GOESCHE COURANT^ BINNENLAND. HOTEL ZEELAND. KORT ZEEVWSCH NIEUWS. FINANCIEELE BERICHTEN. WEER EN WINP, LANDBOUW. KERKNIEUWS. RECHTSZAKEN. NUMMER 198. TWEE BLADEN. DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1934. EERSTE BLAD. 177e JAARGANG. sgiSQELBURG, GQ1S. ¥LISSIÜOEN. WALCHEREN. 1UID=Ü¥ELAND. SCHOUWEN-DUIVELAND. ZEEUWSCH-VLAANDEREN O.D. ZEEUWSCH-VLAANDEREN W.D. v.v.v. Hoog- en Laagwater te VHssinge», Hoog- ea Laagwater te Wcmeidinge, (Zomertijd.) mis- ruit- 2—6 rkjes tpeer c.; hiles Cm 1 c.; iams c.; c.; 1—4 c.; 1—12 Wijns :torla Lou- bbele 15 c. 30— asme- 8—26 8,5— |er 10 2—3 I'burg MIDDELdUkOSCHE COURANT Stagblad Voor Middelburg, Goes en agent schap Vlissingen 2.30, elders 2.50 per kwartaal Week-abonn. in Middelburg en Goes JS ct. p. w. Advertentiën 30 ct. per regel, Jngez. mededeelingen 60 ct. p. r. Bij contr. voor beide veel lager; tar. op aanvr. Uitgeefster Naamlooze Vennootschap „De Middelburgsche Courant"; Bureaux Lange Sint Pieterstraat te Middelburg. Telefoon Redactie 269, Administratie 139 Postrekeni ng no. 43255 Kantoor te GOES: Turfkade, telefoon 17. Aangesloten bij bet Bureau voor Publiciteitswaarde der Vereeniging de Nederlandsche Dagbladpers. Familieberichten en dankbetuigingen 1—7 regels 2.10, elke r. m. 30 ct. Rubriek „Kleine Advertentiën", ten hoogste 6 regels a 75 ct. bij vooruitbetaling Adv. us<c< „Brieven" of „Bevragen bureau dezer cou rant" 10 ct. extra Bewijsnommers 5 ces»' 'S RIJKS BEGROOTING VOOR 1935 SLUIT, Naar het Hbld. verneemt, is voors hands een sluitende ontwerpbegrooting voor 1935 verkregen, onder meer dank zij opnieuw ingrijpende bezuinigings maatregelen, waaronder zich verschil lende z.g. perspectiefbezuinigingen be vinden. VERSTREKKING VAN GOEDKOOPE MARGARINE. De minister van binnenlandsche za ken heeft aan de gemeentebesturen een circulaire gericht betreffende de distri butie van ongemengde margarine. Hier in deelt hij mede, dat enkele gemeente besturen hebben gevraagd of personen, die van het burgerl. armbestuur onder steuning ontvangen, in gevolge de be palingen der armenwet, of van de diaco nie van een kerkgenootschap, in aan merking kunnen worden gebracht voor de distributie van margarine. „Te dien aanzien aldus de circulaire"' gelieve Uw college er rekening mede te houden, dat, daar bedoelde personen kunnen worden gerangschikt onder de armlastigen, ook aan hen onvermengde margarine kan worden verstrekt, uiteraard onder de daarvoor geldende restrictie dat de betrokkenen moeten zijn gezinshoofden met 4 of meer kin deren. Verder dat zij gedurende drie maan den of langer gesteund worden, en van dien steun geheel of bijna geheel moe ten leven. RADIO EN WERKLOOZEN. „De Omroepgids", het weekblad van de N.C.R.V. schrijft: Voortdurend bereiken ons berichten, dat door sommige gemeentebesturen het beluisteren van de radio-uitzendingen door werkloozen als een soort luxe wordt beschouwd en dat daarmede bij het vaststellen van steun of vergoeding, of bij het tewerkstellen bij de werkver schaffing rekening zou worden gehou den. Teneinde hieromtrent officieele gege vens ~te verkrijgen, wendde het bestuur van de Ned. Christ. Radio-Ver. zich tot den Minister van Sociale Zaken, daarbij betoogende, hoe weinig radio in den te- genwoordigen tijd tot luxe mag worden gerekend en hoeveel levensvreugde door de uitzendingen in het dikwijls zoo treurige lot van den werklooze kan wor den gebracht. Thans ontving onze Voorzitter van den Minister het volgende schrijven: „Naar aanleiding van nevenvermeld schrijven deel ik u mede, dat door mij geen speciale regeling ten aanzien van werkloozen,. die een radiotoestel bezit ten of zijn aangesloten op een radio centrale is getroffen. Het treffen van maatregelen te de zer zake meen ik in eerste instantie aan het beleid van de gemeentebestu ren te, moeten overlaten. Mochi het u bekend zijn, dat door eenig gemeentebestuur maatregelen zi)n getroffen, welke voor de werkloozen te bezwaarlijk zouden zijn, dan zal ik het op prijs stellen, dit te mogen ver nemen, opdat door mij in samenwerking met het betrokken gemeentebestuur 'n bevredigende oplossing kan worden ge vonden." HUWEN BIJ WERKLOOSHEID. Naar wij vernemen, heeft de mi nister van Sociale Zaken het voorschrift van artikel 10 der steunregeling, bepa lende dat aan diegenen, die na den lsten Januari 1933 tijdens hun werkloos heid zijn gehuwd, geen „gehuwden-uit- keering mag worden verstrekt dan na dat zij na hun huwelijk ten minste drie maanden in het vrije bedrijf hebben ge werkt, in dier voege gewijzigd, dat zulks voortaan slechts geldt voor diegenen, die na 1 April 1934 tijdens werkloosheid zijn gehuwd. VACANTE PLAATSEN. Naar van bevoegde zijde vernomen wordt, is het aantal personen, in het be zit van de akte M.O. boekhouden of van het Staatspraktijk-diploma voor Handel en Administratie en niet ouder dan 40 jaar, die gesolliciteerd hebben naar vacante plaatsen aan de inspecties der invoerrechten en accijnzen ten be hoeve van de uitvoering der Omzetbe lasting, nog niet voldoende om in de be hoeften aan personeel te voorzien. Be langhebbenden, die aan de eischen vol doen, zullen daarom goed doen zich zoo spoedig mogelijk bij het departement van Financiën aan te melden. Zij, die niet in het bezit zijn van het vereischte di ploma, worden zonder meer afgewezen. De minister-president dr. H. Co lijn is van zijn verlof uit het buitenland teruggekeerd en heeft hedenochtend zijn ambtsbezigheden aan het dep. van Koloniën hervat. Hedenmorgen is het K.L.M. vlieg tuig de „Kwartel" van Schiphol naar In- dië vertrokken. Twee passagiers maken de reis mee. Dinsdag heeft de Bond van Sme denpatroons in Nederland (Organisatie van patroons in het smeden-, installa teurs-, gas- en waterfittersbedrijf, en aanverwante vakken) zijn jaarlijksche vergadering gehouden te Leiden. Als hoofdbesturslid werd met groote meerderheid van stemmen gekozen de heer G. J. Rolink te Enschede, terwijl in de plaats van den heer J. A. Contant te Koudekerk e, die zich niet her kiesbaar had verklaard, werd gekozen de heer W. Kesteloo te G a p i n g e. Naar uit Batavia wordt gemeld, is mr. G. H. C. Hart, voorzitter van den Ned. Indischen Ondernemersbond, be noemd tot directeur van het departe ment. van economische zaken in Ned.- Indië, zulks als opvolger van ir. Wel- lenstein, die onlangs tijdens een bezoek aan Nederland voor het voeren van be sprekingen, te Den Haag is overleden. Buitenhof - Den Haag - Tel. 117375 Moderne kamers. Rustig gelegen. Prima keuken. Matige prijzen. (Ingez. Med.) NIEUWE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. De minister van waterstaat heeft ont heffing verleend van de verplichting tot afsluiting van openbare overwegen over de spoorwegen, o.a. in de gemeente 's- Heer Arendskerke voor de overwegen bij de wachtposten 50 en 51 van den spoorweg RoosendaalVlissingen. De eerste ligt in den Hofsteedschen weg, de tweede in een weg, die leidt van den Noord- naar de oud Kraaijert- polder, beiden zijn binnewegen evenals de Vlaamsche weg, waarvan de be waking reeds in 1924 is opgeheven. In verband met het uitzicht zullen de dijken bij de beide onbewaakt te ma ken overwegen, over 20 meter worden weggenomen. Concert. De Vlissingsche accordeon vereeniging „Crescendo", directeur de heer M. P. Ventevogel, geeft hedenavond te 8 uur een concert in de tent op het Molen water. Het programma luidt 1. Zeeuwsche Volkslied, J. Morks. 2. Colonel Bogey, marsch, K. G. Al- fords. 3. Variations sur Martha, Opera de Flotow, Arr. par G. Gadenne. 4. Rêverie, wals, M. P, Ventevogel. 5. Die Mühle im Schwarzwald, Rich. Eilenberg. 6. Frères joyeuses, wals, Pr. Volksted, Arr. M. P. Ventevogel. 7. Feestmarsch 19241934, M. P. Ven tevogel. 8. Une soirée d'Automne aux Arden nes, fantasie A, Govaart. 9. Estudiantina, wals, E. Waldteufel, Arr. G. Wittman. 10. Potpourri populair. 11. Sons of the Brave, marsch, F. Bid- good, Arr. A. Munter. DE M, V. S. Het gaat snel. Morgen zal de Middel burgsche Vacantieschool reeds voor de achtste, de laatste maal, naar strand en duinen trekken. Het plan bestaat, dat het Muziekgezelschap „Crescendo" als de kinderen 's avonds half zeven terug komen, aanwezig zal zijn om met hen een korte tocht door de stad te maken, alvorens de M.V.S, haar zoo nuttige en te waardeeren arbeid voor dit jaar be sluit. Hooge eischen kunnen de begaafden prikkelen tot de hoogste inspanning, doch meestal zijn ze moordend voor de ambitie der minderbedeelden. De kermis. De kermis is gisteren, zoo als ge woonlijk, vrij rustig verloopen. Des mid dags was er vooral voor de kinder-ver- makelijkheden nogal belangstelling, en des avonds waren zweefmolen en Lu napark het middelpunt voor de ouderen Toch was ook deze Woensdag over het geheel genomen, veel levendiger dan dezelfde dag van het vorige jaar. Aanhouding. Door de politie te dezer stede is aan gehouden zekere A. W. wiens opspo ring door de politie te Arnhem verzocht was. A. W., die ter beschikking gesteld was van de regeering, was uit een ge sticht te Nijmegen ontvlucht. Hij is op transport naar Zwolle ge steld. De middenstandsvereeniging „Ge meenschappelijk Belang" heeft besloten in het najaar een tentoonstelling te or- ganiseeren. DOMBURG. De heer P. J. Elout, di recteur van de Domburgsche Zeebadin richting had aan de P.E.Z.E.M. een ver zoek gedaan het a.s. eeuwfeest, dat zich zeer luisterrijk begint te laten aanzien, ook met haar licht te bestralen. Op dat verzoek is gunstig beschikt: de P.E.Z. E.M. zal den voorgevel van de Ned. Herv. en den toren op den feestavond in „floodlight" laten zien. VEREENIGING TOT BEVORDERING DER OESTERCULTUUR. IERSEKE. Woensdagmiddag vergader de de vereeniging tot bevordering van de oestercultuur (Vebo) onder leiding van burgemeester Gunning.: Aanwezig waren 43 leden. De secretaris-penning- meester bracht zijn jaarverslag uit. Ein de boekjaar waren ruim 70 pet. van de oesterkweekers in de Vebo vereenigd en nog treden nieuwe leden toe. De kas sloot met een batig saldo van ruim 24. De twee aftredende bestuursleden, B. V. Pols Pzn. en C. Verhaart, werden met groote meerderheid herkozen. Mededeelingen werden gedaan aan gaande de nieuw gestichte Nederl. Vis- scherijcentrale, waarvan eerstdaags bij zonderheden per perscommuniqué zul len loskomen. De vereeniging was uit- genoodigd een voordracht in te dienen voor een lid dier centrale. Gekozen daartoe werden bij acclamatie: de hee- ren J. H. C. Gunning en C. Verhaart. De voorz. deelde daarna mede, dat 't bestuur de prijzen en gewichten voor consumptie-oesters voor het aanstaande seizoen heeft vastgesteld. Daartoe heb ben vele factoren medegewerkt en niets is over 't hoofd gezien. Verschillende heeren voerden over dit punt het woord. Een paar vonden de prijzen te hoog, maar anderen konden zich goed met de bestuursvoorstellen vereenigen, te meer daar over 't algemeen werd aangenomen dat dit jaar de groei minder en de sterfte grooter is dan normaal. Aangenomen zonder stemming. Ge- Enge- Bel- Hol- Dtsch- Srt. wicht. land. gië. land. land, kg frs. gld. gld. 00000 100 135 140 0000 90 16 1750 120 125 000 78 13 1400 96 100 00 68 10 1100 75 80 0 58 7.10 800 56 60 le srt. 50 5 550 37 40 2e srt. 42 2.10 280 20 25 3e srt. 35 160 Den leden werd er op gewezen dat concurrentie streng zal worden gestraft. Iedereen die zich daaraan schuldig maakt, zal niet alleen de gelegenheid tot export of handel worden afgesneden, maar ook de oesterkweekerij worden onmogelijk gemaakt. Ditzelfde geldt voor iedereen die onderkruipt of saboteert. Met den meesten aandrang worden de leden hierop gewezen. Ditzelfde geldt voor niet-leden. Verschillende leden maakten ook nog opmerkingen over het jongste rapport der Zeeuwsche oesterkweekerij. Daar staan veel verkeerde dingen in. Het be stuur wordt opgedragen ter plaatse waar zulks behoort, verschillende dingen recht te zetten. Inzonderheid de bewe ring dat de oesters 3040 kg per 1000 waren gegroeid, wordt absurd genoemd. De nieuwe burgemeester van Zierikzee. De nieuwe burgemeester van Zierik zee, jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, werd zooals reeds gemeld den 22 Octo ber 1891 te Middelburg geboren, waar zijn vader jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye toen rechter was in de Arr- rechtbank. Deze was een Zierikzeeënaar van ge boorte als zoon van jhr, mr. J. Schuur beque Boeye en W. C. J. van Dongen. De nieuw benoemde burgemeester volgde te Tiel het gymnasium en stu deerde van 1911 tot 1916 aan de univer siteit te Utrecht. Na 't volbrengen van zijn studiën was hij tijdelijk werkzaam aan het ministerie van buitenlandsche zaken en sinds 1919 aan het Centraal Bureau voor de Statistiek. Van zijn hand verschenen verschillende publicaties op economisch gebied. Van het aloude echt Zierikzeesche ge slacht der Boeye's bekleedden, naar de „Zierikizeesche Nwsb." taeldt, de vol genden te Zierikzee de burgemeester- lijke waardigheid. Jan Jansz. Boeye in 1471, 1478, 1483; Jan Jacobsz. Boeye in 1527; Jacob Jansz. Boeye in 1556, 1559, 1562, 1567, 1572; Ocker Jacobsz. Boeye in 1586, 1591, 1594, 1602; mr. Cornelis Boeye in 1722; mr. Johan Boeye in 1753, 1755, 1760, 1764, 1768, 1772, 1776- Sa muel Boeye president van den Raad 1795—1796. Talrijk waren de leden dezer familie, die de waardigheid van raad, schepen, thesaurier enz., te Zierikzee bekleed hebben. Bij diploma van 24 Maart 18,42 werd mr. Johan Schuurbeque Boeye met zijne wettige nakomelingen in den Ne- derlandschen adel verheven. De nu be noemde is van den bovengenoemde een achterkleinzoon. In de vergadering van den Kring Hulst van den N. C. B. is besloten, om te komen tot uitbreiding van de werkgelegenheid in Z,-Vlaanderen, te houden op 3 Sept. a.s. te Hulst. Als sprekers op deze vergadering zul len het woord voeren het Tweede Ka merlid A. Loerakker en mr. H. van Haastert, secretaris van den Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond. BRESKENS. De koninklijke muziek- societeit „Aardenburgsche fanfaren" zal Zondag 26 Augustus a.s. op de Ju- lianatent alhier concerteeren voor de Het aantal aangegeven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 12 tot en met 18 Augustus in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Cadzand 2, Colijnsplaat 2 (in één gezin), Goes 2, Kruiningen 2 (in één gezin), 0- en W. Souburg 1, Vlissingen 1. Diphthe- rie: Goes 1. Poliomyelitus: Middelburg 1. Rubbermaatschappijen te Middelburg. In de Woensdag gehouden vergadering van aandeelhouders van de N.V, Rub bermaatschappij „Tjibantjet" werd het verslag, de winst- en verliesrekening en balans goedgekeurd. Tot commissaris werd herkozen, mr. P. Dieleman te Mid delburg. De aandeelhoudersvergadering van de Cultuurmaatschappij „Soember Moed- joer" keurde de verlies- en winstreke ningen en balansen dezer Mij., alsmede die van de dochter-mijen „Goenoeng Rowo" en „Djenang" goed- De vergade ring herkoos als commissaris den heer Ch Dochen te Hoei (België), Het verslag, winst- en verliesrekening en balans van de N.V. Zuid Preanger Rubbermaatschappij werd door de aan deelhoudersvergadering goedgekeurd en als commissaris werd herkozen, de heer J. Ph. M, van 't Hoff te Rotterdam- Tenslotte heeft de aandeelhoudersver- Middelburg, 23-VIII-'34. Woensdag: hoogste lucht temperatuur 22.4 °C (73 °F); laagste 16 °C (61 °F). Heden 9 h: 17 °C; 12 h: 19 °C. 5 mm regen. Hoogste barometerstand te dezer stede, in het afgeloopen etmaal: 763 mm; laag ste 761 mm. Hoogste barometerstand in het Euro- peesche waarnemingsgebied: 763.3 mm te Riga; laagste 744.3 mm te Thorshavn. Verwachting tot morgenavond: Zwakke tot matige, Z. tot W. wind, half tot zwaar bewolkt of betrokken, enkele regenbuien, iets koeler. Zon op: 5 h 56; onder: 20 h 08. Licht op: 20 h 38. Maan op: 19 h 34; onder: 3 h 35. V.M. 24 Aug. (Zomertijd.) Westkapelle is 28 min. én Domburg, 23 min. vroeger; Veere is 38 min. laten (S Springtij.) Augustus. Hoogwater. Laagwsfef Do. 23 12.54 7.04 19.36 Vr. 24 1.24 13.42 7.59 20.31 Za. 25 2.11 14.26 8.44 21.19 Augustus. Hoogwater. Laagwater Do. 23 2.21 14.51 8.09 20.33 Vr. 24 3.19 15.46 9.01 21.25 Za. 25 4.10 16.35 9.47 22.12 igadering der N.V Cultuurmaatschappij Salatri Plantations het verslag dezer Mij. alsmede de winst- en verliesrekening en balans goedgekeurd. De vergadering her koos als commissaris, de heer J. Ph. M. van 't Hoff te Rotterdam. Nederlandsche Commercieele Discontobank failliet verklaard. De Amsterdamsche rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard de N. V. Nederlandsche Commercieele Dis contobank aldaar gevestigd Heeren gracht. De directeur van de N.V. is ver leden week persoonlijk eveneens failliet verklaard. ALGEMEEN VERBOUW-VERBOD BRA VO-AARD APPEL. De minister van binnenlandsche zaken heeft in een circulaire aan de burge meesters verzocht in hun gemeente de volgende bekendmaking te doen: In verband met de gevaren voor den uit voer van door den Ned. Alg. Keurings dienst goedgekeurde pootaardappelen, welke verbonden zijn aan de teelt van voor de wratziekte vatbare rassen, ligt het in de bedoeling een algemeen ver- bouwverbod van den Bravo-aardappel voor den oogst 1935 uit te vaardigen. Ds. G. C, C. Geyskes, Ned. Herv. pred. te Berlikum (N.-Br.) heeft tegen 1 October eervol emeritaat aangevraagd. Ds. Geyskes diende o.m. de Ned. Herv. gemeente van Kats (19021910). Een kano is een roeiboot. De Hooge Raad heeft bij vonnis uit spraak gedaan, dat een kano moet wor den beschouwd als roeiboot, zoodat in het donker helder wit licht gereed moet worden gehouden. Meineed. Woensdag zijn voor de rechtbank te Almelo twee zaken van meineed behan deld. Tijdens de behandeling van de zeden zaak aan de Pook bij Almelo, werden indertijd twee vrouwelijke getuigen, H. J., huisvrouw van B. te Almelo en A. H, U., huisvrouw van T. te Driebergen, op vermoeden van meineed in arrest ge steld. Gisteren werden deze zaken met ge-

Middelburgsche Courant | 1934 | | pagina 1