KORT ZEEUWSOH NIEUWS. BIOSCOPEN. LAATSTE BEBIGHÏEN. SPORT. GEMENGD NIEUWS. HANDEL EN NIJVERHEID. VERKEERSWEZEN P. T. T. LEGER EN VLOOT. INGEZONDEN STUKKEN. BUITENLAND. ZESIIWS8H-VLAAMDF.REN W.D. MIDDELBURG ITALIë. VER. STATEN. van het armbestuur antwoord zal wor den gevraagd, wat het voornemens is te doen De rekening werd goedgekeurd op f 5906, aan inkomsten en f 5752, aan uitgaven. De begrooting van dit lichaam over 1935 werd eveneens goedgekeurd. Aan den heer L. Schouten werd eer vol ontslag verleend als onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand. In zijn plaats is benoemd burgemeester Van Meerendonk. Een verordening werd vastgesteld, waarbij den leden der burgerwacht de verplichting wordt opgelegd den burge meester zoo noodig bij te staan bij hand having der openbare orde. Verder werd een voorstel van B. en W. aangenomen, hetwelk bepaald dat werkloozen 6 maanden in de gemeente moeten hebben gewoond om voor steun in aanmerking te komen. Steuntrekken- den, die grond ingebruik hebben, zullen worden gekort. Deze korting komt neer op 50 ct. per gepacht half gemet. Minder dan een half gemet is vrij en wie boven de 4^ gemeten in pacht heeft, valt bui ten den steun. 'n. bedoeling, om, door uit breiding, drie brandkranen te plaatsen aan de Goesche straat. De Raad schrok echter van het bedrag, dat de directeur der waterleiding hiervoor vraagt, n.l. 270 a 300 gulden. De Raad machtigde B. en W. deze aangelegenheid zoo voor- deelig mogelijk te regelen. Bij de rondvraag bleek, dat de werk loosheid nu reeds toeneemt. Met be zorgdheid ziet men de komende maan den te gemoet: minder véél minder rijkssubsidie en véél hoogere belastin gen RAAD VAN BIERVLIET. V erlaging der biljartbelasting Het Raadhuis krijgt centrale verwarming. BIERVLIET, Vrijdagavond vergader de de Raad onder Voorzitterschap van den burgemeester. Afwezig was de heer J. du Fossé zonder kennisgeving. Ingekomen was een dankbetuiging van het kabinet van H. M. de Koningin voor de betuigde deelneming bij het overlijden van den Prins. Ingekomen waren verder een adres van enkele caféhouders met verzoek om verlaging der biljartbelasting en een verzoek van den Ned. Bond van café houders om tariefsverlaging der perso- neele belasting. Namens het college van B. en W. ver dedigde de V o o r z. een inwilliging van het eerste verzoek tot verlaging van den grondslag van f 20 op f 10, daar tegenover deze vermindering een ver meerdering van het aantal biljarts is te verwachten, zoodat het voor de ge meentekas geen nadeel zal worden. Te genover het tweede verzoek stond het College echter anders. De financieele gevolgen daarvan zijn voor de gemeen te zeer nadeelig, een vermindering van ongeveer f 425. Waar in het algemeen de opcenten op de personeele belasting voor deze gemeente niet lang geleden zijn verhoogd, is deze speciale verlaging niet te verdedigen, waarom B. en W. voorstelden dit verzoek af te wijzen. De heer de B 1 a e ij zag in het tweede verzoek wel iets billijks. Voor de mees ten is het café een gewoon bedrijf en kan het gevoeglijk op één lijn gesteld worden met een winkel. De V o o r z. wees nogmaals op de groote geldelijke gevolgen voor de ge- mentekas, er zijn hier ruim dertig ca- fé's, wat heel veel is. Spr. Beval het voorstel van B. en .W. aan. Zonder hoofdelijke stemming werd de vermindering der biljartbelasting aangenomen en het tweede verzoek af gewezen. Verlenging van erfpachtsrecht onder de bestaande voorwaarden werd toege staan aan J. Dingemanse, C. Naeije en wed. A. Dingemanse. Daarna kwam het voorstel van B. en W. in behandeling om het nieuwe Raadhuis van centrale verwarming te voorzien. Een vertegenwoordiger van de P.Z.E.M. had juist electrische ver warming aanbevolen, maar dit zou te duur komen; ,5 cent per K.W.Lh Daarom bleven B. en W. een koleninstallatle aanbevelen. De heer De B 1 a e i j achtte gewone kachelverwarming goedkooper. De aan leg van centrale verwarming was hem te duur. Voor een derde van den aanleg achtte hij nieuwe kachels te hebben. Ook de heer N a e ij e achtte kachels goedkooper.. De v o o r z. verdedigde daarop met klem de centrale verwarming. De heer Van Hout was voor cen trale verwarming, omdat zulks hem op den duur ook voordeeliger voorkwam. De heer De B 1 a e ij was niet over tuigd. De heer Maas ging met B. en W. mee, omdat centr. verwarming ook hem op den duur goedkooper en doelmati ger leek:. Het voorstel van B. en W. werd aan genomen met 4 tegen 2 stemmen, (De Blaeij en Naeije.) In verband hiermee werd een crediet van f 1200 toegestaan voor den aanleg van centrale verwar ming. Aan den rijksveldwachter werd de door hem bewoonde gemeente-woning opnieuw verhuurd voor den tijd van drie jaar tegen 150 per jaar. Bij de goedkeuring van de begrooting 1934 merkten Ged. Staten o.m. op, dat in deze begrooting een post van 6000 is uitgetrokken voor steun aan werk loozen, terwijl in 1933 voor voor werk- loozenzorg ongeveer 8000 is uitgege ven. De v o o r z. deelde mede, dat dit zijn oorzaak vindt in het feit, dat in 1933 naast steun ook aan werkverschaf fing is gedaan, die kosten voor materiaal en sociale lasten vraagt, terwijl dit jaar alleen met steunverleening wordt vol-? staan. Bij. de rondvraag informeerde de hr. heer De B 1 a e ij of de kluisdeur recht streeks door de gemeente wordt gekocht dan wel door een tusschenpersoon. De v o o r z. antwoordde, dat de gemeente rechtstreeks zal aanschaffen en dat een monteur overkomt voor plaatsing, wat niet door een dorpssmid geschieden kan. De heer N a e ij e wenschte nader in gelicht te worden omtrent de cijfers voorkomende in de rekening 1933. De v o o r z. zei toe, aan de rekening de noodige specificaties toe te voegen. SLUIS. De paarden van den land bouwer C., gespannen voor een wagen met appels, sloegen op hol. Wagen en paarden kwamen in een sloot terecht. De echtgenoote van den werkman Bal- legeer viel daarbij van den wagen en brak haar pols. De vrouw is naar het St. Antoniusgesticht te Oostburg over gebracht. Te Terneuzen zal ter herden king van het 350-jarig bestaan der stad, van 38 September een feestweek en winkelweek worden gehouden. De win kelweek wordt door de Winkeliersver- eeniging ,.,Ter Neuzen Klimop" op touw gezet. j over de golven, achtervolgen door poli- i tiebooten, bootleggers-schurken en wedstrijdvaren, een scheepswerf die op springen staat en door een winnen van des helden race-boot het misschien nog bolwerken kan.enfin, u begrijpt het. Toch een aardige film met onderschei dene grappige en pakkende situaties. nftif ah de °Plosbare KUNSTMEST Plllf RN voor kamerplanten, 40 ct, p. fl, lUltUll m' '£ratis verzorgingsaanwijzing bij de Bloem- en Zaadwinkels. (Ingez. Med.) CITY THEATER. De geheimzinnige hoeve. Veel geheimzinnigs er is eigenlijk niet aan deze hoeve in de eenzame prairiën van Arizona. Evenmin als aan den be woner, dien men op 't eerste gezicht als een misselijke schurk herkent; al zit hij meer of mindeï klassieke muziek op een vleugel te spelen. Hij houdt een lieftal lige jongedame op zijn ranch gevangen, de erfdochter van zijn overleden com pagnon. Om haar erfenis in handen te krijgen, wil hij haar dwingen hem te trouwen. Maar dat zit hem niet glad. De gebruikelijke held duikt op; en dan ont brandt de strijd op leven en dood, waar van het einde zich laat gissen. De schurk komt in den afgrond terecht en de held in de armen van het beminnelijke meisje. Er zit,, al raadt men vooraf precies den gang van zaken, toch wel spanning in deze wild-west-historie. De wittebroodsweken twee millionairs. van Slim Summerville is de eene millionair en zijn filmische echtgenoote Zazu Pitts de tweede. Aanvankelijk ziet men ze in een minder begeerendswaardige situ atie: als bedienden, wien ontslag boven 't hoofd hangt, daar hun rijke meneer pas overleden is en de omvangrijke er fenis in heel wat brokken dreigt uiteen te vallen. Maar de overledene blijkt maling aan zijn erfenisjagende familie leden te hebben gehad. Slim en Zasu, als eerlijke lieden, krijgen de buit, heele- maal. Daar zijn ze natuurlijk erg blij om, maar alles heeft zijn onvoorziene gevolgen in dit leven. Ook een mil- lioenen-erfenis. Het gelukkige paar komt op glibberige paden terecht, om tenslotte door schade en schande wijs te worden. Het begin van deze film is zeer ko misch. ELECTRO. De gouden saxofoon. Dit is eens weer een film, rondom Hans Albers gecomponeerd. Hans, de onweerstaanbare, de held, de nobele ke rel, die met een grapje als maar goede daden doet. Een soortement film-pad vinder dus, maar in onberispelijke avondkleedij. Nu, dat moet ook wel als je directeur of leider van een reuzeberoemde Jazz band bent. Als echte ronde, vierkante (dat kan tegelijk Hamburger dirigeert Hannes zijn band op weg naar den „Gou den Saxofoon": een tropee waarom een aantal Jazz-banden moeten kampen. Maar dat gaat zóó maar niet. Integen deel, daar komt heel wat aan te pas. Een jeugdig en linksch maar knap com- ponistje, deszelfs meisje, en een heel an der wildvreemd meiske, hetwelk zelfs niet bevroeden kon, dat ze zóó in Hans Albers, den Gouden Saxofoon en nog een en ander verwikkeld zou geraken. Hoe hierin een strijd op leven en dood met een stukkie Berlijnsche onderwe reld te pas gebracht wordt, waarbij de onweerstaanbare ware stukkies helden moed ten toon spreidt dat moet ge zelf maar gaan zien. Vlug van Stapel Aan de hoofdfilm vooraf gaat een aardige rolprent op het gebied van boot races. Men zou kunnen zeggen: een cowboy-film op het water. Dat is racen DE NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT. Hedenmorgen van kwart voor tien af had van het Eindhovensche vliegveld Welschap het vertrek plaats van de deelnemers aan de Nederlandsche Rond vlucht 1934. Het was eén stralende zo mermorgen, prachtig vliegweer bij 0.- wind. Intotaal startten 62 toestellen. De militaire vliegers hielden het pu bliek, dat in grooten 'getale was opge komen, aangenaam bezig met het uit voeren van eenige experimenten in de lucht- Om kwart voor tien gingen het eerst de militaire vliegers de lucht in. Daarna volgden de sportvliegtuigen, die met tusschenpoozen van een halve a een minuut startten. Toen de toestellen van de buitenlandsche deelnemers, en ten slotte de K.L.M, passagiersvliegtuigen. De route van heden ging van Eind hoven naar s-iHertogenbosch, vandaar via Tilburg, Breda en Bergen op Zoom, Hulst en Oostburg naar het vliegveld Vlissingen waar de eerste vliegtuigen omstreeks half twaalf zijn aangekomen. Nadat allen waren geland dit was te ruim 12 uur heeft de burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woel- deren, de volgende toesoraak gehouden: Toespraak van den Voorzitter der Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart, den heer C. A. van Woelderen, burge meester van Vlissingen, namens die ver eeniging en de Vereenigingen tot bev. v- h. Vreemdelingenverkeer te Middelburg en te Vlissingen. M.H. organisatoren en officials der Nederlandsche Rondvlucht 1934; Dames en He eren! Het is mij een groot voorrecht U hier het welkom te mogen toeroepen namens de drie door hun besturen hier vertegen woordigde vereenigingen, welke meer bepaald bij een feest als dit betrokken zijn: de Zeeuwsche Vereeniging voor Luchtvaart en de beid'e V.V.V.'s te Mid delburg en te Vlissingèn. Dit welkom roep ik U toe in de eerste Zeeuwsche luchthaven een der eer ste vliegvelden van Nederland. Want het vliegveld, waarop Gij zoo juist in zoo grooten getale zijt neergestreken, dateert reeds uit den tijd van den we reldoorlog al heette het toen nog maar 't vliegkamp-Souburg, al was het toen, bij gebreke van een burgerlucht vaart, een militaire vliegweide, en al was het toen aanzienlijk kleiner dan thans. Het spreekt vanzelf, dat een goed vliegveld, in Nederlands verafgelegen Zuidwestelijkste provincie gelegen, den wensch deed ontstaan naar een lucht- verbinding met het boven-Moerdijksche deel van ons vaderland; deze wensch vond reeds eind 1920 haar uitdrukking in de oprichting van een Luchtvaart Pro- paganda-comité voor Walcheren, het welk zich ten doel stelde een Zeeuwsche luchtlijn tot stand te brengen naar het tusschen Middelburg en Vlissingen zoo uitermate gunstig gelegen Walchersche vliegveld. Na jarenlangen arbeid kreeg dit comité in 1925 den onvermoeden maar hoogst welkomen steun van een soortgelijk Luchtvaartcomité op Schou- wen-Duiveland, hetwelk tot gevolg had, dat de Zeeuwsche Lucht Lijn op 4 Juli 1931 haar dienst op Haamstede opende; 1932 werd de dienst doorgetrokken naar Walcheren, 1933 naar Knocke-Zoute en 1934 naar Oostende. Thans is er 'n bloeiend binnenlandsch luchtverkeer Holland-Zeeland ontstaan. Haamstede u allen natuurlijk.welbe kend ontwikkelt zich met zijn door zoo prijzenswaard particulier initiatief tot stand gekomen vliegveld tot een flinke binnenlandsche luchthaven met druk seizoenverkeer; Vlissingen is bezig een steeds belangrijker nationaal en inter nationaal luchtvaartstation te worden. Niet alleen neemt het binnenlandsche passagiersverkeer uit deze luchthaven met den dag toe; ook internationaal wordt Vlissingen een luchthaven van beteekenis, des zomers door het steeds wassende verkeer van en naar de Belgische badplaatsenkust, en in herfst, winter en voorjaar als hulp haven voor de groote lijnen voor namelijk Londen wanneer Waal haven en Schiphol door de weers gesteldheid eens onbereikbaar zijn. De groote Fokkervogels van de Lon- denlijn der K.L.M.de enorme Junker machines van de Deutsche Luft Hansa zijn in dien tijd dikwijls geziene gasten op ons vliegterrein en zij strijken hier gaarne neer omdat de D-treinverbin- ding van Vlissingen uit met het Neder landsche, Belgische en .Duitsche achter land zoo voortreffelijk is. De passagiers voor Holland, België, Noord- en Zuid Duitschland, die te Vlissingen bij wijze van noodlanding uit Londen worden neergezet, worden vlot en vlug per trein verder ge-expedieerd, slechts verrijkt met een aangename herinnering aan de eerste Zeeuwsche luchthaven. Dames en Heeren, ik zal u niet lan ger afhouden van andere misschien aan genamer bezigheden; ik eindig dus met den wensch, dat ook Gij allen een aan gename herinnering van Uw bezoek aan het vliegveld Vlissingen zul't medene- men, en ik verzoek U met mij een dronk te wijden aan de Nederlandsche Rond vlucht 1934 De rede werd beantwoord met een dankwoord door baron Krayenhoff, voorz. van de Alg. Ned. Ver. voor Vreemdelingen-verkeer. Daarna heeft men zich naar Britannia begeven voor de lunch. Om half drie zouden de deelnemers weer vertrekken via Goes, Steenber gen, en Breda naar het vliegterrein Gil- ze-Rijen. Na een uur oponthoud aldaar wordt rechtstreeks naar Waalhaven ge vlogen, waar de feestelijke ontvangst plaats zou hebben. Van avond heeft te Schevenigen een officieel slotdiner in het Kurhaus plaats. Een 65 km-marsch. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van de Zeeuwsche Wandel sport Vereeniging, morgen een 65-km- marsch te houden voor hare oudere en goed getrainde leden. Te 5 uur v.m. wordt gestart, terwijl het parcours loopt van Middelburg naar Bergen op Zoom, alwaar zij te circa 18 uur hopen te arriveeren. Met den trein wordt daarna de terugtocht aan vaard. De bedoeling is te onderzoeken, oï ook grootere afstanden dan de gebrui kelijke 40 en 50 km per dag, zonder te groote vermoeienis kunnen worden af gelegd. Doen zich onderweg verschijnse len van oververmoeidheid voor, dan zaï onmiddellijk het loopen worden ge staakt. Aan den marsch zullen eveneens le den deelnemen van „E.M.M." en „Wil- helmind", beide vereenigingen te Mid delburg, zoomede enkele particulieren. GRIJSAARD OVERREDEN EN GE DOOD. Vrijdagmiddag reed de 78 ja rige A. B. met zijn rijwiel op den Scho- terweg te Haarlem. Een naast hem rijdende fietser botste tegen hem op, waardoor de oude man de macht over het stuur verloor en viel. Door een di rect achter hem aan rijdenden vracht auto werd hij overreden en ernstig aan het hoofd gewond. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij bij aan komst is overleden. GESTRANDE SCHOKKER GELICHT. Zooals is gemeld, is in den storm van Maandag, j.l. de motorschokker SCH 177 Noordzee van den visscher Teunis Blok, op de Noorderpier van de buitenhaven te Scheveninge n geloopen. Vrijdag is men geslaagd Ket scheepje te lichten. In de takels van n bok hangende, is het scheepje de ha ven binnengesleept, waar men het op de helling heeft gezet, daar het ernstig beschadigd is. VADER VAN TWAALF KINDEREN GEDOOD. Vrijdagmiddag is de 53- jarige J. v, d. D. uit Rossum (Gld.) op het kruispunt RijksstraatwegStations weg te Zaltbommel door een auto aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en 12 kinde ren achter. DE GEMEENTE ALMELO ZWICHT. De gemeenteraad van Almelo besloot in spoedeischende vergadering met 17 4 stemmen te voldoen aan den eisch van Ged. Staten tot het plaatsen der ge meente in de derde klasse der Gemeen tefondsbelasting en tot intrekking van het beroep op de Kroon tegen de niet- goedkeuring der begrooting 1934 door Ged. Staten van Overijssel. De voorzitter van de soc.-dem. fractie had tevoren verklaard dat deze fractie thans zou voorstemmen met het oog op practische overwegingen. KIND VERMIST. Te Drunen, bij Waalwijk is Vrijdag een jongen van 7 jaar, die in de bosschen en heide aan het spelen was, verdwenen. Een aantal mannen heeft de bosschen afgezocht, doch zonder resultaat. Uit hetzelfde gezin is vorige week een ander kind tusschen een dorschmachine geraakt en ernstig gewond. (N.R.C.) STUKJE SPEELGOED INGESLIKT. Terwijl de 13-jarige M. A. te M a a s- t r i c h t aan het spelen was, zoog zij aan een buisje vari een stuk speelgoed. Onverwacht schoot daaruit een gummi stopje dat in de keel van het meisje bleef steken. De kleine werd naar het ziekenhuis overgebracht waar operatief moest worden ingegrepen. De toestand van het meisje is zorgwekkend. Invoer van schaaldieren in Frankrijk, Blijkens het Journal Officiel van 23 Augustus j.l. is aan ons land een contin gent voor geconserveerde kreeften en langousten, natuurlijke of geprepareer- len van oververmoeidheid voor, dan zal tijdvak 1 Juli31 December 1934. Binnenlandsche luchtpostdiensten. Voor de avondluchtverbinding V 1 i s- singe nWaalhaven wordt met in gang van 4 September a.s. het vertrek bepaald op 16,40 en de aankomst op 17,30. Luchtdienst op Oostende. Met ingang van 4 September a.s. zal de luchtdienst op Oostende over het tra ject VlissingenKnocke/ZouteOost ende niet meer worden uitgevoerd. Op 3 September zal derhalve voor de laatste maal luchtpostcorresponden tie met dezen dienst worden verzonden. Gouverneur K. M. A. Naar de N. R. Crt. verneemt zal tot gouverneur der Koninklijke Militaire Academie worden benoemd luitenant kolonel H. C, J. baron van Eawick, com mandant van het regiment wielrijders. Luitenant-kolonel H. F. M. baron van Voorst tot Voorst zl worden benoemd tot opvolger van baron van Lawick. EXPOSITIE „DE KUNST IN NOOD." Nogmaals richten wij een oproep om mede te werken, dat de loten ten bate van de Kunst in Nood wat ruimer afzet gebied zullen verkrijgen. Het is toch niet denkbaar, dat deze expositie, wel ke vorige maand met groot succes is gehouden in het Koninklijk Paleis het Loo, ook hier niet een succes zou wor den. Het als Oranjegezind bekend staan de Zeeland zal toch zeker niet willen achterblijven, waar het Hare Majesteit de Koningin behaagd heeft het Konink lijk Paleis voor deze tentoonstelling ter beschikking te stellen en daardoor op zeer bijzondere wijze het streven van ons Comité te steunen. Teneinde de attractie van de verlo ting nog te verhoogen hebben wij nog een aantal troostprijzen toegevoegd, bestaande uit losse deelen van hel be kende en thans uitverkocht zijnde Stand aard-werk „De Kunst in Nood Om vijf uur Dinsdagmiddag a.s. wordt de tentoonstelling gesloten, waarna des avonds te half acht in de 'tentoonstel lingszaal ten overstaan van notaris Paap de trekking der loten plaats vindt. Bezitters van loten wordt opge wekt bij deze trekking aanwezig te willen zijn! Het Comité „Kunst in Nood." MUSSOLINI SPREEKT WEER EENS KRIJGSZUCHTIGE TAAL. De groote Italiaansche manoeuvres zijn gisteren geëindigd. Mussolini heeft aan de troepen een dagorder gezonden, waarin hij hen gelukwenscht met de be reikte resultaten. Daarna zei hij: „Eind Juli deed zich een onverwachte toestand voor, die ge leek op dien van 1914.(de moord op Dollfuss, Red.) Als wij geen troepen naar de grens hadden gezonden, zouden er verwikkelingen zijn ontstaan, die alleen met kanongedonder hadden kunnen worden opgelost. Men moet niet straks voor den oorlog gereed zijn, maar nu. ^Vij moeten een militaire, en zelfs een militairistische natie worden, ik zou er bij willen voegen een krijgszuchtige. Het politieke, oeconomische en geestelijke leven des lands moet zich grondvesten op zijn militaire behoeften." Mussolini vergeleek ten slotte den oorlog met een hof van cassatie voor de volken. Daar er nu eenmaal landen zijn, die opkomen en andere, die in verval geraken, moet, ondanks alle goeden wil van congressen en verdragen, de oorlog in den loop der eeuwen het lot der naties vergezellen. Het heele volk is thans bereid als één man te antwoorden als in geval van nood een beroep er op wordt gedaan. Afschuwelijk. Door een mankement aan de electrische installatie van den stoel voor terechtstellingen in de gevan- nis te Eddyville in Kenluckie, moest een reeds begonnen electrocutie, van een ne ger Will Chaney, worden afgebroken, nadat hij reeds tweemaal een stroom van hooge spanning door het lichaam had gekregen. De neger, die nog leefde, moest nu wachten tot den stoel hersteld van

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 2