeft vervuld. De regeering heeft destijds de ver diensten van den heer Diermanse ei kend door toekenning van de zilveren medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Hij wilde op het bureau blijven. Gisterenavond kwam een Amster dammer op het bureau van politie om nacht verblijf. Men wilde hem daar al leen een bon voor verblijf in een loge ment geven, wat den bezoeker niet be viel, hij wilde bepaald op het bureau overnachten. Toen men bij de weigering bleef, ging de man met de bon op stap, doch buiten gekomen, gooide hij een groote ruit van het bureau in. Hij werd toen gearresteerd en kreeg zijn zin. Hij heeft op het bureau den nacht doorgebracht. Inbraak. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in een woning aan den Segeersweg. Binnen heeft men een kist opengebroken en daaruit een klein be drag aan geld weggenomen. Strepen zetten. De zoo welkome verbetering van den Blauwendijk heeft 't verkeer druk ker gemaakt en daardoor ook het ver keer op den viersprong: Stationsstraat- Stationsbrug en Loskade-Blauwendijk. Als de Stationsbrug open gedraaid wordt, wat nog al eens een keertje ge beurt, moeten steeds vele voertuigen wachten en dit vooral in de Stations straat. Is er een agent aanwezig, dan wordt het den eersten bestuurder duidelijk ge maakt in de straat te blijven en de an deren om zich in de rij te plaatsen, doch als zooals van morgen geen agent pre sent is en het betreft vreemde bestuur ders, dan is het mis en wordt het ver keer op den hoek onnoodig moeilijker gemaakt. De vraag komt op of men niet zoo als in andere gemeenten door het ma ken van een witte streep in de straat en ook op den Blauwendijk kan aange ven, dat men bij wachten achter die lij nen moet blijven? Laat men hier de put dempen voor het kalf verdronken is, i.e. voor dat er ernstige botsingen voor vallen. Goesche wandelsuccessen. Bij den Zondag gehouden afstands- marsch over 35 km, uitgeschreven door de Roosendaalsche Wandelsport ver eeniging „Union" te Roosendaal, wist de Goesche Wandelsportvereeniging „De Wandelaars" onder leiding van den hr. D. Zoutewelle, beslag te leggen op niet minder dan 4 prijzen t.w. lsten prijs zil veren beker, beschikbaar gesteld door het Gemeente Bestuur van Roosendaal, voor de best marcheerende groep; lsten prijs, zilveren beker, voor de grootste groep; 2den prijs, zilveren me daille, voor de best geuniformde groep; 2den prijs zilveren medaille voor de verst kbmende groep. Met dezen ui-trlag. heeft deze nog jon ge Goesche vereeniging, wel weer be wezen dat ze tot goede dingen in staat 's Het Carillon. Naar we vernemen zou een electri- sche inrichting, die het carillon des nachts automatisch stop zet welk on derwerp bij B. en W. in behandeling is 90 kosten. Een uitgave die o,i. wel gewettigd is! Rijwieldief. De politie heeft aangehouden en aan de justitie te Middelburg voorgeleid een man, die zich schuldig maakte aan dief stal van een rijwiel, dat onbeheerd op straat stond. Werkloosheid. Het aantal werkloozen daalde ver leden week van 865 tot 800; daarvan zijn 115 bij de werkverschaffing te werïc gesteld. Verkeersongeval. Hedenmorgen had op de Zeilmarkt al hier een ernstige aanrijding plaats tus- schen een vrachtauto en een motorrij der uit Koudekerke, Laatstgenoemde is een eind medegesleurd en is ernstig ver wond naar Bethesda overgebracht. O. EN W. SOUBURG. De Vereeniging „Uit het Volk, voor het Volk" alhier heeft haar programma van de feestelijk heden ter gelegenheid van den jaardag van de Koningin thans definitief vast gesteld. De feestelijkheden worden ingeluid 's morgens te acht uur. Aanvang 2 uur precies, nemen op de weide aan de Becuusstraat van den heer JacoEse, een 400 tal kinderen aan spe len, als blokjes rapen, zak- en hinder nis loopen enz. deel. Tusschen de spelen worden de deelnemende kinderen ge- tracteerd. Na afloop heeft de prijsuitdee- ling plaats. Na den kerkdienst, pl.m. 8.30 uur n.m. geeft het Souburgsche fanfarekorps „Vlijt en Volharding" een uitvoering op het Oranjeplein. Te 9.15 n.m. wordt in de Ritth. straat, front naar het Oranje- plein, de Iichtstoet opgesteld. Aangetre den moet worden met verlichte lampi ons. De stoet vertrekt 9.30 en volgt de rou te: Ritth. str., Oranjepl. (rond), Pas- poortstr., Vliss. str., Nieuwstr., Van Teijlingen str., Burg, Buteuxstr., Braam- str., Kanaalstr., Marnixpl., (rond), Ka- naalstr., Paspoortstr., Oranjepl., waar de stoet wordt ontbonden. Vanaf 28 Augs zijn in de etalages van den winkelier Hermes aan de Kanaal straat de vele nuttige en zeer fraaie prijzen ter bezichtiging gesteld welke al le in deze gemeente zijn aangekocht. VEERE. Doordat korten tijd geleden de vereeniging Weegbrug,, Veersch Landbouwbelang" door die van Alge meen Belang is opgenomen onder laatst genoemde, is indertijd de weegbrug van de verdwenen vereeniging aan de ha ven, voor het postkantoor, verkocht. Maandag is men nu begonnen deze Middelburg, 28-VIII-'34, Maandag hoogste lucht temperatuur 25.4 °C (78 °F); laagste 15.1 °C (59 °F). Heden 9 h: 17 °C; 12 h: 23.5 °C. Geen regen of neerslag. Hoogste barometerstand te de zer stede, in het afgeloopen etmaal: 768 mm; laagste 761 mm. Hoogste barometerstand in het Euro peesche waarnemingsgebied: 774.4 mm te Haparanda; laagste 738.0 mm te V. Manoer. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige wind, aanvanke lijk nog uit O. richtingen, toenemende bewolking, toenemende kans op regen of onweer, later koeler. Zon op: 6 h 03; onder: 19 h 57. Licht op: 20 h 29. Maan op: 20 h 51; onder: II h 05. L.K.: 31 Augustus. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later (S Springtij.) Augustus. Hoogwater. Laagwater. Di. 28 4.21 16.36 10.52 23.27 Wo. 29 5.03 17.21 11.32 24.09 Do. 30 5.50 18.07 12.13 24.51 (Zomertijd.) Augustus. Hoogwater. Laagwater. Di. 28 6.21 18.37 12.01 24.26 Wo. 29 6.58 19.15 12.42 Do. 30 7.39 19.53 1.08 13.25 op te ruimen en de kooper zal, zooals indertijd gestipuleerd werd, het onfsta- ne gat moeten dichten en ten genoege van het bestuur der gemeente bestra ten. Dezer dagen is de herstelling van den reeds geruimen tijd geleden ver zakten kademuur, achter den mond der haven, aanbesteed, zoodat men binnen kort de toewijzing verwachten kan. BORSSELE. Zaterdagmorgen kreeg 't zoontje van den hr- H. bij 't spelen een steentje in het oor. Het steentje zakte al verder, zoodat de behandeledende ge neesheer het niet kon verwijderen. Di rect werd de jongen naar Goes gebracht, waar operatief werd ingegrepen. KLOETINGE. Tot ambtenaar ter se cretarie alhier hebben Burg. en Weth. benoemd, den heer C. de Ruiter, ambte naar ter secretarie van Veere, wonen de te 's Heer A.rend;kerke. KLOETINGE, Heden had op den 's Gravenpolderschen straatweg ter hoogte van den Lange weg een aanrij ding plaas tusschen den motorrijder en een wielrijder. Op het rijwielpad reed de wielrijder D. uit 's Heer Arendskerke richting- 's Gra venpolder, terwij! de motorrijder even eens in die richting reed. Plotseling stak de wielrijder den weg over naar de andere zijde, doch werd door den motorrijder gegrepen. Hij kwam te vallen, en liep een wonde aan het hoofd op, zijn rijwiel werd ernstig be schadigd. De motorrijder liep geen verwondin gen op, zijn motor kreeg eenige bescha diging. De wielrijder is per auto naar zijn woning vervoerd. De politie heeft de zaak in onderzoek. IERSEKE. De bond van Zeeuwsche mosselkweekers heeft als eerstaange- wezene voor lid Nederlandsche Vissche- rij-Centrale benoemd mr. J. van der Hoeven, burgemeester van Tholen, voor zitter va nbovengenoemden Bond Griezelige vondst, HONTENISSE. Toejj de landarbeider C. te Hontepisse bezig was met „zandschieten" in het z.g.n. Kerkpadje, dat Kuitaart met Lamswaarde verbindt, stuitte hij, naar de „Tel." meldt, op een diepte van ongeveer 20 cm op een men- schelijk hoofd. De man graafde door en vond een volledig menscheüjk geraamte met de beenen op de borstkas gedrukt en het aangezicht naar beneden gekeerd. Men heeft vastgesteld, dat het Jijk .erborgen moet ziin geweest in een hou-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1