NU A. VAN ROON BINNENLAND. ZEELAND. WEER EN WIND. m NUMMER 200. TWEE BLADEN. ZATERDAG 25 AUGUSTUS 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. p. dobbelman. f verheugende cijfers, de zaak-spansier, MIDDELBURG. GOES. VLISSINGEN. WALCHEREN. Hoog- en Laagwater te Vlissingen. Hoog- en Laagwater te Wemeldinge. ZUID-SEVELAND. I yttfuintöife 3>eevwjJcJw MIDDELBUBGSCHE COURANT Dagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes 18 et- P* w- Advertentiën 30 ct. per regel, Ingez. mededeelingen 60 ct. p. r. jjj contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. GOESCHi COURANT^ Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekening no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten by bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—1 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels, a 75 ct. by vooruitbetaling Adv. met „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewysnommers 5 cent DE NEDERLANDSCHE RONDVLUCHT 1934. Nog een noodlanding Zooals we gisteren reeds meldden heeft 't vertrek van de deelnemers aan de Nederlandsche Rondvlucht 1934 van de luchthavens Schiphol en Waalhaven veel stagnatie ondervonden door den dikken mist, die er heerschte. Het zicht was zoo slecht, dat er geen enkel toe stel kon vertrekken en evenmin was het mogelijk op Waalhaven of Schiphol te landen. Ook het toestel van de Zeeuw- sche luchtlijn zag geen kans op Waal haven te dalen en moest naar Haamste de terugkeeren. Eerst tegen half twaalf trok de mist op. In zware regen- en on weersbuien zijn de vliegers van de Rondvlucht toen opgestegen en direct naar Soesterberg gevlogen. Na een tus- schenlanding aldaar zijn de deelnemen de vliegtuigen eveneens rechtstreeks naar' het vliegveld Twente vertrokken, om zoodoende den verloren tijd zooveel mogelijk in te halen. Duizenden perso nen waren op het Twentsche vliegter rein aanwezig. Na eenigen tijd op het vliegveld al daar te hebben doorgebracht vertrok ken de deelnemers naar het eindpunt van den eersten dag, Eindhoven. Tegen 4 uur landden op het vliegveld Welschap aldaar reeds de eerste machines. Tegen half zeven waren alle vliegtuigen bin. nen. De passagiers der K. L. M. vlieg tuigen gingen per autobus naar Oister- -wijk waar hun een avondfeest werd aan geboden. De vliegers begaven zich naar hun hotels te Eindhoven, terwijl des avonds een avondfeest plaats vond in het gebouw der Golfclub. Nabij Niikerk heeft op den eersten dag een tweede deelnemer een noodlanding moeten maken- Óe F.K. 41 (PH-ACQ bestuurd door S, de Mul kreeg op weg van Twente naar Eindhoven een motordefect en heeft op de heide een noodlanding moe ten uitvoeren; hierbij is een der vleu gels beschadigd. De vlieger bleef ge lukkig ongedeerd en heeft de reis naar Eindhoven per trein voortgezet. Het vliegtuig zal worden gedemonteerd, Het ongeval met een der toestellen te Soesterberg is wonder boven wonder goed afgeloopen. Nader blijkt, dat slechts de bestuurder, de heer Geus v. d. Heuvel een lichte hoofdwonde opliep. De overige passagiers kwamen met den schrik vrij. Met een K.L.M. toestel heb ben zij de vlucht verder voortgezet. De oorzaak zou zijn geweest een de fect aan den stuurkabel, dat zich voor deed vlak na den start. Toen de be stuurder trachtte te dalen sloeg de vleu gel in den grond en kapseisde de machi ne, slechts een 10-tal meters van het pu bliek. Het toestel werd bijna geheel vernield. (Men zie verder onder; laatste berich ten..) Hedenmorgen is na een langdurig lij den op ruim 70-jarigen leeftijd te Nij megen overleden, de heer P. Dobbel man, oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, van de Prov. Staten van Gelderland en van den gemeente raad van Nijmegen, waar hij voorzitter van de R.K.-fractie was. De heer Dob belman was een bekend industrieel: o. a.. eigenaar van de bekende zeepfa briek ..Het Ankerte Nijmegen. ARBEID DOOR "VREEMDELINGEN EN SUBSIDIES VOOR WERKVER SCHAFFING. Op ragen van het Tweede Kamerlid, den heer Hermans betreffende inwer kingtreding van de wet tot regeling van het verrichten van arbeid door vreem de ingen en betreiiende bespoediging van de afwikkeling van aanvragen om sub sidie voor werkverschaffing, heeft de mi nister van soc:ale zaken geantwoord, dat het hem bekend is, dat hei aantal in onfc land ;werkzame vreemdelingen ra sommige bedrijfstakken toeneemt; in andere bedrijfstakken daarentegen is'het afnemende. De noodige voorzieningen, tot beperking van den arbeid door vreemdelingen zijn inmiddels in voorbe reiding. De minister kan mededeelen, dat over eenkomstig zijn uitdrukkelijken wensch de aanvragen om subsidie voor werk- verschaffingsobjecten zoo vlug als mo gelijk is worden behandeld. Het is niet zon er oelaiig hierbij aan te teekenen, dit ^iaar ™,Uan tot 15 Auéustus van jaar 2203 aanvragen om subsidie voor werkverschaffing bij zijn departe ment inkwamen; daarvan waren er op 15 Augustus 2132 afgewikkeld. Mocht bij het overstelpend aantal aan vragen zich in een bepaald geval ver traging voordoen, dan is de minister uiteraard bereid bij concrete opgave van het geval snelle afdoening te bevor deren. In de gisteren gehouden vergadering van de groenteveiling te Noord Schar- woude werd meegedeeld, dat de omzet pver de eerste 7 maanden van 1934 heeft bedragen f 1.040.770 tegen f 488.170 in het overeenkomstige tijdperk van 1933- Dat de financieele uitkomsten van het tuinbouw-bedrijf van Langendijk dit jaar veel gunstiger zijn blijkt nog te meer uit het feit, dat de totaal omzet over 1933 slechts f 805.000 was. Van regeeringswege wordt thans me degedeeld, dat de Nederlandsche regee ring den Nederlandschen gezant te Ber lijn heeft opgedragen, het gratieverzoek van mr. M. van der Goes van Naters namens den heer H. M. Spansier bij den Führer en Rijkskanselier ingediend, te ondersteunen. Uw haardkachel of fornuis koopen, is voordeel Langeviele 219 Middelburg (Ingez, Med.) Voorschuttlng mosselvaartuigen. Op een desbetreffend verzoek van de Schippersvereeniging „Schuttevaer", om mosselschepen in het Kanaal door Z.-Beveland opnieuw voorschutting te verleenen is door den hoofdingenieur directeur van de Rijkswaterstaat mee gedeeld, dat aan schepen met mossel zaad voorschutting wordt verleend en dat aan schepen met consumptiemosse len dat recht wordt gegeven, wanneer dit met het oog op den langen afstand van het vervoer of temperatuursom- standigheden, dan wel in veband met den tijd, gedurende welken het vaar tuig anders zijn beurt zou moeten af wachten, door den sluismeester of den- gene, die hem vervangt, noodzakelijk wordt geacht. Verdere uitbreiding wordt niet wenschelijk of noodzakelijk ge acht. Geen misthoorn te Westkapelle en geen brulboei voor het Veersche gat. In antwoord op een desbetreffend verzoek ontving het Hoofdbestuur der Schippers Vereen. Schuttevaer bericht, dat er inderdaad wel eenige voordeelen zijn aan te wijzen voor het plaatsen van een nautofoon te Westkapelle, doch niet van zoodanigen aard, dat de daaraan verbonden kosten in de tegenwoordige tijdsomstandigheden zijn te verantwoor den, te meer waar de bediening extra kosten met zich zou brengen nu met in gang van 1 Oct. a.s. tot inkrimping van het personeel wordt overgegaan. Het nut van een brulboei voor het Veerschegat wordt uiterst gering geacht met het oog op de kalme zee bij Z.W- winden en het geluid van de boei zou worden overstemd door het geluid van den scheepsmotor Ook in verhand met de kosten zal met tot het uitleggen kun nen worden overgegaan. Geldleening. B. en W, stellen voor met het bestuur van de Nutsspaarbank alhier een geld leening aan te gaan van f 50,000 a pari op onderhandsche schuldbekentenis, te gen een rente van 4 pet. en aflosbaar in 25 jaar. Wijziging leslokaal school G. B. en W. vragen een crediet van f 300 voor het vereenigen van twee lesloka len van school G tot één lokaal, zulks in verband met de groote aangifte van leerlingen, waardoor het bestaande lo kaal niet voldoende ruimte biedt. Een lid der commissie van fabricage komt er tegen op, dat men met een werk reeds begint voor een advies is uitge bracht. De waren voelen geen vrees voor het Ware. Wijziging Verordening Burgerlijk Armbestuur. In verband met de wijziging in de bezetting van de betrekingen van böde en concierge van het burgerlijk armbe stuur en de samenvoeging tot een be trekking van schrijver-conclerge, stellen B. en W. voor diens salaris te bepalen op f 1450 met genot van vrije ambtswo ning met dien verstande dat f 150 wordt beschouwd als salaris als concierge en dat hij verplicht is de kantoorlokalen te onderhouden en zelf voor schoon- maak-materialen te zorgen. Jaarwedde korting politiepersoneel. De Minister van Binnelandsche Za ken heeft bezwaar gemaakt tegen het geven van terugwerkende kracht voor de 5 pet. korting op de jaarwedden van het politie-personeel. Geen bezwaar had de minister eti.ïer tegen een procen- tisch hoogere korting over een korter tijdvak en daarom stellen Burg. en Weth. voor over de maanden Septem ber tot en met December 12% pet. af te trekken, wat in haar practische toe passing noch .voor het personeel noch voor de gemeente eenig financieel ver schil zal maken en van zuiver formeele beteekenis is. Collecte Blinden. Evenals andere jaren wordt ook dit jaar wederom met toestemming van b. en W. te Middelburg gecollecteerd voor de Vereeniging tot werkverschaffing aan hulpbehoevende blinden te Amster dam. Meer dan 150 blinden vinden da gelijks arbeid in haar inrichting aan de Plantage Middenlaan 64. Het bestuur staat op het standpunt dat de blinden zoo weinig mogelijk hun gemis moeten voelen en zooveel mogelijk zich kunnen aanpassen bij het gewone maatschappe lijke leven. Daarom laat men de blinden in gezinsverband wonen, zij blijven dus gewoon thuis en vinden dagelijks arbeid in de groote werkzalen te Amsterdam. De vereeniging hoopt, dat de Middel burgsche ingezetenen met milde hand zullen geven. Een zonnebloem van 4.25 m. Gisterenavond berichtten wij ondhr Goes over zonnebloemen van 3.25 en 3.27 m hoogte. Bij den heer Agelink van Renjtergem, Langevielesingel, alhier staat er echter één ter hoogte van 4.25 meter. WAAR IS WERK? Ook deze week kan wegens gebrek aan aanvragen, in de rubriek „Waar is werk" niets worden gemeld. RAADSVERGADERING. De Raad dezer gemeente zal Donder dag 30 Aug. a.s te half drie in openbare vergadering bijeen komen. EEN RECHTSCHE BURGEMEESTER- Naar wij uit welingelichte bron verne men zal de nieuwe burgemeester in elk geval tot één der rechtsche partijen be- hóoren. PERSONEELE BELASTING CAFé'S. Een drietal leden van den gemeente raad dienden een voorstel in om, met gebruikmaking van het bepaalde in de wet op de Personeele Belasting op de café- en restaurantbedrijven slechts voor twee derde als belastbare huur waarde aan te merken de huurwaarde der inrichting. De Raad heeft in zijn vergadering van 9 Augustus 1934 besloten hierop geen beslissing te nemen, alvorens uit de door belanghebbenden overgelegde ge- ge^ns, onomstootelijk vaststaat, dat in deze gemeente in de bovenbedoelde bedrijven moet worden gesproken van een noodtoestand. Aan het College van B. en W. werd opgedragen deze gege vens te verzamelen. Op 10 Augustus j.l. hebben B. en W. 39 personen met het bovenstaande in kennis gesteld onder opmerking, dat door den Raad vóór 1 September a.s. een beslissing moet worden genomen, wil de eventueele vast te stellen veror dening van kracht zijn voor de aansla gen in de personeele belasting en heb ben B. en W. hen uitgenoodigd de ge gevens uiterlijk 23 Augustus 1934 te willen verstrekken. Aan deze uitnoodiging hebben 22 per sonen gehoor gegeven, terwijl slechts 'n gering aantal een meer of minder vol ledig exploitatie-overzicht heeft over gelegd. B. en W. schrijven hierover aan den Raad: Om uit deze betrekkelijk weinige gegevens te concludeeren of er in deze gemeente sprake is van een noodtoe stand was zeer moeilijk. In een onvol tallige vergadering van ons CoUege staakten te dien opzichte de stemmen, zoodat geen beslissing gevallen is, Ajangezien vóór 1 September 1934 door Uwen Raad. een beslissing geno men moet worden, leggen wij' U hierbij de toegezonden bescheiden over, om Uw standpunt ten opzichte van deze aangelegenheid vast te stellen. Indien het voorstel van de drie raads leden aangenomen wordt, zal blijkens de mededeeling van den Inspecteur der Directe Belastingen de verminderde op brengst naar schatting ongeveer f 2000 bedragen." De Kermis. Het blijkt meer en meer, dat de ver wachtingen, door het goede begin van de kermis gewekt, vervuld zullen worden. Vorig jaar was de Vrijdag zoo stil, dat vrijwel alle vermakelijkheden den ge- heelen dag gesloten bleven. Gisteravond echter was er zeer veel publiek op de been, en al was de drukte in de vermake lijkheden niet evenredig aan die op straat, er werd toch steeds door ge draaid, zoodat het kermisterrein den ge- heelen avond een levendigen aanblik bood. Voor de benoeming van een direc trice en een administrateur van het gast huis bevelen b, en W. aan mej. J. P. M. Ritter en den heer A. Adriaansen. Het aantal baden genomen in de afge loopen week bedroeg in het gewone bad: 1932 door dames en 1852 door hee- ren, totaal 3784; in het Volksbad 1411 door dames en 1301 door heeren; totaal 2712. DOMBURG 100 JAAR BADPLAATS- De herdenking. DOMBURG. Vrijdag is alhier het hon derdjarig bestaan van het Zeebad Dom burg door gasten en ingezetenen met groote belangstelling en opgewektheid gevierd. Op vele plaatsen was de driekleur uit gestoken en aan verscheidene woningen zag men versiering en verlichting, het geen ons toch al zoo schoon dorp nog bekoorlijker maakte. Reeds om half negen in den morgen maakte het fanfarecorps „Apollo" een muzikale wandeling door enkele straten en opende daarmee alle vensters, deu ren, enharten- Te half tien legde burgemeester L. J. van Voorthuysen een krans aan het mo nument van wijlen dr. J. G- Mezger, na met een kleine rede de verdiensten in het algemeen en in het bijzonder voor Domburg van den vermaarden masseur te hebben herdacht. De heer K. Mezger, dankte voor de eer, aan de nagedachte nis van zijn vader betoond. Bij het badpaviljoen werd in den na middag een optocht geformeerd van versierde wagens, rijwielen en auto's, voorafgegaan weer door „Apollo". Bad gasten en ingezetenen hebben hun in genomenheid met dit bloemencorso dui delijk willen toonen: schoonheid en oor spronkelijkheid steden hier om den voor rang. Honderden menschen hadden zich opgesteld om den mooien stoet te zien voorbijtrekken. Tijdens de gymkhana-races Het weer „Apollo" zich hooren, zoomede in des avonds van 8 tot 9 uur. Het corps had een zv/are taak, maar kon tot belooning in den laten avond zelf genieten van de muziek van het Middelburgsch Muziek korps. En hoe genieten! Onder de to nen van „Alte Kameraden" voerde de heer A. Calatz een duizendkoppige me nigte naar den zeekant, waar een zeer fraai vuurwerk werd afgestoken. We hoeven zeker niet te zeggen, hce het gewaardeerd werd, dat de Middelburg sche muzikanten na hun concert aan de zee toch nog een wandeling met muziek deden naar het punt van vertrek. Zoowel overdag als 's avonds was het weder uitgezocht fraai, waardoor al de Middelburg, 25-VIII-'34. Vrijdag: hoog ste luchttemperatuur 21.1 °C (70 °F); laagste 11.1 °C (52 °F). Heden 9 h: 14.1 °C; 12 h: 19.3 C. Geen regen of neer slag. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 768 mm; laagste 766 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 766.0 mm te Scilly en Shields; laagste 756.8 mm te Haparanda. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige N.O. tot Z.O. wind, nevelig tot licht of half bewolkt, droog, behoudens dauw, overdag iets warmer, Zon op: 6 h 00; onder: 20 h 04, Licht op: 20 h 34. Maan op: 20 h 06; onder: 6 h 42. Zondag 26 Aug. Zon op: 6 h 01; onder: 20 h 01. Licht op: 20 h 31. Maan op: 20 h 20; onder: 8 h 12, L.K. 31 Aug. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger; Veere is 38 min. later^ (S Springtij.) Augustus. Hoogwater. water Za. 25 2.11 14.26 8.44 21.19 Zo. 26 S 2,57 15,07 9,24 22.00 Ma. 27 3.40 15.51 10,05 22.46 (Zomertijd.) Augustus. Hoogwater. Laagwater. Za. 25 4.10 16.35 9.47 22.12 Zo. 26 S 4.59 17.16 10.29 22.54 Ma. 27 5.42 17.58 11.12 23.41 festiviteiten bovenmate werden begun- We komen Maandag nog nader op een en ander terug. KOUDEKERKE. De jonge vereeniging voor Vreemdelingenverkeer zal Woens dag a.s. haar eersten feestavond organi- seeren in de duinen. Dit zal dan tevens zijn een afscheidsfeest van het seizoen 1934, omdat eind Augustus de meeste vacantiegangers hun huizen in de ste den weer opzoeken. Men zie verder de advertentie in dit nummer. VROUWENPOLDER. In de Vrijdag middag gehouden Raadsvergadering i besloten, ter dekking van de, door de instelling van een werkloosheids-subsi diefonds vervallende belastingopbreng sten tot een bedrag van f 2400, tot in voering van nieuwe belastingen, die bij de behandeling van de begrooting 1935 zullen worden voorgelegd. Verder werd besloten, ingaande 1 Jan. 1935, op de hoofdsom der personeele belasting 125 opcenten te doen hellen. Het loon voor het schoonmaken der afbraak van het gebouw der voormalige O.L School werd vastgesteld op f 1,75 per dag. Maandag komen wij op een en ander nader terug. RAAD VAN 's GRAVENPOLDER. De steunregeling. Het aantal werkloozen stijgt al weer. 's GRAVENPOLDER, Vrijdagmiddag vergaderde de Raad onder voorzitter schap van burgemeester Van Meeren- donk. Afwezig zonder kennisgeving de heeren Mol en de Koster. Ingekomen was een schrijven van den heer Th. de Klerk, dat hij niet kan in gaan op de voorwaarden tot demping eener sloot bij zijn woning, daar de kosten te hoog zijn. Hij vroeg vanwege de gemeente een bijdrage- Dit schrijven werd verwezen naar B. en W. Bij monde van den heer O e 1 e bracht de commissie tot nazien der rekening over 1935 verslag uit. Deze werd voor- loopig vastgesteld met een bedrag aan inkomsten van f 30660, uitgaven f 29751, batig saldo f 909. De heer V e r m u e bracht verslag uit over de rekening 1933 van 't burgerlijk armbestuur. Hij advi- seetde deze rekening goed te keuren. Het had echter de aandacht der commis sie getrokken, dat er nog een belangrijk bedrag open stond voor niet betaalde pacht over 1930. Spr- stond er op, dat alles gedaan wordt, om deze posten als nog te innen en verlangde, dat een brief zal worden gericht aan het burgerlijk armbestuur, waarin op strenge maatre gelen wordt aangedrongen en waarin

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1